News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Masoneria romana.

Started by Furnika, August 03, 2007, 01:46:53 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Furnika

Date statistice:
THE NATIONAL GRAND LODGE of ROMANIA has 6234 active members, organized in 203 regularly constituted and active Lodges throughout the country, in which are working 4657 masters,  690 companions and 887 entered apprentices, and the number  of candidates is 512.
Interesant: majoritatea au facultate, cei mai multi membri sunt ingineri iar cam 80% sunt masters.
http://www.masonicforum.ro/en/nr28/toc.html
Puteti vedea poze de la o ceremonie aici:
http://www.masonicforum.ro/en/nr28/suceava.html
Oare onorabilii au servit un vin de regiune superior la PET dupa ce si-au scos sortzurile?

live

Pot zice "FUCK THEM!" ? E voie? Na, că am zis deja...  :angry1:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

Furnika


live

Da' pentru că mă disperă ideea că suntem conduşi, din umbră, de nişte ticăloşi. E de ajuns sau mai vrei?  ;D 
Am impresia că nici tu nu-i iubeşti prea mult pe masoni. Mă înşel?  :whistling:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

vlad

Live, ia uită-te mai bine la avatarul Furnikăi. Ce se vede acolo, în spate, în filigran?

vlad

Mie mi se par mai interesante confreriile Sufya.

live

Na, ce să se vadă... Un compas, un echer, un G...nu mare lucru.  ;D
Ce ai fi dorit tu să-mi transmiţi, stimatul meu văr?

PS: Vii pe 11, la Pucioasa?
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

vlad

Păi încă nu ştiu (Pentru ceilalţi: la Pucioasa, pe 11, e o reuniune a lojei Pucioasa, dar şşşşt.)

live

Loja Constantinescu, dar să trecem peste asta, tinere Cavaler!
Ar fi frumos să vii, mă gândesc! Marele Maestru Tore s-ar bucura să vadă la "ritual" tineri frumoşi şi deştepţi ca dumneata... Acum, că te-am lăudat, vii?!  :whistling:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

pe 11 agust? Argh. Mai la toamna-iarna poate reunim loja Pucioasa cu loja Plostina. Ne consacram pana dimineata.


Quote from: Furnika on August 03, 2007, 01:46:53 PM
Date statistice:
THE NATIONAL GRAND LODGE of ROMANIA has 6234 active members, organized in 203 regularly constituted and active Lodges throughout the country, in which are working 4657 masters,  690 companions and 887 entered apprentices, and the number  of candidates is 512.
Interesant: majoritatea au facultate, cei mai multi membri sunt ingineri iar cam 80% sunt masters.
http://www.masonicforum.ro/en/nr28/toc.html
Puteti vedea poze de la o ceremonie aici:
http://www.masonicforum.ro/en/nr28/suceava.html
Oare onorabilii au servit un vin de regiune superior la PET dupa ce si-au scos sortzurile?

Da' enginer de informatica nu prea au, pagina lor ueb e cam vraiste.
cre'că, nu ştiu...

live

Facem, Maestre Tapir, o "unire" de Loje! Cavalerul Vlad nu are sigur nimic împotrivă, deci... Să vedem în care Templu ne adunăm. Compas şi Piramidă avem noi, aduceţi voi măcar un ochi!
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirsis

Eu vin cu litera G, sigur are Miru de pe la gradi.
Vopsim cimentul din fata bucatariei la Plostina in tabla de sah. Daca trebuie, si peretii noi de lemna ai privatei renovate, tot sah...
Tuica de comuniune?
Sorturile le croim din fetele de masa de musama, dupe betie?!?
Da' Furnika, vii si tu, da? Facem alegere de mare maestru, that's a promise. Nu bem vin la pet, that's another promise!!!
FACEEEEEM FOOOOCUUULLL MAAAREEEE IN CUUURTE! acolo, la locul ritualic!!!
Haideti, haideti odata ca numa'vorba-i de voi-noi! fapta, fapta vorbeste!!!
Va fi bine!

live

Da' unde e Ploştina aia a voastră, bre? Ca să ştim spre ce Templu ne îndreptăm...
Am putea recita "Mioriţa" şi "Meşterul Manole", zic... Ca să fie şi cenaclu masonico-literar. La Pittiş nu mai putem apela, pt rugăciune. Săracul!

Facem, bre, întâlnire, dar...unde şi când?
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirsis

De la Buzau, 50 km pana la Lopatari, apoi inca vreo 15 spre munte, Malu Rosu, Luncile, Terca, alea alea... Pe jos de la biserica (unde se lasa masinile) pana acasa (in varf de munte), o jumatate de ora mers in sus. Doar daca nu i-oi confisca lu'vecinu' de langa job Hummeru'.
Hai ca o sa-ti puna Cris acuma hartile, googlemapurile, pariez.

Pi, intalnire la Plostina, la Pucioasa, si la mare.
Cand, sa zica marele bulibasa Tapirul. si marele mansardez Vlad, si voi toti.

Va fi bine!

live

La întâlnirea de Pucioasă...voi fi sigur.  ;D  La d-aia de Buzău...spre...unde ai zis tu...depinde de fondurile Lojei, bre. "Scaunul" care aparţine micii noastre familii, parte a Marei Loje, este cam cu sărăcie. Avem grad inferior şi nu ne dau fonduri, dom'le, mama lor de masoni, care este ei! Când le-oi da cu Pentagramul ăla peste ochi, or să vadă piramide verzi!  :whistling:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

QuoteHai ca o sa-ti puna Cris acuma hartile, googlemapurile, pariez.
;D ;D ;D

Pi aici

Cine hare Google earth, avem si fifier kmz (vezi in attach)

cre'că, nu ştiu...

live

Salut, Tapirule! Credeam că apare cineva la poartă, să-mi facă semn cu mâna. Un semn masonic, desigur... :whistling:
Te cunoaşte soră-ta, bre!  ;D
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

cre'că, nu ştiu...

live

WOW!!! Cu cârnaţi cu tot... Răspund semnului...luând o bucată de pâine şi ceva muştar! Să trăiţi!  :laugh3:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

trăim că suntem băiaţ buni.
cre'că, nu ştiu...

live

Salutul complet era: "Să trăiţi bine!", dar asta e la noi, aci. La voi, la "tufiş", nu ştiu cum se zice, dar am aflat că ştie Bush nişte semne masonice...de mare angajament.  :whistling:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

 ;D
asta era vorba lu' doctoru' Crăciun de la Judeţean in Ploieşti.

Un moş-tataie:
"Să trăiţi dom' doctor!!" (dupa vizită)
"Păi să trăiesc, ca sunt baiat bun!"

Io eram elev la postliceală in salon.
cre'că, nu ştiu...

live

 :laugh2:
Dacă ar trăi numai băieţii buni, nu ar mai exista acest topic(mă rog...nu ar avea acest titlu). Fac ce fac şi încerc să menţin dicuţia ontopic. Cam forţat, aşa e!?  ;D
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...