News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

marker pt. CD

Started by Pisica_den_Cheshire, November 12, 2004, 11:48:35 PM

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Pisica_den_Cheshire

ce fel de markere se pot folosi pt a scrie pe cd-uri? aveau aia la Carrefour markere Schneider speciale dar erau cam scumpe. eu mi-am luat un tratto marker cu permanent ink. merge?
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.

elfstone

Eu scriu de cand ma stiu cu Faber-Castell permanent de 52 :) Da, ma rog, fac fixatii pe diverse obiecte si cand nu gasesc exact ce folosesc de ani si ani ma apuca anxietatea :)
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

manolo

si eu am folosit markere permanente, de alea de 20 de mii si nu am avut nici o problema pana acum. ba chiar e fain, ca unele sunt si fosforescente!

asadar, daca nu scrii prea apasat, nu are ce sa strice!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Pisica_den_Cheshire

shi scrie cumva special pt. CD pe el? eu asta incerc sa aflu.
am testat markerul asta pe un CD stricat, totul pare in regula in sensul a nu se ia, nu se vede de pe partea ailalata  :lol: . dar parca nu-mi vine sa ma risc la un CD de "valoare" pana nu aflu ceva sigur.
apropo de CD-uri stricate, acum cateva zile scriam eu de zor pe un rewritable (cu Nero 6 un avi mare), se blocheaza rupertul, restartez... bag cd inapoi, incerc sa-l shterg, se blocheaza, restartez, incerc sa vad ce e pe CD, se blocheaza, etc. mentionez ca nu-i prima oara cand s-a blocat rupert in mijlocul unei scrieri (pe cd normal insa), insa cd-ul cu pricina nu mi-a mai facut probleme dupa aia, chiar daca nu mai e bun de nimic.
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.

Pisica_den_Cheshire

aha, mersi manolo. asta voiam sa shtiu (markerul meu e mai shmecher, e de 24 de mii  :lol: ).
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.

manolo

acuma nu ma starni, ca dau un tel la Iasi sa scol pe cineva si sa il pun sa mearga sa vada cat costa  :wink:

da, si eu am avut neste probleme cu nero 6, chiar cu CD-R, noi si goale (deci nu multisession). Tot asa mi se bloca in mijlocul actiunii, cu diferite chestii care trebuiau inscriptionate.. Nush ce e, poate ori o sa revin la o versiune anterioara, ori pana ma intorc eu in Ro apare ceva mai bun, fara buguri.

Si ce CDuri asa valoroase ai, care trebuie scrise de tine?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Pisica_den_Cheshire

din pacate cd-writerul meu shmecher nu merge decat cu nero6. dar nu nero se blocheaza ci windowsul.
cat despre valoare, probabil numa pt. mine, carti, muzici, poze, kituri, the usual. dar deja mi s-a acrit sa caut ceva si sa rulez 10 cd-uri identice (am holdere de alea mari si cumpar cd-urile la bulk, si am observat ca nu se pastreaza prea bine in maieurile alea de hartie pe care pot scrie bine merci).
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.

manolo

ma, ca acum am vazut: who the fuck is rupert?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Ciresar1988

Eu am un Staedtlerde 60 mii si un ceva unguresc de 30 mii. Bune ambele.
DA, scrie pe ele ca sunt pt CD.
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

Ciresar1988

rupert e unul mic si rau care buleste CD-uri!
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

Pisica_den_Cheshire

rupert e calculatorul meu.
merci, ciresar.
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.

originaltup

cata vreme nu zgarie si nu apesi prea tare, merge aproape oricare. Pe CD-uri normale, nu pe no-name, cu astea am auzit niste povesti de groaza cu iesit markerul pe partea cealalta  :shock:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

o-tup, cata vreme esht aici foloseste "sharpie" fara nici o problema.
Smile! It confuses people!

elfstone

Vorbind de oglinzi super no-name, vi s-a intamplat si voua ca dupa scriere sa va treziti cu gaurele pe CD? Nici o aluzie la imed :D

Pisica: sunt atatea cauze posibile pentru interruptus-ul tau, incat cred ca tre` sa momesti oarece computerist sa-si bage oq in windozele tau.. :(
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

Madi

Teoretic, markerul nu ar trb sa scrie cu solutie alcoolica, existand riscul sa dizolve lacul de pe cd. Totusi, nu am vazut cd bushit din cauza marker-ului...  :)
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Pisica_den_Cheshire

ce-s oglinzile astea no-name? n-am mai auzit de asha ceva.
Madi, tipic pentru romani, nu scriu compozitia pe markeri, dar am nishte cd-uri de sacrificiu asha ca o sa testez.
elfstone, problema e compozita, calculator batran, win 98. trebe reinstalat.
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.