News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Mistere

Started by vlad, March 22, 2007, 07:24:12 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlad

Un topic de mistere, scuze daca mai e unul.
Incep io, ca de aia am facut topicul. Vânând magnolii prin cartiere însemnate de mine pe hartă, am dat, pe Delavrancea colţ cu Ghandi, de o casă având pe frontispiciu următoara inscriptie:

Are cineva idee măcar în ce limbă e, sau ce alfabet e? Că eu chiar nu-mi dau seama. Sper că nu am deconspirat cine ştie ce asociaţie secretă.

Qvadratus


vlad

M-am gândit şi eu, dar am comparat cu alfabetul armean, şi n-am recunoscut nici o literă... Am încercat să compar şi cu alte alfabete pe care le-am mai găsit pe wiki, şi nimic. Mister...Chiar mă intrigă.

vlad

Hmm, a 3-a literă pare să fie "L" din devanāgarī. Cred că sunt pe calea cea bună... pare să fie într-un dialect indic (sanscrit?) Următorul pas ar fi misterul casei in sine...Vă ţin la curent.

tapirsis

Uite aici mai multe alfa-bete? beturi? poate te ajuta:
http://www.lexilogos.com/clavier/htm
Va fi bine!

vlad

Mulţumesc, între timp, am aflat că e clar devanagari. Ştiu alfabetul, dar habar n-am limba, totuşi (sunt vreo 10 care folosesc devanagari, pe puţin). Intr-un email mi s-a sugerat ca ar fi un clin d'oeil masonic. Altinceva mi-a spus ca, devanagari fiind cursiva, alea in mod sigur sunt initiale.