News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Frankfurt

Started by tapirul, May 14, 2005, 11:35:05 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

Bre, acre ati fost prin Frankfurt? Am gasit neste zboruri faine (direct Portland OR - Frankfurt), da' am de asteptat 9 ore in Frankfurt pt next fly. Ce credeti, am timp sa vad ceva in Frankfurt in 9 ore (de dimineata de la 8 pana dupamasa la 4, that is). Ce ma sfatuiti sa fac? Am mai gasit un zbor, dar ala are numai 35 minute in Munich si nu prea m-as risca...
cre'că, nu ştiu...

manolo

imi dau si eu cu parerea, daca imi e permis.

De la aeroport ai mai multe posibilitati pentru a ajunge in centrul orasului. Eu am mers cu metroul rapid (S-Bahn), pe care il iei din aeroport (e bine marcat), ajungi in cateva minute in gara centrala, unde esti chiar in centru.

Acum, depinde ce iti place. Sunt destule muzee, centrul e frumos, o sa te simti (aproape) ca intr-un downtown dintr-un oras mediu spre mare american. Eu iti recomand sa mergi, e frumos.

Daca te saturi de Frankfurt, poti sa iei tot S-Bahn pana la Mainz. Nu e mare lucru, dar poti sa incerci!  :lol:

In aeroport iti recomand sa mergi pe pasarela pentru vizitatori, vei avea o priveliste foarte faina a aeroportului.

Nu te juca cu 35 de minute, pentru ca nu stii ce poti prinde pe aeroport si astepti in avion de mori. Eu am patit asa la Munchen vara trecuta si era sa pierd avionul de Bucuresti, desi teoretic aveam 50 de minute.

Daca mai vrei amanunte despre aeroportul din Frankfurt, PM!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

multam fain. a, inca o chestie, io nu stiu iota germana, sper sa ma descurc cu engleza.
Nici eu nu vreau sa ma risc cu alea 35 minute, mai ales ca avionu' vine din America, deci are sanse mai mari sa intarzie.
cre'că, nu ştiu...

manolo

nu e nici o problema cu germana. sper sa nu imi sara nimeni la gat pentru afirmatia urmatoare, dar eu nu am intalnit un neamt care sa nu stie engleza (in afara de alte limbi, precum italiana sau franceza), asa ca o sa te descurci fara nici o problema. Toate panourile de anunturi sunt in germana si engleza, functionarii stiu engleza, automatele pentru bilete (de tren, de metrou etc) au si limba engleza.
In mod normal, fiind un zbor in care Frankfurt e doar tranzit, tu nu ai fi trecut prin vama, dar asa, daca vrei sa iesi, probabil vei trece pe la politia de frontiera. Da, si politaii stiu engleza  :lol:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

gata am luat
noo ore in frankfurt
cre'că, nu ştiu...