News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Libertati americane

Started by lucisandor, April 30, 2006, 10:11:24 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucisandor

Quote from: Lilyviolet
Quote from: ManuNastaida, asa e cu experienta.. da' prima data trebuie sa ma duc intr-un nou work & travel (si nu in africa   :wink:  ) ca sa fac niste bani.. ca harvardu cere creo 2000/luna parca si dukeu' cere 2500/? cre'ca pe tot ca doar trebuie sa fie mai ieftin ca si la harvard.

1. Vezi cu work and travel ala sa nu-ti stampileze vreo viza J cu conditie d-aia sa vii in tara si sa stai doi ani... ca mi-am amintit...

2. Da, in mod normal ar trebui sa fie mai ieftin in Sud ca in Nord dar nu e intotdeauna asa.

si cum pot sa iti impuna sa te intorci? cam cum mi-au impus mie sa nu plec?

Lilyviolet

Quote from: lucisandorsi cum pot sa iti impuna sa te intorci? cam cum mi-au impus mie sa nu plec?

Daca nu obtii waiver la conditia aia de doi ani, ori te intorci, ori te deporteaza ei.. ori tocmai de asta se face maine mare miting in Union Square sa rezolve problema imigratiei Uno de Mayo.
LV

I'm no shrinking violet.

tapirul

sau faci greva foamei ca tizul meu din Oregon
ce luci, crezi ca le e rusine sa te deporteze? Moreover, crezi ca ei nu au habar unde esti si ce hram porti? Ha.
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

pai si nu sint decit 10 milioane fara acte, adica unu din 25... in zona asta ar trebui sa fie mai multi, cum ar veni, unul din locatarii etajului meu e fara viza
si traieste, traitz-ar
pe mine ma stiu ca sint tzinta usoara, platesc taxe, pun banii la banci, lucrez la un proiect sponsorizat in parte de stat (numele meu e trimis la NSF, la OHSR) etc. probabil ca sint si microfoane prin jur...
probabil ca daca fac greseala lui "union square plotter", delictul de gindire, si spun "i want to fuck this country", intr-o buna zi dispar si eu, si fac o excursie gratuita in cuba sau romania.. dar eu zic ca "this country will fuck itself" cu povestea asta cu imigrantii, cu importurile din china etc., si daca imi sterg urmele pe care le mentionam mai sus, pot sa stau linistit

tapirul

pi tocmai, ca pe unu' cu viza J care nu a plecat cand trebuia (pentru aia doi ani) e foarte usor sa il depisteze, ca e fully in sistem. Unless you go underground si devii blueberry picker as a career change, that is.
Te amagesti singur daca iti inchipui ca unchiul Sam nu stie ce si cum si cu tine si cu aia 10 milioane. Daca iti aduci aminte, cand ai intrat ti-au facut si poza, ti-au luat si amprentele, te-ai aliniat ca oaia fara sa mai injuri atunci. Il doare fix in pix de injuratul tau in piata, esti in sistem, platesti taxele, contribui carevasazica, well, americanii au invatat perfect cum e cu pâinea si circul.
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

Quote from: tapirulIl doare fix in pix de injuratul tau in piata, esti in sistem, platesti taxele, contribui carevasazica, well, americanii au invatat perfect cum e cu pâinea si circul.
vezi, asta e o fallacy pe care romanii din america o pritocesc in propaganda lor involuntara pentru patria mashtera.,.. nu e adevarat: nu te poti pisha pe steagul americii, nu poti sa dai cu brinza in iliescu (nici nu poti sa tzipi la preshedintele huo al chinei, ca iei 6 luni la racoare), si nu poti sa spui "i want to fuck this country", NU POTI, dovada e ca cineva e judecat pentru asta chiar acum (ca in Strainul lui Camus, asta este printre cele mai concrete probe ca voia sa pouna bombe in NYC)
inceteaza cu povestile astea cu tzara libertatii, esti la fel de liber ca pe vremea lui ceausescu - poti sa spui bancuri cu bush si barbarii care dau cu bombe in civili din f-16 doar in cadru restrins, si nici atunci nu stii daca var'tu nu e informator platit
singura chestie e ca sint buni la cheltuit banii, asa ca nu isi vor permite un traducator pentru site-ul asta (pai ala e un expert, le ia 40$/ora ca popa si citeva mii "recrutarea" lui), si ca sint cam multi aia care spun bancuri, aia care urineaza pe minunatele dungi si stele, aia care stau ilegal pe aici, asa ca nu pot sa ii urmareasca asa usor pe toti
cit despre mine, eu incerc sa joc cum imi cinta... oricum o sa fac cu america cum zice vorba romaneasca, o s-o las "si .., si cu banii luati"

tapirul

da, cu injuratul au niste legi clare, ce spui tu cu steagul si alte simboluri. Sa spui "I want to fuck this country" poti (pune-ti un bumper sticker cu "america sucks" si o sa vezi ca nu se ia nimeni de tine). Sa dai cu branza in doru tufis nu e voie (nu e voie sa dai cu branza nici in Luci Sandor la o adica). Sa spui ca Bush sucks iar e voie (again, uita-te la bumper stickers). In rest insa te lasa sa te agiti atata timp cat respecti regulile si legile. That's the catch.
Si nu ma intelege gresit, io nu sunt intre aia care spun ca america este tara libertatilor, dimpotriva, daca imi citesti posturile americane o sa vezi ca sunt primul care sa spulbere miturile astea.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

nu stiu cum e sa te pishi pe steag, dar stiu clar ca nu e ilegal sa-i dai foc.

in rest nu comentez, nu cred ca are sens.
Smile! It confuses people!

lucisandor

Quote from: tapirulSa dai cu branza in doru tufis nu e voie (nu e voie sa dai cu branza nici in Luci Sandor la o adica)
da, si legea e 6 luni pushcarie pentru agresarea unui oficial strain... fireste, putem sa il batem cu pietre de ex pe chavez sau pe noriega sau pe baiatul ala, dictator crunt din belarus, dar legea se aplica mai nou pentru presedintele chinei.. nu ca s-a dat cu brinza in el... s-a strigat ceva catre domnia sa, ceva legat de feng-shui sau chigong sau asemenea... strigatoarea, doctora in NYC, va lua 6 luni de inchisoare, ca in orice tzara libera.. ori va faceti ca nu stiti, ori tre' sa mai schimbati foxu'
doru tufis sau eu sau tu nu sintem "oficiali straini".. nimeni nu va lua sase luni daca ne-ar zice ceva.. cel mult daca am fi din natzia aia cu monopolul suferintei, poate i-am lua ceva bani

tapirul

doru tufis, aka George Bush (that's how I call him). Io cred ca iei mai mult de sase luni daca dai cu branza in el....
Pai Luci, vad ca te invarti in cercuri. Ai inceput discutia questioning "si cum pot sa iti impuna sa te intorci?" sugerand ca tu esti ala se crede intr-o tara libera. Io tocmai asta voiam sa iti spun, ca NU esti intr-o tara libera asa cum sugerezi tu.
PS si ce e cu pluralul asta? "va faceti..".. Iar ma bagi intr-o oala unde I don't belong.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Quote from: tapirulPai Luci, vad ca te invarti in cercuri
liberale, desi pe aia ii doare-n kur de human rights violations elsewhere, in schimb aici e big deal daca n-ai voie sa te pishi pe steag.
Smile! It confuses people!

tapirul

kilu, iar in cercurile conservatoare fac big deal cu Familia si Traditia si pro-life, in schimb ii doare in cur de traditia si familia si viata de'aiurea.
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

la momentul "cum pot sa iti impuna" credeam ca e o restrictie din partea Romaniei, dovada ca ziceam apoi "cum si mie mi-au impus sa nu plec"... eu am plecat numai din Romania, si acolo am avut ceva restrictii
SUA e libera in anumite aspecte: daca esti un vierme care nu conteaza decit ca mina de lucru, probabil ca nu te vor urmari decit pt taxe; daca comiti delictul de gindire, lucru cu care poti fi obisnuit dupa cei 16 ani de bulibasheala din Romania, ai pus-o

tapirul

i got it all wrong inseamna
romania nu prea poate sa iti impuna sa te intorci. Si io tin blocat un post de pediatru la Vintila Voda in Buzau de cativa ani - nu's cum o sa se termine, pana la urma
cu delictul de gandire cam asa e. Asa a pus-o si presedintele de la Harvard cand a indraznit sa spuna ca poate ca genetic femeile nu sunt predispuse spre mate si stiinte exacte, reactiile fiind de genul:
QuoteNancy Hopkins, a biology professor at MIT, said, “When he started talking about innate differences in aptitude between men and women, I just couldn’t breathe because this kind of bias makes me physically ill. Let’s not forget that people used to say that women couldn’t drive an automobile.” At a recent faculty meeting discussing Summers’ behavior on campus, the newly formed Coalition for an Anti-Sexist Harvard marched outside and chanted, “Racist, sexist, anti-gay! Larry Summers, you must pay.”

QuoteSummers made these remarks in the course of a lengthy address (transcript here) marked by thoughtful analysis, not chauvinistic bombast. Indeed, he closed by saying “I’ve given you my best guesses after a fair amount of reading the literature and a lot of talking to people. They may be all wrong. I will have served my purpose if I have provoked thought on this question and provoked the marshalling of evidence to contradict what I have said.”

Sounds like an invitation to a nice, civil scholarly exchange, doesn’t it? Ah, but by now you know better than to expect that’s what followed.

Ever since he made his remarks, Summers has been under fire at Harvard and elsewhere; he’s spent months apologizing and clarifying and explaining. But to no avail. In March he was hit with a “no confidence” vote from the faculty (by a 218-185 margin), fueling calls for him to resign or be fired. His specific comments about women were denounced by an even wider margin (253-137). At this point, it’s anyone’s guess whether he’ll keep his job.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am uitat sa spun ca la mine in departament reactiile de genul asta au fost considerate perfect justificate, si toti se asteptau ca Summers sa demisioneze.

Asta si pentru cei care se gandesc sa aiba o cariera academica in America. As for now, you gotta speak the language or keep your holepie shut. Sper ca se va scimba atmosfera in viitorul apropriat (io am teoria penduluui apropo de americani, americans have a way of swinging from one side to another, ca un pendul impins prea tare. Legile fizicii spun ca dupa cateva swings mai largi, pendulul va atinge starea de echilibru din mijloc)
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Quote from: tapirulkilu, iar in cercurile conservatoare fac big deal cu Familia si Traditia si pro-life, in schimb ii doare in cur de traditia si familia si viata de'aiurea.

nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Smile! It confuses people!

tapirul

pai ce spuneai tu cu liberalii, numa ca pe dos.
Sau translat: conservatorii sunt cei care sustin idei precum Traditia si Familia si Pro-life, nu? Religiosi si cucernici. Pe de alta parte tot conservatorii (republicanii, that is) sunt aia care sustin un razboi intr-o tara unde nu prea au ce cauta, to kill nediscriminat (apropo de pro-life, mandria cea mai mare a conservatorilor e Armata, un instrument care numa' prolif nu e). Tot ei sustin ca au dreptul sa se duca sa disrupt and change Traditia si Familia altora, etc.
Voiam sa point out ca si aia pe care ii placi tu sunt la fel de ipocriti ca si aia pe care nu ii placi.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

pai daka traditia spune sa tai kapu infidelului si/sau sa-ti tii nevasta ca pe sklavi, sa nu te pishi pe ea de traditie si sa nu vrei sa skimbi familia? intreb si eu, nu da cu parul.
Smile! It confuses people!

tapirul

pi da, da' nu-i treaba ta sa te duci sa le-o schimbi. Lasa-i sa si-o schimbe singuri. Iote ca americanii au reusit sa schimbe traditia asta (partial, inca se mai da in cap infidelului, nu cu sabia indeed). Daca tembeloizii de americani au trecut de hopul asta, hope springs eternal.
cre'că, nu ştiu...