News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

codul manierelor elegante in epoca moderna

Started by tapirul, May 05, 2006, 11:11:12 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

ochelarii de soare
Mi se pare extrem de nepoliticos ca atunci cand te intalnesti cu cineva pe strada si ai ochelarii de soare pe figura, sa nu ti-i dau jos cat vorbesti cu persoana, indiferent daca si cealalta persoana are ochelari pe fata sau nu. (la fel cu stransul mainii fara sa dai manusa jos, god how I hate it).  

i-pod, etc
la fel, mi se pare extrem de nepoliticos sa ramai cu castile in urechi cand te intalnesti cu cineva pe strada si te opresti sa vorbesti un pic, chiar daca opresti, ostentativ, scula.

masina
daca o masina opreste la colt de strada sau la trecere de pietoni sa te lase sa treci (unde e dreptul tau deci), mi se pare nepoliticos sa traversezi agale, fara sa iti pese. Un pic de bun simt si de politete (si maniere) iti spun sa grabesti un pic pasul.

Mai aveti si altele?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

da. mi se pare nepoliticos sa nu ragai la masa. si sa ragai.  :oops: skooze, sunt konfuz.
Smile! It confuses people!

tapirul

in cazu' asta cel mai bine râgâi in scris. Scrii "earrrrrrrgh!" pe servetel si il dai gazdei la sfarsit, impaturit frumos.
cre'că, nu ştiu...

vlad

De acord cu ochelarii si urechelnitele.

Dar nu cu trecerea de pietoni. Trecerea de pietoni e un drept, nu un privilegiu. Nu trebuie sa fiu obligat sa alerg pe strada, nici macar sa maresc pasul, doar ca sa ajunga mai repede unul care, spre deosebire de mine, sta jos si circula cu viteze de 10 ori mai mari. Pietoni exista de 3 milioane de ani, masini doar de vreo 100. Eu sunt un pieton inrait, n-am carnet, de-abia suport autobuzul. Sunt in continuu uimit si perplex de tupeul cu care multi soferi (majoritatea) se considera superiori in vreun fel pietonilor, doar pentru ca sunt in masina, si pretentia ta, tapire, ca pietonii sa grabeasca pasul când sunt pe trecere, e un astfel de exemplu (unul minor, e adevarat.)
Acestea fiind zise, eu maresc pasul aproape de fiecare data :) Dar o fac fiindca asa vreau, nu pentru ca sunt de parere ca ar fi urât sa merg normal.

vlad

Alt exemplu de nepolitete: comersantii de tot felul (incepând cu reprezentantii medicali) care, in relatiile cu un client, sau cu medicul de la care spera, intind ei primii mâna, la salut. Cred ca e un obicei american. (Ma refer la comersantii barbati. Femeile, desigur, au privilegiul de a intinde primele mâna, daca vor, in orice circumstanta, unui barbat.)

Politete prost aplicata: urarile "cosmopolite", de genul "o zi buna". Ce-are domnule, "buna ziua"? Sau "la revedere"? Calchierea asta dupa "have a nice day" e oribila!

A CERB

vlad, tapiru vorbea de pietonul inraint, ala cu drepturi. care traverseaza lent, nu normal, de-ampulea, k-asha vrea muschiul lui file a doar aia poa' s-ashtepte.

atitudine tembela vezi de ambele parti in ro, si cea mai enervanta faza( zic eu) este pietonul care se arunca pe trecere fara sa-ti dea timp sa franezi. spun asta fara sa fi condus in ro( am avut oroarea sa conduc vreo 3 zile in DC si mi s-a parut mie ca ar semana cu bucale)
Smile! It confuses people!

ManuNastai

Da' ce-are mai omule "o zi buna?"

De multe ori mi se pare mult mai potrivit si mai... "human" (ca omeneste nu suna bine). Sa ti se para "cosmopolite" alea ca "salve","hi","cius"(sau cum s-o scrie) etc.
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

ManuNastai

pa mine ma enerva cand mergeam in dinere in state si muta aia care era hostess si waitress etc venea si ma tat futea la icre ca daca imi place, ca daca mi-o picat bine.. aproape ma intreba ca daca am avut vanturi!

Lasa-ma fomeie sa mananc!
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

lucisandor

Quote from: A CERBvlad, tapiru vorbea de pietonul inraint, ala cu drepturi. care traverseaza lent, nu normal, de-ampulea, k-asha vrea muschiul lui file a doar aia poa' s-ashtepte.
pai ce, nu poate sa astepte? si daca alerg pe zebra, merg mai lent decit cu mashina

vlad

Quote from: ManuNastaiDa' ce-are mai omule "o zi buna?"
De multe ori mi se pare mult mai potrivit si mai... "human"

Pai, o fi din cauza ca toate vânzatoarele de seminte baga faza asta cu "o zi buna". Si ma indoiesc, oricât de human ar suna, ca dau doi bani pe ziua mea.

A CERB

Quote from: lucisandor
Quote from: A CERBvlad, tapiru vorbea de pietonul inraint, ala cu drepturi. care traverseaza lent, nu normal, de-ampulea, k-asha vrea muschiul lui file a doar aia poa' s-ashtepte.
pai ce, nu poate sa astepte? si daca alerg pe zebra, merg mai lent decit cu mashina

nu, nu poa' sa astepte, pentru ca pana trece ala lent mai vine un alt smecher si tot asa.
Smile! It confuses people!

tapirul

Nu zic bre sa alerge, zic sa grabeasca pasul. Simbolic.
Vlad, codul manierelor elegante nu are nimic de a face cu drepturile, ba uneori dimpotriva, cedezi un "drept" al tau tocmai ca respecti codul (de exemplu cand dai locul unei femei in autobuz - teoretic ala e "dreptul" tau, nu? ca si "dreptul" de a purta ochelarii de soare cand vrei tu, ca sunt ai tai, si tot asa)
Asta cu "dreptul" e filozofie tipic americana. Ala traverseaza d'ampulea, desi vede ca astept si mai asteapta opt masini si se face un mic blocaj, pentru ca e "dreptul" lui. Daca vrei un exemplu in Romania, treci prin Buzau (desi acu' au mai pus semafoare). SUnt treceri de pietoni din 50 in 50 metri, iar buzoienii isi stiu tare bine drepturile. Nu s-a intamplati niciodata sa traversez Buzaul in mai mult de treapta treia.

In magazin (supermarket) cred ca e un semn de politete ca dupa ce ti-ai pus marfa pe banda rulanta (la casa), sa pui un separator din'ala dupa tine.
cre'că, nu ştiu...

ManuNastai

Ba Tapire, nu vorbi prostii; romanu' pune cutia care e mai mare pe jos si o impinge cu picioru' ca sa treaca de casa fara sa pateasca.
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

tapirsis

Si Urziceniu tot asa. Au treceri de pietoni din metru in metru si ei trec si pe treceri si printre treceri. Lent.Lent.Lent. Desi nu e drum orasenesc e drum national parca. Nu zic sa alergi (desi eu de ex cam asta fac da' nu neaparat de maniere ci finca mi-e angoasa de treceri de strazi mari), dar macar sa nu lalai ostentativ..
Cris, scenariu: unu care trece strada lent, are ochelari de soare si casti in urechi, si se opreste langa geamul tau sa-ti zica ce masina naspa ai  :P

Manierat:
Sa nu intri cu rolele in magazin  :P
Am vazut la un hypermarket baietii angajati acolo care mergeau pe role de la un loc la altul si mi-au placut.
Va fi bine!

vlad

Quote from: tapirulVlad, codul manierelor elegante nu are nimic de a face cu drepturile, ba uneori dimpotriva, cedezi un "drept" al tau tocmai ca respecti codul (de exemplu cand dai locul unei femei in autobuz - teoretic ala e "dreptul" tau, nu? ca si "dreptul" de a purta ochelarii de soare cand vrei tu, ca sunt ai tai, si tot asa)

Codul bunelor maniere nu inseamna sa cedezi la gramada toate drepturile pe care le ai. Inseamna sa renunti la niste privilegii (si unoeri drepturi) in favoarea unor persoane care, din anumite puncte de vedere sunt mai slabe . De exemplu, o lasi pe femeie sa stea jos pentru ca, traditional, se considera ca femeia este mai fragila si trebuie protejata. IN schimb, soferul este intotdeauna mai puternic, pentru ca se deplaseaza mult mai repede si pentru ca, daca se ciocneste de mine, eu mor si el nu are nimic. Daca cineva ar trebui sa cedeze vreun privilegiu sau drept, soferul trebuie sa o faca, nu eu. In schimb, soferii nu cedeaza aproape NICIODATA un privilegiu (sa zicem ca as vrea sa traversez pe unde nu e trecere, care sofer o sa ma lase? Chiar daca as fi femeie insarcinata.), mai mult, simplul  fapt ca sunt protejati de carcasa de metal ii face sa se simta indreptatiti sa injure ca animalele (ca doar n-o sa fuga pietonul dupa el, ca sa-l bata.)

N-am nici cea mai mica simpatie fata de soferi (in general, ca am multi prieteni soferi, inclusiv prietena mea :) ), si nu simt deloc nevoia si nici nu vad de ce sa fiu galant cu ei.

tapirul

Quotesa zicem ca as vrea sa traversez pe unde nu e trecere, care sofer o sa ma lase?
soferii din Oregon. Pe bune.
Nu's de acord cu ideea ca codul manierelor elegante reprezinta cedat privilegii unor persoane mai slabe. Daca imi scot manusa inainte de a da mana cu cineva pe strada, cine e mai slab? Sau daca ma ridic in picioare cand cineva apare cu un necunoscut si mi-l introduce (sa zicem ca e Mike Tyson necunoscutul), ciine e mai slab? Tu prezinti cazul aparte de a fi manierat cu femeile, da' codul nu se rezuma numai la asta.
Moreover, faptul ca ceialti nu sunt manierati si nu cedeaza NICIODATA un privilegiu nu ar trebui sa ma faca pe mine sa give up manierele.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Ai dreptate, dar n-am vrut sa spun ca DOAR asta inseamna codul manierelor. Asta s-a inteles, e vina mea, dar nu asta cred.

Unde ti-l introduce pe Tyson????

Si manierele inseamna o reciprocitate. Daca vine unu si te-njura ca nu-i place fatza ta, tu nu-i raspunzi: "Iertati-ma, va rog, n-am vrut sa va supar." (Decât daca e Mike Tyson :) )

Ok, soferii din Oregon sunt pasamite mai manierati. Bucurestiul are o mare reputatie negativa in ceea ce priveste soferii (toti strainii se sperie, mai putin egiptenii si vietnamezii, ca la ei e mai rau.)

tapirul

inseamna reciprocitate, da, da' de multe ori chiar asta e, absenta reciprocitatii.
..incep sa aplic frazarea din engleza se pare
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

Tapiru', de-abia te-ai inshoferit si deja esti de partea shoferilor? Pai trebuia sa scrii asta mai acum vreo doua-trei luni.

tapirul

nu's bre de partea lor. Io grabeam pasu' la traversare inca din Ro.
Aici shoferii ma enerveaza ca sunt prea politicosi actually
cre'că, nu ştiu...

tapirul

.... de exemplu mi s-a parut politicos si manierat sa ii respect lui cerbu fixatia cu manipulatul cărnii crude (sa ma fi vazut cand am gatit, cu Iulia ajutandu-ma sa sprayez, sa sterg, sa nu ating... E un intreg proptcol, cerbu va poate spune). La mine acasa nu iau precautii speciale, dar la cerbu e casa lui, copiii lui, regulile lui.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

mada

Ce sa sprayezi si cu ce fel de spray ?
_________________
mada - once again: mada. not anyone else.

Nu mai mancati Are 460 de calorii !
mada - once again: mada. not anyone else.

tapirul

iti explica cerbu :)
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

vlad

Si io sprayez carnea ca sa miroasa frumos. Cu Rexona Plus.
(Scuze cerbu)
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

A CERB

nu, bre ideea era sa nu arunci cu zeama de carne peste tot, si sa ai totul pregatit cand transezi carnea, cine atinge carnea sa nu atinga inutil cu mainile murdare, alte chestii, cum ar fi robinete, frigider, etc. dupa care suprafata de lucru se spray-aza frumos cu lysol( dezinfectant). suna OCD, dar nu e. bucataria e un mediu bun de cultura to begin with, dar nu pentru e coli si salmonele.
Smile! It confuses people!

lucisandor

lol, vorbeam cu un coleg care a lucrat la taiat carnea (e un cartierash in new york cu abatoare si alte alea).. pai matale dai cu dezinfectantul si ei dadeau carnea evident stricata deoparte cu lopata...
asta e ca minunatii mei colegi.. voam sa o scriu pe blog dar mi-e sila de opinie, mi-e sila de curaj, mi-e sila sa ma pish contra vintului asa ca va pot spune.. princeton buricul civilizatiei... nu am auzit pe nimeni care se duce la buda sa se spele pe miini inainte.... toti se spala dupa, de parca s-ar pisha pe mini si ar tzine in chilotzi pe scirbavnicu' insushi, dar inainte, nu... ca ale dracu' tastaturi pe care stau cu miinile toata ziua sint curate, chilotzii sint jegoshi.. valabil si pt undergrazi care sint copchii de bogatashi localnici, nu ca noi, astia veniti cu pluta
forme fara fond, tovarashi
_________________
Corespondentu' lu' matale din tzara lu' Licuriciul al mare
blogging on http://the-editorial.blogspot.com

vlad

Totusi, cred ca nu ti-ar conveni sa dai mâna cu aia dupa ce au pus mâna pe cuvântul ala pe care nu trebe sa-l vaza colegele mele, daca nu se spala.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Ondina

Ce sa nu vaza colegele, cuvantul??? :shock:
Da cuvintele se vede?? :lol:

vlad

Pai da, io le vaz pe ale tale, de exemplu.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Ondina

wow!!
Stiam ca trebuie sa ma acopar!!

lucisandor

pentru mine e mai important sa ma spal inainte decit dupa
ce, tu te speli daca iti pui mina la axila (un loc probabil mai jegos)? daca cineva isi pune mina la axila, nu mai dai mina cu el?
stiti cinticelul ala cu "am p... mare" (sint plin de respect fatza de colegele omului)? aia care o au asa mare de si-o tirie pe jos, prin praf, aia s-ar putea sa fie cam scirboshi daca nu se spala dupa ce si-o ating
oricum, stati linistiti, nimeni nu stie in general daca cel cu care dai mina s-a spalat macar si inainte, sa lasam formele fara fond in plata lui Trotski
_________________
Corespondentu' lu' matale din tzara lu' Licuriciul al mare
blogging on http://the-editorial.blogspot.com

Furnika

Quote from: lucisandor
oricum, stati linistiti, nimeni nu stie in general daca cel cu care dai mina s-a spalat macar si inainte, sa lasam formele fara fond in plata lui Trotski
Viata ca o ruleta ruseasca.
_________________

vlad

Quote from: lucisandorpentru mine e mai important sa ma spal inainte decit dupa
ce, tu te speli daca iti pui mina la axila (un loc probabil mai jegos)? daca cineva isi pune mina la axila, nu mai dai mina cu el?
stiti cinticelul ala cu "am p... mare" (sint plin de respect fatza de colegele omului)? aia care o au asa mare de si-o tirie pe jos, prin praf, aia s-ar putea sa fie cam scirboshi daca nu se spala dupa ce si-o ating
oricum, stati linistiti, nimeni nu stie in general daca cel cu care dai mina s-a spalat macar si inainte, sa lasam formele fara fond in plata lui Trotski

Sunt de acord cu tine. Nici eu nu am inteles obsesia asta pe care o vaz prin filmele americane cu spalatul dupa, am cautat o explicatie si pe-asta am gasit-o.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

A CERB

io cred ca trebuie sa te speli inainte daka iti respecti organul si dupa, daca respecti everyone else.

fara sa fiu altfel OCD, eu am un intreg ritual la budele publice.

intru, scot niste hartie din kestia aia, mai scot niste hartie si o las sa atarne, deschid robinetul, ma spal pe maini, las apa curgand fac pipi, ma spal pe maini, iau restul de hartie cu care inchid robinetul si deschid usa( kizda mamii lor de americani, toate usile se deschid inauntru, greu si te cam obliga sa pui mana pe manerul ala. arunc hartia in cosul de la intrare( de multe ori prea plin, adica arunc pe jos)

satisfacut, luci?
Smile! It confuses people!

A CERB

Quote from: lucisandorlol, vorbeam cu un coleg care a lucrat la taiat carnea (e un cartierash in new york cu abatoare si alte alea).. pai matale dai cu dezinfectantul si ei dadeau carnea evident stricata deoparte cu lopata...

pai asta spun si eu, nu vreau sa-mi murdaresc bucataria. carnea o gatesc well done, bucataria nu.
Smile! It confuses people!

tapirul

ei, la tine nu e numai de murdarit per se, ci de atins-cu-carne-cruda-care-poate-contine-chestii.
sandor are dreptate cu spalatul pe maini dupa pipi... La cate atingem during the day, putza nu e cea mai naspa...chiar si daca te-ai pisa pe maini, pipi-ul e teoretic steril (mai steril ca apa de robinet). Vorbesc din punct de vedere epidemiologic, nu al manierelor.
Cred ca obsesia americanilor se refera la caca, acolo chiar ca makes sense sa te spelipe maini.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

cerbule, cam asa fac si eu, doar ca nu las robinetul curgind, macar si pentru ca nu prea pot, majoritatea pe aici se inchid singure
_________________
Corespondentu' lu' matale din tzara lu' Licuriciul al mare
blogging on http://the-editorial.blogspot.com

tapirul

io-s mai lenes si sar etape. Ma duc, fac pipi, ma spal, ma sterg, plec.
_________________
cre'că, nu ştiu...
cre'că, nu ştiu...

originaltup

QuoteAici shoferii ma enerveaza ca sunt prea politicosi actually
aproape, imi aduc aminte prin suburbiile de Miami, mergeam pe marginea drumului si aproape mereu se opreau sa ma lase sa trec, desi eu nu aveam nici o intentie, ca se intampla sa traversez doar ca sa le fac pe plac. Si asta e valabil mai peste tot unde am fost prin suburbii.
Si cand am ajuns in Boston, obisnuit cu Miami, era sa dea un bou peste mine pe trecerea de pietoni pe verdele meu.
Cred ca are legatura si cu cat de stresati sunt oamenii, cat de alert e ritmul acolo, si probabil si cat de aproape de Europa sunt.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Furnika

Originaltup europa inseamna locul ala unde femeile nu se rad pe picioare si nici axilar, remember? ;)
Nu mi s-a intamplat niciodata sa nu mi se acorde prioritate iar cand am trecut pe rosu (s-a intamplat de cateva ori sa nu fiu atent) s-au oprit fara sa schiteze nici un gest. Tin minte ca un negru a oprit masina in mijocul strazii ca sa isi faca cumparaturile, a incurcat circulatia dar nu am auzit de la ceilalti soferi nici macar un claxon, au asteptat toti frumos sa vina negrul cu tigarile si au plecat ordonat.

originaltup

f frumos, poate ma insel si poate are legatura doar cu orasele mari. Doar ca in Europa circulatia e mult mai congestionata decat aici (in general, excludem marile orase), iar orasele de pe coasta sunt mai apropiate de tipicul european, spre deosebire de orasele mai noi care au nspe mii de bulevarde.
Cat despre femeile cu par pe picioare, etc, ce pot sa spun ... suferinta ta ma lasa rece  :!:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"