News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Filme de Animatie

Started by INDIANUL, July 08, 2005, 10:49:27 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

INDIANUL

ce filme ati vazut, care v-au placut si ce filme apar noi acum(ca sa stiu si eu sa le iau :D)?
eu am 90 de filme de animatie asa ca putem discuta.am fost contaminat de o prietena rezidenta care si ea e maniaca precum mine.
ramas bun...

Qvadratus

Mai, parafrazindu-l pe cel de la Divertis care-l imita pe Iosif Sava zicind "derulez, derulez", eu acum construiesc, construiesc o mica bibloteca de filme de animatie, deabea am deocamdata 18.

Furnika


INDIANUL

uuuuu what does this button do? :lol:
eram mort dupa ele.iti dau un indiciu:la lucrurile mele am o poza cu dexter care zice"it's a perfect day for science" hihi.(cred ca am fost cam sincer pe forumul public dar imi asum riscul de  fi mistocarit).
pacat ca in noile au schimbat vocea lui dexter si-s desenate cu curu.
ramas bun...

Furnika

Cel mai mult imi place Lala (aka Diva) Astronominova (sora lui Mandark), pacat ca apare doar intr-un episod. Vocea lui Dexter au schimbat-o de vreo 3 ori; la fel si pe cea a lui DeeDee. Am inteles ca exista un episod de vreo 2 ore, nu l-am vazut inca dar sper sa il gasesc pe dc++.
Today is not a good day for science. Asta zic de 6 luni, damn.   8)

INDIANUL

nu ma prindeam care e lala.nu e aia cu care dansa dee dee in concursul de dans?
ramas bun...

Qvadratus

Oricum Dexter si Dee-Dee sunt traznet.

stefan

Quote from: INDIANULnu ma prindeam care e lala.nu e aia cu care dansa dee dee in concursul de dans?
Nu, aia e Fifi, who's friends with Wilma, who is Fred's wife, who's Barney's pal, who owns money to Bugs, who made an ass out of an indian.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

uat about filmele de animatie pentru marele ecran? Tomai am (re)vazut Monsters Inc., urmeaza Finding Nemo si altele.
Mie imi placeau la nebunie "2 stupid dogs", printre multe altele.. Dexter's Lab rules, indeed. Preluasem expresia lui DeeDee, aia "Oooooooooooo!!"
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Quote from: stefan
Nu, aia e Fifi, who's friends with Wilma, who is Fred's wife, who's Barney's pal, who owns money to Bugs, who made an ass out of an indian.
De unde le stii asa bine, esti cumva Kermit?

INDIANUL

ramas bun...

stefan

Quote from: Furnika
Quote from: stefan
Nu, aia e Fifi, who's friends with Wilma, who is Fred's wife, who's Barney's pal, who owns money to Bugs, who made an ass out of an indian.
De unde le stii asa bine, esti cumva Kermit?
I could tell you, but then i would have to throw you in The Dip.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika

Nu inteleg engleza. Tradu-mi. Oricum pare foarte iscusita fraza, te felicit. Faci si pregatire in particular? Cu cine?
Cred ca niste desene animate nu ti-ar strica. Pe mine ma relaxeaza, de ce nu incerci si tu?

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika

This is the story of the hare who lost his spectacles.

stefan

Nu inţeleg engleza. Tradu-mi. Oricum, pare foarte iscusită fraza. Te felicit. Faci şi pregătire în particular? Cu cine?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika


tapirul

mai furnico, decat cu stefan mai bine cu protoereul de Tzandarei. Pare mai scururat un pic (desi nu bag mana in foc)
cre'că, nu ştiu...

mada

mada - once again: mada. not anyone else.

INDIANUL

dap e super mada final fantasy.aceeasi9 grafica impresionanta o gasesti si in "Wonderful Days".facute la meserie pana si tuburile cartusurilor care ies din pistol.sa vezi ce luciri, reflexii.asta e misto la animatie:sa observi detaliile.cat suflet pun in dtealii iti arata cat de bun e filmul de animatie.

tapi ia "Madagascar".razi ca la Ice Age.cu ben stiller si chris rock.sa vezi cum canta maimutele "i like to move it move it".razi cu lacrimi.e nou aparut.

ps:mada felicitari pt avatar.te tinem mai bine minte cu avatarul ala.e si misto.
ramas bun...

Qvadratus

Sunt si eu curios, ce filme de animatie le considerati "fara moarte", ca sa zic asa ? Ce filme credeti ca vor ramine forever in top ?

annie

Quote from: INDIANUL

tapi ia "Madagascar".razi ca la Ice Age.cu ben stiller si chris rock.sa vezi cum canta maimutele "i like to move it move it".razi cu lacrimi.e nou aparut.


Sunt lemurieni, da, sa fim exacti da?  8)  Beware of the foooooooooosaaaaaaaaa :D
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

doina

Va plac filmele lui Hayao Miyazaki? Eu am vazut doar "Princess Mononoke" (la cinema) si "Spirited Away" (pe DVD), care mi-au placut extraordinar de mult. "Howl's Moving Castle" a fost doar in limited release aici pana acum si n-am apucat sa-l vad.

INDIANUL

doina, princess mononoke l-am vazut, il am si mi-a placut.spirited away nu-l am.trebuie sa-l iau.al treilea de care zici nici nu stiam ca exista.multumesc mult ca mi-ai zis de el sa stiu sa-l iau si eu.
Quote from: annieSunt lemurieni, da, sa fim exacti da? Cool Beware of the foooooooooosaaaaaaaaa Very Happy
perfect corect.mi-am amintit mai tarziu, dar nu am mai intrat sa corectez...
oricum criminale desenele desi cam stupid finalul.si cam scurt.se apropie de "ice age" ca amuzament si grafica dar povestea cam schioapata.ce mai conteaza cand urla "i like to move it move it", hipopotamita e imbracata in costum de baie si leul o ia pe cocoasa de la baba aia in statia de metrou,desi iubea oamenii  :lol: de asemenea sunt super tari pinguinii aia:james bond nu alta si avertizarea lor "nu ai vazut nimic" :lol:
ramas bun...

INDIANUL

doina sa vezi "valiant".e cu niste porumbei si ww2.e tare.doar ca trebuie sa-l re-dow pt ca e filmat in sala.abia in august apare la cinema dar eu il am de vreo luna de pe dc(e adevarat-calitate proasta).
am mai copiat "wolf brigade" japonez dar cred ca-l sterg ca e puerila grafica si e cam tembel.
daca vreunul din voi stie ce animatii mai apar sau ce ati mai vazut sa ne recomandati si noua.annie, tu ce altele ai mai vazut?patratele ce filme ai mai adaugat la colectie?
ramas bun...

INDIANUL

doina filmul de care zi zis tu cu how's moving castle nu este cel la care e facutclipul formatiei "gorillaz"?ca e un castel intr-adevar in clip.nu m-am prins decat acum cand am luat coperta filmului si am vazut asemanarea.
ps:super ultimul clip "gorillaz".prima formatie de hip-hop cu personaje virtuale.tot un animator japonez, apropo doina, ca vb de japi buni la animatie.
ramas bun...

stefan

Quote from: silent deafdoina filmul de care zi zis tu cu how's moving castle nu este cel la care e facutclipul formatiei "gorillaz"?ca e un castel intr-adevar in clip.nu m-am prins decat acum cand am luat coperta filmului si am vazut asemanarea.
ps:super ultimul clip "gorillaz".prima formatie de hip-hop cu personaje virtuale.tot un animator japonez, apropo doina, ca vb de japi buni la animatie.
Magic shrooms?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

e amuzant cat te agiti sa fii bagat in seama.chiar rad:parca ai fi un pitic de ala amarat care este ignorat si topaie si el in sus ridicand din cand in cand mana si strigand:si eu. si eu!! :lol: ma pufneste rasul numai cand mi te imaginez.saracu' de tine.
ramas bun...

doina

Habar n-am cine au fost desenatorii video clipului respectiv, la fel cum habar n-aveam cine erau Gorillaz pana nu i-ai mentionat tu! As avea totusi dubii ca Miyazaki ar fi putut contribui direct, si nu cred ca producatorii video clipului ar fi putut doar asa "imprumuta" desenele lui M. fara ca sa stie el, sau fara o colaborare formala/oficiala cu studiourile Ghibli. Miyazaki este asociat cu studiourile Ghibli in Japonia...de fapt cred ca el a contribuit mult la dezvoltarea acestor studiouri. Eu personal nu ma pricep de loc la lumea "anime", nu stiu desenatorii principali care sunt mai la moda, samd. In orice caz, cred ca talentul cu adevarat exceptional al lui M. a contribuit mult la "mainstreaming"-ul anime-ului in US. Acum pana si Disney isi intinde tentacolele de afaceri in acest sens, se pare. Howl's Moving Castle va apare in US in versiune released de studiourile Buena Vista (afiliate cu Disney) dubbed cu voci de actori Americani (printre care Christian Bale, si Lauren Bacall se pare!). Castelul din Howl's apare desenat schematic pe wikipedia aici (vezi al 3lea desen) http://en.wikipedia.org/wiki/Howl's_Moving_Castle

Pe mine peisajele animate din Princess Mononoke m-au captivat cel mai mult, in afara temelor universale de "fairy tale".

INDIANUL

www.gorillaz.com  (intrati ca e tare site-ul:e conceput ca o casa prin care umblati.puteti asculta si cantece la o combina de pe toate albumele lor))
primul grup virtual de hip-hop din lume cu clipuri animate realizate de un jap meserias.iti recomand sa iei clipurile cu ei:animatie super si muzica buna:
-Rock The House
-Tomorrow comes today
-Clint Eastwood
-19-2000
si ultimul clip:Feel Good Inc.
cica vor sustine un concert live  :lol: cu instrumentistii in spatele cortinei ca doar de aia sunt trupa virtuala.sunt morti japii dupa ei.
ramas bun...

INDIANUL

doina am vazut un fragment din howl's... si nu e nici o legatura cu gorillaz.

ps:vezi ca apar acum "Tim Burton' Corpse Bride"
http://www.imdb.com/title/tt0121164/  in asta am vazut o faza tare:johnny deep ii spune unui schelet de catel care era "viu" :"play dead!"  :lol:
si "Chicken Little"
http://www.imdb.com/title/tt0371606/  asta am auzit ca e criminal.razi de cazi de pe scaun.l-a vazut cineva?

PLUS:STIRE DE SENZATIE PENTRU IMPATIMITI: apare "Ice Age 2 - Meltdown" in primavara.am vazut clipul de prezentare si deja m-a luat rasul cu veverita cea tacanita:bineinteles cine putea sa provoace topirea?veverita obsedata de ghinde.

intrati aici si luati trailerul  http://www.iceage2.com/
ramas bun...

rocsa

Lilo&stich 2 ca primu' l-am vazut de n-shpe mii de ori. Poveste cu cantec domnle...Doiul a aparut si pe dvd de curand (am vazut reclama la tv) si cand l-am cautat la inchirieri nu-l aveau dar mi-au promis ca-l fac rost :P asa ca mi-au zis sa revin peste 2 zile. Cand colo il inchiriasera deja (inconstienta crasa: auzi, un singur dvd aveau!!! daca e posibil). Cred ca n-au mai vazut astia asa client furios, ca dupa ce-am marait la ei mi-au cerut numarul de telefon si pana seara mi-au facut rost deja de inca un dvd. Aloha!

Furnika


INDIANUL

l-am vazut :D
eu ce vroiam sa va zic:japii astia sunt nebuni cu fenomenul :"Final Fantasy".am luat acum final fantasy 7.e ultra bestial facut.tot cei mai tari la animatie raman japii.
ps:pana acum am 130 de filme de animatie si desene animate :cheerleader:
ramas bun...

tapirul

indiene, am vazut (finally) Madagascar (a aparut pe DVD si am rented) E beton indeedyyy
A, si tot asa, am reusit sa vad pana la urma Ice Age si Finding Nemo (io sunt mai incet cu filmele). Ala din Finding Nemo, pestele ala cu "bubbles!..bubbles!" m-a dat pe spate. Am râs in avion (ca in avion l-am vazut) de era sa vina stewardesa.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

sa iei "The Madagascar Penguins in a Christmas Caper".mori de rass.cei 4 pinguini comandosi care se cred James Bond sunt mortali.are cam 100 mega si razi si la asta...cei 4 pinguini:Skipper(seful), Private(sentimentalul), Kowalsky(strategul) si al patrulea nu-l mai tin minte,dar oricum e obsedatul ala de vroia sa arunce totul in aer si sa-i omoare pt toti. :D scotea din cand in cand o bomba si zbiera Kaboooom!sa iei si coperta ca pe ea un "interviu" hazliu cu pinguinii...
a aparut acum continuare de la alte desene simpatice("Emperor's New Groove")care se numeste "Kronk's New Groove".
ramas bun...

INDIANUL

Pana apare Ice Age 2 ne delectam cu alt reper imens al animatiei:Bambi 2.
ramas bun...

INDIANUL

Disney a cumparat saptamanile trecute Pixar pentru 7.4 miliarde $. erau pro first class aia de la Pixar.
ramas bun...

INDIANUL

a inceput nebunia pe huburi cu Ice Age 2 - The Meltdown. parca au capiat toti. si nu-s la share decat variantele in rusa si spaniola :lol: greu a mai trecut timpul, de asta vara de cand astept continuarea...
ramas bun...

INDIANUL

Am vazut Ice Age 2 - The Meltdown (evident varianta in engleza) :thumbsup super. am ras iarasi cu tembelul de Sid de ma durea burta. este mai dezvoltat, mai complex decat primul si parca si mai amuzant. apar in plus o mamutizca Ellie a carei voce am recunoscut-o:Queen Latifah si doi ametiti de oposumi care nu stiu decat sa faca giumbuslucuri(vocea unuia din ei este a lui Stiffler din American Pie).in schimb nu am recunoscut vocea lui Jay Leno(desi ma tot uit la show) in rolul prevestitorului sfarsitului lumii. Au bagat si 2-3 momente de cantec si dans in genul celor din Madagascar.
La 2 faze am ras sa lesin nu alta:
-cu oposumul care canta "I believe i can fly"(vedeti voi despre ce e vorba)
-si a doua, un animalut care semana cu un tapir(un nas lung) caruia ca sa taca i se spune ca-i miroase gura a furnici :ROFL la faza asta sa pic de pe scaun de ras, gandindu-ma la forum.
http://www.imdb.com/title/tt0438097/
ramas bun...

INDIANUL

:headbang: de unde naiba pot face rost de o pereche de aia de ochelari pt vazut filme 3D, ca intelijentul de mine a avut si i-a aruncat? Am facut rost de Shrek 3D, un filmulet nou si e super. Se misca camera in permanenta din cele mai spectaculoase unghiuri si cred ca se vede bestial cu ochelari de aia :cry:
vezi aici
ramas bun...

Tasha-meseriasha

mie-mi plac hentaiurile...
:D
revenind la topic, ice age, the best (vazut de 100, 3 ori, pot sa-l recit de la coada la cap). acu si 2, dar tre' sa-l mai vad odata ca sa ma dumiresc cat de mult imi place.
2. madagascar (king julian rullz)
3. monster's, inc , a bug's life
4 chicken run(genial)
5 toy story, shrek
6 robots
7 chicken little
8 incredibilii
si acum constat ca 70% din share-ul meu pe dc sunt desene animate.
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.

tapirul

cam in ordinea aia si la mine, cu madagascar pe primul loc, nu am vazut cicken little
da si mie desene. Si tu si indianul.
cre'că, nu ştiu...

Tasha-meseriasha

pai zi cum facem?
iti dau lista de huburi pe care sunt?
God is dead. Long live God.

Floarea de zacusca.

mada

Futurama - o serie de desene animate absolut GENIALA !!!

Cel mai comic desen animat intalnit pina acum.

Dar pentru a intelege actiunea, e bine sa vedeti macar primul episod (Space Pilot 3000), daca nu si pe cel de-al 2-lea (The Series Has Landed)


PS. Cred ca serialul a fost gandit de un programator
mada - once again: mada. not anyone else.

INDIANUL

Ala de pe TVR 2 de la miezul noptii? am vazut si eu primele episoade dar nu mi s-a parut asa iesit din comun. ala e nu? cu extraterestra aia cu un ochi?
ramas bun...

rocsa

Aia sunt, pe TVR 2, mie nu-sh de ce mi se pare ca seamana cu The Simpson (nu scenariul doar tehnica desenului). O fi acelasi desenator?
Abia astept sa vad si eu Ice-ul, ma topesc   dupa el

mada

Scenariul si poanetele sint absolut geniale, nu tehnica desenului
mada - once again: mada. not anyone else.

tapirul

pai tasha, da. Nu's cand mai apuc ca intru si eu, dar ne coordinam noi cumva
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Quote from: INDIANULala e nu? cu extraterestra aia cu un ochi?
E ala cu extraterestra cu doi ochi si trei sani.

INDIANUL

da, da' eu am doar 2 maini :cry:
ramas bun...

zartud

de desenele animate GOGS isi aduce aminte careva?

INDIANUL

si avatarul tau iti da raspunsul corect...  :)
ramas bun...

INDIANUL

au scos si joculet Ice Age 2 - The Meltdown:

http://www.iceagemovie.com/games/game3/
aia sunt cei 2 oposumi care fac deliciul lui Ice Age 2. tacaniti rau :lol:
spor la butonat. e distractiv.
ramas bun...

tapirul

am vazut si io Ice Age 2, finally. On big screen. Tare fain. Mi-a mai placut cum au facut misto de show-urile evanghelice ("Miracle! I can walk! Praaaise Laaawd!")
Aia nasosi chiar sunt tapiri.

.....
"if anybody asks, there were 50 of them... and they were rattlesnakes..."
Astept cu nerabdare "In the wild" si "Over the hedge"
cre'că, nu ştiu...

mada

Si mie mi-a placut mult Ice Age 2. Mai ales mutrele pe care le facea veverita aia cu ghinda. Dar aia 2 zgubiliptici erau oposumi, nu tapiri.
mada - once again: mada. not anyone else.

tapirul

nu bre, erau niste tapiri in tabara lu' Sid, la inceput. Aia normal ca nu erau tapiri.
cre'că, nu ştiu...

mada

Aaa, aia de la inceput chiar erau tapiri.

Dar uite aici un tapir frumos, frumos de sa-l iei in brate ca pe un ursulet de plush si sa-l pupi pe botic
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Quote from: MadaDar uite aici un tapir frumos, frumos de sa-l iei in brate ca pe un ursulet de plush si sa-l pupi pe botic

Mada + Tapirul = LOVE :nee-nee:

mada

Am unul si pt tine Vlade, tot frumos de sa-l pupi in bot: prima poza si a doua poza. Cred ca asta bause niste ceai si isi facea siesta :)

PS Sa stii ca are urechile mari ca sa-l poata asculta pe Bach mai bine
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Hoaaaaaaa! Ce urât suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunt! :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :headbang:  :crazy:

A CERB

ala e un exemplar foarte reusit de cane corso. nu e la standard, though( cu coada si banuiesc cu urekile-n-am vazut)

sunt foarte destepti, foarte balosi si foarte gurmanzi.
Smile! It confuses people!

mada

@Vlad
Da' de ce Vlade, te identifici ?...

Oricum, e frumos catzelul  :P

@Cerbu
Eu cred ca e SharPei (vezi poza lui "Memory")
mada - once again: mada. not anyone else.

vlad

Ba eram io, cu noile mele casti A4 tech made in china.

tapirsis

Am vazut si eu Ice Age 2, imprumutat de fiu'meu de la un coleg de scoala.
Daca n-am raaas!

Ghinda, o vad, e mai aproape, ghinda perfecta, tot mai aproape...

Damn!
Va fi bine!

vlad

Pe mine m-a cutremurat. "Mai bine moartea, ca sa intâlnesc ghinda suprema, mama tuturor ghindelor." E o idee platonica, nu? Ideea ca exista undeva un arhetip, o ghinda perfecta, si orice ghinda e doar o palida reflectie a acelei Ghinde... pe care n-o poti intâlni pe lumea asta. Trist si maret, nu?
M-a mai intristat si pentru ca stiam ca oricum mamutii vor disparea...Poate nu in Ice Age 3, dar dupa aceea sigur. Singura rasa care a supravietuit e lenesul.

A CERB

trust me, e cane corso. am convietuit cu unul identic 6 luni.
Smile! It confuses people!

tapirsis

E, nu neaparat ca tre' sa mori? ce, au zis ei ca veveritoiu murise? Las'ca poti sa zici si ca visa. Iar sa visezi la ghinda perfecta e bine. Iar mamutii or trai prin realitatea aia paralela.
Dar tot nu stiu ce era al treilea animalut din gasca (ear Mamutul, tigrul si ?)
Va fi bine!

INDIANUL

Manfred(mamutul), Diego(tigrul) si Sid(lenesul).
ramas bun...

stefan

Slab de tot "Ice Age 2". Păcat de subiect. Totuşi există un film de animaţie şi mai prost: "The Wild".
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

mda, si mie mi s-a parut slab. s-au cam diluat in prea multe personaje, dar pe care nu au reusit sa le creioneze la fel de bine precum pe cele din primul episod.
in plus, Queen Latifah mi s-a parut... nelalocul ei in film. Inteleg ca la dimensiuni se apropie de personaj, dar...

hmm, din pacate pentru mine (cel putin), dupa ce s-a terminat IA2, nu am mai avut acea stare speciala de dupa vizionarea primei parti. Sper sa nu faca greseala sa il transforme in trilogie...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirsis

Quote from: INDIANULManfred(mamutul), Diego(tigrul) si Sid(lenesul).

Aaaaa! De aia zicea si Vlad cu singura specie de-a supravietuit.
Multumesc mult (cam rarut pe la noi Indiene).
Dar cu ce semana cel mai bine, ca animal adica?
Va fi bine!

tapirul

cine, lenesul? Are o moaca comica (ii mai zice sloth)





cre'că, nu ştiu...

tapirul

am revazut zilele astea la teveu "Ice Age I".. e o replica a lui Sid care mereu imi aduce aminte de Vizuina..
"we are the weirdest herd I've ever seen..."
cre'că, nu ştiu...