News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

home network

Started by tapirul, October 12, 2005, 04:53:06 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

situatia e asa: am un laptop (doua, ca toshiko are unul borrowed de la departament) si un desktop, toate conectate la internet printr-un router (laptopurile wireless, desktopul wired). Am un singur printer conectat la desktop (laptopul meu nu are port paralel, si prin cablu usb-paralel a mers foarte lent). Vreau sa creez un home network sa pot sa share printerul (mai ales).
Am incercat toate chestiile posibile, toate wizardurile, nimic. In afara da faptul ca am reusit, o data, sa imi futizez wireless connection, nu reusesc si pace. Vreo idee?
cre'că, nu ştiu...

tapirul

any ideas? Ma seaca sa ma tot mult de la un calc la altul cand vreau sa print ceva (si sa imi emailuiesc singur documente, for that matter...)
cre'că, nu ştiu...

elfstone

Poi daca zici si configuratia mai precis si mai exact... poate. (Desi nu cred ca eu).
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

tapirul

pai am un laptop dell, un desktop compaq (vechi), ambele cu WinXP. Folosesc un router Linksys prin care conectez la internet, highspeed, (Comcast) desktopu si doua laptope (wireless astea doua). Printerul e conectat la desktop.
cre'că, nu ştiu...

kooksee

nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

tapirul

pai nu apar computatoarele in retea (My Network Places). Urmaresc pasii din wizard, dau un nume comun retelei (home or something like that), fiecare computator cu numele lui. Imi zice congratulations, run the wizard on the other computer. Si dupa aia nimic, nu pot sa vad computatorul alalalt, printerul, etc
cre'că, nu ştiu...

tapirul

poate ca tre' sa setez ceva si la router?..
cre'că, nu ştiu...

Neo

Ok, so check this. Trebuie sa asignezi fiecarui computer:
1. Acelasi Workgroup. Start -> Control Panel -> System -> tabul Computer Name -> Butonul Change (e unul singur cu numele asta, localizat sub butonul "Network ID"
2. IPuri diferite per adaptor. Deci la fiecare placa de retea introduci 192.168.0.x, unde x este de la 1 (serverul) la 25 (sa zicem, se poate si mai mult).
3. Acum, dupa o carca de restarturi, trebuie sa ti le vada in acelasi workgroup. Daca nu, repeat. Ca basicly, asta e ideea. Sa ma corecteze cineva daca gresesc. Cu uairlessul cred ca mere cam in acelasi mod :roll:
4. Serverul trebe sa aiba configurat Printer Sharing...etc., d-aci te descurci tu :)
And if you go chasing rabbits
And you know you're going to fall
Tell 'em a hookah smoking

tapirul

multam, o sa incerc. Oricum, intre timp mi-am luat un printer Delll ALl-In-One 962 pe care l-am atasat de laptop, asa ca u mai am urgenta mare cu reteaua (desi inca vreau sa o pun la punct, mai ales pentru file sharing).... Printerul l-am luat de la Dell direct, refurbished, am prins un deal cu 48.5$
cre'că, nu ştiu...

originaltup

de ce nu ai zis mai devreme, ca eu vreau sa mi-o schimb  :lol: (sa iau una cu drivere de Linux)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

pai daca nu am stiut.. De care ai? Te-as sfatui sa o bagi pe ebay, dar stiu ca or se te cam jupoaie cu fees.
Oricum, imi place jucaria mea, copiator, printer, scaner si toate cele. Arata foarte business-like.
cre'că, nu ştiu...

originaltup

probabil o sa o pastrez pt printatul color (ca s-ar putea sa-mi iau multifunctional laser care e doar alb-negru).
In general e destul de buna, singura chestie care nu-mi convine e ca nu gasesc consumabile decat de la Dell. (desi s-ar putea sa mearga si unele de la Lexmark pt ca e de fapt un Lexmark pe care au scris Dell si au modificat un pic softul)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Neo

Bleah, consumabilele de la Lexmark sunt printre cele mai proaste din cate exista...Canon is t3h way, brothers...:) Si asta pt ca are cartuse diferite pt fiecare color (Cyan, Magenta, Yellow). Plus ca astea mai noi au chiar si 2-3 cartuse de negru. Se pare ca unul e pt hartie de fax, restul pt normala...Insane total :lol:

Ideal ar fi daca e multifunctional sa fie laser. Altfel iti faci o gramada de draci cu drivere, consumabile, drivere...

Si daca e sa fie multifunctional laser, sa fie unul color sau nimic. Strangi din buci odata, dar isi face banii. Plus ca ai toner sa faci tipografie cu ala :D
And if you go chasing rabbits
And you know you're going to fall
Tell 'em a hookah smoking

tapirul

apropo de consumabile, io la inkjetul meu folosesc kituri de reumplut cartuse (cu rezultate bune) si salvez o gramada de bani
cre'că, nu ştiu...

Neo

Io te cred, dar in timp ce cartusele de la Compaqul meu A900 le incarcam de 2 ori si mureau (infundate de draci, probabil...), astea de la Canon parca sunt fara moarte (15 incarcari la activ de persoana  :shock: ). Si sa nu credeti ca nu am incercat by all means resuscitarea cartuselor alora. Nu au vrut si pace. Si la 150 RON (~ 50$) e crima si pedeapsa...

Secretul sta in separarea capului de printare la Canon de cartus. Adica (virgula) cartusul e o buca' de plastec plina cu cerneala. Si capul de printare e ca un lagar in care vin prinse cartusele. Cand se murdareste, tzup cu capul de printare la baie -> bagat sub apa -> uscat pe calorifer -> Voila, perfect.

La Lexmark, capetele de printare sunt "embedded" in cartuse. Therefore, si pretul mult mai mare (triplu fata de un "cartus" Canon") si sensibilitatea crescuta. Nu poti sa speli pur si simplu un cartus color cu cap de printare "embedded". Se amesteca cele trei culori si te-ai kkt in el de cartus...
And if you go chasing rabbits
And you know you're going to fall
Tell 'em a hookah smoking

originaltup

Canon-ul meu din Romania l-am reumplut cred ca de macar 30 de ori (a murit imprimanta intre timp  :lol: , dar am luat tot un Canon).
Multifunctional laser color costa cam prea mult. Plus ca un multifunctional Canon s-ar putea sa aiba probleme cu Linuxu'.
S-ar putea sa imi un multifunctional laser alb-negru Samsung, e pana in 150$ si merge si in Linux. ( http://product.samsung.com/cgi-bin/nabc/product/b2c_product_detail.jsp?eUser=&prod_id=SCX-4100%2fXAA&selTab=Specifications )
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"