News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Capacul de WC - dezbateri

Started by tapirul, January 17, 2006, 06:11:49 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

Am o nelamurire (am mai multe, de fapt, but let's skip):
Care e problema cu WC-ul, barbatii, si capacul? E problema cu colacul sau cu capacul?

a) daca e cu colacul, inteleg, nici mie nu imi place sa gasesc colacul sus, desi nu e mare brânză sa il cobori...Moreover, daca il gasesc sus stiu macar ca cineva inaintea mea (eu insumi in multe cazuri....) a facut un efort sa nu faca pipi pe colac. Anyway, io am rezolvat problema mai simplu: fac pipi asezat. Asta pentru ca budele americane sunt, most of the cases, pline cu apa pana sus (alt model), si daca faci de sus unu ca te stropesti si doi rezoneaza ca dracu. Aud ca sezand e mai bine si pentru prostata(asa o fi?)

b) daca e vorba de capac, then, for God's sake, what's the problem??
cre'că, nu ştiu...

tapirul

PS pentru ca nu sunt japonez (yet), nu pot sa tac si sa fac (desi de obicei cand fac, tac, ca citesc)....Tre sa deschid o dezbatere publica.
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Pai, ptr mine, iata:
Cu capacul nu-i nici o problema, desi am citit eu in UNIKA ca cica feng-shui-ul zice ca daca lasi capacul ridicat ti se flush norocul :lol:

Cu colacul si numai cu el e problema, ca daca-l gasesc ridicat e foc.

Irational.

Chiar daca e OK dpdv igienic, si nu te costa decat o miscare scurta si o secunda din viata sa-l lasi in jos, si alea-alea. totusi, e foc si para.

Ne-or fi programat aia asa de la Adam si Eva sau o fi fost vreun trojan?
Va fi bine!

tapirul

aha, deci cu colacul. That makes sense, sortta, as I said.
La feng-shui nu m-am gandit, chiar.
Urmatoarea inventie la japonezi o sa fie un WC care detecteaza nu numai persoana, dar si gender-ul persoanei (and its needs as well), so, daca esti fata se ridica numai capacul, pe cand daca esti baiat e pe cazuri: pentru pipi se ridica amndoua, pentru ailalta se ridica numai capacul. Toate se coboara când persoana abdica.

Si totusi, de ce e foc? Zi-mi irational asa.  I think it has to do with control theory.
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Pai atunci WC-ul ala japonez tre' sa detectez si ce-ti vine...dar de la ei nu m-as mira s-o faca si pe asta.

Nu stiu, o fi asa cum zici tu, desi din punctul meu strict personal de vedere (ala constient ca subconstientul nu stiu ce vrea) chiar ca nu vreau sa controlez nimic, mi se pare mult prea obositor.

E ca atunci cand te enerveaza unu ca stranuta, e o iritare fulgeratoare si foarte repede trecatoare.

Si ma enerveaza si cand gasesc firimituri pe masa, o fi din simtul ordinii.
Va fi bine!

tapirul

si pe tine te enerveaza stranutul altora? He. Tre' ca e genetic.
cre'că, nu ştiu...

stefan

Am descoperit ce-i cu femeile şi colacul de WC! Se pare că aşezatul pe marginea rece (automatism/atavism/romantism ?) le scoate din minţi. Cu ceva efort, femela poate fi dresată să verifice întâi configuraţia ansamblului şi abia apoi să se aşeze. Durează, dar merită!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirsis

Pai iritarea aia repede trecatoare e atunci cand verific in prealabil "configuratia ansamblului".
Cand uit sa o verific (destul de des, recunosc) e si mai naspa. Mi s-a intamplat asta si pe buda din curte (de la tara) si cand am dat cu posteriorul de lemnul ala... nu era rece...dar orisicatusi...
Va fi bine!

vlad

Nu, serios, femeile chiar nu se uita inainte de a se aseza, si nimeresc pe partea rece? Barbatilor li se intâmpla asa ceva? Probabil ca nu, altminteri n-ar mai exista prapastia asta intre sexe. Mie unuia nu mi s-a intâmplat.

Cel mai bine ar fi sa existe doar WC-uri de-alea turcesti. Tot suntem la portile orientului, ou tout est pris a la legere.

tapirsis

Nu ca nu ma uit, pur si simplu nu vad, ma gandesc la altceva sau ma uit la fardurile din dulapiorul din perete sau mai stiu eu ce.
Iar cu WC oriental, nu, multumesc, prefer prapastia (trecatoare totusi) dintre sexe decat inconfortul statului pe vine.
Va fi bine!

A CERB

sa-tz fie rushine, tapirule. mi-ai furat topiku'. am postat asta pe undeva sub numele "feminism"

http://img.photobucket.com/albums/v505/tapirul/sit_down14.jpg
Smile! It confuses people!

clebs

sefu` a scris
Quotesi pe tine te enerveaza stranutul altora? He. Tre' ca e genetic.
neeee e defect profesional sau o fi ipohondrie :?:  :roll:
Toti oamenii sunt trecatori, dar nu toti trecatorii sunt oameni

tapirul

nici una nici alta. E strange, dar cand stranuta cineva (de fapt cand stranuta repetat, incepe de la al doilea stranut) simt cum imi creste brusc adrenalina...
cre'că, nu ştiu...

A CERB

eu kred ca esti biassed













nu va luatz de ss, please
Smile! It confuses people!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

annie

1) e rece
2) ofera o suprafata de sprijin mai mica (recte cand esti super kioara de somn si te ashezi oarecum blindly  poti si anume sa cazi. In buda)
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

K1

Am citit cu mare interes posturile de mai 'nainte. Vreau sa mai adaug doar faptul ca eu am mai vazut prin farmacii niste servetele dezinfectante cu alcool care pot rezolva foarte bine problema picaturilor de pe colac, pentru cei care nu prefera varianta "lady" adoptata de tapiru.

Problema 2
Nu ati acoperit aici un alt subiect foarte arzator: PERIUTA DE WC.
Nu suport acest obiect. De obicei sta intr-un vas unde isi lasa o zeama de culori care mai decare. Cel mai naspa e cand esti in vizita la cineva, si cum dracu'se face ca chiar atunci "se lipeste de toti peretii" si dupa ce tragi apa de 3 ori fara rezultat esti nevoit sa o folosesti. In functie de toaleta poti avea chiar norocul sa observi  printre firele periei:coji de rosii, samburi de rosii sau chiar de ardei.  Trebuie gasita alta solutie clar.
Matale cine mai esti bre?

Furnika

:D  :D  :D
Esti rezi pe med de laborator?

stefan

Pai nu apar picături pe colac pt. că-l ridici înainte să te pişi. Şi-l laşi aşa să pice consoarta în WC. BTW, după prima naştere problema persistă? Că am auzit eu că se mai deşteaptă femelele în stadiul ăsta (e necesar pt. a supraveghea puii) - e adevărat, femelele de cobai, dar poate extrapolarea e valabilă.

Problema mult mai serioasă a periei de WC poate fi rezolvată spălând-o cu duşul deasupra WC-ului (poate patentez chestia asta) şi scuturând-o bine de interior. La fel şi suportul trebuie să fie curat şi uscat. (asta-i fericirea de a fi român - ai păreri în legătură cu orice subiect...)
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

Quote from: cliffhanger2) ofera o suprafata de sprijin mai mica (recte cand esti super kioara de somn si te ashezi oarecum blindly poti si anume sa cazi. In buda)
same here, cand ma duc si ma asez, kior de somn, pe capac.
iete un articol intreg pe wikipedia apropo de toalete japoneze
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Quote from: stefanşi scuturând-o bine de interior.

you lost me there. tu la ce te referi?
Smile! It confuses people!

tapirsis

Quote from: stefanBTW, după prima naştere problema persistă? Că am auzit eu că se mai deşteaptă femelele în stadiul ăsta (e necesar pt. a supraveghea puii) - e adevărat, femelele de cobai, dar poate extrapolarea e valabilă.
...
(asta-i fericirea de a fi român - ai păreri în legătură cu orice subiect...)

Acuma as putea sa-ti dau si eu o replica cu cine nu se desteapta nici dupa nastere nici mai apoi, dar sunt sigura ca a fost o provocare, asa ca, ai dreptate, poti avea o parere in legatura cu ce vrei tu, parerea ta.
Va fi bine!

stefan

De peretele interior al WC-ului.

Chestia cu femelele de cobai e dintr-un articol din Scientific American ("The maternal brain" - Jan. 06) şi e demonstrată prin creşterea performanţelor la parcurgerea unui labirint şi modificările survenite la creieraş în comparaţie cu nuliparele.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirsis

Stai linistit ca am inteles din prima ce ai vrut sa spui cu cobaii (ele).
Ce n-am inteles e altceva ce n-are nevoie de experimente pentru a fi demonstrat.
Va fi bine!

mada

Io kreka femeile vor ca barbatii sa ridice colacul pt ca au in permanenta indoiala in minte daca nu cumva masculul a stropit din neatentie cativa stropi de pishu pe marginea WC-ului.
Daca masculul nu ridica colacul si stropeste cativa stropi pe colac din greseala (mai ales noaptea cind el e semi-adormit), atunci colacul nu mai e curat pt ele.
Daca el ridica colacul, atunci ea poate fi sigura ca nu se aseaza pe pishu lui.
Acum ma intreb de ce barbatii nu isi pun astfel de probleme de igiena ?
mada - once again: mada. not anyone else.

Furnika

Discutia asta ma face sa ma gandesc la o superba sculptura a lui Marcel Duchamp, ca raspuns la problemele noastra angoasante:
http://www.beatmuseum.org/duchamp/fountain.html

tapirul

QuoteIo kreka femeile vor ca barbatii sa ridice colacul pt ca au in permanenta indoiala in minte daca nu cumva masculul a stropit din neatentie cativa stropi de pishu pe marginea WC-ului.
Daca masculul nu ridica colacul si stropeste cativa stropi pe colac din greseala (mai ales noaptea cind el e semi-adormit), atunci colacul nu mai e curat pt ele.
Daca el ridica colacul, atunci ea poate fi sigura ca nu se aseaza pe pishu lui.
Acum ma intreb de ce barbatii nu isi pun astfel de probleme de igiena ?
you got it all wrong.. Tocmai, ca barbatii ISI PUN probleme de astea de igiena. Problema femeilor nu este ca nu ridica, ci ca il ridica si il lasa asa. Numa ka femeile nu apreciaza grija barbatilor....
cre'că, nu ştiu...

mada

Pai mie mi se pare firesc sa fiu sigura ca totul e ok in priviinta igienei, asa ca mi se pare firesc sa il lase ridicat.

Ti-am zis io ca gandesc ca un barbat si nu m-ai crezut...  :P

Da' de fapt e cam cih pt ea sa puna mina pe colacul de la WC ca sa-l lase jos kiar daca se spala pe maini dupa aia.
mada - once again: mada. not anyone else.

tapirul

ete si ce, pentru el nu e cih sa il lase jos??:)

In alta ordine de idei, de pe wikipedia
QuoteIn the court of Henry VIII of England, the Groom of the Stool was given the job of cleaning the royal posterior with his hand. The Groom of the Stool was both a highly respected and coveted position. For security reasons, only a highly trusted courtier would be chosen and it was coveted because of the influence he might have with the king, daily having the opportunity to be alone with His Majesty.

I'm gonna appoint von mointfel The Groom of My Stool. He's gonna be highly respected.
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Sa nu uite sa traga apa, doar asa de control.

mada

... "with his hand" ???!!!!!!!

Nu se zice nimic de hartie igienica, servetele, material textil, etc ?... macar frunze for God's sake!

GROWSE

PS. ete si ce daca e cih pt el, doar e pishu lui nu ?!
mada - once again: mada. not anyone else.

holliday

unde e Blegoo sa ne tina teoria coceanului?  :D
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

Quote from: holliday on September 11, 2012, 03:05:35 PM
unde e Blegoo sa ne tina teoria coceanului?  :D

Bre... aia e poveste adevărată, nu teorie.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

pana una alta budele turcesti sunt cele mai igienice din lume  8)
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

Da, dar nu și cele mai comode.
Îl vizualizez pe tapirul cu "Chindăl" în mână, balansăndu-se ritmic.
"On the internet... nobody knows you're a dog"