News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Unelte statistice...please help :((

Started by dustweaver, November 15, 2004, 06:18:13 PM

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dustweaver

Ma agit de o jumatate de zi sa creez un fel de (sa-l ia dracu, btw) de grafic "box and whiskers" care sa reprezinte (neaparat in forma asta grafica) media si deviatia standard pentru niste siruri de date. Daca nu cumva incoerenta mea a atins cote insuportabile, please help me... am instalat tot felul de plug-in-uri si add-in-uri si alte minuni in bietul Excel... nu vrea cu nici un chip sa reactioneze... :(
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

daca imi trimiti datele in oaresce format, iti pot face io trebile astea in SPSS sau in STATA
cre'că, nu ştiu...

dustweaver

Saru'mana, Tapi, dar nu pot sa le trimit... :( Nu se poate face vreun soi de grafic de genul asta in Excel? I-am pus si minunatul plug-in "Analyse-it!", am incercat sa iau "Origin", versiunea demo dar n-am reusit...chiar n-am nici o sansa? :(
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

manolo

intrebare poate nepotrivita, dar ai cautat si tu mai specific cu google?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

dustweaver

Am cautat dupa toate keywords care mi-au venit in cap, inclusiv combinatii :) :"plot", "chart", "box and whiskers" , "(descriptive) statistics(al)" s.a.m.d... in cele din urma, in culmea dezolarii si late in the night, am "adaptat" datele si le-am facut un grafic "normal" cu excelul...:( Thanks, anyway!
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

elfstone

De ce nu ii da cineva SPSS-ul? Eu am versiunea 12 (104 MB). Daca nu gasesti o sursa mai rapida (eu am up de maxim 30 KB/s), da-mi de veste si iei de la mine.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

tapirul

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D
io am varianta 10... si tare m-as bucura la un doispe...si sunt pe high speed internet...da' tu ai viteza micuta...cum facem? :P
cre'că, nu ştiu...