News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

intrebare de eticheta Oregon-iana

Started by doina, September 11, 2005, 05:04:53 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doina

Am aflat vara asta, cu o oarecare surprindere, ca in Oregon (ca si in New Jersey, se pare) benzinariile sunt full-service (adica ai un attendant care pune gazul), fara optiune practica de self-service. Trebuie dat tip la attendant, sau e inclus in pret? Stiu ca la full service in alte state unde ai si optiune de self-service, daca vrei full-service, pretul e in general ceva mai mare oricum, dar e oarecum incurajat/civilizat sa dai si un mic tip daca vrei, (desi eu nu am fost la full-service de ani si ani de zile, deci nu prea mai stiu cum e customary.)

tapirul

doina, eu nu am masina inca, asa ca nu sunt 100% sigur. Dar din cat am vazut la altii, nu se da tip (am vazut ca dadeau cardul si atat, fara sa mai manipuleze cash).
E intr-adevar full-service (prin lege, nu e voie fara). E foarte comod, though. Masura cred ca a fost luat in anii de cadere a economiei (Oregon a fost la un moment dat printre putinele state cu "two-digit unemployment"), pentru a da o sansa oamenilor fara servici.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

mda. stupid si komunist sa obligi oamenii magarii de genul asta. eu platesc beanza in wv la pret de full service da' o fac self( taxa locala e 27 centi highest in the nation, i reckon).
Smile! It confuses people!

doina

thanks pt. raspunsuri.

Tapir, cum ai reusit sa te descurci atat timp fara masina? Mare lucru. Stiu ca e teoretic posibil, dar cum faci pt. grocery shopping si alte errands individuale? Sunt toate aproape de campus? Mergi pe bicicleta?

In orice caz, eu vreau sa ma mai duc in Oregon odata ca turist, daca mai am vreodata ocazia de vacanta/timp, intr-o vara viitoare, mai ales pe coasta, (in calatoria anterioara, a fost numai un drum monstru, in goana, in trecere, prin centru, pe I-5, dinpre N. California catre Seattle, dar in Oregon nu m-am oprit decat sa dorm in Ashland si apoi sa iau benzina, asa ca de fapt n-am vazut mare lucru, in afara de chestia cu benzinariile!). Dar e precis tare frumos si Oregon-ul, mai ales pe coasta, probabil, si apoi si pe la "munte"/lacuri. Din curiozitate ce industrii locale mai sunt acum prin Oregon? Ca logging nu prea se mai face, acum, in mod la fel de intens sau masiv, ca sunt mai atenti, cred, la deforestare. Cred ca a fost o perioada de saracire (relativa) locala o vreme. Adevarul e ca despre Oregon nu prea auzi mare lucru in mass-media! (Doar poate chestii negativ-spectaculoase gen "assisted suicide" laws, cate un "serial killer" din cand in cand, si alte tampenii de genul asta!)

Zi si tu Tapirule, te rog eu, ceva frumos si interesant (istorie, turism, carti/autori locali, cultura locala/regionala, etc.) despre Oregon, daca ai timp si chef, odata, sau din cand in cand. Si tu Cerbu, despre West Virginia, poate si altii daca au chef despre pe unde sunt de o vreme, spulberati prin lume. (Nu vreau sa dau "homework" la nimeni, bineinteles, doar ca eu sunt mereu insetata in mod total egoist de orice observatii/impresii "umane" autentice personale, contemporane de "viata si cultura" locala, sau regionala. Una e ca "turist" sau in goana, alta e cand stai o vreme acolo si se mai sedimenteaza impresiile.)

tapirul

doina, cu mare placere. Nu prea am auzit nici eu multe despre Oregon. Este un loc foarte retras si pasnic (east-coasterii spun "Oregon... Nothing there"). Daca iti place natura e un loc perfect, ai de toate: ocean (desi plaja/baie nu poti face ca este prea rece, ceva cu curentii pacificului), munte (de toate facturile si dificultatile, sunt niste hiking trails chiar pe coasta - Coast Range - absolut superbe, si usoare, ca nu sunt inalti), desert (Central Oregon este o zona desertica, in fact, zeci de mile de iarba si tufisuri), climbing (Smith Rock Park este faimos in toata America si in lume)... Oregon incep3e sa dezvolte viticultura (vinurile oregoniene devin din ce in ce mai bune si mai cunoscute)
Alte industrii nu prea sunt, din pacate. Logging cat mai este, fishing pe coasta  (o gramada de comunitati pescaresti), tursim si cam ata. Exista (chiar in Corvallis) un plant Hewlett-Packard (cel mai mare pe west-coast).

Apropo de masina... Noi am gasit un apartament chiar langa campus. Un pic mai scump dar merita, ca e nou (1998 built) si aproape. Deci la scoala mergem pe jos sau cu bicicleta. Grocery shopping e mai annoying, ne ducem cu autobuzul (e in fata bloculetului statia) si caram cu sacosele/ruccsacul. In rest.. Problema este ca in weekend si vacante suntem blocati aici.. Cum nu am avut nici driving license, I couldn't even rent a car (vina mea ca am fost lenes.. Zilele astea insa o sa iau si driving license). Corvallisul e un oras mic si universitar, but extremely boring. Nothing to do. Acelasi vechi traseu de plimbare, un bar si doua restaurante, activitati culturale nada (doar Fall Festival si alte asemenea)

Oamenii aici sunt foarte non-comformisti (universitarii), in rest quite conservative (si universitarii de aici sunt cunsiderati cei mai conservatori). Nu ma refer la politica pe acre o fac (I couldn't care less) ci in general.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Quote from: cerbmda. stupid si komunist sa obligi oamenii magarii de genul asta.
De ce, cerbu? Sunt o gramada de argumente pro. Aia cu joburile, safety issues etc. Parca voi coservatorii voiati sa trimiteti oamenii la munca, nu sa le dati asigurari sociale. Ce e rau intr-o masura care creeaza automat cateva mii de locuri de munca? Asta fara sa scumpesti benzina (Oregon n-are sale taxes). Esti tu un erou ca platesti full-service si te servesti singur, da' nu tre' sa fie chiar toti eroi.
cre'că, nu ştiu...