News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Demonizarea Romaniei si apologia emigrarii

Started by INDIANUL, June 30, 2006, 02:28:40 AM

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

INDIANUL

E free, man. E free la shto despre "eroismul" armatei noastre, e free la shto despre cacacioasa de Romanie, e free la shto despre imputitii si retardatii de tarani.So dati-va liber la imaginatie, faceti shto de tot ce puteti, cat mai mult. Exista vreun subiect care sa genereze putin respect, putina "sfintenie"? Bing! Raspunsul corect este NU! De ce sa fie ferit topicul asta de shtoul de pe celelalte? Sa ne cacam in ea de Romanie. Hai, toti peste hotare!
ramas bun...

tapirul

totusi nu e tot aia indianule. Io nu vorbesc "la shto" despre romania "cacacioasa" la fel cum un doctor nu vorbeste "la shto" cand diagnosticheaza un cancer. La fel si cu taranii si armata. Ce faci tu aici e shto (o incercare palida dealminteri), ce facem noi NU.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

QuoteIo nu vorbesc "la shto"
perfect de acord cu tine ca nu vb la shto. tu vorbesti fix si exact din amintiri.

ramas bun...

stefan

Cam gay metaforele tale, indy. Mai bine zi-ne cum trăieşti tu din 120 de euro pe lună de nu înţelegi nevoia de emigrare.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

viata mea privata nu te priveste pe tine. point.
tu vb de metafore? sa stau sa caut prin ale tale? uite un exemplu:
QuoteDacă nu te deranjează că pumnul se mişcă ritmic de-a lungul propriei infatuări, e OK. E o labă nobilă, politicoasă şi inteligentă cu miticul ţaran român pe post de "pin-up". Pe fundal cântă Maria Tănase şi Jean Moscopol.
a? mai zici ceva?  :laugh3:
Sa-i multumesti lui Dumnezeu ca nu esti surdo-mut ca trebuia sa exersezi si metafora si sa vorbesti in timpul asta...
ps: ce nu inteleg eu nu este emigrarea, pe asta o inteleg. nu inteleg in schimb de ce statul va lasa sa plecati fara sa returnati banii bagati in facultatea gratuita pe care ati facut-o. atata tot.
ramas bun...

tapirul

indianule, stii ceva?? tu ai inceput un fix urat pe topicele mele. Colapseaza-le si lasa-ma in pace, mai ales ca SMF-ul tine minte si la urmatoarea login o sa le gaseti gata colapsate.

cu facultatea gratuita, ti-am mai explicat cum e da' vad ca nu pricepi. Facultatea pe care am facut-o in Romania NU a fost gratuita, si NU DATOREZ NIMIC STATULUI ROMAN. Mai bine hai sa vorbim de timpul pe care mi-l pierd aici sa setez si sa resetez forumul pentru toti nemultumitii. Pentru asta cine ma plateste? Ia hai, cate 5 euro pe luna de la fiecare.

Quotein ce masura "De peste hotare" este util pt majoritatea forumistilor(sectiunea Utile)?
cum pe stefan nu il priveste viata ta personala, nici pe tine nu te priveste ce considera majoritatea forumistilor util si ce nu.
'steti futere, cum o dau nu e bine, tre' sa se gaseasca un nemultumit intotdeauna.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

indianule, eu am plecat si "nu ma confrunt cu situatia", dar a ramasa familia in tara, omule, au ramas prietenii, rudele... Ei se confrunta cu situatia si nu am nici un motiv sa cred ca spun neadevaruri.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

ar fi trebuit sa ma enervez la postul tau dar m-a luat rasul:parca te vad exasperat ca fiecare vrea ceva. :laugh3:% euro a? te spun lu nen-tu Bush ca nu folosesti dolarii, europeanule! ;D

mai, nu ma deranjeaza sectiunile resp cum nu m-au deranjat nici pana acum. ele au inceput sa ma deranjeze intr-un anumit context:in contextul in acer au inceput sa se extinda si pe alte topice sub diverse forme:America e buna(discutiile cu sandor) si Romania e de cacat(mai multe topice). rezultanta este una singura:dinspre Romania spre State. asta ma enerveaza. ca si-au depasit limitele resp sectiuni.
ps:cat despre gratuitatea facultatii vb pe alt topic nu aici, dar nu ai platit un ban pt ea.
ramas bun...

INDIANUL

eu te cred ca mai auzi acolo ce se intampla din rahaturile de aici(si-s destule nu contest). dar una e sa le traiesti alta e sa le auzi, nene Ratiule!
ramas bun...

tapirul

Quotemai, nu ma deranjeaza sectiunile resp cum nu m-au deranjat nici pana acum. ele au inceput sa ma deranjeze intr-un anumit context:in contextul in acer au inceput sa se extinda si pe alte topice sub diverse forme:America e buna(discutiile cu sandor) si Romania e de cacat(mai multe topice). rezultanta este una singura:dinspre Romania spre State. asta ma enerveaza. ca si-au depasit limitele resp sectiuni.
asta nu mai e in masura mea sa controlez. Sau vrei sa introduc un control ca pe imed, cu reguli clare despre ce se discuta si ce nu? ;D
Cu facultatea nu trebuie discutie pentru ca, pe scurt, AM PLATIT. Tu ai auzit de impozite, TVA (se chema ICM inainte) si restul? Facultatea e o institutie bugetara (that is cu bani de la buget), iar la buget au contribuit ai mei (mai ales) si eu (mai putin). Am mai auzit absurditatea asta si, culmea, de la un ASE-ist
cre'că, nu ştiu...

tapirul

hai siktir
"voi n-ati mancat salam cu soia", bleah
veke si afumata
si cre' ca e cazul sa mut niste posturi
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Quoteasta nu mai e in masura mea sa controlez. Sau vrei sa introduc un control ca pe imed, cu reguli clare despre ce se discuta si ce nu? Grin
parca il vad pe Furnika si pe stefan intr-un colt zicand precum Clint Eastwood:"come on make my day" ;D

Mai, una e una si 2 is mai multe(ce lojic sunt ;D):cei care fac facultatea la cu plata nu platesc pe langa impozit si taxa? naiba stie cat e mi se pare ca se invarte la 1000$ cam asa. aia la care nu fac cu taxa se numesc la "locuri BUGETATE", deci le plateste statul. de ce la ailaltii nu le plateste statul desi au si ei taxele platite?
ramas bun...

INDIANUL

si inca actuala. muta-le.
mi se suie sangele la cap cand va aud pe aia stabiliti acolo, plangand de mama focului ca ce greu e in tara. pai tu de unde pana mea stii mai? aa da, din auzite. mda ai dreptate.
si mai aveti si tupeul sa ne dati noua lectii despre viata actuala din Romania din ce auziti la rude.
ramas bun...

tapirul

aia e alegerea lor, la fel cum sunt multi care desi platesc asigurari de sanatate se duc la doctori privati (sau cei care isi angajeaza bodyguarzi desi exista Politie platita de stat) si la fel cum NU TOTI platitorii de taxe se duc la facultate (pe motiv ca e oricum platita). 's niste legi economice.
Lojica ta e stramba, ce fac facultatile particulare si ce nu nu schimba cu nimic faptul ca EU mi-am platit facultatea.
Am mai spus undeva si o mai spun, NU DATOREZ NIMIC STATULUI ROMAN.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

inseamna ca nu sunt numai eu aerian: mai e si Prigoana si altii ca el din mediul politic care vor sa faca facultatile CU PLATA, dear! stii de ce? pt ca sunt smecheri care se instruiesc aici moka si aplica la altii ce au invatat aici.
stiu ca nu mai esti la curent cu Romania dar sunt unele forme de invatamant aici pe care dupa ce le urmezi, daca renunti la sistemul in care te-au instruit(sub o perioada) platesti de te rupi. asa vor face si la facultati. intre timp e inca gratis.
am si exemplu o prietena care dupa ce a facut facultate la stat s-a bagat la Scoala de subofiteri de Politie. dupa ce termina, daca nu ramane 10 ani in sistem plateste 250.000.000 lei. creca am fost clar.
ramas bun...

tapirul

numa' sa nu-mi zici iara ca de ce esti tu cap de topic, please. Tu ai inceput aiurirea unui topic in care oamenii vorbeau serios despre o tema care ii priveste
cre'că, nu ştiu...

tapirul

pentru sange la cap exsta leacuri
mie mi se suie sangele la cap cand va aud pe voi ca noi nu mai avem dreptul sa vorbim, de parca voi ati vreo specie superioara de oameni, ăia martirii care stau si sufera in timp ce noi stam la "caldurica" (alt concept absolut cretin; caldurica la care stau in primul rand ca nu o cunosti si in al doilea rand am meritat-o - am muncit si muncesc pentru ea - si in al treilea rand IO NU SUNT DE VINA CA TU NU TRAIESTI LA CALDURICA)
Iote ca vorbesc si critic cacatul din romania CAT VOR MUSCHII MEI. Pentru ca am trait 30 de ani in romania SI STIU CE VORBESC. Si pentru ca, indianule, experienta mea romaneasca ESTE MAI MARE DECAT A TA. Asa ca mucles cu "tu nu te confrunti cu situatia, nu vorbi"
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Quotenuma' sa nu-mi zici iara ca de ce esti tu cap de topic, please. Tu ai inceput aiurirea unui topic in care oamenii vorbeau serios despre o tema care ii priveste
cam cum a facut stefan cand a inceput sa se labareasca pe topicul de Tarani, nu?
vrei citatul?

pt tupeu in schimb nu epzista nici un leac, decat ala definitiv, la loc cu verdeata.
ramas bun...

tapirul

da, il vreau
stefan voia sa make a point (cam acelasi point ca al lui dustweaver - si vlad a sesizat intentia) despre topicul in discutie.
Tu in schimb ai folosit topicul Bibliei ca sa iti manifesti frustrarea cu tupeul celor plecati care fac 'shto de romania. Ie o diferenta
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

imi dai voie nu, sa aleg titlul topicului daca tot l-am inceput?

muta si dsicutiile despre sistemul de invatamant din romania cu taxa si gratuit, te rog.
ramas bun...

tapirul

am mutat
si titlul evident ca "ai voie" sa il schimbi.
E topicul tau doar  :razz:
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

nu aici, la topicul din Bar de Negri ca sunt pe acelasi subiect.(daca nu te enervezi prea tare).
ramas bun...

INDIANUL

discutiile alea sunt pe aceeasi tema cu asta. nu le poti pune aici?
ps:chiar iti multumesc ca m-ai pus cap de topic.
ramas bun...

tapirul

Quoteinseamna ca nu sunt numai eu aerian
FIX asta inseamna, nu esti numai tu aerian.
Legile economice nu se schimba at a politician's whim.
Ma cac pe Prigoana si pe ideile lui, NU DEMONSTREAZA DELOC CA EU NU AM PLATIT FACULTATEA.
Daca sistemul de aplicare se schimba nu se poate aplica retroactiv.
Si nu, nu ai fost clar. Faptul ca vei fi obligat sa ramai in sistem NU INSEAMNA CA NU AI PLATIT, ci inseamna ca ai semnat un contract cu sistemul respectiv (that is, sistemul pune in vigoare niste reguli noi, atât).
Tu confunzi dreptul de a primi ceva in schimbul banilor platiti statului cu faptul in sine ca pltesti sau nu.
Ca un exemplu, chiar daca platesc taxe iar Politia este platita din taxele mele (deci EU PLATESC POLITIA), nu inseamna ca am automat dreptul sa chem politistul sa faca de garda la grajdul meu pe motiv ca "ba, io te platesc". Exista niste reguli si legi.
Again, ASTA NU SCHIMBA CU NIMIC FAPTUL IN SINE CA AI PLATITI.
capisci?
cre'că, nu ştiu...

tapirul

cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

ramas bun...

lucisandor

Quote from: INDIANUL on June 30, 2006, 06:56:19 PM
am si exemplu o prietena care dupa ce a facut facultate la stat s-a bagat la Scoala de subofiteri de Politie. dupa ce termina, daca nu ramane 10 ani in sistem plateste 250.000.000 lei. creca am fost clar.
formidabil... nu as fi crezut.. si eu la fel, tot 250 de milionae se zice ca as datora.. deci pot sa vorbesc: ce imi garanteaza mie ca Indianul nu sta in Romania pentru ca are pile si noi am plecat pt ca nu aveam?

INDIANUL

QuoteLegile economice nu se schimba at a politician's whim.
vezi ca nu stii? isi impune Voiculescu proiectele economice favorabile lui cum vrea muschiul lui, ca daca pleaca e rau pt Alianta.
QuoteDaca sistemul de aplicare se schimba nu se poate aplica retroactiv.
asta nu am spus eu nicaieri. asta e de fapt cea mai mare temere a ta- ca te trezesti cu scrisorica:"domnu' aveti sa ne dati niste bani". e logic ca nu se aplica retroactiv asa ca nu mai tatai din fund...
QuoteTu confunzi dreptul de a primi ceva in schimbul banilor platiti statului cu faptul in sine ca pltesti sau nu.
pai si primesti: ce, nu-ti ajunge ca faci 1-8 gratuit? a, ca ai facut inclusiv liceul si facultatea moka, asta e prostia sistemului care nu a prevazut ca baietii dupa ce isi completeaza bagajul de cunostinte isi iau bocceluta si adio.
Quoteci inseamna ca ai semnat un contract cu sistemul respectiv
pen' ca s-au destaptat baietii si s-au gandit ca aia poate sa-si puna coada pe spinare dupa ce termina Scoala de Subofiteri de la Campina. asa, in 10 ani scot parleala cu ce au bagat in ea si apoi e libera sa faca ce vrea. aia 250.000.000 ce crezi ca reprezinta? ce s-a bagat in ea atat ca instruire cat si ca uniforme si ca hrana.
degeaba tipi tu la mine cu litere mari ca nu ai datorii, ca nu era normal sa returnezi banii platiti de stat ca sa te tina-n facultate. o fi deranjant dar e adevarat ce spun eu.
ramas bun...

INDIANUL

vezi ca subiectul discutiei e altul nu viata mea privata. altfel s-ar putea sa-mi amintesc ca ai mama cadru medical si imi vb mie de pile.
ramas bun...

stefan

După cum văd eu situaţia, statul român îmi este dator pentru simulacrul de facultate la care am fost supus 6 ani. Profesori şpăgari şi demenţi care mă obligau să le cumpăr cărţile plagiate şi făceau reguli proprii de notare (la toate subiectele să iei peste 5 sau peste 6; plecau de la 10 şi scădeau câte un punct la fiecare greşeală; dădeau 2 sau 3 la prima prostie mai serioasă, etc.), preparatori şi asistenţi care nu veneau la stagii, iar când veneau ne ascultau ca la liceu în loc să demonstreze o manevră, sa prezinte un caz sau să discute cu noi; lipsa vestiarelor pentru studenţi din spitale, îngreunarea accesului în clădirea facultăţii (şi acum, dacă vrei să mergi la secretariat la TM trebuie să intri prin lateral, să urci la etajul 1 că n-ai voie pe holul baştanilor, după care să cobori pe scara principală înapoi la parter), şicane la sala de calculatoare (titulara e o bibliotecară peremistă care zice că accesul la internet este în principal pt. ca indienii să comunice cu rudele de acasă), favorizarea străinilor cu taxă (greci care abia citesc o pagină în română şi la examene orale abia bălmăjesc nişte generalităţi termină fără probleme ba mai împuşcă câte un 10 misterios la câte un examen scris), etc. Ei îmi sunt datori mie, nu eu lor!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

fiecare avem nemultumiri.
la noi vestiare erau, cu biblioteca daca din bun simt duceai si tu o floare sau niste bomboane te tinea minte si faceai rost de carte. cu sala de computere nu era problema. chestia comuna e cu grecii.
si vine intrebarea: cin' te-a obligat s-o faci pe asta asa de proasta cum e? ca din cate imi amintesc ai dat examen de admitere.
ramas bun...

tapirul

proiectele economice ale lui cine-o-fi nu schimba legitatile, asa cum un avion care zboara nu schimba legea gravitatiei.
Quoteasta e de fapt cea mai mare temere a ta- ca te trezesti cu scrisorica:"domnu' aveti sa ne dati niste bani". e logic ca nu se aplica retroactiv asa ca nu mai tatai din fund...
auzi indiene, tu ai un mare pacat, si anume ala ca te bagi unde nu iti fierbe oala si (mai ales) ca pretinzi ca stii cam totul despre ce fac si ce gandesc altii. A word of caution: e periculos.

tu tot nu pricepi indiene, si doar e asa simplu.... Eu AM PLATIT si pentru 1-8, si pentru liceu si pentru facultate. Tu daca nu pricepi ca exista si alte forme de plata decat bani-in-mână-cu-chitanţă, treaba ta si dreptul tau, dar asta nu schimba cu nimic realitatea.
hai sa te intreb ceva: tu ai platit pentru asfaltul turnat in fata blocului tau? ca vad ca il folosesti moka. si dupa aia iti iei bocceluta si te cari in bucuresti la rezidentiat fara sa iti platesti datoriile
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Quotesi vine intrebarea: cin' te-a obligat s-o faci pe asta asa de proasta cum e? ca din cate imi amintesc ai dat examen de admitere.
alt exemplu de logica stramba; faptul ca stefan a facut sau nu facultatea aia nu schimba cu nimic faptul ca facultatea e proasta.
Bre, da' va trebe niste lectii de logica unora rau de tot.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

te intreb eu altceva pe tine: plateai tu asigurarile sociale in romania? le plateai. cat primeai pt ce plateai? pachet de baza. daca vrei mai mult scoti banutul. de ce erau ei obligati sa-ti scolarizeze tie si peste clasa a-VIII-a?
Quoteauzi indiene, tu ai un mare pacat, si anume ala ca te bagi unde nu iti fierbe oala si (mai ales) ca pretinzi ca stii cam totul despre ce fac si ce gandesc altii. A word of caution: e periculos.
cand nu mi-oi mai pune cuvinte in gura ca astea:
QuoteDaca sistemul de aplicare se schimba nu se poate aplica retroactiv.
o sa fiu mai atent si eu cu ce vorbesc. am zis eu ca s-ar aplica retroactiv? am zis ca era normal sa se faca cumva. daca nu s-a facut asa si tu si scapat bravo tie.
ramas bun...

INDIANUL

Quotefaptul ca stefan a facut sau nu facultatea aia nu schimba cu nimic faptul ca facultatea e proasta.
stefan a dat examen de admitere la facultatea aia proasta, nu l-a luat nimeni s-la bage acolo. daca nu o facea pe aia proasta cum e, nu se uita nici dracu la el, nici din spitalele din romania nici vreunul din State.
ramas bun...

tapirul

Quotete intreb eu altceva pe tine: plateai tu asigurarile sociale in romania? le plateai. cat primeai pt ce plateai? pachet de baza. daca vrei mai mult scoti banutul. de ce erau ei obligati sa-ti scolarizeze tie si peste clasa a-VIII-a?
pentru ca asa era legea, nu pentru ca declari tu "pachet de baza"
despre retroactiv, nu ai zis direct, dar reiese din ce spui. Eu vorbesc despre ce am facut eu in trecut si tu argumentezi cu voiculescu si alti pulifrici care vor sa schimbe legea acum sau in viitor. Io incerc sa vorbesc logic, iar logica imi spune ca tu vrei sa ma combati cu argumentul retroactiv: pentru ca ACUM se intampla aia si ailalta, eu AR FI TREBUIT sa platesc facultatea IN TRECUT.
E mai clar acum?

Nu mi-ai raspuns cu asfaltul.

SI inca ceva eu nu vorbesc numai de asigurarile sociale, ci de TOATE taxele si impozitele platite de mine si parintii mei. Tu ai auzit de ICM, de exemplu? What it stands for?
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Quote from: INDIANUL on June 30, 2006, 08:14:29 PM
Quotefaptul ca stefan a facut sau nu facultatea aia nu schimba cu nimic faptul ca facultatea e proasta.
stefan a dat examen de admitere la facultatea aia proasta, nu l-a luat nimeni s-la bage acolo. daca nu o facea pe aia proasta cum e, nu se uita nici dracu la el, nici din spitalele din romania nici vreunul din State.

da, dar again, asta nu schimba cu nimic faptul ca facultatea e proasta.
Aia in state nu se uita la facultatea ta ci la niste examene sângeroase. Nu vorbi despre ce nu stii. Iar aia in romania nu au incotro, nu au de ales.
cre'că, nu ştiu...

stefan

A trebuit să fac facultatea aia de căcat pentru că e singura posibilitate de a obţine diploma de doctor-medic. Cât despre sursele ei de finanţare, cred ca are ceva de-a face cu TVA-ul de 19% pe care-l plătesc de fiecare dată când cumpăr ceva.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

Quotehai sa te intreb ceva: tu ai platit pentru asfaltul turnat in fata blocului tau? ca vad ca il folosesti moka. si dupa aia iti iei bocceluta si te cari in bucuresti la rezidentiat fara sa iti platesti datoriile
daca imi aranjezi tu sa fac rezi in bucuresti asfaltez strada mea gratis. :laugh3:
ramas bun...

alandala

Quote from: INDIANUL on June 30, 2006, 08:14:29 PM
Quotefaptul ca stefan a facut sau nu facultatea aia nu schimba cu nimic faptul ca facultatea e proasta.
stefan a dat examen de admitere la facultatea aia proasta, nu l-a luat nimeni s-la bage acolo. daca nu o facea pe aia proasta cum e, nu se uita nici dracu la el, nici din spitalele din romania nici vreunul din State.

Desi argumentatia tapirului mi se pare a respecta mai cu strictete firul logic, as indrazni sa replic la citat cu faptul ca "n-am platit facultatea" pt ca nimeni nu ne-a obligat sa "platim" facultatea. Era "gratis" cand ne-am inscris.

INDIANUL

QuoteA trebuit să fac facultatea aia de căcat pentru că e singura posibilitate de a obţine diploma de doctor-medic.
in state pun pariu ca-s mai bune Facultatile si ai si de unde alege. obtii si diploma aia mult dorita. bine costa ele ceva dar asta e...
ramas bun...

tapirul

again indianule, ce spui tu nu are nici o legatura cu logica discutiei. tu esti bun de politician
si zi-mi, serios, asfaltul ala e moka sau nu?
cre'că, nu ştiu...

tapirul


Quote from: alandalaDesi argumentatia tapirului mi se pare a respecta mai cu strictete firul logic, as indrazni sa replic la citat cu faptul ca "n-am platit facultatea" pt ca nimeni nu ne-a obligat sa "platim" facultatea. Era "gratis" cand ne-am inscris.
nu, e ceva mai subtil: pe vremea respectiva se considera (prin lege) ca banii pe care ii platesti la buget merg si catre invatamantul superior (si de fapt chiar se duceau). Interpretarea se poate schimba spunandu-se "nu, banii platiti de tine se duc acum in alte parti, pentru invatant superior platesti separat". In trecut nu se duceau banii mei din taxe la integrare eurpeana, acum se duc. It's a matter of how the money are used.
That is, pentru trecut nu se poate folosi cuvantul "gratis"
cre'că, nu ştiu...

alandala

De aia am folosit si ghilimelele pt "platit" si "gratis". Am inteles ce zici tu si sunt perfect si intrutotul de acord , dar ce am postat era o simpla contra pe firul ilogic al argumentelor Indianului.

INDIANUL

nu, nu raspunde-mi tu la intrebarea de demult: pt ce plateste aia 250 milioane daca renunta dupa ce termina scoala aia? ca vad ca ce zic eu nu te convinge. poate o vor face faptele. da, are un contract semnat cu aia. nu are dreptul sa faca gratis scoala si apoi sa plece fara sa plateasca nimic preste hotare? conform logicii tale?
Quoteera o simpla contra pe firul ilogic al argumentelor Indianului.
auzi tu crezi ca stau sa-ti argumentez si tie si tapirului si lui stefan si lui lucisandor?
ramas bun...

INDIANUL

tapirule, din care TVA ai tu pretentia ca ti-ai platit facultatea? din ala de la tigari? din salariul parintilor? ti-l plateai din TVA-ul(ca tot zici de taxe) luat pe salariul pe care-l primeai apoi. dar cum tu ai plecat pe ce sa-ti mai puna astia TVA?
desi nu de taxe e vorba ci mai mult de munca prestata dupa terminarea facultatii in tara, la economia nationala.
ramas bun...

lucisandor

ok, am vazut ca Indie a sarit peste mine si l-a adus in discutie pe Voiculescu taman cind eu am inceput sa il iau la bip
bre, voi, mai ales astia mai comunistii, nu sesizati greselile ideologice ale nationalismului? halal comunism, nepoate, daca te aliezi cu alde prigoana si voiculescu, care au si multa carte... pai ei sint roshi de invidie ca unii si altii au facut facultate gratis, pe cind ei mai mult decit profesionala nu au apucat

tapiru, mi-a placut aia cu "banii se duc la integrare europeana", cred ca romanii contribuie la bunastarea nemtzilor care le sug singele proaspat de popor esteuropean educatsimuncitor pecaretotusivorsailtransformeintropiatadedesfacere

Revenind la apologia emigrarii, da, tovarashi, eu sfatuiesc pe toata lumea sa plece in Elvetia. ba chiar in Suedia. Eu am plecat in America pentru ca Romania devine o America si nu am gasit nici un mod de a ajunge (legal si respectabil) in cele doua comune primitive de mai sus. Acum o privesc ca pe o expeditie... oamenii traiesc in Groenlanda si in deshert, si-au pierdut picioarele doar pentru a ajunge la pol sau pe virf, ce-o fi asa mare sula sa stau cu licuricii, cu un par la indemina, pina trece vijelia si vine siviu si banu'? dar ce zic eu, oamenii traiesc si la Craiova

Asta cu facultatea gratis e o porcarie pe care sistemul american nu ar trebui sa o accepte. Studentii lor muncesc pentru sute de mii de dolari datorie, sau macar ii mostenesc (inseaman ca au gena, da?)... pe cind vin bulangii astia care au platit cit au platit (ca nu e gratis) si au primit de cit au platit si au pretentii sa fie recunoscuti ca egali. Eu, daca as fi in locul ecfmg, nu as accepta asa ceva
(Dar eu, ca si restul licuricilor aici prezenti, nu sint in locul lui ECFMG, ci dimpotriva, asa ca daca sta, o sa ii dau si eu un numar.)

nu in ultimul rind, CTP l-a ginit pe Varanul ca nu se retrage de la guvernare.. in afara de Base si PeDe, nimeni nu vrea anticipate.. cica "daca se retrage Vociulescu"... breeeeee, da' cum a stiut CTP ca varanul va "chibzui", apoi o va da "demnitatea" pe "siguranta aderarii la UE".. pai Felix e file de poveste, cum sa se retraga, mai ales ca el si ungurii conduc tzara asta din mileniul trecut

lucisandor

"pt ce plateste aia 250 milioane daca renunta dupa ce termina scoala aia?"
pentru ca, spre deosebire de tapiru si cerbu, noi am mai primit o papa la cantina si un pat gata platit
si pentru un motiv mnult mai important: institutiile astea ale statului sint niste scirbe
nu ma refer aici la statul roman in special, ci si la imperiul austroungar care il lua pe Natzl la armata prezentindu-i doua vivandiere care bateau la tobem sau cum dracu' zicea Slavici, sau la Marinica astia care stau la intrarea la metrou sa pacaleasca negri ca le dau bani multi si o sa ii faca educati si faimoshi daca se baga la armata
se stie ca armata nu este acceptata decit cu sila de foarte multi dintre membri, dar, cf unei idei stupide, se pare ca in numar si nu in motivatie sta puterea

INDIANUL

Quoteok, am vazut ca Indie a sarit peste mine si l-a adus in discutie pe Voiculescu taman cind eu am inceput sa il iau la bip
bre, voi, mai ales astia mai comunistii, nu sesizati greselile ideologice ale nationalismului? halal comunism, nepoate, daca te aliezi cu alde prigoana si voiculescu, care au si multa carte... pai ei sint roshi de invidie ca unii si altii au facut facultate gratis, pe cind ei mai mult decit profesionala nu au apucat
:laugh3: :laugh3: :laugh3: :laugh3: :laugh3: :laugh3:
vai mor de ras.
auzi intelighentule ia mai citeste postul meu cu Voiculescu si vezi de zic de bine de el sau de rau, ca-si santajeaza partenerii sa-i accepte proiectele economice bune pt firmele lui ca altfel se supara si-i lasa pe aia cu cuc in soare. la tine nu e vijelie ci soare si te-a batut in cap si nu mai deosebesti nuantele.
ramas bun...

mada

Tapire, in primul rand vreau sa stii ca intentia mea nu este de a face flaming ci doar sint curioasa cum functioneaza logica ta.

Quote from: tapirul
Lojica ta e stramba, ce fac facultatile particulare si ce nu nu schimba cu nimic faptul ca EU mi-am platit facultatea.
Am mai spus undeva si o mai spun, NU DATOREZ NIMIC STATULUI ROMAN.
-----
Eu AM PLATIT si pentru 1-8, si pentru liceu si pentru facultate.

Deci afirmi ca tu ti-ai platit facultatea (si liceul si restul). Intrebarea este: ai platit-o pe toata ? Ai acoperit toate cheltuielile care s-au facut cu instruirea ta ?
Te intreb pt ca din afirmatiile tale asa reiese (ca ai platit-o pe toata), altfel ar fi fost corect sa spui ca ai platit partial facultatea.

Quote from: tapirul
NU TOTI platitorii de taxe se duc la facultate.

Asa este. Deci o parte din banii acelor platitori de taxe care nu se duc la facultate (ex taranii?; si nu, nu este un apropo la adresa ta pt ca tu nu ai avut niciodata o atitudine aroganta la adresa taranilor, din cate posturi de-ale tale am citit eu), sint folositi pt a acoperi cheltuielile de instruire (pt a platii facultatea) acelor platitori de taxe care se duc la facultate (printre care si tu ?)

Quote from: tapirul
Ma cac pe Prigoana si pe ideile lui, NU DEMONSTREAZA DELOC CA EU NU AM PLATIT FACULTATEA.

Asa este. Dar tu poti sa demonstrezi ca ti-ai platit integral facultatea (si liceul si 1-8), asa cum ai afirmat ?
Sint curioasa cum demonstrezi tu logic ca ai platit integral instruirea ta.
mada - once again: mada. not anyone else.

A CERB

Quote from: INDIANUL on June 30, 2006, 05:12:10 PM
viata mea privata nu te priveste pe tine. point.

kreka ai vrut sa zitch period.
Smile! It confuses people!

lucisandor


stefan

Poate a zis în franceză, na!

Tapirul a plătit şi subvenţiile pentru agricultură, şi salariile minerilor ce muncesc in pierdere, şi pensiile celor ce se plimbă gratis cu tramvaiul, şi casele de vacanţă ale generalilor, etc. Statul nu face nici un cadou din banii lui, că el nu are servici, ci ne ia nouă taxă de protecţie, aşa că mai uşor cu recunoştinţa şi solidarizerea de genul "dai în mine, dai în tine, dai în fabrici şi uzine". Dacă statul vroia să beneficieze de creierul furnicii, de ex., trebuia să facă un efort mai mare decât şcolarizarea oarecum gratuită.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

Quote from: A CERB on June 30, 2006, 09:47:51 PM
Quote from: INDIANUL on June 30, 2006, 05:12:10 PM
viata mea privata nu te priveste pe tine. point.

kreka ai vrut sa zitch period.
mda, se pare ca indi e cam la period de o bucata de timp.
doar o simpla corectie economica: TVA nu se aplica la salariu, cum spunea indi. TVA este o taxa care se aplica produselor si serviciilor, are acum valoarea de 19%. Salariul este supus unor contributii (asigurari sociale, asigurari de sanatate, sindicat unde e cazul) si impozite (pe venit e acum 16%), atat pe partea salariatului, cat si a angajatorului (nu cu aceleasi procente).
Apoi, revenind la discutia cu "facultatea gratis/platita din taxe" si la intrebarile madalinei, pot spune ca e acelasi lucru ca si cu asigurarile sociale si cele de sanatate: nu toti beneficiaza in aceeasi masura in care si platesc si nu toti contribuie la fel.
Daca vreti sa intram in discutia cu eficienta sistemului de invatamant, cu finantarea per cap de student, ar fi interesant.
Ca viitor emigrant, care nu imi mai convine sa dau mai mult de un eventual salariu de rezident pe intretinere intr-o luna de iarna, incerc sa nu scuip prea des unde am pupat atatia ani. Dar totusi... e multe ce pot fi spuse: de la functionari ce se cred stapani peste birouasul lor pana la traficul din ce in ce mai fara reguli si auto-protectie (merge regula "las ca ma fereste alalalt"), de la mizeria din... (aici am stat in dubiu daca sa incep cu spitalele, caminele studentesti sau wc-urile publice... is there a difference?) la lipsa de speranta ca lucrurile isi vor reveni prea curand la un normal acceptabil.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

manolo

ah, indiene, daca tie ti se pare "de bun simt" ca bibliotecara sa devina serviabila abia DUPA ce ii dai o floare (sau mai mult-nota mea), atunci e ceva in neregula cu tine. Bibliotecara e platita din taxa pe care cred ca o platesti la inceputul anului atunci cand iei cartile (cel putin la Iasi asa e, stiu bine din ce surse se tine biblioteca UMF Iasi), asadar tu deja ai platit in avans serviciile pe care ea trebuie sa le faca, fara sa mai astepte ceva in plus.
Mai mult, nimic nu se va schimba atata timp cat tu si restul nu o veti "dezbara" de acest obicei si nu va intelege ca e in fisa postului sa fie serviabila si sa ajute studentii.
O sa imi spui ca sunt idealist si poate utopic. Perhaps, dar dupa ceva (multa, putina, cata e!) experienta prin Vest am ajuns mult mai sensibil la ceea ce mi se ofera pentru ce platesc!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

bibliotecara aia e platita si din alte taxe as well, ca de exemplu aia 19% TVA cand cumperi paine

mada, nu vreau sa te jignesc, dar ai o gandire extrem de simplista (cum era bancul ala cu programatorii? :))
Intr-un sistem economic modern, care a inventat terţ platitorul (ca bugetul de stat de fapt asa e in esenta, un terţ plătitor, un delegat) nu mai poti tine socoteala cine cat consuma. Este un contract - eu dau atatia bani si tu oferi serviciile astea. Unele le voi folosi, altele nu (de aceea logica lui indianul - si a ta -  ca io nu mi-am platit din TVA-ul de tigari facultatea este profund simplista si gresita). Tu, mada, poti sa tii cont de cate ori folosesti asfaltul din fata blocului? (indianul vad ca nu raspunde)? De cate ori folosesti pompierii?

Indiene, la intrebarea ta cu milioanele a raspuns partial luci sandor; apoi, mai spui ca iti pun io vorbe in gura (cu retroactivul). Pe vremea mea nu exista acea "regula" cu milioanele, asa ca DEMONSTRATIA TA NU SE APLICA, pentru ca daca s-ar aplica cum vrei tu ar fi RETROACTIV.

Lucisandor, io cand ziceam de integrare europeana ma refeream la Ministerul Integrarii si salariatii lui care iau bani din taxele mele.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

manolo, chestia cu bascisul este o chestie asa de prevalenta in ro ca practic devine parte din cultura. fiecare asteapta ceva. cand am venit aici, incercam sa las restul la magazin, mi-era rusine sa iau 23 centi. am constatat repede ca trebuie sa ii iau, pentru ca ii pun pe oamenii aia in incurcatura. singura data cand dau bacsis este la restaurant( musai, sunt platiti foarte prost si au mare nevoie-chiar daca esti servit prost, tot lasi ceva) si daca imi aduce unu acasa ceva comanda( masina de spalat, etc).

vorbeam cu niste prieteni care au fost la ambasada ro din DC sa-si ia procura pentru pasaport, si povesteau cum cucoana tot repeta imbecil ca romanii de aici s-au schimbat, nu mai au bun simt, dupa care le spunea ca taxa poate fi si 85 si 130( ei dadusera 100) dupa care iar cu bunul simt, etc, etc., cu alte cuvinte ea vroia 15 dolari ( 85+15=100) ca sa nu ceara taxa de 130. vreau sa spun ca eu nu as fi inteles si m-as fi uitat tamp.

wich brings me to the point: chiar nu conteaza oamenii de la ambasada? nu sunt ei ca niste carti de vizita? daca asa alegem sa ne reprezentam, atunci ce sa mai zic? oamenii aia primesc un salariu sa prezinte o imagine, nu sa o futa. mai degraba imbunatatesc imaginea oamenii care nu sunt platiti pentru asta( si aici nu includ fotomodelul ics icsulescu, care plangea pe la teve ca nu a primit un contract de prezentat chiloti pentru ca nu stie bine engleza-mi-a zis o pacienta azi)
Smile! It confuses people!

manolo

mda, chestia cu bacsisul am patit-o si eu, in Germania, cand s-a uitat un tip la mine urat vreo ora cand am vrut sa ii las vreo 17 centi, la un moment cand imi returna niste bani pe biletul de avion (pe bilet era scris 300 si ceva de euro si 17 centi, eu platisem in Ro doar suma rotunda, dar nemtii mi-au rambursat si diferenta de centi; eu, ca boier ce ma gaseam, am zis sa ii las; cand m-a sagetat ala cu privirea... mi-a trecut boieria);

dar de aici pana la conditionare e destula distanta.

ce sa ii faci, daca outzele aluia nu erau destul de cosmopolite ca sa apara in ad, atunci pui mana si mai inveti engleza, ca tot e scoala gratis (sic!)
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

Quoteeste la restaurant( musai, sunt platiti foarte prost si au mare nevoie-chiar daca esti servit prost, tot lasi ceva) si daca imi aduce unu acasa ceva comanda( masina de spalat, etc)
nu numa', da' lu chelneri si chelnerite li se ia taxa pe venit in functie de cata vanzare au facut pe an. Statul considera automat ca bacsisul a fost 8% (asta e suma oficiala). Fiecarui chelner i se tin tabs de cat a servit pe zi/luna/an, si se calculeaza ca 8% = venit impozabil.
De aia e mai bine sa platesti cu cardul suma fixa si sa lasi tip in cash, ca asa ce lasi tip peste 8% ramane chelnerului neimpozabil, pe cand daca platesti pe card si tip-ul, ala intra la catastif.
That is, ajuti chelnerul (daca a fost baiat bun cu tine) sa fute sistemul.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Quotedoar o simpla corectie economica: TVA nu se aplica la salariu, cum spunea indi. TVA este o taxa care se aplica produselor si serviciilor, are acum valoarea de 19%. Salariul este supus unor contributii (asigurari sociale, asigurari de sanatate, sindicat unde e cazul) si impozite (pe venit e acum 16%), atat pe partea salariatului, cat si a angajatorului (nu cu aceleasi procente).
e posibil sa ma fi incurcat:vb cu mai multi deodata si fiecaruia trebuia sa-i raspund la ce zicea el. de obicei corectez posturile cu edit dupa ce le postez ca sa fie logice(uneori mai inserez o idee in post) si sa iasa cum trebuie. atunci nu avusesem timp sa fac asta. oricum s-a priceput ce vroiam sa zic: TVA-ul platit pe produse si salariul dupa terminarea facultatii.

Quoteah, indiene, daca tie ti se pare "de bun simt" ca bibliotecara sa devina serviabila abia DUPA ce ii dai o floare (sau mai mult-nota mea), atunci e ceva in neregula cu tine
adica la popa daca esti multumit de rugaciunile pe care ti le face poti sa-i dai bani desi are salariu(fara sa zici ca dai mita) dar aleia nu poti sa-i duci o cutie de bomboane o data de 8 martie sau niste flori(FARA sa mi le fi cerut ea si FARA sa imi sugereze ca ar trebui). la 2 ani dupa facultate, nemaiplatind taxa la biblioteca am avut nevoie de o carte in iarna. m-am dus acolo, cand peste cine dau: tipa cu bomboanele si m-a servit fara probleme desi ma dusesem cu mana goala de data asta. vezi ce poate face o cutie cu bomboane? crezi ca e mult 50 mii o data-de 2 ori pe an sa-i iei ceva care sa arate ca esti baiat cu obraz subtire?
la frizer lasi bacsis? la chelner la restaurant lasi bacsis? la o terasa cand te duci cu prietena ii lasi bacsis tipei care va serveste? tipului care-ti livreaza acasa Piza ii lasi si tu un bacsis? daca nu lasi atunci... si mai zici ca ai umblat in vest(iti spun eu- in Italia la Hotel Majestic Roma se lasa-si vorbesc in cunostinta de cauza). pai trebuie sa fii fraier ca sandor sau ca prietenii cerbului sa dai la secretare sau bibliotecare sau lucratori la ambasada bani. ca ii iau bomboane sau niste flori sunt dorinta mea. retine ca nu m-au obligat niciodata si nici nu mi-au sugerat ca ar trebui sa le dau ceva.


si ca sa arat cat de prosti sunt aia care lasa bani de tipul mai sus pomenitilor( la secretare/ambasada) mi-au fript o data amenda ca nu dusesem o carte. zic bine platesc dar faceti-mi chitanta. pai stii ce au nadusit alea o jumate de ora umbland dintr-o cladire in alta a facultatii ca sa ia chitantier, ca sa mearga la casierie si ca sa treaca intr-un tabel? ceilalti dinaintea mea se multumisera cu tabelul care nu avea nici o acoperire gen chitanta si banii probabil ca intrau si la ele. pai stii cat le-am urlat pe alea? pt ca aia de tipul mai sus pomenit sunt dobitoci accepta rahaturile alea, platesc ca fraierii si apoi vin si se plang pe forum ca pacalicii(i loc sa taca dracu din gura)ca au fost obligati sa plateasca. pai daca tu le accepti sa iti faca asa fara sa le-o tragi in barba la superiorii lor o sa se cace-n capul tau. cand ma intalnesc cu alea cu chitantierul acum, baga capul in pamant dupa zbieretele pe care le-am varsat atunci in capul lor - si habar nu ai cum incepusera:clasic, " ca nu avem chitantier, ca merge si cu tabel". de aia zic:ce le-am dus bomboane si flori alora de nu mi-au cerut si am considerat eu ca trebuie sa duc datorita comportamentului lor(nu mai fabula si cu "altceva" ca nu e cazul).


QuoteIndiene, la intrebarea ta cu milioanele a raspuns partial luci sandor; apoi, mai spui ca iti pun io vorbe in gura (cu retroactivul). Pe vremea mea nu exista acea "regula" cu milioanele, asa ca DEMONSTRATIA TA NU SE APLICA, pentru ca daca s-ar aplica cum vrei tu ar fi RETROACTIV.
ce tot bati bai campii cu retroactivul(eu vb de prezent aratand cum ar fi trebuit sa fie si tu ii dai ca am zis ca "uite se alpica la astia acum, aplicati si la aia dinainte")? am zis eu ca asa trebuie sa se aplice sau am zis ca asa ar fi trebuit sa se procedeze. sa fie clar:mi se parea normal sa o fi facut la vremea voastra, dar daca nu s-a facut atunci sa se faca de acum incolo. nici acum nu exista acea regula cu milioanele peste tot. se aplica doar la sistemul politienesc(poate si-n alte parti) unde se considera costurile de cazare, haine si mancare dar ca in facultati se asigura instruire superioara acelei scoli si ca e domeniu civil inca mai merge.
ramas bun...

tapirul

da, da' atunci NU SE APLICA asa ca TU nu mai bate campii cţam facut eu facultatea moka
ce ti se pare tie corect si ce nu este absolut IRELEVANT.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Quote
ce ti se pare tie corect si ce nu este absolut IRELEVANT.
evident! conteaza doar parerea Tapirului! altceva ce sa zica si el decat ca nu au valoare opiniile altora ca sa justifice de ce inventeaza cuvinte si le pune in gura altora.


nu mi-ai raspuns: din ce fonduri ai platit tu facultatea?
TVA pe ce? pe pachetul de tigari cumparat la colt?
din impozitele pe salariul parintilor? impozit pe salariu primit post-facultate?

uite si intrebarea originala:
Quotetapirule, din care TVA ai tu pretentia ca ti-ai platit facultatea? din ala de la tigari? din salariul parintilor? ti-l plateai din TVA-ul(impozitul)(ca tot zici de taxe) luat pe salariul pe care-l primeai apoi. dar cum tu ai plecat pe ce sa-ti mai puna astia TVA/impozit?

ps:cu observatia corecta a lui manolo ca m-am incurcat in tva-uri si impozite- sunt italicizate corecturile.

ramas bun...

lucisandor

Quote from: INDIANUL on July 01, 2006, 01:44:22 AM
la frizer lasi bacsis?
licuricii se tund acasa cu mashina, ca e scump in orash... 15 dolari, o avere.

tapirul

indinaule, faptul in sine ca imi pui intrebarea asta stupida imi spune ca nu am ce sa mai raspund. Pentru ca tu ori stii raspunsul corect dar nu vrei sa il accepti ca argument, ori nu il stii si atunci nu are rost sa mai incerc.

Parerea mea despre MINE este mai importanta decat parerea TA despre mine. Elementary, dear Watson.
cre'că, nu ştiu...

vlad

M-ati perdut undeva pe drum, dar o sa incerc sa va prind.
De acord ca facultatea e proasta, dar Statul datoreaza mai putin studentului caruia nu i-a oferit cea mai buna pregatire cât contribuabilului, ALTUL DECAT STUDENTUL, care a dat bani, volens-nolens, pentru pregatirea acestuia. Asta e principiul simplu al impozitelor, Tapirule, nu stiu de ce te prefaci ca nu intelegi: toata lumea da bani. Dar nu toata lumea face facultatea, asa ca la educatia ta si a lu stefan, indiferent cât de proasta or fi, a contribuit tot omul ce munceste. Si la educatie, si la facilitatile alea amarâte, jumate de bilet la muzee, pe transporul in comun, pe tren, etc. a contribuit si tatal tau, dar si amarâtul de strungar, si agricultorul analfabet.  Si ce asteapta in schimb? Medici buni, la care sa se duca când o fi bolnav. (Pentru care mai plateste si asigurari de sanatate.) Ca facultatea e cacacioasa, in privinta asta tatal tau, strungarul si agricultorul n-au ce face. Ei doar au dat banii, cu care s-au sters la fund diversi (despre cadrele facultatii vorbesc). Insa n-au nici o vina.

In al doilea rând: de unde expresia asta, nene, cu "moka"? Se spunea "pe de-a moaca".

manolo

indiene, iar e ilogic ce spui. la frizer, la hotel (banuiesc ca celui care ti-a dus bagajele sau pentru room-service sau celui de la receptie daca ti-a facut un serviciu; te asigur ca nu doar la acel hotel dai bacsis) dai pentru ca te-a servit bine, pentru ca te-ai simtit bine tratat. in plus, stii ca grosul venitului acelei persoane vine tocmai din aceste bacsisuri.
cu biserica si dat bani in plus la popa nu incep, ca e ditai discutia separata ce trebuie facuta. spun doar ca e obicei la toate religiile sa dai bani, intr-o forma sau alta, bisericii. la catolici e chiar prins momentul in slujba.
dar ceea ce spui tu cu florile si bomboanele e spaga, pentru ca tu ai dat acele lucruri si ti s-a facut un serviciu ilegal (ai luat carte cand nu aveai dreptul, pentru ca nu platisei taxa). aici e lipsa de logica de care vorbeam.
in gandirea ta, intr-adevar, ai fost baiat finut, pe romaneste, te-ai descurcat. ori tocmai aici e buba, ca prea des ne descurcam pe langa reguli sau legi.
o alta urmare a acestei "descurcari" e insasi intamplarea cu chitanta, pentru ca tot noi (vezi ca nu ma extrag din povestea asta) le-am invatat ca se poate si pe langa lege, se poate sa si bage acei bani in buzunar. asadar, acea victorie a ta, desi ti se parea importanta, a fost imediat anulata de acele flori/bomboane duse...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

vlad

Mda, recitind, chiar ramasesem rau in urma :) Desi n-am inteles nici eu cum si-a platit tapirul integral facultatea. Sunt si eu simplist.

Oricum, nu cred ca datoria financiara, materiala, e cea mai importanta. Si poate ca "datorie" nu e un cuvânt bun.

A CERB

deci si sclavul ala din kongo( kunta kinte or something) era un ingrat tembel, ca doar stapanul platise bani pentru el. de ce nu vroia sa sklavuiaska, mama lui de sklav?

Smile! It confuses people!

INDIANUL

Quoteai luat carte cand nu aveai dreptul, pentru ca nu platisei taxa
pai nu ti-am zis eu ca nu i-am dus nimic ca sa-mi dea cartea aia, la 2 ani dupa ce terminasem facultatea?
uite:
Quotedesi ma dusesem cu mana goala de data asta.


Quoteasadar, acea victorie a ta, desi ti se parea importanta, a fost imediat anulata de acele flori/bomboane duse...
sunt momente diferite in care s-au intamplat chestiile alea si persoane diferite desi ambele lucrau la biblioteca.

Vlad nu te stresa. nici el nu stie cum anume si-a platit facultatea singur si integral. pentru ca in nici un caz TVA-ul platit cand si-a luat un pachet de tigari sau impozitul pus pe salariile parintilor lui ar fi acoperit suma minima de 1000$ pe an(nu ma bag sa imi dau cu parerea daca resp salarii erau mari sau mici, deci si impozitele erau mari sau mici, pentru ca nu e treaba mea). zic suma minima pentru ca am auzit ca statul ar cheltui cu un student pe luna in jur de 800 de $. dar nu stiu ce presupune asta si cum este argumentata suma de 800$ pe luna, asa ca raman la suma de 1000$ pe an platita de cei cu taxa, adica cei care nu sunt la locuri bugetate, locuri "acoperite" din TVA si impozite de parintii studentului respectiv.

edit: pt manolo. sa-ti mai vorbesc acum despre bani nu flori si bomboane. postaritei care ii aduce tatei pensia i se pare normal sa i se lase o suma din pensie, resp 50.000(retine 50.000 pe luna la o singura persoana). gandeste-te cat strange aia desi e platita sa faca ceva. e mie nu mi s-a parut normal, asa ca m-am apucat sa bomban si l-am determinat pe tata s-o sunteze pe postarita, resp sa ii vina prin CEC pensia. plateste tot 50.000 dar are si mai multe avantaje ca nu depinde de aerele unei postarite daca vrea sa sune sau nu, poate sa-i lase in cont cat vrea, daca vrea sa ia dobanda pe ei. e, concluzia e ca postarita a ramas cu buza umflata. am constatat ca, cu ocazia altor servicii pt care trebuia sa sune la mine la usa(naiba stie...recomandate sau altceva) tipa nu mai suna lasa doar in posta facandu-ma sa merg pana la posta. ce s-a gandit ea:las' ca-i trag clapa. am dat de ea si am luat-o la bombanit, daca nu as zice ca era certat. stii care e concluzia? suna la usa acum. deci nici nu-i platesc spaga, nici nu ma obliga sa ma duc pe jos pana la posta pt divesre rahaturi(adica pe scurt isi castiga salariu cinstit fara sa ia nici un ban in plus).

daca il iei pe fiecare asa si-l determini sa te respecte o sa ai succes. dar e mai usor de bagat capul in pamant si sa spui:"asta e Romania, e de cacat". e asa pt ca e formata de noi asa si tot noi daca vrem, putem sa o schimbam. daca nu, devenim sclavi si cu asta basta. daca fiecare ar face cum am facut eu, s-ar aduna picaturile.

ps:tot pt manolo: cand am luat cartea aia i-am lasat buletinul nu mi-a dat-o chiar asa de-a moaca.
ramas bun...

live

  Nu stiu unde sa postez intrebarea, asa ca o bag aici si incerc sa fac o legatura cu topicul.
  N-as vrea sa plec din tara pt a face bani. E, stie cineva vreun loc SERIOS (fara tzepe) unde poti sa te adresezi, pt a castiga bani lucrand acasa, pe computer? Oricum "frec" tastatura si shoricelul toata ziua(ca sunt in vacanta)...Macar sa iasa ceva bani de aici. Eventual o chestie care sa presupuna redactare, nu kestii d-alea cu "fa-ti site-ul tau si...", ca nu m-as descurca la asa ceva. Ma tem sa dau date de la card, ca nu vreau sa raman si fara amaratii de banuti pe care ii am. D-aia as vrea sa stiu de un loc SIGUR FARA TZEPE!
  Am intrebat si eu, n-am dat cu parul...
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

lucisandor


live

sunt din "foarte" Romania, acolo scrie "foarte"in engleza. nu sunt complet "p-afarista"la engleza, dar n-am prea inteles ce doresc oamenii aia sa fac eu pt bani. daca ai avea un pic de timp sa-mi explici, ti-as fi mai mult decat recunoscatoare...
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

lucisandor

principiul site-ului e ca intra tot felul de deshteptzi, cum ar fi programatori sau studenti americani, si descriu acolo problemele pe care le au de facut ei la scoala/serviciu, sa zicem "am nevoie de un program sa demonstreze backtrackingul"
... mai sint si clienti normali, de ex uni care vor un program sa trimita spam la toti avocatii de pe un site, etc.
si programatorii liciteza: eu ti-l fac pe 20 para, altul mai flamnind zice ca pe 15 samd.... minim 5 para sint ai site-ului, deci nimeni nuface nimic pe mai putin de 10 coco, din care programatorului ii revin doar 5

s-au strins multi indieni si romani acolo, asa ca banii sint f putini

live

am priceput...relativ. nu sunt, tata, facuta pt asa ceva! mie imi trebuie ceva gen"scriu in Word", trimit ce am scris si nenea ala bun imi trimite banii(de preferat prin posta, ca sa nu-mi goleasca vreun binevoitor contul)".
mersi mult pt informatii! daca gasesti ceva cum am zis eu, dau o bere daca imi comunici... ;D
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

stefan

Dacă nu ştii sa programezi atunci încearcă video-chat ;-)
sau http://www.tjobs.com/jobopps.shtml
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

live

  video-chat...sa-mi dea lumea bani ca sa dispar...
  o sa-ncerc, my friend, unde mi-ai mai zis. daca e tot in engleza(cum, de altfel, banuiesc), e naspa(ca se poate strecura vreun cuv pe care nu-l prind si ma tepuiesc.
  sa nu te mai stresez, ca si-asa ai fost super nice! :em2300:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

manolo

indiene, ca sa incep cu sfarsitul, ce legatura are buletinul cu luatul moka?
esti cu dubla masura, pe de o parte ti-a convenit ca ai luat carte fara sa platesti taxa, pe de alta parte te revolti ca vroiau sa iti ia banii fara chitanta. tocmai de asta spuneam ca acea "victorie" cu chitanta e anulata de dusul acelor flori.

pe cealalta parte, revine obsesiv chestia cu tipatul la functionari, care, speriati, incep sa isi faca datoria fara alte imbolduri materiale. ori, vezi tu, si asta e una dintre diferentele majore intre Ro si lumea civilizata, unde nevoia de a tipa la un functionar este infinit mai mica decat cea pentru Ro. nu spun ca e 0, dar diferenta e imensa.

o alta chestie pe care eu nu am priceput-o este de ce esti asa pornit contra celor care vor sa plece si prin translatie a discutiilor despre asa ceva de aici. cred ca cei care vroiau sa plece inainte sa ajunga pe forum o vor face oricum, iar cei care erau in dubii sunt si mai in dubii, pentru ca parerile sunt impartite si aici pe forum. nu cred ca s-a facut propaganda exacerbata plecarii si nici nu cred in povestea sandoreasca a amagirii celor de aici de catre cei plecati.

la fel, nu stiu cat te afecteaza pe tine daca cineva pleaca sau nu. in fond, e vorba de ceea ce faci tu cu viitorul tau. inteleg ca nu vrei sa pleci. ok, este alegerea ta; mai mult, nu cred ca te-a pus cineva sa iti aperi sau motivezi aceasta alegere, care este inca majoritara. cat despre cei care pleaca, sper ca stiu toti la ce pleaca, la ce sa se astepte si mai ales la ce renunta. eu cred ca am mai spus, cand in afara esti dorit, esti platit corespunzator pentru ceea ce muncesti, iti permiti mai multe lucruri la o anumita varsta, nu vad de ce ar trebui sa fii condamnat ca vrei sa ai o viata mai buna, ca nu mai vrei sa traiesti si la 30 de ani pe banii parintilor etc.

asa ca daca poti, fara licente poetice a la vlad, sa explici de unde atata inversunare, ar fi bine (pentru mine). daca ai facut-o deja si nu am citit eu, imi cer scuze!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

Quoteindiene, iar e ilogic ce spui. la frizer, la hotel (banuiesc ca celui care ti-a dus bagajele sau pentru room-service sau celui de la receptie daca ti-a facut un serviciu; te asigur ca nu doar la acel hotel dai bacsis) dai pentru ca te-a servit bine, pentru ca te-ai simtit bine tratat. in plus, stii ca grosul venitului acelei persoane vine tocmai din aceste bacsisuri.
in plus, acesti oameni platesc taxa pe venit pe bacsisuri, asa ca astea sunt in venit legal.

Vlad, ai dreptate, nu toti oamenii merg la facultate desi platesc taxe, dar, cum am explicat intr-unn post mai sus, intr-o economie moderna nu mai poti sa calculezi exact cat plateste fiecare pentru ce. Indianul tot evita intrebarea la rasounsul cu asfaltul, a platit el integral sau nu dreptul de folosire a asfaltului din Craiova? Nu raspunde pentru ca stie ca daca ar raspunde ar da apa la moara argumentelor mele. Dar, vlad, cu a explicat si stefan, si eu sau parintii mei am platit pentru servicii de acre nu beneficiem. Lucrurile se balanseaza - asta e legea economiei

Lu' indianul nu ma mai obosesc sa ii raspund ca vad ca nu vrea sa inteleaga (sau chiar nu intekege un sistem economic modern).
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Ma cam maninca palmele, asa ca o sa incerc sa raspund muncitoreste:

Dejaba dai bani pe-un strung daca nu-i betonezi un postament, nu-l pui intr-o incinta ferita si nu-i gasesti un muncitor calificat care sa lucreze cu el.Se cheama ca nu-l folosesti si ca mai tirziu o sa-l dai pe de-a moaca la pret de fier vechi la unul care poate ca e in stare sa o faca.

Cu alte cuvinte returul unei investitii presupune sa finantezi in continuare cu cap exploatarea acelei investitii la parametrii de randament. Nu finantezi exploatarea nu merge strungul, simplu ca bun aziua.

O fi platit babacii nostri educatia lui Tapiru, nimic de zis, dar situatia a fost de asa natura ca dupa ce l-au scos pe poarta uzineii nou nout si gata de a fi bagat in probele de rodaj, nu s-au mai gasit solutii pentru a-i finanta nici cumpararea accesoriilor (cutite, capete de aschiere, axe si dispozitive diverse de prindere, s.a.m.d.) si nici functionarea, asa ca un american destept l-a luat pe gratis.

manolo

tapire, ce cap de strung ai  :laugh3: :laugh3:

bun, quadratus, bine sintetizat!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

Quoteo alta chestie pe care eu nu am priceput-o este de ce esti asa pornit contra celor care vor sa plece si prin translatie a discutiilor despre asa ceva de aici.
nu-s bei pornit.
intra mai zilele trecute cineva pe messenger nervos nevoie mare ca de ce imi permit eu nush ce, ca sa ma pun in locul nush cui, ca ce as face eu daca s-ar intampla ceva. nu ma enerveaza deloc. sa plece daca acolo fac bani.
aaa ce ma enerveaza e altceva. ma enerveaza campania din ultimul timp: inmultirea topicelor de plecat din tara- de aia zic:ce suntem? forum ca orice forum sau un forum care scoate oameni din tara aratandu-le mirajele vietii din State pe niste topice si pe alte topice cacandu-se pe Romania, rezultanta(directia) fiind clara.

Quotela fel, nu stiu cat te afecteaza pe tine daca cineva pleaca sau nu.
pai nu ma intereseaza si nici nu ma afecteaza. ma afecteaza din alt punct de vedere:ca sunt pe acest forum si vreau sa se ofere informatii celor interesati cum s-a facut si pana acum, si atat. nu sa se ajunga la postari de poze cu case, cu masini, de replici in genul:" pai tampitii din Romania nu o sa aiba nici cand vor fi medici primari ce am eu acum aici". si nu numai asta s-a spus pe acel topic. mi se arunca in nas ca era nush ce cearta intre cerbul si tapirul si sandor. pai mai, eu nu stiam ca sandor a plecat cu loteria si inca multele altele din ce s-a spus acolo. acele treburi nu s-au spus pe acest forum. atunci sa se certe dracu in privat si sa ne lase pe majoritatea in pace. nu au decat sa pozeze si pisicul imbracat in chiloti cu dungi si stele si sa le trimita intre ei dar sa nu mai streseze userii la cap cu astfel de chestii. ajunsese de toata jena resp discutie:altceva nu se mai discuta decat tampeniile alea. am zis ca s-or potoli de aia nu am intervenit in discutie atunci. dar nu, discutia continua cu aruncarea cu cacat in Romania si mai mult sau mai putin subtil cu argumente din acea discutie. asta ma deranjeaza.

da, am mai explicat mai sus, dar nu-i bai ca poate nu am fost clar asa ca am mai zis o data. de fapt discutia a deviat din asta catre altceva: necesitatea ca de acum incolo sa se returneze banii bagati de stat in pregatirea in facultati a celor care apoi opteaza sa plece. am spus ca ar fi corect sa se fi facut asa si la cei dinainte. si catre intrebarea daca facultatea a fost sau nu gratuita in Romania. Tapirul pretinde ca si-a platit-o din TVA-ul dat pe tigari si Cola si impozitele pe salariul parintilor.

Tapirului:

QuoteLu' indianul nu ma mai obosesc sa ii raspund ca vad ca nu vrea sa inteleaga (sau chiar nu intekege un sistem economic modern).
ba da mai inteleg:ai fumat mult, ai platit TVA mare pe tigari, parintii tai dadeau bani la stat ca sa achite impozitul pe salariu care era mai mare ca salariul si deci datorau statului, plus ca ai fost om al muncii si ai muncit mult, ai luat salariu pe care ti s-a luat impozit si astfel ai facut o facultate pe banii proprii.

ziceai de firul logic. pai eu ti-am pus primul intrebarea, ai aburit-o, ai venit cu o intrebare dar fara sa raspunzi la ce te-am intrebat eu: din ce fonduri ti-ai platit tu facultatea?

QuoteIndianul tot evita intrebarea la rasounsul cu asfaltul, a platit el integral sau nu dreptul de folosire a asfaltului din Craiova?
Baiatu', asfaltul e domeniu public, platit de multi, printre care si eu si nu-mi apartine mie asa cum iti aprtine tie exclusiv diploma pe care ai luat-o din facultate. eu cu asfaltul nu pot sa fac ce vreau. tu cu diploma poti face ce vrei si asta e profund eronat, este o greseala a sistemului romanesc. eu nu pot sa pun gard pe asfatul din fata blocului, ca e domeniu public. tu iti iei diploma sub brat si o tai unde vrei tu( sa nu mai zica manolo ca am eu ceva cu aia de pleaca). capisci? daca eu sparg o bucata de asfalt si o iau cu mine ma arestaza aia pt distrugerea domeniului public. tu te pomeni ca ai lasat diploma in tara sa o foloseasca si cei care au participat la furnizarea banilor pt acea dimploma. daca eu plec din Craiova, investitia mea ramane aici sa foloseasca celorlalti(in fond am platit cu totii),ceea ce poate fi considerata o pierdere pt mine. comunitatea a luat bani de la mine si eu plec deci eu pierd. in schimb tu ai luat bani de la comunitate si pleci cu investitia facuta in tine deci comunitatea(statul)pierde. daca tu pleci cu bagajul de cunostinte si diploma la tine, se duce dracu investitia comunitatii din care faceai si tu parte
Banii investiti de mine in asfalt sunt bani investiti de mine si de altii in comunitate, intr-un bun al comunitatii. banii investiti de tine si restul oamenilor care ti-au platit facultatea sunt bani investiti in pregatirea ta in folosul comunitatii(ca altfel se desiintau facultatile si plecai la Congo), ori daca tu iti iei diploma si o tai, comunitatea nu mai beneficiaza de pe urma investitiei facute si nu-si mai recupereaza banii.
am raspuns. astept raspunsul la intrebarea mea care a fost prima.
ramas bun...

INDIANUL

4 in primul rand vreau sa aud de la el ca recunoaste ca a facut facultatea gratis. nu voi auzi asta pt ca nu va recunoaste desi tu si altii au zis-o ca asa a fost dar el nu si nu.

si in al doilea rand este capitalism. pai tu ce crezi ca mai e comunism? termini facultatea, nu ti se mai da paturica calda unde tu sa arati ce bengos esti. iti faci rost singur de paturica caldica. a, nu-ti place capitalismul romanesc si-ti place cel american ca te aifrmi mai bine si scoti mai multi bani pt tine? liber drum granita e deschisa, poti sa pleci dar dai banutii inapoi nu pleci cu ei in traista sub forma de diploma.

ps:4, nu te supara ca nu o sa-ti mai raspund dar nu pot sa ofer argumente tuturor la fiecare idee care ii vine cuiva. momentan astept raspunsul tapirului la intrebarea mea.

ramas bun...

tapirul

Quoteziceai de firul logic. pai eu ti-am pus primul intrebarea, ai aburit-o, ai venit cu o intrebare dar fara sa raspunzi la ce te-am intrebat eu: din ce fonduri ti-ai platit tu facultatea?
indiene, ti-am raspuns CLAR fara abureli, facultatea mea este platita de bugetul statului, buget la care au contribuit parintii mei si cu mine. Nu am ce sa explic mai mult, daca nu pricepi, du-te si ia niste clase de economie (macroeconomie mai exact), nu mai lungesc discutia cu tine ca gaia maţu'. Logica ta cu Cola si tigarile merge pe playground, nu intre grownups.

Ca te deranjeaza pe tine ce se posteaza pe forum e, "baiatu", PROBLEMA TA PROPRIE SI PERSONALA. Nu decid eu sau altul ce se posteaza - forumul exista si e creeat de utilizatorii lui. Daca ei vor sa vorbeasca de case si masini, ASTA VOR FACE SI NU II OPRESC IO CA VREI TU. That is, nu pot si nu vreau sa fac forumul asa cum vrea UNUL dintre utilizatori. Am incercat in fel si chip, sa colapsez, sa mut, sa fac pe dracu in patru doar sa te multumnesc PE TINE. Stii ceva? Nu mai am timp asta.
Halal recunostinta, la cerut si criticat 'steti buni toti, un multumesc insa va arde gatul si degetele sa il exprimati.

Ar fi cazu' sa iei si niste lectii de logica, indianul, io cu diploma mea nu pot sa fac CE VREAU EU. Nu pot sa fac decat acele lucruri pentru care diploma este intentionata, la fel cum si tu nu poti sa faci cu asfaltul decat acele lucruri pentru care este intentionat. De plecat plec cu ea sub brat PENTRU CA E PLATITA SI E A MEA, la fel cum plec si cu painea sub brat de la magazin. And, while at it, da cu gugl si vezi ce inseamna INVESTITIE. Statul NU a investit in mine, CI EU AM INVESTIT IN MINE, platind taxe si impozite (si indirect platind facultatea, INVESTIND), si avand suficient cap sa incep si sa termin o facultate. CAPISCI?
Sau, daca vrei  si mai clar, EU am investit IN STAT, platind impozite si taxe si asteptnd ceva in schimb (ca in orice investitie). Statul mi-a dat in schimb educatie, asfalt si altea alea. Contractul e respectat, nu ne mai datoram nimic unul altuia, diploma e a mea si ma duc cu ea unde vreau.
Daca se putea, as fi putut zice "stii ce? io nu am nevoie de Politie, de Armata - de asta chiar ca nu am nevoie - de asfalt, functionari publici, Presedinte si alte cacaturi. Io nu o sa platesc impozite si taxe, lasa-mi banii in buzunar sa ii folosesc io cum vreau, platesc eu facultatea, imi asfaltez in fata casei si angajez bodyguard." Problema este ca intr-o economie moderna ASA CEVA NU SE MAI POATE. Trebuie sa folosesti alte metode, si anume sa delegi STATUl ca TERŢ PLATITOR. Io dau statului banii astia si statul se ocupa de ei cum stie el mai bine: asfalt si facultati. Isi opreste o cota din bani pentru efort (salariul functionarului public ca exemplu), dar banii TREBUIE sa fie returnati intr-o forma sau alta (educatie sau asfalt).

In concluzie:
- EU AM INVESTIT IN STAT, si nu invers
- EU AM PLATIT SERVICIILE pe care le primesc, si nu le primesc moka
- DIN MOMENT CE AM PLATIT, DIPLOMA E A MEA SI MA DUC SI O INVESTESC IN ALTA PARTE DACA VREAU (si vreau, pentru ca am realizat ca statul roman nu este cea mai buna piata de investitie)
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Quote
Quoteziceai de firul logic. pai eu ti-am pus primul intrebarea, ai aburit-o, ai venit cu o intrebare dar fara sa raspunzi la ce te-am intrebat eu: din ce fonduri ti-ai platit tu facultatea?
indiene, ai ajuns la jigniri de fapt, asa ca ma opresc aici.

aia e jignire? iti arat eu jignire
Quotehai siktir
"voi n-ati mancat salam cu soia", bleah
veke si afumata
si cre' ca e cazul sa mut niste posturi
asta e jignire. poate tu-ti alinti preietenii cu "hai siktir", pentru unii din noi nu e chiar un alint. am remarcat respectiva jignire a ta, am tacut, am inghitit-o si am continuat sa vorbesc cu tine. te dai ofuscat ca te jignesc? ha!
stii care este replica mea la "hai siktir" cand imi zice unu? "marsh" este. ori asta nu ai auzit-o de la mine asa ca nasul jos.

Quote"baiatu"
asa-i ca l-ai observat? l-am pus special ca sa se asorteze cu "hai siktir"-ul tau.
QuoteAm incercat in fel si chip, sa colapsez, sa mut, sa fac pe dracu in patru doar sa te multumnesc PE TINE. Stii ceva? Nu mai am timp asta. h\
si cand te-a stresat stefan asa pe o perioada muuuult mai mare ca mine cum ai reactionat? l-ai facut admin.

QuoteHalal recunostinta, la cerut 'stetiu buni toti, un multumesc insa va arde gatul si degetele sa il exprimati.
ia mai butoneaza tu rin pm-urile pe care ti le-am trimis si in care iti multumeam pt ce faci pt forum si iti multumeam de cate ori m-ai ajutat cu noile chestii tehnice ale noului forum. ti-am multumit chiar si prin karma. asta e multumirile se uita repede "jignirile" se sesizeaza repede si se tin minte bine.
ramas bun...

manolo

indiene, stai ca poate nu am priceput ce intelegi tu prin facultate gratis. de unde vin acei 1000euro sau dolari cat costa pe an facultatea de medicina? de la stat, in mare parte, pentru ca procentul de autofinantare al umf-urilor este inca infim. ok, statul de unde ii ia? in primul rand din taxe (de tot felul, in special de la populatie, dar si de la firme, deci indirect tot de la populatie) si apoi, inca, din profitul firmelor de stat (dar stiu citind bugetul pe 2005 ca din taxe e preponderent). din acest buget, statul da cam 5% educatiei. asadar, care e notiunea ta de gratis?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

ma refeream gratis dpdv al celui care-l face, in sensul ca acesta nu este obligat sa plateasca ceva ca sa faca facultatea resp.
ramas bun...

INDIANUL

Quote from: jeia mai butoneaza tu rin pm-urile pe care ti le-am trimis si in care iti multumeam pt ce faci pt forum si iti multumeam de cate ori m-ai ajutat cu noile chestii tehnice ale noului forum. ti-am multumit chiar si prin karma. asta e multumirile se uita repede "jignirile" se sesizeaza repede si se tin minte bine.
sau sa lasam pm-urile ca zici ca nu au fost multumiri publice si ceilalti nu stiau ca eu iti multumesc.
acusica ma uit la karme.

Quote from: tapirulHalal recunostinta, la cerut 'stetiu buni toti, un multumesc insa va arde gatul si degetele sa il exprimati.

ia uite-le, karmele:
QuoteINDIANUL     tapirul     +     pentru sfaturile tehnice legate de noua casa date mie. sanqiu     13-06-2006, 03:31:15


INDIANUL     tapirul     +     m-a ajutat iar cu noile tehnicalitati ale forumului.    18-06-2006, 11:43:17


vezi Tapirule? sa lasam discutia respectiva despre facultate desi... ca uite se ajunge la chestii de astea.
deci pentru mine unul, discutia inchisa. esti liber sa-ti editezi posturile si sa adaugi si sa mai scoti din ele cat vrei. nu ma mai intereseaza aceasta discutie.
ramas bun...

tapirul

plus o mostra de ADHD
Quote4 in primul rand vreau sa aud de la el ca recunoaste ca a facut facultatea gratis. nu voi auzi asta pt ca nu va recunoaste desi tu si altii au zis-o ca asa a fost dar el nu si nu.

4 a zis mai sus ca
Quote
O fi platit babacii nostri educatia lui Tapiru, nimic de zis,

Q, o singura mentiune, americanul nu m-a luat chiar pe gratis.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

indianule, jignirea nu sta neaparat in intentia celui care jigneste. Tu imi spui sus si tare ca eu o "aburesc", desi am raspuns cat se poate de clar si la obiect. Pentru mine asta e o jignire.

Am editat postul pentru ca mi-am cizelat ideile si am vrut sa le exprim mai clar.
Iar multumirile alea pentru chestii specifice (pe care le-am vazut si le-am aknowledge) sunt anulate de continua critica generala. Ca forumul e asa si pe dincolo, ca sunt dictator si ma comport ca si cum as fi pe mosia mea (si nu ma refer neaparat la tine)
Investesc efort si energie si timp si bani in forumul asta si ce primesc in schimb? ca trend general, again, nu ca multumiri punctuale.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Quotema refeream gratis dpdv al celui care-l face, in sensul ca acesta nu este obligat sa plateasca ceva ca sa faca facultatea resp.
nu este obligat pentru ca a platit deja. Si tu ai sari in sus daca s-ar pune taxa de folosire pe asfaltul din fata casei de fiecare data cand calci pe acolo.
Si te intreb iara, tu folosesti asfaltul ala GRATIS sau nu? ca nu te vad bagand mana in buzunar de cate ori mergi pe trotuar. Si daca imi spui ca e platit deja din taxe, pai cum? din TVA-ul pe tigari si cola? chiar crezi ca ai platit TOT asfaltul? si pe ala din bucuresti pe care ei trecut cu masina acu trei zile? si pe ala din Hunedoara, cand te-ai dus la munte? Si pe ala din Constanta, cand te-ai dus la mare? haidea de.
cre'că, nu ştiu...

live

vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

lucisandor

Quote from: INDIANUL on July 01, 2006, 08:48:56 PM
ce suntem? forum ca orice forum sau un forum care scoate oameni din tara aratandu-le mirajele vietii din State pe niste topice si pe alte topice cacandu-se pe Romania, rezultanta(directia) fiind clara.
stii ce? tu din totdeauna ai fost cu imed-ul, cu hai sa facem prietenie cu imed, etc. etc.
noi "nu sintem forum care" nu stiu ce, noi sintem o gashca de oameni foarte diferiti in unele aspecte.
faptul ca ne plingem cu totii mai tare sau mai incet de chestii din romania este 1. o caracteristica a romanului, 2. o caracteristica a culturilor/civilizatiilor in pierdere de viteza, ceea ce include Romania
sintem cu totii romani, asa ca ne vaitam, ca atita stim.
si tu te vaiti, si chiar ca un erou: ca invingatorii rescriu istoria, ca disolutia autoritatii, dar si ca parlamentul si presedintele nu stiu ce, ca romanii plecati nu stiu cum... esti sef la criticat romanii si Romania, doar ca alte aspecte iti atrag tie atentia
daca ceva te deranjeaza tare-tare-tare, te poti intoarce la imed, unde se discuta despre procedurile de shpaguit bibliotecara sau de cumparat un loc de asistent
plecind nu faci decit sa le dovedesti restului ca ai pierdut... daca ai convingeri si temeiuri si stapinesti logica si limba romana (si evenbtual mult timp de pierdut), ramii aici si continua
chiar mi-ar placea sa vad ca zice macar unul ca din cauza ta (sau a mea) se intoarce sau nu mai pleaca

in discutia asta, evident ca licuricii liberali care sustin ca nu datoreaza nimic Romaniei sint niste nesimtiti.. daca se nasteau in Haiti mai faceau ei facultatea la "cu dificultati grele", la Bucale? evident ca in parte statul si restul societatii au investit in ei, ca o parte din banii astia au fost un imprumut fara dobinda si, mai evident, bizbnisul romano-americanilor este fix faptul ca iau imprumutul, dar nu il dau inapoi.
de fiecare data cind faceti de cacat UMF Carol Davila de ex, ar trebui sa nu uitati ca deocamdata voi sinteti produsul exclusiv al acelui cacat... daca intr-adevar e de cacat, probabil ca ati promovat prin cacaturi si v-ati luat o diploma de cacat.. personal o sa fiu consecvent, am facut cit am putut de mult in afara UMF si o sa continui sa imi diversific educatia, cu riscul de a-mi lua gipul ceva mai tirziu... iar pe cei care nu au studiat altceva nu o sa ii pun (axiologic vorbind) mai sus decit merita...

stefan

O mică observaţie. Orice proletar are şansa de a face facultatea. Concursul de admitere e deschis tuturor. Ce face apoi cu diploma e treaba lui. Dacă statul nu-i dă ca rezident decât bani de mâncare pentru o persoană, e îndreptăţit să-şi caute mijloacele de trai în altă parte.

Problema indianului, cum a văzut şi tapirul, e cu libertatea de exprimare. Cum nu poate singur să schimbe trendul apelează la faulturi şi lamentări penibile doar-doar o introduce cineva cenzura să citească şi ochii lui posturi patriotice.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

lucisandor

stiti ceva? chiar decizia asta a frontului unit al licuricilor-si-viitorilor-licurici, care se arunca la america, refuzind orice germanie sau olanda, demonstreaza exact ceea ce se spune: sistemul cu banii platiti de student din buzunarul propriu este cel mai bun!
prin urmare, sper ca vor face cinste facultatilor pe care le-au absolvit cu o donatzie scurta de citeva zeci de mii de dolari, sau ca vor reulua facultatea in sistemul asta care ii excita pe ei

tapirul

Quotedaca intr-adevar e de cacat, probabil ca ati promovat prin cacaturi si v-ati luat o diploma de cacat.. personal o sa fiu consecvent, am facut cit am putut de mult in afara UMF si o sa continui sa imi diversific educatia, cu riscul de a-mi lua gipul ceva mai tirziu... iar pe cei care nu au studiat altceva nu o sa ii pun (axiologic vorbind) mai sus decit merita...
totalimente de acord. De aia vrau si io sa ma diversific, cu riscul de a'l ajunge pe cerbu din urma in 10 ani si nu in cinci.

nu's daca cu "romano americanii" te-ai referit la mine au ba, da' daca da, stai tu linistit, unchiu' sam o sa isi ia banii inapoi de la mine inzecit. Lu' unchiu' costica nu ii datorez nimic, nu m-am imprumutat de la el, asa ca sunt cu constiinta impacata.

banii aia nu sunt imprumut fara dobanda, luci. Sunt exact ce am zis, am platit pentru niste servicii si le-am primit. Daca faci matematica cum vor mada si indianul (atata TVA la tigari si cola) poate nu iese fix mia lui indianul pe luna. Dar in acelasi timp am platit si alte servicii pe care nu le primesc (again, stefan a explicat mai sus), precum somajul altora si functionarii publici si salariul si uniforma colonelului Puţuleanu. That is, cand tragi line suntem tanda pe manda, nu datorez nimic.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Quotestiti ceva? chiar decizia asta a frontului unit al licuricilor-si-viitorilor-licurici, care se arunca la america, refuzind orice germanie sau olanda, demonstreaza exact ceea ce se spune:
demonstreaza un cacat. demonstreaza ca mie imi plac mai mult merele decat bananele, atat.
Tu ai un fix cu dusul in europa, pe asta chiar ca nu il inteleg (pe ala cu licuricismul macar il inteleg). Po' sa-mi explici mai pe larg? De ce as fi fost baiat bun daca ma duceam in elvetia??
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

ai platit fix un cacat. ai platit somajul tau, indirect, in cazul in care l-ai fi luat(de fapt pe al altora asa cum altii ti-l plarteau tie daca urma sa ai somaj), asa cum teoretic tu-ti acumulezi bani la fondul de pensie dar in practica platesti pensionarii actuali pt ca cei ce vin dupa tine si muncesc iti vor platii tie pensia. de aia dezechilibrul actual:multi pensionari putini salariati.
QuoteDar in acelasi timp am platit si alte servicii pe care nu le primesc
ia zii, asigurarile de sanatate le platesti numai cand ai nevoie a? te duci la spital: ete nenea 100$ fa-ma bine. sau asigurarile la masina in romania le platesti numai cand ai nevoie a? busesti masina te duci cu 1 milion si le zici alora:ete nenea 1 milion repara-mi masina. armata o platesti numai cand ai nevoie a? ne ataca unii, te duci la aia si le zici: ete nenea colonelu, ia de aici 5000$, apara-ma ca te platesc acum.
QuoteDaca faci matematica cum vor mada si indianul (atata TVA la tigari si cola) poate nu iese fix mia lui indianul pe luna.
tu stii ce inseamna 1.000$ transformati in bani romanesti? ca aici au alta putere de cumparare decat in Vest. sau comparati cu salariile care se iau la noi? veneau aia si te scoteau din groapa dupa ce mureai si iti ziceau:"hai cu banii ca mai ai atata de platit". nu ai fi reusit sa platesti atata in romania avand in vedere salariile actuale nici la Pastele Cailor daca nu ar fi fost un efort colectiv ca statul sa-ti bugeteze locul, resp statul sa-ti plateasca facultatea.
ramas bun...

lucisandor

Quote from: tapirul on July 01, 2006, 10:23:06 PMDe ce as fi fost baiat bun daca ma duceam in elvetia??
d'aia, ca elvetia e elvetia

"Tu ai un fix cu dusul in europa, pe asta chiar ca nu il inteleg (pe ala cu licuricismul macar il inteleg). Po' sa-mi explici mai pe larg?"... pai cred ca e destul de clar, am zis "demonstreaza exact ceea ce se spune: sistemul cu banii platiti de student din buzunarul propriu este cel mai bun!", sa mai adaug?

sistemul liberal cu invatzamint din buzunar, asigurari din buzunar si toate alea utile cu adevarat din buzunar este sistemul ideal pentru evadatzi din comunism, nascutzi in foame, disperatzi sa aiba, lipsiti de caritate sau de coeziune sociala, monumente de egoism care n datoreaza nimic nimanui... aici poate ca ma refer de fapt la mine, dar nu e strict necesar... poate ma refer la prigoana si voiculescu

tapirul

acu pricep. Europenii 's mai rai ca nu recunosc diploma si ar trebui sa fac iar facultatea la ei, platitnd din buzunar, pe cand americanii...
Pai poate o sa ma duc in Europa DUPA ce abuzez sistemul american (unde nu am platit facultatea).. Asa o sa fie bine, o sa fiu baiat bun?
well, de gustibus. Ubi bene ibi patria. 's suficient de roman ca sa ma duc unde invarteala imi este mie mai favorabila (nu m-am nascut cu gene de maica tereza, c'est la vie, si nici nu o sa pretind ca sunt un monument de altruism ca nu sunt)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

indiene, iti raspund dupa ce imi raspunzi la intrebarea: tu ai platit INTREG dreptul de folosinta al asfaltului in INTREAGA tara? Sau nu? (pen' ca daca te duci oriunde in romania nu o sa iti ceara nimeni taxa de trotuar, o sa folosesti asfaltul moka).
Vino cu un calcul precis si exact (atatea tigari, atat TVA, atat impozit din venitul alor mei = this much, din care portiunea pentru asfalt e this much, care acopera integral cheltuielile pentru ca cheltuielile sunt this much)
Promit a dupa ce vii cu calculul detaliat, vin si io cu al meu cu facultatea. Deal?
cre'că, nu ştiu...