News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

alternative free

Started by originaltup, February 24, 2005, 04:16:15 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

originaltup

intrucat peste cateva luni s-ar putea sa imi iau un computer cu windows pe el, ma gandeam sa intru in legalitate deplina si sa folosesc doar softuri free (si daca e musai sa cumpar ceea ce nu are alternativa free competitiva si e absolut necesar  :cry: ).  Mai ales ca eu cred ca exista alternative free bune pt aproape orice soft folosit de utilizatorul normal.

O selectie pe care am facut-o pana acum, astept sugestii si pareri pro si contra.

OFFICE: OpenOffice, ultima varianta; pt chestiile normale mi se pare f bun, chestiile suplimentare pe care le are MOffice nu le folosesc oricum. Plus ca poti salva in format compatibil cu MOffice

ARHIVATOR: m-am oprit la tugzip 32 deocamdata; ca sa comprimi in rar sau ace platesti, asa ca alte chestii vin in calcul aici. Comprima parca si in 7zip, decomprima arhivele comune si ceea ce i-a adus premiul este faptul ca suporta imagini de CD-uri, ca .iso, .nrg sau .bin

BROWSER: aici nu are rost discutia, majoritatea browser-elor sunt free, chiar si Opera care ramane browserul meu de suflet

ANTIVIRUS: complicat, nici unul nu ma multumeste pe deplin, dar am folosit si pare suficient de bun AntiVir Personal Edition [nu pun in calcul F-Prot de DOS, care suplimenteaza f bine orice]

BURNER: f complicat, mai ales ca nu prea am folosit softuri free in domeniul asta, tind catre burner xp, desi si deep burner pare a fi echivalent

AUDIO & VIDEO PLAYER: la fel ca la browser, la ora actuala folosesc foobar pt audio si bsplayer pt video

FIREWALL: versiunile free pt Sygate si ZoneAlarm sunt f bune; prefer Sygate pt plusul de informatie

MAIL CLIENT: am folosit destul de mult Pegasus care este excelent cu singura rezerva ca nu are toate conturile pe aceeasi pagina si trebuie sa te loghezi separat; merge si Thunderbird dar nu are la fel de multe optiuni. Inca nu am incredere in Outlook

voi continua
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

stefan

Incearca MPlayer - un video player Open Source facut de vecinii nostrii unguri care are si versiune de Win. Cu asta rezolvi si problema codecurilor (daca nu e citit de MPlayer nu exista ;-)).
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

originaltup

Si ca tot sunt aici, ce versiune de Linux ar fi mai potrivita pt cineva crea vreo ceva office, Web si ceva muzica/filme ? Si care nu stie mai nimic despre Linux.
Am incercat un Mandrake 9, si cu exceptia unor mici probleme (habar nu am Linux) parea ca merge, asa ca ma tenteaza un Mandrake 10.1 (10.2 parca e beta). Mai am o distributie live pe CD care poate merge si de pe hard, BeatrIX 2005.1
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Tez

try Fedora Core 3,mi se pare mai bun decat Mandrake 10.1(fara a fi cine stie ce cunoscator de Linux)
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Neo

Mandrake Linux 9.2 este cel mai reusit. 10 este un junghi.
Iar Fedora Core 3 este dezastru la capitolul compatibilitate (a fost necesar sa dezactivez USBurile din BIOS ca sa-l pot instala  :x ).
So...Mandrake 9.2 :D
And if you go chasing rabbits
And you know you're going to fall
Tell 'em a hookah smoking

originaltup

m-ati confuzat de tot; o sa fac rost si de Fedora si de Mandrake 10.1 (pe 9 il am deja) si o sa vad cu care ma impac mai bine.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"