News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

That Jazz...

Started by vlad, October 13, 2005, 04:49:03 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlad

Aici putem discuta despre Jazz...

Pâna atunci, square eyes, uite ceva sa mai epurati urechile de muzica digitala...

Bucure?ti Jazz Festival 2005

Vineri 14 octombrie 2005   
22:00   Jam session: Marius Popp & Peter Wertheimer Duo; invitati Alin Constantiu, Garbis Dedeian, Eugen Nichiteanu, Eugen Tegu (Romania, Israel)   Art Jazz Club
Sambata 15 octombrie 2005   
19:00   Mr. Blues A.G.Weinberger   ArCuB
22:00   Jam session: Jaroslaw Smietana Quartet (Polonia)   Art Jazz Club
Duminica 16 octombrie 2005   
19:00   Emy Dragoi Quartet - Swing de Paris (Franta)   Sala "Elvira Popescu"
19:00   Sorin Romanescu Trio (Romania), Liviu Marculescu Trio Contemporan +1 (Romania) Jaroslaw Smietana Quartet (Polonia)   ArCuB
22:00   Jam session: Emy Dragoi Quartet - Swing de Paris (Franta)   Art Jazz Club
Luni 17 octombrie 2005   
19:00   Stefan Lovin solo pian (Romania), Marius Popp & Peter Wertheimer, Duo invitati Alin Constantiu, Garbis Dedeian, Eugen Nichiteanu, Eugen Tegu (Romania, Israel), Romeo Cosma Electricombo (Romania)   ArCuB
22:00   Jam session: Badileiras Jazz Samba do Mar Negro Quartet (Romania, Germania, Brazilia)   Art Jazz Club
Marti 18 octombrie 2005   
19:00   Johnny Raducanu & Harry Tavitian Duo (Romania), Badileiras Jazz Samba do Mar Negro Quartet (Romania, Germania, Brazilia), Budapesta Ragtime Band (Ungaria)   Sala Radio
22:00   Jam session: Nicolas Simion & Paris - Transylvania Express (Romania, Franta)   Art Jazz Club
Miercuri 19 octombrie 2005   
19:00   Face the music Septet (Germania), Balkadje (Franta), Teodora Enache & Theodosii Spassov Quintet (Romania, Bulgaria, Macedonia)   ArCuB
21,    Nicolas Simion & Paris - Transylvania Express (Romania, Franta)   Green Hours
22:00   Jam session: Balkadje (Franta)   Art Jazz Club
Joi 20 octombrie 2005   
19:00   Jancsy Korossy & Ramona Horvath Duo (USA, Romania), Big Band Radio, dirijor Christian Anker Groen, invitat Nicolas Simion (Romania, Olanda, Austria), Benny Golson Quartet (USA, Franta)    Sala Radio
22:00   Jam session: Lydia Filipovic -Mediterraneo (Bulgaria, Muntenegru, Grecia, Franta)   Art Jazz Club
22:00   Jam session: Teodora Enache & Theodosii Spassov Quintet (Romania, Bulgaria, Macedonia)   Event Club
22:00   Jam session: Alex Harding & Blutopia, invitat Cristian Soleanu (USA, Romania)   Green Hours
Vineri 21 octombrie 2005   
19:00   Christof Lauer & Jens Thomas Duo (Germania), Lydia Filipovic - Mediterraneo (Bulgaria, Muntenegru, Grecia, Franta), Alex Harding & Blutopia, invitat Cristian Soleanu (USA, Romania)   ArCuB
22:00   Jam session: Mircea Tiberian Quartet (Romania, Germania, USA, Finlanda)   Art Jazz Club
22:00   Jam session: Lydia Filipovic -Mediterraneo (Bulgaria, Muntenegru, Grecia, Franta)   Event Club
22:00   Jam session: Alex Harding & Blutopia, invitat Cristian Soleanu (USA, Romania)   Monaco Lounge Cafe
Sambata 22 octombrie 2005   
19:00   Marius Vernescu Trio (Romania), Craig Bailey Quintet tribute to Cannonball Adderley (USA, Franta, Serbia, Grecia), East Village & Marta Hristea (Romania, Olanda)   ArCuB
22:00   Jam session: Craig Bailey Quintet tribute to Cannonball Adderley (USA, Franta, Serbia, Grecia)   Art Jazz Club
22:00   Jam session: Alex Harding & Blutopia, invitat Cristian Soleanu (USA, Romania)   Event Club
Duminica 23 octombrie 2005   
19:00   Big Band Radio dirijor Christian Anker Groen, feat. Stjepko Gut & Craig Bailey (Romania, Serbia, USA, Olanda), Anca Parghel (Romania, Belgia, Olanda), Tania Maria Orchestra (Brazilia)   Sala Radio
22:00   Jam session: Alex Harding & Blutopia, invitat Cristian Soleanu (USA, Romania)   Art Jazz Club
Luni 24 octombrie 2005   
19:00   Florin Raducanu solo pian - Back to Bach (Romania), Zum Live (Romania, Republica Moldova, Venezuela), Mircea Tiberian Quartet (Romania, Germania, USA, Finlanda)   ArCuB
22:00   Jam session: Anca Parghel (Romania, Belgia, Olanda)   Art Jazz Club
Marti 25 octombrie 2005   
19:00   Trigon (Republica Moldova), Liviu Butoi Quartet (Romania, Franta), Eggnoise (Cehia)   ArCuB
22:00   Jam session: Liviu Butoi Quartet (Romania, Franta)   Art Jazz Club


Pre?uri bilete:
Sala Arcub - 30,45 RON / 15,75 RON*

Sala Radio 42 RON** / 21 RON*

elevi, studenti, pensionari: 21 RON

Furnika

Esti de acord cu parerea lui Iosif Sava cum ca jazzul e (citez) 'o muzica de bordel'? Sunt foarte curios sa aflu opinia ta despre 'la musique concrčte'.

vlad

Pai sigur ca nu sunt de acord cu Iosif Sava. Desi, daca prin absurd as merge la bordel, mi-ar placea sa aud jazz in el.

Cât despre muzica concreta: daca te referi la curentul inventat de Pierre Schaeffer, pai, nu-mi place atunci când procedeul e absolutizat. Altminteri, folosirea lui e ca un instrument: daca iese bine sau nu depinde decât compozitor, nu de instrument in sine (in cazul asta nu prea mai putem vorbi de interpret).  Am auzit niste bucati superbe pentru banda magnetica de Anatol Vieru, spre exemplu, si pe la concertele de "muzica noua" aud când piese buine, când piese proaste. Nu sunt un fan al muzicii concrete, nu-mi place deloc Pierre Schaeffer, dar am reusit sa accept folosirea benzii magnetice in concertele "culte".

darla

nu stii cand e urmatorul festival de jazz?...oriunde in tara....as zice si oriunde in lume....ca asa mi-e un dor de duca teribil....si de jazz ce sa-ti mai spun....dupa 20 nov fireste cand scap de bolovanu numit rezidentiat...

vlad

Toata viata e un jazz...

O sa ma interesez, dar nu sunt neaparat cel mai informat.

darla

Quote from: vladToata viata e un jazz...

absolut adevarat ! :)
am aflat eu...la buzau....ii zice:
Bluzau - ziua I(25.11): Blue Motors, Fapte, Bottle Jazz Project, Baicea Blues Band, Gyuri Pascu & The Blue Workers [festival jazz & blues]
Buzau, Casa Tineretului | 19:00

Bluzau - ziua II: Teamsters, Iordache, Crossroads, Urma [festival jazz & blues]
Buzau, Casa Tineretului | 19:00

Bluzau - ziua III: Midnight Express, Mike & The Blue Spirits, Berti Barbera & Nicu Patoi, Luna Amara [festival jazz & blues]
Buzau, Casa Tineretului | 19:00

vlad

QuoteCea de-a XV-a editie a Galei Blues-Jazz va avea loc in 19 si 20 noiembrie la Timisoara si va avea un program demn de o editie aniversara.

Concertele vor avea loc la Sala Colegiului Ion Vidu, de la ora 18, si vor fi prezentate de cel mai titrat critic al fenomenului jazzistic din Romania, dl Florian Lungu.
Sambata, 19 noiembrie pe scena vor urca Sir Blues Vali Racila (Botosani), Puiu Pascu Trio (Bucuresti) si Muddy Shoes (Ungaria)
Duminica, 20 noiembrie concerteaza Bega Blues Band & Gyárfás István, Eldad Tarmu Group (SUA) si The Gamblers (Serbia/Muntenegru).

Biletele au pretul de 8 RON si se gasesc la casieria Filarmonicii (din complexul Capitol), iar cu o ora inaintea concertului se vor vinde la sala.

vlad

QuoteIn perioada 28 ? 30 noiembrie 2005 Goethe-Zentrum Ia?i organizeaz? împreun? cu Universitatea de Arte ?George Enescu? ?i Casa de Cultur? a Studen?ilor un workshop de jazz pentru studen?ii de la Universitatea de Arte, condus de Jan Roder (bas), Michael Griener (baterie) ?i Mircea Tiberian (pian) cu tema:

?Interac?iune ?i modalita?i deschise de interpretare în jazzul contemporan?.
Workshopul se va încheia cu un concert final pe data de 30 noiembrie 2005, în sala de concerte a Liceului de Art? Ť Octav B?ncil? ť, la ora 20:00.
Înscrierile la workshop se fac la Casa de Cultura a Studen?ilor, Str. Vasile Conta nr.30, 700106 Ia?i, Tel. 0232-410615, mail: casadecultura_iasi@yahoo.com, luni ? vineri, orele
9:00-17:00.

stefan

http://mercuryjazz.com/ - tune in and get high on it while it's still legal!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

vlad

Dragut. Multumim pt. tip. Eu cu dialupul meu anacronic nu prea stiu de chestiile astea.

vlad

Intre 14-16 aprilie, la Buc, Jazz Spring Festival. Misto, ca pâna acuma primavara nu prea era rost de jazz, in afara de cam plicticoasele si cam snoabele "cluburi". Nasol, pentru ca promovarea e zero, nimic pe net, doar niste afise pe care nu scrie cine vine ... Johnny Raducanu, Marius Popp Quintet, Teodora Enache, atâta stiu eu. Cica si "invitati din Turcia, Anglia, SUA, Franta".