News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Ce a fost blogul

Started by lucisandor, November 15, 2006, 01:53:09 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucisandor

Mie mi-ar placea sa iti platesc un cont Pro e Flickr. Mor dupa poze din Bucuresti ca aia cu facultatea vazut de sus (din spital, pp).
Pozele nu arata nici pe departe ca realitatea, si de aceea poze din Piata Unirii pot fi la fel de pacalitoare ca alea din Times Sq.

O parte din ideile mele sint date peste cap de realitate, asa ca sint usor confuz. Pur si simplu nu inteleg despre ce se discuta in tzara asta noua. Ei se razboiesc cu clonarea umana, iar eu vreau portocale.
Pe deasupra, am acumulat f mult dispretz, si cu greu ma pot abtzine ca tot ce scriu sa nu fie plin de ura. Plus ca nihilismul meu ma indeamna acum sa gindesc la ce poate face rau celor din jur... atita timp cit nu imi face mie rau, sint de acord cu orice. Bine, sint prea abulic ca sa pot intreprinde orice. Plus ca intr-un fel am inteles ca nu te poti pisha contra vintului (mai tineti minte cite lături au revarsat pe mine colegii Cerbu muu si Tapiru muu?)
In ultima vreme sigurele persoane care mi se adreseaza sint cersetorii...
Acum mai vine si Borat.... absolut sinistru... mi-e si frica sa deschid gura, sa nu sun ca Borat, "in my country there is problem"... ori ca "Hard to understand. Talks on and on"...

vlad

Thanks, poza e facuta imediat dupa rasaritul soarelui, de pe acoperisul SUUB. Imi dau seama ce misto trebuie sa fie dimineata foarte devreme in biblioteca facultatii, cata lumina.

Cat despre ura, eu nu am vazut-o. Cu cearta intre dumneata, Cerbu si Tapiru, nu stim, numai voi ati scris si ati citit acolo, regeretam.

Si doar un student il notase pe tapir, probabil vreun chiulangiu pe care-l trasese de urechi.

lucisandor

una peste alta, parca nu mai am chef sau tupeu de scris

vlad

Scripta manent (inca un avantaj pt blog), in plus cheful vine, pleaca, se intoarce...

A CERB

ba, io kred ka te poti pisha cata vreme nu te deranjeaza sa simti pantalonii intai calzi si apoi reci. io imi aduc aminte sa-ti fi spus vreo cateva magarii, dar nu remorka pe care o invoci matale. problema cu certatul este ca tu cazi by default pe ura( dupa cum astutely remarci mai sus). sunt si alte modalitati. what's wrong with the old fashioned humor? io zik sa chill.
Smile! It confuses people!

lucisandor

daaaa.. tu faci glume "old stail".. ne ridem toti la dumele tale, ai remarcat corect
sa iti explic ca lui borat ca gluma pretinde un lucru neadevarat: nu merge nici "eu am tractor, tu nu ai", sau "tu ai taia iarba pentru 50 de dolari, eu ti i-as da", si nici oricare alta varianta a lui "tu esti sarac, eu sint bogat"..
cel mult bag-o pe aia a lui genica boerica "daca mie mi-a placut cartea"
oricum, cu mine nu vorbesc decit cersetorii... cred ca ai facut o greseala bagindu-te printre ei

A CERB

io kred ka ai memorie selectiva. eu ziceam ca sunt zgarcit si imi tai singur iarba si skimb uleiul la masina.  tu erai boierul care platea pe amarasteni sa faca munca de jos. oricum , ai inteles si tu ca borat nimic din treaba aia. ideea era ca se poate sa ai un trai decent( nu a zis nimeni in afara de tine bogat) si ca nu e totul negru cum te tot lamentai  tu( dand vina , aberant pe tapirul pentru norocul tau de a castiga loteria). depinde de atitudine.

nu am gresit ca m-am bagat printre cersetori, dar am gresit ca am vorbit cu tine, recunosc spasit.

wlad, good one
Smile! It confuses people!

lucisandor

eu am mai putin decit un trai decent si tu probabil ai mai mult decit un trai decent...
de taiat iarba probabil o tai din acelasi motiv din care ai plantate roshii si din acelasi motiv pentru care exista atita homimpruvment la televizorul licuriciului... neavind griji, ti le inventezi
eu cum imi tai iarba?

A CERB

Quote from: lucisandor on November 16, 2006, 07:13:47 PM
eu cum imi tai iarba?

tz-am mai spus si te-ai bashikat. uneori am senzatia ca o rulezi, nu o tai.
Smile! It confuses people!

tapirul

sandore, eu pe tine nu am varsat laturi inca, dar pot sa o fac de acum incolo, nu ma jenez.
Tu chiar ai memorie selectiva, cand eram mici ziceam "ti se poare de foame," tu esti un pic sub traiul decent si fomist (si cerbu un pic peste ala decent) nu din cauza lui cerbu sa a lui bush ci din cauza ca esti rrroman vajnic (da american, cum de dai mare la aia mai prosti de pe colegi dot ro), cu sula in sus, atitudine si cacat in gura.

Prima data te-ai luat de mine fara nici un motiv matur (aia cu carnatzii e de cacat), acu' nu te mai astept. Ti-am declarat razboi.

...ce pula mea...

In primul rand o sa iti bloguiesc read only toate posturile pe care le-ai sters cu atat osardie. Asa ca vrea mushii mei de carnatzar.

PS nu stergeti postul asta ca il pun la loc. Sorry vlad.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Eu n-am sters nimica pana acum.

Furnika


lucisandor

#12
tapireishan, tu care traiesti decent, da si mia o pizza... iti imaginezi ca daca sterg o vreme si nu mai pot sterge dupa aia, o sa pling....
da' te aduc la masa tratativelor... uite, iar bag in discutie adevaratul nume al adevaratului meseriash .. stii tu, ala care iti da si tia o bere si zice sa platiti fiftififti mai ncolo, cind o sa iti permiti...  ca sa zici ca traiesti decent
si la ce bun ai mai lasat faza asta cu oricine poate sa stearga??

vlad

Mă tem că n-am să te mai văd uneori.

tapirul

sandore, ce vorbesc eu si ce intelegi tu
Dute in pizda ma-tii de depresiv. Ban definitiv. Bloguieste in decenta ma-tii.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

PS Vlad, am zis sorry nu in ideea ca ai sters pana acum ci in ideea ca vei sterge in viitor din cauza limbajului meu v0it rextrem vulgar. Io nu sunt mama lui lucisandor sa il mai invat bunul simt, ii raspund cu ce intelege el mai bine. Cu laturi. Abia acum.
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Asta-i defectul in familia noastra, suntem previzibili.
Acuma frate-miu, crezi ca daca l-ai injurat pe Luci de mama l-ai facut sa regrete amarnic sau sa se teseasca? El are pararile lui, tu pe ale tale, cerbu pe ale lui, eu pe ale mele, vlad pe ale lui, samd. E loc sub soare pentru toti. Cred ca tot pe ceilalti i-ai jignit mai tare cu cuvintele alea urate. Deoarece sandor a  declarat singur ca este fomist oricum nu l-ai atins nici cu asta. Gandeste si scrie mai la rece, nu cand esti cu capsa pusa rau ca tu pierzi. A patit-o si cerbu odata cu postatul la nervi dar de atunci vad ca il ia altfel pe luci, mai la punctul lui sensibil.
Va fi bine!

A CERB

adeveresk pe aceasta kale ka tapirul nu a scris la nervi. io krek ka vroia doar sa komunice, si a epuizat mijloacele logice si de bun simt. in afara unui argument foarte fierbinte cu cetateanul turmentat pe tema voalurilor la femeia musulmana, tapirul a fost intr-o "rare form" ajutata kopios de vinuri murfatlar, jidvei, dealu mare, bere ursus(mot my favorite,  the heck with it, ciuc still rulz) plus margherite, rom si cole,,,,,, si ce s-a mai descoperit prin kasa. am pune poze, dar ne-am kompromite.

banul a fost konsecinta fireasca, pentru ca dl sandor nu a invatat din experienta ca amenintarile duc la escaladarea situatiei, nu la back-off.

hac!

Smile! It confuses people!

tapirul

adeveresk si eu pe aceasta cale ca cerbu are dreptate (?  ???). Skopu meu nu a fost sa il fac pe sandor sa regrete sau sa se teseasca or stuff , ci pur si simplu sa ii comunic ceva. Si cuvintele urate le-am ales special (nu la nervi) tocmai ca sa comunic cevaul ala. Mesajul (pe scurt) a fost "hai siktir".  Pur si simplu mi s-a luat de sandor si gata.
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

#19
Pai prin tesit eu inteleg si sa inteleaga mesajul comunicarii tale.
Si ai folosit destul de multe cuvinte naspa ca sa spui pana la capat ca-i ban, puteai numa sa zici ca-l banezi si gata. Nu ca's eu pudica (cum ar crede unii  ;D), dar ma gandesc ca nu's toti ca mine, unii s-or fi simtit oripilati.

PS
Aha, deci va chefuiti fara noi!
Hac sunteti voi!!!
Va fi bine!

vlad

Io recunosc ca m-am oripilat nitel, dar eu nu inteleg nici acum natura conflictului. Numai ei il intelege, de altfel. O fi serios rau daca s-a ajuns aici. Totul e deja-vous din ala oricum, mi-aduc aminte cand slobizz atragea o ploaie de injuraturi pe imed (trecut-au anii).
Tapirsis, intai a oripilat tapirul, apoi luci a amenintat ca da-n fapt numele real al nu stiu cui care-i facea cinste tapirului nu stiu cand, si la aceasta noua amenintare tapirul a dat ban al craiovei permanent.

Totusi, nu stiu exact despre ce nume era vorba (al cerbului?), dar un ban permanent vaduveste tot forumul de un interlocutor. Si asa am ramas doar vreo 5-6.

tapirul

pai cred ca deja-vuul am vrut sa il evit..
recunosc cam am cam sarit calul; eram mai cu chef (jidvei si murfatlar si alea) si nu mi s-a parut asa dur la vremea respectiva. Imi cer scuze pentru ceilalti useri (posibil) oripilati.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Stai liniştit, tapire, suntem o gaşcă de moşi superduri, tată. Nu ne chişăm pe noi una-dooă.

Furnika

Bine ai revenit Stefan (sau poate lucisanor?).

tapirul

a, sis, mesajul de hai siktir nu a fost numai banuitul, ca daca era asa il banuiam direct cum zici si tu. A fost mai mult pentru mine, ca sa nu mai fiu tentat sa ma lansez intr-o discutie logica in care eu sa incerc sa explic totul de la a la z, cum ca precum eu nu sunt licurici si uite de ce nu si alea alea, ca mi-am dat seama ca cu sandor nu duce nicaieri, vorba ta el cu ale lui si eu cu ale mele, la el e faza de projection si asta e. Io sunt de vina ca a venit el in america (l-am pacalit cand intreba si el ca cum e), io sunt de vina ca nu are el pe ce dormi (l-am pacalit cu futonul), etc, etc, etc.  Vlad si ana freud poa' sa explice mai bine cum e cu fazele astea.
Eu am tot sperat ca lucisandor e recuperabil. Inca mai sper sincer sa fiu, da' mai are.

de chefuit ne chefuim indeed (ne-am, adica). Cu carnati licurosi si alte alea. Am fumat si trabuc, si mai licuros. 
cre'că, nu ştiu...

tapirul

PS fomist sunt si eu si nu trebuie sa vina sandor sa scoata asta la iveala cu un pm trimis lui acu nu's cat timp, o spun si am spus-o fara sa imi fie rusine. Diferenta dintre mine si el e ca io nu dau vina pe altii si nu imi proiectez depresiile si ura aiurea.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Corect !

P.S. Si zi, de data asta cu cersafu' ce ai facut ?

tapirsis

Pi bai, io la cheful de plecare din orasul luminilor neu(t)ronice am fumat trabuc cu colegele si cu seful. Inseamna ca sunt licuroasa rau si io. A, si am facut si gratar d'ala pe aragaz sa nu oripilam vecinii. Hai Romania!
Va fi bine!

A CERB

Quote from: vlad on November 19, 2006, 10:16:43 PM
. Totul e deja-vous din ala oricum, mi-aduc aminte cand slobizz atragea o ploaie de injuraturi pe imed (trecut-au anii)

? de ce bre deja-vous?
Smile! It confuses people!

vlad

Pai nu stiu, e o chestie, ca-n filmele americane am auzit prima data si asea zicea. Presupun ca e un rendez-vous deja terminat, nush.

A CERB

io l-am gugaluit si l-am gasit cu virgula" deja, vous?" si vorbeau de un rendez vous ejaculat prematur, or something... or maybe it's the hangover.
Smile! It confuses people!

tapirsis

or

Feel like I've ...
milked this cow before: deja moo
seen this strange animal before: deja gnu
smelled this bad odor before: deja phew
visited this menagerie before: deja zoo
scared this person away before: deja boo
read this mystery book before: deja clue
been in this courtroom before: deja sue
felt this bad before: deja rue
felt this sad before: deja blue
expanded this way before: deja grew
seen this slime before: deja goo
learned this stuff before: deja knew
waited in line before: deja queue
eaten this dinner before: deja stew
romanced this person before: deja woo
forgotten your name before: deja who
had this feeling of deja vu before: deja too
seen these twins before: deja two
used this beer recipe before: deja brew
been on this airplane before: deja flew
came up with this innovation before: deja new
fed these pigeons before: deja coo
sketched this portrait before: deja drew
ended this relationship before: deja through
Va fi bine!

Furnika


tapirul

deja poo e sandor, ca tot incearca sa se inscrie pe forum cu numele lui cerbu. O sa i-o puna cerbu urat daca nu se lasa.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Deja Fu. Rnika. Hai ca asta n-a avut haz.

A CERB

ce nu-si da seama sandoru este ca eu nu am scris nimic de care sa-mi fie rushinika sau frika. el, da( skripta manent). how's that for a threat?
Smile! It confuses people!

tapirul

heniuei, in afara de trabuce si Jidvei stiti ce am mai facut? Am fost la The Art Institute of Chicago... Din pacate nu am avut decat o ora la dispozitie....
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Quote from: vlad on November 20, 2006, 08:54:03 PM
Pai nu stiu, e o chestie, ca-n filmele americane am auzit prima data si asea zicea. Presupun ca e un rendez-vous deja terminat, nush.

adevarul e ca mi s-a luat de cati tampiti ma corecteaza aici cand zik deja vu. dupa ce initial nu inteleg ce zik, kand repet, imi surad binevoitor: you mean" deja vous" . invariabil raspund" no, YOU mean deja vous, I mean deja vu"
Smile! It confuses people!

tapirul

p'aia cu "Viola!" in loc de "Voila!" ai auzit-o?
Io o vad constant aici.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

uite ka p'asta n-am auzit-o. aberant...
Smile! It confuses people!

vlad

Cu toate astea, in literatura stiintifica, americanii folosesc toata terminologia latina sau franceza (aia câta e), cu o mare corectitudine. Noua nu ne-ar trece prin cap sa zicem: " Pacientul prezinta oedemata la nivelul gambelor si phenomenae de insuficienta cardiaca". In schimb, in literatura medicala româneasca domneste un academism teapan si tâmpit, de exemplu nimeni n-ar indrazni sa zica "insuficienta inimii". Uneori, termeni academici românesti sunt ridiculi prin etimologie, de exemplu "culbuta". Un termen ginecologic academic. "Culbuter" in franca inseamana, literal, " a da cu curu de pamant".

A CERB

e adevarat ca te omoara cu latina. oe si ae sunt totusi britanice.

limbajul gaunos pseudostiintific caracteristic la noi e menit sa intimideze si sa mascheze ignoranta de multe ori. bleah! ( nu e specific romanesc, doar e parca mai prevalent la noi)
Smile! It confuses people!

vlad

Da ai dreptate, britanicii le folosesc. Scuzatz.

A CERB

A propos de blog: multumesk pe aceasta kale d-lui luci sandor pentru linkul din blogul dumisale:

http://lucisandor.blogspot.com/

sectiunea oldies but goldies. the download manager rocks.
Smile! It confuses people!

Nadal

Ce a fost blogul a fost ...
Problema ce se pune ii ... ce va fi cu el?
Cersetori sunt peste tot, ii plina lumea de ei ... numa ka nu toata lumea ii vede
Cine isi aduce aminte de versurile de la Vama Veche cu americanii...

Blegoo

Aaaa...daca nu e cu suparare...care-i treaba? Ca n-am priceput nimica...ori e ceva, topic abscons, alea...doar pentru initiati?
Unu' tunde iarba...altul nu vrea s-o tunda...de unde si pana unde banul permanent?
Zau daca inteleg ceva...  ???
Si care-i faza cu contu' de flickr?
"On the internet... nobody knows you're a dog"