News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

FIFA World Cup 2006

Started by stefan, June 10, 2006, 08:51:05 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefan

Cel mai plictisitor meci de până acum e Anglia-Paraguay. S-au blocat reciproc.
Cel mai spectaculos a fost egalul obţinut de Suedia (;-)) în faţa Trinidadului şi Tobagului (care au jucat în 10 oameni a doua repriză). Explicaţia ar fi că pt. trinidad joacă englezi naturalizaţi şi au un portar fantastic.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

aproape ca ma oftic ca nu pot vedea World Cup... Devenisem un antimicrobist convins, da' america m-a cam vindecat.
cre'că, nu ştiu...

alandala

Foarte fain mi s-a parut si meciul dintre Argentina si Cote d'Ivoire...Atata numa' ca aparatorii africani pareau ca joaca prima data impreuna...Pacat ca au bagat in aceeasi grupa echipe puternice ca-n grupa asta (mai sunt Olanda si Serbia), numa ca sa faca loc Germaniei...

stefan

Coasta de fildeş a jucat foarte bine până în faza de finalizare. Mi-a amintit de România. Argentinienii sunt rapizi şi tehnici dar ceva nu se leagă în jocul lor de pase...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

vlad

Ce ciudat. Campionatul asta nu ma intereseaza nici cât negru sub unghie. Se pare ca nu-mi place fotbalul in realitate.

stefan

Nici mie nu-mi place fotbalul, dar îmi plac campionatele mondiale în general. Ai văzut ce atacant au olandezii? "Reuben" îi zice, parca. Interesant şi Andora-Portugalia pentru că majoritatea africanilor joacă în campionatul portughez. Doar aşa să ajungă o echipă africană să ia cupa cum a prezis Pele.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

ati vazut ca google au bagat pe pagina lor FIFA?
cre'că, nu ştiu...

vlad

Andora??? Ca au ajuns in Africa, din sudul Frantei, unde erau, o mai cred, dar ca au ajuns la CM de fotbal, asta n-o cred in ruptul capului! :)

stefan

E Angola, so sue me!

Dacă antrenorul portughejilor pare cunoscut e pentru că a antrenat Brazilia la mondialul trecut.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Ondina

Vaaaiii, ce meci a facut Australia cu Japonia!!! Nu pot sa cred ca se pot da 3 goluri in 6 minute!!! :eek:

manolo

hehe, inseamna ca nu ai vazut Middlesborough-Steaua  :cry:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Ondina

Ba chiar am vazut, da parca rasturnarea de situatie a fost mai grava la japoni

stefan

Da, de japonezi ţi se face milă când vezi cum au luptat.
Americanii au mai evoluat dar nu se compară cu europenii (cehii în cazul de faţă).
Acum vedem o altă revelaţie africană: Ghana. Nu prea are şanse în faţa Italiei, dar e frumos că îi ţine piept.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

Germania şi Franţa suck. Spania arată bine şi sper că le vor scoate figurile din cap brazilienilor.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

a fost tare Croatia. nu au fost fara cohones ca ai nostri. macar au luptat. daca erau vestitii Mutu si Chivu care la cluburi sunt bengosi dar la nationala sunt labagii clasa intai, faceau ca suporterul croat si pupau ghetele brazilienilor.
ramas bun...

Ondina

Oare cu cat ia bataie sua? sa zicem un 4-0??  :1eye:

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Ondina

ho=ho!! autogol la italia si e 1-1!!! :eek:

stefan

Plus câte o eliminare de căciulă. Interesant meci.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

lucisandor

statele unite sint o natzie tinara in povestea asta (pina si anglia pare tinara citeodata)
asa ca o sa vedeti ca statele unite or sa se omoare sa bata ghana, si nu-i exclus sa si reuseasca, in vreme ce cehia si italia vor juca un bambilici adevarat, 0-0, ca sa se califice amindoua

stefan

Partea frumoasă e că americanii au mai învăţat soccer şi au reuşit să menţină egalitatea (ba au mai şi marcat un gol frumos anulat pe motiv de offside). Italia e cam ca Brazilia - multe vedete care nu prea colaborează.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

Un lucru e clar la editia asta:Ronaldo is terminated!
ramas bun...

alandala

Un poll ceva cu castigatoarea?
Sau nu sunt suficienti microbisti printre forumisti ca sa merite facut?

INDIANUL

Daca nu joaca Romania, ni se cam falfaie cine castiga. Care se uita se uita ca spectator nu ca ar tine cu cineva(parerea mea, hac!)
ramas bun...

Ondina

Pai cum sa nu ti se falfaie, cand esti tot plin de pene??  :indian_chief: (chiar, tu nu naparlesti?? :tongue3:)
Uite eu is curioasa ce face Franta. Imi face placere sa ma uit cum joaca coreenii, macar astia nu sunt "vedete"!

INDIANUL

apropo ce nume la fol'balistii astia:Kaka si albitrul Poula.
ramas bun...

alandala

N-am zis de "tinut" cu vreo echipa...ci pur si simplu care credeti ca are sanse...
Anyway...
mai e un jucator "Pinpong".

stefan

Spania va câştiga.

Cupa mondială nu e interesantă pentru suporterii dinamuişti sau pentru cerşetorii lui jiji care cred ca fotbalul e sportul ăla în care rupi scaune pe stadioane şi înjuri jandarmii.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

eu ma incadrez in categoria celor cu lehamite de fotbal generata de bastanii cu bani care pompeaza malai in jucatori nu ca sa faca spectacol ci ca sa castige cu orice pret. lehamite generata de jucatori platiti mult si care joaca prost. ma uitam azi la Ronaldo cand i-a pus un jucator advers piciorul in fata mingii si i-a oprit-o, tembelul de Ronaldo continuand sa mearga si fara minge si uitandu-se apoi in urma ca vitelul la poarta noua ca alalalt ii luase mingea.
ce rost are sa ma entuziasmez cand nu pot iesi si eu pe strada cum faceam o data? imi facusem rost si de propriul meu drapel romanesc. acum avem labari ca Mutu si Chivu cu ifose la club si retardati la Nationala. :17:
ramas bun...

lucisandor

Quote from: stefan on June 18, 2006, 09:36:30 PM
Spania va câştiga.

Cupa mondială nu e interesantă pentru suporterii dinamuişti sau pentru cerşetorii lui jiji care cred ca fotbalul e sportul ăla în care rupi scaune pe stadioane şi înjuri jandarmii.

senzatia mea e ca aceste campionate mondiale sint pentru suporterii de vacantza, aia cre cresc pretzul la bilete cind se petrece vreun eveniment ca semifinala stelei.... suporterul care are meci in fiecare miercuri si simbata e suporter full-time

stefan

Quotesuporterul care are meci in fiecare miercuri si simbata e suporter full-time
Depinde, dacă are meci cu galeria adversă atunci e doar frustrat că l-a caftit ta'su în copilărie şi n-are coaie sa meargă la un club de box.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

lucisandor

Quote from: stefan on June 19, 2006, 09:55:34 AM
Quotesuporterul care are meci in fiecare miercuri si simbata e suporter full-time
Depinde, dacă are meci cu galeria adversă atunci e doar frustrat că l-a caftit ta'su în copilărie şi n-are coaie sa meargă la un club de box.
chiar ma gindeam la componentza timpitzistic-natzionalista pe care o implica "suportarea" lu' stiaua, ca si lu' obilici belgrad, sau real madrid.. asocierea lor, a minunatei perfectiuni a, cu valoriei patriei si ale nemaului superior, face f usoara o decizie si indomeniul cluburilor....
a le iubi pe astea e f la indemina, exact ca un suporter de natzionala - poti sa te intorci la meciul de peste o luna, nimic nu s-a schimbat

una peste alta, am tzinut cu argentina din '90, inclusiv cind a jucat cu romania, iar acum m-am "capatat" si cu anglia.... relatia e dificila, pentru ca mi-a placut ce le-a facut romania englezilor (si mi-ar placea sa se mai intimple), m-a ofticat ce le-a facut cindva romania argentinielor (si sper sa nu se mai repete)... dar daca anglia ar juca cu argenina, cred ca as prefera anglia - iar asta mi-e greu sa zic exact, pentru ca sint implicat direct, decizia nu imi vine mura in gura

mi-a placut ca englezii care se uita la tv, pe linga cornere, isi aplauda golurile si reluarile de la goluri :)

stefan

Au revoir les bleus?
Chiar nu pot francezii să treacă de Togo?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

uite ca a fost doar 2-0, cate unul pentru fiecare...

Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

lucisandor

coincidentza dreacu', am ris de m-am stricat, ete ce vazui mai ieri pe net pe un site care are subscriptie (asa ca o sa dispara repede poza)

aleluimanolo dau maimult lapte, ca sint doua

manolo

da, ma, dar vaca are uger cvadrisfarc, asa ca... nush cum iese comparatia. of course, la nivel de lapte!

pacat de mexicani... dar va fi un sfert Argentina-Germania interesant.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

stefan

Anglia - Ecuador 1:0 - plictisitor. Englezii au jucat prost şi au câştigat, cam ca Brazilia. Memorabil doar golul din fază fixă al metrosexualului.

Portugalia - Olanda tot 1:0, la care se adaugă 16 cartonaşe galbene şi 4 roşii, violenţă pe teren, abolirea fair-play-ului, driblinguri strălucite ale lui Figo, accidentarea urâtă a lui Ronaldo - care totuşi a mai jucat suficient să facă faza golului. Păcat că portughezii nu vor putea face faţă Angliei după măcelul ăsta...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

Cam dadea la boboci metrosexualul.

Ce violenta pe teren? Figo primeste un cot in moaca in barba si se tine cu mana de zona ochilor(sau se poate si asa:i-a tras una in barba de i-a luat lumina ochilor ;D). Figo il impinge(nu izbeste) cu capul pe unu si ala se da 2 metri in spate si-i vine ideea sa se arunce la pamant. Ce i-as baga eu pe astia la rugby intr-o gramada de aia sa ii calce cu crampoanele pe cap malacii aia si sa le sparga arcada(si apoi sa continue sa joace).
ramas bun...

alandala

Asa cum mi s-a parut si in meciurile din grupe, olandezii ,cu 2-3 exceptii, se descurca mai greu cu mingea , asa ca "au bagat materiale". Pacat ca rusu' ala pus sa sufle in fluier a cam fost depasit de situatie...s-a cam ajuns la golaneala, mai ales dupa ce portughezii au intrat si ei in hora paruielii...Per ansamblu ma bucur ca Portocalia merje mai departe...pacat ca in meciul cu Anglia n-o sa joace Deco.

INDIANUL

Incredibil! Au ratat elvetienii 3 "pinalti"-uri. La rand! Ce naiba? Astia-s prosti sau ce? Si Ucraina merge in sferturi...
Ps:mai aveau putin si-l detronau pe Duckadam cu ale sale 4 aparate(ratarile se pun ca aparate, apropo?).
ramas bun...

alandala

Numa daca pune mana si portaru...elvetienii au tras o data si in bara ;)

dustweaver

O sa iasa un meci pe cinste in sferturi. Ce-a fost asta da' ce-o sa fie ala, ucrainenii si italienii cu gluteii-n poarta, ca sa zic asa... Minunat... :mad:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

stefan

Germania a câştigat la penalty-uri. Păcat de Argentina care a făcut o repriză secundă extraordinară. E drept ca şi nemţii şi-au dat drumul, dar nu prea meritau victoria.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

Francezii au fost mai brazilieni ca brazilienii. Oricum, generaţia asta de brazilieni s-a cam europenizat şi trebuia pensionată de ceva vreme. Nu-i nimic, acum vor avea loc tinerii la naţională. Acum să-i vedem pe Figo şi Zidane la apus de soare într-o încleştare epică ce are drept scop împingerea băşicii într-un cadru metalic. Allez les bleus!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

lucisandor

eram cam neutru, dar mi s-a pus pata pe brazilia cind a vazut cum s-a aruncat sula ala (ronaldinho?) in min 88... eu stiam ca nu putea sa fie fault, thuram este unul din cei mai mari fundasi din istorie, nici nu aveam nevoie de reluare sa inteleg

la primul meci m-am uitat la chineji... cica Crouch se citeste in chineza Cala-auci :)

manolo

dap, frumoasa seara... ma bucur pentru portughezi, dar mai tare ma bucur de plecarea brazilienilor. prea umflati cu pompa (la propriu si figurat), cand de fapt nu prea au aratat nimic. devine interesant pana la urma CM. 4 echipe europene in semifinale. poate asa nu castiga nemtii, totusi...

luci, era ronaldo!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

lucisandor

Quote from: manolo on July 01, 2006, 11:22:47 PM
dap, frumoasa seara... ma bucur pentru portughezi, dar mai tare ma bucur de plecarea brazilienilor. prea umflati cu pompa (la propriu si figurat), cand de fapt nu prea au aratat nimic. devine interesant pana la urma CM. 4 echipe europene in semifinale. poate asa nu castiga nemtii, totusi...

luci, era ronaldo!

adica "frumoasa dimineatza" as zice eu
imi pare rau de englezi, ce frumos ar fi fost Frantza/Italia/Anglia/Germania! echipe decente, istorie de la evul mediu si de la inventarea mingii, campionate bune, bani multi, suporteri multi si adevarati si aproape... se rejucau razboaiele mondiale

A CERB

Quote from: lucisandor on July 01, 2006, 11:28:23 PM
imi pare rau de englezi, ce frumos ar fi fost Frantza/Italia/Anglia/Germania! echipe decente, istorie de la evul mediu si de la inventarea mingii, campionate bune, bani multi, suporteri multi si adevarati si aproape... se rejucau razboaiele mondiale

futere! aici zisesh bine
Smile! It confuses people!

lucisandor

numai de dragul sopranelor care cinta "god save the queen" de 50 de ori pe meci si ar fi pacat sa plece Anglia (mie imi place GStQ, "confuse their politics").. apoi au venit si plebeii cu cinticelul democratiei, Marseillaise, si ala impresionant in felul lui, da' plebei, frate

Cei de la the Guardian au reinviat http://en.wikipedia.org/wiki/Your_boys_took_one_hell_of_a_beating
citez: "England, birthplace of giants. Lord Nelson, Lord Beaverbrook, Sir Winston Churchill, Sir Anthony Eden, Clement Attlee, Henry Cooper, Lady Diana, we have beaten them all.".. comentariul legendar al crainicului norvegian dupa un meci din 1981
s-a ris la The Guardian pe tema celebritatilor in diverse tzari... de ex "Carl Jung,.. hmmm, Carl Jung, your boys..."

intrebarea e: celebritati portugheze? Camoes, your boys...?

alandala

Ba mie imi place ca s-a calificat Portugalia...
Sper din toata inima sa nu castige Germania campionatul...

INDIANUL

ramas bun...

brici

  :eek: Echipa mea a iesit :50:.....aaaa.....din cursa. :eek:

manolo

Italia, Italia, Italiaaaaaaaaaaaaaaa, Italiaaaaaaaaaaaaaaaa!
Fratelli d'Italia,
l'Italia s'č desta;
dell'elmo di Scipio
s'č cinta la testa.
Dov'č la Vittoria?
Le porga la chioma;
ché schiava di Roma
Iddio la creň.

Stringiamci a coorte!
Siam pronti alla morte;
Italia chiamň.

Noi siamo da secoli
calpesti, derisi,
perché non siam popolo,
perché siam divisi.
Raccolgaci un'unica
bandiera, una speme:
di fonderci insieme
giŕ l'ora suonň.

Stringiamci a coorte!
Siam pronti alla morte;
Italia chiamň.

Uniamoci, amiamoci;
l'unione e l'amore
rivelano ai popoli
le vie del Signore.
Giuriamo far libero
il suolo natio:
uniti, per Dio,
chi vincer ci puň?
   Stringiamci a coorte!
Siam pronti alla morte;
Italia chiamň.

Dall'Alpe a Sicilia,
dovunque č Legnano;
ogn'uom di Ferruccio
ha il core e la mano;
i bimbi d'Italia
si chiaman Balilla;
il suon d'ogni squilla
i Vespri suonň.

Stringiamci a coorte!
Siam pronti alla morte;
Italia chiamň.

Son giunchi che piegano
le spade vendute;
giŕ l'aquila d'Austria
le penne ha perdute.

Il sangue d'Italia
e il sangue Polacco
bevé col Cosacco, ma il cor le bruciň.

Stringiamci a coorte!
Siam pronti alla morte;
Italia chiamň.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

manolo

acum, ca am obosit sa tot dansez pe Jovanotti, as vrea sa remarc ceva legat relativ de CM. anume, renasterea germanilor ca popor mandru. cred ca am mai spus pe aici, m-am mirat de fiecare data cand am mers la ei in ultimii 3 ani de cat de timorati erau fata de trecutul lor, indiferent de varsta.
mie cel putin mi-a placut foarte tare atmosfera din timpul acestui CM, mai ales puterea cu care isi cantau imnul, de la cancelarita pana la copilasii din tribuna. apoi, ar fi steagurile mii si mii (ce clisee, domnule, ce clisee! cazzo, abbiamo vinto!!!) cu care defileaza.

chiar daca nu au castigat cupa, si-au recastigat mandria si poporul. poate e chiar mai bine asa... (cazzo, certo che e meglio cosi!)

vlad, cum e cu dedublarile alea?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

A CERB

shit. am perdut meciu! inteleg ka talienii...
Smile! It confuses people!

manolo

dap, 2-0 in minutele 119 si 121. pacat ca l-ai pierdut, foarte bun meciul.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

alandala

Iaca, am fost si eu o data in viata fanul italienilor !Brava lor!
Nemtii meritau sa ia bataie la doua goluri si inainte de penaltyuri!
Si chiar daca de-acuma inainte voi "tine" cu adversarii Italiei, nu pot sa nu remarc ca macaronarii au castigat azi "in style"...cel putin fazele de gol au fost superbe!

manolo

le-au cam tras-o ziaristilor nemti care i-au tocat ca fac numai joc de aparare. apoi, ca l-au jucat pe Torsten Frinks. voglio chiedere: Klose chi?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

lucisandor

Quote from: manolo on July 05, 2006, 12:11:14 AM
renasterea germanilor ca popor mandru

in pashtele ma-sii, toata mass media britanica zice chestia asta - de ex, despre faptul ca ei nu obisnuiau sa puna steaguri la geam pina acum, despre cresterea increderii cumparatorilor si scaderea shomajului... 80 de milioane se hraneau cu fotbal
povestea cu ncrederea in sine a fost valabila si in frantza in '98, cind, desi in alta relatie cu nationalismul, francezii simteau ca au pierdut lupta cu globalizarea
intzeleg, tot din presa britanica, ca si acum se mai gidila iar orgoliul francez

si uite asa, doua tzari care au insemnat foarte mult (daca nu totul) pentru civilizatie, care nu sint la nivel african, au ajuns totusi demne de mila intr-un fel, iar revirimentul lor (mai ales al fostei mele viitoare tzari) nu poate decit sa ma bucure, iar tupeul italienilor nu poate decit sxa ma enerveze

tinind cont ca italia a cistigat doua titluri inainte de razboi, in epoca romantica, iar germania le-a luatpe toate in epoca moderna, e greu de spus de ce simt ca ai dracu' italieni, ar trebui sa le ajunga, sa lase nemtzilor cupa lor.. sper ca miine sa se afle ca au platit arbitrul :)

tapirul

si iete asa raman numai latinii in cursa
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

am vazut si sosirea acasa a echipei ucrainei, steaguri, imnuri, cinticele, rideam caulgakv, zic, ete ai naibii, acum au devenit o natziune, da' cine a mai auzit de tzara asta ucraina?

cit de frumos e fotbalul si cit de greu inteleg licuricii, si dupa aia ziceti ca am ceva cu ei

manolo

luci, du-te si goleste

uite, o poza emblematica... Grazie, Corriere della Sera!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirsis

Va fi bine!

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirsis

Cum le stii tu stefan, mai rar!
Va fi bine!

tapirul

sis, trebuia sa zici
"da, hai acasa, cu cupa"
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

pi nu, ca io tin cu franta! d'aia zic ca le stie.
Va fi bine!

tapirul

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

io's mai slow se pare
cre'că, nu ştiu...

nevasta

haide franta.....ahhhhhhhh  Thierry Henry!!!!!!!!! :SuN014:
Nu toti baietzii buni are noroc, dar nici femeile nu e oameni...

stefan

Hai Zidane! Arată-le că farmacologia e mai tare ca biologia!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

#70
Vive La France! Vive Zizou!
ramas bun...

alandala

Pacat ca n-au ajuns in finala Portugalia si Franta..deh ...au trebuit sa-si faca culoar nemtii...
Imi pare rau ca a pierdut Portugalia, dar mi-ar fi parut rau si daca ar fi pierdut francezii...
Parca au fost totusi de calibru superior francezii...sper sa reuseasca sa-i bata pe italieni.

tapirsis

Auuu, o finala grea pentru mine.
Cu Italia tin din motive de Roberto (colegul meu italian de milioane) iar cu Franta din motive de Zizou de milioane.
Va fi bine!

A CERB

eu sunt foarte biased against franta, dar au jucat superb din ce-am vazut. mie-mi place ribery. joaca foarte curat. portugalia mi s-a parut foarte penibila ca echipa. cat potential si cata tziganeala...
Smile! It confuses people!

stefan

Cu toate măgăriile arbitrilor trebuie să recunosc că Germania a meritat victoria. Cele 2 şuturi ale lui Schweinsteiger l-au lăsat mască pe Carlos. Portughezii n-au prea avut motivare şi până spre sfârşit nu au avut nici Figo, aşa că au reuşit doar un autogol de ruşine şi un gol de onoare.

Forza Italia!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

bai, sa va zic cea mai tare faza:
stateam de vorba saptamana trecuta cu toshiko la un pahar de vin.. Stiam ca trebuie sa ajunga neaparat in Portland before next week, asa ca o intreb:
"cand e mai bine sa mergem, vineri sau duminica?"
"Vineri", zice ea;
"A, ce bine, pot sa vad si io finala duminica.."
"ce finala?"
"pai" zic io "world cup, soccer.."
"aha" zice ea, "si joaca Romania?"

;D
cre'că, nu ştiu...

Ciresar1988

#76
ITALIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


Doamne, ii urasc cu pasiune pe francezi. Asadar.......ITALIAAAAAAAAAAAAAAA
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

live

Se bucura italienii ca niste copii tembeli (zic cu simpatie, clar?!).
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

INDIANUL

#78
A castigat echipa care reprezinta o tara un campionat blatist, cu extrem de multi jucatori de la formatii blatiste...Asta e. se va musamaliza blatul generalizat din Italia ca deh au Campioana Mondiala si nu se cuvine pentru ca sa ii sanctioneze...
Pacat ca Zidane nu si-a putut tine nervii pe Materazzi si cel mai pacat este ca nu i-a fript un pumn barbateste ci l-a lovit cu capul. O cariera stralucita nu se termina totusi cu un cap tras unui blatist...ramane Zidane.

ps:ma gandeam acum:cred si eu ca i-or fi cedat nervii, dupa ce ca era cu mana prastie facuta, de se schimonosea pe teren in timpul jocului, nu cand erau camerele puse pe el, sa vina sa te mai injure sau ce i-o fi zis vagabondu' ala de l-a enervat.
ramas bun...

alandala

Ba, primu' care o injurat se zice ca a fost inventatatorul civilizatiei...acuma si mie imi pare tare rau de Zizou, ca  si-o pierdut cumpatul ...dar ce a facut nu e scuzabil indiferent ce i-a zis Materazzi...
Mie Italia si Franta mi s-au parut cele mai sudate echipe ... Alelalte fruntase au avut jucatori buni si foarte buni, insa ca echipe finalistele mi s-au parut mai bine inchegate.

Ciresar1988

Quote from: INDIANUL on July 09, 2006, 11:11:37 PM
dupa ce ca era cu mana prastie facuta, de se schimonosea pe teren in timpul jocului, nu cand erau camerele puse pe el,

Da tu de unde stii ca se schimonosea daca nu era filmat? Erai acolo?  ???
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

INDIANUL

QuoteDa tu de unde stii ca se schimonosea daca nu era filmat? Erai acolo?
Hmmm pricepi greu dar incerc sa te fac sa pricepi si tu:

Madam, toti erau filmati permanent, existau 23 de camere. Exista momente la fault cand sta intins pe jos si ala se pseudo-zvarcoleste, toate camerele sunt fixate pe el si omul face show pt camere ca sa arate ce faultat e. Exista momente cand executa o lovitura libera, un "Cornel", un ceva la fel camerele sunt fixate pe el si atunci are iar ocazia sa se schimonoseasca ca la show ca sa arate ce lovit a fost. E, Zidane nu a facut asa nici cand era jos, nici la vreo faza importanta. El a fost surprins de o camera tv cand mergea pe teren, cu fata marcata de durere pt un moment. In timpul ala faza jocului era in alta parte, deci camerele nu erau pe el.

Si eu nu am spus ca nu era filmat. Toti erau filmati de cate o camera ca erau 23 pe teren, dar sunt anumite momente cand mai multe camere sunt pe el, sunt momente in care este centrul atentiei. Probleme de intelegere sau concentrare?

Acu' te intreb eu pe tine, Madam Ciresar:eu nu am fost la finala, dar mata te-ai uitat la meci ca sa vezi respectiva faza despre care vorbesc? Daca nu te-ai uitat la meci sau daca erai atenta la vreun italian fatzos de pe teren de ce intrebi aiurea facandu-te ca nu intelegi?
ramas bun...

INDIANUL

Zizou a primit titlul de cel mai bun jucator de la Campionatul Mondial de Fotbal Germania Editia 2006. Ete asha ca sa crape otara de ciuda admiratorii blatistilor ca un cap in piept nu strica nici macar o evolutie buna la un campionat mondial, nicidecum o cariera de succes pentru "cel mai cunoscut francez din toate timpurile".

Daca afla careva ce i-a zis vagabondul de Materazzi sa postati si voi aici...
ramas bun...

A CERB

are cineva meciul inregistrat? mi-a dat eroare la inregistrat si nu am decat primele 30 minute. thanx
Smile! It confuses people!

tapirsis

Cica i-ar fi zis "terrorist".
Azi dimineata s-a incheiat frumoasa mea dragoste pentru Zizou.
Italienii din campus au iesit timid azi noapte (vreo trei masini doar) si faceau un tur de strazi claxonand si fluturand steagul. Si sunt destui cazati! N-au nerv domne, io sculam si primaria!
Mai tare strigam eu de la geam.
Va fi bine!

INDIANUL

nene cerbule pai cred ca ai intrebat gresit pe aici. vezi pe un program de download care are si chat(gen dc) sa-i poti intreba pe aia care l-a tras. si eu zic ca mai trebuie sa mai astepti otara ca astia nu pun imediat ceva la download. ce zisai eu e, pt. ca am impresia ca va ocupa destul spatiu meciul intreg si de pe forum mai greu sa iei de la cineva.
ramas bun...

dustweaver

"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

aaa.. mare porc Zidane....Urât. N-a primit rosu pentru faza aia?

Vreau si io meciu' daca gasiti pe undeva, ca nu am putut sa il vad (obligatiuni conjugale, mers in Portland, trebi... Si sa vezi in Portland in Pioneer Place, instalasera un ecran de 10 m pe 10 unde vedea poporul meciul.. Era un tambalau in piata mai ceva ca pe stadion.. si io trebuia sa ma duc sa vad nu's ce muzeu....Noroc ca nu sunt mare microbist.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

nu kred ca a fost asa de pork zidane. trebuie sa-i fi zis ala ceva foarte urat. trebuia sa fie mai kalkulat si sa i-o traga la minge, nu out in the open.
Smile! It confuses people!

tapirul

da bre, da' in sport nu faci asa ceva. Se duce dracului sportivitatea. Mai ales daca te pretinzi a big athlete jucand in finala.  In cativa ani o sa ajunga meciul de fotbal ca ala de hochei, in cazul asta.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Quoteda bre, da' in sport nu faci asa ceva. Se duce dracului sportivitatea. Mai ales daca te pretinzi a big athlete jucand in finala.  In cativa ani o sa ajunga meciul de fotbal ca ala de hochei, in cazul asta.
a injurat-o pe soru-sa din cate am auzit. raman la aceeasi parere:nu trebuia sa-i traga un cap in piept ci un pumn in mecla. daca vrei fotbal, joaca. daca vrei sa-mi iei sora in p..a o iei. scurt, clar si concis.
ramas bun...

tapirul

mai, de acord, dar putea sa astepte pana dupa meci (sa-i faca ce i-au facut aia lui Escobar, daca voia). Ala voia sa il puna intr-o pasa proasta, tehnica veche si rasuflata. Cel ce a avut de pierdut aici tot Zidane e, nu alalalt.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

daca o facea dupa meci, undeva la vestiar sau mai stiu unde, si se intampla asa cum s-a intamplat sa castige Italia, Zidane parea un vagabond frustrat ca nu a castigat Campionatul Mondial si-l bate pe un castigator. macar asa toti am vazut si cum ii mergeau buzele de repede lui Materazzi si sanctionarea aplicata de Zidane. ia gandeste-te cum sa-l bata pe ala dupa: sau il bate pe ala de tine Trofeul sau el tine Trofeul si uita mila si respectul pt invingator si-l ia la omor. asa si-a bagat cracu' si i-a tras un cap aluia. probabil ca are si niste relatii speciale cu sora lui de i-a sarit mustarul asa tare.
ramas bun...

tapirul

hai sa te intreb atunci mai direct: a fost sportiv ce a facut Zidane, sau nu? Indiferent de cat de provocat a fost...
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

a fost Om si asta conteaza pentru ca era ultimul lui meci oficial. tu nu ai vazut meciul: a avut o accidentare pentru care altul ar fi fost schimbat. el sedea in cur pe teren, zambea usor si chema medicul. apoi il mai surprindea cate o camera srambat de durere cand fugea.
hai sa vb dupa ce vezi si tu meciul, ok? faza poate parea socanta si neasteptata vazuta de pe stadion dar prin urechile si ochii lui Zidane, s-au auzit maldarul de injuraturi pe care Materazzi il arunca cu capul intors spre Zidane si apoi s-a vazut reactia cuvenita pt asemenea afront adus unui simbol la incheierea carierei. daca ar fi fost Beckham ar fi inghitit si injuraturile la adresa copiilor lui, de frica sa nu-si strice imaginea pt sponsorii de pe urma carora scoate bani. nu a fost sportiv ce a facut dar Zidane nu este doar un sportiv...
ramas bun...

vlad

Uite, tapire, ipotetic, mie sa-mi fi zis cineva ce ti-a zis tie cineva azi intr-un post, mi-as folosi si eu capul, for a change. Exista insulte peste care pur si simplu nu prea se poate trece asa, cu intelepciune.

INDIANUL

ehee nu-mi da mie o data Tapirul tolba cu BAN-uri ca fac o curatenieee....ii trimit pe unii sa ia lectii pe Hubul local unde stau eu: daca esti nerespectuos cu adminii, ban. daca adminul crede ca ai fost foarte nerespectuos iei firewall scurt,adica ban permanent pe o perioada de 60 de ani. se ia ban si daca scrii jmekereste cu litere puse aiurea. pai ce ziceti? mai misca unu? "Cumintenia Pamantului" de Brancusi.
ramas bun...

stefan

Trebuie să înţelegeţi că provocările fac parte din joc. Înjurături, flegme, lovituri în figură (vezi francezii care protejau mingea cu cotul în gura adversarului). Orice care să provoace un fault vizibil al adversarului. Fotbalul a devenit deja un sport de contact unde faultul şi simularea fac parte din arsenalul tehnic al oricărei echipe. S-a ajuns până într-acolo încât dacă un fotbalist nu gesticulează suficient când e faultat nu primeşte fault. Dacă sare peste un picior/o talpă menită să-l oprească poate să alerge liniştit în continuare că nu se fluieră nimic.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

asta si mercantilizarea sportului au fost printre factorii care m-au determinat sa ma cam departez de fotbal.
Aici ma apuca nostalgiile, ce-i drept.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Quote from: stefan on July 10, 2006, 10:35:09 PM
Trebuie s? în?elege?i c? provoc?rile fac parte din joc.

Care joc, bre? Care sport? Nu mai exista sport. (Poate oina?) Ma dezinteresez total de "jocurile" din ziua de azi.