News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Prea cald pentru luna Mai

Started by tapirul, May 19, 2006, 06:58:22 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

In primul rand asta chiar e un anunt. Zilele astea au fost 25-27 grade celsius in Corvallis.

Printr-una din straniile coincidente ale naturii, vlad posta niste comentarii cam in acelasi timp in care si eu ma gandesm sa postez ceva similar. Azi noapte una din insomniile mele recente (stat-si-holbat-la-tavan) m-a facut sa ma gandesc la ce devenit forumul asta, ce am devenit noi, unde mergem, cum ne-am inchistat in niste pattern-uri de comportament.... Am avut si eu revelatia ca s-a mers intr-o directie nedorita si neanticipata. Si stand asa si holbandu-ma la tavan (cu un pahar de sake in mana, doar-doar oi pacali somnul), am compus un post lung ce-va-sa-fie-postat - ceea ce incerc acum sa fac.
Ce se intampla cu noi domnilor? Unde am ajuns?
In ultimul timp (nu pot gasi momentul precis, banuiesc ca nici nu exista, a fost un fenomen lent) cam tot la ce se mai rezuma forumul asta e reprzentat
cre'că, nu ştiu...

vlad

Unde a disparut restul postului?

Tapire, io dupa ce am scris astea azi noapte, m-am culcat si...v-am visat. E prima oara când va visez, cel putin când va visez asa de intens incât sa pastrez visul.
Era ciudat. Eram toti prin Bucuresti. Cerbul avea plete  :shock: si la un moment dat a intrat intr-o biserica si a luat cu el vinul de impartasanie. Fugea popa dupa noi disperat, sa-si ia vinul inapoi. Mai imi zici tu mie ca visele sunt progresie :)

tapirul

ah, iar am avut un computer crash...
laptopul meu are o buba: din cand in cand isi pierde monitorul *devine blank). Stiu ca functioneaza dedesubt (am testat). Acum mi s-a blanc-uit in mijlocul postului. Ca sa nu pierd ce am scris am apasat de doua ori "tab" (sa sara la preview si apoi la send) si apoi "entry". Se pare ca a mers.
Sa continui deci.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

asa...
...ziceam: In ultimul timp (nu pot gasi momentul precis, banuiesc ca nici nu exista, a fost un fenomen lent) cam tot la ce se mai rezuma forumul asta e reprezentat de certuri, epitete, ironii, cuvinte in doi peri.... Ultimul boost al forumului in terms of posts was when stefan and me started arguing again, incercand sa dovedim unul altuia si lumii intregi ce prost/incapabil/ingamfat/etc este celalalt.
Imi asum o mare parte din vina. Am ajuns la stadiul la care intru pe forum nu ca sa mai discut discutii filozofice, nici macar ca sa shoot the breeze, ci ca sa vad ce a mai zis/facut stefan, daca a mai injurat cineva pe careva... N-am mai avut mood de discutii calme si serioase (sau neserioase) - de aia nici nu pot posta prea mult pe mansarda, ma simt akward, ca un hun nimerit intr-o expozitie de portelanuri. O pun (evident...) pe seama prea-mult-invocatului stress. Nu stress constient perceput (Lexapro-ul si reducrea cafelei au avut grija de asta), ci stress aruncat adanc in subconstient.

Remarc (si remarca si altii) acelasi lucru si la altii. Nu imi mai place. Vlad a descris prea bine ce se intampla acum, nu o sa ma mai repet.
Ma gandesc totusi ca e timpul sa schimbam ceva. Sa dam un nou suflu.
Eu o sa incep prin a incheia un armistitiu cu stefan. Si cu o intrebare: stefan, spune-mi (si sunt serios) la ce te astepti de la mine? Uite, sunt dispus sa ma educi: ce trebuie sa fac ca sa fiu acel administrator ideal? Eu cred ca e cazul sa incheiem acest razboi tâmpit si sa fim mai constructivi. Promit ca o sa tin cont de sugestii. Patratel are si el dreptate cand spune ca ne-am fixat in niste tipologii si nu mai putem iesi din ele (desi restul demonstratiei i-am demontat-o :) )
Cu manolo se pare ca am atins un punct mai stabil. Am reusit sa avem o conversatie (discutia cu basescu parca) normala, contradictorie, dar fara epitete si insulte. Promit sa continui.

E mai, e primavara, e timpul schimbarii.
O prima schimbare preconizata (desi nu stiu daca va afecta neaparat atmosfera de pe forum) este mutatul la o noua gazda. Am platit deja taxa de back-up, astept ca intr-o saptamana or so sa primesc baza de date. Ma gandeam ca o sa salvez si pe memory-stick-ul pe care il port mereu la chei.. O sa fie strange, o sa va am pe toti agatati de rucsac...
Ma gandesc sa mut forumul pe spatiul meu la universitate. Avantajul cel mare este faptul ca va fi absolutely ads free. Apoi voi avea mai mare control asupra bazei de date si a forumului recte voi putea instala modificatios, la sugestia dvs. Am inceput deja sa testez modificatioons si add-ons.
O alta schimbare la care ma gandesc... Chiar daca mutam forumul, nu vreau sa renuntam la adresa asta... Voi pastra cateva topice aici, din mai multe motive: unu, vizuina a devenit, ca si imedul, un forum cu doua categorii de public: cei care vor sa plece din tara (si sunt interesati exclusiv de step-uri, carti, etc), si noi restul. Doi, motive de liability: nu as vrea sa hostez pe site-ul universitatii anunturi de "vand carti xeroxate". Better safe than sorry. Plus, nu avem nevoie neaparata de ads-urile lui morison et comp.
Asa ca ma gandesc, putem lasa aici sectiunile "Cum pleci din tara" si "publicitate" si mutam restul dincolo.

ce ziceti?
cre'că, nu ştiu...

stefan

OK, deci ne revenim din plictiseală şi din vârtejul pe care recunosc că l-am iscat conştient că era nevoie de aşa ceva (sunt totuşi curios cum ar fi evoluat lucrurile dacă nu ne întrerupea qvadratvs...).

Pe partea tehnică, îţi recomand călduros SMF cu care văd că ai experimentat puţin şi să faci neapărat back-up-uri măcar săptămânal. În rest, aplicăm un plan Marshal de reconstrucţie a topicurilor cu potenţial şi dăm dovadă de mai multă bunăvoinţă decât de obicei.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

vlad

Totusi, forumul asta are ceva maret. Pe ce alt forum s-ar mai fi intâmplat asa ceva? S-ar fi lasat cu banari si vulgaritati si gata.

Ia te uita, de-abia acum vaz ca lexaproul e escitalopram. La noi ii zice altfel (Cipralex). Cel mai selectiv ISRS. Am vazut OCD-uri nasoale remise cu el.
Zici ca ai slabit cu el? Asta e chiar buna. Te comunic :) (Doar fluoxetina are un efect demonstrat de slabit, in prima parte a tratamentului, restul, din contra.)

Ia sa incerc si io!

La tine in ruxac pare comfortabil.

tapirul

nu's daca am slabit de la el sau nu...Cert e ca am slabit.
Ma gandesc sa il intrerup, though. io am probleme pe linie de ADD si nu cred ca ajuta.

De ce zici ca SMF e mai bun? L-am incercat indeed, pare mai flexibil la setari, dar nu mult (adica nu unde ma intereseaza pe mine). PhpBB are mai multe mods developed paremi-se. As putea instala un premod (de exemplu unul din astea trei). Sm instalat deja cateva premods sa vad cum sunt.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Ce-i aia ADD? Acu' daca l-ai inceput, mai ia-l si tu nitel, câteva luni.

stefan

Mi se pare periculos să te joci cu modurile pentru că nu vei mai fii up to date cu pachetul de bază şi asta înseamnă security risks. Problema rămâne chiar dacă găseşti o echipă serioasă de premod care să facă update-uri - rămâne intervalul de timp faţă de releasul oficial şi faptul că nu sunt implicaţi developerii principali.

Cu SMF ai cam tot ce îţi trebuie fără mod-uri (deşi sunt şi de-astea, dar nu aş experimenta cu ele direct pe un forum ca ăsta) şi în plus ai programatori mai buni care alcătuiesc echipa (vezi funcţionalitatea cu topic split/join available de mult plus folosirea AJAX la modificarea unui post şi designul template-ului default din ultimul release).
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

ADD (de fapt adult ADD) - este Adult Attention-Deficit Disorder (vezi aici

o sa vad cu SMF si premod
cre'că, nu ştiu...

vlad

Vezi-ti mai de treaba ca n-ai nici un deficit de atentie. Sau, daca ai, el nu e o boala in sine, si Lexaproul tau ajuta si la asta. De ce ar face rau?

La noi nu se pune niciodata un asemenea diagnostic.

tapirul

nu's daca ajuta neaparat...
ADHD exista si se diagnosticheaza, chiar daca exista debates si aici (pentru ca exista tendinta de overdiagnosis). Interesant ca la copii se trateaza cu stimulante (Ritalin). Asta pentru ca stimuleaza cortexul frontal si poa' sa se focuseze mai bine
Deficit de atentie si restul descrise am. Cauza poate fi alta, si anume apneea de somn.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

mdea, probabil ca o sa stick with SMF.. are intr-adevar cam tot ce-mi trebuie. alelalte premoded phpBB au o gramada de balarii de car nu am nevoie (gen photo album si attachmnet mod si arcade si altete)
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

ce fa', Tabiru? intri in rindul expertilor it?

vlad

Sau deficitul de atentie poate sa aiba aceeasi cauza cu alte lucruri, care te-au determinat sa iei escitalopramul.

tapirul

cre'că, nu ştiu...

lucisandor

buey, da' principiul aici la Liku e ca sa nu strici ce merge, principiu cu care ei se feresc si de a strica ceea ce se tiriie

A CERB

si eu am deficit de atentie. cred ca e normal, totusi.

tapiru, eu zic sa nu opresti inca. ia vreo 6 luni,  slabeste in continuare( si mai da-i si cu sprayul ala sa te ajute la snoring)si dupa aia mai vezi.

vlad, escitalopramul e laudat ca "weight neutral". desi am vazut weight gain cu el. cred ca pe cei care sunt stress-eaters ii ajuta, pentru ca mananca mai putin. pe restul ii face mai nesimtiti, inclusivi cand e vorba de body image. manaca da-i doare-n basca. a luat cineva de aici vreodata prednisone? eu am luat pentru poison ivy si am mancat de am spart. stiam ca e aberant, but I could't care less. cam la fel si cu lexapro.

nu ssri, dar pe aproape( snri), venlafaxine si duloxetine chiar sunt anorexizante( tocmai am vazut o cucoana care a dat jos 3 kile in 3 saptamani pe dulo)

la polul opus, paroxetina.
Smile! It confuses people!

tapirul

io nu sunt stress-eater, though. Cred ca a actionat si indirect (pe langa reducerea ratiei zilnice si exercitiul) prin reducerea stressuluu cronic, crae e responsabil de ingrasatul asta tipic la burta (prin lantul medulosuprarenalei - as opposed to acute stress care actioneaza prin epi si norepinefrina)
cre'că, nu ştiu...

vlad

Cerbe, la noi nu s-a lansat duloxetina. Cu venlafaxina am vazut putini pacienti, e adevarat. Sunt doar rezident, asa ca probabil stii mai multe ca mine.

A CERB

venlafaxina e foarte neat, cu singura rezerva ca este un pic activanta( desi la doze mici ei zic ca acopera mai mult serotonina decat norepi-in timp ce dulo le atinge similar la toate dozele) si, daca o dai la unul putin mai bipolaroid, se urca pe pereti.

am vazut si efecte secundare nasoale, o cucoana s-a pshihozat pe venla, in timp ce pe paxil este foarte placida si nesimtita. eu am vrut s-o scot de pe paxil( ca mi se parea lifeless), da' s-au suparat apartinatorii. am trimis-o la psihiatru, nu avea sens sa fool around.

tapi, acolo a se citi cortico, nu medulo?
Smile! It confuses people!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

manolo

pana nu se creeaza o combinatie monstruoasa de medicamente si php, imi cer si eu scuze pentru excese. nush daca merita mentionat, dar si eu am avut o perioada dificila, incarcata. Scriu acum din Arad, unde am prestat noul TOEFL si in seara asta plec la Bucuresti sa dau GRE luni. asa ca... sa pardonati, conasule!

in rest, ar fi fain sa incercam sa redescoperim vechiul farmec, chiar daca e dificil si poate iluzoriu. dar merita incercam.

no, servus!
_________________
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

stefan

Nu mai aşteptăm să apară singur, îl construim noi, Manolo. Când termini cu examenele eşti invitat să pui şi tu mâna pe mistrie.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

ia, bre, mana, ca iei vopseaua! Tapire, probleme, ma?
_________________
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

bafta la GRE. N-o sa fie greu, o sa vezi. O sa iei mai mult ca americanii, asa am luat si io.
Azi a venit si sql-dump-ul, o sa incerc sa il pun. Evisdent ca ce s-a postat intre backup si acum nu o sa apara, o sa vedem noi cum facem (dam fiecare user copy/paste?)
Pun pe SMF ca sa nu ma mai cert cu stefan :)
PS sper sa nu fie probleme, Doamne Ajuta..
Evident, ranks si themes nu or sa mia fie tot alea chiar daca restore pe phpbb, ar trebui sa instalez mod-urile respective cu mana. Vedem.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Păi îţi dau eu posturile care-ţi lipsesc să le bagi în db. Zi doar data ultimului post pe care-l ai. A, sper că te descurci cu convertorul phpbb->SMF. Citeşte instrucţiunile şi strigă după ajutor dacă e cazul.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

... I'm doing something wrong I think. Nu pot sa upload fisierul..(incerc sa restore in phpbb si apoi sa convertesc in smf)
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Chiar aşa trebuie. Întâi instalezi phpbb, faci restore (acum depinde cum arată dump-ul, poate zevzecul de aici ţia dat toată baza de date, cu tot cu partea de configurare unde apare hostname şi directory, caz în care instalezi tu phpmyadmin şi umbli direct în baza de date să corectezi ce e de corectat). Mai diferă şi prefixul tablelor, dar aici poţi să scapi uşor dacă foloseşti acelaşi prefix la instalarea phpbb (uite-te in dump cu un editor).
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

pai asa am incercat si eu
aia mi-au trimis un fisier sql, m-am uitat la tabele sa vad ce prefix au(e tapir_)
Nu cred ca mi-au dat toata baza da date, though, ....
Am incercat sa restore in noul phpbb creeat, imi zice (dupa 10 secunde or so) no files uploaded
Am incercat sa import din PHPMyAdmin da' cica am depasit size allowed... (setari pe server).. Am increcat cu fisieru' compressed (si autodetect) si nu s-a intamplat nimic
_________________
cre'că, nu ştiu...

Last edited by tapirul on Sat May 20, 2006 10:05 pm; edited 3 times in total
cre'că, nu ştiu...

tapirul

uite ce zice in capul dump-ului

-- MySQL dump 9.11
--
-- Host: 10.4.1.208    Database: makephpbb_forum
-- ------------------------------------------------------
-- Server version   4.0.25-standard

--
-- Table structure for table `tapir_auth_access`
--

DROP TABLE IF EXISTS `tapir_auth_access`;
CREATE TABLE `tapir_auth_access` (
  `group_id` mediumint(8) NOT NULL default '0',
  `forum_id` smallint(5) unsigned NOT NULL default '0',
  `auth_view` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_read` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_post` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_reply` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_edit` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_delete` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_sticky` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_announce` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_vote` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_pollcreate` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_attachments` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  `auth_mod` tinyint(1) NOT NULL default '0',
  KEY `group_id` (`group_id`),
  KEY `forum_id` (`forum_id`)
) TYPE=MyISAM;

--
-- Dumping data for table `tapir_auth_access

_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

..aha... Chestia ai din cap cu host si db inseamna ca au facut ce zici tu? "cu tot cu partea de configurare unde apare hostname şi directory"
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

deci:
fisierul sql are 37.7 mega
increc sa il import in myphpadmin (nu asta tre' sa fac?) si imi zice ca
QuoteFatal error: Allowed memory size of 50331648 bytes exhausted (tried to allocate 39695283 bytes) in /nfs/disk/data/www/virtual/secure/oniddb/libraries/read_dump.lib.php on line 23
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

ai instalat un phpbb cu db prefix "tapir_" ? Ca să treci de size limit (e aşa de mare baza de date because of the search_* tables) trebuie să o comprimi într-un .gz înainte de upload (încearcă cu 7zip, parcă suportă şi formatul gzip pt. compresie). Dacă nici aşa nu merge atunci ar fi bine să ai shell access să poţi face "zcat dump.gz | mysql -D numele_bazei_de_date -u user_name -p". Altfel, merge şi doar cu FTP acces şi posibilitatea de a rula scripturi prin CGI sau functia "virtual" din PHP, caz în care la comanda anterioar lipeşti parola userului mysql imediat după "-p", fără spaţiu.

După ce faci restore, modifică table-ul "tapir_config" din phpmyadmin să reflecte datele instalaţiei tale de phpbb. Report back.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

am instalat cu tapir_, da.
O sa incerc cu 7zip, uitasem de el.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

.nu merge nici cu gzip, acelasi rezultat
Cu shell access, sunt cam depasit, stiu totusi ca au shell access (asa zic ei www.onid.orst.edu , UNIX shell access))
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

mai poţi să editezi dump-ul şi să-l împarţi în 2 fişiere pe care să le comprimi şi să le urci prin phpmyadmin. Asta ar trebui să treacă de size limit, dar ai grijă să faci split-ul între statements (sunt despărţite de ';').
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

da, am vazut la documentatie la myphpadmin ca sugereaza BigDump in caz ca..
Chestia e ca dupe ce am facut gzip (cu 7zip) fisierul are vreo 10 mega si prin myphpadmin nu a mai zis nimic de size limit.
Da' intai spune-mi daca I did it right:
MyPHPadmin arata cam aa la mine; am incercat sa "import file" (fereastra mica). Cand increc direct sql imi da mesajul ala de size limit, cand incerc cu gz file nu se intampla nimic. That is, bâzâie ca si cum s-ar incarca dar dupa ce se termina tabelele sunt neschimbate

_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

E bine cum ai făcut. Ca să vezi dacă a mers click pe un table din stânga şi după aia vezi în dreapta căte intrări are (sub structură, undeva). La "import files" vezi ca trebuie să aştepţi după upload până importă în baza de date. Nu te grăbi să faci click pe ceva pănă nu s-a încărcat complet pagina în browser. BTW, a apărut vreo eroare?
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

erori nu au aparut, si am asteptat rabdator. ca sa fiu sigur m-am dus la biblioteca unde am acces direct la server (ma loginez si vad spatiul meu ca pe un drive, am pus gz-ul acolo si am incercat sa uploadez de acolo ca m-am gandit ca daca e pe acelasi server e mai iute)
Tabelul a ramas exact cum il vezi in poza. Nu m-am uitat in tabele, dar m-am uitat la size si am vazut ca numere sunt prea mici (45k) ca sa se fi incarcat ceva....
Conteaza ce "word size" e selectat in 7-zip cand fac compresia? Ca io am lasat default, 32. Also, conteaza ce e in capul fisierului, treaba aia
-- Host: 10.4.1.208    Database: makephpbb_forum
-- ------------------------------------------------------
-- Server version   4.0.25-standard

(nu stiu cum citeste php-ul capul asta de fisier)

Anyway, ieri am fost la Borders si era cat p'aci sa-mi iau "PHP5 and MySQL for dummies" si "HTLM for dummies"... Am optat pana la urma pentru "100 Classic hikes in Oregon" si "100 classic hikes in Washington"

MAi e o chestie, ce aleg aici??


PS am incercat iara... cand a terminat mi-a dat de downloadat un fisier read_dump.php, gol.....

si tabelele sunt neschimbate

_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Fişierul e format din SQL statements, deci n-ai treabă cu PHP. Oricum, chestiile alea de la început sunt comentarii. Daca era ceva ciudat în el ("use database_name;" de ex. îţi dădea erore la import). Se mai poate ca timpul de execuţie pt. un script PHP să fie depăşit şi să-ţi moară phpmyadmin. Dă un mail la sysadmin şi cere-i un shell account că varianta din linia de comandă nu are asemenea probleme.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

A, la charset poţi să laşi utf8 sau să selectezi latin1.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

mda, si io m-am gandit sa ii contactez pe admini. Da' asta inseamna maine.
O se revin cu amanunte.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

Furnika

wow. exciting :)
_________________

tapirul

auzi stefan, pentru shell access o sa folosesc SSH Secure Transfer (il primim free ca studenti). Hîntrebarea e, unde tre' sa pun fisierele (dump-ul)? Vizuina va fi intr-un public_html folder, evident.
O sa ma joc in noaptea asta si o sa vad ce iasă.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Da, foloseşti SSH - te poţi conecta cu putty de pe windows (de fapt poţi să încerci cu userul şi parola de FTP, poate ai deja contul setat). Fişierul pune-l unde vrei prin FTP (e perfect daca ajunge în home directory. În public_html Il vede toata lumea şi e ruşine...)
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

clebs

QuoteScriu acum din Arad

puteai sa dai si tu un anuntz te scoteam la o bere :lol:
_________________
totzi oamenii sunt trecatori, dar nu totzi trecatorii sunt oameni
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

manolo

mersi, clebs, dar eram intre 2 examene. m-a obosit destul TOEFL (a durat vreo 5 ore afacerea, de la inregistrare, continuand cu o pana de curent si terminand cu examenul propriu-zis, care e lung tare de tot, cu niste explicatii care te enerveaza ca nu se mai termina si nici continue nu poti sa dai pana nu se termina).

dar mi-a placut tare Aradul, sper sa mai vin cat de curand. Bd. Revolutiei e superb, am avut noroc si de vreme faina, oamenii de treaba, hotelul mult mai fain decat cel din Bucuresti, desi tot 3 stele si acelasi pret pe camera single. nu am avut timp sa ma plimb prea mult, desi mi-ar fi placut. asa ca nu uita de oferta! :)
_________________
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

Quote from: stefanFişierul pune-l unde vrei prin FTP (e perfect daca ajunge în home directory. În public_html Il vede toata lumea şi e ruşine...)
:) Evident ca nu-l pun in public_html. Ma gandeam numai ca in comanda aia de shell care mi-ai dat-o tre' sa specific un path?

aha, se pare ca nu, daca specific un fisier inexistent cica nu il gaseste (am pus tapir.gz in root-ul spatiului meu)
daca dau ce zici tu (dupa ce ma intreaba de password si o bag - am schimbat numele bazei de date si user-name-ul evident) primesc
ERROR 2002: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)

Vad ca mai discuta si altii de chestia asta...

Stefan (si Mada), daca mai multe date despre server v-ar ajuta, inregistrati-va aici si va dau drept de admin sa va uitati in admin panel. E un pachet premoded instalat la mine pe server, care are mai multe facilitati.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

Quote from: manolohotelul mult mai fain decat cel din Bucuresti, desi tot 3 stele si acelasi pret pe camera single.
asa e in "Ardel", nu ca la Miticii aia primitivi.
_________________
Corespondentu' lu' matale din tzara lu' Licuriciul al mare
blogging on http://the-editorial.blogspot.com

tapirul

hmmm, primesc acelasi mesaj cand bag o parola din burta sau nu bag parola de loc si hit enter.. Nu recunoaste parola bazei de date? Aia care discuta vad ca zic ceva de incompatibilitate la parole...
Oricum, vestea e ca am shell access...
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Trebuie să foloseşti userul şi parola pt. baza de date. Apropo, e pe acelaşi server? Ce bagi la instalarea phpbb la mysql server, "localhost" ?

Mi-am făcut un user ("stefan") pe forumul ăla.

Daca n-ai chef să citeşti un UNIX primer, comenzile utile sunt:
- 'ls' - ca să vezi conţinutul unui director. 'ls -l' pt. mai multe detalii
- 'cd un_director' - ca să schimbi directorul curent
- 'pwd' - să vezi in ce dir te afli
- 'cp fişier1 fişier2' - copiere
- 'mv fişier1 fişier2' - mutare/rename
- 'rm fisier' - ştergere
Fişierul poate fi numit fără path dacă este în directorul curent.
Ca o alternativă, foloseşte 'mc' - seamănă cu "windows commander". Din el poţi să switch la shell and back cu <CTRL>+O.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

Prin SSH trebuie să te loghezi la shell.onid.oregonstate.edu, nu la altceva. Văd că ai documentaţie destul de bună la ONID, nu degeaba hostează ei atâtea proiecte open-source.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

clebs

Quotem-a obosit destul TOEFL

te invitasem la o bere nu sa te obosesc :P
PS pe strand n-ai fost, mare pacat :lol:
_________________
totzi oamenii sunt trecatori, dar nu totzi trecatorii sunt oameni
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

vlad

Io am fost la strand, dar in Bucuresti.

Tapire, pe ce botoane apesi, ca se tot intrerupe forumu?
Si când ne mutam?
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

clebs

nu se compara cu cel din arad
_________________
totzi oamenii sunt trecatori, dar nu totzi trecatorii sunt oameni
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

manolo

am trecut Muresul catre strand, dar a fost doar o trecere. nu mai aveam timp. fain. repet, multe motive sa ma intorc.
_________________
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

vlad

E intr-adevar foarte cald pentru luna mai. Oare cât o sa mai dureze? Si cum se va termina?
Prevad vremuri si mai fierbinti.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Furnika

Aici e frig, ploua si vantul bate de 4 zile cam la 60-70 km/h, n-am vazut niciodata asa ceva; weekendul trecut a plouat incontinuu, plus grindina, fulgere si tunete.
_________________

tapirul

da, ma conectez la shell.oregonstate.edu prin ssh.
Ei zic (sau asa inteleg eu) ca database e pe acelasi server. However, la Host introduc oniddb.cws.oregonstate.edu, nu localhost.
la comanda unix am folosit userul si parola bazei de date, da. Astea nu le pot modifica.
Asa arata ONID dupa ce la loghez

_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

forumul cred ca e de la ei, am vazut si io ca se misca lent cateodata.
Pai sa vedem cum rezolvam cu instalatu'
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

"zcat dump.gz | mysql -h oniddb.cws.oregonstate.edu -D dogaruc-db -u dogaruc-db -p"
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

"dump.gz" nu trebe sa fie numele fisierului? A venit (si l-am salvat) ca tapir.sql/tapir.sql.gz
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

cred ca a mers... Oricum, tre' sa reinstalez phpbb ca am schimbat din greseala parola bazei de date (I clicked "change password" by mistake).
Acum vad ca forumul premoded nu mai e compatibil (quite understandable). Il instalasem, din inertie, cu prefizul taoir_
Mai bine o iau de la zero, cu o noua baza de date si restul.
patience.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

da, a mers, tabelele sunt schimbate
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

bre, s-a instalat forumul, dar are bube ca nu pot sa ma loghez. Folosesc parola ce o avea cand a fost facut dump-ul (tipii mi-au cerut parola de admin si am reeat una temporara). Cre' ca tre' sa chmodez niste fisiere.
Mai butonez, am un miting acum
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Păi ţi-a dat vreo eroare cu file permission? Cu parola aia generată random la "I've forgot my password" sau cum îi zice, n-ar trebui să ai probleme.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

e strange, m-am logat (de acasa) si m-a trimis aici....Cred ca e undeva in tabele adresa de makephpbb...
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

dupa ce am instalat (eram la library) cand incercam sa ma loghez cu parola corecta imi dadea ceva ca nu a putut accesa un fisier.. am impresia ca incerca sa incarce template-ul de il folosesc, si cum nu exista in forumul instalat la mine...(nu ar trebui totusi sa se duca la default, subsilver?)
anyway, again, cand ma loghez ma trimite aici.
ia incercati si voi:
http://oregonstate.edu/~dogaruc/vizuina/
banuiesc ca tre' sa fac ceva curatenie prin tabele....o sa caut referiri la makephpbb.com...
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

mdea, problema e ca baza de date a fost salvata cu toate refere-urile la www.makephpbb.com. Daca faci faza cu "am uitat parola" de exemplu iti da se click-ai pe un link care duce la "makephpbb.com...". Am schimbat prima parte cu path-ul vizuinii noi si a mers, da' dupa aia iar a incercat sa se duca la makephpbb.com; cand am schimbat iarasi mi-a zis
phpBB : Critical Error

Could not open fiblack3dblue template config file

DEBUG MODE

Line : 454
File : functions.php

F1 black 3D Blue e template-ul pe acre il folosec aici si care a fost salvat odata cu dum-ul.. Nu mi-a trcut prin cap sa trec la subsilver inainte de dump....

Banuiesc ca trebuie sa editez tabelele si sa schimb orice "makephpbb.com/phpbb" cu path-ul la vizuina noua..
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Vezi in tabela tapir_config din phpmyadmin. Ai de modificat hostname şi directory.
_________________
Copyright (c) 2006 by Ştefan Tălpălaru. All rights reserved.

şi forumurile au clone
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

thanks
am resetat template la toti cu fixul asta. Face la toti default subsilver.
revin
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Yessssssss!!!!!!!!
gata merge
au toti template fortat subsilver.
acu urmeaza sa trec pe smf
si sa mai modific niste tabele
sau poate ca nu
(doar data infiintarii foumului).. ba nu, ca e salvata..
Urmeaza sa imi dea stefan db cu ce s-a postat intre (ultimul post in dump este.. aaa... stai asa...
deci ultimul post pe dump este asta de la Etimologie
QuotePosted: 20 May 2006 09:16 am
la mine la munte (in Buzau) se foloseste o expresie interesanta (poate se foloseste si in alte parti): cuvantul taină, cu accent pe i, nu pe a (taInă). Inseamna a vorbi... Stam de taină, tainim...Stat de vorba in sensul lejer si relaxat. Shoot the breeze if you want....E folosit din ce in ce mai rar, de generatia 60+ mai ales.
Stefan, o sa am nevoie de ce s-a postat dupa data/ora aia (banuiesc ca la tine e alta ora). O sa faci un fisier sql pe care il bag in tabels prin myphpadmin sau shell?

Fac smf dupa ce upgradez posturile.

PS stefan, multumesc, o mie de ani pace (dupa aia putem sa ne certam iara)
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

auzi stefan, pot sa golesc tabelele search_results, search-wordmatch si search_wordlist? Banuiesc ca astea se tot acumuleaza (e tabelul cel mai mare, de 26 megi, al doilea e posts_texts de 13 mega..), da' nu se intampla nimic daca le golesc, nu? Se vor repopula de fiecare data cand cineva da search. Sau? Sau ele se populeaza de fiecare daca cand cineva posteaza ceva?
Totodata o sa sterg niste tabele (alea pentru mods-urile implementate aici, cash, lotery, shop, bank, shout, tapir_ina_ogramadadetabele.....)
...................
mda, daca golesc tabelele alea de search nu mai poti gasi nimic ulterior..Logic.
Am back-up-uri oricum
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Mai insist&#259; cu upgrade-ul (am postat instrucţiunile mai sus), dup&#259; care umbl&#259; la configuraţie c&#259; ne trebuie gzip compression (ca s&#259; se încarce mai repede paginile), quick reply (la theme), last posts etc.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

#76
am incercat upgrade de la 1.0.7 la 1.1rc2 (am urmarit instructiunile lor), dar mi-a dat niste erori "fatale" (a trebuit sa sterg forumul si sa o iau de la capat cu install-ul)
PS Tre' să; v&#259;d si ce e cu diacriticele &#259;îâşţ
cre'că, nu ştiu...

stefan

Editeaza "Themes/default/languages/index.english.php" si modifica "$txt['lang_character_set'] = 'ISO-8859-2';" ca sa apara caracterele romanesti.

Enable off-site avatars ca sa le vedem.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

cum ai facut exact cu upgrade-ul ?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

Asta sa fie buba? am facut cu fisierul upgrade, nu cu ala update...
Acu tre' sa ies prin oras, o sa incerc mai incolo (s a se culce si lumea pe forum...)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am modificat cu ISO-8859-2 (era -1), dar vad ca nu merg toate caraterele
ăîâşţ..
hmm, "ă" vad ca merge acum, dar nu si in posturile vechi
cre'că, nu ştiu...

stefan

Păi o să mearga de-acum încolo.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

mda, speram sa mearga si retrospectiv. Da' e okay.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

a raspuns HelpDesku-ul :)

QuoteCris,

I'm not sure about the phpmyadmin troubles.  I'll look into that more.

I do see a problem with your shell command though.  You are missing an
option to the mysql command that specifies the name of the database
server.  Try this:

zcat dump.gz | mysql -h oniddb.cws.oregonstate.edu -D database_name -u
user_name -p


Andy Morgan
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#84
se pare ca nu pot sa backup decat prin shell access (cred ca DB-ul e prea mare, nu merge nici backup la fel cum nu a mers restore). Nu merge backup nici prin myphpadmin, aceeasi chestie (nu imi da erori da' la sfarsit imi da de downloadat un fisier .php gol)
intrebare: comanda asta este cea care trebuie?
Quotemysqldump --add-drop-table -h mysqlhostserver -u mysqlusername -p databasename (tablename tablename tablename) | bzip2 -c > blog.bak.sql.bz2
Asta va salva fisierul in home directory banuiesc.
.........................
a mers, si am incercat si cu gzip.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#85
gata
upgradat (am folosit update nu upgrade)
e frumos nu?
Quick reply e optiune individuala
A, si in formatul asta a mers si back-up.
O sa mai revin cu teme daca vreti (mie imi place asta default)
ia s'dem...
ăîâşţ
cre'că, nu ştiu...

stefan

Bravo. Mai trebuie schimbată default theme ca să fie frumos şi înainte de logare. Toate opţiunile individuale pot fi schimbate global de admin (la unele chiar trebuie să faci chestia asta - "return to topic" de ex. - în loc să laşi userul să sufere). Revin cu un walktrough.
Pt. backup propun:
Quotemysqldump -h mysqlhostserver -u mysqlusername -p databasename | bzip2 -9c > backup.datadeazi.sql.bz2
Vezi că ai lăsat posibilitatea de a schimba username appearance ceea ce e confuzant.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

E ok cu default theme, era just my browser cache...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

Uite şi sugestiile:
* Features and Options (în admin):
* basic features (la taburi):
- disable "Allow users to edit their displayed name"
- enable "custom titles"
* Server Settings:
* feature configuration
- Enable compressed output
* caching
- vezi daca ai suport pt. vreun accelerator si enable level 1 caching
* current theme
* themes and settings
- poţi să pui un logo
- Number of recent posts to display on board index = 10
- Show news fader on board index
- Show gender images in message view
* reset options
- Reset all member's current options for this theme
- Return to topics after posting by default. (trebuie să umbli şi la select şi la check box)
- Save a copy of each Personal Message in my outbox by default.
- Use quick reply on topic display: = on by default
- Show quick-moderation on message index as  = icons
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

Pentru teste e bine să ai o altă instalaţie (direct 1.1 cu niste categorii/forum/subforums/topice/posturi făcute de tine; vezi sa fie un alt database prefix) pe care să încerci mod-uri şi alte lucruri care se pot lăsa cu surprize. Abia după ce testezi la sânge forumul-cobai faci modificarea şi pe main.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

cu testele da, asa voiam sa fac.
pentru backup am facut deja si cu bzip si cu gzip. acum merge si direct din forum
cu schimbarile, aia cu allow users to edit their display name indeed trebe schimbata :)
restul sunt cam implementate deja (nu toate)
cre'că, nu ştiu...

stefan

Cred că venerabilul şi majestatea vor înlocui cu succes displayed name cu custom title fără să mai existe surse de confuzie.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

chestia e ca dupa ce am deactivat optiunea, au ramas blocati, asa ca am reactivat-o iarasi
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

Quote from: stefan on May 26, 2006, 06:02:02 PM
vor înlocui cu succes displayed name cu custom title fără să mai existe surse de confuzie.
deci am inteles tot.. ce confuzie? nu stiti cine e majestatea sa? si de ce nu poate sa scrie "majestate" cind scrie si numele? v-a apucat egalitarismul?

tapirul

da bre am lasat activa optiunea. Puteti sa schimbati cum vreti displayed name, username, etc
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am resetat "number of recent posts" la 0; credeam ca e user-configurable. Pagina pare mai "curata" fara.
Da' daca vrea lumea, pun la loc
cre'că, nu ştiu...

stefan

păi şterge tot forumul ca să fie şi mai curată pagina! apelul la democraţie nu acoperă bine greşelile.
cum s-au blocat userii cănd ai dezactivat "displayed name"? ai încercat să schimbi displayed name în username şi ei să se logheze din nou?

la restul chestiilor întreabă dacă e ceva neclar, nu le lăsa în aer doar pt. că nu le vezi imediat rostul. uite, de ex. mi se încarcă greu paginile că nu vrei tu să-mi trimiţi compressed output.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

e compressed output de cand am upgradat, inainte sa imi spui tu.
cu "blocatul" dupa ce am deactivat optiunea "change displayed name" m-am asteptat ca sandor si furnika sa revina la normal, si nu au revenit. Mi-am inchipuit ca displayed name a ramas "blocat" si de aia nu au mai putu sa schimbe.
Pan' la urma e treaba userului cum e displayed, nu?
o sa readuc alea 10 last posts if you want
cre'că, nu ştiu...

tapirul

zice asa
"This option will compress output to lower bandwidth consumption, but it requires zlib to be installed."
Nu's about zlib daca sau nu...
cre'că, nu ştiu...

stefan

my bad. merge dar nu vedeam din cauza privoxy.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/