News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

asigurare in usa

Started by A CERB, February 07, 2005, 06:48:34 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

A CERB

am vazut topik-ul deskis de laurapopescu pe imed si, dupa ceva tentative de raspuns( nu pot face login nici cu smecheria cu back la browser) m-am hotarat sa-l mut aici:

Posted: Wed Feb 02, 2005 9:00 pm    Post subject: asigurarea de sanatate in State  

--------------------------------------------------------------------------------

I-as ruga pe colegii mei care sunt rezidenti in State sa ma lamureasca si pe mine intr-o problema: in State urgentele medicale, chirurgicale sau stomatologice se platesc obligatoriu? Adica daca e omul impuscat pe strada, ce fac doctorii, il cauta prin buzunar de asigurare si daca n-o gasesc, se spala pe maini?
Sora mea e in State cu prietenul ei si de fiecare data cand au o problema de sanatate se vaita ca nu-i baga nimeni in seama fara sute bune de $$. Atat el cat si sora mea au niste asigurari de sanatate ( sunt la PhD), dar nu stiu cam cat acopera. Chiar asa e? Sau sunt ei neinformati? Ca mie tot nu-mi vine sa cred. De exemplu, Ionut are mereu probleme cu dintii. Chiar acum mi-a scris ca iar i s-a umflat maseaua, are febra 39-40 si a fost si el la nu stiu ce cabinet de stoma, iar aia i-au zis ca trebuie sa-i faca root canalul si-l costa 900$  . Oricum, ma intreb de ce naiba stomatologul ala nu i-a prescris totusi macar un antibiotic ca se vedea clar ca are ditamai infectia ? Bani de antibiotic ar fi avut, dar pur si simplu nu s-a pus problema. L-a trimis la plimbare. Nici macar un paracetamol pt. durere nu i-a dat.
Si se chema totusi ca e o "urgenta stomatologica"...
Sau acum cativa ani si-a luxat nu stiu ce pe la mana, s-a dus la urgenta si acolo a trebuit sa plateasca 800$  pt. o RX. Si iar se chema urgenta...
Nu mai vorbesc ca sora-mea daca vrea un consult la medicul de familie, e programata dupa vreo 2 luni...Sau a fost la med. de familie la inceputul lui ian. si a luat o trimitere la dermatolog sa-si scoata niste alunite si dermatologul a programat-o abia in aprilie... Ma rog, sa zici ca asta nu era o urgenta, dar oricum pe mine ma socheaza sistemul asta... Si vreau sa stiu daca intr-adevar chiar asa e. Si urgentele se platesc, ca altfel mori cu zile?
Smile! It confuses people!

A CERB

Quote
I-as ruga pe colegii mei care sunt rezidenti in State sa ma lamureasca si pe mine intr-o problema: in State urgentele medicale, chirurgicale sau stomatologice se platesc obligatoriu? Adica daca e omul impuscat pe strada, ce fac doctorii, il cauta prin buzunar de asigurare si daca n-o gasesc, se spala pe maini?

tratament in ER primesti INDIFERENT de capacitatea de plata( se cheama EMTALA). daca trebuie sa fii internat  vei fi internat si tratat indiferent de bani. tot ce nu e urgenta va fi referit ca outpatient, unde doctorul poate sa te vada sau nu.  

QuoteSora mea e in State cu prietenul ei si de fiecare data cand au o problema de sanatate se vaita ca nu-i baga nimeni in seama fara sute bune de $$. Atat el cat si sora mea au niste asigurari de sanatate ( sunt la PhD), dar nu stiu cam cat acopera.

majoritatea acopera chestii esentiale, cele bune difera de cele proaste la deductible( cat trebuie sa platesti din buzunar pana sa intre asigurarea) si copay( cat la suta din bill iti revine tie- majoritatea asigurarilor platesc cam 80%, dar ai si un plafon pe an pe care nu ar trebui sa-l depasesti)

chiar daca asigurarea e de cacao, tot are putere de negociere si poate taia bill-ul de la spital in juma. daca nu ai asigurare trebuie sa platesti integral sau sa declari faliment personal( cu futizarea de rigoare a creditului)

QuoteCa mie tot nu-mi vine sa cred. De exemplu, Ionut are mereu probleme cu dintii. Chiar acum mi-a scris ca iar i s-a umflat maseaua, are febra 39-40 si a fost si el la nu stiu ce cabinet de stoma, iar aia i-au zis ca trebuie sa-i faca root canalul si-l costa 900$  .

nu exista asigurare dentala cu adevarat buna, acopera cleaning, plombe, chestii simple. root canalul se face de chirurg , e mai scump.


QuoteOricum, ma intreb de ce naiba stomatologul ala nu i-a prescris totusi macar un antibiotic ca se vedea clar ca are ditamai infectia ? Bani de antibiotic ar fi avut, dar pur si simplu nu s-a pus problema. L-a trimis la plimbare. Nici macar un paracetamol pt. durere nu i-a dat.

nu i-a data ntibiotic pentru ca era de cacao, de obicei sa da, dar explici ca nu e tratament definitiv. la fel si cu durerea, trebuie schimbat dentistul.



QuoteSau acum cativa ani si-a luxat nu stiu ce pe la mana, s-a dus la urgenta si acolo a trebuit sa plateasca 800$  pt. o RX. Si iar se chema urgenta...

nu radiografia a fost 800, ci vizita in camera de garda. radiografia costa sub 200( taxa radiologului inclusa). spune-i sa se uite in insurance policy la deductible. de asemenea, inainte sa trebuiasca sa plateasca orice fel de bill, primeste de la insurance EOB( explanation of benefits) in acre se explica clar care a fost bill-ul, pentru ce servicii, cat e acoperit sau de ce nu e acoperit( sunt o gramada de denials datorate greselilor de billing, in care furnizorul serviciului trebuie sa rebilluiasca cu un alt cod sau diagnostic pentru a fi platit)


QuoteNu mai vorbesc ca sora-mea daca vrea un consult la medicul de familie, e programata dupa vreo 2 luni...Sau a fost la med. de familie la inceputul lui ian. si a luat o trimitere la dermatolog sa-si scoata niste alunite si dermatologul a programat-o abia in aprilie...

asta nu e neobisnuit, depinde de zona unde locuieste si de cati dermatologi sunt acolo. daca medicul de familie suspecta melanom poti fi sigura ca era vazuta mult mai repede.
Smile! It confuses people!