News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Amintiri cu profi:farse, copiute si alte nazbatii.

Started by INDIANUL, June 09, 2005, 11:32:26 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

INDIANUL

mama aici am atatea de spus ca ma tavalesc pe jos de ras numai cand  imi amintesc.
intai sa lansez intrebarile:copiati?ce metode aveati si cat de buni erati?ce farse le-ati facut profilor si cum au reactionat.
domeniul are atatea de abordat incat sper sa-mi mai vina intrebari pe parcurs ce se dezvolta topicul.
ramas bun...

INDIANUL

de copiat:in liceu devenisem in adevarat maestru in copiat.din pacate am copiat si la biologie si apoi am cam tras pt admitere la medicina asa ca in facultate nu mi-am facut nici o copiuta.
dar in liceu...era distrugere:copiam cand proful statea in fata mea la jumate de metru se uita la mine si o copiam in fata ca era o profa de biologie a dracu rau.aveam copiute mici si cum sunt destul de mare era de ajuns sa pun palma pe ele ca deveneau invizibile.copiam si la istorie ca sa-i spun profului ce vroia el acolo sa stie din manual.in schimb la discutat istorie ma pricepeam si eram chiar bun.s-a apucat rpfoul sa promita un 10 unui adac ii raspunde la 2 intrebari si stiu ca l-am luat lejer  si nu prea vroia proful sa se tina de cuvant.era singurul 10 pe care-l daduse pt asa ceva.copiam ca sa ma lase in pace cu prostiile lui si cum vroia el sa fie din manual identic(oricum avusesem rezultate bune la olimpiada de istorie).
acum cu farsele profilor si alte prostii.
incep din facultate cand o tipa de 100 si mult de kile de era confa, la repartizarea la stagiu in decembrie anul trecut 2004 se asezase mandra la catedra in fata aulei imense.putini se uitau la ea cand a inceput scaunul sa alunece in spate si asta dadea din aripi sa se prinda de ceva si unde nu-mi pica frate balena albastra pe spate de se opinteau apoi 2 asistenti s-o traga inapoi in picioare si au avut ceva de muncit.radea toata aula de se cracana de ras.am ras cu lacrimi.
alte nazbatii data viitoarte ca nu mai e timp.
ramas bun...

tapirul

nu am fost prea bun la copiat.. Cel mai succesful, insa, am fost in timpul cutremurului din 1990 (in mai parca). Io dadeam singur teza la chimie cu Molecula (Olga Petrescu, autoarea manualelor de clasa IX si X..), ca pierdusem mai tot trimestrul II (hepatita) i trebuia sa imi inchei mediile. Nu incepusem bine ora (orele incepeau a 13:25 parca...) si s-a petrecut seismu'. In haosul creeat (Molecula, dupa o secunda de ezitare, a urlat "Dupa mine!!", si a sters-o din clasa cu juma' de clasa dupa ea), am scos repede cartea din banca (unde statea deschisa inca de dinainte de ore) si am copiat cat am putut. La sfarsit am predat teza profei cu o privire angelica.. Alt coleg isi motiva absentele din catalog (lasat pe catedra de profa).. Cutremurul nu se terminase inca, amicul se tinea cu o mana de catedra sa nu cada si cu alta motiva absente...

Alta data am scris intr-o teza, cu litere mari, VA ROG FRUMOS SA MA IERTATI, DAR NU M-AM PREGATIT PENTRU TEZA. SI NICI CAIETUL NU IL AM LA MINE. Am luat nota 3, si o remarca "cam obraznic"
Imi mai aduc aminte de flotilele de avioane de hartie ce zburau in clasa la ora de "Economie Politica", cand profa - o bondoaca - ne tot apostrofa sa nu mai fim asa copii (ea se chinuia saraca sa corecteze niste lucari, si avioane aterizau pe catedra).

Proful de mate il intreaba la un moment dat pe un coleg "Ai terminat??" (referindu-se daca a terminat de vorbit cu colegul de banca). Amicul crezand ca proful il intreaba daca a terminat de copiat ce era scris pe tabla raspunde angelic "Nu". La care proful zice "Atunci poftim te rog afara". Asta a iesit cu o priivre de om nedumerit...

In generala aveam o profa de romana enervanta care avea un tic verbal, zicea in fiecare ora "cine are de gand sa nu asculte (or so..) poate sa plece chiar acum". Intr-o zi colegii s-au decis sa puna in practica intrebarea...Asa ca la intrebarea profei vreo 7 baieti (eu nu eram intre ei, prea las..) s-au ridicat si s-au carat. Expresia de pe fata profei merita o poza.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

ma noi la liceu aveam un profesor de romana cam zanatic dar tipul era un CREIER.arata ca un papagal fix.am si cele 2 volumeale romanului sau"Fotoliul vacant".
ce nebunii ne facea asta:la teza de romana(romana era singurul obiect in care nu am copiat absolut deloc deloc) cand toti copiau absorbiti cu cartile pe genunchi unde nu urla fratele meu asta o data:IN PICIOARE!!!toti iau pozitia de drepti in o zecime de secunda si incep cartile pe jos bu-buf-buf.am ras de nu mai siam de mine
alta faza tot a lui:isi punea scaunul pe catedra si se aseza pe el ca sa ne vada cand copiam.
cand auzea vb in banca nu intreba cine vb:scotea tot randul la tabla si punea intrebari din materie dar de te dureacreierul si tampeai cand te gandeai la ele;FITI ATENTI:
-in ce zodie era nascut setila?(harap alb)....raspuns corect:in zodia ratelor :lol:
-ce procedeu folosea eminescu in poeziile sale?...raspuns corect:procedeul de "scuturare a poamelor" :lol:
sa vedeti avalansa de 3(ce am mai luat si eu chiar daca mergea cu mine la olimpiade).
ramas bun...

INDIANUL

mama tapi meserias post ai trantit:rad si acum.parca il vad pe ala de motiva absente. :damnfunny
ramas bun...