News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Cartus pentru HP 920c

Started by K1, December 02, 2005, 10:24:52 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

K1

Aveti parere pe unde as putea gasi niste cartuse de imprimanta mai ieftine? Imi trebuie unul HP Black 15, pentru model mai vechi:HP 920c.
La Best,Flamingo,Ultra  este cam 1.100.000, astia-s nebuni? Daca stiam nu-l lasam sa se usuce.
Multumesc
Matale cine mai esti bre?

manolo

cauta un magazin care si desfunda cartusele, pe langa reincarcare. sunt chestii cu ultrasunete care le desfunda. nush cine face asa ceva la Buc, eu stiu la Iasi cel putin un centru.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

lucisandor

Era o firma, Producton, bun distribuitor de HP. Un sediu e linga scoala aia de pe B-dul Eroilor Sanitari, altul e cum mergi de la Obor spre Sp. Colentina, pe partea stinga, exact cum iesi din intersectia numaita Piata Obor.
La reumplut cartuse erau cam expeditivi (desigur ca mi se usca cerneala, doar nu era sa printez pe hirtie, pe copac,pe natura!), nu se chinuiau sa desfunde, dar cind le duceam cartus valid il umpleau cu cerneala buna si ca lumea - la altii am avut surpriza sa se termine rapid. La cartuse "compatibile" pareau scumpi, pentru ca la cele originale erau ieftini - nu cistigai mai nimic daca luai "compatibile".

tapirul

in Ro nu au aprut kituri de umplut cartuse, do-it-yourself? Eu am avut satisfactii bune cu asta aici. Am reumplut acelasi cartus Canon de cel putin 10 ori... Acum urmeaza un Dell, sa vad cum merge. Economisesti o groaza de bani cu asta (te duce de la, say, 25$ cartusul la 4$)
cre'că, nu ştiu...

manolo

Quote from: tapirulin Ro nu au aprut kituri de umplut cartuse, do-it-yourself? Eu am avut satisfactii bune cu asta aici. Am reumplut acelasi cartus Canon de cel putin 10 ori... Acum urmeaza un Dell, sa vad cum merge. Economisesti o groaza de bani cu asta (te duce de la, say, 25$ cartusul la 4$)

nush cine dintre noi doi e mai cretin, dar cel putin pe topicul asta nu sunt eu ala. uite ce a scris K1:
QuoteDaca stiam nu-l lasam sa se usuce.

asadar, degeaba isi ia el kit do-it-yourself daca e infundat capul de scriere... dar banui ca si pe asta o sa il muti undeva pe forum, asa, ca sa te simti mai bine. do-it-yourself!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

K1

Multumesc am invatat din toate mesajele cate ceva.
Cred ca o sa merg la Producton, am sa-i intreb daca si desfunda inainte de umplere, daca nu sper sa gasesc unul nou mai ieftin.
Iar pe urma chiar sunt curios daca ar fi si pe la noi astfel de chituri, do it by yourself, pentru reumplere acasa.
Matale cine mai esti bre?

lucisandor

Asta iti ziceam, mie mi s-au parut cam expeditivi. Luau cartusul "im spate", stateau citeva minute, veneau ridicind din umeri. Nu stiu cit se chinuiau, sau daca faceau ceva - chestia cu "in spate" ma lasa sa presupun ca exista o miniuima probabilitate de a lua tzeapa.
De cumparat de nou e bine cu certitudine - aveau preturi mici, sint pe lista oficiala de distribuitori pe site-ul HP.

tapirul

k1, cam atat te-ar costa, de exemplu.
Sa reumpli singur un cartus nu e mara branza. Folosesti o seringa si cam atat. Sunt cateva lucruri de stiut, though, le gasesti pe net daca cauti
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

sint si in Bucuresti, dar eu nu m-am simtit bine facind asta.. aveam colegi care aveau bidoane de 0.5 litri de cerneala...
mi se pare jegos, in stilul "do it yourself" pe care il detest (tocmai am capatat o contractura doitiorselfindu-ma cu covorul si cred ca trebuie sa fie oameni mai buni decit mine la covoare)

K1

cred ca si aia care mi le umpleau pana acum tot cu siringa o faceau, ca-si trageau niste manusi chirurgicale si se bagau dupa un paravan, tot dupa metoda"in spate"
Orcum pe mine 9 reumpleri m-au costat 60$ ( 200mi/reumplere)si cei din linkul Tapirului dau bidonul de 9 refills cu 27$. + shippingul.
Economie 25-30 $.
Matale cine mai esti bre?

tapirul

Quotechestia cu "in spate" ma lasa sa presupun ca exista o miniuima probabilitate de a lua tzeapa.
eu cred ca e vorba pur si simplu de prestigiu. Daca umpli cartusul cu seringa in fata clientului, iti pierzi prstigiul. Te duci "in spate" si dai impresia ca umplutul unui cartridge este ceva ocult, misterios, dificil, numai pentru initiati.
cre'că, nu ştiu...