News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Studiu in Science despre copii romani din orfelinate.

Started by Furnika, March 14, 2008, 02:59:42 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Furnika

Nu stiu daca l-a vazut tapirul, e destul de vechi:
http://www.sciencemag.org/cgi/content/full/318/5858/1937
Ei zic ca daca plasezi copilul intr-o familie, el se dezvolta mai bine dpdv cognitiv decat unul lasat in orfelinat.
Cred ca ideea din spatele studiului e reluarea adoptiilor internationale; studiul a fost facut la noi pentru ca: "we conducted the study in Romania because the Secretary of State for Child Protection originally invited us to conduct the study".
Puteti vedea o discutie pe marginea articolului (mai precis de ce nu exista nici un autor roman intre cei care au facut articolul):
http://www.sciencemag.org/cgi/content/full/319/5868/1336a
Cat si despre etica studiului:
http://www.sciencemag.org/cgi/content/full/sci;318/5858/1874
din care nu ma pot abtine sa citez:
"Unfortunately, in many cases harm to participants is inherent in generating valid scientific results. In some trials, data on the effectiveness of an intervention cannot be obtained without some risk to the subjects, perhaps of serious or fatal outcomes. For instance, for a vaccine trial to be successful, some participants must acquire the disease the vaccine is intended to prevent. Otherwise, no intervention can be shown to be superior. But the preventive benefits of the vaccine do no good for participants who became infected during the study. Similar issues arise in many cancer and cardiovascular trials. The BEIP raises the same concern; the children who remained in institutional care cannot now receive the benefit of early foster care, which the trial showed to be superior for some developmental outcomes."

tapirul

Ca sa vezi ce mica e lumea coincidentelor.
Acum ceva timp am aflat de un postdoc la universitatea din Maryland; am trimis o aplicatie dupa ce intai am studiat un pic biografia tipului. Am aflat ca a fost implicat in Bucharest Early Intervention Project, asa ca am inceput mesajul cu "sunt un pediatru din Romania" ca sa ii atrag atentia. Mi-a raspuns intr-o saptamana ca inca se decide pozitia (functie de buget) si m-a intrebat daca as fi dispus sa lucrez in Bucuresti...Ute imi aduce aminte sa trimit un follow-up email ca nu a raspuns la raspunsul meu.

In articolul in care prezinta pe larg studiul au explicat ca daca unui copil din control group i se ofera sansa sa fie adoptat sau pus in foster care, ei nu vor interveni; au pierdut 7 copii din studiu in felul asta. Am constatat si eu ca nu au nici un roman intre autori, desi la acknowledgments au o cârcă. Nu e chiar de mirare, intre autori intra cei care scriu articolul nu cei care ajuta cu colecarea datelor and such.

PS linkurile alea nu merg pentru cei ce nu sunt subscribed la revista, cer sa te login. Eu cred ca le pot accesa prin biblioteca mea.
cre'că, nu ştiu...