News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

vama

Started by tapirul, July 07, 2005, 01:07:13 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

bre, astia care ati mai calatorit prin afara (eu nu am mai fost de doi ani in tara): care e situatia cu vama la aeroport? Adica, daca intru in tara cu un laptop, o camera digitala, una cu film si o camera video (ale mele, desfacute, nu in cutiile originale), trebuie sa platesc vama la ele? Ma refer la statutul oficial, nu la cat-sa-ii-poun-lui-vames-in-pasaport.. Aud niste chestii abracadabrante, ca tre' sa platesc 19% TVA PLUS nu's ce taxe vamale in functie de o grila. Eu cred ca astea se referea la produsele aduse in scop comercial (cu forme, etc), nu la produsele personale.
cre'că, nu ştiu...

manolo

tapi, eu am adus in tara de 2 ori camere digitale, un mp3 player si alte nimicuri de genul asta. am trecut de fiecare data pe la ghiseul "nothing to declare". de fiecare data m-au intrebat de unde vin, am spus de unde si ca sunt student si am trecut ca prin branza, nici macar nu am incetinit. trebuie declarate sumele de bani mai mari de 10.000 de dolari, parca, dar ceva imi spune ca nu e cazul. si nu se refera la datorii  :wink:
nu veni si tu cu ele la gat, baga-le in bagaje. unchiul meu vine de obicei din Florida cu camera video si una foto si nu a trebuit sa plateasca niciodata taxe, asa ca...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

deidre

Ultima oară m-am întors din SUA cu o ditamai chitara electrică agăţată de mine, şi nici nu s-au uitat la ea :).
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

manolo

poate erai mai mare decat chitara si nu se vedea  :lol:  :lol:  :lol:
scuze!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

deidre

eu şi orice om care a depăşit vârsta de 4 ani, aşa că nu înţeleg de ce îţi ceri scuze  :P
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

manolo

profilactic!

asa ca, tapi, vino linistit cu tot ce vrei. sfatul meu e sa le tii in bagaje si nu la gat sau la vedere. cam atat!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!