News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

firewall

Started by A CERB, April 29, 2006, 03:34:59 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

A CERB

am si eu o intrebare tembela. am, mai nou, serviciu de telefonie prin internet.. baietii de la serviciu( foarte amabili si knowledgeable, de altfel) m-au sfatuit sa scot firewall-ul( am xp la care ii fac update de cate ori cere) pe  motiv ca face router-ul treaba asta.  voi ce ziceti?
Smile! It confuses people!

Ondina

Foarte korect! Routerul face serviciul asta pe gratis!   :wink:

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

da' daca folosesti totusi firewall strica? ca si io am aceeasi chestie (nu uita sa spui cerbu ca aia sunt romani), da' am si firewall. Nu al lui windows ci altul.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

bai, nu stiu cat de romani sunt aia, ca romanul cu care am vorbit eu era foarte informat, amabil( superamabil) relaxat si to the point.

am pus firewall-ul de windows la loc si am observat ca nu ma incetineste deloc la telefon, asa ca le las pe amandoua.
Smile! It confuses people!

tapirul

pai de aia zic sa zici ca sunt romani. Din ciclul "Deci se poate".
cre'că, nu ştiu...

originaltup

la fel si la mine, unde desi am teoretic 2 routere (intai modemul de cablu, apoi cel pt Vonage) tot imi pastrez firewall in Linux si in Windows
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Ondina

In principiu un singur " gard" ajunge la casa omului, dar daca respectivul vrea sa-si apere mai abitir propritatea/nevasta/copchiii sau datele, poate sa-si traga si 3 randuri de garduri, nu??? 8)

tapirul

intrebarea era daca strica sa ai trei garduri. Faptul ca am firewalu' din router plus ala instalat de mine are vreun impact asupra performantei calculatorului?
cre'că, nu ştiu...

originaltup

ideea e ca protectia de firewall din routere e mai mult din hard, nu e prea customisable si nu prea e transparenta pt ochisorii mei, asa ca prefer sa am un firewall pe care sa-l pot controla si sa-l pot seta exact cum vreau, si pot sa stiu si daca sunt probleme mult mai usor, adica firewall-ul din sistemul de operare.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

fix asa gandesc si eu
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

Ondina

Imi place de voi ca sunteti prudenti!!:D  
Da, aveti dreptate, firewall-ul care ti-l pui tu pe calc il poti seta cum vrei si e cumva mai palpabil decat cel suplinit de router.  Oricum, e mult mai bine asa decat sa stai in fundu gol pe net (cum stau f. muuuulti  :twisted: ) fara macar o parola pe administrator   :shock: