News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

FILME, FILME, FILME

Started by originaltup, November 01, 2004, 09:34:04 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

Hero mi-a placut si mie foarte mult, cu aceeasi dezamagire ca cei din jurul meu nu l-au apreciat.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

da bre. Ala cu nori de sageti si chinezoaice faine. Aia cu care am vazut filmul (niste romani de aici) au comentat tot timpul despre cat de "trase de par" sunt scenele.
cre'că, nu ştiu...

originaltup

QuoteAia cu care am vazut filmul (niste romani de aici) au comentat tot timpul despre cat de "trase de par" sunt scenele

alte 2 comentarii frecvente:
- ca filmul este prea rece; in realitate asta e doar suprafata, e in psihologia lor (si mai ales a practicantilor de arte martiale) sa nu exprime nici o emotie (cel putin nu pe figura, lucrul de capatai in aprecierea occidentala a "jocului" unui actor), totul e sa treci de asta si sa simti vulcanul din spatele racelii lor aparente
- ca nu sunt cine stie ce valori, ca orice film american de consum le poate oferi; fals, daca filmele americane au adus in banalitate valori ca datorie, onoare si sacrificiu de sine asta nu inseaman ca ele sunt asa, si ca orice film care le are cade in masa generala a filmelor, cu atat mai putin Hero care le prezinta foarte verosimil (si daca ne gandim la sursa poate si veridic), mai ales daca luam in considerare faptul ca asiaticii pun alt pret pe aceste trasaturi

Cat despre faptul ca fazele sunt trase de par, daca nici macar poezia vizuala nu au inteles-o, ce sa mai vorbim de simbolurile din cuvintele lor ...

Nu prea ma leg de imagini pt ca e destul de clar ca filmarea este extraordinara (poate doar o minoritate cu o prea mare inertie interioara poate contesta asta).
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

Quote from: originaltup- ca nu sunt cine stie ce valori, ca orice film american de consum le poate oferi; fals, daca filmele americane au adus in banalitate valori ca datorie, onoare si sacrificiu de sine asta nu inseaman ca ele sunt asa
Quote

o-tzup nu e asha liberal kum ai krede.tche kestie... i'm proud of you!
Smile! It confuses people!

plure

Daca-mi permiti Cerbe, Otup vorbeste despre adevaratele valori, universale, nu de asa-zisele valori bigote. Nu vad ce legatura au alea cu conservatorii.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

A CERB

unde in mesajul meu am mentionat cuvantul conservator? si ce treaba are asta ku bigotismul? sunt konfuz...
Smile! It confuses people!

plure

Nu esti asa liberal, nu inseamna ca esti "mai" conservator? Inseamna ca am inteles eu gresit, scuze.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

A CERB

nu, ai inteles bine.

ideea era totusi  ka liberalii au alergie la idei gen datorie, onoare, sacrificiu si chiar  patriotism, nu neaparat ca astea sunt valori conservatoare( pentru ca exista si oameni pe care nu-i poti categoriza)
Smile! It confuses people!

plure

Cerbe, eu am vrut sa te tachinez putin pentru treaba cu  "nu esti atat de liberal". Nu de alta, dar de mult nu se mai luase cineva de tine si m-am gandit sa te activez putin. A fost o tachinare nevinovata, intelegem ca fraza de mai sus e de fapt un compliment.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

doina

AAAA! Abia acum m-am lamurit de ce tot nu-mi gasesc eu "locul" sau afiliatia "de partid"! (eu sint pe de o parte mai sufletista si mai spre "liberali", dar pe de alta parte am "idei fixe" in ceea ce priveste unele "valori" de baza!). Habar n-am nici acum unde ma incadrez! Poate doar in rindul troll-ilor undeva!

Dar daca este vorba de filme, am revazut de curind "Pianistul". Nu stiu daca s-a mai discutat pe aici sau pe aiurea despre el. Eu am avut aceeasi emotie si acum, la re-vederea pe ecranul mic, pe care am avut-o prima oara. In comparatie, cu "Schindler's List", care mi s-a parut cumva mai "teatral", aproape "duios-operatic" (atit ca acting si punere in scena, regie, etc.), "Pianistul" mi s-a parut extrem de universal uman, realist, si plin de compasiune si intelegere empatica a conditiei umane. Nu prea ma pricep la critica de film, nici la diverse genuri/forme, etc. dar calitativ, Pianistul mie mi s-a parut un film aproape perfect, din toate punctele de vedere.

Tot din perspectiva "umanista"...voi sinteti mai mici si poate ca nu mai tineti minte...isi aminteste cineva de "Omuletul" lui Gopo?  Eu nu eram bineinteles inca nascuta cind a fost premiat la Cannes (1957 cred), dar imi amintesc ca l-am vazut mai tirziu, la TV "pe vremuri" in Romania, inainte de 1989. Se mai reia la TV din cind in cind, ma intreb, pe undeva in lume in momentual actual? Si acum ma face sa zimbesc cind imi amintesc de el si de torentul imaginat al comunicatiilor electronice care impinzeau globul la un moment dat in filmulet. Exact asa imi inchipui eu uneori ca sintem multi dintre noi acum, fiecare in coltisorul lui din univers, comunicind de la distanta, uneori coplesiti de torentul informational cacofonic, dar sperind in continuare sa ocrotim floarea "sufletului". Eu tare mult as vrea sa revad filmuletul, daca as avea cum sa-l gasesc cumva. Am incercat dar nu am gasit nici o inregistrare comerciala nicaieri. Si acum, imi aduc aminte numai de frinturi de imagini, dar cel mai mult imi amintesc de "emotia" generata de el.

tapirul

plure, io zic sa give up cu cerbu, zau asa. El vede liberali pe peste tot, a devenit o obsesie (sâcâitoare, daca ma intrebi pe mine, a fost amuzant o vreme dar nu mai este).

mai e un alt film, cum s-a numit? Actorul a luat Oscar nu demult, cu un pianist australian (celebru, daca esti Victor..:)). Extraordinar jucat.
cre'că, nu ştiu...

doina

"Shine", cu Geoffrey Rush in rolul pianistului Helfgott

originaltup

Cred ca victor ti-ar zice de bine mai ales despre "The Piano"  :wink: , alt film tare frumos
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

multzam doina, nu-mi venea nici un nume in cap si eram prea grabit sa mai caut pe google. Da, :Shina". Cine l-a vazut?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Quote from: doinaAAAA! Abia acum m-am lamurit de ce tot nu-mi gasesc eu "locul" sau afiliatia "de partid"! (eu sint pe de o parte mai sufletista si mai spre "liberali", dar pe de alta parte am "idei fixe" in ceea ce priveste unele "valori" de baza!). Habar n-am nici acum unde ma incadrez! Poate doar in rindul troll-ilor undeva!
.

itz spun eu unde: la compassionate conservator.
Smile! It confuses people!

A CERB

Quote from: tapirulplure, io zic sa give up cu cerbu, zau asa. El vede liberali pe peste tot, a devenit o obsesie (sâcâitoare, daca ma intrebi pe mine, a fost amuzant o vreme dar nu mai este).


shamane, itz cam pierz timpu pe imed si lipsa umorului e molipsitoare. in plus, nu stiu ce ti-a kasunat pe mine. iar ai deficit de atentie. ceteste topiku inka o data, fa un dus rece, bea o marguerita si relax!
Smile! It confuses people!

tapirul

de ce sa citesc topicu? Originaltup a zis ceva de americani si stereotipii si tu te-ai repezit sa demonstrezi ca - vezi? - otup nu e liberal, si ca liberalii au alergie la alea-alea.  Pa un topic de filme...Mai glumeam mai demult ca tu ai fi in stare sa vezi conspiratii liberale si in misiunea de pe Titan.

:D  :D  :D  :D  :D  :)  :)  :)  :)  :)  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :)  :D  :D

si ai dreptate, lipsa umorului e molipsitoare. O sa abuzez de smilies de'acum.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

nu smile-u' defineste umorul, tapi, da' te las ku iluzia
Smile! It confuses people!

tapirul

pi vad ca iar nu prinzi umoru'. Man, ce ti-au facut aia in uest virginia aia bre?
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Quote from: doinaam revazut de curind "Pianistul". .... Eu .......Pianistul mie mi s-a parut un film .....

Pentru “Pianistul” nu am avut o empatie asa de mare pe cit am avut-o pentru “Lista lui Schindler”. Ambele filme vorbesc despre personaje  reale si despre intimplari reale, ceea ce face ca “Lista” sa fie mai aproape de sufletul meu, fiind probabil povestea. Ea e aceea a unor luptatori impotriva destinului, in timp ce eroul “Pianistului” este un personaj care alege in principal pozitia de contemplare a epocii. Stricto senso mie “Lista” mi sa- parut mai bine realizata ca punere in scena si in general un film mai apropiat de canoanele calitatii. La fel, “Pianistul” mi s-a parut mai mult a fi expresia dorintei de a transmite un mesaj politic, in timp ce “Lista” imi pare a fi in primul rind un “memento mori”. In acelasi timp “Lista” este o expresia ridicarii peste ani la nivel de simbol al civilizatiei, a faptelor unuia dintre cei care independent de religie nastere sau locatie, si-a cistigat dreptul de a fi pentru totdeauna socotit intre “cei drepti”, in timp ce “Pianistul” este o trecere in revista cu valente aproape pur descriptive, a unei anumite tipologii de conditie umana.
Dupa cum vezi Doina, sunt pareri si pareri.

doina

re. Pianist/Lista...da...pe mine personal asta m-a atras: perspectiva universala asupra conditiei umane, dincolo de si mai mult decit documentarismul mai mult sau mai putin romantat istoric (departe de mine ideea de a vorbi in derogatoriu despre subiectul tratat in sine in "Lista.." si nici de a comenta asupra punerii in scena, regiei, etc...nici nu ma pricep prea bine la asta). Din punctul meu de vedere, as fi preferat poate un film chiar strict documentar despre Schindler, si chiar cred ca exista citeva. A propos de documentare WW II, a vazut cineva "Hitler's Secretary"?

Uff...subiectul este totusi deprimant. N-am mai vazut de mult o comedie prea buna insa! Cred ca ultima data cind am bufnit in ris la cinema (desi numai la anumite scene) a fost la "Lost in Translation"! Dar eu nu prea merg prea des la cinema, mai ales de cind cu Netflixul, deci perspectiva e subiectiva!

Qvadratus

Quote from: doina...documentarismul mai mult sau mai putin romantat istoric...

Am citit relativ recent cartea despre Oskar Schindler si pot sa-ti spun ca filmul respecta fidel acea carte, pina si la nivel de atitudine vis-a-vis despre stilul lui Schindler de a aborda anumite probleme. Este printre foarte putinele filme care dupa parerea mea reuseste sa respecte fidel si sa o faca elegant si cu maiestrie, cartea de la care s-au inspirat. Acea carte e scrisa de martori, iar cei care se ocupa de astfel de probleme la "pretinii" israelieni sunt foarte scrupulosi si exacti.

P.S. Am inteles ce vrei sa spui in postul de mai sus  :roll: si in plus, nu consider in nici un caz discutia asta ca pe o controversa, pur si simplu laud si eu filmul asa cum le lauzi si tu pe altele.

A CERB

4, tu cum citesti relativ?
Smile! It confuses people!

Qvadratus

R - E - L - A - T - I - V

R de la Ra
E de la Enemy of
L de la Leberwust
A de la Atentie !
T de la Tzuska
I de la Intelligence
V de la Vai de noi !

Nimic mai simplu...

A CERB

kred la am inteles( relativ)
Smile! It confuses people!

Qvadratus

Dupa cunostintele mele de franceza, acordul in gen necesita si un "-e" ("C'est ....-e.")


P.S. ......desi probabil e o particularitate a englezei din America, ceea ce face ca treaba mea de sus cu acordul in gen sa cada.  :roll:

manolo

am vazut in seara asta la un multiplex din Torino "The Merchand of Venice / Il Mercante din Venezia / Negutatorul din Venetia", facut pe baza unui scenariu dupa piesa omonima de Shakespeare.

Hmm... Al Pacino e ca vinul, pe masura ce imbatraneste, e mai bun...
Un Jeremy Irons ca de obicei, un mare actor, cu o eleganta si o naturalete dublate de un calm englezesc... aproape shakespearian :)

Filmul este extraordinar, filmat si la Venetia. Ceea ce m-a surprins inca o data este cat de mare e Shakespeare, cat de actuale pot fi piesele. E adevarat, trebuie si cineva care sa le pune bine in fapt.

Un singur lucru, pentru care ii injur aproape zilnic pe italieni, este dublaju vocilor. Chestie impusa de Mussolini, a contribuit decisiv la faptul ca italienii stiu aproape deloc limbi straine, iar cand le vorbesc au un accent de pleci de acasa.

Astept sa ajung acasa, sa iau filmul din retea si sa ma delectez ascultand vocile originale...

In rest, va recomand sa il vedeti! mai ales cei interesati de problema evreiasca...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

vorbind de dublaje, io am ascultat odata o bucata scurta de "Dallas" dublata in japoneza.. (intr-un documentar despre globalizare or so..). Era o secventa su Sue Ellen beata, certandu-se cu JR...
cre'că, nu ştiu...

manolo

si? seamana cu ce spune Hashimitu cand o enervezi?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

nici pe departe...
PS se zice "Hachimitu" si se pronunta "Hacimiţu"

Tocmai am vazut Monsters Inc... Nu m-am mai distrat asa demult
cre'că, nu ştiu...

manolo

imi cer scuze pentru nume.

de ce nu ti-a placut? ti-a daramat mitul despre blonde?  :lol:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

de ce nu mi-a placut ce? Dublatul Dallas in japoneza? I'm confused..
cre'că, nu ştiu...

manolo

Monsters, Inc., draga! Ca ai zis ca nu te-ai distrat
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

Quote from: tapirulTocmai am vazut Monsters Inc... Nu m-am mai distrat asa demult

tocmai, ca io ziceam ca mi-a placut, ca demult nu m-am mai distrat asa la un film.. Si nu l-am vazut de la inceput, recte tre' sa il mai vad o data
cre'că, nu ştiu...

manolo

asa e. amice, sunt idiot! am citit gresit. sunt obosit! vorba unei insecte, ma duc sa ma culc!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

originaltup

Tocmai am vazut Oscarurile, si marele castigator este Million Dollar Baby (inca nu l-am vazut): best movie, best director, best actress, best supporting actor.

Sunt un pic dezamagit ca nu au nominalizat la cele mai bune filme pe Eternal sunshine of the spotless mind, pe care il consider best movie vazut anul acesta dar care a luat totusi un premiu important, pt cel mai bun scenariu.

Am mai vazut ieri Finding Neverland, un film foarte foarte dragut, must see; daca reusiti sa-i intrati in atmosfera va va oferi niste momente pe care le veti tine minte multa vreme de acum incolo.

De asemenea am mai vazut si Sideways, care e haios si nu e chiar asa simplu pe cat pare; are limitarile lui dar este un film bun si care de asemenea merita vazut.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

manolo

o-tup, thanks for killing it for me (the Oscars, that is!). asteptam sa le vad in seara asta...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

mda manolito asa e, asteptam si eu cu sufletul la gura;ca in faza aia cand tu spui un banc si vine unu si zice "las ca stiu bancu" dupa care spune finalul. :(
ramas bun...

stefan

Delicatessen - http://imdb.com/title/tt0101700/ - un film nebun, o comedie neagra cum rar mai vezi. Unul din regizori e Jean-Pierre Jeunet, cel ce-a facut "Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain".
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

stefan

Pi - http://imdb.com/title/tt0138704/ - matematica este limbajul naturii si motivul pentru care veti sta o ora si jumatate in fata monitorului. Asta si coloana sonora halucinanta, unghiurile de filmare, minimalismul tehnic in contrast cu ideile complexe (filmul e alb-negru). N-aveti ce face, sunteti condamnati sa-l vedeti.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

SALUCO

Million Dolar Baby  merita oscarul ...zic eu....desi imi "pare rau"  de scorsese  care n-a luat nici acu un oscar  ., nu neaparat ca merita pt  the Aviator ...da pentru groaza de filme calumea pe care le-a facut si pentru ca-l consider un regizor mai bun ca Eastwood (care nu e rau deloc)
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

Qvadratus

A vazut cineva "Dansul sabiilor ?" Cica ar fi un film facut tot de ala care a regizat si "Tigru si Dragon".

SALUCO

pe imdb n-apare asa ceva la Ang Lee
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

SALUCO

There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

SALUCO

House of  Flying Daggers
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

Tez

Simpatic,gen"Crouching Tiger, Hidden Dragon",cu ceva mai multa poezie.
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

SALUCO

da ..dar pana la urma  acelasi rahat repetat deja  in prea multe filme ...vezi  tigru si dragon .  hero ,  asta   si inca  vreo 2-3  mai putzin  cunoscute...
 Ajunge ,   deja  nu ma  mai entuziasmez
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

Tez

Nu am vazut hero...pai daca nu te mai atrage ,eviti respectivele pelicule  si gata,nu?N-am spus ca e o capodopera,intamplator imi place genul  si am grija sa nu-l consum pana la refuz pentru a nu-mi pierde entuziasmul.
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

SALUCO

pai  m-am uita la juma de ora...m-ai  mult de curozitate  si cand  am vazut-o  pe oarba aia...m-am lamurit rapid,,,,
  m-am intors la Andrei Rubliov
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

SALUCO

vai vai vai    intr-un acces de nu stiu ce.....n-am avut de lucru...si am continuat la Casa pumanlelor  zburatoare...
hmmm asa la o prima vedere ai zice  ca deh..un film dragutz
  asa sa fie oare
fereasca Dumnezeu de asa Labe de film..oameni  buni sut atatea   filme  bune de vazut...nu va  pierdetzi timpu....urmarind alte si alte balarii zburatoare...
 pt  care n-a avut de lucru de exemplu aseara ...putea sa vada  pe HBO (daca nu-l avea deja pe cd  (asa ca mine  :P ) ) All That Jazz.....ala da film
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

A CERB

"Le Metro" al lu' Besson. " how can we keep on watchin' the fuckin' tv..."
Smile! It confuses people!

tapirul

da bre, abia l-am vazut (twice) ca tocmai mi l-ai trimis. Cantecu' e beton. Scena cu seful ala al politiei, coborand scara, cinci minute, la fel. (ala a jucat in filmele cu Jandarmii, nu?)
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Probabil filmul chinezului se numeste dupa cum spuneti voi. Eram si eu curios de ceea ce puteti sa-mi spuneti, deoarece am citit un comentariu entuziast acum vreo citeva zile, peste umarul unuia din autobuz,asa ca de aia nu am retinut prea bine titlul.
Eu totusi o sa incerc sa-l vad.

A CERB

da tapire, e ala din jandarmi. ti-a placut " un coeur en hiver?"
Smile! It confuses people!

tapirul

azi il vad. N-am apucat cu nebunia cu finals, papers due si alte alea.
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Am vazut un film superb, unguresc. Actiunea se petrece in metroul din Budapesta (cine stie cunoaste) unde diverse persoane tot dispar; cazurile sunt investigate de niste unguri haiosi. Filmul e foarte interesant pt ca are un final brusc care te obliga sa gandesti.
Interesant e ca fiecare dintre cei care am vazut filmul a inteles altceva iar discutiile au durat mai mult decat tot filmul dar nu am reusit sa ajungem la o concluzie clara. Trebuie sa il mai vad odata pt ca imi scapa numele . Oricum e cel mai bun film pe care l-am vazut in ultimii ani, are de toate: umor fin, mister, absurd etc.

tapirul

nu ne spui si noua cum se cheama filmul?  :?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

io am vazut "I love budapest" ieri. tot hungarian. deprimant, dar foarte realist. despre o fatuka de la tzara kare vine la budapesht sa lukreze la fabrika si ajunge prin lumea interlopa so to say.
Smile! It confuses people!

Furnika

Am uitat, tre sa ma duc la amicii unguri sa iau filmul si va spun; nu prea retin numele, am o problema cu chestia asta. Tot incerc sa imi amintesc de vreo ora.
Bingo! L-am gasit pe net. 'Control' se numeste, regia Nimrod Antal.

SALUCO

Patrate...nu-tzi pierde vremea...  daca ai vazut Tigru si dragon...atunci  nu mai  ai nevoie sa-l vezi si pe asta   e mmult mai  slab si mult mult mai siropos..(dar se zboara la fel de mult)
  eu m-am uitat aseara la Fargo ..asta da  fain

http://www.imdb.com/title/tt0116282/
 pt cine vrea sa mai citeasca
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

Qvadratus

Mai, mie Tigru si dragon mi-a placut foarte mult, asa ca totusi o sa ma risc.

SALUCO

mai bine  nu-tzi spuneam  de cum se  cheama  filmu  de la bun inceput...itzi salvam doua ore din viatza
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

Furnika


magdutz

Quote from: stefanDelicatessen - http://imdb.com/title/tt0101700/ - un film nebun, o comedie neagra cum rar mai vezi. Unul din regizori e Jean-Pierre Jeunet, cel ce-a facut "Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain".

multumesc de recomandare..l-am vazut...exceptional..a fost o gura de oxigen dupa atatea filme americane extrem de previzibile , urmarind mereu aceleasi si aceleasi scenarii
be the best and fuck the rest!

SALUCO

Aseara am vazut Sin City

as zice chiar un film  bun
imagine e foarte faina...te transpune in benzile desenate cu pricina (vazand  filmul  nici nu ma mira ca  bezile astea au atatzia fani in state)
Bruce  Willis  isi  face  rolul lui mucalit (da simpatic)  , benicio del  toro   bun  iar (as zice revenirea lui)  Mickey Rourke  e de-a dreptul surprinzatoare..mi s-a parut cel mai bun din film
Oricum ..se merita vazut
There's nothing I can do to be cool
I don't sleep till I've had my fuel...

tapirul

apropo de gura de oxigen, am revazut "Singin' in the rain"
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

http://www.imdb.com/title/tt0057841/ :D
acu il luai de pe retea;nu recunoasteam vocea lui stefan ciubotarasu dar mi se parea extrem de cunoscuta asa ca am mers pe imdb si am vazut nota  :shock:  :D ce filme faceau romanii altadata.
ramas bun...

INDIANUL

ramas bun...

Tez

"Blow up",Antonioni,1966....fainut;merge pe ideea jocului de oglinzi si prisme ce ne afecteaza viziunea despre lume si "realitatile" ei.....l-am vazut din intamplare si nu m-a impresionat la inceput,pe parcurs mi-am mai schimbat parerea.
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

stefan

"Un long dimanche de fiancailles" - http://imdb.com/title/tt0344510 - ultima bijuterie produsa de Jean-Pierre Jeunet. Reteta filmului e una de care nu cred ca m-as plictisi: bani americani si resurse umane europene. Stilul regizorului e deja bine format, echipa e aceeasi de la "Amelie", camera e digitala din cate-mi dau seama, iar imaginea rezultata reuseste sa te deturneze de la firul epic.
Actorii joaca bine, Audrey Tautou e in acelasi registru ca in "Amelie" dar cu mai mult spatiu de desfasurare. La un moment dat apare si Jodie Foster in cateva cadre (un motiv in plus sa fiti pe faza, o veti "vedea" vorbind in franceza ;-)).
Realismul scenelor de lupta (WWI) e comparabil cu ce-a facut Spielberg in "Saving Private Ryan" (sunetul, mai ales, e (in)credibil), iar imaginile unei piete centrale dintr-un oras francez din perioada interbelica arata ce inseamna banii in cinematografie.
Amusez-vous bien!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

originaltup

QuoteLa un moment dat apare si Jodie Foster in cateva cadre (un motiv in plus sa fiti pe faza, o veti "vedea" vorbind in franceza ;-)).
am vazut-o intr-un interviu in franceza la TV5 si dupa vorbea f bine (dupa cunostintele mele :)) )
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Qvadratus

Mai tineti minte "La vache et le prisonier" cu Fernandel ?

annie

Eu am vazut azi noapte "The Machinist".
De la Secret Window incoace mi-am promis solemn ca n-o sa ma mai uit niciodata la "filme cu dubla personalitate" (e un inside joke) si cu toate astea iar am dat peste un film care exploateaza aceeasi idee - un fel de dubla personalitate/materializarea constiintei kinda thing. M-am abtinut cu greu sa nu inchid compu si m-am bucurat oarecum la final. E un film trist, un film care te strange de gat...un film la finalul caruia te bucuri ca ai mintea intreaga (ma rog, nici o dereglare de asta la limita patologicului).
Nu m-as mai uita odata la el - prefer sa revad a 7a oara Fight Club (cand oi mai avea chef de filme cu schizo)
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Furnika

Nu va recomand The Ring 2.

GirlInterrupted

ultimul film pe care l-am vazut a fost GO (japonezul). cam putin sange pentru un film japonez, violentsa medie (tot pentru un film japonez). incepe cu o poveste cu inclinatii politice si sociale, terminandu-se intr-o poveste de dragoste... fascinanta cred ca e putin spus, mai de graba gadilatoare la suflet. dupa ce l-am vazut, mi-am pus mana la ochi si mi-am zis: 'i wanna live in that way'.  este incredibil ce idei au japonezii, cel putin in filme. in filmele americane intalnim atatea clisee obositoare, ca-ti piere chefu sa te mai duci la cinema. in schimb, japonezii au un talent de-a transforma din kkt, miere. fara clisee, fara texte de umplutura, fara aparatura pompoasa (de exemplu, pt filmul bizita q, o opera de arta in viziunea mea, s-a filmat doar 1 saptamana si s-a folosit o camera video pe care o puteai lua la un prets rezonabil din magazin). cand vine vorba de film, conteaza ideea, nu ca scrie hollywood pa el. american movies suck big time.

apropos, pi rulez, clint mansell e genial! (mathemathic is the language of nature... and we got the f*****g gun!)  :D
The older i get, the more life starts to make sens, and the less I care...

d_c_c

de la acelasi regizor care a facut si Pi : Requiem For A Dream.daca a mai scris cineva aici despre el ,asta e...
film independent,fara rahaturi,fara clisee,fara compromisuri si,mai ales,fara happy-end.cu atat mai laudabil cu cat tema s-ar preta la toate astea.
greu de suportat de persoane mai sensibile....cu toate astea,un film foarte bun.

A CERB

am vazut ieri " moscova nu crede in lacrimi". nu mi s-a parut rau. un fel de telenovela, evident, dar surprinzator pentru anii 80.
Smile! It confuses people!

elfstone

Evident ca nu sunt de acord si prefer ...and the Holy Grail, dar la chestia cu organul metafizic subscriu.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

stefan

Piata Universitatii - Romania - am vazut abia acum documentarul asta facut in '91. Este incredibil ce s-a intamplat acolo! Stere Gulea a prins cele mai importante momente si le-a montat foarte bine. E de inteles de ce nu a putut fi difuzat atunci, dar acum ce motiv mai au?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

eu cred ca l-am vazut acum ceva ani la teveu.. Nu e ala in care se vedea clar cum jandarmii dau foc la autobuzele alea?
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

tapi din vaga mea cultura de muzica hip-hop(nu am ascultat niciodata) mi-s pare ca "la familia" nu mai exista ca denumire.am inteles ca s-au certat cu gandacii mafioti care erau proprietarii denumirii ceva in genul asta.acum sunt in loc de "la familia"=sisu si puya(parca).aporpo de signaturele rau.
ramas bun...

tapirul

nu conteaza....Semnatura mea e dedicatie speciala pentru cerbu si Familia si Traditia..
PS apropo de sisu si puya, io si inca o gagica deicsesem acu ceva vreme sa facem si noi o trupa hip-hop si sa o denumim Muia, Puia si Maracuia (sau Muya, Puya si Maracuya...)
cre'că, nu ştiu...

stefan

Ala e filmul, dar nu se vad incendiatorii ci se difuzeaza inregistrarea unei convorbiri in care un ofiter de jandarmi spune ca au dat foc la autobuze asa cum s-a ordonat.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

aha.. stiu ca l-am vazut in Ro la TV prin 93 or so (si cred ca era inainte de ProTV sau alte alea), cred ca pe TVR1 chiar. Stiu ca m-am mirat cum de a "scapat". Nu-mi mai amintesc bine, dar parca era comentat de Virgil Tatomir? As vrea sa il mai vad indeed.
cre'că, nu ştiu...

stefan

Fisierul are 372 MB, latimea benzii mele este de 16 KB/s. Daca ai rabdare sa il tragi iti dau un cont FTP. Poate gasim o metoda de a-l pune la dispozitia mai multor oameni.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

Acum ma uit la "The Interpreter", film nou, cu Sean Penn si Nicole Kidman. Am pus pauza doar ca sa transcriu o dialog memorabil:

"What do you do when you can't sleep?" intreaba ea.
"I stay awake!" raspunde el.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

stefan

Sideways - un film surprinzator de bun. Pe fundatia unei povesti simple, se dezvolta teme destul de serioase si personaje credibile, totul invaluit de un umor subtil si o coloana sonora de nota 10 (smooth jazz, AFAIK). De vazut si de auzit.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

doina

Am vazut "Bad Education" de Almodovar. Nu mi-a placut de loc la fel de mult ca "Talk to Her" sau "All About My Mother", desi anumite scene mi s-au parut foarte bine reusite dpdv. stilistic. Unele din scene mi-au adus aminte putin cumva de stilul lui Eric Rohmer.

Subiectul si protagonistii mai ales...destul de controversial, bineinteles... mai ales stiind ca aici in Vizuina topicul/cultura homosexualitatii este cam "Hot button"...dar...poate ca unii care au vazut filmul vor sa discute pe un plan ceva mai "abstract". Desi tocmai din acest punct de vedere, al potentialei abstractizari sau a "universalismului" anumitor teme...mie nu mi s-a parut ca filmul a reusit foarte bine. Este de altfel, cred, singurul film al lui Almodovar fara focus principal pe caractere de gen feminin. De aici, probabil, perceptia mea proprie de ceva "ingustime" ("ne-universal", si cumva oarecum fetisist, vreau sa zic). Dar poate spectatorii de gen masculin vor avea cu totul altfel de perceptii decit mine. (Trebuie sa recunosc: cred ca tocmai de aceea am si postat despre film, din oarecare curiozitate asupra perceptiilor asupra filmului din partea genului opus!)

manolo

tantatataaantaaan, tantatataaaaaantaaan!

Star Wars 3: Revenge of the Sith


Lord Vader, rise!





offf, cum ii spuneam si unui coleg de tapirie pe mess, sunt intr-o stare tare ciudata. abia am terminat de vazut cele aproape 3 ore ale filmului. si am facut-o de pe acea copie faimoasa, despre care se scrie si pe CNN. da, doamnelor si domnilor, filmul e deja si in Ro.

despre film... nu stiu, e prea fresh pentru a putea privi cu detasare... povestea e extrem de umana si poate de aceea atat de puternica. nu vreau sa dezvalui nimic, va las placerea sa il savurati fiecare cum si cand vrea...

heh, ce frumos ar fi sa pot spune: So, it begins! dar ale draq, deja cele 3 episoade ce continua povestea sunt facute si vazute de mult. ce sa fac, astept episoadele 7, 8 si 9. daca ia oscarul la anul, sigur nea Lucas se apuca si de ele. daca nu s-a apucat deja...

May the Force be with you!


PS(edit): ce coincidenta deosebita: postul 700 tocmai despre acest film...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

A CERB

star wars rulz. uite o poza cu vader relaxandu-se intre doua batai cu laitseiberul.



am luat si autograf
Smile! It confuses people!

dustweaver

vazut destul-de-laudatul Sin City si ...  :oops: didn't quite get the main idea... Altfel, nu i-as zice "dementza vizuala" (cum citii azi intr-o revista care il categorisea drept cea mai tare premiera a verii  :roll: ), dar este totusi cel putin interesant dpdv vizual... ca si distributia care aduna Bruce Willis (exact asa cum il stim :) ), Michael Madsen, Benicio del Toro (super meserias in rol, IMHO  8) )...  Pe undeva, l-am asociat, cred, cu Saw, dar parca mai mult aduce cu un Texas Chainsaw Massacre cu note justitiare si baietzi buni...  :wink:

Maine seara Star Wars :jumping:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

scuze de limbaj:ma care ati vazut "The Pacifier" cu vin diesel?
ati vazut faza la care am ras de am picat sub masa cand pleaca tipa aia bona, olga, ce zice?zice foarte clar dar cu putin accent:sugi pula...
ia sa va uitati si sa-mi ziceti daca nu e asa.
invatara americanii injuraturile noastre  :lol:
ramas bun...

lucisandor

Filmul lui Stere Gulea a fost aseara pe tvr, dupa 15 ani de cenzura (ceea ce e oricum mai bine decit ce fac televiziunile private).
La discutia de dupa, au participat Razv Theodor (prin tel, a insistat ca tvr a fost independenta inca din 1990), Petre Roman (care a pretextat ca trebuia sa elibereze piata pentru fluidizarea circulatiei), Voiculescu cel barbos (care, precum Cornel Dinu sau precum maestrul sau, Ion Iliescu, a vorbit mult fara a zice nimic).

Filmul este si sinistru (sint imagini cu mineri batind cit puteau de bine, cu "IMGB face ordine" si cu femeile de Bucuresti bucuruindu-se ca au venit minerii sa fluidizeze zona pe unde oricum nu treceau cu ITB-ul), dar si plin de manipulari.
Tragind linie, dupa 20 mai oamenii aia nu mai aveau ce cauta acolo, si poate ca nici inainte, fiindca nu au stiut sa se apropie de ciborgii "noi muncim, nu gindim".

In 1999 voiam sa organizez un grup sa prindem mneri rataciti si sa le dam omorul (in cazul in care ajungeau in Buc.). M-am simtit un cretin, fiindca nu am avut cu cine vorbi - aveam doar manelisti si iubitori de filme americane in jur.
Azi am vrut pur si simplu sa mai spun cuiva, "vezi ca e un film impresionant pe tvr"... si m-am simtit si mai cretin, fiindca nu aveam cui. Nici macar sa spun "vezi un rahat de documentar".

Cerbu, Tapiru.. daca nu e secret, voi ati intrat in facult in '90? (daca va deranjeaza incalcarea lui privacy, just ignore) Ziceti-ne povesti din sept '91 (daca aveati restante).
Doina, tu s-ar putea sa stii mai bine ce era cu mineriadele si cu 13-15 iunie. Ne zici ceva? Au venit oameni negri in Regie?

tapirul

io am intrat in 92, so.. Nu am prins piata universitatii live. In 90 eram licean si, pana la cafteul din piata, pro-iliescian (acu cand ma gandesc nu pot sa imi dau seama de ce.. da' de, dupa ceausescu iliescu parea mana cereasca)

cand am ajuns eu bucuresti lumea se lasase deja de sportul "greve si manifestatii stradale". Am iesit ca tot omul cand am batut tara galilor si argentina si se striga, din cand in cand, "jos ilescu" (una tare a fost "decat vacaroiu mai bine raducioiu")

Am mai iesit - momit de niste portavoce - la prima manifestare pro-ilascu. prima, prima, intr-o joi, nici nu a fot recunoscuta "oficial" (aia oficiala a fost aia de sambata). Io si inca trei medicinisti reprezentatm toata medicina (era organizat mitingu de universitate), si la intoarcere spre ambasada americii ne-am trezit cap de coloana purtand un baner mare. S-a strigat "jos nedreptatea" etc, da' din cand in cand io si astia trei cantam "goooo weeeest, ta ta ta ta ta...."
Politistii erau cam nervosi ca era 2 noaptea. la ambasada nici cucu, normal

PS mi-aduc aminte ca cerbu, las, n-a vrut sa vina, voia sa doarma 9sau dormea djea?). Io invatam la fiziologie (eram anu 1 deci...) si as fi facut orice altceva...
cre'că, nu ştiu...

doina

Eu nu am intilnit direct pe strada "minerii", deoarece am stat in casa. De aceea, eu pot doar sa spun care a fost perceptia mea (complet speculativa) asupra evenimentelor de la prima "mineriada". Perceptia mea, care era la momentul respectiv impartasita de colegii/prietenii cu care vorbeam eu atunci si de parintii mei (care totusi vorbind aveau experienta de viata de a fi trait cumva prin razboiul mondial, desi erau copii pe atunci, plus mai ales evenimentele de dupa, cind erau mai marisori; mai ales tata care a trebuit sa se intretina singur de la virsta de 17 ani) a fost ca: prima mineriada a fost relativ mai "organizata" vs. mineriadele ulterioare (care au fost cumva mai spontan/anarhic/extremiste si pt. care mai mult Miron Cozma a fost raspunzator. Cine naiba i-a dat apa la moara lui Miron Cozma la bun inceput la prima mineriada, aici raspunderea "cade", vrei nu vrei, pe Iliescu via Gelu Voican; oricit de neconspirationist ai vrea sa fii, tot cineva a avut bani si know-how organizatoric; ca poate era o factiune inca necontrolata de Iliescu, "fosta" Securitate, nu stiu...). Ca a fost organizata de o anumita factiune din FSN vs. alte factiuni, si ca "organizarea" a mers doar pina la un anumit punct, dupa care anumite aspecte probabil au fost "scapate din mina" sau au degenerat in anarhie, cu raspunderea directa doar a lui Miron Cozma (pt. partea anarhie), si cu alte variate grade de raspundere "organizatorice" (Gelu Voican, Iliescu, etc...) este posibil. Vremurile erau destul de tulburi si spiritele foarte incinse, plus lupta inevitabila reala pt. "control" (atit in cadrul FSN, intre diversele factiuni, cit si intre FSN si Alianta Civica, sau cum se chema hibridul respectiv pe vremea aia, pt. control politic). Parerea mea era ca si anumiti dintre "revolutionari", care faceu totusi parte si ei din umbrela initiala FSN, AKA Gelu Voican Voiculescu, sau alte factiuni erau cumva inca destul de greu de controlat, dar puteau in mod real/practic a fi folositi cumva si ei pt. chestii mai putin "kosher"/de culise. Cit a fost haos/anarhie/incompetenta necontrolata si cit a fost "control/manipulare" organizata...habar nu am. Dar bineinteles, faptul ca Iliescu l-a gratiat pe Miron Cozma, faptul ca Gelu Voican spune ca habar nu are de nimic, ca da vina pe "sovietici"/Brucan..ha! ca altceva "sovieticii nu aveau mai bun de facut pe vremea aia, etc...toate acestea dau apa la moara teoriei mai "conspirationiste" cu raspundere care bate catre Iliescu, mai mult decit cea a "haos-ului/incompetentei/anarhiei". Probabil ca a fost un amestec de organizare/manipulare plus degenerare in anarhie/incompetenta. Dar mie personal mi-a fost frica, asa dpdv istoric, ca am perceput ca lucrurile pot f. usor degenera spre fascism. Dar poate ca frica mea era nejustificata. Tata mie mi-a spus clar si serios sa stau in casa, si eu am avut incredere in el. In cine naiba sa am incredere? In plus, bunica mi-a zis ca ea stie cum era cu "legionarii" de pe vremea WW II, deci pt. ea "minerii"="legionarii". Oamenii ce sa zica, zic si ei ce au mai vazut inainte...experienta coloreaza cumva perceptiile si explicatiile ulterioare. Eu, desi eram "revolutionara" in aspiratii (!), totusi am ascultat de mama/tata si bunica. Eu va zic acuma, cred, uitindu-ma in urma, ca efectiv tata/mama m-au incurajat in mod activ sa plec in US doar ca sa ma "apere"/scape de realitatea brutala din Europa pe care au simtit-o pe pielea lor in mod repetat de cind erau mici copii si care au presimtit cumva ca vor urma IAR ANI in sir relativ grei/periculosi/corupti/brutali/primitivi/greu de suportat (nu numai personal dar si profesional, etc.) Ca altfel nu imi explic cum naiba am ajuns eu personal aici de una singura fara sa stiu nimic, sau pe nimeni, fara nici un sistem de suport, etc. Doar bunica saraca tot zicea..."maica, dar e cam departe...".

Chiar asa daca eu vroiam in mod idealist sa existe ATUNCI IMEDIAT pe teren o ALTERNATIVA viabila si competenta la FSN. Toti vroiam acest lucru, din tot sufletul. Pentru tara noastra toti vroiam numai bine, vroiam "velvet revolution" (!), si era clar ce insemna FSN-ul, Iliescu, PSD-ul, etc. si a devenit si mai clar dupa prima mineriada ca FSN-ul nu va ezita sa joace cartea "sperieturii" pt. a-si consolida puterea si controlul. Dar care era ALTERNATIVA? Alternativa era/parea si mai "incompetenta" si mai putin organizata in mod practic decit FSN-ul, plus Institutiile statului (Armata/Securitatea), deci in general sansa de "stabilitate" eventuala (chiar asa corupta si nenorocita/"fosta" PCR-ista) erau tot sub control aproape complet FSN. Nimeni nu isi putea inchipui in mod practic si real ca asa prin minune si in mod idealist Mircea Dinescu/Plesu/Blandiana si alti Intelectuali principiali ai Aliantei Civice ar putea avea vreo sansa practica/competenta organizatorica de a putea in mod direct prelua si formula vreo initiativa de control/putere politica in afara de chestii de "grass-roots"/ziare/demonstratii de strada, chestii/trestii...naive in fond, mai rau...direct exploatabile pt. MAI MULT extremism/violenta (asa cum nu a intirziat sa demonstreze pe teren Prima Mineriada.) Desi bineinteles, eu ca "studenta intelectuala" eram in mod principial cu Alianta Civica, Societatea Civila, Democratia. Dar una era idealismul alta era realitatea pe teren. Si uite asa, frica, plus sfatul tatei, a fost ca am evitat in mod direct orice implicare, fie directa, fie indirecta. Si m-am tinut de examene si de plecare. Desi bineinteles ca a fost f. urit/infricosator ca minerii au distrus in mod fizic universitatea plus au scris "jos Intelectualii", asa ca intr-un fel reminiscent cumva (respectind, bineinteles, cadrul istoric si proportiile; nu vreau sa cad in ridicol!) de Kristallnacht. Si ca de obicei cine are raspunderea si cine plateste si cum/in ce fel ulterior...este tot relativ, cind e vorba de culise politice/lupte pt. putere politica...si pielea directa a oamenilor de pe strada...chiar asa idealisti/bine intentionati cum ar fi ei. Eu personal am avut in continuu o perceptie de cvasi-incompetenta plus manipulare primitiva/brutala. Nu stiu proportia. Nici nu cred ca VREAU sa stiu, decit pina la un anumit punct. Mie personal mi-e sincer frica sa ma si gindesc. Chiar si acum, de la distanta (temporala si geografica).

Dar, din curiozitate, as vrea sa vad filmul, sau sa mai citesc ce s-a mai publicat mai recent despre Revolutie, despre Mineriade, etc. Am citit ceva ceva, dar mi se pare foarte "anemic" inca, mai mult speculatii si fiction decit fact. Plus ca probabil multa din posibila evidenta directa/documentara a fost distruse sau nici nu a fost facuta. Cine naiba stie cum a fost cu transferul de competente si documente Securitate-SRI? Bine ca nu a fost si mai rau. Ca mai rau putea sa fie, sau sa devina, in mod clar. Cam asta, cred, ca a "demonstrat", in fond, Prima Mineriada. Ca se poate si mai rau...deci e mai bine sa stea toti "cuminti" in banca competentelor lor...plus sa se plinga eventual ca "Revolutia a fost furata". Dar asta este, ca de obicei, completa speculatie/"poezie" pur personala din partea mea. Nu cred ca foloseste la ceva sau cuiva in mod concret.

Furnika

Poti sa repeti? N-am inteles tot.

stefan

Asa deci, Doina... Minerii organizati de structurile comuniste iti amintesc de legionari. Nu neg ca extremismele politice sunt mai apropriate intre ele decat de zona de normalitatea, dar mai aveai putin si spuneai ca proletariatul furios a fost condus in lupta de Zelea-Codreanu calare pe un cal alb.

Partea in care incerci sa legitimezi dreptul comunistilor de a pastra puterea prin abilitatile lor administrative (necesare - nu-i asa? - pentru pastrarea status quo ante) e superba prin incoerenta ei.

Luci, daca caftim acum doi-trei ortaci duhnind a genocid, se pune? Ne mai spalam putin de rusinea de a fi romani?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/