News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Schimbari preconizate si implementate

Started by tapirul, November 15, 2004, 04:03:12 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

incet incet crestem... de aici nevoia de reorganizare. Am creeat niste sectiuni noi (si asstept in continuare idei), si am mutat niste topice de colo-colo. So, daca nu gasiti un topic, nu disperati, e pe vreundeva
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#1
Dragi vizuinisti, or sa mai urmeze niste schimbari in curabd; incerc sa updatez la o versiune mai recenta de SMF; dupa ce o sa reusesac, o sa incep sa adaug si teme, mods etc (nu exagerat, though)
Deci, fiti rabdatori. O sa gasiti (posibil) cand si cand forumul in "Maintenance" - lucrez inseamna
Daca aveti intrebari nu ezitati
tapiru
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am mai instalat o tema, arata fain dupa parerea mea (era testata deja stefan)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

zambaretzi noi si multzi :hang: :policeman: :scooter: :cyclist: :angry2: :book2: :wub: :oops: :thinking2: :rock: :cowboy: :red_indian: :punk: :huh2:
cre'că, nu ştiu...

stefan

Doar dacă schimbăm din profile smiley set-ul în "altele". O să-ţi mai dau un punct de karmă pe chestia asta  :santa2:
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

cre'că, nu ştiu...

stefan

nu e forum default. schimba din profile ca să vezi.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

da, da' pot sa pun din admin panel care set de smileys e default
cre'că, nu ştiu...

Ciresar1988

 :) :-D :-) ;) :-( :D :-o :1eye: >:( :( :? :o 8-) :lol: 8) :-P ::) :P :oops: :-[ :-X :evil: :roll: :-* :wink: :| >:D :arabia: :antlers: :-? :shock: :angry3: :angry2: :eek: :alucard: :sad: :alien: :2thumbsup: :smile: :2guns: :grin: :angel: O0 :police: ^-^ :laugh: :mrgreen: :???: :argue: :argue: :arguing: :army: :artist: :ass: :-x :mad: :asshole: :baby: :balloon: :ban: :bandana: :batman: :beatnik: :twisted: :beatnik2: :behead: :beta1: :bigcry: :?: :biker: :idea: :blank: :arrow: :boat: :bobby: :-| :bomb: :bomb2: :neutral: :book: :book2: :bow: :bravo: :bucktooth: :builder: :builder2: :bulb: :bulb2: :censored: :charming: :chef: :chinese: :chris: :clap: :clover: :clown: :computer: :cool3: :cool4: :cowboy: :crown: :crowngrin: :crutches: :cry2: :curtain: :cyclist: :daisy: :dead: :deal2: :death: :detective: :devil: :devil2: :devilish: :disappointed: :disguise: :dizzy2: :donatello: :dots: :dozey: :drinking: :drummer: :drunk: :dunce: :dunce2: :earmuffs: :ears: :egypt: :elf: :elvis: :euro: :evil2: :evil3: :excl: :fingers: :fireman: :flowers: :freak: :fuck-8: :fuk2: :furious: :furious3: :glasses: :glasses2: :goofy: :gorgeous: :gossip: :greedy: :guitarist: :gunsmilie: :gun_bandana: :hair: :hair2: :hammer: :hang: :hanged: :happybday: :hat: :hat2: :heart: :helmet: :helpsmilie: :hippy: :huh2: :idea: :idea: :idea3: :indian_brave: :innocent: :jester: :juggle: :karate: :kid: :knife: :laugh4: :lips: :lips2: :little_angel: :love: :mellow: :mickey: :mood_swing: :Mr-T: :newspaper: :ninja: :no: :nono: :nuke: :offtopic: :online2long: :oops: :operator: :osama: :party: :party2: :party3: :petition: :ph34r: :phone: :pimp: :pimp2: :pinch: :pirate: :pleased: :policeman: :protesting: :punk: :rasberry: :red_indian: :rifle: :shuriken: :shout: :shocked3: :shit1: :shit: :shifty: :shaun: :shame: :scooter: :scholar: :santa3: :santa2: :santa: :sailor: :saddam: :sad3: :rolleyes5: :rolleyes4: :rolleyes2: :rockstar: :rockon: :rock: :shy: :sick: :sick2: :singer: :skull: :sleep1: :smart: :smartass: :smartass2: :smash: :smoking: :smug: :smug2: :snobby: :snore: :turned: :speechless: :vanish: :taz: :surprised: :toilet: :stooge_curly: :stooge_moe: :thumbsdown: :veryangry2: :wheelchair: :square: :wub: :stuart: :stupid: :sultan: :stooge_larry: :surrender: :sweatdrop: :tank: :wacko: :stunned: :vampire: :walkman: :winkiss: :sunny: :tooth: :uhoh2: :wacky: :tiny: :toff: :whip: :thinking2: :whistling: :yes: :tt2: :tt1: :sombrero: :thinking: :veryangry: :yawn: :xmas: :wings:


Eu nu prea folosesc smiles, asa ca m-am gandit sa le incerc si eu macar o data pe toate !
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

dustweaver

Beton smileys ! Chiar ca-s multi  :shock:  :rockon:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

problema cu zambaretii esta ca daca iti selcetezi alt set ca default (din profile), nu mai vezi zambaretii postati de altii (vezi doar codul)
o sa pun toti zambaretii intr-un singur set (am mai adaugat unii "big")
cre'că, nu ştiu...

dustweaver

Quote from: tapirul on May 28, 2006, 10:39:13 PM
problema cu zambaretii esta ca daca iti selcetezi alt set ca default (din profile), nu mai vezi zambaretii postati de altii (vezi doar codul)
Pai nu-i mai vad deocamdata nici pe aia postati de mine :). Au ramas vizibili tot aia default, desi n-am schimbat nimic in profil.
(Se pare ca nici nu importa ce set aleg din profil, tot aia e.)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

Ciresar1988

au disparut si aia 10000 de zambareti ai mei :(
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

tapirul

#13
nu's de ce nu mai merg zambaretzii
cam prea complicate setarile
.........
ba, I give up, nu's ce puii mei se intampla. Am un singur folder de smileys, gifurile sunt chmodate la 777, am resetat la toti userii, nu stiu....
cre'că, nu ştiu...

tapirul

giiz...
ziceti daca voi vedeti zambareti.. io vad deja (sau halucinez?)
(am mai adaugat)

:em16: :em1500: :em18: :em2300: :em3200: :em17: :em3400: :SuN035: :SuN036: :em19: :em2100: :em2200: :em2400: :em2700: :SuN003: :SuN011: :em3300: :SuN009: :SuN008: :SuN006: :em3100: :em3000: :SuN004: :em2900: :SuN012: :SuN013: :SuN014: :SuN015: :SuN016: :SuN021: :SuN020: :SuN019: :SuN018: :SuN017: :SuN023: :SuN024: :SuN025: :SuN028: :SuN033: :SuN032: :SuN031: :SuN030: :SuN029: :SuN034: :81: :82: :SuN037: :84: :SuN038: :SuN048: :SuN047: :SuN045: :SuN044: :SuN043: :SuN042: :SuN042: :SuN041: :SuN040: :SuN049:
cre'că, nu ştiu...

tapirul

cre'că, nu ştiu...

tapirul

neah, n-am nevoie. Comunica suficient de bine ideea.
cre'că, nu ştiu...

dustweaver

Quote from: tapirul on May 29, 2006, 01:33:34 AM
giiz...
ziceti daca voi vedeti zambareti.. io vad deja (sau halucinez?)
(am mai adaugat)
Acu se vad toti, ba chiar incep sa pricep si io de ce par posturile majestatii sale asa de incrancenate. :)
Iar zambaretii astia noi... :)
QuoteBowling balls come in a wide variety of colors, and are often either a single flat color, a swirl-like design of multiple colors, or a single color with an iridescent look.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

am instalat o tema noua (Dilber MC) in care am facut mofificarile de rigoare (sa afiseze shoutbox, karma stats and "users online today").. fara erori...  :eek: (m-am mirat si io ca mi-a iesit).
Tema asta are, in plus, un link pe fiecare pagina catre noul forum "Cum pleci din tara" (aici de exemplu e deasupra lui "Vizuina Tapirului - editia a II-a > De'ale vizuinii > Anunţuri > Topic: Schimbari preconizate"
si mai are un copirait jos :P
....
am reusit sa schimb si logo-ul...
cre'că, nu ştiu...

tapirul

m-am mai jucat un pic prin scriptul template-ului default (SMF Default Theme).. Fara sa stric nimic...
Am schimbat fontul titlului in Comic Sans MS (si size-ul), am scos cu totul bara cu "search" si "random news" (search se poate face din meniul search);

's futere astia de au scris scriptul...
// Otherwise they're a guest - send them a lovely greating...
else
echo $txt['welcome_guest'];
..................................
// Otherwise they're a guest - this time ask them to either register or login - lazy bums...
else
{
echo '
<script language="JavaScript" type="text/javascript" src="', $settings['default_theme_url'], '/sha1.js"></script>


s'am pus news-ul ala mare cu cumplecidintara-ul
cre'că, nu ştiu...

vlad

Mai nene, dar logo-ul vechi era asa de vechi ca devenise valoros! Nu l-ai schimbat niciodata de la inceputul inceputurilor! O sa-ti schimbi si avatarul? SI ce-s cu stergarele alea in spate? Drapelul Namibiei?

SI News-ul cu cum sa pleci din tara e asa de mare ca imi aduce aminte de bannerele publicitare de la vizuina-oldsite.
Zic si io.

tapirul

avataru' nu il schimb;
mi s-a parut mai fain logoul asta nou, un tapir in fata unor pagini de web
newsu e mare ca sa vada tot romanu',mai incolo il micsorez
cre'că, nu ştiu...

manolo

nu-s stergare, vlade, ci o stilizare de meniu Start din win (sau din linux), daca vad eu bine. cat despre logo, da, era frumos daca reuseai sa il mai polizezi pe cel vechi. eventual, te poti juca un pic si sa il pui si pe cel vechi alaturi de cel nou.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

manolo

ah, nu, seamana stergarele alea cu un meniu de la orice aplicatie (gen File, Edit etc). inca nu m-am trezit bine dupa banchet!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

stefan

Quote from: vladZic si io.
Zici de ciudă că nu ai SMF şi tu ;-)
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

cre'că, nu ştiu...

tapirul

nu-mi place... da'i doua noaptea si mai am de scris si de corectat....
cre'că, nu ştiu...

stefan

Fă şi tu un concurs de logo-uri şi selectează din propuneri.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

dustweaver

Quote from: tapirul on June 15, 2006, 10:45:31 AM
cum'i'acu'?
mult mai bine :).
vlad, sa-ti reamintesc ce-ai facut cu bietul shoutbox? :razz:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

vlad

Cum i'i acu ce?
Aaa, sunt meniuri...Zaui ca nu m-as fi gândit. Pe de alta parte, eu nu prea ma pricep, de aia am si facut ce-am facut la shoutbox. (Oricum acum a stat.)

tapirul

fac si concurs de logo-uri.. Astept propuneri  ;D
cre'că, nu ştiu...

tapirul

cu latin-2 nu mere. Si nici autoul modului nu stie, a fost intrebat si a zis ca nu se pricepe la caractere
cre'că, nu ştiu...

vlad

Ceea ce i-a adus multe dezamagiri in viata.

tapirul

cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

Nu-s bei steagurile Namibiei. sunt ale Israelului. Un tapir evreu. Ia vezi are trompa circumcisa tapi?
ramas bun...

tapirul

am creeat o sectiune separata pentu "cum pleci din tara". Ca orice sectiune, e colapsabila
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

deci batul se invarte ce se invarte si tot in cur se opreste.
macar vrei sa faci la loc topicele de "management" ale forumului? e greu de umblat prin ele.
in ce masura "De peste hotare" este util pt majoritatea forumistilor(sectiunea Utile)? daca ma uit putin descopar povestiri de la rezi din state. pune-l si pe ala la sectiunea nou creata si incepem sa ne facem o idee de "orientarea" forumului prin fostul numar de sectiuni.
ramas bun...

tapirul

si apropo de schimbari, iote, am colapsat iarasi sectiunile de cum pleci din tara, de data asta a mers ca am folosit alta tehnica;
foloseam un mod "board redirect" care are niste bube in cap, am aflat ca merge pur si simplu sa pui in titlul unei sectiuni codul HTML de linkuire; unii zic ca ar fi periculos dpdv al securitatii... ?.. asa o fi?
cre'că, nu ştiu...

stefan

Nu văd probleme de securitate cu HTML în board title.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

am instalat "search topic"
in capul fiecarui topic se gaseste, de acum, un camp "search" care va cauta doar in topicu respectiv
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

multumim pt el. scuteste foarte mult timp. de asemenea multumesc pt introducerea "edit"-ului.
ramas bun...

tapirul

#41
mai exista un mod, dar am mari indoieli cu el
se cheama "reason for edit"
ce face, introduce, de fiecare data cand dai un edit, un camp in care poti scrie "de ce ai editat".
va aparea ceva de genul
"edit: tapirul, bal, la ora si data
Reason: uatever scriu acolo"

ce ma retine e faptul ca nu cred ca va fi foarte eficient - lumea va ignora pur si simplu campul, sa va scrie "d'aia"
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#42
precum vedeti, am facut un fel de curatenie de vara. Am colapsat niste boards (alea de la "coltul curiosilor", din cateva - Idei, tehnice, etc -  am facut doua) , am mutat niste topice intre boards, majoritatea distribuite intre "D'ale vizuinei" si "Informatii, etc", desi unele au mai aterizat pe la Discutii de caz, Bar de negri, etc.
NU am mai selectat "post redirection link" ca se incarca prea tare. Jos dictatura.

edit:

nu merge vad (reason for edit)
cre'că, nu ştiu...

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

#44
am schimbat courtesy edit time la 5 minute. Nu tre' sa apara "edit" de fiecare data cand un user schimba o cratima, si sa dea nastere la paranoi
O sa implementez "reason for edit" sa vad cum merge

PS (later)
Iar cu edit-ul, m-am razgandit. L-am lasat la 24 ore (dupa aia nu mai poti edita postul); am reinstaurat delete post; consider ca dupa 24 ore e fair pentru ceilalti ori sa lasi postul cum era ori il stergi definitiv daca ti se pune pata)
Daca aveti obiectii (stiu ca aveti) urlati. Ajungem la un compromis cumva.
Semnat: Grupul de Dialog Social :)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

ma gandesc sa comasez cumva sectiunile "loc de dat cu capul", "discutii de caz", "sezatoare" intr-o singura sectiune. Ce parere aveti?
La fel si "for him magazine" cu "femina", ceva de genul "razboiul sexelor". Mai ales astea doua au in total 18 topice
cre'că, nu ştiu...

alandala


stefan

Io zic să faci nişte flotări dacă te plictiseşti. Secţiunile stau bine-mersi şi-aşa.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Qvadratus

Cred ca mai curind Sezatoare cu Bar de Negri.
In rest de-acordeon cu flotarile, mai dai si tu din greutate jos.

tapirul

le comasez pe alea doua, femina si masculii, ca ocupa spatiu degeaba
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Femina si Him magazine au fost comasate in "Razboiul sexelor"
"sezatoarea" a fost absorbita de "bar de negri"
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#51
si o sa mai unesc, curand, lok de dat cu cpul cu discutii de caz (ca vad ca cam tot aia se intampla in ambele)
in noul forum, "lok de dat cu capul"  se va putea posta si anonim

PS stefan, o sa fac si un numar de flotari in addition.. Sa pun karma la 1 minut sa poti sa imi dai in cap mai tare? :)

................
(later): gata.
cre'că, nu ştiu...

stefan

:-)
E mai simplu dacă-ţi scazi singur karma cu vreo 10 puncte zilnic. Aşa, preventiv...
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

ideea era ca femina si him magazine aveau cat 8 topice each si lateau pagina 'geaba, iar discutii de caz si lok de dat cu capul erau ambele de injurat si dat unu' in altu
cre'că, nu ştiu...

stefan

Vezi dacă-ţi tremură mâna pe mouse? Prends tes médicaments, mon ami!
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/