News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

upgrading maybe....

Started by annie, April 22, 2005, 04:38:44 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

annie

Compu meu are o varsta respectabila si cred ca incepe sa se senilizeze.
In aceste conditii as vrea sa ma ajutati (i know jack shit bout hardware) - dak aveti chef sa va expuneti cunostintele de IT: ce procesor+placa de baza+256 RAM (SD sauDD?) as putea sa imi iau cu 5 mil? Mentionez ca nu vreau sa imi fac avion din comp-as fi multumita si dak ar merge de doua ori mai repede ca acu (acu fiind AMD K6 la 330MHz + ceva placa de baza pe care sta el + 128 RAM (SD sau DD?).
Help zee n00b. No bashing please.
Multumesc,
Ana
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Qvadratus

Cred ca util ar fi sa ei factura proforma cu care ai cumparat computerul si sa scrii de acolo toata configuratia existenta. Nu de alta, dar poate unele sloturi ale unor placi de baza mai noi nu se potrivesc la placa video, placa de sunet, aia de retea.... s.a.m.d. In plus e importanta si puterea sursei (unele configuratii cer o putere mai mare, asa ca ar fi bine sa ai de la ce sursa sa ceri), tipul de carcasa (de la o vreme incoace s-a schimbat si asta, in materie de format standard), etc....Ca sa nu ai surprize, cel mai bine e sa afisezi toata configuratia respectiva.
La ce ai tu, cred ca upgradeuri compatibile si rezonabile ca viteza gasesti la magazinele second hand de componente si sisteme. In general evita-le pe cele care nu ofera garantie de 6 luni la produsele vindute.

annie

Oki, o sa caut prin hartoage. Compu e din 99 asha ca ..trebuie sa sap adanc. Placa video stiu ca e NVidia Riva TNT, placa de sunet e veche, placa de retea e noua (anu trecut, ma rog). Am inteles ca trebuie sa imi schimb si carcasa...
Well, o sa updatez info atunci.
Multumesc,
Ana
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Qvadratus

Nu vreau sa te dezamagesc, dar durata de viata a unui comp e cam de 7 ani (perioada dupa care configuratia lui devine absolut imposibil de schimbat), dupa aia nu mai gasesti piese sa-l poti upgrada, nici macar la magazinele care vind la mina a doua componentele. Altfel, la pret de 5 milioane sigur ai putea teoretic gasi upgradeuri mai mult decit rezonabile. Deja cam de la 4-5 ani piesele la mina a doua incep sa dispara din magazine. Nu e cazul sa-ti pierzi totusi speranta, sanse sunt totusi de a rezolva ceea ce doresti.

Lilyviolet

Quote from: QvadratusNu vreau sa te dezamagesc, dar durata de viata a unui comp e cam de 7 ani (perioada dupa care configuratia lui devine absolut imposibil de schimbat), dupa aia nu mai gasesti piese sa-l poti upgrada, nici macar la magazinele care vind la mina a doua componentele. Altfel, la pret de 5 milioane sigur ai putea teoretic gasi upgradeuri mai mult decit rezonabile. Deja cam de la 4-5 ani piesele la mina a doua incep sa dispara din magazine. Nu e cazul sa-ti pierzi totusi speranta, sanse sunt totusi de a rezolva ceea ce doresti.

Asta e valabil si la laptopuri?

Ca la al meu peste 3 ani abia se termina ratele...
LV

I'm no shrinking violet.

originaltup

la laptopuri e chiar mai rau, ca e cam greu sa ti-l repari de unul singur si componentele sunt mult mai personalizate spre deosebire de desktopuri, unde o placa atx are aceeasi dimensiune la orice brand (de exemplu). Roaga-te sa nu ti se strice  :lol:  Plus ca de obicei componentele sunt de 2 ori mai scumpe.
Eu pe al meu l-am luat sa ma tina minim 2 ani, si as fi multumit daca ma tine cam 4-5. Dupa aceea cam e timpul schimbarii.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Lilyviolet

Nici nu ma gandesc sa repar singura vreodata ceva in afara de gafe.

Laptopu' l-am luat prin facultate, rate pe 4 ani, garantie 3 ani.

Mai are garantie un an jumate: in timpul asta orice reparatii ai de facut il duci la centru, le efectueaza si le plateste universitatea, iar tu te duci numai sa il recuperezi. S-a strikat o data major, au schimbat niste piese, dar a fost vina mea, asta vara la Paris mi-au luat bagajul de mana ca era prea mare si l-au pus in cala autobuzului, de atunci nu a mai mers bine pana nu am fost sa-l repare.

Cand iese din garantie insa tb platita manopera $89/h plus doua drumuri dus intors pana la centru care costa si alea pe transportul in comun.

Sfatuiau si ei ca in conditiile astea mai bine iti iei unul nou, mai ales dupa ce absolvi si nu mai dai prin campus- kestia e ca eu nici cu unul nou nu ma voi descurca fara meditatori, asa ca probabil am sa ma trambalez cu asta vechi vreo zece ani ca s-au obisnuit tehnicienii cu mine si eu cu ei. Merci oricum de counseling.
LV

I'm no shrinking violet.