News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Cartile copilariei si parfumul lor de neuitat

Started by Qvadratus, April 29, 2005, 02:14:17 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lilyviolet

LV

I'm no shrinking violet.

vlad

Nu, nu l-a loat, e pe aceeasi lista de scriitori inexplicabil cunoscuti. Am zis si eu la intâmplare, oarecum.

loredana.dinu

Prima carte de care imi amintesc e "Au-ma-doare" (doctor bun,/ sta-n gradina sub un prun. /Vin la el sa-si afle leac...) Cautand-o cu disperare ptr. fiul meu. Am aflat ca a fost scrisa de Kornei Ciucovski, tradusa in versuri de Nina Cassian, ca la marea biblioteca din orasul meu nu se gaseste nici macar la depozit. Daca exista printre voi posesori ai acestei carti (varianta in versuri) sau aveti idee de unde as putea face rost de ea, va rog sa ma ajutati. E poate o obsesie a mea, dar are deja drag de povesti, care sunt la mare concurenta cu animatele in zilele noastre. Mie mi-o citea sora cea mare pe cand era incepatoare in ale cititului, iar eu eram mandra de mandria parintilor care ma puneau s-o turui la diverse aniversari de familie.

proActive

Quote from: tapirsis on December 21, 2006, 09:22:25 PM
Cine-i bre Ellie Vizăl de l-a luat si pe Coelio?

Un ungur evreu nascut la Sighet care inca preda la Boston U. Premiu Nobel, holocaust survivor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Elie_Wiesel

Cipri Silaghi

Ati citit povestile fratilor Grimm ? Toate is super misto !!! A fost prima carte care am citit-o .  :smiley2:
decat mult si fara rost , mai bine putin si prost

Cipri Silaghi

 Eu sunt nou pe forum , asa ca nu prea stiu cum merg lucrurile pe aici , dar sper sa invat cat mai repede.
decat mult si fara rost , mai bine putin si prost

Cipri Silaghi

 Pt tapirsis:

Elli Wiesel este apreciat pt cartile sale despre suferintele evreilor in lagarele de concentrare . Parerea mea este ca se face prea mult caz pe seama suferintelor evreilor ( intradevar au suferit mult ) , caci Holocaustul nu este un caz unicat . De exemplu invadarea Chinei de catre Japonia in 1937 a fost un adevarat macel . Japonezii , numai in Nankin ( capitala Chinei in perioada aceea ) , au violat si ucis 300 de mii de persoane in decurs de numai 2 luni . Mie mi se pare cel putin la fel de grav ca si Holocaustul
decat mult si fara rost , mai bine putin si prost

Cipri Silaghi

Ma scuzati dar am facut o greseala. Invazia Chinei a inceput in 1931 , cucerirea Nankin-ului a avut loc in 1937
decat mult si fara rost , mai bine putin si prost

Furnika

#108
Nu cred ca te scuzam. E de-a dreptul inadmisibil!!!
Holocaustul nu e un fapt istoric, e o religie.
Read this:
http://www.israelect.com/reference/WillieMartin/HOLOHOAX.htm

Lilyviolet

#109
Quote from: Furnika on December 22, 2006, 10:41:22 PM
Nu cred ca te scuzam. E de-a dreptul inadmisibil!!!
Holocaustul nu e un fapt istoric, e o religie.
Read this:
http://www.israelect.com/reference/WillieMartin/HOLOHOAX.htm

Holocaust denial?

Cat despre David Irving, Fred Leuchter, sunt descalificati.. au avut procese de calomnie, li s-a distrus cariera din cauza afirmatiilor facute.
Am vazut eu un documentar foarte interesant (si impartial, in masura in care se poate) despre Leuchter la Chicago Film Festival acum cativa ani.

Si ne-am cam indepartat de subiect: cartile copilariei. 

Pentru Ciprian: nu te supara ca iti spun, dar aici in America subiectul The Rape of Nanking este un subiect arzator, se scriu multe carti pe tema asta, chiar daca nu ai tu acces la toate.  Recent, autoarea unei astfel de monografii de succes chiar s-a sinucis, si s-a discutat mult in presa ce a impins-o la depresie si la acest gest. Nu are rost sa comparam o tragedie cu alta, si niciodata nu se poate face prea mult caz apropo de o tragedie.

In America se face atata caz de suferintele grupului X ca sa nu se mai intample niciodata la adresa aceea, nu ca sa se nesocoteasca suferintele grupului Y de vizavi Fiecare e liber sa faca caz pentru ai lui. Si Rebreanu a facut caz de Padurea Spanzuratilor, asta nu inseamna ca daca eu una incerc sa aduc in actualitate tragedia strabunicului meu care a trebuit sa lupte de partea imperiului austro-ungar (ba l-au luat rusii si prizonier de razboi) nesocotesc memoria martirilor comunismului. Sunt 2 tragedii diferite, Padurea Spanzuratilor si Memorialul Durerii.  Ca strabunicu-meu a facut parte cu brio din amandoua, asta e alta poveste, numai ca e strict on-topic: basmele copilariei. 

Dati-i inainte cu cartile copilariei ca e mai sanatos!


LV

I'm no shrinking violet.

Furnika

Hait! Am cutezat sa neg Holocaustul! Ia mai baga un oki acilea:
http://christianparty.net/holocaust.htm
Daca li s-a distrus cariera sau daca au avut procese de calomnie asta nu inseamna nimic; nu inseamna in mod automat ca afirmatiile facute de ei sunt false.

Lilyviolet

Quote from: Furnika on December 22, 2006, 11:07:06 PM
Hait! Am cutezat sa neg Holocaustul! Ia mai baga un oki acilea:
http://christianparty.net/holocaust.htm
Daca li s-a distrus cariera sau daca au avut procese de calomnie asta nu inseamna nimic; nu inseamna in mod automat ca afirmatiile facute de ei sunt false.

Nu, nu inseamna automat ca sunt false afirmatiile cuiva care s-a aflat in situatia de mai sus, inseamna doar ca asta ti se intampla automat in America, si chiar si in Marea Britanie (Irving acolo a fost condamnat) daca vii in lumea anglo-saxona si faci asemenea afirmatii despre Holocaust mai ales daca ele includ mentiunea "Allied propaganda lies" care figureaza intr-unul din link-urile date de tine mai sus.

In Belgia sunt convinsa ca alta e situatia. Restez-y.
LV

I'm no shrinking violet.

Furnika

#112
Ar trebui sa fiu recunoscator americanilor ca au intervenit in WW2?
Pai de ce nu zici ca esti in State? Dar feel free sa zici ce vrei, ca aici nu te judeca nimeni. :)
Din pacate sunt in partea flamanda, asa ca nu pricep franceza.

Cipri Silaghi



Quote from: Furnika on December 22, 2006, 11:07:06 PM
Hait! Am cutezat sa neg Holocaustul! Ia mai baga un oki acilea:
http://christianparty.net/holocaust.htm
Daca li s-a distrus cariera sau daca au avut procese de calomnie asta nu inseamna nimic; nu inseamna in mod automat ca afirmatiile facute de ei sunt false.
Poate ar trebui deschis un nou topic cu acest subiect. In orice caz ar trebui sa fii mai moderat cu afirmatiile pe care le faci . Incearca sa privesti situatia din postura tuturor partilor implicate . Este posibil ca adevarul despre Holocaust sa fie usor exacerbat de anumite state si personalitati dar asta nu neaga existenta lagarelor de concentrare . Nu mai fi asa acid si incearca sa respecti parerile celorlalti   
decat mult si fara rost , mai bine putin si prost

Furnika

N-am fost deloc acid in postul citat de tine. Adevar 'usor exacerbat'? Sau semi-minciuna?

A CERB

Quote from: Furnika on December 22, 2006, 11:31:14 PM
Ar trebui sa fiu recunoscator americanilor ca au intervenit in WW2?
Pai de ce nu zici ca esti in State? Dar feel free sa zici ce vrei, ca aici nu te judeca nimeni. :)
Din pacate sunt in partea flamanda, asa ca nu pricep franceza.

Cine a intervenit bre in WW2? Den cate stiu eu Hitler a declarat razboi. Cu cat citesc mai mult despre Germania nazista, cu cat ma cutremur mai mult. Dincolo de propaganda de ambele parti, oamenii care conduceau Germania nu erau tocmai pe treaba lor. Misticism, delir de grandoare, paranoia, you name it. Si da, cred ca ar trebui sa le fie recunoscatori americanilor in Europa. Nemtii sunt un popor groaznic de plictisitor. Bunica-mea s-a refugiat din Rusia comunista in Romania capitalista in 1943( a avut noroc sa nu mearga nu Siberia in 45). I-au primit pe idiotii de nemti ca pe niste eliberatori. Si nemtii ce au facut? Big screw up.

Despre Holocaust. Incredibil cum o Europa care are legi impotriva Holocaust denial( adica incalca flagrant freedom of speech, cacandu-se pe toate principiile despre care pretind ca stau la baza etc, etc-nota bene, in US chiar daca ultragiezi oamenii zicand ceva de Holocaust, nu e ilegal si e chiar la moda prin universitati) pupa in cur un Ahmadinejad care tocmai asta face. Eu nu prea inteleg cum opereaza baietii aia.
Smile! It confuses people!

vlad

Aumadoare e chiar o carte extraordinara. Chiar de ce n-o mai reediteaza astia? Doar heripocări si teripraceţi şi eragoni. Vă mai amintiti de tragempinge?

tapirul

cred ca s-a mai discutat undeva... povestile copilariei noastre au toate un ceva grav, dramatic in ele... Scufita Rosie e mancata de lup, iezii sunt mancati de lup, Alb ca Zapada mananca un mar, etc.
Traind (eu personal) intr-o societate in care s-a ajuns la paroxism cu o "protectie a copilului" impinsa la ridicol (mamicile or sa imi sara in cap in frunte cu cerbu), amintirea acelor povesti care aveau un touch of reality is very refreshing
cre'că, nu ştiu...