News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

hai sa ne mutam in stele

Started by tapirul, March 06, 2007, 09:32:02 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

un articol interesant aici. Nu ratati comentariile.
Ei, ce parere aveti, cine se baga?
cre'că, nu ştiu...

rocsa

am avut o singura neclaritate legata de :

\frac{M_0}{M}= \left[\frac{1+\frac{v}{c}}{1-\frac{v}{c}}\right]^{\Large{{\frac{c}{v_e}}} :whistling:

vlad

Asimov scrisese o carte intreaga de speculatie stiintifica despre calatoria interstelara. Tre sa o gasesc, o am pe undeva.

tapirsis

Oamenii de scriu pe site-ul asta cu stele sunt fostii olimpici, nu-i asa?
De prin niste strafunduri de memorie mi-am reamintit cum citeam eu poblemele de fizica cuantica la liceu (intr-a 11 parca), ca pe niste poeme ale luminii, si asta pentru ca eram indragostita de olimpicul la fizica (national si international) al liceului.
Va fi bine!

KC

Nu e rau, sa vedem cat e spaga pentru un loc acolo. Asta ca tot citeam azi de un scenarist pt cinema ce-a luat un Fulbright, si avea de gand sa-si imagineze cum ar arata Europa daca romanii ar fura-o pe toata.
Note de traducator: arccosh ar fi arccosinus hiperbolic, iar in engleza impuls ar veni momentum. Evident ca articolul a fost gandit in franceza.
Ar fi de ajutor daca OP ar intreba-o pe onorabila sa con-stateana oregoniana Ursula K. Le Guin daca are idei mai noi despre cum sa se construiasca ansiblul ala. Ar fi de mare ajutor, macar as putea si eu sa-mi mai downloadez in timpul zborului niste tunes pentru iPod ;)

dustweaver

Deocamdata m-am invartit pe la references. A propos, John Baez (pitit prin linkul cu "pentru mai multe detalii") e varul Joan-ei omonime.

Dom'le, io am incredere in Robert Zubrin  care pana acum mi s-a parut cel mai coerent (citeste : lucid) "entuziast al spatiului". Are niste argumente foarte interesante (pentru - vezi titlul topicului) si aplicatie destul de serioasa pentru pus in practica. :)

Ca lumea e rea, taica, si zice "visam, visam, da' odata si-odata tot tre' sa trecem la fapte". (Din pacate.) Zau ca zice. Numa' NASA pare mai mult sa taca de vreo trei decenii jumate incoace...
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

Furnika

Offtopic:
Tatal Joanei, Albert e co-inventatorul microscopului cu raze X.
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Baez
Interesant e ca Joan inca locuieste cu mama sa:
Baez is a resident of Woodside, California and lives with her 93-year-old mother in a house complete with a backyard treehouse, which she spends a good deal of time in, meditating, writing, and "being close to nature." (wiki)