News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Numar de telefon romanesc in afara

Started by tapirul, September 11, 2005, 10:12:41 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

http://www.oriunde.com/

aud ca au servicii bune (telefonie VoI). Eu abia m-am abonat. Primesti nr de telefon romanesc (deci cei din tara te suna la tariful respectiv - interurban sau intraurban), plus ca intre abonatii Oriunde se vorbeste gratis.
cre'că, nu ştiu...

deidre

splendida idee, atata doar ca plata se face prin paypal, dupa cum zic baietii pe site, iar (paypal nu lucreaza cu carduri romanesti).
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

tapirul

mda
ideea era, oricum, ca daca esti in alta tara, e posibil sa ai un credit card din tara respectiva.
O sa va spun cum merge cand o sa primesc sculele.
cre'că, nu ştiu...

manolo

ba merge cu credit card romanesc, daca e master card sau visa in valuta. cum mai scriam pe undeva pe forum, eu am un card master card in euro de la Raiffeisen, de care sunt foarte multumit. L-am folosit in strainatate la greu, atat la magazine, cat si pentru comparaturi pe net. asa ca... mai sapati, baieti si fete, mai sapati!

da, tapire, am vazut si eu reclama, cred ca tot aci, pe forum. sa ne dai numarul, sa te sunam, sa faci aditionale!  :lol:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

deidre

Manolo, esti invitatul meu sa-ti folosesti credit card-ul romanesc in contextul paypal.
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

manolo

hmmm, let's see! does eBay use PayPal by any chance? Well, I'll be damn, Billy Bob Mackey! It does! Gee, does eBay own PayPal? Well, Miss Daisy, it certanly does!
Fir-ar sa fie, inseamna ca daca e dupa tine, i-am cam pacalit urat de tot. Mai ales ca, fraierii draq, nu intreaba unde e emis cardul, ci doar ce tip e, ce numar de card ai, care e codul special de 3 cifre de pe verso si cand expira. Ce hacker de hacker am fost de mi-am cumparat atatea cu carduri d-astea romanesti!
Go read a little!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

manolo

aaa, si ca sa nu ametim contextele. l-am folosit pe site-ul ebay.de, cu livrare tot in Germania. dar repet, card emis in Ro, alimentat in Ro si reinnoit tot in Ro. sa trimit scan dupa chitante?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Furnika

Quote from: manolosa trimit scan dupa chitante?
Se accepta ca proba in instanta?

manolo

Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Furnika


A CERB

manolo, you're missing the point. pentru drakovenia aia eu inteleg ca nu poti plati decat prin paypal. tu ai account paypal deschis cu cardul tau minune? daca nu, toata demonstratia aia a ta e cam nonsense, if you pardon my french.
Smile! It confuses people!

tapirul

cervidu, you are missing the point. NU trebuie sa ai account paypal deschis ca sa cumperi dracovenia aia. Poti plati prin PayPal sau spui ca nu ai cont paypal si alegi plata prin credit card. Plata se face TOT prin paypal, indeed, (iti deschide automat un cont).
Din cate inteleg eu, chestia aia cu paypal international este pentru cei care vor currency-ul tarii respective (si paypal nu vrea sa converteasca in lei). Daca ai card romanesc in valuta (si sa fie VISA sau MasterCard), ar trebui sa mearga. O gramada de banci au astfel de carduri.
cre'că, nu ştiu...

elfstone

Double post <- connection issue; see below. Pls delete
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

A CERB

no, you are missing the point( aren't we all?) eu nu am cetit treaba aia si nici nu ma intereseaza, deokamdata.

eu am preluat afirmatia de la deidre si i-am esplicat talianului ce vrea sa zika( ka mi s-a parut ka se kam  da in gondole) adika kum ka deidre se mira ca nu poti avea paypal dekat ku un kard mai valabil( nu am investigat alternative de plata la site-ul matale) . atat. ceteshte mata de la inceput si subliniaza ku mausu'.
Smile! It confuses people!

elfstone

Donno... io nu poci sa imi fac cont de PayPal pen`ca nu exista RO in lista de pe pagina de inscriere. Ce fac? Dau adresa falsa? Ma trezesc cu banii blocati din cauza de neconcordante?... Daca nu mi s-ar fi intamplat, as mai zice. (Eu nu zic ca nu se poate, zic de ce mi se pare cam nasol, to say the least)

In fine, e cam off-topic (nici produsul discutat nu se adreseaza rezidentilor din Ro), dar pe mine ma seaca pen`ca mi-e ca nu o sa mai pot sa platesc pentru Skype in curand... asta considerand ca mai vreau Skype...

Alte chestii, in treacat: tara de emitere a cardului conteaza uneori si se poate verifica -- am trecut prin asta la Moneybookers; FX se face transparent la carduri, i.e. merchantului nu are de ce sa ii pese in ce moneda e contul de card, asta nu e o problema, el primeste intotdeauna banii in moneda solicitata.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

tapirul

e suficient de ontopic, elfstone, ca aici e vorba de "de peste hotare". Da' ai dreptate, nu iti poti face cont paypal din romania. Nashpa. Cu oriunde.com, insa, e posibil sa se poata. Io am zis ca nu am cont paypal (am dar trebuie verificat intai), si mi-a dat optiunea sa aleg un credit card. Daca unul cu adresa de romania merge or not, asta nu stiu.
cerbu, I see your point.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

de pe site-ul oriunde (faq)
Quote
Locuiesc în Belgia şi nu am cont în USD. Cum pot să plătesc pentru serviciile Oriunde?

Nu aveţi nevoie de cont în USD pentru a plăti serviciile Oriunde. Toate plăţile se fac cu carte de credit, iar conversia între monede se face automat. Pentru a plăti serviciile Oriunde aveţi nevoie de o carte de credit valabilă, preferabil VISA sau MasterCard.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

dom'ne, merge fain, il recomand cu caldura.
cre'că, nu ştiu...

taz

cu/prin ashtia vorbesc io acasa, si in canada, si in europa:
NECC Telecom - http://www.necc.us/
taz