News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Happy

Started by Lilyviolet, April 30, 2008, 09:53:31 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lilyviolet

A-nflorit liliacul!  Apar si violetele in curand. 

Anyone else happy for no reason? 

LV

I'm no shrinking violet.

A CERB

Ba, liliacul meu e la umbra si inca nu a inflorit. Mi-a inflorit magnolia acum vreo 3 saptamani. Se pune?
Smile! It confuses people!

vlad

Băi nene da sunteţ în urmă. Aici liliacul s-a scuturat, se pregătesc să înflorească teii. Magnolia s-a terminat de 1 lună.

tapirul

noi am avut La Nina si liliacul abia acum mijeste iar magnolia e inca nehotarata. Si inca sunt zile cand ploua ca in Toparceanu si acum o saptamana si un pic a dat mazariche groasa.
Da' am ochit niste tufe de liliac prin preajma, numa' bune de dus flori la iubita.
cre'că, nu ştiu...

Lilyviolet

Quote from: tapirul on April 30, 2008, 06:20:06 PM
noi am avut La Nina si liliacul abia acum mijeste iar magnolia e inca nehotarata. Si inca sunt zile cand ploua ca in Toparceanu

"Pe-atunci inflorea liliacul
Si noaptea cadea parfumata
Umpland de miresme cerdacul
Si-avea arhivarul o fata..."

(Balada chiriasului grabit)
LV

I'm no shrinking violet.

tapirul

noi nu avem arhivar...Da' am pe bunicul Yamamoto...Tot sper sa ne dea un crucişător..

Sa rapsund la prima intrebare, deocamdata nu. Am proposal pe 12 mai (cu defense pe 3-4 sept), trag nopti albe sa termin paperul, tre' sa ii multumesc pe toti, caut joburi dar deocamdata pauza, nu stiu ce o sa fie mai incolo, vreau acasa, vreau sa muncesc in Europa, cu banii sunt la pamant, vreau sa fac cercetare clinica dar deocamdata tre' sa imi pun pofta in cui....
Saptamana viitoare spal masina si ma uit la frane si poate schimb si uleiul si voi fi happy oleacă
cre'că, nu ştiu...

Ciresar1988

Haidi, bre, acasa! Da-o dracu de treaba.
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

tapirul

pai as veni! (vorba lui Dem Radulescu). Da' stai sa ma înjghebez o ţîră.
Mi-am promis ca cu banii de programe de copii cu dizabilitati de o sa ii primesc io de la UE o sa deschid un centru de cercetare al Vintila Voda, ca saracilor le-am tras teapa cu postul de pediatru, si ma simt cam vinovat. Si astfel viata se va dovedi circulara, voi sfarsi - dupa cativa ani buni - tot la Vintila Voda, primind curcani de la consăteni.
cre'că, nu ştiu...

Lilyviolet

Tapi, nu faci OPT un an dupa absolvire?


LV

I'm no shrinking violet.

tapirul

ba da da' tot trebuie sa iti gasesti job.
Sa vezi chestie, au marit OPT-ul la 29 luni (doi ani plus lunile de vara ptr aia care vor sa intre in industrie), da' numa' pentru aia cu specialitati STEM (science, technology, engineering, math). Io nu ma incadrez - si e mai bine de fapt.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Auzi, eu nu inteleg mare lucru. Ce ti se intimpla, exact ?!

Lilyviolet

Se intampla ca absolva si logic ii taie bursa. Are 2 luni dupa absolvire sa aplice pentru un an de practica si-i proceseaza cererea niste mosmonditi sau niste rapizi, cum are noroc. Odata cererea aprobata abia atunci are voie sa isi caute un job, ca fara autorizatie de munca in mana nu se incurca nimeni cu tine.  Mai dureaza 1-2 luni pana gaseste jobul cu pricina, mai dureaza 1 luna pana la primul salariu intrat in cont, si din momentul ala mai sunt 9 luni si ii expira autorizatia care nu poate fi reinnoita.  Poate sa schimbe viza de practica in viza de munca si pe aia in green card contra alti bani, stres si date-limita foarte stranse, iarasi daca isi ia riscul vreun patron. 

Si in vremea asta submediocrii prospera pe aici. Te-ai prins? 

Un morman de liliac mov de la mine Tapi!  Ca morcov e destul.

LV

I'm no shrinking violet.

danhia

la mine au imbulzit lalele.
azi am fost la mare. corect ar fi la plaja, pt ca acus locuiesc intr=un orasel langa mare. o mare mofturoasa , cu pontoane multe, cu parcuri inflorite pe mal, mult soare si multe barci.
E atata de frumos ca azi am simtit ca pleznesc de bucurie.

Qvadratus


tapirul

saru'mana lilyviolet. In principiu este cum zici. De aplicat pentru OPT tre' sa aplic cu 3-4 luni inainte de absolvire (adica cat de curand in cazul meu, ca o sa am "completion of studies" in 5 Septembrie). La job poti aplica si pana sa iti vina cardul, aplic deja de pe acum, numai ca pana acum nu s-a miscat nimic, plus ca mai am un teanc la care tre' sa scriu application letters si statements letters personalizate, si n-am avut timp cu proposalul asta. Azi trimit proposalul la comitet si pot sa ma apuc mai linistit de aplicatii.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Mult succes, tapire.
Danhia, te detest. În sensul bun al cuvântului. Dar ştii care e chestia stranie? Că ieri de dimineaţă, în apartamentul din Rahova, pe când trebuia să învăţ la paleoantropologie, iar soarele se revărsa pe geam ca un tsunami, am avut şi eu probabil aceeaşi senzaţie, de pleznit de fericire. În plus, mi-era foarte dor de mare.

Lilyviolet

doamne miluieste (care o fi sfanta lilivioletelor, sfanta miercuri sau sfanta vineri) ce cauta paleoantropologia in rezi de pshiatrie?

Si mie mi-e dor de mare.  Las' ca merg eu saptamana viitoare la ocean si-ti zic cum fuse. 

LV

I'm no shrinking violet.

danhia

 ;D stu mah, asa sunt eu ienervanta.
ieri am fost la Londra, cu un amic care ma batuse la cap cu Venetia Londoneza. Dupa el, indragostit nebuneste de Venetia exist ao Venetie la Bruges, una la Londra, si in una undeva in Franta,nu-mi amintesc exact numele. Posibil ca  dupa el si Amsterdamul tot o Venetie e. A fost frumos , m-am plimbat pe langa canale, peste tot restaurante pline ochi, cu terase afara, doamne elegante in sandale si rochii vaporoase, domni cu cravate sorbind dintr-un paar de vin discutand ( oare fotbal??) sub un clar de luna. Stradute inguste peste tot cu case invelite de iedera si ferestre inalte .....
si uite asa iar am simtit ca ma umflu de bucurie.
stau si  ma intreb uneori dc chiar e posibil sa te bucuri asa fara sa fii patologic?

trix

Tuturor celor carora le e dor de mare, un gand din Vama Veche... si niste vorbe din Vama, cu toata dragostea pentru cel care le-a scris: http://volksstumm.wordpress.com/2008/05/05/its-a-kind-of-magic/


tapirsis

Happy, for no reason at all! Or above, around, awake any reason, so to speak...

http://madelin.wordpress.com/calendarul-naturii/


Va fi bine!

tapirul

ala din poza e iris carevazazica... Azi am iesit cu Lica si Carmen sa cautam flori de soc sa facem socată care insa inca nu au inflorit, dar in schimb (vorba lui varul Cornel) am cules tot felul de flori frumoase pentru Toshiko care ramasese acasa, printre care si irisi care eu (noi) am zis ca sunt stânjenei. O să fac si io o poză la buchet.
In padure am fost. Si ne-am dus si la un creek unde au facut castorii baraj.
cre'că, nu ştiu...

trix

Bre Tapi, stanjenei se zice la mine in Oltenia (aia din copilarie) la irisi. Stiai tu ce stiai!
Si pentru Tapirsis: happy, pentru ca azi am vazut primul cires copt-copt, pe Calderon pe undeva...  :whistling:

ada

Fusei happy cand am aflat ca au extins OPT la 29 de luni (eu ma incadrez la STEM)...Mi-a trecut intre timp dupa ce mi s-a acrit de atata aplicat la joburi unde ori n-am 50 de ani de experienta, ori cetatenie ori...altele asemenea.
Tapi, pe ce vrei sa mergi in Europa?Job,postdoc?Crezi ca e mai usor de gasit ceva acolo decat aici?
Presupun ca romanica tot nu recunoaste graduate studies de peste garla...Presupun bine?

tapirul

job in academia, cercetare, postdoc... Along these lines.
Nu stiu daca e mai usor de gasit (nu cred adica, informatia nu e asa centralizata ca aici), dar e .. Europa... mai apoape de casa....
(io nu ma incadrez la STEM...)
Inteleg perfect ce zici cu experienta, cetatenia, si etc. Oare tu pe ce domeniu esti?
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Quote from: trix on May 19, 2008, 09:42:04 AM
Bre Tapi, stanjenei se zice la mine in Oltenia (aia din copilarie) la irisi. Stiai tu ce stiai!
Si pentru Tapirsis: happy, pentru ca azi am vazut primul cires copt-copt, pe Calderon pe undeva...  :whistling:

Pai si in Ploiesti se zice stanjenei la irisi dar Tapi e americanu' acu' :-)
Ca bine zici, si io am vazt ieri un cires copt, la coltul unei gradini ce da spre strada aglomerata. Iote ca uitai sa-l pun la Calendar.
Va fi bine!

tapirul

pai nu bre, stanjenei stiam si io, da' in link acolo zici ca au inflorit irisii. Pe 26 aprilie.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Bre, în Buc. au înflorit teii.

trix

Bre Vlad ;D, unde ti-au inflorit tie teii?  ??? ca azi dimineata - tot pe Calderon, desigur, ca mi-e in drumul cu scurtaturi, constatam ca mai au putintel pana infloresc, si ma gandeam sa va spun (eu prima ;D)... Ai tu o gradina mai cu soare?

tapirul

cica trebe sa infloreasca teii si aici, ma duc sa culeg. Mi-e dor de un ceai de tei cum beam in copilarie, cu tei de la bunica din curte...
cre'că, nu ştiu...

vlad

Calderon? Păi eşti într-unul dintre cartierele inimii mele. Dar e mai la umbră. Io i-am văzut pe Berceni, lângă Spitalul 9.

clebs

si eu am vazut tei infloriti, azi, in arad
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

trix

Tu, Vlad, "esti" in cartierul copilariei mele - stii strada care da in intrarea principala de la '9, aia cu BCR-ul? Ei, pe ea inca stau parintii mei.  :whistling:  Iar pe Calteron din pacate doar trec, in fiecare dimineata, in drum spre birou. Si mi-ar placea sa am timp sa trec in plimbare, fara masina si cu camera...

tapirul

mie, acum, mi-ar placea sa ma duc in Herastrau si in Cismigiu (pentru care am o amintire speciala), sa mai dau o raita prin Vatra Luminoasa (eventual sa vad ca mai face doamna Borcan, figura blocului unde am stat, "io i-am zis ca n-am fost securistă, am fost miliţiancă!") si prin parcul din Vatra Luminoasa pe care l-am descoperit cu un amic la putin timp dupa ce m-am mutat in blocul de pe strada Pompiliu Manoliu
cre'că, nu ştiu...

vlad

Trix, păi lasă şi dumneata maşina pe undeva pe acolo şi ia-o pe jos.

trix

Din nefericire, Vlad, eu sunt unul dintre oamenii aia "claustrati" in cladiri de birouri, de la 12 ore pe zi in sus. Si tot din nefericire, foarte rar imi permit sa las masina si sa ma plimb - probabil numai vina mea...  :'(  Si da, in week-end am vazut si eu teii. Ii astept si pe cei argintii din parcul din spatele Palatului Copiilor, daca am sa-i vad anul asta. (ce chestie - zboara pescarusi pe la geamul meu, in mijlocul orasului...)

Si ca sa-ti mai povestesc o chestie veche de pe strada "mea" (desi sunt sigura ca strada asta nu e in topul preferintelor tale pe lume): inainte sa fie BCR-ul era un fel de "ferometal", inainte sa fie "feormetalul" era o cofetarie (acolo mancam prajituri vara dupa serbarile de la scoala :smiley2:). Ei, pe vremea cand era cofetarie post-revolutionara - pe zidul dinspre strada statea scrisa cu graffiti rosu cea mai frumoasa declaratie de dragoste din lume: " Merry, merry Christmas, love of my life". Si mi s-a parut frumoasa nu neaparat pentru cuvinte, care sunt poate uzuale (gen: pentru Tapi, la el acolo), ci pentru ca era scrisa exact acolo - pe un perete de cofetarie, la parterul unui bloc gri oarecare, peste drum de spitalu' 9...

P.S.: Si iti spun "tu" si nu altfel pentru ca presupun ochiometric ca avem aceeasi varsta, sau oricum pe-aproape. Si constat (tardiv desigur) - internetul iti permite sa discuti mai intim cu oameni pe care nu-i cunosti, decat probabil/posibil ai face-o in realitate, daca i-ai vedea in fata ochilor (dar poate depinde si de context  :!: - la Motoare nu s-ar aplica).

vlad

Haaa, nici o problemă, poţi să-mi zici şi bă. Aşa mai vorbesc io, ca moşii şi babele, cu "dumneata" uneori. Reflesc.
Cum de la 12 ore pe zi în sus? Sindicat n-aveţi? :)
Pă Berceni deja ţigăncile culegeau teii, aşa că trebuie să te grăbeşti.

trix

Profesie "liberala" - deci sindicat lipsa/pauza/nevoie etc. Imi aminteste cumva de bancul ala cu Radio Erevan: "e adevarat ca in capitalism are loc exploatarea omului de catre om?" "Da. In comunism e invers..."  :whistling:
Revenind ontopic: happy, pentru ca in week-end plec in Vama... Poate au inflorit teii si acolo.  :!:

vlad

Există tei la Vama Veche? Şi io plec, da la Mangalia. Şi la Constanta. Hahaha. A propos, ce să citesc eu la mare? Am întrebat şi pe imed, da acolo nu poţi obţine un răspuns serios.
Tapire, ia zi tu "Dune", să vezi ce păţeşti.

trix

Nu stiu daca (mai) sunt tei in Vama... Daca o sa-i gasesc o sa ti-i pozez.  :smiley2:
Iar de citit (ne cam dam offtopic si mi-e teama ca ma "urecheaza" Tapirul, ca eu sunt mai noua pe-acilea  :oops:), depinde in ce toane esti. Mie-mi place zilele astea Isabel Allende - ii citesc niste povestiri care sunt fascinante. In paralele citesc si "Amintirea palida a muntilor" a lui Ishiguro, de care trag de vreo' jumatate de an, ca nu sunt in stare acum sa am rabdare pentru ea, desi pe undeva e frumoasa, dar in perioada asta ma plictiseste de moarte... iar ieri nu m-am putut abtine si am mai citit putin "Micul Print", care mi se pare cea mai frumoasa carte din lume. A, si mi-am mai luat (mi s-a aratat, cred ca o iau in Vama) "Totul este iluminat", adica asta: http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=2487... am vazut niste fragmentele din filumul facut dupa ea si mi s-a parut extraordinar... tre' sa fac rost de el asap. 
Da' sa stii totusi ca sunt de acord cu Tapi: "Dune" se poate citi oriunde si oricand  :smiley2:, si chiar si prequel-urile sunt dragute, in felul lor. In asentimentul Tapirului (banuiesc eu asa), cred ca pot sa fac o aluzie si la "Jocul lui Ender' cu toate ciclurile lui...

tapirul

pai a zis vlad ca nu ceteste sefe la mare, nu's de ce. Ce sa mai sfatuim noi? Hai ca arunc un oki la mine in bebleoteca sa vad poate imi vine vro idee...... Aha, ce zici de un Mark Twain? MI-au picat ochii pe setul de opt volume gasite chilipir la librarie acum ceva vreme. Nu am apucat sa citesc prea mult din ele. Si chiar langa ele in raft, Baudolino de Eco. As vrea sa o citesc in italiana, totusi, am constatat ca Eco e mai fluent in romana decat in engleza. Banuiala mea a fost ca din cauza de limba.


Eu acum cetesc Patapievici, na. Vreau sa ma decid daca sunt postmodern sau doar modern tulburat.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

da, si dupa aia sa viseze ca il ataca rusii si sa o ia la fuga urland pe plaja.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Cum să citesc nene Sven Hassel la mare???
Am terminat de citit Beowulf şi a fost una dintre cele mai extraordinare lecturi din ultima vreme. Dar nu aş fi citit-o la mare.
Trix, coincidenţa face că am cetit anu trecut pe plajă povestirile lui Allende. Exact genul ăsta de carte îl vreau.
Mă rog, deocamdată mi-am pus în bagaj Păşunile Raiului a lui Steinbeck şi Nemurirea lui Kundera. Oi vedea ce-oi păţi.

Cu SF-ul, nu ştiu. Acum câţiva (mai mulţi, vreo 10) ani am terminat şi ultimul roman de Asimov. Cumva, după asta, nu am mai avut tragere de inimă să citesc SF. Ca şi cum perioada mea Asimov rămâne un fel de eră de aur, pe care vreau să o păstrez neatinsă. Prostie, ştiu.

vlad

Ontopic: aici a înflorit şi copacul naţional al Rahovei, o specie de oţetar care pare să crească direct din asfalt şi care o să-mi bage nişte efluvii leşinător de dulci pe balcon în fiecare noapte 2-3 luni de acuma. Io le zic tamarinzi, aşa, desanchi. Nici că se putea arbore mai potrivit cartierului.

tapirul

Vlad, inapoi off-topic. Unde te crezi?
Pot recomanda Hearts in Atlantis, de Stephen King? Nu e horror.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Ai vazut filmul la Beowulf? Eu il am pe un dics, am vazut inceputul, dar n-am fost in the mood.
Smile! It confuses people!

trix

Vlad, n-am gasit tei la Vama Veche... i-am gasit totusi la Mangalia. In Vama am gasit salcamii si macii, pozele insa le-am uitat acasa...

clebs

otetarii nu-s copacii aia de put?
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

trix

Ma uit de sus peste ce-a mai ramas din Dr. Felix si din Buzesti, pana spre Radiodifuziune (ma cam izbesc cu privirea de niste "blocuri" noi, cu nume mari pe ele, dar incerc sa le ignor)... tocmai s-a oprit ploaia peste Bucuresti, si da un fir de soare cald. Ce colorat e orasul meu dupa ploaie...  :!: 
Cateodata ma uit de-aici de sus si nu stiu daca sa rid sau sa-mi dea lacrimile mai intai. Si atunci tac.
Cate ceva va mai povestesc si voua...

vlad

Hei, e oraşul MEU. Io eream bucureşteanul forumului. Sic transit gloria munţii.

Lilyviolet

Tei mai merge, da' otetari? Spitalu' 9?  Ce-ati facut din topicul meu? Eu voiam liliac!

D'ala inflorit cu ciorchini, nu sobolan cu aripi. 
LV

I'm no shrinking violet.

vlad

Fac ce poci cu ce am. Eu sunt de acolo unde tu nici nu gândeşti unde soarele răsare doar dacă-l gâdili.

Lilyviolet

Quote from: vlad on June 10, 2008, 06:17:25 AM
Fac ce poci cu ce am. Eu sunt de acolo unde tu nici nu gândeşti unde soarele răsare doar dacă-l gâdili.

Sic transit gloria muntii.

Quo vladis? 
LV

I'm no shrinking violet.

trix

Iertare, Lily (ce-mi suna a Teodoreanu numele tau...). Si pentru ca liliacul s-a trecut, iti las macii si margaretele din Vama...
Si da, Vlad, poate ca Bucurestiul e mai mult al tau decat al meu - dar cand si cand imi mai aduc aminte ca-i si al meu... macar un pic, acolo...

Lilyviolet

Teodoreanu, Toparceanu... fiindca ati pomenit de ei v-am iertat deja. 

Or fi dansii scriitori minori, dar e placut sa mai citesti undeva adevarat romaneste printre green carduri si manele.

Tapi, ce-ar fi sa aplici mata la un post doc sau doua?



LV

I'm no shrinking violet.

trix

Lily, iote pe Teodoreanu, partial: http://www.scribd.com/doc/2282640/Ionel-Teodoreanu-La-Medeleni-vol-23 ... Da-da, (si) asta fac oamenii seriosi la birou! ;D
Acuma insa ma duc indarat la opinie, ca-mi mananca urechile...

trix

Happy, pentru ca azi m-a vizitat o gargarita la etajul 8... al biroului adica  :smiley2:

vlad

Am observat că multă lume, când zice gărgăriţă, se referă de fapt la Coccinella septempunctata, când de fapt gărgăriţa este denumirea populară pentru mai multe coleoptere cum ar fi  Bruchus pisi, Tinea granella, Rhynchites bacchus. Dumneata la care te refereai?

trix

La buburuza  ;D

tapirul

aida bre, daca asta e gărgăriţă, tapirii sunt furnicari.

In alta ordine de idei, pe mine ma tot viziteaza o musca. Si bâzâieeeee...
cre'că, nu ştiu...

vlad

Păi este, un soi de gărgăriţă. De altfel, am impresia că în sensul propriu, indiferent de gen şi specie, gărgăriţa e mereu o insectă urâtă şi dăunătoare, echivalentul zburător al coropişniţei. Cel puţin numele, "gărgăriţă", sună foarte urât şi dăunător. Nu ştiu de unde asocierea cu drăgălaşa buburuză. Poate din cauză că unii orăşeni şi-au imaginat că ar fi diminutivul de la "gărgără", doar aşa să sune drăgălaş.

danhia

de unde ai scos tu gargarita e un cuvant urat?
totusi ca veni vb de insecte rosii punctate, de ce or fi numit saraca insecta aia nitel mai mica ca o buburuza - vaca domnului?
si pe gandacul de colorado , de ce l-au chemat asa? ca el e de fapt o buburuza mai portocalie, zic eu.

A CERB

Nu,stiu, bre, dar eu anul asta le resimt lipsa. Gradina mea a fost invadata de o gramada de insecte rele.  Unde sunt gargaritele cand ai nevoie de ele sa manance pe aia rai?
Smile! It confuses people!

vlad

BUBURUZEEEEEE! BUBURUZEEEEEEEE! Ce o fi aşa de greu??? Să-ţi ferească Dumnezeu livada de gărgăriţe, cerbule!

danhia

sa-nteleg ca iti trec fiori pe spinare cand auzi cuvantul gargarita?  ;D
ritza ritza gargaritza!
ce-o fi asa de RAU? ???

A CERB

De ce domnle sa mi-o fereasca, ca sunt bune, mananca aphids aia rai. Mie imi plac buburuzele, dar nu in casa. Am o pacienta extrem de alergica, care anul trecut a avut o invazie de milioane de gargarite. A chemat exterminatorul, care a dat cu ceva si, in loc de milioane de gargarite vii, a avut milioane de gargarite moarte, la fel de antigenice.
Smile! It confuses people!

vlad

Cred că nu am fost suficient de clar: buburuze si gargarite nu e acelaşi lucru. E o confuzie de orăşean. Buburuzele sunt insectele alea simpatice, roşii cu buline, şi folositoare că mănâncă afizi. Gărăgăriţele sunt nişte insecte antipatice, de o culoare greţoasă, şi dăunătoare.

tapirul

ha
si io care voiam sa compun un cântec: "gărgărea, gărgărea, gărgăriţă gărgărea/pe la poarta mândrei mele Gheorghiţă trecea"...

mai bine asa, 'tui mama lui de Gheorghiţă.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Nu te crez decat daca dai link cu poze si denumirea stiintifica.
Smile! It confuses people!

vlad

Uite aici.

Uite şi o poză la întâmplare.

tapirul

da bre are dreptate. Gargarita se zice la mai multe alea, buburuza numa' la septempunctata aia
cre'că, nu ştiu...

A CERB

OK, te cred. Oi avea gargarite, ca ceva imi mananca fasolea. Am dat cu Bt si nu a mers, am dat cu pamant diatomaceu si tot nu a mers. Am gasit neste insecticid cu pyrethrins, care e treaba insecticida din margarete facuta sintetic si se pare ca e mai bine. Mie mi-e groaza de chimicale( si margaretele pe care le-am plantat printre rosii nu au binevoit sa iasa), dar asta e cea mai apropiata chestie de natural si am avut de ales intre fasole cu pyrethrins sau fara fasole. Sper sa nu omoare si buburuzele( na ca m-am korektat)
Smile! It confuses people!

tapirul

si ce le-ai zis la aia mici?
" :devil:... o sa-ti placa! "


PS Incearca cu bibiganul
cre'că, nu ştiu...

A CERB

cu bibiganu? cu ala trag in caprioare, ca de pietre nu se sperie.
Smile! It confuses people!

dustweaver

#74
http://img262.imageshack.us/img262/6713/inamikupublikqf2.jpg :)

Nu'ş ce e, da' tare e urâtă. Bâzâie şi-i cât un lat de palmă (antennae not included), ba e şi cam năucă - pică pe unde apucă.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

A CERB

De ce postashi bre la happy? urata mai e, indeed.
Smile! It confuses people!

vlad

Hai măi că e drăguţă.
Poţi încerca aici.

dustweaver

Am modificat postu' (zice ca edited by tapirul, da' io am fost :)).

Merci, Vlad. N-am gasit-o, e unica, inefabila si inclasificabila.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

itz spun io ce s-a inatmplat, postasesi cu o greseala de cod la img, si am intrat sa corectez si tocmai intrasesi si tu in secunda aia sa corectezi, ca m-am si speriat, cand am intrat a aparut corectat deja zic haiti, am halucinatii. Poorma am vazt ca erai si tu online. Da' si-a adus aminte forumu numa de mine ca asa e setat, eu sunt altul.

io's hapi ca e plecata profa si nu ma mai bazaie la cap.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Pai sun-o, sa vezi ce face. Fii proactiv!

Smile! It confuses people!

tapirsis

Io, cand gasesc o gargaritza, de aia rosie cu buline negre (ca mai iegzista si galbena cu buline negre), o  iau pe deget, ridic destu si cant asa:
"Gargaritza, ritza
Zboara-n poienita
Unde oi zbura
Acolo m-oi marita!"
Prima tura a luat-o spre Mizil. A doua tura, cine stie, spre Patagoria aia...

Si la horaselul copiilor (in parculde la Hale sau in satul de vacanta din mamaia), imi placea sa ma dau in gargaritze. Si mirunei ii place.

Si fasolea face gargaritze, si faina, da' alea's gargarite-molii, asa le zice.
Va fi bine!

trix

Merci, doamnă dragă, pentru susţinere morală!  :love: Exact la poezioara aia m-am gandit şi eu cand m-a vizitat "prietena mea" gărgăriţa de la etajul 8. Între timp a mai venit o data...  :smiley2:

vlad

Quote from: trix on July 09, 2008, 09:33:06 AM
Exact la poezioara aia m-am gandit şi eu cand m-a vizitat "prietena mea" gărgăriţa de la etajul 8.

Mă împuşc. NU ERA GĂRGĂRIŢĂ, ERA BUBURUZĂĂĂĂĂĂ

tapirsis

Vezi sa nu nemeresti destu de la picioru alalalt!
Va fi bine!