News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

banii in romania

Started by tapirul, June 29, 2005, 07:58:14 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

am o intrebare - si nevoie de un sfat.
Eu de obicei cand veneam in tara foloseam cardul de debit al bancii mele de aici sa scot bani de la bancomat (comisionul era acceptabil)
de data asta o sa cumpar un laptop unui amic si el o sa ma plateasca (in valuta) in tara.
care credeti ca e varianta cea mai buna pentru mine sa manipulez banii? Nu as vrea sa umblu cu cashu dupa mine (si pe la case de schimb valutar). Ma gandeam ca daca deschid un cont la o banca care sa imi dea un card ar fi mai fain...ce ziceti?
cre'că, nu ştiu...

adrian

ai putea sa iti deschizi un cont la Bancpost pt card Taifun-asta poate fi folosit si afara, nu are comision, insa e in lei.Nu stiu daca e varianta cea mai avantajoasa,dar de asta stiu mai bine.Eu il folosesc pt fees si cumparaturi pe net.
Benvenuto nella squadra nerazzurra!!!

tapirul

multam fain. Pai nu cred ca m-ar deranja nici in lei (oricum in tara o sa am nevoie de lei). Afara nu am nevoie sa il folosesc, daca mai raman bani pe card cand ma intors in america las cardul alor mei sa il lichideze
cre'că, nu ştiu...

mitzupitzu

Sau VISA la ING...Dureaza maxim 5 zile pana iti vine cardul, dar banii ii poti depune la sediul central la casierie chiar in ziua in care deschizi contul.
"Reality is just a point of view."
    Philip K. Dick

Furnika

Eu am card VISA la ING afara si nu am putut scoate din tara nici macar un cent pt ca sistemul de la ING abia s-a introdus in Romania. In buc exista un singur ING (pe Magheru) care are bancomat pt carduri cu cip dar bineinteles era defect. Nici o alta banca nu mi l-a recunoscut. Am zis merci ca nu mi l-au inghitit. De asta eu imi scot banii aici si vin cu ei cash in tara; e demodat dar mai sigur.

mitzupitzu

Well.. se prea poate, nu te contrazic. Eu l-am facut in Ro si e plin Bucurestiul de ING-uri. In exterior nu l-am folosit. Din cate am inteles eu, Tapirul vrea sa il faca in Ro si sa-l foloseasac tot pe aici. Astia de la ING..:scratch .dar ma rog, teoria e de multe ori diferita de practica, mai ales in Ro.  :|
"Reality is just a point of view."
    Philip K. Dick

elfstone

Mitzupitzu, e vorba de carduri cu cip, care abia apar acum in Ro. Nu conteaza banca emitenta, daca e card cu cip, in Ro ai probleme deocamdata. Nu cred ca ING emite carduri cu cip aici, dar tot ce e posibil. Cardul de la ING e foarte avantajos, se zice. Din cate intelesesem, la noi, primele carduri Visa cu cip urma sa le introduca ProCredit in premiera anul asta - o sa fie o campanie de mediatizare etc.

Bine... despre Taifun sa nu omiti ca dureaza vreo 10 zile lucratoare pana se elibereaza cardul. Poate e mai util sa si-l faca cineva dinainte si sa il ai deja cand vii... Orice, dar NU BRD!!!
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

mitzupitzu

Ok, ok.. Poate n-am priceput eu despre ce era vorba. :oops:  Tapire, musai card cu cip vrei?...  :scratch
:D
"Reality is just a point of view."
    Philip K. Dick

Furnika

Stai ca nu citii ce vroia tapiru. Mai eu mi-am deschis cont si in Romania in ideea ca pot transfera banii din contul din afara dar transferul se face extrem de greu plus nervi si comisoane; am ajuns la concluzia ca cel mai simplu e cu cash. Probabil cu un card Platinum e mult mai usor dar...

tapirul

:)
nu, nu vreau cu cip (nici nu stiu ce e aia.. io am un AmericanExpress care cred ca e cu cip, da' nu's la ce imi foloseste).
Eu vreau un card pe care sa il pot folosi in romania cat timp stau acolo. Eventual sa pot pune bani pe el de aici, dar nu neaparat.
Cum am spus, de obicei foloseam debit cardul meu de la banca mea de aici, dar de data asta o sa imi dea amicul vreo 1.500$ (ca ii iau laptop aici). El imi da banii cash (euro sau $ sau ce vreau io). Astia or sa fie banii mei "de cheltuiala" in tara. E bine ca nu o sa mai platesc comisioanele de le plateam cu debit cardul meu. Dar, eu nu vreau sa umblu cu purcoiul dupa mine si sa schimb la casa de schimb din cand in cand; vreau sa ii pun pe un card fara pretentii de pe care sa pot scoate lei cand am nevoie (si pe care sa il pot lasa alor mei cand plec din tara. Again, nu vreau neaparat sa il pot alimenta de aici, dar daca se poate cu ata mai bine, ca mai pot trimite bani acasa).

E buna informatia ca Taifunul vine in 10 zile - eu vreau mai repede. Poate sa deschida amicul contul in numele meu? Adica sa depuna el banii, sa ia cardul, dar dupa aia sa folosesc eu contul? Banuiesc ca de fapt nici nu coneaza pe numele cui e contul, daca omul imi da mie cardul. Il cunosc si nu m-ar trage in piept.

Buna si info cca "orice, nu BRD" (de ce?)

Site-ul lui ING u prea ma ajuta.. Vad o gramada de corporate services, da' nu vad nimic pentru persoane fizice si chimice ca mine...

Multam fain.. Mai astept pareri si sugestii...
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Tapire, tu te vei plimba in lung si in lat intre minim 3 orase si eventual vei mai ajunge si prin alte parti  :wink: . I-ati taica un card la care sa gasesti bancomate pe oriunde te duci tu.
Cea mai extinsa retea de bancomate o are BCR-ul si cel mai simplu card de folosit este Maestro (ce-i drept datorita gradului de securizare e ceva mai riscant). Nu mai stiu exact, dar daca il faceai in Bucuresti (acum 5 ani) la sucursala centrala (acum e pe Lipscani), dura doar 3 zile. Ma rog, poti sa-ti faci un card mai dichisit in principiu la BCR sau la orice alta banca. Daca extragi de la bancomatul altei banci decit de la cel al bancii care ti-a emis cardul, platesti pare-mi-se doar cu 25.000 in plus (lei vechi), adica pretul unei sticle de coca-cola de 1 litru. In rest comisioanele sunt aproximativ aceleasi 0,5 la mia de lei extrasa (minim 2000 la BCR). In concluzie nu prea conteaza la ce banca ai cardul, in principiu.

Cind amicul face plata, merge la banca cu banii, ii schimba tot acolo si alimenteaza contul de card pe care il deschide tot atunci. Tu cind vii preei cardul, platesti o taxa de 2 euro sa-i regenereze PIN-ul ca sa nu ai surprize, si cu asta basta. Poti folosi cardul la numerosi comercianti fara nici un comision,....s.a.m.d.
El iti face cardul dinainte, tu-i regenerezi PIN-ul cind vii in 24 de ore si gata.

tapirul

sarumana conasule. M-ai convins (amicul e amic comun, btw).
Pai cred ca imi place ala la bancpost.. Imi place cum suna, cardul "Taifun" ...
O sa am nevoie de bancomate tot in orasele mari, in principiu: Buzau, Ploiesti, Bucuresti... Trebuie totusi sa il pun pe varul Cornel sa isi instaleze bancomat la el la canton...
cre'că, nu ştiu...

laurad

Uita-te pe www.bancpost.ro, daca nu te-ai uitat deja, ca poate ti-ar placea mai mult Prospera: are 2 conturi, unul in lei si altul in valuta,  se poate folosi si afara.
Poate sa-l faca prietenul tau si sa se duca cu unul din parintii tai, de exemplu. Vor primi card si titularul si imputernicitul, dar trebuie sa fie amandoi cand deschid contul de card, ca sa dea specimen de semnatura.
"Cel ce e singur in el insusi este insotit."

tapirul

a, uite ca la Prospera nu ma uitasem.
Buna idee sa se duca cu unul din parintii mei.. Ar putea deschide contul direct pe numele parintilor (sau, si mai bine, sa dea banii alor mei si sa deschida ei cont direct).
Multam de idee.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Mai, intreb si eu ca prostu'... De ce nu deschide contul de card unul din parintii tai, avindu-te pe tine ca imputernicit ? Odata numarul de cont stiut, amicul iti poate depune banii in cont direct si fara nici un comision.

tapirul

pai asta si zisei ca fac, imi dadu laurad ideea.. Amicul comun duce banii alor mei si deschid ei contul pe numele lor..Eu o sa folosesc cardul cat s-o putea, si dupa aia le ramane lor cat le ramane..
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Tapiru de cand nu mai fusesi in tara?

tapirul

de doi ani, in august. Why?
cre'că, nu ştiu...

stefan

Pen' că ici-şa tot cheşu-i de bază.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

deidre

Ba prin Bucuresti chiar incepe sa se poata si cu cardul.
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

tapirul

QuotePen' că ici-şa tot cheşu-i de bază.
esti futere. Am ecsplicat deja, io nu vreu sa ma duc la Aprozar cu cardu si sa ma mir (superior) ca aia nu accepta carduri. Io veau sa am un card de pe care sa trag (convenabil, fara comisioane deci) DIN CAND IN CAND cash (adicatelea atunci cand am nevoie, si cashu' din sarja trecuta s-au terminat), in loc sa umblu cu purcoiul de 1500$ (or so) dupa mine in buzunare, si sa ii schimb bancnota cu bancnota  la casele de schimb. .. Daca dau de un place unde accepta carduri (un mall sau wherever),  nu imi trebe un card nou NUMAI PENTRU ASTA, am am io ale mele destule (in jur de 13, mai exact). De toate, MasterCard, Visa, Discover, AmericanExpress.
So.
cre'că, nu ştiu...

elfstone

Agree cu BCR - bancomate si la sate ;)

Din cate stiu, toate cardurile din Ro au comision la retragerea de numerar, dar nu sunt chiar semnificative. Ideea e ca incearca saracii sa incurajeze publicul sa plateasca cu cardul. Eu vad in fiecare zi faze amuzante la intrarea in supermarket: desi la casa se poate plati cu cardul, e coada la bancomatul de afara... Poate nu e chiar asa. Probabil ca stii deja: daca folosesti alte bancomate decat cele ale bancii cardului tau, comisioanele astea incep sa devina semnificative.

Intr-adevar, in Bucuresti cel putin, se poate plati cu cardul in foarte multe locuri dar exista inca probleme: o tranzactie poate sa dureze pana la 5 minute si ai 50% sanse or so sa esueze (mai ales daca e vorba de maretele POS-uri de Banca Tiriac - astea ar trebui interzise, zau). O data, la benzinarie, a trebuit sa mergem la bancomatul de la mama dracu` pentru ca dupa cinci incercari, POS-ul nu reusea sa proceseze tranzactia. Vanzatorii se uita ciudat la tine in situatii din astea, ceea ce ma enerveaza crunt.

BRD -- servicii "dubioase": eu am reusit sa imi accesez cardul de credit de la BRD la vreo doua-trei saptamani DUPA ce l-am primit pentru ca... nu venise PIN-ul!!! Conditiile de utilizare si chiar comisioanele sunt misterioase si sunt cozi mari la "consilierii de clientela" care iti pot oferi sfaturi si informatii; comisioane mari si multe povesti de groaza (vezi si threadul de stepuri)... In general, in ciuda popularitatii (sau tocmai de aia) e o banca neprietenoasa cu clientul de rand. In fine, sunt eu foarte ofticat pe ei, na! :)

Un argument minor, sau mai degraba un avertisment este ca intre 14 si 18 ale lunii (roughly) la bancomatele Bancpost, BCR si BRD este coada mare :D
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

tapirul

Treaba cu comisionul perceput cand scoti bani de la bancomatul bancii careia ii apartine cardul e magarie. Publicul nu il incurajezi sa plateasca cu cardul punand comision la ATM, ci finantand infrastructura si incurajand comerciantii  sa foloseasca aceasta forma de plata.
Aici in USA ma impacientez daca tranzactia dureaza mai mult de 10 secunde... Sa stiu deci la ce ma astept

PS apropo de BCR, ati verificat site-ul lor? Asa site prost nu am vazut de mult...

....................................

Rectific... Arata ca dracu in Firefox..


Vad ca macar Bancpost nu cere "comision de mentenanţă" (Dumnezeule!.. auzi, mentenanta... AM mai vazut undeva pe un site romanesc, "pagina este in mentenanta, va rugam reveniti", dar credeam ca sunt niste idioti locali)
cre'că, nu ştiu...

manolo

daca vrei sa alegi intre BCR si BP, iti recomand si eu BP. cel putin eu sunt extrem de enervat de nivelul serviciilor de la carduri BCR. astfel, daca cineva iti pune o suma pe card BCR, daca o face pana in ora 14, iti intra banii undeva dupa ora 17:30 in ziua respectiva, daca o face dupa 14, ai acces la banii respectivi a doua zi.

la BP nu am avut probleme cu cardul pana acum, e valabil 4 ani (cel de la BCR e doar 2).

card in valuta am MC in euro la Raiffeisen si sunt foarte multumit. l-am utilizat mult in strainatate, aveam acces la bani in afara la cateva minute dupa ce erau depusi in tara, comisoane mici si utilizare buna si pentru plati pe net. se pot face si in dolari.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

multzam, am avut si eu acelasi feeling, nu stiu de ce..
Cred ca ma decid pe unul din cardurile BP. In materie de reteaua de bancomate, diferenta (in ceea ce am io nevoie) nu e foarte mare. O sa am nevoie in cateva orase mari, cum zice si Patratzel.
cre'că, nu ştiu...

cnicu

Tapirule, dar pina la urma in ce zi apari? Si stai macar o zi in Bucuresti? Am inteles ca e sfirsitul lui iulie dar in ce zi? Si la ce ora?

tapirul

:)
apar pe 21 iulie seara tarziu (11 jumate) si ma asteapta sor'mea sa ma livreze direct la Ploiesti la ai mei. Dupa aia o sa plec pe la tara mea o tura (tre' sa imi fac si pasaport nou, iar io am domiciliu in Buzau in buletin, poveste lunga). De venit in Bucuresti vin sigur (pentru viza), pe la jumata lui august probabil, si o sa astau mai mult ca am multi de vizitat. Poate reusim sa facem si o convocare de vizuinisti la o bere-doua-trei. I'll let you know.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Deci ne vedem mai mult ca sigur. Fie si intre doua trenuri sau microbuze......