News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Intelectualitatea Cultivării Mioritice

Started by Blegoo, August 07, 2012, 06:33:34 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blegoo

Deci bre.

Acuma... că a venit și vlad... suntem aproape o masă întreagă.
Holi, Tapiru', vlad și io (la poalele mesii/schemii - amușinâmd la adibași - cine în ce a mai călcat.)

Mi-am adus aminte de posturi tapiriene... de cultivat mușcate și alte buruieni; și am zis să stârnesc ceva zâzanie, alea.
Știu, mai e nuș'ce concurs dă leuștean pă internețu' diasporez, unde fiece se laudă cu ce tufe (dă veneția) produce.

Nu-s interesat.
Nu mă laud cu cât de lungă e buruiana mea, ori ce gros e vreju'.
Astea... e în ochii folositorului/folositoarei... să mă fălesc, ar fi ceva bâlbâios.

Spun că m-am săturat de cultivat floricele pă câmpii, și trec la cultivat zarzavaturi.

Roșii, ridichi, vinete, ceapă, ardei iute (e bun la ciorbă).

Vă prezint deci, zarzavaturile blegului - vezi poza.

Vreau să vă provoc să lăsați dreaq' panseluțe și ghiocei... și să treceți la leuștean și păstârnac.
Se poate face și la mansardă, vlade, vorbesc serios. Plius că... nu mai arunci cutii dă conserve la gunoi, doar le umpli cu pământ, apă și pui semințe dă ce-o fi. Orice zarzavat face flori!
(mă rog, ceapa acuma... o fi după alte legi)

Tapirule, la ambrazurile alea (ferestre gigantice)dă casă nouă... merge perfect să cultivi pepeni și vinete. Nu mai zic de roșii...
Vlad ar putea să pună un ghiveci de mărar pe porbagaju' dă la bicicletă... ce frumos o să-i fâlfâie buruiana dân mers...!
Holi... vezi că e loc în spate la scaunele dă bemveu...bate soarele acolo!

"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

eu cultiv pestisori :D

ps: dar da, am furat de la astia o reteta de absinth si deja am inceput sa cultiv niste pelin in garaj. am dat beemveul mai in fata si am pus 2 randuri in garaj.

uitati pestisorii mei :


Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

Lasă-mă frate, cu sușismele tapiriene japonezabile!
Vorba e... poți să-i prăjești?
Mai rămâne ceva dân ei?
Hai... la plantat dovlecei!
(că te descurci cu umplutura, mai încolo...)
:))

Nu-mi spune că tu nu ejti țăran, tu nu cultivi, tu nu mioritizezi...
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

păi ș leușteanul e bun în ciorbă
anul ăsta am ratat, m-am mutat în mai, nu am mai avut timp de grădinărit la geam. la anul mai vedem, poate în camera cu soare - n-aș pune pepenii în living, totuși. deși cum e acum, fără canapea, pot să pun și porumb.

d'astea zarzavate merge la geam, un pătrunjel-mărar-busuioc alea, dar alelalte nu prea. să pun doo ghivece de roșiuțe și să mă ud când se coc, mi se pare prea de tot. io roșii ori pun 60 fire ori deloc, la fel și alelalte
e vorba de cantitate aici, dacă tot grădinăresc
cre'că, nu ştiu...

vlad

Eu nu cultiv nimic, poate pe fi-mea dar ea nu e zarzavat.

Nici n-aș avea unde, stau într-o garsonieră la mansardă, singurul set de ferestre e spre nord. În fine, există și o curte comună, dar acolo plantează alții. De exemplu, a plantat careva un liliac, și a crescut, de ți-e mai mare dragul. Doar că un vecin vrea să-l scoată, fiindcă, fiți atenți, îi e frică că rădăcinile ar putea distruge țeava de apă. Se poate așa ceva?

Blegoo

Da, e posibil să strice țevile.
Orice tufiș, boschet, copăcel, plantat lângă casă... strică fundația, țevăreala, asfaltu', alea.
Când oi avea kef și timp, o să pun poze.

Acuma.

Io te-am conseiat să pui ghiveci pe porbagaj... plimbi leguma... verdețurile peste tot.
Când parchezi, o iei cu tine-n cabinet - subiect dă discuție cu pacienții.

Iată deci, la ce stadiu se află Blegu' cu grădinița lui (un metru jumate pă șaptejcinci dă centimetri - asta-i TOATĂ grădina mea bleagă - pariez că tapirul are mai multe pogoane la geam! lol) la 3 săptămâni de la începerea grădinăritului:

(bleah, nu mi-a luat poza)



"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

da bre, da' cum spuneam, ce sa fac cu patru rosii si o vanata? avea cerbu acu vro cativa ani un ghiveci pe deck cu rosii, se coceau doo rosii si era mandru, dar ma intrebam cum le imparte la trei copii.
ma rog, cerbu facea si gradinarit calumea, in spatele casii - desi cand a venit acu doi ani in berna si mi-a vazut recolta de rosii s-a declarat invins

e frumos nu zic, dar trei ghivece de rosii tot un pamplezir ca muscatele sunt.
verdeturi, da, patrunjel si marar si busuioc (io am o boala cu busuiocul, da asta e plapand, vrea ymbra si alea), aveam pe balcon la blocul vechi si mereu tundeam din el.
cre'că, nu ştiu...


Blegoo

Quote from: tapirul on August 09, 2012, 05:25:54 PM
da bre, da' cum spuneam, ce sa fac cu patru rosii si o vanata?...[etc]

Sunt sigur că poți să găsești o soluție.
:)
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

nu vreau sa ma laud, dar eu am (ce'i drept de la Coop) niste ghivece (ce'i drept Bio) de patrunjel (aici ii zice persil de am impresia ca mananc dero de fiecare data cand pun in ciorba) si busuioc (adica basilic).
nu tre sa le pun decat niste apa din cand in cand, dar macar am verdeturi oricand vreau sa fac ceva mai sofisticat.

uitati ce pap eu la cantina spitalului (cred ca e cea mai smechera din tot cantonul) :

Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

vlad

Nasol. O optime de morcov, 3 felii de castravete (tăiate anatomopatologic, pt microscop), 2 frunzulițe de salată, 2 fire de iarbă, o panseluță (?)

La cantina din Metz mâncam 3 fripturi cu cartofi prăjiți.

Blegoo

Quote from: vlad on August 11, 2012, 07:08:57 AM
"...La cantina din Metz mâncam 3 fripturi cu cartofi prăjiți."

:o :o :o

Zilnic?!?
"On the internet... nobody knows you're a dog"

Blegoo

Deci bre!
AlooOOO!
S-aude acolo, în fundu' Elveției?

Așa, deci.

Știu că v-ați plictisit deja de grădinița mea, da' io-s foarte entuziast și uimit de ce se întâmplă.
Adică... io n-am făcut nimica, de la plantat încoace.
Adică... n-am udat (mă rog, cățelu' a mai pișat vrejurile când nu eram atent), n-am plivit, n-am săpat... da' treaba crește!

Considerând suprafața, pare ceva destul de eficient, țărănește vorbind.
Poze (dacă le-o lua forumu'):

Consider un morman dă gunoi (compost adică).
Păreri, hopinii?

(comentați, că am schimbat ceva în setări, vreau să verific dacă îmi dă ca la tapirul, la email).

Vax, nu ia mai mult de 4 poze... revin, după o pauză mică.  :(
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

bai nu stiu ce sa zic, daca nu pui si fasole, tot degeaba.
sau leustean. aici e greu tare sa gasesc leustean..
insa pe balcon e cam greu sa faci toate astea, ca am soarele de dimineata pana seara pe balcon.

n'am cum, teoretic.
si in spatele resedintei, sunt ceva parcele, da sunt date...una chiar nu e cultivata deloc, plina de ierburi..
poate vb cu concierge'ul  sa mi'o dea in folosinta sa pun niste straturi de ceapa, usturoi si morcov.


dar da Blegoo, chapeau pt.ce faci tu acolo.  ;)
se vede ca te'ai daruit total in hobby'ul tau
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci