News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Etimologie

Started by vlad, May 16, 2006, 05:10:48 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlad

Se stie, limba e un animal independent, pe care nu-l putem domestici. Dar este si un animal antic.
Daca ne gândim la sensul primar, pierdut, al  cuvintelor pe care le folosim, poate descoperim ca spunem cu totul altceva decât vrem sa spunem; limba ne guverneaza, e una din zeitatile noastre.

Am aflat ca "mistret" inseamna...amestecat. (Are aceeasi origine, dar alta filiera, cu "mixt"). Porcul mistret este un animal amestecat, pentru ca, desi e porc, e salbatic. Dar exista si mere mistrete.

Nu spun care e sensul primar al lui "dezmierdare"...

Tasha-meseriasha

:D nu zice. o sa ma abtin si eu. lasa romanticii sa viseze...
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.

vlad

Presupunerea mea e ca operatiunea se facea pe vremuri asupra copiilor mici, cu multa dragoste. De aici devierea sensului.

tapirul

cu tot cu Freud si alea.
cre'că, nu ştiu...

mada

Care e mey provenienta la "dezmierdare" ?
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Gândeste-te putin. Stii franceza?

lucisandor

sau spaniola (preferataaaaa meaaaaa, tengo la tarjetaaaaa)

mada

auoleu Vladeeee CE URIT ! (la asta chiar nu ma gandisem)
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Dar nu despre asta era neaparat vorba in topic,  ci despre faptul ca adesea graim, dar graiul graieste fara ca noi sa stim ce zice(m).

mada

Corectie: fara ca noi sa stim ce ziceau cei dinaintea noastra
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Si cei dinaintea noastra erau pacaliti de limba, la rândul lor. Cred ca doar primii oameni vorbeau adevarul. Doamne, cum o fi fost sa fii printre primii oameni? Nu ne putem imagina.

stefan

Hey, this is product placement!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

la mine la munte (in Buzau) se foloseste o expresie interesanta (poate se foloseste si in alte parti): cuvantul taină, cu accent pe i, nu pe a (taInă). Inseamna a vorbi... Stam de taină, tainim...Stat de vorba in sensul lejer si relaxat. Shoot the breeze if you want....E folosit din ce in ce mai rar, de generatia 60+ mai ales.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Stiati care e sensul primar cuvântului rost? Gura. Din lat. rostrum.
De aici vine si a rosti.

Cum a ajuns rost la sensul de azi, nu stiu.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

vlad

Nu pare sa va intereseze prea tare, dar eu perseverez :)

Ce inseamna, in lumina etimologica "a avea un rost"? Inseamna a avea gura. Deci a putea vorbi. Lucrurile cu rost sunt cele care iti vorbesc. Cel putin eu imi explic.

Taěna tapirului mi se pare mai enigmatica. N-am gasit prin dictionare sensul asta. Insa taěnul era un fel de impozit, de procent pe care trebuia sa-l platesti cuiva, sau de taxa.
Poate ca explicatia este ca, intr-o "taclale", intr-o conversatie placuta, fiecare daruieste ceva. Cam ca in forum.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Furnika

Eu tot n-am inteles care e faza cu dezmierdarea.
_________________

magdutz

nu stiu decat f putina franceza (esentialul, probabil) , dar dezmierdare ma duce cu gandul la..merde ....asta era?
_________________
be the best and fuck the rest!
be the best and fuck the rest!

tapirul

da, aia era
desmierdare vine din dismerdare, spalat-la-fund-de-caca carevasazica.
Vlad, eu stiu si alt sens al cuvantului tain...Tot la Plostina tain se cheama suplimentul de tărâţe sau ceva de genmul asta data animalelor. That is, dai mânzatului fân şi după aia îi dai şi tain. Bunicul facea de exemplu un amestec de urluială si mere tocate.
A taini poate ca vine de la sensul initial, taina=secret. Poate ca localnicii, sub diverse ocupatii, vobeau "vorbe de taina", si sensul s-a extins.
Despre Plostina (poate e important), satul a fost intotdeauna foarte izolat. Se stie ca romanizarea nu a ajuns acolo (desi Focul Viu de la Terca era cunoscut de catre romani). Acum doua generatii oamenii din Plostina erau remarcati pentru caracteristicile lor extrem de asemanatoare cu ale dacilor. Mai erau descrisi asa prin Maramures parca. Un alt amanunt, jos in comuna in Lopatari femeile din Plostina erau recunoscute lesne pentru ca călăreau bărbăteşte. In istoria recenta, Plostina nu a fost cooperativizata de comunisti, oamenii au fost proprietari de pamant tot timpul. Si au fost moşneni de-alungul istoriei.
Dau toate amanuntele astea ca sa indic faptul ca poate in Plpostina s-au pastrat nealterate niste chestii care in alte parti s-au amestecat.

Cu rostul sunt de acord cu vlad. Mai e si expreisa "vorbesti fara rost", adica vorbesti fara sa vorbesti cu adevarat.
PS rost-rosturi, asta e si termen din constructii
Quote5. Spaţiu îngust lăsat între două construcţii alăturate sau între două părţi ale unei construcţii, pentru a permite mişcarea lor relativă sub acţiunea forţelor interioare sau a variaţiilor de temperatură. Rost de etanşare. Rost de lucru. ♦ Jgheab săpat în lemn, pe care alunecă o ferestruică, o uşă, un capac.

.. da asta tot de la :gura" vine probabil.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

what about "sat"?
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

vlad

Asta e "clasica": sat vine de la fossatum. Care inseamna "ceva sapat", "sapatura" sau "sapând". Si insemna si "transeu", sau sant de aparare. E acceptata explicatia conf. careia satele erau fortificate cu asa ceva.

Ma nedumereste etimologia cuvântului "a desfata". Aici sa va vad. Va spun din start ca in dictionare scrie "Et.nec.", deci putem toti sa ghicim. S-au scris studii pe tema asta (nu sunt pe net, din pacate, si eu nu le am)
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Tasha-meseriasha

o veni de la "fete" (circomflex pe primu e)= sarbatoare in franc. si des o insemna chiar des....
si apropo de etimlogii, avusai ex la drept civil sambata. trebuie sa va spun ca eu ma duc la examene in ultima vreme fara macar sa stiu la ce am examen. asa...si ma trezesc eu cu niste grile pline de cuvinte de care nu auzisem in vecii vecilor amin. ghici ce m-a salvat? etimologia salveaza prostia. le-am descompus in radacina latina. Am luat 8 :)
_________________
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.

tapirul

mie desfata mi-ar place sa cred ca vine de la ... well, fata mare, you know (cum se zice modern? dezvirginare?).. o "des-" pe fata respectiva (care e Fata, nu femeie)... si e o defatare, indeed.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Des, fa tare!
_________________

vlad

Luci Sandor intreaba care e etimologia pentru "sarmale". E turca, dar asta nu inseamna nimic; "voevod" e de origine slava, dar in slavona insemna aproape cu totul altceva (un conducator, mic, mic, mic, nu un rege). Nu stiu cum sunt sarmalele turcesti, dar e posibil sa fie fundamental diferite.

Un alt exemplu, unul cu tptul extraodinar, este cuvântul nai. Etimologia lui este oficial...turceasca. De ce? Pentru ca exista un cuvânt turcesc "nay", care este un instrument de suflat, insa foarte diferit de naiul românesc. De ce un instrument stravechi românesc, atât de tipic românesc (exista variante in toata lumea, dar varianta cea mai elaborata e aici, in tara lui Dyonisos si Orfeu, asta e un protocronism pe care mi-l asum), are o denumire turceasca.
Daca insa cercetam mai atent istoria acestui cuvânt, descoperim ca originile lui nu sunt turcesti, ci mult mai vechi. Cuvântul se regaseste in tot orientul mijlociu. Instrumentul "nay" este considerat cel mai vechi instrument muzical inca folosit, fiind atestat documentar inca de acum 7000 de ani, in Ur.

In farsi, inseamna "Trestie". Aha, incepem sa atingem miezul enigmei. O trestie.

Sa ne amintim legenda "flautului lui Pan", cum e denumit de occidentali naiul. Pan fugareste pe nimfa Syrinx, care, ca sa scape, se roaga de Zeus sa o transforme intr-o trestie. Pan, suparat, ia trestia, o taie in bucatele si isi face din ea un nai, la care isi cânta melancolia.

Greci, parsi, turci, traci, sunt indoeuropeni. Presupun ca acest cuvânt foarte simplu si foarte vechi, "nai", a fost mostenit de mai multe limbi, pur si simplu.
Desigur, asta e ideea mea, nu am o dovada pentru ea, alta decât propria mea deductie.


Ondina

#24
Foarte frumoasa si interesanta istorisire! Imi place mult topicul asta.
Vlad, very good job!! 8-)

Furnika

Limba turca nu face parte din limbile indo-europene.

tapirul

aferim! Nu era o teorie ca turca e o linba fino-ugrica? Ca e rubedenie cu finlandeza?
ia'z'dem... Limbi indo-europene
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Mai multe despre invaziile indo-europene: http://white-history.com/hwr5.htm ( ce imi place situl asta :-D )

tapirul

and, according to the Altaic Hypothesis, turca face parte din limbile altaice, laolaltă cu japoneza.....(japoneza are mai multe teorii de fapt, asta altaica fiind ce ami putin acceptata)

un pic de divagatie, pe wikipedia exista un capitol intreg dedicat limbii Klingone, care este a constructed language, alaturi de esperanto.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Bine, aveti dreptate, dar "nay" e un cuvânt la origine pars, nu turc.
(Merde, in dictionarul meu de mitologie indo-europeana baga turanicele la indoeuropene. Cre'ca n-au cetit wikipedia. Ma rog, sau prin nu mai stiu ce superfamilie, m-am incurcat. Scuzati. Je suis confus)

P.S. gata, m-am lamurit, era vorba de macrofamilia nostratica. Inca o data scuze.



Tasha-meseriasha

Care-i etimologia cuvantului "iubire" ?
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.

lucisandor

mie imi suna f asemanator cu "liuboivi" rusesc

dustweaver

Quote from: DEX '98IUBÍ, iubesc, vb. IV. 1. Tranz. şi refl. recipr. (...) – Din sl. ljubiti.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

Tasha-meseriasha

:)
Ar fi trebuit sa ma prind, :)).
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.

vlad

Quote from: dustweaver on May 28, 2006, 12:56:38 PM
Quote from: DEX '98IUBÍ, iubesc, vb. IV. 1. Tranz. ?i refl. recipr. (...) ? Din sl. ljubiti.
...care vine din indoeurpeanul leubh;care pâna la urma a dat si "love", "liebe", etc.
http://en.wiktionary.org/wiki/love

Furnika

Tema pt acasa:
Welsh, wallon, valah. ;)

Furnika

#36
 Tema nr 2:
- aflati etimologia cuvantului 'pusti'. 
PS: pt aflarea etimologiei 'pushti' dau un premiu de 60 de tapiri si un cerb cu coarne de alpaca. Plus un indian jumulit si scalpat gata.
Ah, si pe Vlad iesind spectaculos, in focuri de artificii, dintr-un tort cu frishca (bonus sponsorizat de mada).

vlad

#37
Din turca, in care "pusht" inseamna desfrânat.

Cât despre prima problema, e mai draguta. In germana veche inalta, "walach"-ii erau triburi de celti latinizati, si prin extensie, orice neam care vorbea latina. Francezii au preluat cuvântul ca sa-l transforma in "wallon", hunii l-au tranformat in "valah", si pâna la urma in "olah".

homefree

... iar acum "olah" e termenul peiorativ pt roman.

tapirul

stau si ma intreb daca "pişat" vine de "pipi du chat"....
cre'că, nu ştiu...

Ondina

Nuuuu!!! vine de la "pi şat",adica "pe chat" in moldoveneste  :tongue3:

A CERB

Quote from: homefree on August 02, 2006, 03:09:53 PM
... iar acum "olah" e termenul peiorativ pt roman.

den cate am auzit eu, romanii din ardeal se alinta intre ei cu " budos olah"
Smile! It confuses people!

tapirul

topicul asta s-ar putea chema "Etimologie, cerbu, si ardelenii". Sau, simplu "Etimologie si ardelenii".
cre'că, nu ştiu...