News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

cu pletele in/luate de vant

Started by manolo, February 26, 2005, 09:20:48 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

manolo

fara nici o aluzie la vreun user de aici de pe tapirie, chit ca nu mai are par sau e super-obsessed de el, deschid si eu subiectul.

si pentru ca vad ca trebuie dat cu exemplul personal, eu am fost fericit cu un par foarte des, moderat de gros si cret incepand de la pubertate. odata cu mutarea la Iasi, unde apa este mult mai alcalina decat acasa, am observat ca incepe sa imi cam cada parul. nu smocuri (hehe), ci uniform, de pe tot scalpul. inca nu e de speriat, se poate vedea si in poze ca e mult si la locul lui. dar e mai bine sa o iei din timp.

problema 2 este ca fac matreata. dar un tip extrem de ciudat (cel putin asa mi se pare mie), anume la nici 10 minute de la dus, cat inca parul e ud, pielea capului se usuca imediat si apare matreata, in special in zona frontala, ca o pojghita uscata. am incercat mama sampoanelor, Nizoral (care isi facea efectul greu si dupa ce nu il mai foloseam problema revenea), Selsun Blue, solutii de la Gerovital si alte asemenea.

Mentionez ca nu fac prostii de genul decolorare sau vopsire. Asa ca sariti cu solutii daca aveti!

Patra, no ofense, dar solutia ta o pastrez pentru mult mai incolo  :wink:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

manolo

a, si ca sa vedeti cat de adevarat este proverbul cu "ce-si face omul cu mana lui", citind pentru medicina muncii si endocrine, am aflat ca Torino are una din cele mai dure ape potabile din Italia, iar Piemontul (regiunea a carei capitale este Torino) e principala zona gusogena a Italiei (sunt hipo sub tratament).

Welcome to Italy!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

manolito aia nu e matreata ce-ti apare tie;stiu ca am avut si eu;este dermatita seboreica;o aveam de cand ma stiu si ma exaspera;am incercat tot felul de sampoane si tembelitati pana cand am dat in toamna peste un sampon nou:Ketodar(eu m-am uitat si are aceeasi compozitie si concentratie ca nizoralul dar nizoralul nu a avut efecte dar asta da);asa se face ca nu mai am nici fir de coaja am parul curat si scalpul la fel(care scalp e la locul lui nu e prin tolba vreunui indian :lol: ).
cu caderea parului:foloseste de la hofigal:chelstop si sapun vegetal.dar nu stiu cum vei face ca esti in italy.
sanatate multa!
ramas bun...

manolo

mare sef de trib, mersi mult pentru sfaturi. s-ar putea (nu stiu sigur, dar sper) ca daca se rezolva dermatita, sa se opreasca si caderea parului... repet, abia la anul prestez dermato, asa ca imi dau si eu cu speranta....
pai mai da detalii despre samponul asta: cat costa, cati mililitri are sticla, cat de des trebuie sa te speli, mai trebuie folosit si altceva in asociere, eventual pastile (vitamine E) etc...
la cate scalpuri ai luat, cred si eu ca te pricepi!  :lol:
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Qvadratus

Ai mai jos niste sampoane pe care ti le recomand. Vezi si tu cu care te intelegi. Citeste cu atentie compozitia cind le cumperi, am senzatia ca de fapt denumirile si posibil proprietatile sunt inversate, astfel ca ceea ce e scris la Kertyol S se potriveste de fapt la celalalt.

Kertyol S Shampooing traitant kératoréducteur de Ducray
un produit de la gamme Gamme antipelliculaire
code ACL : 7631761
Producent: Laboratoires DUCRAYNV Pierre Fabre Benelux
CNK: 1592-872
125-200 ml
Description: kératoréducteur, kératolytique, antinflammatoire, antiprurigineux, antifongique
Indication: Indiqué en cas d'état pelliculaire sévčres accompagné de démangeaisons et rougeurs du cuir chevelu. Etats squameux en plaques.
Composition: Kertyol 2%, acide salicylique 3%, doux composant lavant, parfum hypoallergénique.
Usage: Appliquer 2 fois par semaine, laisser agir pendant 3 minutes ŕ la deuxičme application et ce pendant 6 semaines. Eviter le contact avec les yeux et la peau endommagée. Ne pas avaler, ne pas laisser ŕ portée des enfants et ne pas utiliser chez l'enfant de moins de 3 ans.
Conseil: A hauteur du cuir chevelu, du corps et du visage
Kertyol-S peut ętre utilisé seul ou en combinaison de traitements dermatologiques spécifiques. Aprčs un traitement d'attaque de 6 semaines, il est recommandé d'utiliser le shampooing Kertyol de Ducray pour maintenir les bons résultats obtenus avec le shampooing Kertyol-S.

Shampooing kératoréducteur Kertyol de Ducray
un produit de la gamme Gamme antipelliculaire
code ACL : 7169647
Producent: Laboratoires DUCRAYNV Pierre Fabre Benelux
CNK: 1427-632
125-200 ml
Description: kératolytique, antiinflammatoire, antiprurigineux, antifongique
Indication: Kertyol est un shampooing antipelliculaire ŕ base de Kertyol (= distillat de schiste naturel + crotamiton). Il freine la desquamation du cuir chevelu (pellicules), calme les rougeurs et les démangeaisons. Il permet également d'éliminer rapidement les squames les plus tenaces (dermites séborrhéiques).Discrčtement parfumé. Ce shampooing agit au niveau du cuir chevelu, et apporte brillance et volume ŕ la chevelure.
Composition: Kertyol 2%, acide salicylique 2%, Crotamiton, Sulfonate huile de schiste de sodium,  parfum hypoallergique, Aqua (eau), Laurisulfate de sodium, Cocamidopropylbétaďne, Cocamide DEA, Glycérol, bétaďne d'undécylčnamidopropyle, Chlorure de citrimonium, Piroctone olamine, NaCl, Hydroxyde de sodium.
Usage: Utiliser 2 fois par semaine pendant 6 semaines. Laver et rincer. Renouveler ensuite l'application, laisser agir pendant 3 minutes et bien rincer.
Conseil: Il est conseillé de compléter ce traitement avec le shampooing Evolution de protection active, et ce le plus fréquemment possible.

Qvadratus

Solutii contra caderii parului & co

Alopecia reprezinta rarirea localizata sau difuza a parului. Poate fi cicatriceala (in care pielea apare atrofica si scleroasa, neteda, iar foliculii pilosi dispar; in aceasta situatie nu exista posibilitatea ameliorarii) sau necicatriceala (in care parul cade, dar se conserva foliculii pilosi).
Alopeciile necicatriceale pot fi localizate: pelada (alopecia areata) sau difuze, generalizate, cum ar fi cele fiziologice (neonatala, pubertara, gravidica, senila), androgenogenetice, din unele boli sistemice, asociate cu diverse boli cutanate, induse de medicamente sau substante chimice, manuale (trichotilomania).
Alopecia androgenogenetica, denumita si alopecia seboreica, sau alopecia de tip masculin (calvitia precoce a barbatilor) este cea mai frecventa alopecie difuza. Incepe sa se manifeste de obicei in a doua decada de viata si este prezenta la aproximativ 80% din barbati in varsta de peste 70 de ani. Dupa intindere este de mai multe tipuri: in jur de 20 de ani apare tipul I (regiunea fronto-temporala), la aproximativ 30 de ani tipul II (crestet, vertex), apoi la 40 de ani tipul III (frunte), iar la 50 de ani aproape jumatate din regiunea fruntii este alopecica, zona peladica intinzandu-se pana la vertex (tipul IV). Dupa 55 de ani, poate aparea asa-numita "calvitie hipocratica" (tipul V), ramanand par numai la liziera.
Studii retrospective pe pacienti barbati si femei cu alopecie androgenogenetica au aratat ca depresia este mai frecventa la femei, iar anxietatea, agresivitatea sau ostilitatea sunt mai des intalnite la barbati. Tratamentele specifice cu psihotrope au ameliorat in peste 80% din cazuri simptomatologia psihica a pacientilor studiati.
Pielea capului din zona seboreica este frecvent afectata de o descuamatie uscata (pityriazis simplex), de o exudatie grasoasa, uneori cu depozite aderente (eczema seboreica). Etiopatogenia sa cuprinde 3 factori: transmisia genetica, androgenodependenta si seboreea. Aceste caractere au fost demonstrate, in principal, la barbati, desi acest tip de alopecie nu este exclusiv prezenta la acestia.
Pentru a vorbi de androgenodependenta trebuie ca alopecia sa se manifeste doar in zonele cu receptori pentru androgeni (de ex. la scalp acesti receptori sunt prezenti frontal si in vertex, nu si occipital sau temporal).
La barbati alopecia androgenodependenta raspunde bine din punct de vedere clinic acestor caracteristici, in timp ce la femei, rarirea parului este exceptionala in aceasta unica localizare, chiar daca apare o predominenta odata cu varsta.
La femei, fara exceptie, aceste alopecii sunt difuze, deci ele nu depind de aceleasi mecanism, ca si inainte. Debutul se face in jurul varstei de 18-20 ani si evolutia se stabilizeaza ulterior. Atunci cand apare brusc sau se insoteste de tulburari de ciclu menstrual, hirsutism si reaparitia acneei, sunt necesare investigatii endocrinologice, in vederea descoperirii unei eventuale hiperandrogenemii.
Originea este necunoscuta; se presupune ca ar fi autoimuna. Dozele farmacologice de estrogeni (sarcina, pilula) au efect favorabil. Este probabil ca, predominenta la nivel frontal si al vertexului "alopecie de tip feminin" observata uneori mai ales la femeile varstnice (aproape jumatate din femeile de peste 50 ani) sa fie legata de un efect de sumare a 2 tulburari: pierderea androgenodependentei (cvasifiziologica) si pierderea difuza sau rarefactia dependenta de varsta a firelor de par.
Aceasta alopecie poate fi cu greu oprita din evolutie, necesitand un tratament sustinut si indelungat. In zonele alopecice, nici o procedura terapeutica nu mai poate sa duca la cresterea completa a parului.
Din punct de vedere terapeutic, nu exista un tratament radical al acestei afectiuni.
La barbati, finasteridul (Propecia), cu efect de inhibare a 5 a reductazei, asa cum am mentionat anterior, administrat 1 mg zilnic, cel putin 6 luni, are rezultate confirmate de studii clinice, care se mentin inca aproximativ 1 an dupa intreruperea tratamentului.
La barbati se poate incerca si chirurgia de transplantare, care utilizeaza autogrefele din zona occipitala prelevate prin punch biopsie. Dupa interventie, se aplica topic minoxidil 2% pentru a preveni caderea parului transplantat. De asemenea, s-au incercat lotiuni cu estrogeni (cu riscul efectelor sistemice) sau estrogeni per os (castrare medicala).
La femei larg utilizata este asocierea de doze farmacologice de estrogeni cu un progestativ antiandrogen (rezultate bune, dar nedemonstrate de studii clinice). S-a propus tratament local cu estradiol pentru a creste impregnarea estrogenica (fara dovezi validate).
Este indicata, atat la barbati cat si la femei, utilizarea minoxidilului 2%, cu efect vasodilatator, eficient mai ales in cazurile recente (evolutie sub 10 ani) si cu extindere limitata (sub 10 cm), situata mai ales la nivelul vertexului. Oprirea tratamentului poate determina reaparitia alopeciei. Minoxidilul se poate asocia cu topice cu acid retinoic.
Ca medicatie stimulanta a pilogenezei se pot folosi vitamine (acid pantotenic, biotina, piridoxina), aminoacizi sulfurati (cisteina, metionina), calciu, zinc. In cazul tulburarilor neurovegetative asociate se pot adauga sedative si tranchilizante. Preparatul Revalid este un complex de metionina, cisteina, acid paraaminobenzoic, zinc, fier, cupru, vitamina B1, vitamina B6, pantotenat de calciu, extract de germeni de grau, extract de mei, drojdie de bere uscata, eficient in tratamente pe termen lung, de peste 3 luni. Este de asemenea utila tratarea factorilor favorizanti (seboree, eczeme, matreata) cu sampoane sau lotiuni cu efect antifungic, antiseboreic, revulsiv.
Exista gama Ducray cu sampoanele Sabal - antiseboreic (extract de sabal serrulata 0,3% si salicilat de zinc 2% cu actiune sinergica asupra 5 a reductazei, efect antiinflamator, precum si de reducere a florei patogene - Pityosporum ovale), Selegel cu efect antifungic (disulfura de seleniu 1%) pe pityrosporum ovale (malassezia farfur), care este una dintre cauzele matretii uscate, Triazol cu efect antifungic prin Clotrimazol 2%. Gama Bluecap are la baza zinc-piritionul cu efect antiseboreic si antiiritativ.
Exista si o serie de sampoane dermatologice, special create pentru tratamentul scalpului alopecic la barbati si femei (Anaphase - Ducray; Foltene; Phytocyane - Phytosolba, Paris.)
S-a incercat stimularea pilogenezei prin iradieri cu UV de doua-trei ori pe saptamana, dupa administrarea de psoralen per os cu doua ore inainte de expunere.

manolo

mersi, patra. maine dupa cele 2 examene ma duc sa caut. din cate am vazut, gama Ducray se gaseste si aici in Torino, la destule farmacii. sa speram ca functioneaza...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Qvadratus

Nu vreau sa te dezamagesc, dar in lumea asta, dintre cele doua lucruri care nu au leac, unul e chelia.

manolo

hehe.

macar de dermatita asta nenorocita sa scap... restul.. nu-i asa mare bai!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

beleadeom

nu ca tzin sa te dezamagesc, da' dermatita seborrheica e "pă sistem nervos"
so cred ca o sa se termine cu ea cand se va termina si cu SNC-ul.

oricum exista cele zone seboreice asa ca poti sa o descoperi si pe moaca (frunte suprasprancenos) sau pe stern, coate, si-or mai fi si altele.

ce poti face e s-o mai domoleshti, ca leac pt ea --nema.
si fiind seboreica, tre s eviti cat se poate grasimile and ciocolata, also cola condimente si toate chestiile bune ever. ti-am zis de fumat? si ala.
in fine, merg si anxiolitice ushoare, lexotan si alte deacestea.

pt ocaziile speciale poti folosi ceva corticoid, Locoid or smthg, da nu a la long- ca de, e corticoid

beleadeom

a, si pt ca e atatea de multe de evitat, cred ca e mai intelept sa o lashi in voia ei...

manolo

mda, m-ai intristat... tre sa renunt la multe... bine ca nu fumez, pot spune deci ca am un inceput bun si promitator. ciocolata, condimente... au, mami!

deocamdata doar scalpul e cu probleme din astea... bate in furnik sa nu apara si in alte locuri!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

beleadeom

fara "m-ai intristat" si "au, mami", ca e pă sist nervos si se accentuaza:P

Furnika

Quote from: manolobate in furnik sa nu apara si in alte locuri!
Vad ka te mananka. Karbidul nu face bine la skalp.

Qvadratus

:ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL

annie

Manolo - de la avatar ti se trage. Walking the path of the totem :D
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Furnika


INDIANUL

beleadeom:ai perfecta dreptate cu ce zisasi acolo despre dermatita seboreica;asa este in manual asa mi-a fost diagnosticata de o caruta de doctori;aceeasi prostie cu nu are leac mi-au zis-o si ei;atunci explica-mi te rog cum de timp jumatate de an nu mai am fir de cojita in par????e adevarat nici eu nu-mi explic mai ales ca am facut un experiment:nu m-am spalat 2 sapt pe cap si seboreea tot nu a aparut.ce ma intereseaza cum s-a petrecut atata timp cat s-a dus??
manolito deci ketodar-ul contine ketoconazol 2% sticluta de 100 ml costa extrem de putin:250.000(am dat eu 700.000 pe  blue cap cu care apoi m-am sters la...ca nu avea nici un efect);la blue cap te punea sa te speli la 2 zile;cu ketodarul dupa a doua spalare(ma spalam 1 data pe saptamana) aveam parul luna si dupa 2 saptamani  de nespalat s-a mentinut luna.
ps:si mananc orice vreau eu inclusiv alimentele interzise in dermatita seboreica si nu am nici o treaba.si ca sa moara unii de necaz ketodarul e facut de arabi :D
ramas bun...

Qvadratus

Quote from: INDIANULexplica-mi te rog cum de timp jumatate de an nu mai am fir de cojita in par????

Tu ne ascunzi faptul ca cineva ti-a luat scalpul, am senzatia....

Quote from: INDIANULnu m-am spalat 2 sapt pe cap

Asta era acum 2 ani. Acuma recunoste ca eu ti-am zis inca de acum 6 luni ca ar fi cazul sa te mai speli din cind in cind pe cap, macar odata pe an....

INDIANUL

:lol: eu mai bine mi-as duce grija ta ca ete iar te sparsa vreunul la punga:ai 1090 tapiri DAR CU MINUS :lol: daca te uiti la altii in par nici nu observi cand te lasa in fundul gol si cu datorii in tapiri
ramas bun...

Qvadratus

Asa sunt eu...Naiv, sarac si cinstit.......
....dar cu privire de vultur!

INDIANUL

Quote from: qvadratusAsa sunt eu...Naiv, sarac si cinstit.......
....dar cu privire de vultur!
ma tu nu cumva ai si un zambet larg-larg?ca imi pari a fi ion iliescu:sarac si cinstit, suni exact ca el. :D
ramas bun...

beleadeom

indgianu' ma da se mai modifica si statusul seboreic, unde nu mai pui ca desi mi-e dificil a crede, poate te-ai mai maturizat, si dupa tine si mental statusul... asa ca daca ti-a tercut crede-ma ca nu e ca a mers marele tratament, ci doar te-ai mai schimbat tu :P
si de-asta a dat si rezultate testul cu nespalatul 2 saptamani, ca derm seboreik e cat se paote de CRONICA.

altfel, daca un antifungic as ketokonazolul ar rezolva o pb asa rapid, insemna ca aveai ceva acut.. facusei ciuperci..:)

INDIANUL

da pai cultiv ciuperci si le vad la pizerii :lol: ce ciuperci bai individule?ca dadeam concomitent si cu sapun cu sulf si ala dezinfecta si de unde naiba ciuperci ca dermatita asta o am de cand ma stiu;si ce nu pricepi tu e ca am mai incercat cu nizoral care contie tot ketoconazol;si cand am dat cu samponul ala eram intr-o perioada de stres maxim deci ar fi trebuit sa fie o acutizare;asculta-ma cand iti zic eu:nu mai da copy-paste la definitiile din tratat ca esti varza le amesteci.
Quote from: beleaunde nu mai pui ca desi mi-e dificil a crede, poate te-ai mai maturizat, si dupa tine si mental statusul... asa ca daca ti-a tercut crede-ma ca nu e ca a mers marele tratament, ci doar te-ai mai schimbat tu Razz
chestia asta imi confirma unele banuieli:ca ai fi o clona nedepistata de tapi;pentru ca un user nou nu incepe asa direct ca tine ca m-ai cunoaste decat daca "are pretentia"ca ma cunoaste, deci ai mai postat inainte si ai fi familiar cu stilul tapiriei;du-te si te refuleaza in alta parte.
ramas bun...

Tez

Calm,mare sef  nu cred ca e clona...il poti identifica f usor si pe imed,cel putin dupa 2 indicii
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven


INDIANUL

mama patratel da te-ai chinuit pe bune :D oricum ce scrisasi e o aiureala totala gen "vrajitorul din oz conducand un satelit" dar apreciem efortul. :D
ps:scuze ca mai povestim ce facem prin viata noastra ca vad ca e luat la misto pe aici(inclusiv de patra);am patit ca morena care a crezut ca poate vorbi mai degajat uitand ca misto-ul e la ordinea zilei;promit sa-mi revin revenind in forta cu misto-ul dar dand cu tifla unora care asteapta limbaj murdar
pps:patra spor la adunat link-uri in topice, la injectat adrenalina in topice si la mistocarit ca remarc ca astea sunt directiile tale de actiune acum.
pps:spor inca o data :lol:
ramas bun...

Tez

Aha,si uite asa se infiripa schisma,da-ar anatemele in voi ....indiene,cred ca esti nitel nedrept in catalogare,da' las ca-ti trece,ca esti baiat mare;poate ca noaptea e un sfetnic bun(cel putin eu ii voi cere sfatul....),asa ca mai vedem maine...
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Qvadratus

Quote from: INDIANULscuze ca mai povestim ce facem prin viata noastra ca vad ca e luat la misto pe aici(inclusiv de patra);am patit ca morena care a crezut ca poate vorbi mai degajat uitand ca misto-ul e la ordinea zilei

Daca tu ai senzatia ca primele mele doua posturi de pe acest topic sunt expresia faptului ca eu am luat toata treaba la misto, atunci ma inclin in fata ta, probabil le-am pus asa... ca sa mai salt in clasament...

P.S. Se vede ca mi-am gasit beleaua cu tine...... Cred ca am gustat din greseala vreo Atroppa beleadeomma sau, cine stie, m-oi fi intoxicat cu vreo Amanita muscacaria....

annie

Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

manolo

scuze, patra, dar unde pula mea am zis eu ca de la apa alcalina cade parul in smocuri? spuneam ca daca apa e mai dura, pielea capului se usuca mai tare.

si uite, ca sa nu te mai obosesti, ma citez eu direct din primul post
Quote from: de la mine vorbireodata cu mutarea la Iasi, unde apa este mult mai alcalina decat acasa, am observat ca incepe sa imi cam cada parul. nu smocuri (hehe), ci uniform, de pe tot scalpul.

de unde pana unde tragi tu concluzia ca eu as fi facut legatura intre alcalinitate si cadere in smocuri, zau daca pricep.

nu pot sa nu remarc ca aproape pe orice topic acum (si pe orice categorie de forum) se ajunge la panarama (ca nu mai e de mult doar ironie fina sau zeflemea). believe it or not, oamenii au probleme. unii sunt fraieri indeajuns incat sa se deschida si sa ceara ajutorul. big mistake!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Qvadratus

Ok Manolo, probabil ca am gresit in modul in care am procedat, asa ca imi cer scuze !

Comentarii:
1) Si pe mine m-a enervat foarte tare beleadeom in modul in care a scris, dar am ales spre diferenta de Indianul mistocareala in locul confruntarii directe.
2) Cu Indianul nu am nimic, pur si simplu am vrut sa ne mai descretim putin fruntile, atita tot.
3) Constat cu regret ca, nu ai remarcat faptul ca mai intii am oferit solutii la problemele concrete descrise aici si, deabea dupa aceea am inceput sa ma plimb de la deal la vale
4) Am luat nota de dorinta ta dealtfel foarte legitima de a nu ti se mai polua topicele si, in consecinta de aici inainte voi incerca sa-ti indeplinesc aceasta dorinta.
5) Treaba cu alcalinitatea si smocurile era doar o gluma, in viitor voi incerca sa-mi pun friu limbii fiindca vad ca am limba care vorbeste fara a fi prea bine inteleasa
6) E o prostie ceea ce ai spus, anume faptul ca aici a te deschide pentru a gasi raspuns la probleme personale inseamna sa fii fraier si sa faci o greseala. (cu conditia sa fie numai anumite probleme)
6) Una peste alta cred ca ar fi bine sa mai iau si eu o pauza, lucru la care de altfel am de gind sa reflectez.

INDIANUL

Quote from: qvadratus
Daca tu ai senzatia ca primele mele doua posturi de pe acest topic sunt expresia faptului ca eu am luat toata treaba la misto, atunci ma inclin in fata ta, probabil le-am pus asa... ca sa mai salt in clasament...

P.S. Se vede ca mi-am gasit beleaua cu tine...... Cred ca am gustat din greseala vreo Atroppa beleadeomma sau, cine stie, m-oi fi intoxicat cu vreo Amanita muscacaria....
esti obtuz:eu vorbeam despre ce ai scris aici:
Quote from: qvadratusSi-uite-asa de la matreata s-a ajuns trecind prin ciumperci la klone...
Konkluzii:
1) se impune pentru toata lumea kare a postat aici sa mearga sa mai faka din kind in kind kite o baie
2) kelia nu-i acelasi lukru ka palaria unei ciumperci
3) ciumpercile pot fi kultivate pe kelie, desi ele nu e bune la pizza
4) cine are matreata e posibil sa se skarpine din kauza asta unde nu trebuie
5) e posibil ka folosind Chelstop, pe palariile ciumpercilor sa kreaska par
6) daka dermatita e "pa sistem nervos" si ciumpercile kreste pe dermatita, rezulta ka e suficient sa ai sistem nervos ka sa ai ciumperci
7) daka din kauza apei alkaline parul kade in smokuri (il citez pe manolo), atunci in kaz ka se foloseste sapunul (de altfel prin excelenta alkalin), parul kade dintr-o data. Avem asadar esplikatia faptului ka indianul nu mai vrea sa se spele: ii este frika sa nu-i kada parul (ku toate astea, noua din kauza lui a inceput sa ne kada parul din nas)
8 ) daka in dermatita seboreika sunt interzise multe alimente, atunci pentru a nu muri de foame este posibil ka pacientul sa-si manince propriile ciumperci
9) esplikatia faptului ka la Indianul a funktionat Ketodarul fakut de arabi, este faptul ka din greseala nu a kumparat de la supermarket ketodarul fakut pentru israelieni sau amerikani
10) kauza pentru kare indianul s-a apukat sa dea ku pucioasa pe propriul sau kap, este kit se poate de suspekta, eu unul kred ka dumnealui vre sa se apuce de dracii

11) este absolutamente imposibil ka belelele sa se duka in alta parte de pe kapul nostru pentru a se refula. Ele apar de obicei atunci kind terenul este fertil si, kum dermatita seboreika a kuprins toate kapetele noastre, rezulta ka ezista un teren foarte fertil pentru ciumperci si pentru alte plante perene.

Konkluzia finala: ciumpercile kare kresk pe kapetele ku dermatita pot fi si otravitoar
ce mama dracului(ca sa nu zic injuratura care imi sta pe limba) e aia decat o bataie de joc la nivel fizic despre ce vorbeau doi oameni si isi povesteau unul altuia ceea ce in parerea mea era cea mai buna solutie pentru a rezolva ceea ce-l supara pe manolo.
ce belea ti-ai gasit cu mine????te-am lasat sa-ti faci mendrele pe aici alergand prin tot forumul si nu ti-am zis nimic dar se pare ca te-a obosit fuga asta si acu trecusi la bancuri fizice.daca stau si ma gandesc  mai bine discutam cu manolo pe messenger dar am zis ca totusi suntem un fel de familie nu m-am gandit ca tu ai febra si cosmaruri si de plictiseala te apuci sa te zgarmi in cur luand pe altii la misto.ai inceput cu fazele aste pe 28 octombrie dar am deviat mistoul catre altele dar vad ca ai revenit;
bravo ai postat ce ai crezut tu ca e mai bine sa faca manolo si apoi ti-ai bagat... in el de topic facand misto la nivel fizic;macar daca ai fi facut-o la nivel intelectual.
Tez apreciez incercarea de pacificare dar acum cred ca eu am avut dreptate.
ramas bun...

Qvadratus

Pur si simplu imi cer din nou scuze si atita tot! In continuare am sa dau un delete la ceea ce am scris in postul respectiv, raminind la latitudinea ta daca vrei sau nu sa pastrezi ceea ce consideri ca e de pastrat.

tapirul

faza asta cu delete mi se pare naspa. Daca ai zis ceva (la nervi, la plictiseala, or la altceva) trebuie sa iti mentii responsabilitatea pentru ce ai zis indiferent daca ulterior iti pare rau. Mie asa mi se pare corect. Io stiu ca avem o tendinta teribila de a ne pastra o imagine sociala frumoasa, dar asta nu o putem face stergand cu buretele actiunile noastre si lasandu-i pe altii sa para idioti.
So, sunt impotriva stegerii de orice fel.
Quote from: indianul
Quote from: qvadratus
Daca tu ai senzatia ca primele mele doua posturi de pe acest topic sunt expresia faptului ca eu am luat toata treaba la misto, atunci ma inclin in fata ta, probabil le-am pus asa... ca sa mai salt in clasament...

P.S. Se vede ca mi-am gasit beleaua cu tine...... Cred ca am gustat din greseala vreo Atroppa beleadeomma sau, cine stie, m-oi fi intoxicat cu vreo Amanita muscacaria....
esti obtuz:eu vorbeam despre ce ai scris aici:
Quote from: qvadratusSi-uite-asa de la matreata s-a ajuns trecind prin ciumperci la klone...
Konkluzii:
1) se impune pentru toata lumea kare a postat aici sa mearga sa mai faka din kind in kind kite o baie
2) kelia nu-i acelasi lukru ka palaria unei ciumperci
3) ciumpercile pot fi kultivate pe kelie, desi ele nu e bune la pizza
4) cine are matreata e posibil sa se skarpine din kauza asta unde nu trebuie
5) e posibil ka folosind Chelstop, pe palariile ciumpercilor sa kreaska par
6) daka dermatita e "pa sistem nervos" si ciumpercile kreste pe dermatita, rezulta ka e suficient sa ai sistem nervos ka sa ai ciumperci
7) daka din kauza apei alkaline parul kade in smokuri (il citez pe manolo), atunci in kaz ka se foloseste sapunul (de altfel prin excelenta alkalin), parul kade dintr-o data. Avem asadar esplikatia faptului ka indianul nu mai vrea sa se spele: ii este frika sa nu-i kada parul (ku toate astea, noua din kauza lui a inceput sa ne kada parul din nas)
8 ) daka in dermatita seboreika sunt interzise multe alimente, atunci pentru a nu muri de foame este posibil ka pacientul sa-si manince propriile ciumperci
9) esplikatia faptului ka la Indianul a funktionat Ketodarul fakut de arabi, este faptul ka din greseala nu a kumparat de la supermarket ketodarul fakut pentru israelieni sau amerikani
10) kauza pentru kare indianul s-a apukat sa dea ku pucioasa pe propriul sau kap, este kit se poate de suspekta, eu unul kred ka dumnealui vre sa se apuce de dracii

11) este absolutamente imposibil ka belelele sa se duka in alta parte de pe kapul nostru pentru a se refula. Ele apar de obicei atunci kind terenul este fertil si, kum dermatita seboreika a kuprins toate kapetele noastre, rezulta ka ezista un teren foarte fertil pentru ciumperci si pentru alte plante perene.

Konkluzia finala: ciumpercile kare kresk pe kapetele ku dermatita pot fi si otravitoar
ce mama dracului(ca sa nu zic injuratura care imi sta pe limba) e aia decat o bataie de joc la nivel fizic despre ce vorbeau doi oameni si isi povesteau unul altuia ceea ce in parerea mea era cea mai buna solutie pentru a rezolva ceea ce-l supara pe manolo.
ce belea ti-ai gasit cu mine????te-am lasat sa-ti faci mendrele pe aici alergand prin tot forumul si nu ti-am zis nimic dar se pare ca te-a obosit fuga asta si acu trecusi la bancuri fizice.daca stau si ma gandesc  mai bine discutam cu manolo pe messenger dar am zis ca totusi suntem un fel de familie nu m-am gandit ca tu ai febra si cosmaruri si de plictiseala te apuci sa te zgarmi in cur luand pe altii la misto.ai inceput cu fazele aste pe 28 octombrie dar am deviat mistoul catre altele dar vad ca ai revenit;
bravo ai postat ce ai crezut tu ca e mai bine sa faca manolo si apoi ti-ai bagat... in el de topic facand misto la nivel fizic;macar daca ai fi facut-o la nivel intelectual.
Tez apreciez incercarea de pacificare dar acum cred ca eu am avut dreptate.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Quote from: tapirulsunt impotriva stegerii de orice fel.

Cum spunea eternul Caragiale, de fapt nu esti nici asa si nici altminteri, esti doar impotriva !

Quote from: Tezindiene,cred ca esti nitel nedrept in catalogare

E, omul a avut in ceea ce priveste esenta problemei dreptate, mai bine sa fiu primul care sa o recunoasca.

(pentru detalii suplimentare privind motivatiile intrinseci ale mele in privinta acestui act de recunoastere, acestui act, va rog respectuos sa ascultati cu atentie ce are de spus tapirul)

P.S. Ietete Tapire, ghiceste cum am editat ce e mai sus si de cite ori asa, ca sa crape in tine fierea si sa-mi ridici dreptu' de a-mi mai edita chestiile absolut, repet absolut si extraordinar de geniale pe care le mai scot si eu din cind in cind in scopul protejarii mirificei, imaculatei si pline de har imagini a mele publice.
P.S. Ptiu drace ! Scuze, Tapire (de fapt vroiam sa spun). Uite ca am incalcat din cauza ta deja o promisiune facuta un post mai sus, sper sa fie ultima incalcare.

beleadeom

Quote from: INDIANULasta imi confirma unele banuieli:ca ai fi o clona nedepistata de tapi;pentru ca un user nou nu incepe asa direct ca tine ca m-ai cunoaste decat daca "are pretentia"ca ma cunoaste, deci ai mai postat inainte si ai fi familiar cu stilul tapiriei;.

si pe mine ma bantuie aceleasi banuieli, ai dreptate, un user nou incepe altfel
Quote from: INDIANULdu-te si te refuleaza in alta parte
doamna mama lui indianul este available today? :lol:

tapirul

Quotede fapt nu esti nici asa si nici altminteri, esti doar impotriva !
exact.
cre'că, nu ştiu...

Tez

Quote from: beleadeomdoamna mama lui indianul este available today?

Mda...acu' faci ca martoaga pe hipodrom si dai cu copita daca nu poti sari elegant peste.....
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

beleadeom

hai ma tezule ca se putea zice si mai putin elegant :wink:
oricum nu cred ca o sa ma prind ce draq a ofticat pe cine o fi ofticat, ca nu ma dadusem decat cu parerea. si sa ma scuze indgianu daca ma trasesem cu domnia sa de shireturi, la urma urmei fiecare cu bubele lui

annie

U guys have no sense of humour whatsoever. Io nu pricep cu ce e postu' lu 4 mai diferit de alte "zeflemeli" "mishtouri" (nu inteleg de ce va straduiti asha mult sa faceti diferenta intre astea doua). Io din topiku asta am inteles ca nu e bine sa glumeshti pe tema keliei - se pare ca genereaza complexe mai mari decat glumele pe tema virilitatii (is interconectate? ) si de altfel - preferabil e nici sa nu dai sfaturi. Sa pretindem ca nu exista.
Merde, 4 a dat niste sfaturi bune dupa care a glumit. Credeam ca voi ca medici sunteti mai ...open-minded la bancuri "fizice". Apparently totu pana la pleata.
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

stefan

annnnnie, if you keep your mind open it will get all dusty and sticky and it won't function properly. Nu poti sa te pishi pe o discutie serioasa dupa care sa-i acuzi pe ceilalti ca nu au simtul umorului. Si da, exista o legatura intre chelie si virilitate: alopecia este accelerata de nivele mari ale testosteronului, probabil din cauza seboreei.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

beleadeom

Quote from: stefanif you keep your mind open it will get all dusty and sticky and it won't function properly.

mishto, replica de oescar. :)
i mean it

annie

Ia-te breh cu cine incepe auto-moderarea. Ca la celelalte topicuri unde nu a fost numa pishu ci si treburi mai importante, nu s-a atacat nimeni asha. De aia am tras io concluzia "kelia e sacred" si numa cu asta nu avem voie sa glumim.
Cat despre chestia cu open-mindu - se vede ca nu prea faci curat ca sa intelegi mecanismu.  :twisted:
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

manolo

ma, pe mine nu ma deranjeaza sau ataca chestia cu chelia. ceea ce ma deranjeaza este vesnica matreata sau cojitele care apar din cauza dermatitei. ma pot spala continuu, tot apar. m-am saturat sa apar de parca nu m-am spalat de luni de zile...

abia astept sa ajung inapoi in tara sa pun in aplicare tratamentul recomandat aici. sa speram ca merge...

imi cer scuze pentru limbajul din ultimul post! eram obosit si nervos, dar nu e o scuza. Imi pare rau, Patra!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Qvadratus

Raspunsul meu absolut ingrozitor oribil si terifiant la cele de mai sus este acesta:



P.S. Asa-i ca dupa ce-ati vazut acest aceasta chelie care imi apartine si pe deasupra mai e si plina de ciumperci in crestere din cauza dermatitei (care pentru a fi tratata a necesitat o solutie radicala), v-ati ingrozit, sunteti absolut scirbiti  si va temeti ca veti avea de aici inainte cosmaruri noapte de noapte ?

Furnika

Pai tu te razi pe cap? De aia ai chelie. Lasa parul sa creasca.

beleadeom


si asta sunt eu intr-un moment de gandire cum ca poza lui patraulea poate provoca in nici un caz cosmaruri, ci mai degraba vise erotice admiratoarelor. urechile sa impieteze miscarea, atata tot :lol:  :lol:

Qvadratus

Quote from: Furnikate razi pe cap? De aia ai chelie.

No chance ! Am si eu o dermatita extrem de rebela, ce e drept nu atit de agresiva, dar suficienta pentru a-mi face parul sa mi se evapore incet dar sigur. La un moment dat, plin de draci am decis sa scap definitiv de podoaba capilara, numai ca spre surprinderea mea am observat ca pacientii nu ma mai luau in serios.
In concluzie, "am purtat o negociere" cu propriile mele levuri si cu proprii mei hormoni pina la urma si, am decis spre interesul meu strict ca e bine sa convietuim pe cit posibil toti impreuna, intr-un triunghi al sortii, de neevitat.
Cum scoate levura sau hormonu capu' prea tare, cum ma burzuluiesc pe ei. Cind ma burzuluiesc, pleaca rusinati capul, dar daca ma rastesc la ei prea tare, imi reamintesc faptul ca au de gind sa ma insoteasca pina o sa-mi elibereze primaria certificatul de deces.

manolo

revin cu informatii despre lupta cu dermatita. am ramas la samponul Kelual DS de la Ducray, care la mine a dat rezultate destul de rapid si durabile. asta e cel mai "agresiv" cu problema, si scrie in instructiuni ca ar trebui folosit pana cand dispare problema, apoi pentru intretinere ar trebui folosit Kertyol (ce mi-a fost recomandat si aici). ei, aici incepe problema. cel putin pentru mine, problema nu e atat samponul, cat apa utilizata. mai precis, in Iasi si mai putin in Mangalia, apa e foarte dura si Kertyolul nu facea fata, astfel dermatita reactivandu-se. m-am spalat si cu apa germana si belgiana cu Kertyol, efectul fiind relativ bun.

intorcandu-ma in Ro, sunt nevoit sa revin la Kelual (de 2 ori mai scump decat Kelual, dar ce nu face omul pentru a scapa de probleme...). ah, nu l-am gasit in magazine la noi. se gaseste Kertyol, dar nu si Kelual.

asadar, pentru cei cu probleme similare, incercati. la mine a functionat!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

dar Selsun Blue se mai importa?ca est singurul pe care nu l-am incercat si am auzit ca ar merge.
De la Ducray incerc acum Kertyol si nu merge dar nici asa rebela nu mai este.oricum nu mai sunt nici asa stresat de problema.
Quoteintorcandu-ma in Ro, sunt nevoit sa revin la Kelual (de 2 ori mai scump decat Kelual, dar ce nu face omul pentru a scapa de probleme...). ah, nu l-am gasit in magazine la noi. se gaseste Kertyol, dar nu si Kelual.
acolo ai vrut sa zici:decat Kertyol?ca e mai scump?
mersi de sfaturi.din cate tin minte suntem doar noi 2 cu "probleme" pe aici deci...
ramas bun...

manolo

da, scuze, Kelual e de 2 ori mai scump decat Kertyol.

eu am incercat si cu Selsun blue si aceeasi problema ca dupa Nizoral: nu scapam definitiv de dermatita, iar dupa incetarea tratamentului si revenirea la un sampon "normal" antimatreata, dermatita se reactiva si mai agresiv.

voi folosi Kelual pana se termina (un flacon imi ajunge cam 2-3 luni, in functie de lungimea parului), asadar dupa 6 luni, apoi voi incerca sa revin pe Kertyol. mi-e teama insa ca duritatea apei de Iasi ma va forta sa raman la Kelual
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

kooksee

pai daca zici ca apa e de vina de ce nu o schimbi pe ea?
izvoru minunilor la recipineti de 5l e chiar eftina.





kooks
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

Furnika

Vrei sa ii cada tot parul? Umbla vorba ca ar fi radioactiva.

INDIANUL

manolo vezi ca la mine Kertyol a inceput sa dea rezultate in proportie de 90%.sunt foarte multumit de el.sa vedem cat tine minunea.ce e adevarat e ca in craiova nu e apa dura.
ramas bun...

kooksee

se vede din avatar ca a dat rezultate

:P


kooks
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

INDIANUL

ramas bun...

manolo

Quote from: INDIANULmanolo vezi ca la mine Kertyol a inceput sa dea rezultate in proportie de 90%.sunt foarte multumit de el.sa vedem cat tine minunea.ce e adevarat e ca in craiova nu e apa dura.

indiene, cand o fi sa tin eu indexul matretii in Ro, o sa te intreb personal cata mai ai. pana atunci, sa fii sanatos si sa ai succese maxime cu samponul!
dar nu simti nevoia imperioasa de a ma informa special pe mine!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

Quote from: manoloindiene, cand o fi sa tin eu indexul matretii in Ro, o sa te intreb personal cata mai ai. pana atunci, sa fii sanatos si sa ai succese maxime cu samponul!
dar nu simti nevoia imperioasa de a ma informa special pe mine!
sper sa termini cu brio medicina:intre matreata si dermatita seboreica e oarescare mica diferenta...poate la napoli sa nu existe aceasta diferenta
ramas bun...

manolo

Quote from: indianul, la Cereri si reclamatiitalpalaru wrote:
Ţi-am insultat mediocritatea cu glume pe care nu le-ai înţeles?

nu te mai crede inteligent, ca-ti intelegem "glumele" problema e ca NU le apreciem.

Quote from: tot indianul, mai susmanolo wrote:
indiene, cand o fi sa tin eu indexul matretii in Ro, o sa te intreb personal cata mai ai. pana atunci, sa fii sanatos si sa ai succese maxime cu samponul!
dar nu simti nevoia imperioasa de a ma informa special pe mine!

sper sa termini cu brio medicina:intre matreata si dermatita seboreica e oarescare mica diferenta...

now, does anyone else see the paradox?
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

Quote from: manoloindianul, la Cereri si reclamatii wrote:
talpalaru wrote:
Ţi-am insultat mediocritatea cu glume pe care nu le-ai înţeles?

nu te mai crede inteligent, ca-ti intelegem "glumele" problema e ca NU le apreciem.
sa inteleg ca mai nou te cheama talpalaru dupa numele tatalui... :lol:
ramas bun...

manolo

daca ma cheama, ma duc pana la Timisoara, de ce nu?

ca la Craiova am fost si m-am cam lamurit...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

INDIANUL

pacat ca pana la urma trebuie sa te intorci la iasi....
ramas bun...