News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Literatura geografica si "bio"-recomandari

Started by Qvadratus, April 30, 2005, 08:26:28 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Qvadratus

Care din voi nu a citit "In umbra omului" de Jane von Lawick Goodal ? Care din voi au dat cu nasul si prin cartile sotului ei Hugo despre sacalii de preerie, despre hienele tarcate crocuta,despre ciinii salbatici africani si despre lei ?
Citi din voi iubesc literatura biogeografica, si dau aici doua exemple: "Cinci luni in Oceanul Indian" de Eugen A. Pora, povestea unui periplu in zona pe nava de cercetari oceanografice sovietica "Viteaz" si cartea de debut a lui Jaques Yves Cousteau si Frederic Dumas  (Tainele adincurilor, cred ca se numea)?
Deasemeni care dintre voi inca mai iubiti literatura geografica si ce carti ati recomanda ?

GirlInterrupted

The older i get, the more life starts to make sens, and the less I care...

Qvadratus

Asta-i o gluma, probabil vrei sa spui...

GirlInterrupted

The older i get, the more life starts to make sens, and the less I care...

Qvadratus

Tataaaaaaa, ce inseamna ca m-am atacat ?

INDIANUL

ramas bun...

Qvadratus

Cine isi mai aminteste de : "Si crocodilul are prieteni" ?

Tez

Igor Akimuskin,nu?Mai avea o carte foarte faina cu subiecte ce tineau si de paleontologie(animale rare,sau legendare ,gen sarpele de mare ),da m-am sclerozat....
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

tapirul

Pe jos spre pol, de Jean-Louis Etienne. Am fost extrem de marca de curajul si determinarea acestui 1,66 m/60kg francez.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

pai sa va dau eu exempe de literatura geografica:(ce am eu in biblioteca asta mai am una ni alta camera si mi-e lene sa ma deplasez-mai am inca pe atatea :D):
-marele Thor Heyerdahl:Kon Tiki si Aku-Aku
-mihailov-de la polul nord la polul sud;
-aventurile unu naturalist in marea caraibilor
-maufrais-aventuri la matto  grosso
--nansen-cu saniile spre polul nord
-emil racovita-spre sud
-mikluho maklai-2 vol-jurnal de cal;atorie
-cuimagellan in jurul lumii
-jurnalul de bord l lui columb
-henry dana jr-2 ani pe mare
-joshua slocum-navigand singur in jurul lumii
-mai am charles darwin-
-calatoriile capitanului cook
imi place domeniul asa ca m-am tot chinuit sa strang carti din acest domeniu.

preferatul meu ramane thor heyerdahl.l-a citit cineva?are o ipoteza interesanta:acum mai multe mii de ani au plecat de pe costa peru-ului(parca) oameni care au colonizat insula pastelui pe ambarcatiuni gen pluta purtati doar de curenti;el reface aceasta calatorie in "kon-tiki" si apoi in "aku-aku"exploreaza insula pastelui;e spuer cartea;de pe o pluta se vede altfel marea;povesteste mirific.ia uitati-va la linkul de mai jos(mai gasiti si altele pe net):
http://www.bradshawfoundation.com/thor/
ramas bun...

tapirsis

Joshua Slocum-navigand singur in jurul lumii - o pot gasi la cineva electronic? Tks in advance

Mie mi-au placut mult cartile de calatorie ale lui Radu Tudoran, mai ales ca
impleteste non-fiction (ceea ce a vazut/trait in calatorii) cu ceva fiction (visari, simboluri, metaforizari).
Va fi bine!