News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

DVD player

Started by tapirul, September 23, 2005, 06:34:57 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

Ce player de dvd-uri imi recomandati pentru computator?
thnkz
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

care are acasa dvd player(de ala care arata ca un video)pt tv sau are idee despre ele, sa-mi zica si mie niste date care trebuiesc urmarite cand sunt cumparate?ce marci mai bune care sa nu faca figuri stiti?ca am vazut daewoo si hyundai dar nu cumpar masini ci dvd-playere.mersi anticipat :)
ramas bun...

manolo

uita-te cu ce formaturi de discuri e compatibil, trebuie sa fie cat mai multe, inclusiv PhotoCD si altele, uita-te cate tipuri de iesiri si mufe are. apoi fa-ti o lista din cele care iti plac, intra pe net si vezi reviewuri, comparatii. in general incearca sa mergi pe firme bune: Sony, Philips, JCV, Panasonic. apoi, mai e problema daca vei cumpara doar aparatul sau si sistemul audio. aici, din ce am citit, cele mai bune boxe sunt Philips, iar aparatul Philips am vazut cateva modele care sunau chiar bine.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

intrebarea e cat de avansata e tehnologia "Blue ray" ca vor aparea si aparatele pentru a citii acele discuri care vor inlocui actualele dvd-playere.stiu doar ca exista nu stiu si stadiul de introducere pe piata a resp. discuri.tot cam pe la acelasi marci m-am uitai si eu azi pe la Metro.am de parlamentat cu frate-meu daca iau home-cinema sau doar dvd-playerul.el vrea si boxele.sunt intre 4 si 4,5 milioane marcile alea fara boxe.multumesc.
ramas bun...

manolo

hmm, nush ce sa zic. din ce am sapat si eu, vad ca anul asta va fi un avant destul de mare pentru asa ceva. acum, ca si orice tehnologie noua, cred ca un dvd-player care sa fie compatibil si cu BD va costa mai mult decat unul clasiv.

uite ce am gasit si pe Wikipedia:
"Compatibility

While it is not compulsory for manufacturers, the Blu-ray Disc Association recommends that Blu-ray drives should be capable of reading DVDs, ensuring backward compatibility.

JVC has developed a three layer technology that allows putting both standard-definition DVD data and HD data on a BD/DVD combo disc. If successfully commercialized, this would enable the consumer to purchase a disc which could be played on current DVD players, and reveal its HD version when played on a new BD player."

acum depinde de cat de tare vrei sa iti cumperi un dvd-player acum. daca mai poate astepta... cine stie, poate pleci in afara in vara sau ceva si gasesti mai ieftin, o promotie de lansare sau ceva.

de altfel, problema cu BD va aparea si la computere. deja sunt unitati care scriu BD si DVD, dar nu mai sunt compatibile cu CD. asa ca...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

victor

playstation 2?  are si dvd player si e destul de ieftin vs modele dedicate de dvd player. Nu stiu exact insa cat costa si de unde se obtin mod-chips "pentru helea-helea". Interfata e dementiala la playstation2 - am vazut un model cu "valuri, shades and transparencies, surround wave sound etc".