News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

patriotism

Started by A CERB, November 29, 2004, 02:11:58 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mada

Quote from: stefanNu cred că se cheamă "patriotism" iubirea faţă de o Românie imaginară. România reală e cea în care salariul de rezident îţi ajunge doar de mâncare şi pentru postul de preparator îţi trebuie pile ca să dai şpagă
---
România e aia în care dormi, mănânci, te cerţi cu vânzătoarea, lucrezi, scuipi, îţi aperi buzunarele în troleu, înjuri, te împiedici de un fier răsărit din asfalt în mijlocul trotuarului, eşti luat la rost de doctor, atacat de câini în mijlocul oraşului, obligat să asculţi tâmpeniile senililor care dictează democratic cine te fură din poziţii de conducere, unde eşti scârbit de cerşetori diformi şi împuţiţi "produşi" de cererea pieţii, unde scursurile proferează obscenităţi în public, unde superstiţia a luat locul religiei, unde defetismul e filosofie de viaţă, unde oamenii supravieţuiesc în loc să trăiască şi li se pare normal, unde nenorocirea celuilalt e singura bucurie reală, unde "l'enfer c'est les autres", unde alcoolul ţine loc de protecţie socială, unde profesorul de sport pipăie elevele şi nu-l bate nici un bărbat, unde Mercedesul a ajuns maşină de ţigani, unde ortodocşii se bat cu greco-catolicii pe biserici, unde redacţiile de ştiri încurajează amărăştenii să joace la loterie. România e mocirla în care înotăm zi de zi, nu construcţiile imaginarului menite să facă viaţa suportabilă şi înfrângerea zilnică mai puţin dureroasă.

Ba eu cred ca se cheama patriotism sa incerci sa transformi in realitate obiectiva, acea Romanie imaginara si ideala pe care obligatoriu trebuie s-o iubesti in sufletul tau. Cat de mult poti tu sa transformi, indiferent cat de putin reusesti.

Atunci cand au planuit unirea principatelor, realitatea obiectiva era cu totul alta, asa cum realitatea obiectiva din exemplele pe care le dai, nu este ceea ce ar trebuii sa fie. Insa oamenii aia, adevarati patrioti, nu s-au poticnit de realitatea obiectiva si NU s-au resemnat.
Daca ar fi gandit ca tine Stefane, cred ca nu ar fi existat nici o unire.

Eu cred in puterea exemplului. Ia un pic exemplu de la cei care au reusit sa schimbe ceva, cat de mic e acel ceva. Daca altii au putut lucruri atit de marete cum a fost unirea, tu de ce sa nu poti sa incerci sa schimbi (macar la nivel individual; al tau) lucrurile marunte pe care le dai ca exemple negative si astfel sa devii tu un exemplu pt altii ???

Nu poti, tocmai pt ca iti lipseste din suflet acea romanie afectiva.

Quote from: tapiruIn continuare sustin ca a avea o romanie afectiva in suflet nu te face in mod necesar un patriot.

Nu, dar fara a o avea in suflet, NU poti nici macar concepe notiunea de patriotism.
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Stefane, doar fiindca tu stai toata ziua la calculator, asta nu inseamna ca nu mai exista nimic in afara a ceea ce tu vezi. Ai vazut tu tara asta? Nu asa, ca ai fos la Cluj pentru rezidentiat sau in vacanta nu stiu unde. Sa mergi, cu intentia de a o descoperi. Ma indoiesc in mod serios, dupa cum vorbesti.

Eu imi mai luam bocceaua in bat pe vremuri si plecam, am vazut multe si m-am inchinat, dar mai am prea multe de vazut. (Ai mei calatoresc mult mai mult cu bocceaua in bat, eu au fost mereu mai boemi ca mine, ii invidiez). Fara inchipuiri de-ale mele, va jur ca, de câteva ori, mi s-a facut rau de prea mult furmos . Exista prea mult frumos, merita sa te umpli de el pâna la refuz, si am facut asta aici, in România. Din pacate, sufletul meu e prea mic ca sa duc cu mine frumosul asta, sub forma unei Românii afective, pe unde ma ratacesc, ce sa fac.

stefan

Vlad, România nu înseamnă un apus de soare pe Ceahlău, ci mormanul de pet-uri aruncate de conaţionali în orice râpă. Patria este formată din oameni, nu din vrăbii, deltă, briză, munte, plajă, etc. Natura este interesantă doar în măsura în care au modificat-o locuitorii ce-o parazitează - în discuţia noastră despre patriotism.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

mada

Quote from: stefanVlad, România nu înseamnă un apus de soare pe Ceahlău, ci mormanul de pet-uri aruncate de conaţionali în orice râpă. Patria este formată din oameni, nu din vrăbii, deltă, briză, munte, plajă, etc. Natura este interesantă doar în măsura în care au modificat-o locuitorii ce-o parazitează - în discuţia noastră despre patriotism.

O sa-ti dau un exemplu cat se poate de real si concret.

Intr-o dupaamiaza friguroasa de noiembrie, am mers cu un grup de cunoscuti la un gratar la munte. Linga noi, mai era un singur grup in zona. La un moment dat a inceput sa ploua, o ploaie de-aia marunta si rece, iar noi am inceput repede sa stringem gunoaiele pe care le facuseram noi si sa impachetam sa plecam. La un moment dat ne dam seama ca unul din grupul nostru lipseste si cand ne uitam dupa el, il gasim stringind gunoaiele celuilalt grup, care si ei isi stringeau lucrurile, dar fara sa isi stringa gunoaiele.

Dupa cum vezi, nu toti conationalii tai lasa gunoaie in orice ripa, dar tu te incapatinezi sa ii consideri conationali doar pe cei care lasa gunoaie. Ma intreb si eu cu uimire de ce?

Atunci cand ceilalti (din celalalt grup), au vazut ca tipul asta din grupul nostru se apuca sa le stringa lor gunoaiele, au inceput si ei sa isi stringa gunoaiele lor impreuna cu el.

Iata puterea exemplului.

Pe drum la intoarcere, cativa din grupul nostru care ramasesera siderati de gestul tipului astuia, il intreaba socati ce l-a apucat sa le stringa altora gunoaiele.
Tipul asta, un om umblat prin lume, ne-a povestit atunci o intimplare uimitoare. Ne-a povestit cum el in america, la un moment dat se plimba pe faleza impreuna cu niste americani si cica la un moment dat, dupa ce fumeaza el o tigara cu sete, arunca mucul de la tigara pe jos, moment in care unul din americanii cu care se plimba (si despre care el povestea ca avea un statut social mai mare decit al lui), cu aerul cel mai natural si firesc din lume, scoate din buzunar o punga, culege de pe jos mucul de tigara aruncat de el (de roman), il baga in punga, isi baga punga in buzunar si merge mai departe ca si cand nimic nu s-a intimplat. Tipul povestea ca gestul americanului a fost ca o palma pentru el si ca de atunci de cand a vazut ca acelui american, cu statut social mai mare ca al lui, nu i-a cazut mandria sa-i stringa lui mucurile de tigara, de atunci si el si-a zis ca nu are de ce sa ii pice mandria sa le stringa si altora gunoaiele, nu numai pe ale lui.

De aici se poate trage concluzia ca pt orice problema care te nemultumeste, exista mai multe solutii pe care oricare din noi le poate adopta ca sa indeparteze sursa nemultumirii, ba chiar sa ajunga si sa fie un exemplu pt altii.

Pe mine povestea tipului astuia m-a uimit atunci pentru ca exact in vara aia, la mare, vazusem un grup de americani care isi lasasera absolut toate gunoaiele linga cearceaful nostru, desi cosul de gunoi era fix in fata lor si la foarte mica departare.

Aici lucrurile pot fi interpretate in mai multe feluri: fie ca, la fel ca si romanii, nu toti americanii sint civilizati (ar fi interesant de aflat: cand tu o sa ajungi in america o sa-i observi numai pe americanii civilizati ?), fie ca ce a facut americanul ala de care povestea tipul asta, poate fi interpretata ca o mica lectie de patriotism (in tara lui americanul stringe chiar si gunoaiele altora, dar in tara altora nu si le stringe nici pe ale lui).
mada - once again: mada. not anyone else.

A CERB

eu cred ca americanul ala e de fapt doi si ca se ei se poarta la fel indiferent unde ar fi. am vecini nesimtiti care isi lasa cainii sa se cace pe iarba mea( acum ploua mai des, dar mai la vara o sa pun niste ardei iute prin iarba) desi le-am zis sa nu. ceea ce conteaza, din pacate, este average-ul dar speranta este ca comportamentul elegant e molipsitor, ceea ce e destul de optimist.
Smile! It confuses people!

mada

Quote from: A CERBsperanta este ca comportamentul elegant e molipsitor, ceea ce e destul de optimist.

Speranta e - si asta chiar nu e optimism ci realism - ca pentru orice exista solutii care sa multumeasca pe cat mai multa lume, daca nu chiar pe toata lumea.
Trebuie doar sa dai dovada de putina bunavointa ca sa le cauti si sa lasi lenea deoparte ca sa le aplici.

Nu stiu ce aveti voi cu cainii, dar, apropo de nemultumirea exprimata de Stefan si de faptul ca pt orice exista o solutie care sa multumeasca pe toata lumea, uite cum a procedat o prietena de-a mea: speriata ca in jurul blocului unde locuieste, in fiecare seara o agresau cainii vagabonzi care se aciuiasera acolo pt ca erau hraniti zilnic de cativa locatari iubitori de animale, a cautat si a gasit o babuta dintre cei care hraneau cainii si i-a propus sa le faca ea (prietena asta a mea) cotetze pt fiecare caine vagabond, cu conditia ca batrina sa aiba grija sa ii tina in permanenta legati fiecare linga cotetul sau.
Tipa zice ca batrina respectiva a fost mai mult de incantata de targul propus de ea (batrina era o amarita care nu avea posibilitati sa le faca cotete) si ca acum toata lumea e multumita - si ea si ceilalti locatari care nu sufera cainii, ca seara cand vin acasa stiu ca nu ii poate musca nici un caine, si batrina respectiva si ceilalti iubitori de animale din bloc ca acum cainii au un adapost de frig, ploaie si zapada si posesorii de autoturisme din zona ca noaptea daca vine vreun ciordales, cainii latra si ii trezesc mai bine decit alarmele lor de la masini care pot fi foarte usor inactivate de hoti.
mada - once again: mada. not anyone else.

tapirsis

Quote...nu construcţiile imaginarului menite să facă viaţa suportabilă şi înfrângerea zilnică mai puţin dureroasă
Stefan, daca admiti de la inceput infrangerea, nimic nu mai are valoare. Lupta nu mai are sens.

QuotePatria este formată din oameni, nu din...
Da, Stefan, de acord, dar si din oameni buni. Vrabii si peisaje sunt si in Caraibe dar sunt si oameni mai putin buni si pe acolo, presupun.

QuoteSi nu era doar "afectiva". Nu era o stare de spirit, era de-adevaratelea.
Complet de acord cu Vlad. Si cu Mada cand spune ca daca nu ai pentru ce sa lupti nu vei lupta.

Quote...pai atunci de ce nu faceti un brainwashing pozitiv care sa schimbe oleaca atitudinea fata de munca si de viata in general
Da. Complet de acord. Am incercat si sfatul dat de Cerb in alt topic sa introspectez putin (prozac poate imi trimiteti voi de acolo, ca aici..., si vorbesc foarte serios). Sa vad de ce ma supara pana la lacrimi (sau pana la revolta) cand cineva la pararea caruia tin are pareri sau convingeri (nu stiu cum e mai corect) preponderent negative referitor la specificul nostru national. O fi pentru ca ma tem in subconstient sa nu fie adevarat? O fi pentru ca sunt eu orgolioasa si spun ca daca eu si inca zece nu suntem asa si am ramas aici, exista sperante? O fi pentru ca cei cu negativele gresesc intr-o masura mai mare sau mai mica? O sa incerc sa numar de acum sa zicem 2 saptamani inainte de cate ori voi lauda si de cate ori voi blama, sa vad ce iese.
La orice argument negativ se poate aduce unul pozitiv exact cum a facut Mada mai sus, si asta, zic eu, aduce mare speranta in ecuatie.
Si prin exemplul personal, cu grupurile de elevi si studenti care aduna peturile aruncate in rapi la munte sau pe plaja la mare, sau cu inspectorul care venise in uzina in care lucram in hala de productie si statea cu chistocul de tigara stins in mana in cautarea scrumierei sau cosului de gunoi desi pe jos era covor de chistoace, si cu muncitorii care s-au convins ca pot avea si ei in hala toalete civilizate, unde sa traga apa la pisoar si sa nu mai fure hartia si sapunul (cand au vazut ca nu e doar o minune care tine 3 zile s-au convins, a durat ceva peste 2 saptamani).
Dar si prin legi bine urmarite (ia sa-i amendeze usturator pe cei ce arunca hartii si guma de mestecat pe jos). Si prin educatie, multa, multa educatie, daca nu in familie, macar la scoala, copiii sunt foarte receptivi si invatati bine, ii vor invata ei pe parinti ca nu e frumos sa lasa plasticele in iarba verde.
Va fi bine!

tapirul

nu stiu daca parerile (celor care exprima pareri) sunt neaparat preponderent negative sau pozitive. Cred ca majoritatea care au strong opinions about romania si specificul national sunt de fapt undeva la mijloc in ceea ce cred - numai ca aleg sa exprime ce cred ei ca e mai important. E ca la doctor, o sa iti spuna ca ai problema aia si ailalta, nu ca ai ochi frumosi si picioare lungi. Scoti in evidenta problemele, ca sa le poti rezolva. Primul pas catre vindecare este diagnosticul (corect si cinstit), isn't it?
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Da, daca pui problema asa, ai dreptate.
Dar eu percepusem ceva de genul: totul in Ro e naspa, toti romanii sunt lenesi, toti arunca hartii pe jos, toti romanii doar supravietuiesc, e numai neputinta si deznadejde, samd. Daca perceptia mea a fost gresita, mea culpa.
Va fi bine!

tapirul

ar trebui sa facem un exercitiu de "invers". Stefan si cu mine sa postam ceva frumos de romania, si vlad ceva urat.
cre'că, nu ştiu...

stefan

Romania is a fascinating country, on account of it's beautiful and joyous people. There is a sense of order and honesty all around. The warmth of the language is only matched by that of the social interactions. As a proud Romanian, I wish to "Lock you, România!" and keep it for myself.

Vlad, ai tastatura.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

ma ofer sa scriu eu ceva naspa de Romania cand tu vei scrie ceva in romana, nu in inglish ca sa para spuse printre dinti de altul.ia fa asta sa vezi ce voi incepe sa scriu eu de Romania de rau.
ps:spune in asa fel incat sa ne demonstrezi ca tu crezi ceea ce spui(nu versuri de gradinita).pt ca si eu stiu si cred ca sunt multe porcarii in Romania-dar prefer sa le vad pe cele bune, chestii pe care le voi spune.
ramas bun...

Furnika

Cum ar fi 'Eu te pup, Romania?'.

dustweaver

Romania mea e pur sentimentala si consta "fizic" in cativa km patrati si toti oamenii care au fost la un moment dat acolo sau inca mai sunt... Cand ei nu vor mai fi, Romania mea nu va mai exista nici ea, va fi doar o bucata de timp dusa mai departe pana la ultimul meu gand si nu mai mult.

Nu am nici un merit ca stramosii mei au fost bravi sau luminati (cati or fi fost), n-am nici un merit pentru mult-invocatii olimpici sau palmele zdrentuite ale copilelor de la Deva. Si nu inteleg prea exact ce ma obliga sa ii invat si pe altii :D sa nu arunce gunoaie, daca eu nu o fac,  nu vad de ce conationali de-ai mei nu au puterea de a filtra singurei lucrurile, fara a se apela fortat la anumite resorturi. :P

Romania nu mi-a dat aproape nimic, doar alegeri dureroase. Atat.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

Quote from: dustweaverRomania nu mi-a dat aproape nimic, doar alegeri dureroase. Atat.
Romania a avut grija sa nu iti pice bombe in cap.acolo la voi nu stiu daca aveati colegi straini.noi aveam sarbi(bine si bulgari, greci, arabi si moldoveni).stii cum e ca cineva de varsta ta sa-si sune parintii sa vada daca traiesc?daca nu i-a lovit o bomba?in timp ce pe noi ne preocupau lucruri marunte la aia in tara explodau bombele pe drumuri si-n case.
stii ce mi-a zis sarboaica? eram mai multi colegi la respectiva discutie dar nu cred ca a bagat cineva in afara de mine de seama ce spunea tipa(nu ce vorbea):erau la ei niste geruri napraznice si-i intrebam cum rezista la asa frig.stii ce mi-a raspuns? "daca am rezistat noi la bombardamente, rezistam la   orice"(am citt-o exact ca mi-a ramas in memorie raspunsul). comentariile-s de prisos.
ramas bun...

dustweaver

Nu a avut Romania, a avut nasterea mea intr-un an de gratie (nu din deceniul 4) grija de asta, daca e sa tratam lucrurile asa. ;)

Stii ca imi imaginez prea des cum o sa fie sa-i sun si sa nu-mi raspunda nimeni ? Afla acum ca despre asta vorbeam.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

da, deceniul 4 cand lumea era cuprinsa de un razboi mondial.atunci era pace la nivel mondial.aia era de o varsta cu mine si cu tine.ea nu a avut noroc ca s-a nascut tot intr-o perioada de pace.?diferenta e ca la ea aci la o aruncatura de bat pt mine si stefan tara ei era in razboi pe cand la tine era pace.
ps:vorbim de deceniul 4 secolul trecut, nu? :lol: a dracu chestie ce bosorogi suntem, ne-am nascut in alt secol :D (asta offtopic)
ramas bun...

dustweaver

Bre, n-are nici o legatura, de ce refuzi sa vezi? Scrii de parca starea normala ar fi razboiul :shock: si Romania a tras din greu sa ne apere pe mine si pe tine, sireaca :!: . Este de-a dreptul mindblowing .

Asa, in timpul deceniului 4 se nasteau in America, na, oameni pe care nu i-a bombardat nici dreaq. Era meritul Americii ? sau vina.. cui?  :shock:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

nope tu nu intelegi ca Yugoslavia era menit a fi doar inceputul secesionismului si a razboaielor civile in Blacani si acelasi lucru era planificat si pt Romania.ca nu s-a intamplat asta este meritul Romaniei.asta tot incerc eu sa sugerez.
citeste Fantomele Balcanilor de Robert Kaplan-jurnalist american(nu stepurile  :D )si vei intelege.
ramas bun...

stefan

Vai, săracii sârbi, ce ghinion pe capul lor că nu s-au născut musulmani în Kosovo... Un chirurg sârb din TM îmi zicea că s-a dus în timpul războiului la Belgrad şi a stat pe un pod, ca dovadă supremă de sfidare a agresorului. Greu m-am abţinut să-l întreb ce-ar fi făcut dacă ar fi fost de cealaltă parte a epurării etnice.

Patriotismul trebuie să reflecte recunoştinţa pentru oportunităţile de dezvoltare într-o anumită ţară, nu pentru contextul istoric. Când ţara îţi pune piedici, nu te poţi resemna cu observaţia că laşitatea conducătorilor şi uşurinţa cu care schimbă taberele au dus la mai puţini ani de conflicte armate.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

dustweaver

Quote from: INDIANULnope tu nu intelegi ca Yugoslavia era menit a fi doar inceputul secesionismului si a razboaielor civile in Blacani si acelasi lucru era planificat si pt Romania.ca nu s-a intamplat asta este meritul Romaniei.asta tot incerc eu sa sugerez.
Asta e convingerea ta. A mea e ca Romanica era bine mersi oricum, nu se potrivea in planul in care n-are mare lucru de zis, daca exista unul :).

P.S. O sa ma fac jurnalist . ;)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

auuu asta vede numai CNN de crede si el de epurarile etnice ale sarbilor-nazisti.e o intreaga polologhie foarte bine documentata despre asta dar nu intru acum in ea ca altul e subiectul.
sa te vad eu ce oportunitati de dezvoltare aveai daca ne bagam si noi intr-un razboi.asa e cald in camera,stai in fata computerului, mai fumezi o tigara, iti faci planuri de viitor.
stii cum iti faci viata mult dorita?Intrand intr-un partid si facand chiar tu politica pe care o doresti.Dar e mai usor de vorbit ca nu-ti creeaza altii tie oportunitatile ca tu decat sa le insfaci sau si mai simplu, te cari.

ps:eu gata inchid discutia ca mi-am promis mai demult sa nu ma mai bag in genul de discutii frumoase ca altadata(lungi si misto).pe forumul asta s-au depasit niste limite de bun-simt(nu acum ci cu ceva timp in urma)si hotarasem sa ma implic numai in postari de genul -filme, linkuri-.acu am uitat si eu de promisiunea facuta mie si a lansasem iar in argumentatii.
ramas bun...

stefan

În ce partid eşti, amice? În PRM?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

QuoteÎn ce partid eşti, amice? În PRM?
ha!mama ce perfect am intuit mai sus ca se va ajunge la genul asta de discutii.damn i'm good!(sau intuibili ailaltii).
nope nu sunt in nici un partid.partidul cu care simpatizam s-a desfiintat din lipsa de fonduri.
ramas bun...

mada

Quote from: dustweaverNu am nici un merit ca stramosii mei au fost bravi sau luminati (cati or fi fost), n-am nici un merit pentru mult-invocatii olimpici sau palmele zdrentuite ale copilelor de la Deva. Si nu inteleg prea exact ce ma obliga sa ii invat si pe altii  sa nu arunce gunoaie, daca eu nu o fac, nu vad de ce conationali de-ai mei nu au puterea de a filtra singurei lucrurile, fara a se apela fortat la anumite resorturi.  

Romania nu mi-a dat aproape nimic, doar alegeri dureroase. Atat.

Tot ceea ce esti - cu bune si cu rele - pina in momentul in care parasesti pentru prima oara pragul natiei tale, se datoreaza - genetic si dobindit - unor romani (fie ei parinti, modele bune sau rele din jur, etc).

Acei romani ti-au dat un start, ti-au dat niste "talanti" (fie ei buni sau rai). Ba chiar te-au povatuit, cat au fost ei in stare de romani prosti, si cum sa folosesti acei talanti. Iar tu, tot un roman, ai filtrat povetele lor, prin prisma modului tau de gandire romanesc format tot de romani.
Pina in momentul in care ai plecat.
Nu ti le-au dat aia in a caror tara vrei sa pleci, sau ai plecat. Aia, in caz ca te-au luat, te-au luat gata crescut si valoros (ca altfel nu te-ar fi luat), dovada ca niste romani te-au nascut si crescut valoros (care romani au fost la randul lor nascuti si crescuti asa de parintii si conationalii lor - e continuitatea aia de care zice Vlad).

Si deodata te-ai trezit tu, cu talantii-n buzunar, sa negi tot ceea ce esti si tot ceea ce ai primit pina atunci si sa zici "da' eu nu le datorez nimic, eu am facut totul singur si tot ce mi-au dat ei au fost alegeri dureroase, asa ca plec".

Aaaa, ca dupa ce pleci mai inveti si de pe acolo alte lucruri e alta poveste (apropo, dorinta de a invata/perfectiona cine ti-a insuflat-o? E o trasatura nativa / genetica a ta de roman, sau ti-au insuflat-o alti romani din jurul tau, eventual parintii romani sau alti romani care au jucat un rol important in dezvoltarea ta?).

Dar eu ma refer la momentul dinainte de a pleca. Cand esti hotarit sa pleci pt ca nu iti mai convin romanii, dar in acel moment tot ceea ce esti, esti de fapt un produs pur romanesc. Care se neaga pe sine si pe cei care l-au format.

Stii cum faci tu: precum copii aia care zic ca ei n-au nici un merit sa se fi nascut din parintii aia si nu altii (desi chiar acei parinti le-au oferit cat au putut sa-i duca pe ei capul si i-au format in felul in care sint la acel moment cand vor sa plece), si trag concluzia ca din acel motiv, nici ei la randul lor nu au vreo obligatie fata de copii lor si nici fata de parintii lor.  

Pentru mine e foarte greu sa pricep cum vine chestia asta. Da' poate o fi greu sa pricep pt ca sint roman...

Quote from: dustweaverSi nu inteleg prea exact ce ma obliga sa ii invat si pe altii  sa nu arunce gunoaie, daca eu nu o fac, nu vad de ce conationali de-ai mei nu au puterea de a filtra singurei lucrurile, fara a se apela fortat la anumite resorturi.

Stii ce nu inteleg eu (dar, ma repet, poate ca nu inteleg cauza ca sint roman): de ce trebuie sa pleci intr-o tara straina ca sa te comporti civilizat si sa nu arunci gunoaie pe jos ? De ce nu poti sa te manifesti asa si aici ?

Iar daca tu te comporti civilizat (si aici), atunci automat devii un exemplu pt cei care nu o fac si poate ca ii "inveti" pe aceia fara sa apelezi fortat la nici un resort.

PS. Ma, pe tine te-au invatat parintii (romani presupun) sa nu arunci gunoaie pe jos, sau ai filtrat tu singurel chestia asta ?
mada - once again: mada. not anyone else.

stefan

Deci trebuie să mulţumim fierbinte patriei pentru condiţiile vitrege care ne-au impulsionat evoluţia, nu? Cam la fel cum evreii trebuie să-i mulţumească lui Hitler pentru evenimentele ce au dus la crearea Israelului.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

ce stil:se gandeste mada la argumente se chinuie sa scrie nu stiu cat si cu sufletul si vine stefan isi aduna o flegma ca betivii si jap! o trage scurt in ce s-a chinuit omul sa-i explice.

de aia nu se mai merita sa discuti argumentat, logic si sincer pe forumul asta.
ramas bun...

mada

Pai invata si tu ceva de la evrei: aia isi pastreaza identitatea nationala si sint mandrii ca sint evrei. In nici un caz nu isi neaga originile si nu le e rusine / nu sint nemultumiti ca sint evrei (indiferent de conducere, statusul economic al tarii lor, conditiile vitrege sau oportunitatile existente la un anumit moment).
mada - once again: mada. not anyone else.

INDIANUL

Eeee nu, stefan credea ca daca a pus in carlig o momeala gustoasa eu ma reped sa-i explic cum sta treaba cu Hitler-sionistii-evreii-crearea statului Israel.neeaaah.
chestia asta a invatat-o de la mine cand ma distram criticand pe un topic religia(si dadeam puternic)ca apoi sa se invarta guvidul(stefan)si sa muste vartos si sa inceapa si el puternic sa dea in mine.
ramas bun...

lucisandor

Quote from: madaPai invata si tu ceva de la evrei: aia isi pastreaza identitatea nationala si sint mandrii ca sint evrei. In nici un caz nu isi neaga originile si nu le e rusine / nu sint nemultumiti ca sint evrei (indiferent de conducere, statusul economic al tarii lor, conditiile vitrege sau oportunitatile existente la un anumit moment).
Afla tu ca in Brooklyn locuiesc zeci sau sute de mii de evrei. Multi dintre ultimii veniti sint evrei mai mult cu numele, fiindca sint veniti direct din Uniunea Sovietica sau succesorii, unde au primit o educatie complet laic-comunista si au invatat numai dulcea limba rusa. Astia sint ca lumea la o adica, maninca ce mincam si noi, sint decenti etc. Mai nasol e cu ceilalti, ultraortodocsii, de genul celor din filmele Barbarei Stresant, care pe linga aspectul exterior ridicol, mai au si pretentia ca ei sint pastratorii traditiei in conditii dificile, cind pamintul sfint este ocupat de o tzara crestin-musulmana numita din greseala Israel. Unii dintre ei sponsorizeaza fundatii arabe si nimeni nu se gindeste sa se intoarca acolo.

dustweaver

Quote from: madaTot ceea ce un individ nascut aici si de origine romana este - cu bune si cu rele - pina in momentul in care paraseste pentru prima oara pragul natiei sale, se datoreaza - genetic si dobindit - unor romani (fie ei parinti, modele bune sau rele din jur, etc).
NU, bre, niste OAMENI (amarati, care au trait o viatza proasta, dar asta e alta poveste).
Quote from: madaTot ceea ce esti - de la capacitatea de a invata care se datoreaza genelor tale primite de la parintii romani, de la felul in care ai fost educat - civilizat sau nu; dornic de a realiza ceva in viata sau nu; dornic de a muncii sau nu, etc, cunostiintele tale dobindite pina in momentul in care ai plecat - profesionale sau nu, pina si posibilitatea pe care ti-au oferit-o parintii tai romani sau scoala aia romaneasca pe care ai facut-o ca sa inveti limba engleza sa dai stepurile alea, valorile tale, cultura ta specific romaneasca, felul in care te-au impulsionat cei din jurul tau, chiar si capacitatea ta de a fi autodidact a fost initiata sau/si impulsionata de anumiti romani din jurul tau (sau macar tot niste romani au cumparat cartile pe care le-ai gasit tu in biblioteca), chiar si convingerile tale (pe care unele ti le-ai format chiar tu, roman, prin interactiunea cu alti romani) - TOTUL se datoreaza unor romani.  
Nu vreau sa ma repet, ca ajung la genul de argumente care-s apanajul altora pe aici. Pleci de la niste sofisme infioratoare, dupa parerea mea.
Quote from: madaCu alte cuvinte, acei romani ti-au dat un start, ti-au dat niste "talanti" (fie ei buni sau rai). Ba chiar te-au povatuit, cat au fost ei in stare de romani prosti, si cum sa folosesti acei talanti. Iar tu, tot un roman, ai filtrat povetele lor, prin prisma modului tau de gandire romanesc format tot de romani.
Pina in momentul in care ai plecat.
Nu ti le-au dat aia in a caror tara vrei sa pleci, sau ai plecat. Aia, in caz ca te-au luat, te-au luat gata crescut si valoros (ca altfel nu te-ar fi luat), dovada ca niste romani te-au nascut si crescut valoros (care romani au fost la randul lor nascuti si crescuti asa de parintii si conationalii lor - e continuitatea aia de care zice Vlad).
Visezi codri de arama, iertat imi fie, si nu inteleg ce are sufletul romanesc cu asta. M-au crescut niste oameni pe care nu vreau sa-i "povestesc" aici si acum.  Nu s-a vorbit niciodata de patriotism in casa aia, asa ca da-mi voie sa ma abtzin la faza asta. Eu nu ii vad ca pe "romanii aia", repet, ci ca pe niste oameni pur si simplu. E problema ta daca oamenii  se transforma unilateral in apartenenti la o comunitate, in cazul tau "natiune". Ma gandesc cat de "confuzati" ar trebui sa fie, conform acestui rationament, cei nascuti in familii mixte. :)
Quote from: madaSi deodata te-ai trezit tu, cu talantii-n buzunar, sa negi tot ceea ce esti si tot ceea ce ai primit pina atunci si sa zici "da' eu nu le datorez nimic, eu am facut totul singur si tot ce mi-au dat ei au fost alegeri dureroase, asa ca plec".
Te arunci pur si simplu intr-un suvoi de presupuneri periculoase pentru procesul gandirii. :D Tocmai ca nu mi-au dat mare branza de talantzi :lol: (nu stau sa expandez povestea asta aici), asa ca buzunarul meu nu poate fi prea fit pentru Romanian survival. ;) Ma deranjeaza pur si simplu the Romanian way pe care stefan a descris-o prea bine ca sa merite sa revin si eu asupra ei. ;) Daca ei s-au zbatut aici, pentru ca nu au prea avut de ales si, mai mult, au sperat, cu atat mai mult nu vreau sa le repet destinele. Am mai zis-o si o mai zic : stiu ca n-am prea multe vieti la dispozitie si n-am "vocatia sacrificiului". Pe-asta, iaca, n-am mostenit-o. :lol:
Quote from: madaAaaa, ca dupa ce pleci mai inveti si de pe acolo alte lucruri e alta poveste (apropo, dorinta de a invata/perfectiona cine ti-a insuflat-o? E o trasatura nativa / genetica a ta de roman, sau ti-au insuflat-o alti romani din jurul tau, eventual parintii romani sau alti romani care au jucat un rol important in dezvoltarea ta?).
E trasatura mea si fac ce vreau cu ea. :lol: Poate doar cu asta am compensat aproape-saracia in care m-am nascut. ;) Asa ca nu o mai specula si pe asta .
Quote from: madaDar eu ma refer la momentul dinainte de a pleca. Cand esti hotarit sa pleci pt ca nu iti mai convin romanii, dar in acel moment tot ceea ce esti, esti de fapt un produs pur romanesc. Care se neaga pe sine si pe cei care l-au format.
Tin sa te anuntz ca procesul formarii mele iti este complet strain.
Quote from: madaStii cum faci tu: precum copii aia care zic ca ei n-au nici un merit sa se fi nascut din parintii aia si nu altii (desi chiar acei parinti le-au oferit cat au putut sa-i duca pe ei capul si i-au format in felul in care sint la acel moment cand vor sa plece), si trag concluzia ca din acel motiv, nici ei la randul lor nu au vreo obligatie fata de copii lor si nici fata de parintii lor.  
Pentru mine e foarte greu sa pricep cum vine chestia asta. Da' poate o fi greu sa pricep pt ca sint roman...
Daca ai pricepe diferentza intre "merit" si "obligatie" poate ar fi mai usor sa pricepi si restul. Si ma bucura enorm ca am avut parintii astia si nu altii, dar poate ca e deja prea complicat sa se mai integreze in structura pe care mi-ai "repartizat-o".
Quote from: madaStii ce nu inteleg eu (dar, ma repet, poate ca nu inteleg cauza ca sint roman): de ce trebuie sa pleci intr-o tara straina ca sa te comporti civilizat si sa nu arunci gunoaie pe jos ? De ce nu poti sa te manifesti asa si aici ?

Iar daca tu te comporti civilizat (si aici), atunci automat devii un exemplu pt cei care nu o fac si poate ca ii "inveti" pe aceia fara sa apelezi fortat la nici un resort.
Io vorbeam de mine, in caz ca nu s-a intzeles. Ultimul paragraf e singurul care imi pare ok, desi cred ca e dus dincolo de simplul optimism :).
Quote from: madaPS. Ma, pe tine te-au invatat parintii (romani presupun) sa nu arunci gunoaie pe jos, sau ai filtrat tu singurel chestia asta ?
Ha ha, da, ma, exact asta voiam sa spun. Te-o fi nedumerind, asta e. Cred ca "educatia" tine mult mai mult de individ decat de "mediu", orice ai intelege prin asta.

P.S. De unde draq se deduc "stepurile" alea? Just curious. (Bineinteles, nu e exclus ca, in linia de "deductii" cu care m-am obisnuit deja :lol:, de aici sa vina o haita intreaga de presupuneri, tip "dustweaver citeste, se informeaza de la topicul cu stepuri, dar nesimtzitul dreaq nu shareaza nimic" :lol:. Hi hi. ). For your comfort, mai sunt si alte tari in afara de State. Vreo 200, parca :roll:.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

stefan

It just hit me. Sunt oameni care au nevoie de patriotism ca de o cârjă care să le susţină fragilul eşafodaj interior. Dovada că mai suportă şi alţii mizeriile pe care le suportă ei le conferă justificare şi o senzaţie de apartenenţă la comunitate care se perverteşte în mândrie fără suport real. Micile gesturi de civilizaţie pe care le fac zilnic nu sunt menite să vindece naţiunea, ci doar să menţină propriul echilibru. Un astfel de comportament funcţionează în orice dictatură, unde e chiar necesar supravieţuirii. Ieşirea din natural, privirea în faţă a adevărului, oricât de dureros şi dezarmant ar fi - este un act de curaj şi merită tot respectul, cu atât mai mult cu cât se opune instinctului de conservare. E o victorie asupra nivelului instinctual şi deci o evoluţie în plan individual, ba chiar, zooming out, în planul speciei. Bravo lor!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

Quoteau nevoie de patriotism ca de o cârjă care să le susţină fragilul eşafodaj interior
Quotemandrie fara suport real
daca asta e la tine definitia patriotismului as vrea sa aud definitia dragostei si definitia lui Dumnezeu, in varianta ta.
ramas bun...

mada

Eu, cand am scris acel mesaj, ma refeream un anumit "model" de individ care lasa sa se inteleaga ca nu vine de nicaieri, nu are vreo origine - singura origine certa este faptul ca provine de la "niste OAMENI" (ca sa ne alunge eventualele dubii legate de posibilitatea autocrearii, imaculatei conceptii sau provenientei dintr-o alta specie), doar se indreapta spre ceva.

Spune-ne tu daca te-ai incadra in acel model despre care vorbesc.  :wink:

Intradevar Dustweaver, procesul formarii tale imi este complet strain si de aceea te invit sa ne povestesti cine consideri tu ca te-a ajutat in formarea ta (numai parintii / si societatea romaneasca / si scoala de aici / si prietenii romani ? cine?) . Si pentru ca, din ce spui, ceva te facea pe tine, la momentul anterior plecarii, sa te consideri prea valoros ca te "sacrifici" sa-ti pierzi viata pe aici, te invit sa ne spui din ce natie/comunitate/etnie proveneau, in majoritate, acei "niste OAMNENI" care  te-au ajutat sa te dezvolti atit de valoros pina in acel moment ? Ca sa vorbim de certitudini si nu de presupuneri periculoase.

Quote from: dustweaver
Quote from: madaAaaa, ca dupa ce pleci mai inveti si de pe acolo alte lucruri e alta poveste (apropo, dorinta de a invata/perfectiona cine ti-a insuflat-o? E o trasatura nativa / genetica a ta de roman, sau ti-au insuflat-o alti romani din jurul tau, eventual parintii romani sau alti romani care au jucat un rol important in dezvoltarea ta?).
E trasatura mea si fac ce vreau cu ea. :lol: Poate doar cu asta am compensat aproape-saracia in care m-am nascut. ;) Asa ca nu o mai specula si pe asta .

You're heartbreaking! La fel de heartbreaking ca "niste oameni" care au mancat salam cu soia si au compesat acest fapt supravietuind.   :lol:
Suna familiar ? Vreo legatura ?

Cum sa nu doreasca, orice natie, sa adopte pe acel copil al nimanui, aproape-sarac, dar dornic sa invete ?!  :roll:

Quote from: dustweaverE problema ta daca oamenii se transforma unilateral in apartenenti la o comunitate, in cazul tau "natiune".

Nu inteleg unde bati. Vrei sa spui ca natiunea/comunitatea in care te-ai nascut, nu ti-a recunoscut apartenenta la ea?

Quote from: dustweaverDaca ei s-au zbatut aici, pentru ca nu au prea avut de ales si, mai mult, au sperat, cu atat mai mult nu vreau sa le repet destinele. Am mai zis-o si o mai zic : stiu ca n-am prea multe vieti la dispozitie si n-am "vocatia sacrificiului". Pe-asta, iaca, n-am mostenit-o

Tu acolo ai avut de ales intre a nu te zbate (primind totul pe tava) si a te zbate ca sa reusesti ?  :shock: Si ce varianta ai ales ?  :lol:

Consideri ca "a te zbate" reprezinta un "sacrificiu" numai daca "te zbati" aici ?

Sa ne spui si noua care e tara aia in care ai de ales sa nu te zbati si sa-ti fie bine.  :D

Quote from: dustweaverNU, bre, niste OAMENI (amarati, care au trait o viatza proasta, dar asta e alta poveste)

Ha ha, da, bre, exact asta voiam sa spun. Te-o fi nedumerind, asta e. Cred ca "educatia" tine mult de "mediu", orice ai intelege prin asta.   :lol:
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Quote from: stefanIt just hit me.
It was my foot.

Ca vrea multa lume sa plece: treaba lor. Ca cei ce ramân nu au dreptul sa reproseze nimic celor ce pleaca: asta e, asa e in ziua de azi. Da' un-nteleg nici sa ma bati de ce aia care pleaca au dreptul (ba unii zic ca e si obligatie morala, ca sa vezi) sa ii injure pe aia care ramân si mai dau 2 bani, cu tot neamu lor cu tot da români imputzitzi.

Tre sa fie una din chestiile alea de gândire "libera" si corectitudine politica pe care nu le pricep. Oh well. Discutii eterne si fara rezultat. Interminabilitatea lor in sine demonstreaza ca pe undeva, e o problema intre noi. Care-o fi aia, daca stim, n-avem voie sa zicem.

stefan

Hai că ţi-o zic eu: cei ce se descurcă bine aici au acceptat compromisul.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

dustweaver

Ultima fraza din postul tau isi are locul in quote . ;) Mersi pentru efortul de a italiza. :lol:
Quote from: madaEu, cand am scris acel mesaj, ma refeream un anumit "model" de individ care lasa sa se inteleaga ca nu vine de nicaieri, nu are vreo origine - singura origine certa este faptul ca provine de la "niste OAMENI" (ca sa ne alunge eventualele dubii legate de posibilitatea autocrearii, imaculatei conceptii sau provenientei dintr-o alta specie), doar se indreapta spre ceva.

Spune-ne tu daca te-ai incadra in acel model despre care vorbesc. ;)
Te refereai la un model si ma luai pe mine in balon? Asta da gratie :lol:.
Quote from: madaIntradevar Dustweaver, procesul formarii tale imi este complet strain si de aceea te invit sa ne povestesti cine consideri tu ca te-a ajutat in formarea ta (numai parintii / si societatea romaneasca / si scoala de aici / si prietenii romani ? cine?) . Si pentru ca, din ce spui, ceva te facea pe tine, la momentul anterior plecarii, sa te consideri prea valoros ca te "sacrifici" sa-ti pierzi viata pe aici, te invit sa ne spui din ce natie/comunitate/etnie proveneau, in majoritate, acei "niste OAMNENI" care te-au ajutat sa te dezvolti atit de valoros pina in acel moment ? Ca sa vorbim de certitudini si nu de presupuneri periculoase.
Nu o sa iti povestesc nimic, incepusem sa o fac in postul anterior dar mi-am revenit la timp :D.
Quote from: madaYou're heartbreaking! La fel de heartbreaking ca "niste oameni" care au mancat salam cu soia si au compesat acest fapt supravietuind. :lol:
Suna familiar ? Vreo legatura ?
Nu, nici una. :D Iar, nu raspund la provocare. :) Totusi, m-as fi asteptat sa intelegi ce vreau sa spun, pacat.
Quote from: madaCum sa nu doreasca, orice natie, sa adopte pe acel copil al nimanui, aproape-sarac, dar dornic sa invete ?! :roll:
Deplang sincer rezultatele pornirilor tale voit "caustice".
Quote from: mada
Quote from: dustweaver
E problema ta daca oamenii se transforma unilateral in apartenenti la o comunitate, in cazul tau "natiune".
Nu inteleg unde bati. Vrei sa spui ca natiunea/comunitatea in care te-ai nascut, nu ti-a recunoscut apartenenta la ea?
Ha, iar pe langa. Nu, vreau sa spun ca imi pare ca traiesti in Platlanda. Redu pe cine vrei la o singura dimensiune sociala, nu e treaba mea.
Quote from: madaTu acolo ai avut de ales intre a nu te zbate (primind totul pe tava) si a te zbate ca sa reusesti ? :shocked: Si ce varianta ai ales ? :lol:
Daca tii neaparat, sa zicem ca o parte vine "pe tava", o parte a doua varianta, depinde ce incluzi tu in "totul" asta. :lol:
Quote from: madaConsideri ca "a te zbate" reprezinta un "sacrificiu" numai daca "te zbati" aici ?
Da, daca vrei un raspuns "adaptat" si liniar, in care nu conteaza altceva. :lol:
Quote from: madaSa ne spui si noua care e tara aia in care ai de ales sa nu te zbati si sa-ti fie bine. :D
Cauta si vei gasi, nimic nu vine pe tava, nu? :lol:

P.S. Confunzi doua notiuni diferite sub acelasi nume. E de inteles... :roll:

P.P.S. Stefan,  asa-i, iar de regula cea mai buna sustinere a unui "esafodaj" slab este chiar o doctrina "extrema". Luciditatea e sport greu si doare :).
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

mada

Siiigur, eu eram "voit caustica" si tu erai un adevarat inger...
mada - once again: mada. not anyone else.

dustweaver

Voit adica nereusit :lol:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

mada

Quote from: stefanHai că ţi-o zic eu: cei ce se descurcă bine aici au acceptat compromisul.

Nu toti, doar unii.
mada - once again: mada. not anyone else.

mada

Quote from: dustweaverVoit adica nereusit :lol:

Inca un pic si-o sa-ti fac o oferta pt un job de traducator
mada - once again: mada. not anyone else.

dustweaver

Dragutz, cred ca mi-ar placea. :D
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

mada

Quote from: dustweaverLuciditatea e sport greu si doare :).

Luciditatea implica sa constientizezi si partile bune (ce poti realiza fara compromisuri si prin forte proprii), nu numai pe cele rele.

Luciditate nu inseamna sa-l iei pe "nu se poate"  in brate, desi e mult mai simplu asa pt ca te scuteste de efortul de a gandii (Copyright Qvadratus).
mada - once again: mada. not anyone else.

dustweaver

Quote from: madaLuciditatea implica sa constientizezi si partile bune (ce poti realiza fara compromisuri si prin forte proprii), nu numai pe cele rele.

Luciditate nu inseamna sa-l iei pe "nu se poate" in brate, desi e mult mai simplu asa (te scuteste de efortul de a gandii). Copyright Qvadratus
Evident (ma rog, ai copyright pe gandii). Ma bucur ca te-ai lamurit. Luciditate implica sa le constientizezi pe toate :lol:, si bune si rele, si sa incerci sa te gandesti macar la originea lucrurilor (etiologic, atat cat se poate, nu simptomatic). Luciditate inseamna sa te abtzii sa iei cu emfaza la plezneala un om care a scris cu amaraciune ceea ce a scris. :) N-a scris ca sa te atace pe tine, Ooo, Lone Star :D, insa raspunzi disproportionat si nu prea mi-e clar la ce te astepti. :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

mada

Quote from: dustweaverun om care a scris cu amaraciune ceea ce a scris. :)

Cu amaraciune sigur si ca sa sublinieze acea amaraciune s-a folosit de multe semne de-alea smile / lol / very happy...
mada - once again: mada. not anyone else.

dustweaver

Quote from: vladCa vrea multa lume sa plece: treaba lor. Ca cei ce ramân nu au dreptul sa reproseze nimic celor ce pleaca: asta e, asa e in ziua de azi. Da' un-nteleg nici sa ma bati de ce aia care pleaca au dreptul (ba unii zic ca e si obligatie morala, ca sa vezi) sa ii injure pe aia care ramân si mai dau 2 bani, cu tot neamu lor cu tot da români imputzitzi.
Stai, vlad, ca se injura si intre ei, nu e asta problema. :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

dustweaver

Quote from: mada
Quote from: dustweaverun om care a scris cu amaraciune ceea ce a scris. :)

Cu amaraciune sigur si ca sa sublinieze acea amaraciune s-a folosit de multe semne de-alea smile / lol / very happy...
Gata, I rest my case. Nici macar nu stii la ce posturi raspunzi :shock: .
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

mada

Mai priveste o data primul tau post si poate o sa intelegi
mada - once again: mada. not anyone else.

dustweaver

De parca la ala ma refeream. Stii prea bine, de altfel. Daca nu, inseamna ca e o problema care nu tine de competenta mea. :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

mada

Cu multa amaraciune ?

Quote from: dustweaverTe arunci pur si simplu intr-un suvoi de presupuneri periculoase pentru procesul gandirii. :D Tocmai ca nu mi-au dat mare branza de talantzi :lol: (nu stau sa expandez povestea asta aici), asa ca buzunarul meu nu poate fi prea fit pentru Romanian survival. ;) Ma deranjeaza pur si simplu the Romanian way pe care stefan a descris-o prea bine ca sa merite sa revin si eu asupra ei. ;) Daca ei s-au zbatut aici, pentru ca nu au prea avut de ales si, mai mult, au sperat, cu atat mai mult nu vreau sa le repet destinele. Am mai zis-o si o mai zic : stiu ca n-am prea multe vieti la dispozitie si n-am "vocatia sacrificiului". Pe-asta, iaca, n-am mostenit-o. :lol:
mada - once again: mada. not anyone else.

mada

Quote from: dustweaverLuciditate implica sa le constientizezi pe toate , si bune si rele, si sa incerci sa te gandesti macar la originea lucrurilor (etiologic, atat cat se poate, nu simptomatic).

Tu ai constientizat lucrurile bune si te-ai gandit la originea lucrurilor cand ai tras urmatoarea concluzie ?

Quote from: dustweaverRomania nu mi-a dat aproape nimic, doar alegeri dureroase. Atat.
mada - once again: mada. not anyone else.

dustweaver

Ce ai citat mai sus era din raspunsul meu la raspunsul tau la postul meu :lol:

Ala, postul adica, la care faceam referire, daca tot e greu. :gentle caress on the forehead:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

dustweaver

Quote from: mada
Quote from: dustweaverLuciditate implica sa le constientizezi pe toate , si bune si rele, si sa incerci sa te gandesti macar la originea lucrurilor (etiologic, atat cat se poate, nu simptomatic).
Tu ai constientizat lucrurile bune si te-ai gandit la originea lucrurilor cand ai tras urmatoarea concluzie ?
Quote from: dustweaverRomania nu mi-a dat aproape nimic, doar alegeri dureroase. Atat.
Intrebare intrebatoare :), da.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirsis

Quote from: stefanHai că ţi-o zic eu: cei ce se descurcă bine aici au acceptat compromisul.
Ce inseamna 'se descurca bine'?
Ce compromis accepta?
Va fi bine!

ada

Mada, ce anume poate realiza in tara un absolvent de medicina, exclusiv prin fortele proprii si fara compromisuri (cum spuneai tu mai devreme)?

stefan

Un om care se "descurcă" e unul care câştigă suficienţi bani pentru mâncare, chirie, haine pentru el şi eventual pentru familia lui. Practică meseria care îi place şi pentru că salariul e simbolic mai ciuguleşte si el ce poate. Îşi crează o reţea de cunoştinţe şi participă activ la traficul de influenţă, profitând de orice oportunitate de avansare în ierarhia profesională, socială, familială, etc. Micile compromisuri (şpaga, pupatul in cur, umilinţa, mizeria oraşului în care trăieşte, şcoala pervertită la care îşi trimite copiii, pereţii de beton ai apartamentului, oprirea apei şi a curentului, obrăznicia funcţionarilor pe care trebuie să-i suporte şi să nu-i supere, mitocănia vânzătoarelor cu care intră zilnic în contact, tupeul politicianului care ar trebui să-l reprezinte, dispreţul medicului, seninătatea trecătorilor care se fac că nu văd un om căzut pe stradă, poliţistul care-şi ia "dreptul" de la micii traficanţi de ţigări, sectoristul invizibil, şoferii care nu fac loc ambulanţei, câinii vagabonzi al căror teritoriu îl încalci când te apropii de scara de bloc, liceenii care proferează obscenităţi în autobuz, pensionarii care proferează extremism politic în acelaşi autobuz, ţăranii care îşi dau păsările afară din curte să mănânce gratis, medicul de familie care spune că ea mănâncă fără probleme carne de pasăre, manipularea evidentă a realităţii exersată stângaci la ştirile sportive, publicitatea fără "P" din ziarul pe care ai dat bani, fructele stricate de la Billa, bodyguardul care te supraveghează la raionul de cosmetice, mormanele de gunoi care marchează staţiile Atlassib din Europa, şpaga de 5 euro pe care trebuie să o dai la vamă dacă nu vrei să stârneşti furia mulţimii, pizza cu "blat pufos" din pizzeria ultracentrală, biblioteca judeţeană care nu împrumută cărţi decât celor cu domiciliul stabil în judeţ, formularul Western Union pe care trebuie să scrii ce vei face cu banii primiţi) se transformă într-un mare Compromis în limitele căruia este nevoit să trăiască.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

Quote from: vladDa' un-nteleg nici sa ma bati de ce aia care pleaca au dreptul (ba unii zic ca e si obligatie morala, ca sa vezi) sa ii injure pe aia care ramân si mai dau 2 bani, cu tot neamu lor cu tot da români imputzitzi.
In primul rând, nu cred că înjură nimeni pe "ăia care rămân" (individual), ci injura in continuare sistemul si societatea; si au dreptul sa injure pentru ca poate de aia si-au luat lumea in cap. That is, nu injura pentru ca au plecat, ci au plecat pentru ca injura.
Oricat ar parea de ciudat, vlad, pentru mine in definitia patriotismului intra si injuratul, nu numai vrăbiile si Voroneţul. In schimb acuza de tradare aruncata celor care au plecat e absurda.

Mada, tu incerci sa ii demosntrezi lui dustwaever punct cu punct ca e roman. Iti trebuie doua pagini de topic ca sa demonstrezi un truism - apa e uda, focul frige - what's the point?. Evident ca dustweaver e roman (romanca?), conform definitiilor cu originea, limba, si cultura. Plecatul in lume insa (sau dorinta de a pleca) nu te face mai putin roman si nici mai putin patriot (la fel cum ramasul nu te face mai roman si mai patriot).
cre'că, nu ştiu...

Furnika

De pe inaltimile partiilor de ski din Predeal Romania se vede frumos; nu-i asa mada?

Ondina

m-am dat un pik cu gogu, si uitati ce am gasit:

PATRI'OT, -Ă, patrioţi, -te, s.m. si f. 1. Persoană care îsi iubeste patria (1) si luptă pentru apărarea si prosperitatea ei.
PATRIOT'ISM s.n. Sentiment de dragoste si devotament fată de patrie si de popor, statornicit în decursul istoriei. [Pr.: -tri-o-] - Din fr. patriotisme.
Sursă : DEX'98 (28690)  - valeriu

Simt numai citind definitiile astea ca nu ma prea incadrez nicaieri...
Poate ca imi iubesc patria(depinde ce se intelege prin patrie., :wink: ) dar nu lupt pentru apararea si prosperitatea ei defel!!!!
chestia cu sentimente e mai ambigua...notiunea de patrie si popor reprezinta pentru fiecare altceva; poate pentru mine reprezita familia, oamenii dragi, buni si cuminti pe care i-am intalnit(ignorand 'uscaturile'), iar pentru altii poate reprezinta..minerii care au participat la mineriade, cei ce vand cartofi in piata, etc...
Totul depinde numai de rasunetul pe care il au aceste notiuni in sufletul nostru, si cei cativa oameni carora le-am atribuit rolul de esantion reprezentativ pentru patrie si popor..:)
Daca a fi patriot inseamna sa lupti pentru patrie, eu nu ma incadrez, dar daca lupta mea interioara si lupta mea personala in viata de zi cu zi foloseste cu ceva Romaniei, pot sa ma consider patriot. Si lupta asta nu e neaparat sa o dai aici(poti sa joci si in deplasare :lol: ).

Chestia cu sentimentele de dragoste nutrite..eu nu cred ca un om nu e legat prin ceva invizibil de locul in care s-a nascut, a copilarit, a crescut...mai exact prin amintiri...Pentru mine asta e patria...mirosul de balega de vaca, da,de lapte proaspat muls, de iarba cosita, amintirea norilor de pe cer cand stateam pe spate si-mi inchipuiam fel de fel de dinozauri din ei, si muulte altele. Sunt si amintiri neplacute , dar toate astea sunt in echilibru, si cred ca e de datoria fiecaruia sa-si gaseasca undeva un echilibru.

Despre cei ce pleaca....hmmm..nu cred ca e foarte placut sa te desparti de acele amintiri..viata unui emigrant nu e tocmai usoara, din punct de vedere psihic si sufletesc.E greu sa lasi in urma familie, prieteni, cei care faceau parte din viata ta zilnica si sa te arunci in neant...Si ma intreb cati ar fi plecat daca in romania ar fi putut sa traiasca asa cum traiesc acolo...

vlad

Nu e absurda tapire. Nu se referea la voi. Au mai fost si alte "valuri", de ex in anii '50. Unii au ramas, desi nenorocirea era infinit mai mare decât acum, cu vânzatorii mitocani ai lui stefan (daca as sta sa ma si supar din cauza asta...). Altii, ca sa-si salveze viata si libertatea, au plecat fara sa priveasca in urma. Multi din cei ce au ramas atunci s-au simtit pe buna dreptate tradati. La asta m-am referit. Vremile alea sunt apuse, dar eu unul am mostenit ranile; si mi le port cu mândrie. Cine indrazneste sa se ia de ele are un pumn in nas, na. Si nici nu mai am chef sa discut lucrurile astea aici, regret ca ma manânca de fiecare data si ma bag. Io unul nu mai citesc topicul asta.

tapirsis

Intreb din nou, ce compromis accepta?
Si vrei sa spui ca cei ce nu se descurca nu traiesc in aceleasi compromisuri?
şpaga - poti sa nu mai dai si sa nu mai primesti
pupatul in cur - nu se aplica deloc majoritatii
umilinţa - vezi mai sus
mizeria oraşului în care trăieşte - fa curat in fata blocului, fa motiuni catre primarii, recunosc totusi ca aici avem multe de schimbat
şcoala pervertită la care îşi trimite copiii - cred ca pervertite e prea mult spus
pereţii de beton ai apartamentului - asta cine-i are si p'aia
oprirea apei şi a curentului - aici chiar nu stiu ce-i de facut, in afara de telefoane interminabile la "factorii responsabili"
obrăznicia funcţionarilor pe care trebuie să-i suporte şi să nu-i supere - ba sa nu-i suporte deloc si sa-i si supere, reply back! m-am invatat mai greu dar se poate
mitocănia vânzătoarelor cu care intră zilnic în contact - asta se poate contracara usor prin atitudine foarte politicoasa indiferent de cum te trateaza, in timp are efecte
tupeul politicianului care ar trebui să-l reprezinte - votezi
dispreţul medicului - aici m-ai lovit. asa este?
seninătatea trecătorilor care se fac că nu văd un om căzut pe stradă - nu toti se fac ca nu vad unii chiar se opresc si ajuta
poliţistul care-şi ia "dreptul" de la micii traficanţi de ţigări - daca ne-am lasa toti de fumat!
sectoristul invizibil - presupun ca exista niste audiente unde te poti duce si semnala
şoferii care nu fac loc ambulanţei - amenzi usturatoare
câinii vagabonzi al căror teritoriu îl încalci când te apropii de scara de bloc - adaposturi, eutanasiere, exemplul dat de Mada cu confectionat de custi
liceenii care proferează obscenităţi în autobuz - toti trec printr-o etapa de infantilism (sau cum se numeste exact)
pensionarii care proferează extremism politic în acelaşi autobuz - bunica mea si parintii mei (amantrei pensionari) sunt cei mai de centru din familie, desi n-ar avea deloc motive. Si's si altii
ţăranii care îşi dau păsările afară din curte să mănânce gratis - nu cred
medicul de familie care spune că ea mănâncă fără probleme carne de pasăre - si minte?
manipularea evidentă a realităţii exersată stângaci la ştirile sportive - deja o sesizeaza toata lumea
publicitatea fără "P" din ziarul pe care ai dat bani - ori nu mai cumperi ziarul, ori sari peste si oricum semnalezi tuturor celor din jurul tau fapta incriminata
fructele stricate de la Billa - reclamatie la OPC
bodyguardul care te supraveghează la raionul de cosmetice - asta chiar nu inteleg, nu sunt camere de urmarire si in SUA si in Japonia?
mormanele de gunoi care marchează staţiile Atlassib din Europa - da, gunoiul este omniprezent, recunosc, nu stiu, cred ca se rezolva la nivel de primarii si de sectoare cu buna gospodarire
şpaga de 5 euro pe care trebuie să o dai la vamă dacă nu vrei să stârneşti furia mulţimii - ai sa razi, dar din ce in ce mai multi nu mai dau spaga respectiva si in afara de bombaneli nu au patit nimic
pizza cu "blat pufos" din pizzeria ultracentrală - am auzit undeva si de pizza taraneasca  :P, piata se regleaza singura
biblioteca judeţeană care nu împrumută cărţi decât celor cu domiciliul stabil în judeţ - asta-i o balarie, ca si cea cu faptul ca nu poti inchiria o locuinta de ex daca nu esti din localitatea respectiva
formularul Western Union pe care trebuie să scrii ce vei face cu banii primiţi - chestie inventata de romani?

Daca singura modalitate de a respinge compromisurile este sa nu-ti mai iubesti tara, chiar ca ne apuca disperarea.

Iar de plecat sau de stat, e un drept primordial, fiecare isi asuma destinul (sau trebuie sa si-l asume).
Va fi bine!

tapirsis

Quote from: tapirul

Mada, tu incerci sa ii demosntrezi lui dustwaever punct cu punct ca e roman. Iti trebuie doua pagini de topic ca sa demonstrezi un truism - apa e uda, focul frige - what's the point?. Evident ca dustweaver e roman (romanca?), conform definitiilor cu originea, limba, si cultura. Plecatul in lume insa (sau dorinta de a pleca) nu te face mai putin roman si nici mai putin patriot (la fel cum ramasul nu te face mai roman si mai patriot).

Nu, nu asta incerca sa-i demonstreze. Asta era ipoteza. Incerca sa-i demonstreze de ce mai este loc de un pic de patriotism. Si nu cred ca a fost vorba de plecat sau ramas, era vorba de argumentele pro-ro, indiferent pe ce paralela te-ai afla.
Va fi bine!

stefan

Poţi demonstra oricând că mai este loc de patriotism, dacă nu ţi-e frică de orbire şi de pilozitatea palmară, that is...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

Quote from: tapirsisseninătatea trecătorilor care se fac că nu văd un om căzut pe stradă - nu toti se fac ca nu vad unii chiar se opresc si ajuta
ai perfecta dreptate:zilele trecute plecam cu masina si la cateva strazi distanta, un vagabond batran si murdar ca naiba, cazut in fata boutique-ului de la coltz.spre uimirea mea, un pustan, din astia de pierd in general timpul si fac nazbatii, il apucase pe jegos de brat si incerca sa-l ridice.nu cred ca era beat(nu e crasma langa),poate era bolnav, dar chiar si daca era beat, pustiul este cu atat mai mult de laudat ca-l luase de brat tragand de el in sus putin si-n lateral:parea ca vroia sa-l ridice si in acelasi timp il intorsese spre el sa poate vorbi cu el.
ps:tapirsis, nu te mai chinui sa-i explici omului cu atatea argumente la postul lui, ca vine dupa aia si-n doua cuvinte face misto.nu ai cu cine vorbi.
ramas bun...

Ondina

Cu riscul de a fi offtopic si a-mi atrage oprobiul tuturor,apropo de cei catalogati vagabonzi/boschetari:
Stagiu de legala, asta iarna pe gerurile alea de crapau pietrele.Suntem chemati in sala de autopsie , sa vedem 'niste boschetari', asa se exprimase mult eruditul dom'profesor...
cand ajungem la locul cu pricina...vedem doar doua cadavre a doi batrani.Ne uitam noi cu uimire in jur cautand asa zisii boschetari, dar ...nimik..
Bietii de ei fusesera catalogati boschetari datorita hainelor, care , drept, erau vechi si ponosite, dar ...curate!!!, vina lor era numai ca murisera in scara blocului unul si pe strada altul.De ce? N-o sti nimeni,de foame, de frig,de singuratate, de inima rea...Cert e ca nici in ultimile clipe ale lor pe fata pamantului n-au avut ce meritau---demnitatea. Asta e apropo de dispretul medicilor, de care nici la morga nu scapi...

Furnika

Tapirsis tu crezi ca trebuie sa ne iubim tara? :shock:  De ce ar trebui sa iubesc Romania? Nu cred ca e vorba de iubire ci de respect reciproc; nu simt nici iubire nici respect ci doar o intamplare nefericita ca m-am nascut in romania dar lucrul asta nu am cum sa il schimb asa ca ma multumesc ca avem mici, nadia comaneci, gheorghe hagi si muntii bucegi. Dar nu iubesc si nici nu respect romania pentru asta; situatia e similara la vecini, nu exista un vecin care sa ne respecte si nu din vina lor ci din vina comportamentui pervers al romaniei (comportamentul politicienilor, da, dar ei reflecta caracterul poporului roman) ne place sau nu suntem tradatori si duplicitari, nedemni si oportunisti.
Multumiti-va cu celelalte, aveti voronetul si vinul de cotnari, respectul nu conteaza prea mult. Timp de 45 de ani de istorie moderna am privit un act de tradare ca o mare bravura a romaniei si nu multi au contestat asta. Asta spune multe despre Romania si despre romani in general. Mai mult, am ales ziua noastra nationala ziua unui act de tradare. :(
Nu ma intelegeti gresit, eu sunt si ma consider roman dar nimic nu ma face sa ma simt madru de asta; sunt jenat de istoria noastra si de faptul ca vreme de secole toti au facut in capul nostru. Asta nu imi trezeste un sentiment de iubire si de respect, e o marca ce s-a imprimat iremediabil pe brandul romania pt ca nu-i asa, cine tradeaza odata sigur o va face si a doua oara.

dustweaver

Mie mi-a parut ca mada incerca sa ma determine sa recunosc ca sunt un prodigal son, sa ma dau cu capul de pereti de disperare pentru greseala de a nu iubi nediscriminatoriu, prin extrapolare pornind de la romanii (banuiesc ca se referea doar la cei "pozitivi" :)) care "m-au format", toti romanii si intreaga Romanie. Pornind argumentatia de la oameni, nu poti sa ajungi la "patrie" in sensul asta. Incerca sa-mi spuna ca da, o sa pot sa spun "sunt liber", dar doar dupa ce imi voi indeplini toate datoriile de "reparare" a unei societati pe care au stricat-o de mult altii inaintea mea. Adica... iertat imi fie, vom muri si vom fi liberi, dincolo de lemnul de salcam, ca eu nu cred ca o sa "prind" o Romanie asa cum mai indraznesc sa visez cateodata, din ce in ce mai rar.

A, da, si intervenea si nota de dispret. :) Era sa uit.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

Quote from: furnikaTapirsis tu crezi ca trebuie sa ne iubim tara?  De ce ar trebui sa iubesc Romania?
sa fim corecti:tara inseamna teritoriul locuit de popor.a-ti iubi tara nu inseamna a fi patriot, ci a iubi ce este frumos.patriotismul este iubrea de patrie si popor, deci nu are nici o legatura tara.

ps:observ o profunda stare de nemultumire la voi:totul se poate rezolva infiintandu-va un partid pe care sa-l conduceti, sa castigati alegerile si sa creati paradisul dorit de voi, pentru voi si copii vostri.aaa e mai usor sa iei o stampila si sa te duci pe alti coclauri, unde cica e mai bine.nu zic deloc nu:e mai usor, dar asta va cam taie din portia de criticat ce ati lasat in urma.noi traim aici, voi nu.voi criticati doar ca sa va simtiti bine nu ca ati si avea motiv.
ramas bun...

stefan

Vor muri şi vom fi liberi!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika

Indiene acum incep sa inteleg de ce in timp ce in tara se vota cu PDSR-ul cei din afara romaniei votau masiv cu PNT-ul.

tapirsis

Quote from: stefanPoţi demonstra oricând că mai este loc de patriotism, dacă nu ţi-e frică de orbire şi de pilozitatea palmară, that is...

Nu stiu daca face misto sau nu deoarece nu m'am prins.
Esti criptic Stefan pentru IQ-ul meu.
Va fi bine!

tapirsis

Pai vezi, Furnika, ai gasit singur un motiv pentru care sa iubesti Romania-romanii.
Nu mai zic de independenta, de unire si chiar de cei morti la revolutia din '89, ca tot i-ati parafrazat.
Va fi bine!

INDIANUL

ee Furnika vezi ca se cunoaste ca esti plecat din tara? si in '96 si dupa cu psd-ul au votat ceo de la tara nu orasenii.in '96 chiar tin minte ca faceam meditatii la mate-fizica, cu unu si-mi zicea ca le luase buletinele parintilor lui de la tara ca votau cu Iliescu.
si?ce a facut Pnt-ul?vb cu cineva de pe forum pe mess dupa ultimele alegeri si votase cu D.A.:i-am spus ca va fi un al doilea CDR.este asa sau nu?se cearta precum chiorii sau nu?este mai rau ca atunci macar era tzapul care nu era "jucator".acu vorba lui Patriciu il avem pe cioban.
ps:ce tacanit eram referitor la ala cu meditatiile:facusem rost de la unii de niste abtibilde cu moaca lu' Iliciu mici rotunde si i le lipeam pe broasca yala in afara unde baga cheia sa turbeze ala(se potriveau perfect si aveau lipiciul bun).ce muream de ras.
ramas bun...

Furnika

Era vorba de schimbare si de disponibilitate de a schimba ceva, de a constientiza situatia si de a iesi din ea de aceea nu conteaza acum ca ceilalti nu au facut nimic (votasem fara sa tinem cont ca ceilalti sunt, vai! tot romani de-ai nostri, cu acelasi caracter).
Dar din moment ce toate sunt frumoase in romania, cerul albastru si suntem mandri ca suntem romani de ce sa ne mai chinuim sa schimbam ceva? Ne e bine in pelteaua lipicioasa si autosuficienta in care suntem. Eu am ales sa plec pt ca nu am mai crezut in schimbare; asta e diferenta intre mine si tapirsis, ea continua sa creada in inviere ; chestiune de optiune.
Viata e prea scurta ca sa stai sa astepti schimbarea (peste 20? 30 de ani? poate...) in timp util asa ca eu ca am ales sa schimb tara.

INDIANUL

QuoteNe e bine in pelteaua lipicioasa si autosuficienta in care suntem
Quotein timp util asa ca eu ca am ales sa schimb tara.
vezi?exact ce ziceam mai sus:care "ne" e atata timp cat esti plecat?
si mai ziceam ca e mai comod sa astepti schimbarea decat sa o produci tu.nu te critic si nici nu te laud ca ai plecat.optiunea ta.in schimb nu pricep deloc de ce continuati plecatii si cei cu un picior afara sa criticati.traiti voi aici?pareti mai interesanti si mai conectati cu tara daca voi criticati.nu sunteti.nu asa.
bine trebuie sa iei in clacul si faptul ca daca intri in politica si faci marea schimbare risti sa fii pus la zid si umplut cu plumbi cum s-a intamplat cu 2 in ultima suta de ani.asa ca te inteleg de ce ai plecat.

ps:(eu pun ps-uri cand editez sa se vada ca e pus dupa):si daca tara in care esti tu, sufera un crah financiar, atunci ce faci? te muti in alta tara?
ramas bun...

stefan

Eu n-aş zice că furnicul a părăsit România, ci mai degrabă România l-a părăsit pe furnic ("Dogville" anyone?).
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

dustweaver

"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

la fel cu timisoara
cre'că, nu ştiu...

Furnika


mada

Quote from: dustweaverA, da, si intervenea si nota de dispret. :) Era sa uit.

Dusweaver, nu era nici un dispret din partea mea. Era reactia mea fata de un anume soi de ipocrizie pe care am perceput-o in afirmatiile tale. Cred ca tu nu ai priceput ce am vrut eu sa spun.

Quote from: dustweaverDaca ai pricepe diferentza intre "merit" si "obligatie" poate ar fi mai usor sa pricepi si restul.
---
Si nu inteleg prea exact ce ma obliga sa ii invat si pe altii

Uite de ce am perceput-o ca pe un soi de ipocrizie:  

Tu spui ca nu ai nici un merit ca stramosii tai "au fost bravi sau luminati (cati or fi fost)". Adica spui ca nu esti vrednic de rasplata (buna sau rea) pentru trasaturile sau faptele stramosilor tai. Apoi, luand acest fapt ca motivatie, tragi concluzia ca nu ai nici un fel de obligatie fata de nimeni.

Eu spun ca tu ai primit ceva de la acei stramosi. O recunosti chiar tu spunind ca ceea ce esti se datoreaza unor "oameni".
Si da, aici fac o presupunere periculoasa cum ca acei "niste oameni" erau parintii tai (asta insemnind ultima linie din stramosii tai), prietenii tai si alti romani de aici care au contribuit la formarea ta (adica o parte din societatea de aici).
Fac astfel de presupuneri periculoase pt ca tu faci un pic pe shmecherul / shmechera si, zici ca nu vrei sa spui daca aceia erau romani sau nu, tocmai ca sa tai din start posibilitatea de a avea o discutie bazata pe argumente si sa iti lasi tie loc de misto-uri in lipsa argumentelor.

Pentru faptul ca ai primit ceva de la ei (de la toti acei "niste oameni" care au contribuit la formarea si bunastarea ta pina cand ai plecat), eu spun ca ar trebuii sa le si datorezi ceva. Nu conteaza daca ai meritat ce ai primit de la ei, conteaza ca ai primit.

Dar si acei "niste oameni" au fost ajutati in formare la randul lor de alti "niste oameni" (presupun, periculos, ca romani). Altfel poate ca ei nu ar fi existat (si poate ca nu ai fi existat nici tu), sau nu ar fi fost in stare sa te ajute pe tine. Pentru faptul ca si acei "niste oameni", carora tu recunosti ca le datorezi existenta, au primit si ei ceva de la alti "niste oameni" carora probabil ca le datoreaza existenta, si tu le esti dator acelora.
Mergind pe fir inapoi, ajungem la stramosii aia despre care vorbesti.

Ei uite mie asta mi se pare un pic ipocrizie: sa primesti ceva, chiar daca nu ai nici un merit sa primesti, dar sa ignori faptul ca totusi ai primit ceva de la ei si sa te exonerezi de orice raspundere motivind ca n-ai avut nici un drept sa primesti.

Eu zic ca daca ai primit ceva e cazul macar sa simti un pic de recunostiinta. Si poate chiar sa incerci sa te revansezi ? Sau asta e chiar prea mult ?
mada - once again: mada. not anyone else.

ada

Indianul zise:"ps:observ o profunda stare de nemultumire la voi:.....aaa e mai usor sa iei o stampila si sa te duci pe alti coclauri, unde cica e mai bine.nu zic deloc nu:e mai usor, dar asta va cam taie din portia de criticat ce ati lasat in urma.noi traim aici, voi nu.voi criticati doar ca sa va simtiti bine nu ca ati si avea motiv."
Indiene,ar trebui sa stii ca nimeni nu pleaca din tara de bine ce ii e aici.Si nu vad cum te astepti tu sa nu critice exact lucrurile care i-au silit sa plece.
Dar de unde stii tu ca pe alti coclauri "e mai usor"?Pentru ca din ceea ce eu cel putin percep in momentul de fata, este al naibii de greu, din toate punctele de vedere, inclusiv financiar,o buna perioada.E adevarat, spre deosebire de rominica unde e imposibil.

dustweaver

Iti multumesc, pe bune, pentru explicatii.
Quote from: madaDusweaver, nu era nici un dispret din partea mea. Era reactia mea fata de un anume soi de ipocrizie pe care am perceput-o in afirmatiile tale. Cred ca tu nu ai priceput ce am vrut eu sa spun.
Nu ai perceput bine, cel putin in cazul de fata.
Quote from: mada
Quote from: dustweaverDaca ai pricepe diferentza intre "merit" si "obligatie" poate ar fi mai usor sa pricepi si restul.
---
Si nu inteleg prea exact ce ma obliga sa ii invat si pe altii
Uite de ce am perceput-o ca pe un soi de ipocrizie:  
Tu spui ca nu ai nici un merit ca stramosii tai "au fost bravi sau luminati (cati or fi fost)". Adica spui ca nu esti vrednic de rasplata (buna sau rea) pentru trasaturile sau faptele stramosilor tai. Apoi, luand acest fapt ca motivatie, tragi concluzia ca nu ai nici un fel de obligatie fata de nimeni.
Nu, nu au nici o legatura, ai facut o pura "analiza pe text", pierzand, de fapt, intelesul. Nu confunda stramosii morti si oamenii fata de care am o datorie (o parte morti si ei) cu persoane necunoscute mie, caracterizate prin apartenenta la aceeasi etnie. Nu fac o astfel de asociere si crede-ma ca-mi stiu foarte bine datoriile fata de cei inca vii - ideea era ca dincolo de "celula" asta pe care am numit-o Romania mea refuz sa extrapolez.  
Quote from: madaEu spun ca tu ai primit ceva de la acei stramosi. O recunosti chiar tu spunind ca ceea ce esti se datoreaza unor "oameni".
Si da, aici fac o presupunere periculoasa cum ca acei "niste oameni" erau parintii tai (asta insemnind ultima linie din stramosii tai), prietenii tai si alti romani de aici care au contribuit la formarea ta (adica o parte din societatea de aici).
Fac astfel de presupuneri periculoase pt ca tu faci un pic pe shmecherul / shmechera si, zici ca nu vrei sa spui daca aceia erau romani sau nu, tocmai ca sa tai din start posibilitatea de a avea o discutie bazata pe argumente si sa iti lasi tie loc de misto-uri in lipsa argumentelor.

Pentru faptul ca ai primit ceva de la ei (de la toti acei "niste oameni" care au contribuit la formarea si bunastarea ta pina cand ai plecat), eu spun ca ar trebuii sa le si datorezi ceva. Nu conteaza daca ai meritat ce ai primit de la ei, conteaza ca ai primit.

Dar si acei "niste oameni" au fost ajutati in formare la randul lor de alti "niste oameni" (presupun, periculos, ca romani). Altfel poate ca ei nu ar fi existat (si poate ca nu ai fi existat nici tu), sau nu ar fi fost in stare sa te ajute pe tine. Pentru faptul ca si acei "niste oameni", carora tu recunosti ca le datorezi existenta, au primit si ei ceva de la alti "niste oameni" carora probabil ca le datoreaza existenta, si tu le esti dator acelora.
Mergind pe fir inapoi, ajungem la stramosii aia despre care vorbesti.
"Presupunerile periculoase pentru procesul gandirii" sunt anterioare refuzului meu si sunt inca in primul tau raspuns - alea care merg prea departe in scopul sustinerii argumentatiei . Partial, le folosesti si acum, desi ti-am spus ca gresesti (chiar daca, in acel raspuns, mai puneam un "lol" care nu, nu inseamna ca  debordez de fericire. Poate n-ai fost in Arcadia, pur si simplu. :))  Asta e, nu ma potrivesc in modelul desenat de tine, stii prea putin despre "originea lucrurilor" ca sa poti sa arunci cu ipoteze, asta spuneam. Si nu refuz sa spun ca erau romani, asta mi se pare destul de clar - refuz sa iti povestesc cine au fost sau sunt acesti oameni, pentru ca, oricat de pompos ti-ar suna, pentru mine, iti spun sincer, ar fi echivalentul unei desacralizari. Iar daca mergem spre stramosi, cred ca ajungem la daci si romani sau mai stiu eu ce popoare migratoare, iar in final evident, la Adam si Eva, asa ca mi se pare logic ca acest "cerc" sa fie "restrans", incepand "doar" de la t0 al existentei mele.
Quote from: madaEi uite mie asta mi se pare un pic ipocrizie: sa primesti ceva, chiar daca nu ai nici un merit sa primesti, dar sa ignori faptul ca totusi ai primit ceva de la ei si sa te exonerezi de orice raspundere motivind ca n-ai avut nici un drept sa primesti.
Eu zic ca daca ai primit ceva e cazul macar sa simti un pic de recunostiinta. Si poate chiar sa incerci sa te revansezi ? Sau asta e chiar prea mult ?
Repet, confunzi doua notiuni, nu vorbesc despre acelasi lucru in cele doua "parti" ale frazei  tale. Nu argumentam nimic in postul "original" si poate ca asta nu s-a inteles. Recunostinta mea se restrange la Romania mea (aka, da, cei de la care am primit cu adevarat ceva) si cred ca daca ai fi luat in seama cu adevarat cuvantul "dureros" ai fi inteles si asta.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

E imposibil sa ajungi pana la maturitatea care-ti permite sa faci copii?(vad ca ai unul-sa-ti traiasca!)tu ai ajuns pana la acest stadiu.deci nu e imposibil.
ce spui tu acolo imi aminteste de unul care pe vremea lui Ceausescu a plecat la capitalism si apoi s-a intors laudand din toti rarunchii socialismul.e doar o comparatie.
pai aia e:ca nu va aud zicand ca e greu acolo, ci doar ca Romania e de cacat si ca nu vreti sa o mai vedeti.Pai daca nu o vreti, de ce mai vorbiti de ea atunci?asta nu pricep eu.si nu pricep inca ceva:ce vreti, sa ne caram toti ca e greu aici?te intreb exact ce l-am intrebat pe Furnika:daca tara in care te duci sufera un crah financiar, ce faci? schimbi iarasi barca? Si daca tot criticati Romania cine a votat cu PDSR-ul, CDR-ul si D.A.??eu in nici un caz!va taiati craca de sub picioare si apoi va plangeti ca ati picat in fund.
va intreb:nemultumitii de ce nu faceti un partid, prin care sa va dictati odul de trai? simplu:pentru ca nu va bateti capul si e mai usor sa schimbi barca.
ps:ca sa citezi faci asa:dai quote, scrii si dai iar quote(daca vrei sa apara si omul pe care-l citezi, la primul quote scrii in paranteza aia, dupa quote =CUTARESCU)
pps:pe bune ca mi s-a acrit de plangaciosii care striga ca Romania e de cacat!!!daca va nasteati in SUA, NU aveati bani de facultate in mod sigur, pt ca acolo asta costa si costa al dracu de mult.asa aici ati facut moka facultatea si dupa ce ati devenit medici, nu mai serviti , ca pute a caca.
ramas bun...

dustweaver

Quote from: INDIANULDaca va nasteati in SUA, NU aveati bani de facultate in mod sigur, pt ca acolo asta costa si costa al dracu de mult.asa aici ati facut moka facultatea si dupa ce ati devenit medici, nu mai serviti , ca pute a caca.
Poate nici lipsa facultatii nu e un motiv de excludere sociala, ca aici, asa ca ma cam indoiesc ca s-ar fi transformat intr-o drama. Acolo nu stiu daca-s atat de multi punand "echivalent" intre prost si nescolit ca aici . :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

Furnika

Quote from: INDIANULte intreb exact ce l-am intrebat pe Furnika:daca tara in care te duci sufera un crah financiar, ce faci? schimbi iarasi barca?
Daca exista speranta ca lucrurile vor evolua spre bine bineinteles ca nu schimb 'barca' cum spui tu. Probabilitatea ca acest lucru sa se intample e foarte mica s discutie se poarta la modul teoretic.
Daca voi considera ca nu exista nici o speranta ca lucrurile s-ar putea indreapta as fi complet stupid sa raman. Am norocul ca am libertatea si ca sunt inca tanar sa pot schimba locul. Asta inseamna desigur un risc si un stres pe care nu foarte multi sunt dispusi sa si-l asume.
De asemenea cred ca nu e problema nimanui felul in care eu aleg unde si cum sa traiesc; ti-am argumentat de ce am plecat din romania. Discutiile despre planurile mele de viitor in eventualitatea ca...reprezinta o problema personala.

Ondina

Quote from: INDIANUL
pps:pe bune ca mi s-a acrit de plangaciosii care striga ca Romania e de cacat!!!daca va nasteati in SUA, NU aveati bani de facultate in mod sigur, pt ca acolo asta costa si costa al dracu de mult.asa aici ati facut moka facultatea si dupa ce ati devenit medici, nu mai serviti , ca pute a caca.
Daca ma nasteam in SUA, si vroiam sa fac medicina, si nu aveam bani, veneam 'la Romania' si faceam medicina, simplu, nu? Nu pentru toata lumea e musai sa-i puna mama grisuletul in farfurie la 20:00 fix :P
In alta ordine de idei, ce sanse am eu aici,(eu care nu am in familie nici doctori, nici patroni sau directori de banca)sa mi se dea ocazia sa schimb ceva in romania??? Pot cel mult sa sper ca inca 5 ani o sa fiu rezident(salariul minim pe ec.) si dupa aia un sut in fund la Trei scaieti in deal de unde poti sa emiti tu cate idei stralucite vrei de reforma, ca nu se aude pana la bucale :x , dar toate astea in conditiile in care printr-o minune as reusi sa supravietuiesc cu 4 milioane pe luna 5 ani, si cand spun 4, spun 4,nu salariul si inca 20 de la tata...
Asa ca ma consider obligata sa plec , pentru ca sansele mele de supravietuire in Romania s-ar rezuma numai la a lua spaga, sau a fi reprezentant al firmelor de medicamente, ori asa ceva eu nu voi..

lucisandor

Quote from: INDIANULDaca va nasteati in SUA, NU aveati bani de facultate in mod sigur, pt ca acolo asta costa si costa al dracu de mult.asa aici ati facut moka facultatea si dupa ce ati devenit medici, nu mai serviti , ca pute a caca.
Din 2001, nimeni nu a mai terminat la Princeton cu datorii. 51% dintre studenti primesc ajutor, determinat pe baza venitului.

INDIANUL

Quote from: FurnikaDe asemenea cred ca nu e problema nimanui felul in care eu aleg unde si cum sa traiesc; ti-am argumentat de ce am plecat din romania. Discutiile despre planurile mele de viitor in eventualitatea ca...reprezinta o problema personala.
tu cand ai spus asta ai citit si ce am spus eu aici?:
Quotesi mai ziceam ca e mai comod sa astepti schimbarea decat sa o produci tu.nu te critic si nici nu te laud ca ai plecat.optiunea ta.in schimb nu pricep deloc de ce continuati plecatii si cei cu un picior afara sa criticati.traiti voi aici?pareti mai interesanti si mai conectati cu tara daca voi criticati.nu sunteti.nu asa.
ASTEPT raspuns de la tine , Furnika.
Quote from: OndinaAsa ca ma consider obligata sa plec , pentru ca sansele mele de supravietuire in Romania s-ar rezuma numai la a lua spaga, sau a fi reprezentant al firmelor de medicamente, ori asa ceva eu nu voi..
Quote from: Ondinaas reusi sa supravietuiesc cu 4 milioane pe luna 5 ani, si cand spun 4, spun 4,nu salariul si inca 20 de la tata...
ete chestie ca sa vezi.te pomeni ca-n facultate oi fi primit carti pe gratis si nu stim noi.sau aveai un serviciu care-ti permitea sa platesti toate cartoaiele bagate pe gat de profesori si apoi sa dai bani pe altele care erau cu adevarat folositoare.sau independenta asta s-a nascut acusica dupa ce ai terminat facultatea(daca ai terminat-o-nu stiu).sa fim seriosi si corecti:medicii sunt toti ajutati cu bani de catre parinti.tot anul meu asa a procedat, cu exceptia unei tipe angajate la firma de medicamente inca din facultate.si aia care vindeau la Avon, aveau nevoie de sustinere financiara.daca iti mai vine si ideea sa te casatoresti in facultate, vrei sa spui ca platesti singura nunta si toate alea?

Inca nu mi-ati raspuns la intrebare:de ce nu ati plecat din cacatul asta general din Romania, pe care nu-l puteti suporta, care va face viata amara, va nenoroceste, nu va lasa sa traiti cu 4 milioane, este practic IMPOSIBIL sa traiesti aici si nu ati facut Facultatea de Medicina la un Harvard, la un Oxford(la un Princeton) unde, stai putin nene, esti absolvent de Harvard nu de un cacat de oras din Romania(oricare ar fi el).as fi curios sa aflu de la voi cum ati suportat 6 ani facultatea in infernul de aici si plecati abia acusica, cand aveti in pozanar Diploma de Medic-Doctor, facuta la moka.
ramas bun...

INDIANUL

ma amuza reactiile furibunde(cu exceptia lui Luci)impotriva mea.nu va dau in cap oameni buni si nici nu ma bag in viata si optiunile voastre!! pur si simplu va demonstrez ca sunteti ce sunteti(medici) datorita sistemului din Romania, sistem care era bun cand va forma, dar care acum a devenit urat mirositor pentru nashii( :D) fini de doctori.nu va reprosez deloc faptul ca ati plecat ci va reprosez faptul ca dupa ce v-ati format si ati plecat incepeti sa injurati la toate colturile de strada sistemul care v-a format.pai inseamna ca va auto-jigniti pe voi, produse ale acestui sistem.cool nu?sado-maso...
ramas bun...

Ondina

Ehe, pentru cunostinta ta generala, am inceput sa lucrez in vacanta dintre anul 2 si 3 si am continuat mult dupa aceea.Viata nu e atat de roza pentru toata lumea, si nu stiu cati au reusit sa se intretina singuri macar un an in facultatea asta, sau macar sa stie ce inseamna sa te trezesti la 5, sa inveti,sa mergi la scoala- servici-scoala-servici, si sa ajungi la 10 seara acasa, unde sa te apuci de gatit, spalat, etc, plus invatat...Stiu numai ca in perioada aceea tot ce doream cand eram la servici , era sa ajung acasa, sa pot sa invat! :D
Cartile bagate pe gat nu le-am cumparat, multe le-am tras la xerox, ca era mai ieftin...Ca n-am luat 10 la materia respectiva, asta e!

N-am facut fac la Harvard, tot de aia, ca n-am avut bani, ca de era tata senator de 'Dalga' un an , acolo faceam, stai flexat. Daca e sa o luam asa, cu ce bani facem in Romania, nici la gradinita nu ne-am permite sa mergem in SUA  :lol:

dustweaver

Quote from: INDIANULete chestie ca sa vezi.te pomeni ca-n facultate oi fi primit carti pe gratis si nu stim noi.sau aveai un serviciu care-ti permitea sa platesti toate cartoaiele bagate pe gat de profesori si apoi sa dai bani pe altele care erau cu adevarat folositoare.sau independenta asta s-a nascut acusica dupa ce ai terminat facultatea(daca ai terminat-o-nu stiu).sa fim seriosi si corecti:medicii sunt toti ajutati cu bani de catre parinti.tot anul meu asa a procedat, cu exceptia unei tipe angajate la firma de medicamente inca din facultate.si aia care vindeau la Avon, aveau nevoie de sustinere financiara.daca iti mai vine si ideea sa te casatoresti in facultate, vrei sa spui ca platesti singura nunta si toate alea?
Asa o fi fost la UMF-ul la care ai terminat tu :D. Poti sa termini bine mersi facultatea fara sa cumperi carti. Ca poate asta o sa insemne sa nu ai 10 pe linie :), asta e altceva. A doua parte - fals, fals, fals, de 1000 de ori fals, daca spui "toti". Unii nu pot, unii nu vor sa isi ajute odraslele,din diverse motive. ;) Iar a avea nevoie nu-i tot aia cu a si primi. In plus, cateodata, la 18 ani esti pur si simplu naiv. :) A fi in continuare este totusi o mica eroare. :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

Ondina

Indianule,eu inca nu am plecat, s-ar putea sa nu-mi iasa faza, inca mai sunt sanse sa raman aici(nu ca asta as vrea). Si sa stii ca ii admir cumva pe cei ce au puterea si curajul sa ramana. Cat despre cei ce ne-au format pe noi, am intalnit oameni extraordinari, niste exemple de conduita morala si profesionala, dar si altii mitocani ,nesimtiti si ignoranti la maxim.
Eu le pot multumi la ambele categorii, ca daca nu erau unii, nu as fi stiut sa fac diferenta  :lol:
Si cand urlu impotriva sistemului sanitar din Romania o fac impotriva celor care te trateaza ca un gunoi, indiferent ca esti pacient, student, rezident, cei care iti baga mana in buzunar si iti mai si dau in cap dupa aia...Poate ca daca as fi deja intrata in sistem nu as mai avea tupeul sa zic nimic(datorita repercursiunilor), dar deocamdata , inca mai pot!

mada

Fara urma de teatralitate, propaganda, limba de lemn, lozinci si alte kkturi, ci cat se poate de sincer, eu imi vad natia (etnia, comunitatea - daca aceste cuvinte sint mai la moda si mai politically correct, desi pt mine sint acelasi lucru), ca pe o mai mare familie in care m-am nascut, iar tara, ca pe o casa in care m-am nascut.

Si la fel cum parintii si rudele ti le da Dumnezeu si poate nu sint chiar ce ti-ai dorii, poate anumite aspecte ale lor nu iti convin sau chiar iti dauneaza, totusi, cat timp faci parte din familia aia si locuiesti in acea casa, ai si tu un cuvint de spus si poti sa incerci sa-ti impui si regulile tale. Ba poate chiar poti sa convingi si alti membrii ai familiei tale sa vada lucrurile in felul tau.
In orice caz, depinde in principal de tine daca vrei sa traiesti in armonie cu ceilalti membrii ai familiei sau ba, daca vrei sa te faci util celorlati membrii ai familiei ca astfel sa poti avea niste pretentii de la ei, depinde de tine cum vrei sa-ti amenajezi propria-ti camera din propria ta casa si daca vrei sa-ti impui si tu regulile tale sau ba.

Chiar nu vad de ce trebuie sa pleci (adoptat sau cu chirie) in alta familie (natie) - in alta casa (tara), doar ca sa respecti regulile altei familii (deci ale altora), in loc sa-ti spui si impui cuvintul tau si sa-ti traiesti viata asa cum vrei in propria-ti familie (natie) / casa (tara).

Dar, sa zicem ca esti asa de satul de mizeriile familiei tale, si esti atit de convins ca nu semeni cu ei, incat iei primul tren si pleci in pribegie din poarta-n poarta sperind sa gasesti o alta familie care sa te adopte. Si taci si-nghiti tot soiul de alte mizerii, pina cand intradevar gasesti o alta famile care sa te adopte.

Dar, abea atunci cand ajungi in alta familie, iti dai seama cat de al dracului de mult semeni tu cu parintii si familia (natia) ta. Cat de familiar iti este modul de a gandii si modul de a fi al celor din familia ta, incat aproape c-o iubesti.
E prima manifestare a sentimentului de patriotism.
E un sentiment confuz, de apartenenta, dar parca tot in familia ta te simti cel mai putin stresat, pt ca iti este cea mai familiara, parca cele mai multe valori comune le ai tot cu cei din familia ta, si stii ca, pe oriunde ai bantuii si orice isprava ai face in ograda altora, totusi, acei cativa membrii ai familiei tale pe care ii iubesti, iti pastreaza intotdeauna un locsor numai al tau in camera ta, unde oricand te poti intoarce si vei fi bineprimit.

Familia care te-a adoptat iti pare comlet straina. Are alte reguli pe care ti le impune, alte valori, alt fel de a fi, si gandeste altfel decit tine. Pina si mobila lor e diferita decit cea din casa ta. Poate ca e o mobila mai moderna, mai de calitate, dar parca tot esti mai obisnuit cu mobila ta veche si ponosita din camera ta si tot pe aia o consideri mai "fireasca", mai "normala".
Totul iti este strain in noua familie si, daca vrei sa ramai la ei, trebuie sa respecti regulile lor, trebuie sa te porti ca ei, ba chiar e bine sa le lasi impresia ca gandesti ca ei si sa discuti cu ei subiectele lor de conversatie favorite.
Chiar daca unele lucruri iti plac la ei, per total, toate astea te streseaza enorm.

Te-au adoptat pentru ca le esti folositor si te-au pus la munca.  
Trebuie sa pui osul si sa muncesti pt noua familie, daca vrei sa capeti acel blid de mancare mult mai buna decit ce iti dadeau aia din familia ta. Ei da, da' acum te simti util.

Tu in familia ta nu ai muncit niciodata. Ei nu ti-au cerut-o. Nici nu-i observai pe ceilalti din familia ta daca muncesc sau ba, de fapt nici nu ti-ai pus vreodata aceasta problema. Mancarea aia proasta aparea ca prin farmec, dar tu nu ti-ai pus vreodata problema de unde venea. Dar ti se parea firesc sa o capeti pt ca ce naiba, doar era familia ta si prin urmare trebuia sa aiba grija de tine.
Tu asteptai mereu sa-ti dea ceva de facut daca vor avea vreodata nevoie si te considera util.
Ti se parea firesc sa capeti acea mincare, la fel cum ti se parea firesc ca ea sa fie de cea mai proasta calitate. Fara sa muncesti aproape deloc, pt ca doar nu ti-a cerut-o nimeni.

E poate prima oara cand constientizezi aceste lucruri.

He, he... te gandesti ca aia din familia ta care au ramas acasa, habar nu au de toate astea si nu constientizeaza toate aceste lucruri de care tu abea acum iti dai seama.

Dar acum ca le-ai constientizat, esti pus in fata unei alegeri.

Sa ramai in noua familie si sa incerci sa te adaptezi gandirii, regulilor, mobilei si valorilor lor care acum te streseaza. Si pentru ce? Pentru un blid de mincare si niste tzoale mai bune. Va trebuii sa muncesti ca ei, dar nu-i nimic, nu munca te sperie pe tine si chiar merita pt ce ti se ofera. Cel mai greu e sa ajungi sa fi ca ei, adica sa te adaptezi.
Dar oare vei putea fi vreodata chiar exact ca ei ?

Sau sa te intorci la familia ta. Uaaa, dar gandul asta iti da fiori.
Daca nu te vor primii inapoi ? Poate totusi nu e adevarat, daca te faci util te vor primii inapoi. Acum ca ai constientizat sentimentul de utilitate, ti-ai dat seama ca de fapt tu a trebuit sa te faci util in noua familie ca ei sa te adopte. Oare de ce nu ar fi la fel si cu familia ta ?  In fine, n-ai incercat-o niciodata sa vezi daca functioneaza sa te faci util familiei tale si nu stii daca functioneaza.
Daca mincarea pe care ti-o vor da e la fel de proasta ca atunci cand ai plecat ? Poate totusi, daca te faci util, poate chiar o sa capeti o mancare mai buna. Dar iarasi, e un lucru pe care nu l-ai incercat vreodata in familia ta, asa ca nu stii daca functioneaza. Te gandesti ca ar fi prea optimist sa fie asa.
Daca va trebuii sa inghiti exact acele mizerii care te-au facut sa pleci ? Pe de-o parte te sperie gandul, pe de alta parte acum totusi privesti un pic diferit lucrurile. Acum simti ca esti foarte asemanator lor, simti ca totusi le apartii si parca ii iubesti un pic mai mult decit atunci cand ai plecat. Daca ai reusit sa te porti de asa natura incat familia aia straina care te-a adoptat sa nu iti faca mizerii, de ce sa nu reusesti sa pui piciorul in prag si fata de mizeriile familiei tale ?
Mai nasol, daca cumva, Doamne fereste, vor crede ca te intorci pt ca n-ai fost in stare sa faci nici o isprava acolo ????? Ih, mandria nu te lasa.
Insasi faptul ca te gandesti sa te intorci pentru ca te simti mai familiar felului de a gandii al familiei tale este ceva greu de acceptat. Ar insemna sa recunosti - si fata de tine si fata de ei - ca esti ca ei, ca totusi le semeni si ii simti aproape. Tocmai pe ei, pe care i-ai urit si dispretuit atit de mult incat ai plecat. Greu, al dracului de greu sa admiti chestia asta.
Eh, daca reusesti sa treci peste mandrie, mai ramane un mare inconvenient. In noua ta familie ti-ai facut un rost. In propria ta familie nu aveai nici un rost si daca te intorci va trebuii sa iei totul de la capat. Si ce daca ? Daca ai reusit tu sa-ti faci un rost intr-o familie straina, cu siguranta vei reusii sa-ti faci un rost si in propria ta familie. E greu, dar nici in familia care te-a adoptat nu a fost usor sa-ti faci un rost si sa te faci  respectat.
Merita ? Nu stii nici tu, dar totusi chiar daca unele lucruri iti plac, inca te streseaza diferentele dintre tine si familia adoptiva, inca simti ca familia ta iti este mult mai aproape de valorile si felul tau de a fi, inca iti este mult mai familiara. Dar inca nu vrei sa admiti chestia asta pt ca o privesti ca pe un esec. Te-a tradat propria ta persoana. Totusi, intr-un moment de unica sinceritate pui in balanta: merita sa te transformi pe tine, sa renunti la acele chestii intime si intrinseci firii, valorilor si gandirii tale pentru un blid de mincare buna cand poate ca acel blid de mincare buna ti-l poti castiga si in familia ta, cu care totusi te asemeni mai mult decit te lasa mandria s-o admiti ? Si impotriva tuturor temerilor decizi ca merita mai mult sa te intorci.

Cei dragi te asteapta cu bucurie, dar tu esti izbit de mizeriile care te-au facut sa pleci. Nasol. Mai bine ramaneai, te gandesti.

Si totusi, totusi, acum ai o alta perspectiva. Esti decis sa ramai, sa le impui respectul, sa-ti spui cuvintul, sa iti impui ce-ti doresti, sa maninci mincarea buna pe care o mancai la familia ta adoptiva.
Pe ei, pe membrii familiei tale, nu ii mai privesti cu sila si ura. Ai acceptat in sfarsit ca le semeni. Ca apreciezi anumite aspecte ale lor. In sinea ta ii iubesti intr-un anume fel.
Ai constiinta faptului ca trebuie sa te faci util celorlalti daca vrei sa obtii tot ce iti doresti. Nu iti mai e teama de munca, ba chiar esti obisnuit cu ea. Intr-un cuvint, esti dispus sa-ti iei destinul in maini si sa ti-l modelezi dupa cum vrei tu. Stii ca esti singurul responsabil de destinul tau si esti dispus sa pui osul.
Mai presus de toate, esti convins ca vei reusii, pt ca ai mai avut o data experienta reusitei.

Si o faci. Si reusesti.
Acum esti fericit cu familia ta si simti ca ii iubesti. Uneori unii din ei te supara dar ii ierti ca sint de-ai tai si poate nici nu stiu ce fac.
Cand altii vorbesc de rau familia ta te infurii rau de tot. Acum esti in stare sa-i aperi cu dintii.
Pentru ca per total stii ca familia (natia) si casa (tara) ta e locul de care apartii si in care te simti cel mai bine.

O singura intrebare mai dainuie undeva in tenebrele mintii tale. Oare chiar era necesara o astfel de experienta ca sa ajungi sa constientizezi cat de mult iti iubesti familia (etnia), cat de mult le apartii, cat de mult iti apartin si cat de bine te simti in sinul ei ?

Eu personal nu cred.

PS. Fac un disclaimer: nu ma refeream la nici unul din userii forumului in mod particular, desi am folosit persoana a 2-a singular.  
Sper doar sa fie o tema de reflexie pt toti cei care considerati ca patriotismul e o prostie.

PPS. Sper sa fie ultimul meu post pe acest topic.
mada - once again: mada. not anyone else.

stefan

#^$@-ţi sistemul ^&-tii ! Tocmai mi-am amintit de profa de genetică care ne obliga să-i cumpărăm manualul la suprapreţ (la editură era 50000, la ea 250000) şi când am apărut cu o copie xerox m-a ameninţat cu poliţia că i-am incălcat copiraitu. Sau de cretinu de la medicină socială care ne punea să cumpărăm tot o carte scumpă (parcă 500000) şi să copiem din ea la examen (nu glumesc). Sigur că s-a găsit un fraier care după ce că n-a cumpărat cartea, a refuzat copia furnizată cu amabilitate de colege (de la seriile care dăduseră deja examenul) şi a răspuns cum îl ducea capul nu după consensul general (din păcate majoritatea a hotărât care sunt variantele corecte la grile) şi a încasat un 8 (şmecherii au luat 10). Păi să nu-ţi bagi fluieru-n ea de facultate, Vlade? Nu, facultatea nu a fost gratis. M-a costat 6 ani din viaţă şi o deteriorare a personalităţii.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

ramas bun...

Furnika

Nu ai inteles. Dar daca tot insisti sa iti raspund: eu ma refeream la intrebarea ce as face 'daca'...Ei bine, e problema mea ce o sa fac 'daca'.
Sistemul nu a fost bun si nici nu am pretins ca m-a format bine ca medic si asta o spuneam de cand eram tara.
De ce nu am plecat de atunci? Probabil pt ca gandeam ca un adolescent si credeam in Alba ca Zapada; altii mai curajosi si mai inteligenti decat mine au plecat imediat dupa liceu.
Ati putea renuntati la discursuri liricoide si/sau siropoase? Nu de altceva dar simt cum imi creste glicemia peste limite (si m-apuca polidipsia ca consecinta :lol:).

INDIANUL

QuoteEi bine, e problema mea ce o sa fac 'daca'.
pai atunci si nemultumirile legate de sistem sunt tot problema ta.asa ca te rog sa injuri in gand.nu vrem sa te auzim, sa-ti stim
problemele. :wink:  :D
ramas bun...

Furnika

Indiene tu nu intelegi (te faci ca nu intelegi?) diferenta intre ceea ce fac eu acum sau ce o sa fac si argumentatia mea cu privire la patriotism si cu situatia din romania. Ori ai chef de spirite? Daca da spune-mi ca sa stiu cum iti raspund.

INDIANUL

Te enervasi a? :D Ho scoate morcovoiul din cur ca glumeam!
tu nu ai frate nici o argumentatie referitoare la patriotism:punctul de vedere al lui stefan il stiu, la fel pe ale lui vlad, mada(clare).tu nu ai nici unul.
ramas bun...

dustweaver

Quote from: madaFTu in familia ta nu ai muncit niciodata. Ei nu ti-au cerut-o. Nici nu-i observai pe ceilalti din familia ta daca muncesc sau ba, de fapt nici nu ti-ai pus vreodata aceasta problema. Mancarea aia proasta aparea ca prin farmec, dar tu nu ti-ai pus vreodata problema de unde venea. Dar ti se parea firesc sa o capeti pt ca ce naiba, doar era familia ta si prin urmare trebuia sa aiba grija de tine.
Tu asteptai mereu sa-ti dea ceva de facut daca vor avea vreodata nevoie si te considera util.
Ti se parea firesc sa capeti acea mincare, la fel cum ti se parea firesc ca ea sa fie de cea mai proasta calitate. Fara sa muncesti aproape deloc, pt ca doar nu ti-a cerut-o nimeni.
De data asta chiar m-am enervat fundamental. Si nu, nu la adresa ta, desi urmeaza si aici o exprimare la persoana a doua. :) Daca ti-au dat tie blidul mult citat de mancare (sau bunastarea,  sau talantzii - si fara sa te "faci util"), elegant ar fi, poate, sa tii gura inchisa in fata celor care n-au avut chiar aceeasi soarta. Citeste posturile Ondinei (concise si lucide), fa-i si ei o "poveste" de-asta cu happy-end. Bineinteles ca aceia care au un locusor caldut aici vor vedea mereu lucrurile asa cum spui si ii inteleg, au dreptate in ceea ce-i priveste, dar vor primi mereu exact acest gen de replici, ceea ce e iarasi de inteles.

Fascinant povestesti aventuri pe care am impresia ca nu le-ai trait. Daca ma insel, ignora aceasta fraza. :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".