News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Sa vorbim de scule pentru mestesugareala

Started by Qvadratus, July 09, 2005, 01:07:24 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Qvadratus

Mai, vreau sa-mi iau un ciocan rotopercutor (mai intii), un flex si un taie scindura.
Inafara de ceea ce m-au sfatuit vreo 2, sa nu cumva sa iau no nameuri sau lucruri ieftine ori de la tarabe ca ma ard si de ceea ce mi-a zis altul ca atunci cind iau o scula sa ma uit sa nu fie fabricata in Turcia (mai ales) si de preferinta sa fie fabricata in tara de origine a firmei, nu stiu nimic.
Sfaturi, accept de la cine vrea sa ma cadoriseasca cu vreo parere.

P.S. Sunt dispus sa discut despre patente, suruburi, piulite, reparatii casnice, zidarie, varuiala, chei franceze s.a.m.d.

INDIANUL

eu eu:sunt expert in mesterit
deci daca vrei sa iei ceva sa iei bosch verde - sunt cele mai profesionale si cele mai bune.einhell nu prea stiu cum este dar l-am tot vazut la metro.probabil ca urmeaza dupa bosch.
suuuuuper tare ideea topicului.
la ce te referi "taie scandura"?ferastrau pendular?
eu zic sa le iei pe toate intr-un set-se gasesc toate intrun set-pt ca in general iti mai iese o chestie gratis.
ps:chiar azi cumparai "Misiunea Casa"-revista-60 mii si cam mult pt cat de aiurea e.
ramas bun...

Qvadratus

Ala de mi-a spus cum e cu turcismele, mi-a mai precizat ca a luat el un flex Bosh de pe Strasse nu stiu cit si una din Ro. Cea din Ro s-a ars dupa 5 m de teava, in schimb ailalta cumparata de dincolo o are si acum.

Furnika

Quote from: INDIANULferastrau pendular?
Pesemne e vestita drujba-cu-ceas-cu-cuc.  :lol:
Gata cu offtopicul,plec ca pricum nu ma pricep la scule. :wink:

INDIANUL

razi tu da imi lipseste un ferastrau de ala pendular si un slefuitor(tot bosch cu montarea aspiratorului sa nu faca murdar.in rest am.
ramas bun...

Qvadratus

Taie scindura e (din punctul meu de vedere) un circular d-ala, de-l tii in mina si-i reglezi adincimea si viteza de taiere.

INDIANUL

cred ca stiu la ce te referi dar nu prea sunt informat asupra lui.
ramas bun...

tapirul

hombre, daca imi ziceai din timp iti luam eu de aici un set sau ce voiai si iti aduceam. Gasesti la Home Depot tot ce iti vrea inimioara.
aici foarte bune sunt Craftsman de exemplu...Sau Bosch
as fi curios sa vad o comparatie de preturi pe acelasi produs, aici si in ro.. La electronice stiu sigur ca in Ro e furt la drumul mare.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Quote from: tapirul...hombre, daca imi ziceai din timp iti luam eu de aici un set sau ce voiai si iti aduceam...

Mai, chestia e ca am tinut secreta treaba cu sado si necrofilia, d'aia nu ti-am zis nica.......  :D

P.S. Nu m-am gindit la o asemenea posibilitate, asta e...... Mersi de oferta, oricum. A, si apropo, o sa iau niste repere de preturi sa le afisez.

Qvadratus

Quote from: tapirul...hombre, daca imi ziceai din timp iti luam eu de aici un set sau ce voiai si iti aduceam...

Mai, chestia e ca am tinut secreta treaba cu sado si necrofilia, d'aia nu ti-am zis nica.......  :D

P.S. Nu m-am gindit la o asemenea posibilitate, asta e...... Mersi de oferta, oricum. A, si apropo, o sa iau niste repere de preturi sa le afisez.

tapirul

pai uite ca eu m-am gandit mai mult si cred ca nu mergea oricum... Dupa cum stii aici electricittatea este pe 110V 60Hz. E posibil ca sculele sa mearga pe o plaja mare de voltaj (asa cum sunt laptopurile de exemplu, au convertor de curent incorporat), dar daca nu merg decat pe curent american nu ar fi fost posibil... Un convertor de curent care sa tina la regimul ala de forta e cat o lada si mai costa si ala cat scula propriu zisa... Exista convertoare mici, de "calatori", pentru 50-1600 W, da' un motopercutor d'ala banuiesc ca are mai mult...
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Mda, dar de curiozitate o sa studiez problema cu convertoarele.

Clau Balauru

Qvadratus,
La capitolul ciocane rotopercutoare (profesionale), cea mai buna impresie pana acum mi-a facut-o Hilti (au reprezentanta in Buc pe Stefan cel Mare pe undeva). Dai un ban, dar stai in fata. Si asta e valabila si pentru organele active (burghie, freze, etc).
Flexuri bune si pendulare au cei de la DeValt (parca asa se scrie, se gasesc la magazinul Mesterul pe langa Bucur Obor). La fel, organele active necesare.
Repet, asta e parerea mea, pentru scule profesionale.
Pentru scule "pentru acasa" si un Bosh e multumitor.

Parerea mea...
Daca viata este scurta, macar s-o facem lata.

Clau Balauru

Ca tot venii vorba, are cineva idee de unde pot cumpara din Buc o nicovala si alte scule de fierarie?
Daca viata este scurta, macar s-o facem lata.

Qvadratus

Mai, ca vad ca s-a redeschis topicul: evitati sa luati scule Black & Decker din Romania, sunt de fapt scule fabricate in China si au service numai in Bucuresti, undeva intr-un singur loc la limita dintre porumb si oras.
Daca ar fi sa va recomand, v-as recomanda pentru mestesugareala pe cele Bosh, dar alea fabricate pe Strasse, nu in Turcia, Ungaria sau Slovenia. Au un service care acopera toata tara si sunt prompti. Eu mi-am luat pina la urma un rotopercutor Bosch si sunt extrem de multumit de el. Din pacate nu am luat si pe celelalte (flexul si fierastraul pendular ) tot Bosh si acum regret foarte mult (de aici si sfatul cu B & D), asa ca va trebui sa le dau dracului (ca ma enerveaza) si sa-mi iau ceva calumea.

Fiti atenti ca un flex atunci cind il luati sa aiba viteza reglabila, e un lucru important atunci cind vrei de exemplu sa slefuiesti un perete (mie nu mi-a spus nimeni din pacate treaba asta la timp) Deasemeni aveti grija sa aiba protectia discului usor de rotat si cu cit mai multe pozitii de lucru, e iarasi foarte important, altfel in multe situatii va trebui sa renuntati la a fi protejati si fasciculul de praf/ scintei & co va va sari fix unde nu va va conveni

la fel, la fierastraul pendular este important si acolo sa ai viteza reglabila in trepte (altceva decit aia pe care o faci din apasarea treptata a butonului), chiar daca dati un ban in plus pentru asta. Veti renunta astfel  la multe momente de enervare si veti proteja mult mai usor marginile taieturilor de aschiere. unele dintre fierastraie au posibilitatea de a regle si sageata miscarii de pendulare, ceea ce e iarasui util, chiar daca la inceput nu vi se pare asa. Si nici o facilitate de tipul posibilitatii de a monta un tub de aspirare pentru rumegus/ praf/ s.a.m.d. nu e de aruncat.

Qvadratus

Apropo. am constatat ca foarte multe tipuri de burghie se fabrica in China. Inclusiv brandurile in care teoretic ai avea incredere, din pacate. Stie cineva vreun magazin in Bucuresti unde se pot gasi seturi din alea cu cite 10- 20 de burghie de marimi diferite pentru gaurire in metal, cu pastila de cobalt, care sa nu fie Made in PRC/ RPC, Turcia, Europa de Est s.am.d. ?

originaltup

da ce-are bre China, ca otelu' tot otel ramane  :D
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

he. 80% din consumabilele din america sunt made in china (alea care nu au o label mare "proudly made in the US"). E si un banc cu avionul de vanatoare american (ultimul model) capturat de chinezi si studiat pentru ultimile secrete... In raportul chinezilor catre mahari scrie "din pacate nu avem informatii utile; pe toate piesele din avion scrie 'made in china'"...
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

O fi ramanind otelu' otel in SUA, numai ca in Ro eu m-am prajit cu niste burghie care se indoiau cu mina.....

tapirul

Parca discuta patrateanu despre scularie pe undeva.. sau e dincolo pe mansarda?
Oricum, pana una-alta o dedicatie lui patratel



cre'că, nu ştiu...

vlad

Şi ce e chestia asta cu diametrul 2.47??

tapirul

ce-i mai mică şi mai mică...?
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Decit..... de furnica ?
Intrebarea nu ma sperie,
Este...... de bacterie !

P.S. Nici o aluzie la F (parol !!), asa e poemul !

clebs

klebsiella e bacterie  :13:
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

Qvadratus

Iete aici era topicul, asa ca am dat cu "merge topics"

tapirul

aha, multzam. Am uitat despre ce voiam sa discut, though.... ???
cre'că, nu ştiu...

vlad

Io am nevoe de un ciocan de şniţele. În toată piaţa Rahova nu era unul.

clebs

incearca la aia de vand linguri de lemn, pe la noi se gaseste totusi si la billa sau profi
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

Furnika


vlad

Nu, doar cu Raid anti Furnici. N-a mers. Temps des grands moyens. :D