News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

probleme cu CD-ROM/CD-RW drives

Started by tapirul, September 07, 2005, 03:11:08 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

bre, m-am trezit ca nu mai am available CD-ROM/CD-RW-ele ... La device manager  imi zice:
QuoteA driver (service) for this device has been disabled.  An alternate driver may be providing this functionality. (Code 32)



butonasem ceva prin ZA si Spybot... De la ce sa fie si ce sa fac? E naspha daca nu mai pot folosi CD-ROM-urile.....
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

xp/2000 sau 98? pt primele ian vezi ce zice despre ele in device manager

tapirul

cre'că, nu ştiu...

lucisandor

ce zice despre ele in device manager? poate merge sa ii dai click dreapta si enable.. sau poate merge sa ii dai uninstall si sa restartezi... sau poate merge sa dai click dr-> properties->driver details->update driver->"automagically"

A CERB

bre, tapirule, vezi ca mie uneori imi face nero magaria si imi face device-urile unavailable. singura solutie e sa end task la nero.
Smile! It confuses people!

lucisandor

Daca nu rulezi ca Administrator, dupa ce pui Nero sint niste probleme (parca limitate totusi la scriere) care se rezolva cu programelul BurnRights care se descarca moka de la nero.com.

tapirul

lucisandor, am incercat deja toate cele ce zici tu si nimic... Nu rulasem Nero lately (treaba e ca nu stiu daca problema era cand am dat drumul prima data la calculator dupa reintoarcerea in US sau a aparut dupa ce am mia butonat eu la el, la un moment dat am vrut sa vad CD-ul cu poze si am vazut ca nu pot sa vad, ca sa zic asa)
In Device Manager chestiile apar dar cu semnul exclamarii ala galben, si zice la device status exact ce spuneam
QuoteWindows successfully loaded the device driver for this hardware but cannot find the hardware device. (Code 41)

Click Troubleshoot to start the troubleshooter for this device.
Cred ca o sa format si reinstall windows pe curat, demult voiam sa fac asta. Am si driverul de placa video futizat de Adobe Photoshop (nu mai pun AP nici platit), vad in niste culori tare stranii de la o vreme.
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

e o problema de cabluri, ma gindesc
sau poate s-a schimbat configuratia, master/slave,prostiile alea.. windows ar fi in stare sa tina minte cum a fost si sa se revolte, daca le schimbi.
Nu exista cu adevarat drivere de cd, e o mizerie de dll care se incarca probabil intotdeauna... poate acel dll sa fie stricat pe hard?

kooksee

te-ai gandit ca s-a jucat lucyliu la ele si poate le-a stricat?



kooksee
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

lucisandor

pai asiaticii le fabrica, crezi ca ar putea sa fie asa maladroite?

tapirul

nu's ce a fost, da' sa rezolvat cu format disk si reinstall windows (demult voiam sa fac). CD-u' a mers in BIOS (a butat de pe el). Mai funny a fost ca a trebuit sa gasesc niste metode mai inovative apropo de salvat info (noroc ca tocmai back-upasem chestiile importante inainte de a pleca). Mi-am trimis attachments pe gmail si tot asa.

Monitorul vad ca tot in verde kaki vede, inseamna ca nu e de la driverul de placa video (s-ar fi reinstalat cu windowsul, nu?), ci de la monitor direct. O sa ma duc intr-o noapte cu cineva cu masina sa iau monitorul de la birou de la mine si sa il duc pe asta.. Il setez pe alb-negru ca oricum la birou ajung din an in paste...
cre'că, nu ştiu...

kooksee

Quote from: tapirulO sa ma duc intr-o noapte cu cineva cu masina sa iau monitorul de la birou de la mine si sa il duc pe asta..

:D  :D  :D  :D


cea mai tare faza!

relativ la placa video e posibil ca sa ceara driverul ei, nu ala de i-l ofera windowsul. vezi cum se cheama exact si ia-l pe ala.



kooksee
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

Furnika

Quote from: tapirulin verde kaki vede, inseamna ca nu e de la driverul de placa video (s-ar fi reinstalat cu windowsul, nu?), ci de la monitor direct.
Si mie mi s-a intamplat asta. E intr-adevar de la monitor. Am fost la reprezentanta si i-au facut aia ceva ca si-a revenit. Nu ma pricep intr-atat de bine ca luci dar cred ca o reprezentanta tot gasesti tu prin Orinocco. :)

tapirul

Ma gandeam sa fac si io ceva la monitor.. Ceva cum faceam odata la frigiderele Fram, sa il dau peste cap de cateva ori, poate se aranjeaza culorile in el..
E un monitor vechi, COmpaq V50, cumparat acum 4 ani, deja era refurbished at that time. Sa ma duc la reprezentanta ma costa mai mult, tot la mine la birou se rezolva.. Oricum sunt in ganduri sa imi iau un laptop, ca imi va trebui curand
cre'că, nu ştiu...

tapirul

PS la placa video am pus driverul de la compaq, ar fi trbuit sa mearga
cre'că, nu ştiu...

dustweaver

tapi, pt vazutul verde sigur nu-i de vina driverul :( - cauze posibile : mufa video, cablul bulit, circuitul final video. tre' dres monitorul itself...
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

coincidenta darcu' a fost ca s-a intamplat exact dupa ce am dezinstalat Adobe Photoshop (si am dat restart), am crezut ca de la aia e (mnai ales ca mi se confirmase ca Adobe PS buleste consant driverele). O sa vad, daca e de la monitor si e mai adanca problema, I'll live with it.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

bre, vezi ca ai un pin indoit in mufa video kum intra in komputator. eu am patzit-o ku roshu.
Smile! It confuses people!

tapirul

bre, io verdele il vad galben, in fact, si de aici toate combinatiile...Ciudat ca galbenul il vad un fel de galben...
O sa ma uit si la mufa.. dracii lor de molizi....sau..ce erau...
cre'că, nu ştiu...

manolo

si eu pateam acelasi lucru la compul vechi, tot cu rosul. problema poate sa fie si din intrarea in placa video, unde fie nu face contactul pinul respectiv, fie poate fi un scurtcircuit cu un alt pin.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

multam de sfaturi. O sa verific mufele et comp
...si incepusem sa ma obisnuiesc cu culorile astea stranii....
cre'că, nu ştiu...