News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Romania de azi

Started by doina, February 09, 2005, 07:17:09 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

A CERB

legatura e esoterika, kooks, adika dinkolo de capacitatea noastra de intelegere.
Smile! It confuses people!

lucisandor

Quote from: lucisandorcum garanteaza guvernul D.A. ca banii mei de impozit nu se vor duce pe fundul Janei, fata senatorului-prefect PSD, si a romanului liber Ohanesian, de la liberal-egoista Romania Libera?
Nu era nevoie sa cititi de pe bloguri concurente... Va zisei inca de la inceputul crizei.

tapirul

Quotecare e legatura cu porcu, tzuika si intratul in eu?
legatura e ca daca intram in EU va trebui sa ne conformam normelor europene. Adica, porcul il slaugther fara sa sufere (deci nu cu cutitul, ci cu habar-n-am, scaun electeric cred, sau injectie letala, da' dupa aia sa te vad cum mai mainanci sorici letalizzat), si cu tuica ca cica nu o sa mai a voie sa produci daca nu respecti normele de igiena si de masa-in-cur. Nu stiu precis, eu cred ca e vorba de producatorii comerciali, unde as fi de acord sa fie control la ce si cum se face, si nu producatorii casnici ca tat'meu care face si el din cand in cand cate un cazan de tuica (in anii in crae se fac prunele, that is)
cre'că, nu ştiu...

A CERB

da bey, da ce te faci cu porku?( am si eu obsesiile mele) propun diazepane si curara.

tapirul

cu porcul o sa il pun sase luni inainte de craciun pe Zoloft (ca de craciun sa il doare in pix de ce se intampla cu el) si trei sesiuni de psihoterapie. Sau ii citesc o seara inainte din Ann Coulter si se sinucide.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

da, bey, da ku okazia asta( cetitul) te mai kultivi shi tu...

kooksee

Noo, io ziceam despre ce a postat coforumistu stefan.
era aici discutia despre porci, tzuici si alte lucruri frumoase si el ne povesteste cum a acordat primul ajutor la o baba.
inteleg ca topicul este romania de azi dar orisicat.

kooks
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

tapirul

Quoteda ku okazia asta( cetitul) te mai kultivi shi tu...
mai bine cultuv neste cânepă, es mai castigat.
Kooksee, acu' ma prind, da' cine sta sa citeasca ce posteaza talpalaru??
cre'că, nu ştiu...

elfstone

Porcul tre` ansteziat si apoi executat prin electrocutare. E ilegal sa il injungii in EU...
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

tapirul

o singura nelamurire am: cand il anesteziez, seringa tre' sa fie sterila?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

da bre, da' elektrokutat nu e kosher.

kooksee

valium pentru porci oare exista?
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

elfstone

Nu cred ca valium... Chiar! Ha!... Stai sa vezi ce-o sa fie in discotecile satesti cand vine UE sa imparta ketamina in ajunu` craciunului :D

tapirul

apropo de porci si EU, azi noapte am visat ca s-a ales ca imn a lu' EU "Dansul Sabiilor"... M-am trezit fredonand...
cre'că, nu ştiu...

A CERB

eu kred ca imnul va fi gabriel dorobantzu, ala cu gara noastra mika( obsesii)

dustweaver

Revin in Capital City dupa un contact cu "Romania profunda". Ma obisnuisem de mult cu trenurile de navetisti cenusii care fumeaza in compartiment (de parca asta ar fi raul cel mai mare :) ), dar nu cunoscusem inca minunatele autobuze spre satele din preajma Bucurestilor... Mi-au indulcit calatoria delicate acorduri sonore (a se citi manele) si olfactive... Am facut fara sa vreau comparatii intre peisajul romanesc si cel tipic altor cateva tari europene - concluziile sunt prea rautacioase ca sa le povestesc... :lol:  Pe scurt, o alta lume, pe drept numita "alta Romanie", cu oameni cumplit de saraci si animale jigarite... Ma tem ca ea este cea majoritara, ma tem ca m-am "imunizat" prea tare ca sa ma pot desprinde definitiv de ea (dovada ca postul meu imi pare aproape fara sens, doar sunt lucruri normale)...
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

A CERB

Quote from: dustweavertrenurile de navetisti cenusii

suspektezi saturnism?

ai uitat sa mentionezi omniprezentul praf.

lucisandor

Azi antena1 a prods o catastrofa diplomatica, una care, culmea, va trece neobservata.
Dupa ce au negociat ai nostri, oficialii, cu Consiliul Inteleptiklor, un fel de sinod al siitilor (aia raii), romanii au obtinut de la barbosii sefi un comunicat care enumera motive (prietenii, religii etc) si cere eliberarea ostaticilor.
Azi dimineata antenosii au obtinut un interviu in exclusivitate. Foarte bun interviu. De rusine nu l-as mai fi dat pe post, unless... Il sunara pe fiul barbosului sef al sefilor si il intrebara "vreti sa repetati cererea????" Intrebare logica, nascuta din creier stricat la betii in noaptea de inviere, pentru ca raspunsul a fost dur: "nu, nu are sens sa repet si crad ca ar trebui sa faceti cum va cer militantii".
Cum ar veni, antenosii au obtinut de la consiliul inteleptilor o cerere pentru evacuarea armatei romane.

lucisandor

Dustweaver, ai ghicit: Romania nu e in cluburile afumate de pe Lipscani, ci acolo, intre acele manele "oribile". Este interesant cum atita relativizare a valorilor nu poate atinge niciodata maneaua si cum toti cioflingarii (ca sa nu zic "ca noi", zic "ca mine") par persoane reale, dar acei jegosi, din rindul carora ne tragem, nu mai sint chiar asa oameni. Nu exista alta Romanie in afar de acea Romanie. 10 mii de oameni nu vor alcatui nici macar un alt Bucuresti "original".

dustweaver

Quote from: A CERB
Quote from: dustweavertrenurile de navetisti cenusii

suspektezi saturnism?

ai uitat sa mentionezi omniprezentul praf.

am intzeles... cazane (in cazul fericit :lol: ) ... tzuika... da' s-au reprofilat pe coniac Unirea... inseamna ca prafu-i de vina! Ma rog, nu-i exclus sa mi se mai si para, in unele cazuri, dat fiind ca in aceste trenuri nu mai exista de mult nici urma de becuri... :twisted:

offtopic : ma mandream cu niste ghivece in care pusesem patrunjel si marar (deh, ca-n campus  :lol: ), ca sa aflu cu groaza (dintr-o revista "de femei" :) )ca plumbul din aerul marelui oras imi compromite dpdv alimentar-igienic (or vitavercea, whatever) recolta...:shock: :twisted:

da, Luci, n-am avut curaj sa zic atat de direct "asta e Romania de azi si asta e monstruoasa prapastie", dincolo de toate discutiile de aici...

Vorbeam de comparatii, amintindu-mi Grecia -stanca pe stanca, Ungaria - nesfarsita campie, vestita pusta maghiara... iar Romania - parcele cultivate in oceane de buruieni... nu vreau sa inteleg de ce...Cat despre manele, incercam sa-mi explic de ce mi-e sila de ele: pentru ca romanul "de rand" a ajuns sa le perceapa ca pe o bucata indispensabila a vietii lui, s-a circumscris lor, pur si simplu, laolalta cu toate "valorile" promovate de ele intr-o gama atat de saraca, adoptand parca si vocabularul, si ritmul lor (zicea un celebru manelist : nu ai nostri, ci romanii ne cumpara muzica  :wink: )... Si peste toate astea, imaginea unui baietas indo-roman, cam de 14 ani, cu o bratara de vreo cateva zeci de grame de aur la incheietura, privind trufas peste capetele tuturor in autobuz... stiu ca nu prea are legatura, but it's so damn funny... El si puradeii urlatori sunt, din pacate, Romania de maine.
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

lucisandor

A aparut Gindul lui CTP si MD, www.gindul.info , si se pare ca primul numar a produs cozi la chioscuri. Din nefericire, cozile s-au terminat rapid, o data cu ziarul, la 5 minute de la aducerea Gindului - asa ca nu l-am vazut.

elfstone

Asta e tare :)

Š2005 SC Crucisatorul SRL. Toate drepturile rezervate.

Qvadratus

QuoteŠ2005 SC Crucisatorul SRL. Toate drepturile rezervate.

:ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL

lucisandor

A aparut bancomatul fals. Unul care nu da bani (nu, nu e bancul ala cu "comunistii falsifica margarina, folosind unt"), dar care ia datele de pe card si PIN-ul. Plantat in scara blocului cu acordul asociatiei de locatari, in Piata Iancului, un astfel de bancomat a "lucrat" citeva saptamini.

stefan

Realitatea TV face un gest tardiv dar inca util: difuzeaza jurnalele epocii de aur, la 23:15, de luni pana vineri. Uitati-va, daca aveti ocazia, analizati cu detasare propaganda din primii ani ai comunismului (jurnalele sunt in ordine cronologica) si mandriti-va cu stramosii nostrii - aplaudacii.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

Quotemandriti-va cu stramosii nostrii - aplaudacii.
da de unde...sunt contemporanii nostri-sub alte forme dar la fel de indarjiti.acum ca suntem in capitalism li se spune "yes-man"-i(sau pupincuristi)-vezi politica externa si altele.
ramas bun...

INDIANUL

lumeeee lumeee stire importanta:BASESCU SI-A TUNS PLEATA!!!!s-a sfatuit cu nevestica si probabil ganidindu-se ca merge la summitul de la Moskva(50 de sefi de stat) si-a taiat pleata la insistentele sotiei.are o chelieeeeeee :lol:
ramas bun...

Furnika

Parerea mea e ca-i mai bine asa. Banuiesc ca era un stres sa isi tot aranjeze suvitza la tot felul de reuniuni.

Furnika

Quote from: elfstone
Furnika: yeah, whatever... "suprastructura" EU nu e penibila? Asa functioneaza chestiile astea care au de gestionat populatii distribuite cat de cat normal, iar tu, cocotat pe percentila ta, le vezi drept penibile...
Suprastructura EU nu mi se pare penibila. Birocratica si ineficienta sigur. Dar nu penibila. Eu vorbeam despre un gest pe care il gasesc penibil.
Tapirou: daca asa e legea de ce sa faci bre altfel? Doar ca esti un jmecher de roman care ii fenteaza pe capsomanii de la UE? Chiar daca nu l-a intrebat nimeni pe bunicul tau daca vrea sa intre in UE tot trebuie sa respecte o lege promulgata de parlamentul votat de bunicul, la indicatiile venite de la functinarii UE. Ideea era corectitudinea. Indraznesc sa spun ca romanii sunt o mai putin corecti si responsabili decat occidentalii. Despre asta era vorba. Daca bunicul alege sa taie porcul cu lama si asta intra in contradictie cu vreo lege eu zic ca trebuie sa raspunda la kremenal pt asta. Dar probabil fiind roman jmecher se va descurca.

lucisandor

http://www.algoritma.ro/dilema/68/AdrianCI.htm
Zice Cioroianu:
QuoteDeşi am fi poate tentaţi s-o luăm mai de timpuriu, de la Burebista măcar, pentru epoca modernă totul a început, de fapt, în acea zi de 18 octombrie (pe stil vechi) 1883 cînd, la Viena, în mare secret, doi miniştri de Externe - Dimitrie A. Sturdza din partea statului român şi Gustav Kalnoky din partea imperială - au semnat o alianţă între România şi Imperiul Austro-Ungar. Vreme de cinci ani, de pact nu au ştiut decît regele Carol I-ul, semnatarul Sturdza, doi fraţi Brătianu (Ion şi Dumitru, liberali), Petre P. Carp (conservator şi rusofob de cursă lungă), Alexandru A. Beldiman (în acel moment ambasador la Berlin) şi alţi unu-doi oameni, care vor mai fi fost ei. Deşi necesară ca aerul (România fiind atunci într-o izolare care-i periclita proaspetele-i cuceriri - Constituţia din 1866, independenţa din 1877 şi ridicarea în rang de regat, din 1881), această alianţă din 1883 nu a trecut vreodată prin Parlamentul de la Bucureşti, regele şi ceilalţi fiind convinşi că, supusă dezbaterii, n-ar mai fi fost validată în veci. Printre alte detalii, două erau cu deosebire delicate: 1) că prin această înţelegere cu Viena Guvernul român se obliga să pună surdină pe clamările fraţilor din Transilvania şi s-o mai rărească, se înţelege, cu sprijinul material şi moral pentru ei; şi 2) pentru că, oricum ar fi fost interpretat, acest pact tot împotriva Rusiei era; sigur, toată lumea cunoştea tendinţele expansioniste ale Moscovei, dar această Rusie era exact aceeaşi Rusie cu care, în aprilie 1877, România se aliase împotriva Turciei, printr-o convenţie ce făcuse posibilă, cum spuneam, independenţa.

Ce-a urmat: deşi tratatul cu Austro-Ungaria a rămas, teoretic, în vigoare pînă în august 1916, între timp guvernele româneşti cam trecuseră, şi cu mintea, şi cu sufletul (şi cu acte adiacente!), de partea taberei adverse. Posibilitatea alinierii după verişoara Franţa a fost luată în calcul de pe la 1908, în vara lui 1914 nu intram în război alături de aliaţii noştri oficiali (ba încă în august semnam un tratat discret cu Italia, îndreptat împotriva Austro-Ungariei), iar în septembrie acelaşi an încheiam o convenţie tot secretă cu Rusia, prin care Moscova recunoştea dreptul nostru asupra Transilvaniei. În august 1916 am intrat în război de partea Franţei, dar în martie 1918, la Buftea, un guvern român de sacrificiu a semnat pacea cu Germania & Austro-Ungaria şi, în loc să ne mărim ţara spre vest  - cu Ardealul -, ne-am mărit-o spre Est, cu Basarabia; şapte luni mai tîrziu am intrat din nou în luptă împotriva Germaniei şi Austro-Ungariei. Mai departe: după două decenii interbelice de aliniere după Franţa, în noiembrie 1940 - dacă tot căzuse Parisul! - am redevenit aliaţi cu Germania; pînă la 23 august '44, cînd ne-am aliat din nou cu Rusia (a.k.a. URSS); dar nici URSS nu s-a bucurat prea mult de noi, pentru că în august 1968 Ceauşescu i-a spus de la balcon (şi de la obraz) cîteva fraze mai abrazive - şi aşa am rămas aliaţi ne-aliniaţi pînă în 1989, cînd ruşii şi-au luat revanşa asupra obraznicului din '68. Şi staţi, că mai este: în martie 1991, la două săptămîni după ce rămîneam orfani de Tratatul de la Varşovia, ne grăbeam să pregătim un nou tratat cu URSS - care URSS a mai trăit vreo cîteva luni, timp suficient pentru noi de-a înţelege că, la o adică, ne-ar sta bine şi ca membri NATO - ceea ce, din spumele valului doi, iată-ne că şi devenirăm după noiembrie 2002.

Cam multe - nu? - alianţe în ultimii 150 de ani. La o asemenea inconstanţă strategico-geopolitico-sentimentală nu-s decît două explicaţii: ori o ţară mică-mijlocie nu-şi poate permite luxul fidelităţii, dacă vrea să traverseze istoria, ori noi sîntem într-atît de individualişti ca neam, încît nu putem să ne fim aproape unul altuia, necum să rămînem aproape cam repede-trecătorilor noştri aliaţi. Bine-ar fi dacă pe lumea asta ar fi vreo cincisprezece milioane de state! Fiecare român major ar putea să-şi aleagă aliatul său de suflet, iar ideea Elveţiei din Carpaţi ar prinde, în fine, contur.

Şi aşa se face că săptămîna trecută, pe fondul crizei celor trei ziarişti răpiţi, în Piaţa Universităţii s-a pus, simbolic, cruce şi alianţei cu NATO, cerîndu-se retragerea armatei din Irak. E de presupus că numărul euro/şi/NATOscepticilor va creşte şi la noi, pe măsură ce se va înţelege că o alianţă nu e ca şi cum ai merge cu gaşca la Hollywood Multiplex şi acolo, salutare, fiecare intră la ce film vrea şi ne vedem după, la o bere.

Pe cînd aşa... Să fi avut, oare, dreptate Brătienii, Sturdza et. comp. cînd au semnat-o în secret şi-au dat-o ascunsă - şi cînd te gîndeşti că pe vremea aceea din OTV nu exista nici măcar o lampă cu filament!?

tapirul

pa mine ma enerveaza ingustimea unei astfel de vederi. "Sa respecti litera legii" - ptiu.
Corectidudine? Corectitudine ar fi sa incerci sa te adaptezi caractersiticilor locale. Nu sa vii cu o cretinatete de lege ca "porcul sufera" daca il tai cu cutitul asa cum au facut bunicu' si bunicu' lu' bunicu' (nu mai spun de ipocrizia din spatele legii asteia, vai doamne ce umanisti suntem, sa nu facem animalele sa sufere, da' de casapit le casapim cu duiumul).
Nu sunt impotriva legii in general, dimpotriva. Dar nici adeptul respectarii unei legi tampite numai pentru ca e lege. Sunt primul care agree, de exemplu, sa ai o lege care sa controleze calitatea ţuicii facute pentru comercializare. Da' lasa-ma sa imi fac tuica mea pe care o beau io asa cum vreau, si mai ales laa-ma sa tai porcu' asa cum am invatat de la tata si de la bunicu'.

Furniko, io iti zic sa mai gandesti si cu capul tau si sa lasi sloganele alora care le-au inventat. D'aia am fost si suntem o tara de aplaudaci, pen' ca am respectat legile rusilor fara sa cracnim (BTW, daca e asa cum zici tu cu legile, pai de cinspe ani incoace traim culpa...)
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

Senzatia mea, de la aerul jegos de Bucuresti, este ca te faci frate cu dracu' pina treci puntea. Ia sa ratifice astia din parlamentele UE tratatul de aderare al Romaniei, ca s-a terminat cu blindetea. Mase de presiune de tot felul vor incepe sa ceara aia si ailalta de la Europa, amenintind cu PRM-istii care nu vor vota constitutia europeana.

elfstone

Qvadratus

Quote from: [b]cioroianu [/b]citat de lucisandor....La o asemenea inconstanţă strategico-geopolitico-sentimentală nu-s decît două explicaţii ....

Cioroianu  e un cretin patentat in acest caz si ignora in articolul sau, lucruri pe care le cunosc numai cei care stiu un pic mai mult decit ceea ce s-a predat la Istoria facuta inainte de '89.
Indraznesc sa afirm ca pina si cei care au avut rabdare sa citeasca manualele de istorie de dinainte de '89 din scoarta in scoarta, pot sa-si da seama ca aici Cioroianu este cit se poate de tendentios prin omisiune si deturnarea sensului adevarurilor istorice.

stefan

Irina Login, senator roman, a trimis un "IMAIIL" ambasadei americane pentru a grabi formalitatile de acordare a vizei unui infractor anchetat de PNA. Sustine in continuare ca nu e vorba de o interventie.

lucisandor

, poti sa fii mai precis?

Qvadratus

Ramin dator, astazi nu mai am rabdare, deja s-au adunat prea multe ore de stat pe forum. (cred ca nu am mai facut asa ceva de vreo 3 luni)

Qvadratus

Mai, scuze de postul asta lung (de obicei nu fac asta cind ma apuca diareea de scris, dar Cioroi - anu asta m-a enervat prea tare).

Quote from: Zice Cioroianu..miniştri de Externe ...din partea statului român şi ....din partea imperială - au semnat o alianţă între România şi Imperiul Austro-Ungar. .....acest pact tot împotriva Rusiei era ....dar această Rusie era exact aceeaşi Rusie cu care, în aprilie 1877, România se aliase împotriva Turciei, printr-o convenţie ce făcuse posibilă, cum spuneam, independenţa.

Pacea incheiata dupa razboiul Ruso-Turc din 1877 a consfintit halirea de catre rusi din corpul teritoriului Principatelor Unite dunarene a unei bucati din Basarabia, asta in conditiile in care armata rusa primise prin acordul facut initial doar dreptul de tranzit si o neutralitate binevoitoare, din partea romanilor. In aceste conditii, cu atit mai mult cu cit romanii au luptat in acelasi razboi de partea rusilor, ajutindu-i sa cistige (nimeni nu-si imagineaza ca razboiul s-ar fi putut desfasura fara rusi sau la initiativa romanilor, adevarul este doar acela ca acea campanie ar fi fost compromisa fara trupele nou creeatei armate romane).
Ca atare, cu atit mai mult cu cit continuarea pacii de la 1878 ar fi fost (in mod sigur) "completarea" de catre rusi a bucatii inghitite de la romani "cit mai larg posibil", Regatul Romaniei a fost silit de natura politicii defensive anti ruse la care era obligat de aceste acte, sa se lase sa cada in barca cealalta.
dar această Rusie era exact aceeaşi Rusie: barba prin omisiune cu scop tendentios - nu era aceeasi Rusie ci era una care halise deja o bucata din teritoriul nostru national.

Quote from: Zice Cioroianuîntre timp guvernele româneşti cam trecuseră, şi cu mintea, şi cu sufletul (şi cu acte adiacente!), de partea taberei adverse.

Exceptindu-i pe Titu Maiorescu, P.P. Carp si factiunea lui Marghiloman, toti cei care au format guvernele regatului pina in 1916 au fost impotriva Puterilor Centrale de la bun inceput. Pina si ministrii Guvernelor de pina in 1881 au privit in marea lor majoritate in directie opusa Austro-Ungariei. Lucrurile s-au precipitat insa in perioada de dupa 1870, datorita faptului ca Napoleon al III-lea a luat-o in birna la Sedan, in momentul cind Germania a devenit o putere de mare anvergura. Pe de alta parte in conditiile in care politicile externe ale Frantei si Angliei sprijineau Imperiul Otoman iar Ro era interesata sa "emigreze" de sub suzeranitatea lui, deceniile 7 si 8 ale sec XIX au fost destul de complicate in privinta relatiilor dintre romani si cei mentionati mai sus.

Quote from: Zice Cioroianuun guvern român de sacrificiu a semnat pacea cu Germania & Austro-Ungaria şi, în loc să ne mărim ţara spre vest  - cu Ardealul -, ne-am mărit-o spre Est, cu Basarabia;

Musiu ignora faptul ca noine-am recuperat ceea ce era al nostru  nu fiindca am semnat pacea cu Puterile Centrale ci, fiindca Imperiul Rus intrase in dezagregare si dincolo de Prut era un vid care putea fi ocupat de oricine, iar temporarilor nostri invingatori le era mult mai simplu sa aiba restul de armata lasat Romaniei prin conditiile de pace, angajata intr-o zona "fierbinte " cum era Basarabia si limita de vest a Ucrainei, decit sa o aiba incartiruita in cazarmi. In plus la deficitul de efective si inzestrare care caracteriza armatele Puterilor Centrale in 1918, necesitatea de a acoperi militar cu trupe de ocupatie inca o zona in plus din fostul imperiu tarist ar fi fost si asa o sarcina de care au preferat sa se debaraseze, cu atit mai mult cu cit zona era pe atunci una saraca.

Quote from: Zice Cioroianuşapte luni mai tîrziu am intrat din nou în luptă împotriva Germaniei şi Austro-Ungariei.

Nu vad de ce i se pare asa anormal, atit timp cit "invingatorii" nostrii se dusesera de-a berbeleacul.

Quote from: Zice Cioroianudupă două decenii interbelice de aliniere după Franţa, în noiembrie 1940 - dacă tot căzuse Parisul! - am redevenit aliaţi cu Germania;

Numai un idiot patentat poate sa ignore faptul ca "aliati" era o sintagma care desemna optiunea Romaniei intre amenintarea lui Hitler de a face Ro "praf si pulbere" in caz ca i s-ar fi opus tendintelor militare si politice si optiunea de a merge "alaturi" de el impotriva aceluiasi "prieten" care ne rapise Basarabia in 1940 si sprijinise preluarea Cadrilaterului de catre Bulgaria. Atit de "aliata" a fost Germania cu noi incit in 1940 a sprijinit statul maghiar in mod oficial in pretentiile lui asupra Transilvaniei de Nord si s-a alaturat Rusiei in sprijinirea pretentiilor bulgare (la fel de oficial). Ma fac ca ignor pactul Ribbentrop-Molotov de care politicienii romani la acea vreme nu aveau cunostinta.
In al doilea rind marea "aliata" germana in 1938 facuse cu Ro un tratat (pe care in realitate romanii au fost siliti sa-l accepte din cauza ca nu au primit nici un sprijin de la "Conciliatorii" de la Munchen), care aservea economic tara germanilor intr-un mod doar cu putin mai decent decit au facut-o Sovromurile dupa 1949.
In al treilea rind romanii au redevenit "aliati" cu nemtii la fel de "dragostosi" in simtire si cu la fel de multa bunavointa cu aceea din 1883, ceea ce pretinul Cioroianu evident ca ignora.
In al patrulea rind pina si Antonescu a afirmat ca "alianta" in care intra era o alianta impotriva naturii.

Quote from: Zice Cioroianupînă la 23 august '44, cînd ne-am aliat din nou cu Rusia

Era cam greu sa nu te "aliezi" cu URSS in conditiile in care aveai soldati rusi aproape in fiecare catun si pe la Palatul Regal Visinski batea cu pumnul in masa, in timp ce Regele trebuia sa stea drepti in fata lui iar Sanatescu sa inghita toate mizeriile pe care i le facea pina si un amarit de colonel sovietic. Asta cu atit mai mult in conditiile in care Romaniei i s-a precizat initial ca nici nu intra in discutie retrocedarea Ardealului de Nord, ulterior spunindui-se ca "eventual daca.....", problema "ar putea" fi luata in discutie.

Quote from: Zice Cioroianudar nici URSS nu s-a bucurat prea mult de noi

In schimb noi ne-am bucurat foarte mult din 1944 pina in 1991 de ei, nu-i asa ? Mai ales ca datoriile de razboi au fost platite pina prin 1953-1955 si Sovromurile au ramas (parca) pina in 1958, iar oamenii veniti odata cu trupele invadatoare (ulterior identificate ca fiind "aliate"), care erau in Guvern si structura de conducere a PCR au fost dati jos definitiv deabea de grupul lui Ceausescu. (desi chiar si azi mai apare pe la TV unul de-si spune "Cucuveaua din Damaroaia" si-o face pe victima in raport cu Ceausescu, cu toate ca a fost adus in Ro pe umerii soldatilor sovietici)

Quote from: Zice Cioroianuvreo cîteva luni, timp suficient pentru noi, de-a înţelege că, la o adică, ne-ar sta bine şi ca membri NATO

Probabil neuropeptidele si proteinele de memorie ale lui Cioroianu sunt in cantitate atit de redusa (sau or fi fost degradate de vreo febra - mai stii), incit uita faptul ca Romania s-a gindit cam din anii 1920 sa fie de partea total opusa rusilor in masura posibilului. Memoria colectiva a romanilor a prins atit de mult drag de rusi dupa ultimii 120 si ceva de ani, incit a facut un efort cumplit de greu si extrem de chinuitor pentru a-si imagina in vreo cîteva luni, timp suficient pentru noi, ca ar fi bine pentru noi sa stam ceva mai departe de "fratii" nostri rusi.

Quote from: Zice Cioroianuinconstanţă strategico-geopolitico-sentimentală

Nu e decit un mare bou.

Quote from: Zice CioroianuLa o asemenea inconstanţă nu-s decît două explicaţii:

Nu e numai bou, e si cretin.

Quote from: Zice Cioroianu....necum să rămînem aproape cam repede-trecătorilor noştri aliaţi. Bine-ar fi dacă pe lumea asta ar fi vreo cincisprezece milioane de state! Fiecare român major ar putea să-şi aleagă aliatul său de suflet, iar ideea Elveţiei din Carpaţi ar prinde, în fine, contur.

Tendentios pina in pizda masii.

Quote from: Zice Cioroianus-a pus, simbolic, cruce şi alianţei cu NATO, cerîndu-se retragerea armatei din Irak.

Nu s-a pus cruce la nimic, au fost unii care au vrut si ei o treaba, numai ca s-a auzit de ei la TV si in media.

elfstone

Chiar serios si parol ca nu ma iau de tine, Q: de ce nu deschizi un blog? Pe bune ca l-as citi regulat, dar posturile lungi si complexe... E o chestie de mind state, probabil: pe un blog as veni pregatit sa ma delectez cu textele.

doina

Coincidenta?! Chiar la asta ma gindeam si eu ieri: Qvadratus ar fi un foarte bun blogger!

Dar nu am indraznit sa zic, de teama ca sa nu crezi, Qvadratus, ca esti cumva indemnat la "izolare" versus "dialog". Eu vroiam sa zic ca ai avea "talent" de blogger, dar tot vreau sa vii aici sa dialoghezi in continuare!

A propos de bloggeri fie din RO, fie dintre RBA (Romanian bloggers abroad)...ce bloguri va plac? Eu de mult timp "vizitez" cam o data pe luna blogul lui troniu (din Danemarca), deoarece blogul lui, asa cum era el la inceput (inainte de schimbarile mai recente care nu mi s-au parut prea "inspirate"), mi-a placut mie initial cel mai mult, deoarece m-a atras atmosfera nostalgica si oarecum poetica a fotografiilor initiale. Stiu ca exista/au aparut si alti bloggeri Romani mai "sofisticati" poate decit troniu (atit dpdv strict estetic cit si re. continut/tema), dar eu am ramas tot cu "impresiile" si atractiile originale. Plus ca a fost, de-a lungul timpului, o adevarat descoperire pt. mine sa vad dezvoltarea blogurilor in limba romana...asa cum au aparut ele treptat, treptat, de-a lungul anilor. Acum, intr-adevar, este o explozie de bloguri si bloggeri peste tot si din toate partile, deci atractia originala nu are bineinteles nici aceeasi intensitate si nici mare importanta.

Deci, Qvadratus, in concluzie, din punctul meu de vedere complet egoist/consumator, e bine si daca vrei sa dezvolti un blog, dar e si mai bine daca ramii in continuare si aici!

tapirul

pe lucisandor l-ai citit doina?
cre'că, nu ştiu...

doina

da, cred ca stiam de blogul lui chiar inainte de vizuina (desi pe atunci nu stiam ca el e acelasi luci sandor); lumea e f. mica!

(luci, nu te supara ca am scris de troniu mai intii de a scrie despre tine; eu vorbeam mai mult dpdv "istoric", si nu vroiam sa se schimbe discutia intr-o critica despre "bloguri"; era vorba de fapt despre qvadratus si istorie si daca ar trebui si el sa dezvolte un blog; dar dialogul pe forumuri este f. complicat, si eu mereu cad in pacatul monologurilor digresive; scuze)

lucisandor

Si eu il citesc pe Troniu. Imi mai place de "Tina Romano" (    http://perfectlyimperfect.blogspot.com/ ) si, recent, de     http://www.cristianbanu.ro/ .
Mai era http://karro.blogspot.com/ ... f ciudat, o tinara de Canada care umbla prin toata Europa, frustrata ca nu a ajuns in Georgia la citeva luni dupa lovilutia lor, acum e in Suedia, si care are ca baza... Timisoara.

elfstone

Ca si cand ar conta: si eu citesc frecvent blogurile lui Luci (+some in his blogroll, n-am timp sa caut prea mult :) ). Pe de alta parte, Doamne fereste, n-am zis sa plece Qvadratus de aici, doar ca mie mi-ar placea ca anumite posturi ale lui sa fie (eventual si) pe un blog. Atata tot. Nu cred ca e coincidenta ;)

Oarecum off topic, dar directionat partial catre Doina, mie imi place blogul asta. Din cand in cand, imi place si underwear drawer (vezi si Scut Monkey-ul din lateral) :)

lucisandor

Fu cutremur. Cutremur fu. 5.1. Abia astept sa ma car ca se surpa sandramaua.
http://earthquake.usgs.gov/recenteqsww/Quakes/usybac.htm
Mark my words: in citiva ani barajul de la Lacul Ciurel va face gaurika si Grozavesti o sa fie Marea Ilfovului..

elfstone

Toate ca toate, dar eu stau langa o fabrica de paine si cand o sa explodeze faina... Check this out.

lucisandor

http://www.ziua.net/display.php?id=12189&data=2005-05-14
QuoteIn aceasta zi/seara, Muzeul National de Arta al Romaniei (MNAR) va fi deschis pana la orele 22.00, iar accesul este liber in Galeria Nationala si Galeria Europeana, cat si in expozitiile temporare, intre orele 11.00-22.00.
Adica, azi, simbata. eu plec acum.

stefan

Tovarasul Iliescu a avut al doilea puseu hipertensiv de dupa congres si a fost internat la Elias. Sa privim partea plina a paharului: mai bine mai tarziu decat niciodata.

lucisandor

La Brasov, un tinerel a fost dus la morga pentru ca lesinase. asa lesin, de ziceai ca-i mort.
Da' mai dragutz e ca Gindul descrie intimplarea ca avind loc in Londra.

A CERB

Quote from: lucisandorLa Brasov, un tinerel a fost dus la morga pentru ca lesinase. asa lesin, de ziceai ca-i mort.
Da' mai dragutz e ca Gindul descrie intimplarea ca avind loc in Londra.

nu lesinase, bre, era transa ioghinului.si unde vroiai sa-l duca, la cinema? londra, brashov, poteito, potato.

stefan

TVR1 difuzeaza acum un documentar interesant - Children of the Decree - urmat de o dezbatere. Tune in.

lucisandor

eu am vazut o reclama mai acum citeva saptamini si cred ca realizatorii sint de-a dreptul tembeli... eu nu sint "pro-life" (denumire generica pentru cei care agreeaza mai mult copiii morti de foame decit embrionii morti, daca luam cazul Bangladeshului e.g.), dar asa un cretinism cum am vazut in stirea aceea de la TVR mai rar.
cica unul din soldatii care l-au impuscat pe Ceasca era decretel si de-aia, spune el si spun realizatorii, a fost o razbunare. cit de prost trebuie sa fii sa te "razbuni" pe cineva ca te-a lasat sa traiesti????

lucisandor

acum am vazut ce a zis soldatul in film.. ca ceausescu a fost tatal lui (fiindca i-a dat viata), dar un "tata care nu il merita si pe care nu il merita".
cu a doua parte sint de acord...

stefan

Subiectul merita un topic separat.

stefan

Ion Iliescu a primit cadou 5 stenturi pe coronare. Intr-o conferinta de presa, medicul Sorin Oprescu a zis ca la coronarografie s-a vazut o singura stenoza cu expresie clinica (parca trebuie sa fie peste 70%, nu?), asa ca a incoltit in mintea mea urmatoarea idee: nu cumva au facut exces de zel, marind astfel sansele (in sensul statistic, desigur) ca tanarul comunist sa faca tromboze, embolii, hemoragii si toate celelalte complicatii menite sa-i grabeasca reintrarea in circuitul natural al materiei?

Qvadratus

Quote from: stefanIon Iliescu a primit cadou 5 stenturi pe coronare.

La TV pe Antena 1 in ziua in care s-au pus stenturile: "Ion Iliescu a facut astazi o operatie care se face curent, in mod obisnuit, in Romania..."

No comment...

A CERB

a naibii kestie, socrul sora-mii a primit un cateterism numai dupa al doilea infarct( are bani, nu i-a fost oferit mai devreme), l-au facut in doi timpi, cam la o luna distanta( atat a durat sa se intruneasca comisia lu' peshte si sa aprobe stentu' ca sa poata fi komandat din franta) rutina chizdei ma-sii.

lucisandor

greva CFR paralizeaza patria... microbuzele sint mutate de la transportul urban la cel interurban... asa ca acum avem ingramadeala si la RATB...
preturile sint minuscule, amangementul este infect, CFR mai are vreo 4-5 zeci de mii de angajati care solicita, 20 de bonuri de masa pe luna. Guvernul, nu, ca va dam 5 acum si inca 5 de la toamna...
asa cum nu se stia cit de importanta e posta, romanii aveau tendinta sa uite ca exista CheFeReu'.
sa nu zic, aia de mergeau la Pitesti sau Alexandria ajungeau mai repede cu microbuzul, dar profa mea de la Magurele care voia sa ajunga la sesiune de comunicari in Cj poimiine o sa ia probabil avionul.. saa mai curind autostopul.

stefan

Tovarasi, nu va lasati pacaliti de masinatiunile capitaliste! CFR-ul nu merge in pierdere, si chiar daca nu are profit scopul societatii noastre multilateral dezvoltate este protectia oamenilor muncii. Profitul este doar o inventie a imperialistilor care vor sa traiasca pe spinarea bietului muncitor. Nu va fie frica, statul va da slujbe, case, educatie, asistenta medicala si liniste!

lucisandor

si daca merge in pierdere, stii cum se face in societatea capitalista, nu? il inchidem.
sa vad ce-o sa zica bunicii tai de asta, daca ii mai ai si nu stai cu ei

stefan

Bunicii mei au emigrat deja pe lumea cealalta, iar utilitatea unei firme cu capital de stat nu este o scuza pentru un management prost. Dimpotriva.

cnicu

Si ce daca se inchide?
Pai in primul rind numai dau bani din buzunar unei firme de stat care are pierderi si cind vreau sa ma duc undeva in tara fara masina personala pot lua autobuzul. Merge destul de bine si poate cu ocazia asta se refac si drumurile.

A CERB

nici eu nu sunt de acord cu monopoluri falimentare in numele socialismului, evident ca trebuie sa existe servicii subventionate pentru binele public.

aici vorbim insa de a taia din pierderi acceptand costurile sociale, nu vorbim de renuntarea la cai ferate. exista cai de mijloc, noi nu vrem sa le vedem pentru ca suntem ancorati in mentalitatea cum ca totul vine de la stat.

lucisandor

Stii cum se simte Amtrack-ul? cu tot capitalul privat! si pe deasupra, pretul ratarii misiunii de catre Amtrack e poluarea suplimentara.
ce sa mai zic de UE? s-au repezit sa vinda, dar se vede treaba ca bobrul francez nu a apreciat prea mult, asa cum nici eu in Romania nu apreciez:
1. privatizarea hidrocentralelor care vind curentul (mai ieftin decit al companiei nationale care baga si pacura, ca altfel nu satisface necesitatile) numai catre pretenii lor
2. privatizarea firmei de distributie de gaz, prin vinderea celor doua firme fiica acelorasi proprietari, asa cum era vorba.. va dati seama ce concurenta era? mai ca imi venea sa cer gaz de la firma de distributie de sud, chiar daca ar fi trebuit sa mi se traga o teava de 500 km pina la suceava... sa fim seriosi, daca imi dadeau mie o firma de distributie de gaze naturale pe datorie, cum a cumparat alde Patriciu rafinarii, o luam cu ochii inchisi
3. uite firmele de cablu, care si-au intins singure cablurile, care au beneficiat de investitii de milioane din SUA... sint cartelati si nu poti sa tragi intr-un cartier cablu de la celelalte firme. Cum ar veni, e ca la CFR: ai un singur provider, ai sa vii tu intr-o zi la el!
4. ce sa mai adaug, aveam noi o problema mare in Bucuresti si am scapat de ea (ca si de Petrom, pe ochi frumosi, desi era profitabila) - Ananova, firma de apa din Bucuresti este un monopol privat. Daca statul mai baga bani de la ceva, mai accepta sa mearga in pierdere, patronii frabncezi nu accepta ideea de pierdere, asa ca baga pretul cit de mare li se da voie si nu dezvolta reteaua de apa i boschetii unde jumatate de milion de bucuresteni nu au apa curenta nici acum, la 10 ani de la privatizarea lor. Bai nene, o teava noua nu au tras!

CFR merge nasol si pentru ca e foarte ieftin.. mi s-aintimplat sa merg cu cel mai scump tren pina la Galati si sa ma intorc inapoi in 5 ore, de parca as fi mers cu masina mea, si asta, cu reducerea me a de student, la vreo 18 dolari pentru 500 de km. Rotterdam-Amsterdam costa dublu si dureaza cit jumatate din durmul dus.
La fel ca si coletul continind doua pentiumuri 4 pe care l-am trimis mai ieri cu 12 mii de lei, cale de 600 de km si care a ajuns in 36 de ore... pina la urma, daca tai cuvintele pentium patru, mai ramine? "colet de 50 de grame" si "cale de 8 ore cu trenul"; cit sa coste si cit sa dureze?

Daca s-ar scumpi, unii care merg mai des pe coclauri ar simti, altii care stau la calculator toata ziua ar zice ca nu e nici o problema.

speranta mea este ca totusi chefereul sa se scumpeasca o tzira; ma gindesc eu asa, ca prea seamana fazele alea din Cacatavencu cu turismul cu fazele lui Stefan (de altfel si devalorizarea bostwaneza a aparut in Cacatavencu...Stefan, lucrezi la baietii?)... poate e omul vilegiaturist si nu stiam... sa-l friga pe el, ca pe mentorii lui, ecologisti cu gipan, nu o sa ii atinga.

stefan

De cand mi-am luat computer ultimul racnet (Pentium 2 la 400MHz cu 128MB RAM) si conexiune la net (16KB/s, 4$+TVA pe luna) am devenit burghez si nu mai dau doi bani pe proletariatul si pensonariatul asuprit.
Acum va rog sa ma scuzati, mi se incalzeste caviarul si mi se raceste blonda.

stefan

Articol în Cotidianul:

QuotePremiera in chirurgia faciala
Geta Roman

O interventie chirurgicala in premiera a fost realizata de medicii clujeni ieri dimineata. Este vorba despre extirparea unei tumori de 5 kg de pe fata unei femei in virsta de 81 de ani.

Interventia chirurgicala a fost facuta de catre specialistii Clinicii de Chirurgie Maxilo-Faciala, din Cluj-Napoca. Femeia a ajuns in clinica in urma cu citeva zile, dupa ce medicii din Fagaras, Medias si Tirgu-Mures au ezitat s-o opereze din cauza complicatiilor care ar fi putut sa apara atit din cauza virstei inaintate, cit si a dimensiunilor tumorii. Chirurgii clujeni spun ca sint in fata unui caz nemaiintilnit pina acum, nici macar in tratatele de specialitate. Boala a debutat in urma cu cinci ani, cind pe fata femeii a aparut un nodul de marimea unei nuci. De atunci, tumoarea a crescut, ajungind la aproape 5 kilograme. Operatia a durat peste trei ore, iar medicii spun ca femeia are mari sanse de supravietuire.

stefan

lucisandor

sa se cutremure si capra bozgorului, mai ales ca de la Sain Gherman am o mare indoiala referitoare la cetatenia oricarui ardelean
http://www.emsc-csem.org/cgi-bin/ALERT_alertfile.sh?FI225&INFO
francezii zic ca e in covasna, INFP ca e Romania (adica Vrancea)... hmm... o fi romanesc sau unguresc?
adica 'mnealor ungurieni credeau ca, dupa munti la ei, trraba o sa fie buna si or s-o duca asa, fara scuturatura, pina cind regatenii o sa moara in catastrofe... 4,8 grade.. e careva din brasov sa ne povesteasca?
eu iar eram la galati in weekendul asta si se simt mai bine acolo... poate si pentru ca e blocul soacra-mii mai mobil... hitz patul de sub fundul meu!
sa se mai tzina sandramaua 3 saptamini si dupa mine, potopu'

stefan

TVR nu are voie să bage reclame in timpul filmelor, emisiunilor, transmisiilor sportive. De un timp au început să suprapună reclame din ce în ce mai agresive peste meciurile de fotbal (animatii, sunete, full screen, etc.). CNA-ul ii amendeaza constant cu cate 60 de milioane. TVR e alimentată din buget, abonament cu japca şi publicitate, aşa că îi doare-n pix de amendă.

Multe televiziuni au obiceiul de a nu opri filmul in timpul reclamelor, aşa că pierzi minute întregi din cauza lipsei lor de profesionalism. Prima şi Antena 1 excelează la sportul ăsta, mai ales când bagă, din greşeală, câte un film bun.

Mici frânturi de irealitate...

tapirul

QuoteMulte televiziuni au obiceiul de a nu opri filmul in timpul reclamelor,
wow.. That really sucks
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Hai ca nu stiu unde sa pun si eu intrebarea asta.

Chiar acum ne-am intors de la un restaurant oarecare din Romania, unde am stat 2 ore sa mancam o friptura si sa bem o bere.
Bineinteles ca nu exista saloane fumatori-nefumatori deci hainele noastre sunt acum fie in masina de spalat (de la piele) fie pe balcon la aerisit (paltoanele).
Si, iar bineinteles, ca am pornit o disputa cu: e OK sau nu sa se fumeze in toate restaurantele, ca cele in care nu s-ar fuma si-ar pierde clientii, etc

Intrebare, pentru cei dintre voi care traiti pe alte meleaguri (Europa / USA): pe acolo cum este?
Va fi bine!

Furnika

Aici nu ai voie sa fumezi in birouri si de la 1 ian s-au desfiintat camarutele pt fumatori care existau in companii. De la 1 ian 2007 toate barurile, restaurantele etc se vor considera de nefumatori. Patronii care  vor dori totusi sa aiba o parte din bar pt fumatori vor trebui sa plateasca o taxa,destul de mare din cate am inteleles. In mall-uri fumatul e de asemenea interzis. In principiu in orice cladire inchisa nu se fumeaza. Dar exista balcoane. ;)

tapirul

si aici e la fel, inca mai de demult . Practic e foarte dificil sa fumezi in orice cladire care e publica (restaurant, mall, universitate, companie, etc), multe rental apartment buildings nu permit fumatul in cladire (si trebuie sa fi la "at least 10 feet from entrance" daca te duci afara). Ba chiar si afara e greu - in statiile de autobuz e interzis, si aud ca vor sa interzica si in parcuri. Mie mi se pare extrem de bine asa cum este. In restaurante nu, nu trebuie sa se fumeze. In restaurant te duci sa mananci, sa te simti bine, si mai ales, you're more likely than not to go with your children.Aici restaurantele (fara exceptie nefumatoare) nu si-au pierdut nici o clientela. In fact fumatul intre americani a scazut vertiginos (asta este, cred, unul dintre putinele exemple de campanii de public health care chiar a avut un efect lat in populatie). In barurile si cluburile de noapte poate ca da.
cre'că, nu ştiu...

mianna

wow! deja am senzatia - asa, ca fumatoare - ca se imping lucrurile prea departe. adica nici afara sa nu se mai poata fuma? sau nici in propria-ti casa - inchiriata, ma rog? o sa devina mai usor sa ne drogam decat sa fumam  :D

eu as fi pentru incaperi separate in restaurante - fara nici un fel de taxa suplimentara platita de patron, e suficienta obligatia pentru o ventilatie corespunzatoare - si mici locuri - oricat de mici, inghesuite si cu coada de juma de ora - in cladirile publice. afara - nu mai zic nimic. dar se se ajunga sa ma oblige sa ma duc intr-un club ("poate") ca sa savurez o tigara... e un viciu, fratilor, nu un drog ilegal (inca!)

tapirul

Quotee un viciu, fratilor, nu un drog ilegal (inca!)
draga mea dragă (cum zicea Radu Beligan), viciu, drog, uatever, I don't give a shit ce faci tu cu sanatatea ta, legal sau ilegal. Atâta timp cat nu interfera cu a mea, that is. Daca se inventeaza tutunul injectabil, ma doare fix in kur cat si cum si unde practici. Sper ca nu trebuie sa iti fac toata teoria cu passive smoking and it's dangers.

Pe rând.
-"Propria-ţi casă" nu e a ta, atâta timp cât e inchiriată. Daca e bloc de apartamente, si pe contract scrie ca e de nefumatori, pai de nefumatori sa fie. NU vreau sa respir fumul vecinului, chiar daca e la trei etaje de mine. Vrea sa fumeze - afara, in fata blocului (la cel putin trei metri de intrare, that is).  Daca e casa "pe pamant", si e inchiriata, la fel, ca posibil urmator chirias nu vreau sa respir in perdele si pereti fumul tau vechi de un an (stii prea bine cum intra fumul de tigara in tot si toate).
-Afara am spus ca sunt nise locuri aparte, si anume alea mai aglomerate: statia de autobuz (again, NU vreau sa iti respir tie fumul cat astept bus-ul), parcuri (unde se duce lumea cu copii), etc.
La restaurant, cu incaperi separate... well, DACA sistemul de ventilatie e asa de bun ca nimic nu scapa, no problem. Cum am spus, cu fumatul in barul de noapte nu am nimic impotriva (atata timp cat exista baruri si de nefumatori, daca vreau sa aleg). Totul se reduce, pana la urma, la respectul fata de cel de langa tine. Poate nici tie, mianna, nu iti place ca in tramvai, vara la 30 grade, sa fie unul cu subţiorile puţind a sudoare.

PS Am fost si eu fumator, serios chiar. In camin in Grozavesti, inca, stabilisem cu colegul de camera ca nu se fumeaza in camera. Punct, fara discutii - ieseam cu pretenarii la cap de coridor cand ni se facea de tutun.
cre'că, nu ştiu...

mianna

exact, dragule (asta e zisa de mine, nu de beligan). asta zic si eu - sa existe locuri separate pentru fumatori.

in camin asta faceam si eu cat am stat in camera cu nefumatoare - fumam afara, dar nu afara din camin la - 15 grade, ci doar afara din camera, unde se mai adunau alti fumatori. si zau ca nu era problema mea daca un nefumator ar fi venit acolo sa fumeze pasiv.

asta as dori si la restaurant - incapere speciala. si daca tu ai chef sa stai acolo cu mine, e alegerea ta.

sa zicem ca faza cu statiile de autobuz o mai inteleg; dar in parc...dragule, tu cu copilul tau (pe care stiu ca inca nu-l ai) ai veni sa-l tii la juma de metru de mine cand sunt cu tigara aprinsa? si deja daca sunt la cel putin 2 metri de el, nu-mi spune ca fumul meu il afecteaza mai mult decat zecile de masini care trec la cativa metri de parc plus celelalte surse de poluare aflate in jur. da' chiar, ca mi-a venit o idee: ce-ar fi sa nu se mai dea voie sa circule masinile decat pe soseaua de centura, ca eu sunt pieton convins si n-am de ce suporta gazele de esapament inhalate la fel de pasiv?

imi sta pe limba sa te-ntreb cum imi poluez vecinii - da' am senzatia ca as face o gafa, acolo la voi e posibil, cu nu stiu ce sistem de ventilatie/incalzire comun, oricum la noi mai mult ii poluez daca ies in fata blocului si-i fumez sub balcon babei care acolo-si petrece cam trei sferturi din an.

poate pentru copii nostri va fi normal sa nu se mai fumeze decat cel mult intr-o zona reprezentand maxim 1% din oras. dar eu simt o oarecare ingradire la toate fazele astea. si asa cum tu specifici ca vrei sa existe si baruri de nefumatori, ca sa poti alege, si eu as vrea sa existe bucatele de restaurante pentru fumatori.  ca sa pot alege.

:D  ca tot suntem la "romania de azi" - functionarele cfr abia au reusit sa-nvete care-s compartimentele de fumatori de la intercity (pe-alea de acasa am reusit sa le-nvat eu cam intr-un an, ca-s numa' doua, dar in bucuresti inca le mai specificam despre ce locuri vorbesc) si-acuma le-au desfiintat. tot vina mea era ca nu cred sa fi fost o calatorie la care sa nu existe cel putin o persoana extrem de revoltata cand se aprindea tigara in compartiment? era problema mea ca habar n-aveau ca-si luasera bilet la fumatori?

tapirul

asta e logica stramba, daca polueaza masinile, ce mai conteaza ca poluam si noi....Ne invartim in cerc asa.
Io nu vreau sa incep un razboi sau o polemica, spun doar ce mi se pare mie (personal si stingher) corect. Mai citeste ce am zis, please. Am zis ca atata timp cat nu sunt nevoit sa iti respir fumul, po' sa fumezi pana te umfli, nu e treaba mea sanatatea ta. Cu camera rezervata in restaurant, in tren, cu ce vrei tu. Cred ca e dreptul meu sa nu vreau sa fiu poluat, daca se poate. Nu poti fuma la -15 grade, take a break, wait for spring. Ti-am zis ca am fost si eu fumator si inteleg cum este. M-am lasat acu sase ani nu pentru ca mi-era teama de cancer, nici pentru ca mi-era mila de aia din jur, ci asa pur si simplu.

Aveam intr-o vreme o girlfrienda fumatoare, se ducea, cica, in bucatarie sa fumeze, cu geamul deschis si usa inchisa. Kilu'. Eram la duş si tot simteam fumul - asta pentru ca deja eram nefumator. I-am zis sa lase prostiile si sa nu mai îngheţe in bucatarie, ca tot aia e, sa fumeze unde vrea.
Ma mai enerveaya oamenii care vin la tine, isi pun tigara in gura si, cu bricheta in mana, intreaba "pot sa fumez aici?" Am susprins-o odata pe o buna prietena spunandu-i "Nu!". Nu pentru ca nu voiam sa o las sa fumeze (mai fumase la mine in garsoniera), ci pentru ca mai era de faţă altă prietena, gravidă (qvadratus, stii de cine vorbesc? :))

PS O campanie antitutun faina se termina cu fraza "I gave up smoking when my boyfriend told me "Honey, when I kiss you I feel I'm kissing an ashtray" (ciudat, am avut si eu aceeasi experienta cand eram inca fumator). Si alta campanie antitutun spune ceva de genul "A tobacco company donated 1,5 millions to a charity organization... And then it spent 21 millions telling everybody about it".

Asta e cam off topic (nu o sa incep o campanie anti fumat, ci doar una anti-fumat-in-prezenta-mea)
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Da, pentru inceput as fi foarte fericita sa existe macar incaperi foarte separate pentru fumatori si respectiv ne. Oricum, la modul la care se fumeaza acum in restaurante in Ro doar 1% din ele au un sistem de ventilatie corespunzator, celelalte ciuciu, o gaura in tavan si gata ventilatia cica, si dupa o jumatate de ora te ustura si gatul si ochii si mananci friptura aia afumata bine si cu plamanii iritati.
Asa ca mai mult as inclina pntru barurile fumatoare cu taxa mai mare, s-ar putea dona ceva pentru studiul cancerului pulmonar.
In Romania ar fi foarte bine si din alt punct de vedere: in incaperile alea pentru nefumatori ar fi sigur locuri libere la orice ora m-as duce cu copiii sa mancam o pizza si mi-ar rezolva si problema asta (cu aglomeratia de sambata sau duminica).
Si eu am fumat, m-am lasat brusc si dintr-o data (cine spune ca exista sevraj la abstinenta de tutun exagereaza mult), cand fumam aveam grija (ziceam eu) sa nu deranjez prea mult pe cei din jurul meu cu fumul (dar sigur existau nenumarate ocazii cand efectiv nu eram atenta si deranjam).
Oricum mi se pare lipsit de respect (indiferent de cate legi exista sau nu) sa stau la masa cu cineva si sa-i suflu nonsalant fumul in fata, am vazut inclusiv copii afumati fara nici o greata de parintii lor sau de prieteni ai parintilor. Adica fumatorul ala chiar nu se poate ridica de la masa aia (vorbesc pentru acum in Ro), fara sa-l oblige neaparat legea aia, si sa se duca in hol sa fumeze? Sau sa se abtina 2 ore? De ce neaparat la masa, merge mai bine berea (si vorba) printre valatucii de fum?

Nici in Ro nu se mai fumeaza in companii si nici in supermarketuri.

PS
Da, Furnika, ai dreptate, exista balcoane si balcoane, ce-i drept nu-i pacat!
Va fi bine!

annie

Uaaaaaaai ce rai sunteti. Io sunt perfect de acord sa nu se mai fumeze in locuri publice. Da sa fie dom le locuri "private" unde disperatii ca mine pot sa isi imparta bucata de cancer cu alti fumatori. Aici ce e rau?
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Qvadratus

Quote from: tapirul(qvadratus, stii de cine vorbesc? :)

He,heeeee..... ! Nu mai tin minte insa cine era persoana cu tigara, parca D.....?

tapirul

nu, era scriba, voi erati deja la mine si a venit si ea si s-a repezit in tigara.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

ramas bun...

stefan

Am trecut cu baicu prin Turda - focar de gripă aviară - şi m-au stropit pe roţi şi pe picioare cu dezinfectant. Voi puteţi să faceţi aşa ceva în SUA? Eh? Păi atunci de ce-i zice ţara tuturor posibilităţilor?

A CERB

pai la noi te stropeste mateutza pe bombeuri cu pipi.

de aia se numeste tara tuturor posibilitatilor, pentru ca se poate si sa nu se poata. de fapt romania e tara tuturor posibilitatilor.

Furnika

Stie cineva de ce o schimba pe Dana Razboiu aka prezentatoarea cu maimuta de la Jurnalul TVR?

zartud

Quote from: FurnikaStie cineva de ce o schimba pe Dana Razboiu aka prezentatoarea cu maimuta de la Jurnalul TVR?

Pai pe aia o batea branzovenescu si toata lumea schimba de pe telenovele ca sa ii caute vanataile...acuma ca o divortat si n-o mai bate...si-a mai pierdut din rating...trebe adus ala sa se mire lumea "Ie-te-te maimuta aia...stie sa vorbeasca!"

PS: Eu am citit pe nu mai stiu unde cum ca o sa isi face o emisiune noua tanti...

stefan

Sigur că-şi face emisiune, că doar n-o să piardă TVR-ul aşa o vedetă.

lucisandor

filmul despre care vorbim se afla la
http://www.youtube.com/watch?v=vx4eQD7IBys
o circa de parodii se gasesc pe acelasi site, daca va uitati dupa eticheta "taran"
va promit ca in citeva zile, dupa sfirsitul semestrului fac si eu una, desi tre' sa recunosc ca achiesez cu taranul din Spania mai mult decit cu cei ce il parodiaza sau critica
ce frumos zice omul la final: "si voi o sa va luati o masina ca a mea intr-un an-doi, haaaaaaa ce glume de cacat am in mine"

vlad

Io nu vaz deloc filmele de la yotube pe care le toti comentati voi. Imi lipseste ceva.

lucisandor

flash ii zice
www.adobe.com/go/getflashplayer
sau poate nu tzine tzeava

manolo

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=5255&art=12696&cHash=2f2da89d84

Ca sa-si gaseasca o slujba in Ardeal, multi absolventi trebuie sa o ia de la zero si sa invete limba romana.

Multi dintre tinerii maghiari din Ardeal, care nu stiu limba romana la terminarea facultatii, nu-si gasesc loc de munca nici macar la reprezentantele firmelor din Ungaria. Universitatea „Babes-Bolyai“ din Cluj are, in prezent, aproape 6.500 de studenti la linia maghiara (cursuri de zi, frecventa redusa, ID sau postuniversitare). Insa, la finalul studiilor, multi se trezesc in situatia de a nu se putea angaja, deoarece nu cunosc limba romana nici cit sa scrie un CV. [...]
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

stefan

nem tudom romano... ce vrut spus la ziar?

M-am întâlnit cu problema asta la pediatrie, în TM unde era internat un copil de vreo 6 ani la hemato-oncologie care nu stia o boabă româneşte. Noroc cu mama lui care vorbea binişor. Erau din Ţinutul Secuiesc, evident.

manolo

si eu la SMURD la Tg. Mures. Acolo, batranii si copiii nu stiau, unii adulti refuzau. Cedau cand un ungur de-al lor le spunea ca daca nu vorbesc romaneste, o sa moara.

Ce se spune in articol cred ca e o compensatia prea mica si prea tarziu...

vlad

Quote from: Articolul  gasit de manoloReprezentantul Comitetului de Initiativa ?Bolyai? (CIB) din Cluj, Hantz Peter, care sustine reinfiintarea Universitatii ?Bolyai? in limba maghiara, cunoaste problema studentilor care nu stiu limba romana. El are si o solutie: ?Noi consideram ca tinerii maghiari trebuie sa invete, din scoala incepind, apoi la liceu, limba romana. Dar trebuie sa o studieze ca limba straina, dupa o programa ca pentru limba straina, deoarece este foarte greu sa ceri ca maghiarii sa invete limba romana ca si cind ar fi limba lor materna?, considera Hantz Peter.

Trebuiau ei sa sublinieze cât de straina le e limba. Nu cunosc bine problema, mi-e greu sa-mi explic ranchiuna asta teribila.

manolo

vlad, despre ce ranchiuna vorbesti?

ca sa nu lungesc vorba inutil, mi se pare foarte nelalocul lui faptul ca in RO exista locuri unde limba romana este o limba straina, unde TOATE MATERIILE se predau in ungureste (pentru ca si profesorii angajati sunt tot de etnie maghiara, iar acum scolile au autonomie la angajari) si unde elevii refuza sa vorbeasca romaneste. iar faptul ca acel discurs a lui marko, despre cum trebuie sa invete romanii ungureste daca vor sa fie functionari publici in zone cu majoritate a etniei maghiare, a ramas fara repercursiuni (ca ii tzatzaie fundul lui Moliceanu ca ramanea fara scaun, PD ar vrea si el voturile maghiarilor intr-o eventuala alta opozitie, iar raspunsul PRM a fost trecut la "si alte extremisme") este iarasi strigator la cer. bine, ca acel discurs nu era decat anticonstitutional si un atentat la securitatea nationala nu e de ajuns pentru anchetarea viceprim-ministrului insarcinat cu educatia (!!!!) si cultura (!!!!)

tapirul

infuzat de politicalcorectnes io vad problema cam asa:
- mi se pare corect ca in zonele cu majoritate maghiara sa se predea SI in ungureste. Cum limba oficiala este romana, ar trebui sa fie programe bilinguale, in care copiii/familiile pot alege (cam greu in satele unde graditnita, clasa 1 si clasa 2 sunt comasate intr-un singru classroom)
- functionarul public (asa cum e el definit in codul muncii sau unde e el definit) ar trebui sa stie OBLIGATORIU romana (limba oficiala). Asta ii include si pe cei din invatamant (chiar daca, oficial, nu sunt functionari publici). Ar trebui sa ii includa pe toti cei platiti din bani publici (bugetari cum le mai zicem noi, educatie, sanatate, etc). In zonele cu preponderenta maghiara ar trebui sa fie requirement sa fie bilinguali.

Pentru un discurs ca ala lu' Marko Bella ar trebui sa i se ia scaunul (si eventual sa fie trimis in Nigeria de unde poa' sa trimita scrisori cu averi si next-to-kin)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

ieste niste legi, Legea 188/199 privind statutul functionarului public si Legea nr. 7/2004 privind Codul de conduita a functionarilor publici, in care lucrurile astea ar trebui sa fie precizate. Zice de fapt la articolul 6 in Statut, de fapt.
Am dat un search very quick, banuiesc ca sunt site-uri mai bune cu legile astea 9in Monitorul Oficial?)
cre'că, nu ştiu...

manolo

pentru legislatie http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame

Tapirul, de ce sa fie obligati sa fie bilingvi cei din zonele cu preponderenta maghiara? nu tot Romania e? nu tot permiti minoritarilor sa nu invete romana prin astfel de perks?

In US cum e, e requiered ca in zonele cu populatie majoritara vorbitoare doar de spaniola sa fie public servants care sa stie spaniola?

tapirul

nu's daca e required (cred ca da). Exista invatamant bilingv anyway, si americanii caucazieni sunt aia care isi dau copiii la invatat SI spaniola.
Mi se pare mai usor daca le ceri sa fie binlinguali. Eu cred ca familiile au dreptul sa aleaga in ce limba sa invete copiii. Daca enforce mai bine legea ca toti functionarii publici si cei lucrand in functii bugetare (asta include, cum spuneam, educatia, sanatatea, administratia publica, politie, etc etc etc) sa stie romana, pai o sa vezi cum or sa vrea toti tinerii sa invete romana cand n-or mai gasi slujbe decat ca grajdar si capsunar. Trebuie un pic de tactica aici, cu forta bruta nu impui nimic, le dai apa la moara lu de'alde bella
cre'că, nu ştiu...