News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Concedii Anuntate si...Reveniri in Forta

Started by INDIANUL, March 17, 2005, 01:18:57 AM

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

A CERB

Smile! It confuses people!

Furnika

Multa bafta la examination.
Eu nu m-as ingrijora prea tare, in doua zile o sa fii inapoi. ;D

A CERB

vrand sa-i dau " warn" lu ant, am aflat si cum sa ban. pazea!
Smile! It confuses people!

Furnika


INDIANUL

 :laugh3: :laugh3: :laugh3: fugiiiiiiti ca e Cerbu la butoane! pazea, lasati-va in jos ca a setat arma pe rafale. pana invata sa lucreze cu aruncatorul de grenade mi-e ca rade pe careva :laugh3:
ramas bun...

A CERB

Smile! It confuses people!

A CERB

ce grenade bey ka skrie pe el nebelwerfer.
Smile! It confuses people!

Furnika

Oricum n-ai tu butoane de ban cate clone am io.  ;D

INDIANUL

se intrevad zile "licuricesti" pentru Sandor. :laugh3: :laugh3: de frica, cred ca va manca 10 kile de carnati si va face un filmulet cu ei si-l va posta pe forum. ;D
ramas bun...

A CERB

joking aside, mersi, tapir, dar kiar nu am timp. ce zici de furnika?
Smile! It confuses people!

tapirul

nu, furnika, chiar sunt serios, m-am uitat in calendar si m-a luat groaza.
ma mai gandesc la partea tehnica, nu e asa urgenta.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

ma gandesc la qvadratus si vlad. Sunt echilibrati, nu vor abuza, si au o mare doza de bun simt - ne trebuie asa ceva infuzie pe forum
Am decis.
cre'că, nu ştiu...

stefan

Mda, pătră e aşa de echilibrat că vrea să-mi interzică accesul iar Vlad mi-ar şterge fiecare post care conţine cuvântul "locaţie". Nu mai bine o pui pe tapirsis, că face parte din familia conducătoare (era să zic "dictatoare") ?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Qvadratus

#113
Stefan, ca sa nu ai vreun dubiu, vreau sa spun ca daca Tapirul imi lasa pe mina niste drepturi pe acest forum, vei disparea complet de nici urma nu va mai ramine din tine. Adica vreau sa zic ca voi face tot ce-mi sta in putinta sa dau delete la orice post pe care l-ai scris vreodata pe acest forum si in plus orice post pe care-l voi dovedi ulterior ca fiind al tau sau al vreunei clone de-ale tale intrata sau nu pe proxy il voi sterge automat.

Deasemeni imi voi da silinta sa inventez orice forma de abuz posibila si in acelasi timp materializabila asupra ta, daca atit timp cit voi fi eu cu piinea si cutitul in mina voi prinde de veste ca incerci citusi de putin sa mai scrii macar vreun cuvinţel "vaginal" pe aici sau prin alte parti legat de ceea ce ai auzit/ citit pe acest forum.

Ca sa fii sigur ca iti vei pastra timpeniile pentru posteritate, te sfatuiesc inca de pe acum sa-ti faci copii de siguranta, pentru a putea clama ulterior ca ai fost victima unor abuzuri si pentru a avea cu ce sa dovedesti asta.

Singura ta sansa de a mai face ceva, este de a-l ruga eventual pe Tapirul ca atunci cind se va reintoarce sa-ti reinstaleze din copiile lui de siguranta porcariile la locul cuventit, dar in timpul ramas pina la reintoarcerea lui ma voi stradui sa-l conving de inutilitatea acestui lucru.

Qvadratus

P.S. In plus reiterez mai jos ceea ce deja am afirmat recent:

Mi se pare extrem de corect ca intreaga activitate a forumului sa fie suspendata complet pe o perioada de 3 luni, ceea ce eu consider a fi perioada optima pentru creierele care au nevoie de ceva meditatie.Dupa aia cu reguli noi cit se poate de explicite si restrictive pe anumite domenii, semnate cu "Accept" sau respinse cu "Nu accept", cine doreste o ia de la capat.

Sunt de parere ca modul de comportament la nivelul societatii este rezultatul interactiunilor dintre membrii acesteia. Cu alte cuvinte consider ca lipsa de replica la un anume gen de comportament in principiu intolerabil este un lucru la fel de rau ca si acel comportament in sine. Cele doua lucruri sunt legate in mod direct, e in firea omului sa le lege.
Ca atare consider, spre diferenta de bunul meu prieten Tapirul, ca fiecare are o vina atit timp cit nu replica la ceea ce este esentialmente rau, incepind de la vladica si ajungind pina la opinca.

Evident ca definitiile a ceea ce este "rau" sunt amendabile si niciodata nu poti fi sigur ca acea definitie este "corecta". Eu sincer sa fiu ma incurc mai putin in astfel de definitii, deoarece in anume tipuri de situatii prefer sa fiu in primul rind practic, amendarea teoriei survenind pe parcurs.

Ca un corolar la cele spuse mai sus consider totusi ca vina principala apartine "vladicilor" si membrilor suprastructurii sociale, deoarece aceste suprastructuri de coordonare si conducere sunt in primul rind datoare sa puna la punct mecanisme viabile care sa faca o anume societate sa functioneze cit mai bine. Sa nu uitam insa ca suprastructurile sunt insa emanatia "fondului".

In acelasi timp sunt constient ca pot gresi in conceptie, consider insa ca lipsa de reactie la ceea ce s-a intimplat in ultima vreme este un lucru cit se poate de rau, cu mult mai rau decit consecintele unei eventuale greseli de tipul celei expuse mai sus. Este vorba de a alege asadar intre doua rele si, deoarece sunt antrenat si am ceva experienta in acest tip de alegere, nu am de ce sa ezit.

In acelasi timp sunt cit se poate de nedumerit cum e posibil sa scoti bani din buzunar pentru a face mecenat, sa-ti consumi timp esential din viata ta profesionala, sociala si familiala pentru a concretiza acest mecenat, sa investesti o munca enorma pentru a face acest mecenat viabil, si in acelasi timp sa lasi deschisa acelora pe care ii subventionezi calea de a te porcai in toate felurile si a-si bate joc de tine, ba mai mult, cum e posibil sa-i stipendiezi in continuare ?

Deoarece munca la acest forum in proportie de 99 % ii apartine Tapirului, mi se pare corect ca deciziile principale in acest sens sa le ia el si nu eu. Sa nu aiba nimeni nici o indoiala ca daca nu ar fi asa nu as aplica punct cu punct cele expuse mai sus.

Voi continua sa duc munca de lamurire cu Tapirul pentru a-l convinge ca dreptatea este de partea mea.

Qvadratus

#115
Avertisment:


Stefan, te anunt ca a aparut la posturile tale Butonul de "Remove" acesibil mie.

Ai 48 de ore:
- sa-ti salvezi munca si apoi sa dispari !
- sa-l convingi pe Tapirul sa-mi spuna sa nu fac in privinta ta ceea ce am zis


Dupa cum am mai spus atit timp cit decizia finala ii apartine Tapirului am sa-i respect aceasta decizie indiferent de parerea mea despre ceea ce decide el.

Incepind cu perioada care curge de la ora 13 a zilei de marti 18 iulie 2006 voi incepe in functie de timpul avut la dispozitie sa aplic in ceea ce te priveste cele enuntate.

A CERB

Quote from: Qvadratus on July 16, 2006, 11:05:23 AM

Ca atare consider, spre diferenta de bunul meu prieten Tapirul, ca fiecare are o vina atit timp cit nu replica la ceea ce este esentialmente rau, incepind de la vladica si ajungind pina la opinca.


tchai bre ku stroiesku? si cine e opinka?

propun un compromis. propun ca stefan sa stearga singur postul cu vaginu, sa mediteze si sa ceara sincer scuze. eu il cred pe taprir cand spune ca nu ceteste PM-uri on a regular basis.

te inteleg ca esti suparat 4 dar, dincolo de supararea ta pe stefan si de principii si de orice, stergand toate posturile( chiar daca majoritatea sunt la misto) dauneaza coerentei forumului.

think about it.
Smile! It confuses people!

Qvadratus

In acelasi timp Stefan, convins fiind ca vei incerca diverse inclusiv posibilitati de distrugere a ceea ce indeobste este "Vizuina Tapirului", am sa-ti prezint urmatoarele:

1) Chiar te rog sa-ti pui imaginatia la contributie si sa incerci asa ceva, deoarece asta nu va face decit sa valideze dorinta mea blocare completa a forumului.
     Motive:
- Va valida afirmatia cum ca trebuiesc luate niste lucruri de la inceput
- Va valida afirmatia mea cum ca trebuiesti definitiv exclus
- Va valida afirmatiile mele in ceea ce priveste faptul ca anumite lucruri nu trebuiesc tolerate chiar de la bun inceput
- Va valida ideea mea ca anumite probleme trebuiesc in masura posibilului prevenite
- Va valida ideea ca in contextul dat e mai intelept sa se blocheze intreaga activitate suficient timp ca sa se raceasca indeobste creierul celor prea infierbintati

2) M-as bucura indeobste sa incerci porcarii, findca in felul acesta un prieten pe care il stimez foarte mult (e vorba de Tapirul), va intelege riscurile la care se expune tolerind in jurul lui situatii capabile de a-l afecta pe anumite segmente importante.
     Fundament:
-Ma doare fix undeva de alte probleme in comparatie cu valoarea practica a lectiei pe care o va primi in acest fel

stefan

Scopul meu nu e să distrug forumul, ci să-l salvez. Îi voi cere tapirului un dump de dinainte de apocalipsă şi îl voi readuce la viaţă ca pe Ellen Ripley să se bată în continuare cu alienii.

Între timp trebuie să scriu nişte posturi importante la filme...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

A CERB

Quote from: stefan on July 16, 2006, 12:37:20 PM
Scopul meu nu e să distrug forumul, ci să-l salvez. Îi voi cere tapirului un dump de dinainte de apocalipsă şi îl voi readuce la viaţă ca pe Ellen Ripley să se bată în continuare cu alienii.

Între timp trebuie să scriu nişte posturi importante la filme...


Name's Aile(e)n Ripley si e mama lor.
Smile! It confuses people!

stefan

Atunci pe ei, pe mama lor!

BTW, I'll choose anarchy over fascism anytime. Every alien for himself!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika

Cerbe n-as fi putut sa ma inalt la rigorile de administrator. Unu, ca puterea korupe si doi ca nici nu stiu sa scriu anunturi agramate pe usa liftului.
Eu propun pe ratzushcka si pe venus. Chiar asa, oare ce mai face Venus?

A CERB

Smile! It confuses people!

Furnika


Qvadratus

Quote from: A CERB on July 16, 2006, 12:09:38 PMtchai bre ku stroiesku? si cine e opinka?

"Vladica" si "opinca" fac parte din expresia consacrata "De la vladica pina la opinca"

Vlădica = substantiv masculin care inseamna 1) Episcop 2) Stapinitor, domn, principe; provine de la slavonul "vladika"

"De la vladica pina la opinca" = din toate clasele sociale, toti

Nu exista nici o legatura cu Vlad, Doamne iarta-ma !

Furnika

#125
Adica vlad e un fel de episcop, principe sau domn? Sa nu ecsageram, e doar un moderator.
Stefane, ai kkt steagu. O sa-ti toarne qvadratus cucuta in ureche, asta nu prea e dus la biserica.

mada

Io acum vad ca ca "popularity" e data de karma si ca poti sa vezi cine iti modifica karma aia ...

He! Razbel !!!  :devil2: :devil: :devilish:
mada - once again: mada. not anyone else.

Furnika

#127
Buna dimineata Mada. ;D Ai dormit bine? Nu inteleg de ce ma faci ipocrit. Doar pt ca la randul meu l-am facut pe idolul tau ipocrit?

tapirul

forumul e backup-uit. O sa o fac on a regular basis (am facut-o si pana acum de fapt)
PS: o sa revin cu o explicatie mai ampla (pentru patratel si ceilalti) sau (cum au zis communistii in nu's ce pamflet in anii razboiului" "Punctul meu de vedere"
In rest, auguri a tutti.
cre'că, nu ştiu...

stefan

Quote from: madaIo acum vad ca ca "popularity" e data de karma si ca poti sa vezi cine iti modifica karma aia ...
With that brain she MUST be beautiful. Mădă, te scot la un suc?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

Principalul motiv pentru care ma retrag de pe forum (NB, NU din functie) este timpul. Doua (sub)motive de fapt:
- forumul a devenit mult prea addictive pentru mine, in primul rand prin timpul (fizic) pe care il petreceam pe forum (nu numai sa discut si postez, ci si ca sa implementez - cu sumarele mele cunostinte tehnice - diferite mods care am crezut eu ca vor imbunatati experienta forumistica), si in al doilea rand prin timpul pe care il "petreceam" gandindu-ma la replicele de pe forum, ce ar trebui sa reply, cum, etc etc etc
- in plus (si in conflict direct) cu punctul unu, sunt intr-un moment in viata in care trebuie sa imi organizez timpul extrem de atent. Am comprehensive examinations in septembrie (asta e un fel de examen de bacalaureat la nivel de doctorat), voi avea proposal in noiembrie si apoi lucru la dizertatia de doctorat (sper sa termin la anul)

Un motiv secundar este faptul ca s-a ajuns din nou la tensiuni pe forum. Istoricul acestor tensiuni spune ca ele se petrec de obicei ca o consecinta a pozitiei mele ca administrator al forumului. Desi inteleg si respect teoriile lui qvadratus, ele nu se pot substitui totusi perceptiei si conceptelor mele. Faptul ca imi este terfelita viata privata si ca amanunte ale vietii mele pe care l-am dezvaluit de buna voie sunt folosite impotriva mea este un lucru pe care il displac, evident, dar nu consider ca imi afecteaza viata reala si securitatea proprie. Pana la urma acele atacuri nu fac decat sa dea o masura a caracterului celor ce le folosesc.
Tensiunea de pe forum este, deci, nu o consecinta directa a posturilor vaginale ci a faptului ca principiile in care cred eu sunt in conflict cu principiile altora. Pe acest forum am vrut sa implementez (si o sa implementez si de acum incolo) un singur principiu: dreptul la confidentialitate prevaleaza dreptului la libera exprimare. Greseala mea majora a fost ca in loc sa implementez acest principiu pur si simplu, fara discutii, am incercat (naivul de mine) sa discut, sa justific si sa explic la nesfarsit.

Prin urmare si asa deci:
- consider ca forumul ar trebui sa ramana asa cum este, fara sa fie sters nimic
- confidentialitatea va fi asigurata FARA DISCUTII de acum incolo (de catre mine sau ceilalti moderatori)
- rog moderatorii sa implementeze regulile (sau, mai degraba, regula) in acord cu punctele exprimate la "Ce este si ce NU este un administrator"
cre'că, nu ştiu...

stefan

Pompierul incendiator.
Victima propriei bunătăţi, alunecată pe calea dictaturii doar din intenţii bune.
Proletar revoltat că nu i se recunosc meritele de a fi muncit din greu, chiar dacă inutil.
Ioană D'Arc ce şi-a ars timpul liber pe altarul confidenţialităţii.
Torquemada al libertăţii de expresie care este unealta diavolului şi trebuie stârpită cu tot cu posedaţi.

Este, deci, ofertă specială "5 în 1" but I'm not buying. Anyway, tapirul a murit, trăiască Qvadratus!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

am adus modificarie de rigoare in "Ce este si ce NU este un administrator". Cele spuse acolo reprezinta, de acum incolo, REGULA
Cam atat.
A bon attendeur, salut
cre'că, nu ştiu...

stefan

Attendre quoi? Le fin du monde? L'arrivee des extraterrestres? Un administrateur qui n'est pas dingue?

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika


mada

#135
Quote from: stefan
With that brain she MUST be beautiful.

Bingo! Te-ai prins, intradevar, I am beautiful. SI incomparabil mult mai desteapta decat tine :)

Quote from: stefanMădă, te scot la un suc?

Nu.

Stefane, stiu ca esti atat de singur si de disperat incat nu ai cu cine sa iesi nici macar la un suc, dar singura ta sansa ar fi sa iti incerci norocul cu un sconcs, care fiind horny, poate chiar ii va placea :)
mada - once again: mada. not anyone else.

live

vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

stefan

Poate să fie şi mai mare. Până pe la 1.80 e OK (see the text under the avatar ;-))
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

stefane, io ti-as sugera sa incepi chiar cu porcaria de sub avatar. Magaria vaginala, aia faci ce vrei cu ea, e prea tarziu acum sa o mai schimbi.
Daca nu iti da qvadratus ban, o sa iti dau io. Ca sa vezi ca "libertatea de expresie" asta a ta este la fel de iluzorie ca si anonimitatea lui Indianul. Si ca sa salvez forumul, da, ca si io vreau sa il salvez, in primul rand sa il salvez de tine. Ti-am oferit sansa de dialog de nenumarate ori, ai refuzat. Cred ca e timpul sa iei si tu o pauza de forum, ca si mine.
cre'că, nu ştiu...

stefan

#139
Tired of being the little guy? Maybe I should send you some of the mails from my bulk folder ;-)
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

cre'că, nu ştiu...

tapirul

a, ca sa nu existe dubii, ban-ul eu l-am dat, nu altcineva.
Multumesc qvadratus pentru suport, stefan ar fi trebuit sa get the message, mai ales ca venea de la cineva care l-a suportat in general.
Postat placut in continuare si ne vedem la toamna. Remember, confidentialitate inainte de toate.
Vlad, ai voie sa pui censorword pentru "locatie"  ;D ;D ;D
cre'că, nu ştiu...

tapirul

mi-am resetat popularitatea la zero, ca banuiesc ca o sa cam scada oricum.....
cre'că, nu ştiu...

tapirul

inca una si ma duc...
Am sters (oops!) din greseala toata "karma logs"... am vrut sa fac un pic de maintenance si in loc sa apas pe "empty unimportant logs" am apasat pe "empty karmalog"... de obicei sunt atent...
Forumul e maintenat si backupuit. Pa.
cre'că, nu ştiu...

manolo

hmmm, incepe sa miroasa a imed pe aici.

sa o luam incet. daca il vroiam pe toa'shu stroescu de moderator, mergeam pe mansarda. cat despre intentiile razboinice ale patratului... s-avem pardon! daca vrea sa stearga ceva, sa inceapa cu posturile proprii, alea lungi, fara nici o finalitate, dar numerotate constiincios, doar, doar o face vreunul niscaiva referinte.

tapire, cu toate circumstantele pentru treaba cu viata personala luata un pic la (ilizibil), totusi cred ca partial, prin alegerea acestor moderatori, incerci un exercitiu de imagine. anume, nu vrei sa fii tu cel care ia deciziile cu posibil impact negativ asupra imaginii tale, la care tii foarte mult (resetarea karmei fiind un alt exemplu), asa ca ti-ai ales un maur, care sa presteze in locul tau. dar e treaba ta.

mai degraba eram de acord cu cerbu drept moderator. surprinzator sau nu, e mai echilibrat decat patra sau vlad.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Qvadratus

#145
Quote from: Qvadratus on July 16, 2006, 11:12:28 AM
atit timp cit decizia finala ii apartine Tapirului am sa-i respect aceasta decizie

Quote from: tapirul on July 16, 2006, 06:18:37 PM
- consider ca forumul ar trebui sa ramana asa cum este, fara sa fie sters nimic
.......
- rog moderatorii sa implementeze regulile .......in acord cu punctele exprimate la "Ce este si ce NU este un administrator"
Quote from: tapirul on July 16, 2006, 07:00:01 PM
....in "Ce este si ce NU este un administrator". Cele spuse acolo reprezinta, de acum incolo, REGULA
Quote from: tapirul on February 12, 2006, 01:42:19 AM......Aceste reguli/principii se aplica si moderatorilor desemnati de mine.


In concluzie nu este in prezent nici un pericol pentru posturile de pina in acest moment ale lui Stefan.
Lucrurile sunt insa in timp amendabile .......

Qvadratus

Quote from: Qvadratus on July 14, 2006, 08:41:29 PM
Stefan, daca ai sa te trezesti definitiv banat sa stii ca insistentelor mele se datoreaza asta.

Ca sa nu existe dubii.......

Quote from: tapirul on July 17, 2006, 08:22:10 PM
ca sa nu existe dubii, ban-ul eu l-am dat, nu altcineva.

Ca sa nu existe dubii banul l-as fi dat eu daca nu-l dadea Tapirul.

tapirul

manolo, cum explica si qvadratus, deciziile sunt luate de mine, nu e campanie de imagine (as fi lasat karma la 40 sau cat era daca voiam imagine pozitiva...)
In vlad si qvadratus am multa incredere, la fel cum am si in cerbu (care e in continuare global moderator, numai ca e plecat si el in concediu acum).

Incep sa chibzuiesc din ce in ce mai mult, poate ca intr-adevar forumul are nevoie de o "vacanta parlamentara"? Si asa suntem mai toti prin vacante si concedii...Ne intoarcem toti la toamna (inclusiv stefan, ca nu i-am pus ban nelimitat) proaspeti si bronzati si plini de voie buna. ce ziceti?
mai bine pun un poll.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Quote from: Qvadratus on July 18, 2006, 10:55:07 PM
Tapire, ai 2 alternative:

- ori te abtii definitiv sa mai scrii vreun post si faci dracului ceea ce ai de facut
- ori imi iei privilegiile de moderator

Daca nu, orice post ai sa mai pui de aici inainte pe forum in urmatoarele 3 luni am sa-i dau Remove in mod automat (exceptie cel in care vei anunta eventual ca suspenzi activitatea forumului, dar asta numai in caz ca o vei si face, fiindca altfel dupa 3 zile ii dau si aluia Remove)

Dixit !

Apropo, deja ţi-am dat Remove la unul, asa, ca să îţi furnizez motive..

P.S. Mi se rupe in paişpe de moderarea lui peşte.

patratel, eu cred ca ai inteles gresit ce am spus.
Am spus ca ma retrag, nu ca am murit totalmente si am lasat forumu' prin testament.
Activitatile astea ale mele de pe forum care te deranjeaza nu sunt decat o "punere in ordine inainte de plecare", ca sa fie lucrurile clare. Decizia de a inchide (temporar) forumul IMI VA APARTINE, dar am dreptul sa intreb lumea.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Multumesc Tapire frumos pentru incredere, dar demisionez din postul de moderator si incerc sa imi iau singur o vacanta de 3 luni.

Nu sunt de acord sa imi consum timpul pentru a sustine indirect politici ezitante si confuze.

tapirul

okay
banuiesc ca ideea de a lasa niste oameni la butoanele tehnice a fost gresita - lucrurile tind sa fie luate prea personal, in plus indeed oamenii nu au timp de asa ceva 9cerbu e in concediu, se pare ca si vlad)
cre'că, nu ştiu...

live

  bai, ati innebunit complet sau doar partial, cu sanse de recuperare?! bine-a zis cine-a zis (ca nu mai stiu cine a zis) ca, daca nu iese cu scandal, se lasa o tacere mormantala in vizuina!!
  tapi, una peste alta, e neaparat nevoie sa existe un moderator pana te intorci tu (ma rog...nici n-ai prea apucat sa pleci)?! nu cred c-o sa ia foc vizuina, daca nu e unul care sa dea cu "bani" sau sa interzica "PM"-urile cuiva. in rest, ne-om mai "modera" si singuri. vlad a plecat in concediu si n-a lasat decat anunt ca lipseste o perioada. ok, stiu ca mansarda e mai micuta si mai pasnica, dar tot nu cred ca va exploda net-ul daca nu-i moderator oficial prin zona. parerea mea...
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

live, gand la gand, am postat la 13 secunde distanta
cre'că, nu ştiu...

live

vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

prin urmare si asa deci, nu e orba despre greci ci despre faptul ca forumul s-a intors la starea initiala dpdv al sefilor.
Daca lumea votea sa inchid forumul (temporar), il inchid, daca nu nu
cre'că, nu ştiu...

alandala

Adica cum...aia care au de plecat in concediu isi duc scranciobul in casa ca sa nu cumva sa se joace cu el ceilalti copii fara ei ?

live

nu-l inchide!!! nu vezi ca plange bietul alandala?! mai bine puneai si o kestie "intermediara" in sondaj. sau ceva de genul: "da/nu, sa se-nchida/sa nu se-nchida pt ca...sau doar daca...".bine, mi-e ca-ti lua tone de timp pana sa citesti si...nu mai apucai sa pleci nici pan' la baie.
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

Lilyviolet

#157
Parca ar fi atat de greu de inteles de ce vrea sa-l inchida peste vara...

In clipa in care s-a inhamat la administratie pe un website, e responsabil pentru ce se scrie aici, inclusiv legal. Peste vara poate se trezeste cu mesaje de ura rasiala sau de calomnie pentru ca s-au gasit trei nebuni sa posteze, si alti trei nebuni sa-l dea in judecata pe Tapir in America sau in Romania pentru ce se scrie aici chipurile sub controlul lui, si pentru ca teoretic se aplica aici regulile din presa scrisa. Ce-are sa le raspunda Tapi? Adevarul? Ca n-a raspuns la fax fiindca il avea deconectat? Stie si el ca necunoasterea legii nu e o scuza.

Alte forumuri functioneaza pe baza de echipa. Vizuina functioneaza pe baza de donquijotism. A incercat si Tapi sa-si faca echipa, n-a mers din diverse motive care nu intereseaza. Daca nu intra in fiecare zi pe forum, sta cu grija si cu raspundere. Daca intra in fiecare zi, se enerveaza si nu se poate concentra. Daca nu-l inchide peste vara temporar, la toamna trebuie sa-l inchida de tot. Asta e realitatea.

Succes in ce iti propui sa faci, Tapi, ca e cale lunga. Si mai intreba cineva mai deunazi prin primavara care e problema cu comprehensivele, pe motiv ca daca ai luat cursurile respective iei automat si comp-urile- m-am abtinut sa-i raspund.

Nu am reusit sa citesc toate posturile lui Quadratus nu fiindca ar fi lungi, ci fiindca si pentru mine conteaza fiecare secunda acum, insa din ceea ce am citit tind sa ii dau dreptate lui, si nu tie.

Toata situatia asta supratoleranta, in special in privinta dispretului nerezonabil ale lui Stefan pentru noi toti si pentru proprietatea intelectuala in general, s-a intins nepermis de mult, ca un gumilastic. Daca ar modera Quadratus aici, avantajul ar fi unul singur: consecventa. E una din putinele  persoane de aici care nu scriu capricios dupa cum se trezesc dimineata, scriu numai dupa ce au terminat cu cafeaua sau orice alta otrava de dimineata. La fel Vlad, Mada, Doina si trebuie sa mai fie si altii, dar n-am avut eu ragaz sa ii descopar.

Toata treaba asta cu balacareala intre medici care isi vorbesc ca la usa cortului e amuzanta, nimic de zis, fiindca e superficiala si fara rautate, insa exista un punct unde nu mai poti sa iti permiti sa eziti si sa fii tolerant, iar tu, Tapire, ai ezitat prea mult si ti-ai alienat multa lume serioasa care a fost si este in fond de partea donquijotismului tau si a proiectului tau.

In rest, spor la invatat si de acord cu tine.

LV

I'm no shrinking violet.

vlad

Lilyviolet, conform regulilor proprietatii intelectuale, cred userii sunt responsabili pentru ce scriu aici, nu Tapirul.
Am fost si eu moderator vreo 2 ore si eram plecat la mare...


N-am descoperit inca unde se voteaza, dar tind sa accept faptul ca, impotriva bunului meu simt, forumul ar beneficia de vreo 3 luni de vacanta.
Daca nu, "se va valida ideea mea" conform careia, in ciuda vastitatii si diversitatii acestui forum, el nu mai e mare lucru lipsa tapirului. Tapirul este sufletul forumului. Nu spun ca restul userilor sunt insignifianti, din contra, avem o colectie superba de personaje extraordinare, dar tapirul e liantul. Trebuie sa o recunoasteti.

lucisandor

Cf. legilor licuroase, administratorii nu pot fi raspunzatori pentru ceea ce pun divershi pe site-urile lor, daca aceste ceva ilegale au fost pus cu incalcarea regulamentului si daca acest ceva este sters dupa somatie. MySpace a cistigat deja un proces pe scofala asta in privinta incalcarii drepturilor de autor.
Mi-e teama ca totusi potrivit legile romane sau franceze situatia nu e de loc similara.

Ondina

#160
 Copii, iau si eu o pauza de la forumit, asa sa se mai calmeze apele, sa am si eu vreme sa invat, sa aiba unii si altii satisfactie, etc...
Oi vedea eu daca mai revin...incerc sa ma indrept spre taramuri mai pasnice, unde se poate discuta, cand o sa mai am chef de schimbat o vorba!
Poate ma lamureste careva cum pot sa-mi sterg contul pe forumul asta, sau poate unul dintre moderatori sa faca asta pentru mine, va multumesc.

Furnika

Unde pleci bre? Te supara indianul? Ignora-l, e cel mai simplu. ;)

INDIANUL

Ce pot spune e ca nu totul e ce pare a fi...atat.
ramas bun...

Furnika


live

Ondi, concediu placut! da' de ce vrei sa pleci? invinetiti-va ochii :13:si...strangeti-va mainile (nu cu usa, da?!)!!!parerea mea...hei, nu urlati la mine!!am zis si eu, n-am dat cu parul...
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

Furnika


INDIANUL

Quote from: IndyCe pot spune e ca nu totul e ce pare a fi...atat.
Quote from: FurnyPrecis m-a injurat indi.  Grin
Nostradamus nu alta. te-am "injurat" ma. :laugh3: ghicitor in cafea.
ramas bun...

Ondina

Incep sa realizez de unde pornesc marile razboaie :de la micile razboaie!
Totul pe un fond de nervozitate trecatoare(poate) in care unul zice ceva si altul intelege altceva...si totul incepe sa fie altfel decat pare, sau sa para altfel decat e in realitate!(copirait :indian_chief: )
Da, forumul asta era pentru mine locul in care-mi beam cafeaua de dimineata si cea de dupa masa, un loc placut , de relaxare. In momentul in care-mi strica ziua si ma indispune sau dezamageste, ce rost mai are sa-mi fie mai amara cafeaua??

Live, cearta are rost cand poti sa schimbi ceva, cand iti dai seama ca nu poti schimba nimic, e risipa de energie.

Si adevarul e ca am de invatat, mult!
Si adevarul e ca o sa mai trag un oki, din cand in cand, ca nu ma pot abtine.
Si adevarul e ca unde dragoste nu e, nimic nu e.

Furnika


manolo

da, dar din nimic ne-am nascut si noi, nu?

ca sa raman ontopic, ma pregatesc sa ma intorc acasa (ciudat termen, nici nu mai stiu exact ce inseamna). a fost frumos in concediu, am vizitat Brescia, Torino si Paris (inclusiv ultima zi de turul Frantei), plus toata zona Lago d'Iseo, in weekend plaja pe Lago di Garda. indiene, asa-i ca te oftici? nu mai spun ca ne-au rasfatat italienii cu de toate (ce rai sunt!). promit ca revin cu poze licuricioase!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

live

si te-ai uitat in...turul Frantei?
adevarul e ca ne oftici pe noi toti care n-avem sansa sa vedem atatea locuri frumoase! a, ba avem sansa, ca suntem cu cablul platit la zi...
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

INDIANUL

Quote from: manoloindiene, asa-i ca te oftici? nu mai spun ca ne-au rasfatat italienii cu de toate (ce rai sunt!). promit ca revin cu poze licuricioase!
:laugh3: :laugh3: :laugh3: cea mai simpatica gluma a ta. mooooor de necaz. tineti-ma ca ma duc sa-l bat ca pune poze licuricioase ahhhhh inima, cred ca am un infarct. :laugh3: :laugh3: :laugh3: esti tare!
ramas bun...

live

fii tare, Indi! sa chemam un doctor? gasim vreunul prin zona? :'( :cry:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

INDIANUL

termina ca fac infarct pe bune de atata ras. :laugh3:
ramas bun...

live

bafta!!! (sunt furnika deghizata in ondina)
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...