News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

DVD writer

Started by INDIANUL, June 09, 2005, 11:19:17 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

INDIANUL

vreau sa-mi iau si eu dvd-writer ca tot forjez cd-writerul ala si ar cam fi timpul sa-mi iau(si datorita faptului ca am calculat si cu dvd ies la jumate de pret fata de cd).

deci care stie ce marci de dvd-roame sunt bune si de care sa ma feresc.ce stiti de ele.

o bere  :drunk: si o femeie  :tits: celui care ma sfatuieste(beri sunt mai multe, la femei nu va inghesuiti ca nu am decat cateva)
ramas bun...

dustweaver

pai in prima categorie ar fi Plextor, apoi TEAC si unele modele Sony;
intr-a doua... fugi de BenQ si LG (care face totusi combo-uri bune DVD-ROM/CD-RW) ... :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

perfect mai ales ca postezi din romania.la ceilalti din afara se face aparatura buna nu cum vin la noi stifturi montate pe vapor.asa ca stii exact ce-mi trebuie mie.
ramas bun...

Qvadratus

Mi-am cumparat in urma cu 2 ore LG GSA-4163B DVDąRW Dual Layer Burner. Dinpunctul meu de vedere are avantajul ca citeste si mai ales scrie si DVD-RAM. Din pacate nu scrie in mod Dual layer decit pe  DVD+R.. Pina acum nu am avut probleme cu vechiul meu cititor DVD fabricat de LG. Ce e drept e ca la actualul DVD Writer m-a atras pe linga facilitatea de a scrie peDVD RAM si pretul, foarte rezonabil. Sa vedem acum ce o fi mai departe.

(X-bit labs - Articles - LG GSA-4163B DVDąRW Dual Layer Burner Review New Member in a Successful Family)

The basic technical characteristics of the drive:
CD-R write speeds: 40x, 32x, 24x, 16x (Z-CLV), 8x, 4x (CLV)
CD-RW rewrite speeds: 24x (Z-CLV), 16x, 10x, 8x, 4x (CLV)

DVD burning:
16x, 12x, 8x (Z-CLV), 4x, 2.4x (DVD+R);
8x, 4x, 2.4x CLV (DVD+RW)
16x (P-CAV), 12x, 8x (Z-CLV), 4x, 2x (DVD-R)
6x, 4x, 2x, 1x (DVD-RW)
4x, 2.4x (DVD+R DL)
5x (P-CAV), 3x, 2x (DVD-RAM)

DVD reading:
16x Max CAV (DVD-ROM)
8x Max (DVD-Video)
10x Max (DVD-R/+R)
8x Max (DVD-RW/+RW)

CD-ROM reading: 40x Max
Supported CD formats: CD-ROM,CD-ROM XA, CD-DA, CD-Extra, Photo CD, Video CD, CD-I, Photo CD, Video CD, CD-Text, CD-R, CD-RW
Supported DVD formats: DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD+R DL, DVD-RAM
Supported CD burn modes: Disc At Once, Track At Once, Session At Once, Packet Writing
Supported DVD-R/RW burn modes: Disc At Once, Incremental Recording, Restricted Overwriting
Supported DVD+R/RW burn modes: Sequential Write
Supported DVD-RAM and DVD+RW burn modes: Random Write
Buffer: 2 megabytes
Specified access time: 125 milliseconds (CD), 145 milliseconds (DVD), 165 milliseconds (DVD-RAM)

Data Transfer Rate
CD Max 6.0MB/S
DVD Max 22.16MB/S

A CERB

DVD shrink, the best!

tu ce folosesti la burneru' tau?
Smile! It confuses people!

deidre

foloseste in a stresa relatiile interumane, la modul:

"Draga mea, dar chiar nu intelegi ca avem nevoie disperata de un DVD Writer?"

Grrrr.... bad topic ideea, guys, bad topic ideea
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

INDIANUL

ramas bun...

arima

nu l-am citit  :lol:
the show must go on

A CERB

Quote from: deidrefoloseste in a stresa relatiile interumane, la modul:

"Draga mea, dar chiar nu intelegi ca avem nevoie disperata de un DVD Writer?"

Grrrr.... bad topic ideea, guys, bad topic ideea

bre, dar toata lumea are nevoie disperata de DVD writer.chiar de mai multe! eu asa kred!

dupa ce m-am kinuit vreo doi ani cu DVD burnerul computerului sa-mi digitalizez casetele ( ore in sir cu riku facand chestii existentiale: mancat, scuipat , tarat, etc) am cedat nervos( encoding-ul este un proces foarte painful, slow, si parca niciodata nu gasesti un codec decent) si am cumparat un DVD recorder( au ajuns la $100) in care, foarte low-tech, bagi semnal audio video si scrie direct pe DVD.

avantajul? nu mai fac ulcer. dezavanjajul? nu prea faci editing, cel putin nu direct( te poti juca aopi, tot pe computer, folosind DVD authoring software)

o alta rezolvare ar fi fost sa-mi pensionez sony-ul analog si sa iau un camcorder care scrie direct pe disc. nu cred ca e cazul, totusi.
Smile! It confuses people!

elfstone

Ba daaaaaaaa! Este cazul, cum sa nu fie cazul?! La cat de ieftine sunt acolo! Ma rog, nu stiu (inca) daca cea mai buna solutie este unul de scrie direct pe DVD (asa imi vine sa cred) sau unul din astea de nu le-nteleg eu - cu tot felul de carduri si flashuri si whatnot (Mini DV, Digital-8, Micromv etc etc etc)... Vai, ce m-as bucura sa cumpar ei eu una la un moment dat! De ce mi-ai adus aminte? Uite acu` iar... uff... whatever :D :D :D
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

A CERB

pai bre, alea care scriu direct pe DVD si au rezolutie acceptabila sunt mult mai scumpe( cel mai ieftin e pe la 600).

alea care scriu pe caseta tot trebuie puse pe DVD si esti back to square one la editat.

sony-ul meu analog( vechi de 5 ani) are zoom optic X20, 0 lux night shot, rezolutia este limitata de calitatea casetei, nu de optica aparatului, dar e mai mult decat decenta pentru scopul meu( home videos).  deocamdata( adica pana  creste rezolutia si scade pretul la DVD camcorder) nu vad rostul, pentru ca fac o treaba cel putin la fel de buna mai ieftin.
Smile! It confuses people!

INDIANUL

care nu mai are nevoie de dvd-writerul lui oricat de vechi ar fi il accept eu ca donatie cu multa placere. :D
ramas bun...

originaltup

camerele care scriu pe DVD vor fi demodate in cativa ani, JVC deja va lansa niste camere cu hard-disk (de 20-30 GB)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Qvadratus

Quote from: A CERBtu ce folosesti la burneru' tau?

Am intrebat si eu in jur ce merge si mi s-a spus: "Nero", asa ca Nero am instalat. Daca ma intrebi detalii......
asteapta si tu vreo saptamina si ti le dau.

A CERB

si eu tot nero folosesc, pentru burning.

mi-e groaza de programe sofisticate, asa ca folosesc DVD shrink pentru authoring. nu mai fac captioning ku computerul though, din motivele enumerate mai sus.
Smile! It confuses people!


INDIANUL

apropo ce inseamna retail si de ce-s mai ieftine?
si ce stiti de asus?e bun?mai ziceti si alte marci bune sau proaste sa stiu sa ma orientez(nu numai eu).
ramas bun...

dustweaver

ma mir... n-ar trebui sa fie; bulk e fara cd cu soft, retail are si asa ceva;
Asus e bunicel, cu conditia sa fie original...
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

manolo

retail inseamna, mai pe lung: in cutie originala, cu suruburi, cabluri, magistrale, carte, cd-uri de instalare si soft, garantie.

bulk e o afacere pe care am intalnit-o doar in Ro (pana acum), in care ai nostri aduc la bax cd-roame, dvd-playere, harduri si etc, fara nimic altceva (suruburi, cabluri etc) si le vand mai ieftine. sursa acestor produse este mult mai putin verificabila decat la retail. bineinteles ca pretul la bulk e mai mic.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

retail, in definitia lui, inseamna a vinde goods direct consumatorului, in cantitati mici, sau cum s-ar spune la noi "en detail" (as opposed to wholesale, "angro" cum zic capitalistii nostri).
Vandutul ala "bulk" de care zici cred ca e inventie romaneasca cand e vorba de electronice. "Bulk" aici inseamna "varsat" (adica cumperi chestii neimpachetate)
cre'că, nu ştiu...

elfstone

Aaa... auzisem eu de ca se mai cumpara HDD-uri si optice de-astea la kil  :) Va dati seama ce amuzant: - vreau si io fo` trei-patru kile de baracudă ;) - hai, bre, ia tot sacu` sa plec si io acasa, dreq...

Acu` pe bune: eu am numai chestii 'bulk' pe comp (in afara de placa de baza) si nu am avut nici o problema relevanta vreodata... . A, ba nu... tocmai placii de baza i-a "inflorit" un condensator la un moment dat, dar era in garantie ;) Btw, cand am luat eu, din cate tin minte, nici nu erau AMD-uri altfel decat bulk... acu` exista si box?
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

INDIANUL

:pray: molto gratzie tapi, manolo si dustweaver
ramas bun...

annie

Tapi, sa stii ca si aici bulk inseamna tot "varsat". Adik super DVD writeru meu (super pt mine ca il am) l-am luat "varsat," adiktelea in punga, cu niste cabluri si un cdu aruncate peste el.:D
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

INDIANUL

important e sa mearga bine si sa-ti faci treaba cu el.conteaza mai putin chestia asta de imagine in care ti-l dau intr-o cutie cu nave spatiel pe ea cu roboti si alte chestii care iau ochii atata timp cat inauntru este un rahat.
ramas bun...

INDIANUL

dati-mi sfaturi:
am pus ochii pe un ASUS de la verasys(cel mai ieftin din oras)la vreo 2 milioane si 100.dar vad ca tot netul e plin de referinte bune despre LG-uri.intre asus si lg care e recomandabil?
sanchiu.
ramas bun...

elfstone

Eu n-as lua LG, dar din motive subiective. Toate chestiile LG cu care am lucrat erau naspa (monitoare, burneree etc.) Asus mi se pare OK, dar eu tot Plextor as lua :P Vorba aia, ori la bal, ori la spital.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

INDIANUL

hahaha  :lol:  doar nu m-am dilit;stii cat e plextorul?unu e 4 milioane 100 si unu 5 milioane.e scump rau.asusul este la 2 milioane si un pic, acceptabil.oricum sanchiu pt lamuriri.
ramas bun...

dustweaver

un LG stricat este adesea irecuperabil... se topeste lentila ;)
si combo-ul meu LG a inceput sa faca figuri lately (desi e muult mai tanar decat CD-writerul Sony al lu' frate-meu, CD-RW care se comporta exemplar si in ziua de azi, dupa 3 ani  :shock: ).
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

:lol: gata m-ai convins :lol:
ramas bun...

INDIANUL

gata luai dvd-writer:ASUS la 220 lei noi.MULTUMESC MULT DE TOT CELOR CARE M-AU SFATUIT, ni special dustweaver si elful.
la magazin lucra un prieten de pe retea si mi-a zis ca LG-ul nu citeste unele formate.


# Max. 16X DVDąR/ 8X DVD+RW/ 6X DVD-RW/ 6X DVDąR (DL)
# Max. 4 0 X CD-R/ 24X CD-RW
# Max. 16X DVD-ROM/ 40X CD-ROM
# DVD-R Dual Layer Ready*
# 8X DVD+RW Write Ready* *
ramas bun...

Qvadratus

Sa-l stapinesti sanatos !

INDIANUL

multumesc foarte frumos.esti un patratel de treaba.
ramas bun...

INDIANUL

da' acu o intrebare:prin nero stii pe unde setez formatul dvd, ca sa scriu unul, sau il recunoaste singur?
ramas bun...

elfstone

Trebuia sa iti iei Plextor  :twisted:
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

INDIANUL

maine ma duc si-l schimb cu un plextor.  :lol:
ramas bun...

elfstone

Nu imi iese shusta sa strang doua salarii nestirbite, ca mi-as lua eu.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

INDIANUL

de nero imi explicati si mie?ca de abia astept sa intru in el.bantui prin al nero da nu gasii.
edit:gata imi explica un tip pe dc.nero express
ramas bun...

dustweaver

subscriu la urarea lui Q, si sa-tz traiasca si el sanatos!  :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

elfstone

daca nu il uzi rugineste, ca e mult plastic pe-acolo
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

INDIANUL

daaaaa da.corect.dustweaverr te prind eu prin craiova si vezi tu atunci. :wink: hihi.tot trebuie sa ne intalnim la un suc/bere.
ramas bun...

dustweaver

sa nu-tz iei Carpatzi-ul la tine  :wink: :D
sa curga bereaaaaaa  :drunk:
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

INDIANUL

cei care aveti dvd-writer aveti si dvd-player?mi-a recomandat un tip de la o firma sa iau si un ala sa nu forjez rau writerul la playat filme.si se gaseste numai in varianta combo sau exista si dvd-player simplu?
ramas bun...

originaltup

daca te referi la DVD-ROM, gasesti destule si simple. Cand am plecat din Ro erau in jur de 850-900.000
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

INDIANUL

oaa thanks otup.mersi mult.cred ca voi vinde cd-writerul si sa iau un dvd-rom de asta simplu.am inteles ca alea combo-uri ar cam fi jafuri.
ramas bun...

elfstone

Eu am un combo Teac (CD-RW si DVD-R) care ma tine de aproape doi ani foarte bine. N-am ce sa-i reprosez.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

INDIANUL

question de la un incepator in  trasul dvd-urilor:pe dvd-uri scrie 4.7 gigi dar nu pot trage pe el decat 4.5.care e treaba?trebuie setat pe undeva ceva?sau asa e normal?
si inca o intrebare:care e diferenta intre dvd+ si dvd-?care e mai bun?
multumesc anticipat.
ramas bun...

manolo

Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

mersi frumos.
stie cineva care e treaba cu 4.7/4.5 giga?ca ale naibii filme toate sunt  peste 4.5 si sub 4.7  :lol: si nu le pot trage pe toate o singura data.
si:ce marci de dvd-uri nu v-au facut probleme?care-s cele mai bune?momentan folosesc memorexuri si tdk-uri.
ramas bun...

manolo

ai incercat sa te uiti in setarile de la softul de burn? stiu ca era si pe forum un topic privind modificarea dimensiunii maxime de scriere pentru cd-urile de 99minute
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

A CERB

incearca bre dvd shrink( freeware). iti importa dvd-ul pe hard si poti scoate meniurile, extras, etc. in plus, iti comprima filmul sa-ti intre in 4.5. si al meu tot 4.5 scrie, nu sunt sigur de ce, dar parca asa e si cu Cd-urile, iti aloca o parte din disc pentru alte magarii computatoriale.

nu recomand DVD-R sony, sunt kretine. eu folosesk khypermedia, memorex, phillips , etc, in functie de care e in sale( de obicei 25 pentru $7)
Smile! It confuses people!

INDIANUL

ce stiti dvd-urile Emtec+r sunt bune? Stiu ca este fostul Basf. Sunt austriece.
ramas bun...

originaltup

in principiu majoritatea celor de marca sunt suficient de bune, pe DVD-uri nu am scris prea mult, dar la CD-uri eram fan Memorex.
Oricum, nu te astepta sa te tina informatia mai mult de cativa ani.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"