News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

knoppix

Started by A CERB, November 14, 2006, 04:14:43 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

A CERB

luatz bre de incerkatz. e futator. stefaneee, unde esti cand vrea omu o parere?

este un linux care se lanseaza de pe cd, booteaza, face singur configurare de periferice, etc. nu am avut nici o problema, inclusiv cu internetul, fara sa fac nika.

ce ma tenteaza sa fac este sa-l folosesc pentru internet. intrebarea este: pot aduce virusi de windows prin linux daca nu fac nici un download?
Smile! It confuses people!

tapirul

mai sunt si altele care vin cu LiveCD.. Ubuntu de exemplu, le dai adresa si iti trimit cate CD-uri vrei (de instalare plus Live CD)
http://www.ubuntu.com/ si pentru shipuit https://shipit.ubuntu.com/

apropo de linux, am gasit un programel mic in linux care buteaza de pe CD si deschide un program in care schimbi parola de admin a lu' Windows...Nu trebe sa o stii, evident, tastezi pur si simplu parola noua si o schimba...
cre'că, nu ştiu...

originaltup

knoppix se misca bine, dar iti recomand de exemplu PCLinuxOS. De asemenea merge de pe CD, si are cateva pluginuri deja instalate: flash, acrobat reader, etc.
Eu il am instalat pe laptop si merge f bine. Nu am reusit sa mi-l instalez pe desktop asa ca acolo folosesc Suse.

Referitor la intrebare: daca il folosesti de pe CD, sansele sunt practic nule, daca il instalezi de asemenea f reduse.
Daca mai ai intrebari arunca, ca eu stau in Linux majoritatea timpului si am mai prins ceva miscari.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

originaltup

PS. pt tapiru, cum ii zice?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

sa fiu sincer nu imi mai amintesc... Am avut nevoie ca expirase parola la computerul meu de lucru si nu am vrut sa chem servisu' (poveste lunga) asa ca am gogluit pana am gasit ceva. Am pus pe un CD si am butat cu el....Din pacate pe CD nu am scris numele programului..
....aha, pe unul este EBCD - Emergency Boot CD, aici

QuoteEBCD will be very useful when you need to:

    *      copy/move files (with long names, not necessary in CP437 encoding) from/to the disk but OS which can handle them (windows, linux...) cannot boot. In particular, you may create a backup copy of normally installed and configured Windows and later restore Windows from such backup copy. So, in the case of fault OS itself and all software and its settings can be restored in 5-10 minutes.
    *      perform emergency boot of Windows NT / 2000 / XP. When the loader of this OS on the hard disk is damaged or misconfigured, you are able to load OS using another, standalone loader from this CD.
    *      recover master boot record of HDD. This allows to boot OS after incorrect uninstallation of custom loader (LILO, for example), which made all OS on your PC not bootable.
    *      delete, move, copy to file (image) and re-create partition from file. Image transfer over network is also supported: so you may configure one PC and then make contents of harddisks of other PCs same as contents of the harddisk of the first one.
    *      change password of any user, including administator of Windows NT/2000/XP OS. You do not need to know the old password.
    *      recover deleted file, even file re-deleted from Windows Recycle Bin, and, in contrast, wipe single file or a whole disk so that it will be impossible to recover it in any way.
    *      recover data from accidently formatted disk. Sometimes it helps to recover data from the disk, damaged by a virus.
    *      recover data from a floppy disk, which is not readable by OS. Format 3.5" disk for 1.7 Mb size

Also the disk includes full set of external DOS commands, console versions of the most popular archivers/compressors.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

originaltup

suna bine, desi cu un rescue linux mi-am facut praf sistemul, asa ca a trebuit sa ma joc cu partitiile din knoppix. Multumesc oricum.

Pt Cerbu: e o mica problema, si anume ca toate liveCD au o parola standard de administrator. Ideal ar fi sa instalezi pe o partitie PC linux OS, sa-i schmbi cateva setari dupa preferinte proprii, eventual sa scoti programe de care nu ai voie, si apoi sa refaci liveCD-ul cu un tool care e in PCLinuxOS.
Sau mai simblu, fati 2 partii mici, ceva la 3-4 GB pt root, si vreun giga pt swap, si instaleaza una dintre distributiile usor de folosit: PCLinuxOS, Mepis, poate SUSE (desi e cam umflat). Bootezi in ea ca sa navighezi pe net. Ar mai trbui o partitie fat32 sau un flash disk, ca sa poti transfera fisiere (caci Linux inca nu scrie fara probleme pe NTFS). Suna mai complicat decat e (singura chestie mai periculoasa e cu partitiile)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

thanx again. am un hard de 80 giga pe care nu-l folosesc.ma gandesc sa experimentez pe el. daca nu merge, il pun pe asta la lok si n-am perdut nika.
Smile! It confuses people!