News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

laptop

Started by originaltup, November 21, 2005, 05:38:27 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

originaltup

una peste alta mi-am tras un laptop (cred ca o sa-l primesc maine):
- Compaq Presario V2000Z Customizable NB
- Microsoft(R) Windows(R) XP Home Edition with SP2
- AMD Turion(TM) 64 ML-37 (2.0GHz/1MB L2 Cache)
- 14.0 WXGA BrightView Widescreen (1280x768)
- ATI RADEON(R) XPRESS 200M w/productivity ports
- 1.0GB DDR SDRAM (2x512MB)
- 80 GB 5400 RPM Hard Drive
- DVD+/-RW/R & CD-RW Combo w/Double Layer Support
- 54g(TM) Integ. Broadcom 802.11b/g WLAN & Bluetooth
- 12 Cell Lithium Ion Battery -- durata de functionare practica ~ 5h
- greutate - 6.1lbs

Cum vi se pare? A fost vreo 1200, se vinde fara upgrade-uri cu vreo 1000. Sper sa apuc sa va zic cum se misca inainte de Thanksgiving, poate va tenteaza daca sunt reduceri mari (pt cei din US).
Eram gata sa iau un Fujitsu S2110 dar se ducea pe la 1700-1800 si era cam scump.

Mai postati si voi ce credeti ca se merita in perioada asta, poate mai sunt interesati. (eu am stat vreo 3 zile pe net pana sa ma hotarasc)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

mai, eu am luat acum vreo doua luni un Dell Inspiron 6000, cu Intel Pentium M processor 1.60GHz, 512Mb RAM, hard de 40, Mobile Intel(R) 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family, SVGA Wide Screen (15.4'), DVD player (CD writer), si alte cateva. Am dat vreo 850$, cu tot cu posta.

E destul de greu sa te decizi in oceanul de oferte. Depinde foarte mult pentru ce iti trebuie.
cre'că, nu ştiu...

originaltup

eu am incercat sa iau cat mai bun intr-o anumita suma de bani, ca sa fie competitiv si peste cativa ani. Recunosc ca acum e mult mai mult decat imi trebuie.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

K1

cat mai costa pe acolo WindowXP ? dar Office-ul?    Ca si eu planuiesc sa-mi iau unul in decembrie cand alung in State. Eu sunt mai romanas asa o sa plec cu CD-urile piratate dupa mine.
Merita sa ma risc macar..?
Matale cine mai esti bre?

originaltup

daca nu scrii pe ele ce ai si mergi cu codurile tinute in alta parte nu cred sa ai vreo problema. Si eu am luat ceva CD-uri cu mine, dar nu le-am folosit.
Ce rost are sa-mi pun Windows piratat cand imi vine calcul cu unul original (e drept ca are si balarii dar pot sa le dau jos).
Sau ce rost are sa-mi pun MSOffice cand exista OpenOffice 2.0?
Cu restul softurilor oricum nu prea am ce face.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

K1

Spre exemplu Best Computers aici in Ro da WindowsXp Home Edition cu 200$. Tot nu am inteles cat din pretul laptop-urilor voastre e reprezentat de sistemul de operare.
Otup ce ai vrut sa zici cu "imi vine calcul cu unul original"
Matale cine mai esti bre?

originaltup

daca iti iei un calc de pe net, trebuie sa te chinui ff tare sa il gasesti fara Windows deja instalat pe el. (excludem Mac-urile)
cred ca 98-99% din PC-uri au windows pe ele, vreo 1% linux, aproape deloc fara sistem de operare. Nu stiu cifrele exacte, dar cred ca sunt pe aproape.

Ce da Best este windows in cutie, si nu preinstalat (OEM). Windows-ul cu CD este cred vreo 200 (cel home), pe cand cel preinstalat teoretic este vreo 80, dar cred ca distribuitorii mari au discounturi (vezi Dell, etc), pt ca le mentine piata si este poarta de intrare pt MSOffice care este mult mai scump.
NB: din laptop, Windows-ul a fost cel mult vreo 80$.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

Singurul care -ti da windows-ul separat este dell, din cate stiu eu. mai stiti voi alta firma?
Smile! It confuses people!

tapirul

Dell? Io am luat de la dell si vine cu el preinstalat. PLus o gramada de al junk. Primul lucru dupa ce am despachetat laptopu' a fost sa format si install pe curat.
Dar poate ca au oferte si fara, desi nu cred ca la "deal-uri", ca tocmai junkurile preinstalate permit pret mic pe ansamblu
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

Tapire, apropos de "aici nu e Electronica SRL, nu ne putem face propriul calculator"... Te-ai uitat la newegg.com? Presimt ca va fi exact ca acasa, ca la Electronica :)
Dell din Romaia e disperat, poate e alta situatie. Cica isi dubleaza vinzarile in fiecare an sau cam asa ceva, dar vinzarile ramin tot cu 4 cifre (ma si mir de unde atitia fraieri, totusi)

Furnika

Am o mica problema: notebook-ul se opreste automat cand procesorul se incinge prea tare. Nu pot vedea din cauza asta un DVD pt ca foloseste intensiv procesorul (parerea mea). Daca micsorez fereastra nu se incinge atat de tare dar daca fac asta nu mai are nici un farmec. Am inteles ca exista un fel de cooler extern pt laptoape; a folosit cineva asa ceva?. Alta kestie (tapiru o poate sterge): are cineva un dvdpower player var 4 sau 5? As prefera sa il folosesc mai mult timp daca intelegeti ce vreau sa spun...
alex.simion@gmail.com

stefan

ed2k://50672a4cf7c85380fd5a4975b1ffc2e5

Nu-ţi zic ce înseamnă ca să te mai persecut niţel înainte de groapa cu lei.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

iti trimit eu acum 4, din ala... bun  :wink:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

stefan

Dţ-dţ-dţ... in loc să-l înveti să pescuiască...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

mai, nu ma duce in ispita, chiar azi, cand mi-am cerut scuze indianului!!! lasa-ma sa cred ca pot fi mai bun! macar sa raman cu credinta!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Furnika

E mule barabule si DCuri stiu si eu mai stefan, ce naiba nu-s asa pafarist. Thanks, anyway;).

A CERB

ba eu mi-s pafarist. ia benevolatz shi esplikatz.
Smile! It confuses people!

stefan

Bine, dar reţelele de file-sharing sunt un lucru cât se poate de bun! Găseşti şi distribuţii Linux acolo, deci nu are cum să fie ceva rău. ;-)

OK, încurajez afluxul de gesturi frumoase şi nu mai zic nimic de "sizăn tu bi jali". La mai multe!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

A CERB

daca mai aud si " Merry Christmas" de la Luci kiar ka le-am auzit pe toate :wink:
Smile! It confuses people!

tapirul

zi mai multe cu file-sharingul stefan. Io am folosit pana acum gouper (care vad ca pus pe hold deocamdata), si mi se pare cam greoi.

PS furnika, acu' pot sa spun cum te cheama? :P
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Poti. Dar daca e un pseudonim?

tapirul

pai atunci o sa spun cum te pseudo-cheama.

... o sa spun totusi cine esti... Reputatul Eugen Simion, la o cură de tinereţe.... Nu i-ai recunoscut stilul, vlad?
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Recunosc, eu sunt venerabilul Yo'Gene.

lucisandor

Quote from: A CERBdaca mai aud si " Merry Christmas" de la Luci kiar ka le-am auzit pe toate :wink:
N-o sa auzi, e deprimant, mai ales cu stahanovismul care m-a apucat. Chiar m-am gindit cita dreptate are Stefan cu "tis da sizan" care nu se spune, ci se face sau nu se face. Prca nu as vrea sa dezvolt, mai ales ca eu sint Nicolae :)

Furnika

http://www.theregister.co.uk/2002/11/22/man_burns_penis_with_laptop/
Ostenson CG, Lap burn due to laptop computer.
Lancet. 2002 Nov 23;360(9346):1704.

tapirul

mai nou Dell+ul meu are bube in cap. cand si cand monitorul goes blank )de cele mai multe ori un negru "luminat" (nu ca negrul de monitor stins), de alte ori un verde kaki, etc.
E doar monitorul, programele merg mai departe "in spate" (pot continua sa tastez, sa navighez, evident "orb"

Singura solutie e restartul (cu pierderile de rigoare.. daca sunt intr-un word si stiu combinatia de taste pentru save-close, ma scot)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#26
iar mi s-a balncuit monitoru... de data asta intr-o nuanta frumoasa de violet..
e a doua oara in cateva ore.. se intampla din ce in ce mai des vad...
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Quote from: tapirul on November 23, 2005, 04:23:36 AM
Dell? Io am luat de la dell si vine cu el preinstalat. PLus o gramada de al junk. Primul lucru dupa ce am despachetat laptopu' a fost sa format si install pe curat.
Dar poate ca au oferte si fara, desi nu cred ca la "deal-uri", ca tocmai junkurile preinstalate permit pret mic pe ansamblu

intrebare. am inteles ca a venit preinstalat, intrebarea era daca la recovery tz-au dat kitu original a lu' gates, sau neste discuri care merg numai pe dell-ul tau?
Smile! It confuses people!

tapirul

la recovery nu stiu sigur ce mi-au dat, ca l-am pus la gunoi direct CD-ul (la un loc cu alea AOL care imi vin lunar in posta, tin numai cutiutele de metal ca sunt bune la pastrat nimicuri)
Cum a venit laptopul l-am formatat si am instalat eu ce am vrut.
cre'că, nu ştiu...

Diogene

Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

tapirul

toshina satellite sunt bune, imi amintesc ca am facut si eu sapaturi la un moment dat. tishiba in general sunt considerate bune in japan.
eu insa am renuntat la ideea de laptop. ultima data mi-am luat un desktop cu monitor mare, cu hard drive mare, cu aerisiri sa nu se incinga. ideea de laptop pentru mine e overrated, nu l-am folosit ca laptom mai niciodata, il tot caram pe la conferinte si-l foloseam pe post de brauser, sau in romania sa art poze la neamuri. mai degraba imi iau o tableta pentru astea.
cre'că, nu ştiu...

holliday

Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

tapirul

nah, nu mă mai vezi cu laptop curând.
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Luați nene, produse Aplea, că e bune, vă zic io.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

Quote from: Blegoo on August 06, 2012, 11:15:59 PM
Luați nene, produse Aplea, că e bune, vă zic io.

hmm, never.
nu'mi place poolitica lor.
sa platesti asa ca la c*** pt. fiecare produs. 8)
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

tapirul

nici măcar barba lu steve jobs ăla, și m-a cam plictisit drama internațională cu moartea lui (ăla de a inventat limbajul C nu a știut nimeni de el, da' jobs cu chestiile lui flashy e geniu cică)

și pe mine mă'nervează ideea de Mac, ideea aia de geek metrosexual alea. și reclama lor, ah ce mă scotea din pepeni, tipul Mac un ăla cool, neras, nerdy așă, iar ăla PC un chelios prost. bleah.
cre'că, nu ştiu...

Diogene

Quote from: tapirul on August 08, 2012, 07:36:26 PM
nici măcar barba lu steve jobs ăla, și m-a cam plictisit drama internațională cu moartea lui (ăla de a inventat limbajul C nu a știut nimeni de el, da' jobs cu chestiile lui flashy e geniu cică)

@Tapi
http://www.netarhia.ro/steve-jobs.html

Vezi comentariul 8.
Mai vezi şi website-ul în general că Paracelsus şi Sicovitol merită. .
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

tapirul

da, am citit, dar tot nu ma convinge. Apple este exemplu concret de marketing de succes - sa-l faci pe Jobs un sfant, un vizionar, un geniu mi se pare exagerat. Si tipic american, ceea ce pentru mine e un al doilea minus.

Iar produsele Apple nu's chiar asa convingatoare, dincolo de aura ce li sa creeat. Tot aud ca Mac e mai bun, mai aia, mai ailalta, si am impresia ca 98% din aia ce declara asta o fac pentru ca asa au ajuns sa creada din marketing, nu ca au facut ei personal niste teste de benchmarking si au analizat obiectiv diferentele. E cool, e hip sa ai Mac, dar mie mi se falfaie.
cre'că, nu ştiu...

Diogene

Quote from: tapirul on August 09, 2012, 09:47:00 AM
da, am citit, dar tot nu ma convinge. Apple este exemplu concret de marketing de succes - sa-l faci pe Jobs un sfant, un vizionar, un geniu mi se pare exagerat. Si tipic american, ceea ce pentru mine e un al doilea minus.

De-acord, Steve jobs nu a fost un geniu. Asta era şi ceea ce încercam eu să spun în cuvintele mele.  8) O să îmi iau Toshiba.
Offtopic: cei care aţi fost prin America ("măsii") nu aţi vrea ză dezvoltaţi un pic cum aţi ajuns la aceste sentimente? Spre exemplu şi eu spun "Marea" Britanie pe dracu' că e doar Britain, Scoţia vrea să iasă şi Wales se auto-consideră de mult altă ţară. Am lucrat 6 luni cu o scoţiancă şi citez "We want our freedom!"


Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

vlad

Quote from: tapirul on August 08, 2012, 07:36:26 PM
(ăla de a inventat limbajul C nu a știut nimeni de el, da' jobs cu chestiile lui flashy e geniu cică)

Recunoaște, ai citit asta pe facebook.

Eu am netbook, Foarte robust, mic, și ieftin. Nu văd nici eu de ce să dau o mie de euro pt un calculator domestic, până la urmă

tapirul

pai tocmai asta e buba, ca am aflat de el pe facebook, ca nu e popularizat sa stie tot poporeanul de el, steve jobs, insa, sa vreau si nu poci evita informatia turnata in cap, unde te uiti numai mecla lui, ganditorul de la hamangia
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Bre, bag io seama că voi nu prea înghițiți succesurile altora, dă marcheting ori ce-o fi.
Chestia e... macurile merg direct dîn cutie, pisiurile... mai greu.
Cauți draivăre, dă-i și instalează uinowzuri dă furat dă pă net... formatează, bagi și un descântec, chemi preotu' să-l binecuvânteze... un haloimânz major.
Pisiurile e pentru oameni care au mult timp liber, zic, afirm și latru.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

povesti da adormit copii, blegoo, wishful thinking. tu vorbesti de pisiurile din anii 90, cu furat windows si draivere si prostii (chiar, cand e ultima data cand ai luat/instalat un pisi nou? ce era? 486?)
"merg scoase din cutie" auzi. si pisiurile merg scoase din cutie, la ele problema e ca vin cu prea mult crap pe ele, ceea ce e adevarat si la mac

ce nu inghit io nu e succesul de marcheting al altora, ci prezentarea succesului de marcheting in geniu tehnic, einstein al computerelor, bleah-uri d'astea. sa zica lumea ca steve jobs e cel mai tare marketer din lume si nu am probleme, dar nu cu texte d'astea sa'l pui alaturi de fratii Wright
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Un nou episod în telenovela "Tapirianisme Satanice"...

În loc să te iei dă marafet, te iei dă marcheting.

(da, era un 486 - cu aia chiar am încheiat cariera mea de pisist; mint, am mai luat anu' trecut un del, care a mers un grantotal de 2 luni, vistuil-aș la dujmanii mei, fără număr, fără lapțoape...)
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

pai vezi? vorbesti din auzite.

pai de marafet nu ma iau direct, ca nu l-am butonat. io m-am luat de imaginea lu steve jobs ala, imagine construita pe vai ce geniu e el. nu e geniu, e un vanzator bun, aia e.

apropo de marafet, zi si mie ce faci cand vrei sa upgradezi memoria lu Mac-ul tau. sau placa video. sau vrei sa instalezi ceva ce nu-ti da voie ciocul lui steve sa instalezi. aud?
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Tapirule, insistența ta de a te da de partea întunecată a forței dă bine în telenovela ta, nu zic că nu.
Dacă mai și pufăi așea, mai sinistros, e ca în hilmele dă la Holliday.
Dar însă:
Replicile tale (considerând că n-ai ecsperență directă - [să mă ierte sor-ta-mea, că am început să scriu ca ia], e patetice, cum zicea gigel.org.

Ia dă tu serci la guglea la înlocuit memorie, ca să nu mă screm să pun poze, că umplem databeizul degeaba.
Nu am NEVOIE să schimb placa dă video, că merge foarte bine, nu?
Schimbatu' dă piese... e caracteristic pisism.
Schimbi aia, schimbi ailaltă... nu merge, nu se pupă una cu alta, ai de muncă. Timpu' trece, noi cu drag schimbăm plăci, borduri, ori ce-ar fi ele, la pisi.

De instalat, instalez orice vrea mușchiu' meu bleg.
De la mamp la torenți și orice între.

Blegoo (gânditor) : "Oare... să-i fac cadou tapirului... dă casă nouă... http://www.amazon.com/Steve-Jobs-Walter-Isaacson/dp/1451648537? Poate se mai destupă, alea... mai schimbă bateriile la sabia lui întunecată... neah... el e încăpățînat, alea"
"On the internet... nobody knows you're a dog"

Blegoo

Și ca să tragem mărăiala pe alt șanț... cum definești tu "geniul", tapirule?
Hai, aici să te văz, că lumea deja citește și ia notițe...
"On the internet... nobody knows you're a dog"

Diogene

Quote from: Blegoo on August 10, 2012, 04:30:18 PM
Și ca să tragem mărăiala pe alt șanț... cum definești tu "geniul", tapirule?
Hai, aici să te văz, că lumea deja citește și ia notițe...

Cică diferenţa dintre un om inteligent şi un geniu poate fi înţeleasă dacă facem comparaţie cu două ceasuri. Diferenţa o face ora exactă. Un om inteligent este ca un ceas elegant cu mecanisme deosebit de complicate dar care de obicei grăbeşte ora dînd un rezultat inexact. Un geniu e precum ceasul ponosit al bunicului, cu sticla spartă, dar care indică întotdeauna ora exactă.

Mai spun unii că geniul este un concept romantic actualmente depăşit.

De unde rezultă:

Că geniul nu are componenta eye candy a "inteligentului".
Că din moment ce am folosit acest termen mai sus pot fi considerat romantic.

În legătură cu geniul fac o observaţie personală: nu am cunoscut pînă acum niciunul. Se pune problema, dacă îl vezi, cum il recunoşti?
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

Blegoo

Muoamăăă... ce-o să se inerveze tapirul la faza cu ceasu' bunicului...
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

dinpotrivă, aprob pozitiv definiția lui diogene

blegoo, nu te obosi cu cartea aia (FIX cu cartea aia?? credeai că nu știu de ea? că nu-i pe toare rafturile și vitrinele și-n elvețaia aia cu vaci) că nici la Ploștina la outhouse nu o duc.

nu, bre. macul e un pamplezir strălucitor și atât. e chestie de gustibus, nu de supremație tehnică
și nici măcar nu e vorba (la mine) că e macul mai bun au ba. o fi, io nu cred. ci de imagistica lui steve jobs, chestia subliminală și supraliminală cum că el este. și nu este, tot în my humble opinion. showman bun la marketing, ca zuckkenberg ălălalt, a prins un moment și gata. or fi avut (amândoi) un moment de geniu, dar prea l-au abuzat
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Muoamăă... ce te-aș plesni la tărtăcuță cu un desctop dă haplea...
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

zi-mi tu de ce e mai așa de bun macul. da' nu că m,erge scos din cutie sau că mamă ce grafie faci pă el.
așa comparativ cu benchmarking

și o să-ți răspund ca 99% din ăia de se fălesc cu mac nu au habar (sau nu au nevoie) de chestiile alea tehnice, o fac pentru că așa e cool, hip și metrosexual. și tot ăia cad în limbă că vai steve jobs tot de aia, nu că au vun habar
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Așa... și tu ai nevoie de chestii tehnice?
Schimbi cipii dă memorie ca pă chiloți?
Săptămânal, zic?
Placa dă video... odată pă lună, la un loc cu sandalele?

Tapirule... ia un mac, uzat, murdar, alea.
Juma' de preț.
Ia și folosește, nu da din clonț făr' să ai idee.
Ori ia d-aici:
http://store.apple.com/us/browse/home/specialdeals/mac

Cu o singură excepție... toate macurile care le-am luat, au fost uzate. Au mers la fix, ani de zile.
Foo'... 40-50 de bucăți. (era nevoie, că făceam animație dă 3D)
Scriu de pe un mac cumpărat uzat (dă la ei, desigur - că e cu garanție) cam de foo'... 4 ani, cam așea. N-am schimbat placa, ori plăcuțele de frână... merge fix ca acum 4 ani.
N-am reinstalat, n-am reformatat.
Am băgat suita companiei Chirpici, ca aveam nevoie de fotoșop.
am băgat torenți, că nu găseam filmu' " Puterea și Adevărul".
am instalat mampu'... ca să verific ce prostii fac, 'nainte de a mă da pă derdelușu' internețului, care este.
mai am și alte chestii, da' nu zic, că mă  aude sor-ta și mă aia și aia.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

păi da. laptopul meu dell, îl am de 7 ani (sau opt) și merge brici. mă rog, nu mai face el față la soaftele de acum.
i-am upgradat memoria o dată, tocmai că se putea, și n-a fost nevoie să iau altu. s-a mai scuturat și a mai făcut față la soft nou vro doi ani
și nu'ț spun câte am făcut pă el.
înaintea lui am avut un Compaq care și ăla a mers, până m-am boierit și mi-am luat laptop. compaqu era din 2000, așa că nu mai ținea oricum.

deci?

nu e vorba de cât de bun e hardu', aia se vede ca la olimpici, la chestii extreme de profesioniști. important e cine îl folosește și cum. știi, intel inside, idiot outside. tu ai grijjă de sculele tale, io de ale mele, le bencimarcuim și iese la egalitate. alții n-au așa grijă și țipă că nu merge

io nu zic că macele e proaste, zic doar că claim-ul lor (ale ălora de se vor cool și folosesc) că "este mult mai bun, nu se compară" e păr la ceas. propagandă și lustruială.

ca linuxul, dealminteri, toți nerzii jurău pă el, că alea, că nu crapă, că nu are viruși. pârț. este soft de nișă, merge bine pe servăre, da' până și ei se chinuiau să imite interfața windows. nu mai spun câte probleme până instalai un driver sau o imprimantă pă ele
cre'că, nu ştiu...

tapirul

da, fix dellul de vorbeam în al doilea post al șirului. 2005 carevasăzică
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Quote from: tapirul on August 10, 2012, 09:38:32 PM"...claim-ul lor (ale ălora de se vor cool și folosesc) că "este mult mai bun, nu se compară" e păr la ceas..."

Păi, cine te pune să asculți la hipsteriști?
Uite, ca chestie: io nu-s tehnikoid, io doar muncesc, ca omu', deh. dar cum crezi că te-ai descurca tu, să pui treij' dă computere pă o rețea, fără să chemi un instalator? La mac se poate. La pisi... te las pe tine să te strădui.
Și nu, nu rulam softurile nebărbieritului decedat.
Doar făceam poze la chestii care nu egzistă.
Da' cutiile, ale dreaq', se știau între ele, se vedeau, de cum le puneai o sîrmă-n fund.
E mioritic: o turmă dă macuri... merge liniștită la păscut.
O turmă dă deluri?
Mai trage de câteva ori, ori ia-ți un pușcoci gatling.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

pai nu e asa greu sa pui acum 30 de calculatoare intr'o retea...
sunt si softuri pentru asta...cu wirelessu e mai usor.

acum sunt softuri cu care poti controla calculatorul de acasa de pe telephonul(smartphonu) de pe oriunde de pe glob. de exemplu daca ai soacra sau bunica ce nu stie sa foloseasca calculatorul ii intri pe calculator ca si cand ai fi acolo. te suni pe skype sau alte vrajeli.
a evoluat mult cibernetica asta...

insa raman de aceeasi parere... NO Jobs!  :P
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

Blegoo (bosumflat): "Bine băh, nu vreți, nu vreți... aia e! Dragoste cu sila nu se poate...
Altfel, da, mă umflă râsu' la faze cu: este mult mai bun, nu se compară ...
Mai bun... CUM?

Mai rotund la colțuri?"
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

Quote from: Blegoo on August 13, 2012, 01:32:58 PM
Blegoo (bosumflat): "Bine băh, nu vreți, nu vreți... aia e! Dragoste cu sila nu se poate...
Altfel, da, mă umflă râsu' la faze cu: este mult mai bun, nu se compară ...
Mai bun... CUM?

Mai rotund la colțuri?"
pai in general cei de la Màr °TM au explodat la vanzari mai ales din cauza designului.
LAptopurile lor sunt mai fine si mai misto finisate. dar daca se buleste ceva la el, incearca sa'l desfaci o surubelnita, ia sa vedem, poti?
Si daca'l desfaci...ce'i faci...
Cu siguranta imi vei spune ca d'aia exista garantie etc.

Nu stiu, probabil o sa imi iau si eu candva un macub d'ala, doar asa sa fiu la moda cu restul lumii atunci cand merg (de fapt singura data ) cand o sa merg la un congres cu trenul.
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

Sigur că poți să pui șurubelnița-n el.
Chestia e... ce anume se poate buli, nu?
Că nu-s multe chestii mecanice pe care să le înlocuiești...
HD & keyboard... restu'... canci.
Că n-ai să zici că tu desfaci laptopu' ca să speli procesoru' cu dero.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

Quote from: Blegoo on August 13, 2012, 01:59:49 PM
Sigur că poți să pui șurubelnița-n el.
Chestia e... ce anume se poate buli, nu?
Că nu-s multe chestii mecanice pe care să le înlocuiești...
HD & keyboard... restu'... canci.
Că n-ai să zici că tu desfaci laptopu' ca să speli procesoru' cu dero.
pai adevarul ca la ce preturi au unele nici nu apuci sa le lasi sa se strice ca'ti iei altul.
evident ca cel vechi poti sa incerci sa'l vinzi sau sa'l faci cadou si sa fericesti pe cineva de acasa.

ps: nu cu dero, cu CIF si peria de sarma
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

da, și îi dai lustru final cu cremă dă Goethe.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

măi, la un pisi mai cureți ventilatorul, mai schimbi o memorie, mai bagi un harddisk mai mare, mai una mai alta, mai șurubărești.
să știu io că am voie să intru în el.

că'n rest, cum ziceam, mult mai bune la ce?
nu mai spun că și cu pisiul am probleme cu consoarta care a petrecut astă vară o lună în akihabara (dați google) că să își ia laptop și nu se decidea. măi fată, zic, ia unul acolo moderat, la preț - nuuuu, că uite, ăla e intel i7 cu fundițe, fată, la ce folosești tu lapropu', blogăit și uitat la poze, nu'ț trebe unul kmeker cu WiFi nu'ș de care - nimic, vânzătorul mă sfătuiește...
noroc că nu s-a hotărât si am luat io un desktop sănătos
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Daaa, pisiurile e cu elice, știm, cunoaștem.
Zi-ne și de cum cureți bujiile la dell.
Și cum reinstalezi carburatoru' lunar.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

și ce, macele nu au elice? ce au, nitrogen lichid?
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

laptoapele n-are.
aimacele n-are.
miniurile n-are.
aifoane, aipaduri (chiar, ai pad? :))  ) aipoduri, aiteveuri, aiuaifaiuri, toate alea... n-are elicii.
ultimu' mac cu răcire (fie-i țărîna ușoară) avea răcire cu lichid și radiator ca la esiuvi.
făcea și zgomot la fel.
(mă rog, la ce-aveam în el, nu se putea altfel-nu mă laud, doar zic; avantaju' era că iarna nu trebuia să pornești caloriferu')
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

bravo loo că n-are, o notă în plus. dar nu se'ncing? sau le-a făcut steve jobs istețe rău?

mă rog, nici pisiurile recente nu se'ncing
cre'că, nu ştiu...

tapirul

aiii, blegoole, ca mi-am adus aminte . daca aifoanele, aipadele, ai-celelalte sunt asa de sfinte si bune, de ce e o epidemi de jailbreaking pa ele? ha? de cate ori cetesc un sfat ca cum sa faci ifonu sa mearga cu nu stiu ce, incepe sfatul cu un program de jeilbeicuit.
hm.
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

a, nu, nu, nu, nu, blegoo, nu românii, americanii matale
ia du-te pe www.lifehacker.com și dă un search cu jailbreak
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

americanii...MEI?!?
AI MEI??!!??

...da, trimitere la "laifhacăr" site... numa' un român sadea face trimiteri d-astea.
Hai să hăcuim!
Culișoare, eventual.

Serios acuma, cu chestii d-astea arzi tu gazu' rusesc care vine pă conductă în Ioropa Vestică, care este ea, havansată?

Interesu' românilor pentru "hăcuială" e demn dă o cauză mai bună... dar nu menționa politica națională, te rog io mumos.

"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

păi ai tăi că nu sunt ai mei.
iar saitu e sait de americani, nu de români sau ruși, așa că slăbește-mă. nu mai zic că numele e o figură de stil, mai degrabă.
da, îmi pierd vremea pe el când și când de doo ori pe săptămână că uneori găsesc idei bune acolo - inclusiv idei de grădinărit. asta cu ifoanele mi-a sărit în ochi.

eniuei, jeilbrecuirea egzistă, indiferent cine ruși au inventoat-o, important  e că au avut MOTIV să o inventeze.
carevasăzică, să avem pardon cu apple care merge scos din cutie. merge cum vor ei să meargă, și și la pisi și la mac se merge - de principiu - pe ideia de hăcuială și furăciune.
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Quote from: tapirul on August 14, 2012, 09:26:47 PM
"... inclusiv idei de grădinărit..."

Ooooh, DA!

Rețete dă mititei n-au?
Da' dă varză acră, pentru sarmale?
Io le iau dă pă saitu' tapirului, care hăcuiește îi el, cum poate, varza murată autentică.
(disclăimăr: io am urmat hăcuiala tapirului și mi-au ieșit sarmale f. bune)

Tu realizezi cât în de ridicol te plasezi?

Mi-e greu să cred că nu știi de ce a apărut "geibreicuiala" aifoanelor.

Hint1: nu din cauză că mergeau prost.
Hint2: chinezii, care este.
Hint3: personal, am cumpărat 18 aifoane și le-am dus în China. Prețu' nu conta, conta să le aibe. Cum le-au luat (plătite prompt și cinstit) le-au "geilbreicuit". Oare de ce? Să fie ceva cu faptu' că aifoanele veneau (OBLIGAT) conectate la rețeaua lu' pește (hai să zicem... eitianti)? Neaahhh, oamenii era nemulțumiți că nu putea să jpace WoW pă telefon... nu? ... hai, sanchi balagâște.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

nu'i numai d'aia, geilbrecuirea, și nu o fac numa' chinejii. io aia spun, o fac americanii, geilbrecuirea e legală cică (sau nu e ilegală), și o fac să facă tot felul de jmekerii de nerd pe ea.

ideea era alta, și anume că nu's macele mai breze ca pisiul (care chiar, de ce trebe geilbrecuite să joci WoW pe ele? de ce nu poti instala frumușel jocu, ca pe pisi? care chiar, pisiul de ce nu e nevoie să-l geilbrecuiești?). ăsta este tot point-ul meu, de fapt. e de gustibus, nu de teknikus. again: chestiile performante de le poți face cu macul le poți face și cu pisiul, dacă alegi pisiul care trebuie. de ce alminteri steve jobs, sfântul, a declarat război cu ghearele androidului? d'aia, pen' că nu ie nimic ezoteric în mac, e mersul tehnologiei în general, dacă nu inventa steve jobs conceptu', inventa altul, și au venit cu concurența și i-au luat lui piața de mercenar ce este, că de aia mi-e scârbă de mac și apple, iote ce război au cu samsungul, vai plagiat, noi am inventat colțurile rotunde.

ăsta fiind al doilea point al meu: steve jobs nu e nimic special (are meritele lui, de necontestat), s-a nimerit la momentul potrivit la locul potrivit, precum filmulețele idioate de devin virale pe iutube, da' acu' îi fac toți statuie, mvai steve jobs, bărbuță, carte tradusă în optzeci de limbi (băi, carte apărută la o săptămână după ce murise, ăsta își scria cronicile ca ștefan cel mare, în timpul vieții)

fix ca akismetul lui matt mulberg ăla cu wordpress, bă, toți în limbă, este un "must have plugin", alea, când este de fapt este un colector de date și atât.
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Io nu fac prozelitism macoid acilea.
Orice fraier poate să noteze că e același procesor în mac ca și în pisi.
Deci, diferența e în soft.
Nu zic că uindouz e prost - da' clar că undeva trebuie să cedezi, dacă faci sistem să meargă pe jdă' mii de chestii diferite, părerea mea, care este.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci