News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Grupul Ecologistilor

Started by INDIANUL, February 03, 2005, 01:34:59 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

INDIANUL

Grup de discutii pentru cei ingrijorati de mersul lucrurilor in domeniul asta;temele le vom lansa cum apar(desi avem destule cel mai recent fiind cu incalzirea globala care se pare e mult mai accentuata).bastroe.rosia-montana.la alegeri daca ar fi avut cat de cat vreo sansa sau macar coloana vertebrala i-as fi votat pe ecologistii nostri.
ramas bun...

Tez

Buna initiativa,starete!(a avut vreo influenta mironosita ?).Promit sa postez si p'aici....
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

INDIANUL

nu preasfinte nu a avut :D ma gandesc de cateva zile la astea 2 topicuri cam cum sa le denumesc ce forma sa le dau;in speciall de ecologie ca ma cam arde subiectul asta si daca la noi nu avem ce vota partide cu initiative ecologiste macar noi sa ne straduim.
zicea cineva(nu mai retin numele acum):ca ecologia partidelor ecologiste se opreste pana acolo de unde nu mai poate merge masina.
cam asa suna, fidel nu-l pot reproduce ca e citit de foarte mult timp si s-a imprimat ideea nu textul mot-a mot
ramas bun...

Tez

Ecologistii in plan politic (in Romania si nu numai)sunt  ofiliti de-a binelea si nici nu cred ca vor inflori prea curand.Cat despre maniera ecologista de a privi viata cred ca trebuie educata la nivel de individ; ma enerva cumplit sa merg pe un traseu pe munte si sa vad cutii de bere sau sticle aruncate unde nici nu te-astepti....;acum m-am obisnuit cu manifestarea asta de nesimtire si incerc,in masura in care pot, sa mai debarasez cate  ceva(desi efectul e cvasinul,vorbim despre tone de gunoaie);despre temele mentionate:incalzirea globala inca nu e luata in serios suficient de publicul larg si nici de factorii de decizie,iar chestia asta ar putea fi  suicidara mai devreme decat ne place sa ne inchipuim(filmul "The day after tomorrow" nu-i chiar asa SF pe cat pare...);in cazuri particulare(cum ar fi Rosia Montana sau canalul Bastroe) primeaza interesul economic si/sau politic(de exemplu in cazul canalului ar fi solutii ,dar poate nu exista dorinta de a le pune in aplicare...)
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

INDIANUL

Parcul national Piatra Craiului si cel din Delta au fost premiate astazi.
ramas bun...

A CERB

Smile! It confuses people!

INDIANUL

Astazi intra in vigoare protocolul de la kyoto;singurul stat mare care nu l-a semnat sunt americanii sub motiv ca le-ar afecta economia;ei aparatorii libertatii, promovatorii democratiei, dusmanii terorismului sa nu se implice in ceva global care chiar are efecte pozitive nu impunerea unui guvern marioneta la niste fomisti;pai deh daca scade economia cum se mai sustine efortul de razboi.
Sa speram ca ceilalti care au semnat vor face treaba buna astfel incat sa nu ne cacam in ea de Terra ca in alta parte momentan nu avem unde pleca.
ramas bun...

A CERB

sterge-tz okelarii oldfart si incearka sa vezi prin ceata aia pozele postate mai sus. ce ma tot futz la ikre ku kyoto si cu tampeniile astea greenpeace. get a grip

INDIANUL

oo transmite-le salutari celor de la vama copitatule;ce mai fac? :lol: sa fii baietel cuminte si sa pupi curul lui nea sam ca altfel romania te mananca si aici dai de mine daca ma mai injuri fara motiv.
cum spuneam in alt topic gandeste tati cu creireul tau nu cu curul lui uncle sam si nu-mi mai baga in ochi link-uri gasite de tine pe net ca sa-ti sustii lipsa ideilor tale.
era extraordinar vechiul tau nick cerbou:bou esti si bou vei fi pacat ca ai renuntat la el ca te reprezenta;si cand ma gandesc ca nici nu ti l-am pocit eu cum faci tu cu vechiul meu nick singur ti l-ai pus :lol:
ps:daca nu-ti convine topicul nu ai decat sa plimbi cervaca;nu iti convin iideile?mi se falfaie.nu mai intra pe topicul asta si lasa-ma pe mine cu ideile mele nu nicerca sa ma mai impiedici sa postez.
pps:sterge-te la gura ca pute a cacat cand vorbesti.
ramas bun...

tapirul

oldman are dreptate, cervidu, daca nu mai vrei sa iti fie futute icrele du-te pe threadurile tale conservative (cre' ca esti singuru care le citeste anyway).

esti culmea. Cum zice unu ceva de americani iti sare mustaru. Penibil.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Quote from: tapiruldaca nu mai vrei sa iti fie futute icrele

Cerbul depune icre ?  :shock:  :shock:  :shock:
Dumnezeule, n-am stiut !

tapirul

ori ce-o avea el in loc de creieri..
pe cuvant patratel, m-am enervat de'adevaratelea. Nu numai ca e extrem de monoton si plictisitor (si predictible), da' a inceput sa sara kalu cervidu.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

lui ii sare tandara cand se baga cineva d'ampulea in discutiile lui (asa s-a ennervat si pe elfstone demult pe imed, asa s-a enervat si pe manolo cand cu "canta la alta masa"). Cica vezi doamne cine se baga in discutiile lui d'ampulea merita sa si-o ia la bot. Corect. Da' ma enerveaza ca si el face asta constant si crede ca e amuzant. La el nu se pune, nu?
O sa ii fac varza orice posteaza de'acum sa vad cum se simte.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

lucisandor

Am vazut niste imagini oribile pe BBC ieri, cind se discuta despre Kyoto. Pur si simplu, gheata era caroiata, sparta in zeci de bucati.
Si ceva care ar trebui sa il impresioneze pe Cerbu si pe altii ca el: premierul Islandei parea cam kkt pe el ca i se ineaca 50% tara si i se topeste restul.
Nu a semnat tratatul nici Australia, nici Rusia si am impresia ca nici Canada.

Tez

Ca vor ,ca nu vor ,pt moment americanii intra in rahat cot la cot cu restul speciei umane cand e vorba de modificari climatice la nivel global....cand or coloniza Marte,mai negociem...
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

A CERB

Quote from: INDIANULoo transmite-le salutari celor de la vama copitatule;ce mai fac? :lol: sa fii baietel cuminte si sa pupi curul lui nea sam ca altfel romania te mananca si aici dai de mine daca ma mai injuri fara motiv.
cum spuneam in alt topic gandeste tati cu creireul tau nu cu curul lui uncle sam si nu-mi mai baga in ochi link-uri gasite de tine pe net ca sa-ti sustii lipsa ideilor tale.
era extraordinar vechiul tau nick cerbou:bou esti si bou vei fi pacat ca ai renuntat la el ca te reprezenta;si cand ma gandesc ca nici nu ti l-am pocit eu cum faci tu cu vechiul meu nick singur ti l-ai pus :lol:
ps:daca nu-ti convine topicul nu ai decat sa plimbi cervaca;nu iti convin iideile?mi se falfaie.nu mai intra pe topicul asta si lasa-ma pe mine cu ideile mele nu nicerca sa ma mai impiedici sa postez.
pps:sterge-te la gura ca pute a cacat cand vorbesti.

mai penibil decat te fatch tu nu as reushi eu sa te fak. tot asha!, muncitoreshte.

INDIANUL

te salut!esti pretenul meu :lol: (vezi tapi ca ma pot abtine?)
ramas bun...

A CERB

bey voi de soare atz auzit? aveti idee kam ce se intampla pe akolo? suntetz aware ka exista teroii alternative cu global warming? si ka nu sunt produsul secretarului energiei ci sunt universitari kare sustin asta?

inainte sa ma akuzi pe mine de monotonie, domnu tapir, skoate-tz okelarii de kal si iesi din amerikan-bashing mode. look around, man, THINK for a change! . while at it, poate imi skoti si o statistika ku cine cat codoi produce* admitand ka asta ar cauza warming, desi, vorba ta, nu ai nici un studiu kare dovedeste asta.

de la tine pot avea pretentia asta, de la oldfart nu am pretentii de mult( asha vin shi eu ku teoria imbecila ka trebuie sa-i punem dopuri lu' oldfart la ambele gauri ca sa prevenim topirea ghetii in islanda. shi dupa aia ma supar ka prostu' pe sat ka nu vreti sa kooperatz).

iarta-ma daka te  ofenseaza pareri alternative, dar atunci skimbatzi in pizda ma-sii titlu topikului in "monologuri ekologist liberale" si atunci ma tzin departe.

avea dreptate ala in artikolu in kare zicea ka tot romanu' venit aici trebuie musai sa manance un kakat, kum ca ce tembeli sunt amerikanii, altfel nu se simte el bine.

INDIANUL

esti bun, esti luminos, gandesti ireprosabil.de aia esti prietenul meu :lol:
desi pe la lok de dat cu kapul am vazut ca sustii ca esti liberal si ca ma iubesti nu mai stii ce zisasi?  :D
sincer imi produci mila:nu vezi viata decat in 2 tabere:liberalii si conservantii;sper sa iti dai seama ca viata nu e asa inainte de a fi prea tarziu si sa dai coltul.hai norok.
ramas bun...

originaltup

Quote from: qvadratus
Quote from: tapiruldaca nu mai vrei sa iti fie futute icrele

Cerbul depune icre ?  :shock:  :shock:  :shock:
Dumnezeule, n-am stiut !

Eee, acum ca stii originea icrelor pe care le mancai in camin, cum te simti?  :P  :lol:  :lol:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

ia zi tu nene oldfart, ka asha le stii tu pe toate ka un om mare, kum e ku viatza asta, in afara de faptu'( nedovedit) ka e ka kakrosabilu'?

INDIANUL

Esti offtopic :damnfunny  :cheerleader:
ramas bun...

A CERB

originaltup

A CERB

Quote from: originaltup

Eee, acum ca stii originea icrelor pe care le mancai in camin, cum te simti?  :P  :lol:  :lol:

:lol:  :lol:  :lol:

tapirul

Quoteci sunt universitari kare sustin asta?
I'auzi brâul. Pana cum universitarii erau niste liberali împuţiţi care fabrică datele numa' sa iasa cum vor ei. Şi îti puţea si statistica, while we are at it. De ce sa vin cu statistici, sa te caci tu pe ele? Nu mersi. Al dracu' double standardu' asta cervidu, daca ar durea ai mugi de te-ar auzi si pinguinii din Antartica

Quoteavea dreptate ala in artikolu in kare zicea ka tot romanu' venit aici trebuie musai sa manance un kakat, kum ca ce tembeli sunt amerikanii, altfel nu se simte el bine

exact cerbu. Numa ca io prefer sa mananc cacatul asta cu criticatul americanilor decat cacatul pe care il mananci tu.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

bre mie nu-mi plak universitarii punkt. tie iti plak numai unii, in functie de pasarelele tale.

in legatura cu studiile, aici kiar ka ai tupeu,  voi sustineti enormitatea, da' eu trebuie sa demonstrez kontrariul. kiar ka eshti haios, shi konfirmi parerea mea despre universitari( bleah)

tapirul

pai daca iti confirm parerea despre universitarii-bleah nu ii mai folosi ca argument. Da' ti-am zis, dublu standardu', requirement daca vrei sa fii considerat conservator.
aia cu noi zicem si iti cerem tie sa demonstrezi e asa de gugumana ca o las cum a picat. E in setul tau de replici tip de fapt, mi-ai mai servit-o de cateva ori. Io-te nu vreau sa iti demonstrez TIE nimic din ce cred, po' sa mugesti tu mult si bine, asta nu o sa faca sa ai dreptate.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

ce treaba are mugitul meu ku teroia voastra cretina cu codoiul? nika, da' nu vrei sa rekunoshti. adevarul e ka tinetz ku dintii de o enormitate( kyoto) fara logika, da' pentru ka asha e la moda.

suntetz la fel de penibili ka drug-repa care mi-a spus azi ca au scos in sfarsit flovent fara CFC. m-a induioshat pana la lacrimi faptul ca lu' glaxo ii pasa de ozon.

INDIANUL

aaaaa maestre cerb_liberal vezi ca patinezi rau;treaba ta da eu zisai sa-ti atrag atentia.
kyoto:discutam despre faptul ca trebuie redusa poluarea(bine poate tu oi vrea sa umble fiu-tau cu masca de gaze pe fata din cazua poluarii),despre faptul ca unii nu l-au semnat(eu am auzit azi doar de americani la stiri azi;lucisandor ne zisa ca mai snut si altii)in creierasul tau s-au format conexiuni ciudate si ai sarit ca tu esti conservant ca noi suntem liberali;ce legatura are asta cu kyoto;ti se inodara neuronii si dai rateuri
uite dovada:
Quotemonologuri ekologist liberale" si atunci ma tzin departe.
ce au liberalii cu kyoto??
ramas bun...

INDIANUL

sa nu uit:inca o dovada ca esti paralel da te dai rotund sa impresionezi:kyoto stipuleaza reducerea a 6 gaze/noxe ce ma-sa or fi nu numai co2.mai informeaza-te si tu.
ramas bun...

A CERB

you do have a point, i presume...

later edit: to be read as " i don't see your point" just in case you miss the sarcasm.

Qvadratus

Sunt absolut impresionat, de cunostintele de ecologie ale reprezentantilor faunei din Padurea Verde...
Prevad in curind cum iepuri cu urechi lungi topaind cu bannere publicitare despre efectele negative ale CFC, vor topai admirativ in urma cerbilor maiestosi. Prevad cum boncaluitul cerbilor se va transforma in mugete de protest contra emisiilor de gaze nocive in atmosfera... Prevad cum tapiri cu  trompa lunga vor purta 2 cite 2 ecrane video super plane cu reclame de popularizare a aditivilor ecologici pentru fin. Intr-un final grandios PREVAD cum nativii indieni mai inainte de a-si potrivii sagetile in arcuri vor sta si vor cugeta adinc si, privind ingindurati la cerbi iepuri si tapiri, vor lasa arcul deoparte si nu vor sageta aceste animale din motive pur ecologice.

von Manteuffel

in primul rand, doua state care totalizeaza impreuna 40% din populatia actuala a globului- me refer la China si India nu au semnat si nici macar nu s-a pus problema sa semneze protocolul de la Tokyo. asta una. in plus, hai sa vedem care industrie e mai poluanta- cea americana (moderna orice s-ar spune) sau cea..indiana?! la pariu ca una bucata fabrica indiana sau chineza scoate de 100 mai multe noxe decat o fabrica americana? ce sa mai vorbim de masini? oare se vinde benzina fara plumb in India sau China? asta e problema adevarata.
bun. in al doilea rand argumentul american cum ca ECONOMIC nu isi pot permite sa respecte absolut tot protocolul cred ca ar trebui discutat mai cu atentie si fara patima. la urma urmei, banii din cercetare trebuie sa vina de undeva (si nu de la KGB, cum s-a intamplat cu Greenpece, ca tot veni vorba).
in al treilea rand, mi-e o sila imensa de ecologistii europeni (nu i-am studiat foarte atent pe cei de peste ocean), o mixtura de analfabeti, anarhisti (desi daca-i intrebi nu au auzit de Bakunin sau Kropotkin), trotkisti (Joska Fischer) si alte specimene de genul asta (Jose Bouve cred ca am scris corect numele). ceea ce au reusit ei sa faca a fost sa compromita ideea de ecologism. nu o sa-mi spuna mie cineva ca un comunist va avea grija de o padure...
ca fapt divers- ma refer la Indianul: mi se pare ca ideea de forum e exact opusa celei intelese de tine. tu postezi ceva, vin unii si citesc si intamplator unii nu sunt de acord (Cerbu) cu tine. daca vrei sa posteze numai cei care sunt de acord cu tine incearca la Romania Mare (desi si acolo exista unele dizidente...).
Meine Ehre heißt Treue!

victor

QuoteRomania Mare (desi si acolo exista unele dizidente...).

aici cred ca te inseli. Smoke and mirrors.

lucisandor

La ce le trebuie chinezilor benzina fara plumb? Generale, esti ca fata aia de la Antena 1 care s-a vazut in fata candidatilor la primarie si le-a pus ca prima intrebare: ce-ati face daca ati fi primar cu mormanele de zapada?
Aia nu se gindea ca 15% din populatia Bucurestiului nu are apa curenta, iar tu nu te gindesti ca 90% dintre indieni merg pe linga vaca, per pedes apostolorum. Cred ca descultii aia consuma foart mult curent si cu aerul conditionat la cociabe sau, urban vorbind, la cutiile de carton in care locuiesc.
Nici in statele pe care le-am mentionat eu nu au toti masina sau casa, sint multi care traiesc "natural" la cutia de carton, dar nici inr-un caz cei cu aer conditionat din SUA sau Australia sint mai putini decit in India.
Iar fabricile din India sint proprietati ale firmelor americane si engleze, in primul rind. Ca sa nu mai zic ca si guvernul indian e proprietatea acestor firme.
Daca SUA nu poate economic, atunci cine poate? Burkina Fasso? Singurul lucru necesar este bunul simt. Cind a fost vorba de black-out, deci de oprirea consumului, producatorii au fost prompti in a cere acest bun simt.

lucisandor

In legatura cu Rusia.. am gresit cind am spus ca nu a semnat. De fapt, Rusia a semnat, dar nu are mare lucru de facut, pentru ca nu trebuie sa reduca cu nimic emisiile, ci doar sa le pastreze la nivelul actual.

von Manteuffel

QuoteIn 1965, in California, legislation was introduced to regulate exhaust emissions, the first such legislation in the world. Answering this new interest in environmental and public safety issues, the Department of Transportation (DOT) and the Environmental Protection Agency (EPA) both introduced legislation in 1968 which substantially altered the course of automotive development. Since the US market was the largest in the world (and California the largest market in the US), manufacturers worldwide were forced to adapt. For the first time, safety devices were mandatory, as were controls on harmful emissions
asta pana gasesc si statistici. m-am gandit si eu la argumentele tale cu nr. de masini/aparate casnice etc. dar o centrala pe lignit (china) polueaza cat 10 centrale americane. de fapt, cel mai grav accident nuclear in SUA (parca prin 1979) a fost un fas in comparatie cu Cernobalul (pe care URSS a vrut sa-l si ascunda...) asta e diferenta.
Meine Ehre heißt Treue!

originaltup

California si cateva state din NE US sunt un pic mai deosebite, in sensul ca sunt mai stricti decat restul US cu emisiile poluante (de exemplu sunt interzise moatoarele diesel, desi mi se pare un pic stupid). Dar in general au norme severe la poluarea masinilor, cel putin la cele noi care sunt fabricate acum.
Au insa destul de multe, iar cele vechi nu respecta chiar tot.

Problema e insa cu restul "fabricilor si uzinelor", care daca cele noi in general emit destul de putine noxe, cele vechi (majoritatea) mai putin. Si au mult mai multe decat o buna parte din lume.

In mare, pe masura ce se renunta la chestiile vechi, cred ca US are o directie bunicica cu poluarea, insa pt ce forta economica are (sau a avut, ca de cand cu razboiul nu prea le mai e asa bine) se misca cam incet.

Mi-aduc aminte de un reportaj despre Bush, pe vremea cand era guvernator al Texasului, si era o fabrica pe langa un orasel, poluanta rau. Nu mai stiu cu ce, dar aratau un praf gros care se depunea mereu pe case, pe masini, etc, si mai mult de un sfert din copii aveau astm destul de nasol. Si au fost multe proteste sa o opreasca, dar nu s-a intamplat asta. De atunci s-a tras concluzia ca Bush actual tine partea industriei si cand nu trebuie.
Ca a aprobat si chestii antipoluarea, da, dar presiunea era prea mare ca sa nu faca nimic. Dar mai putea face multe chestii. La capitolul mediu Bush e cam deficitar.

Nu ca i-as scoate cu basma curata pe chinezi, care sunt destul de porci. Vor sa ajunga pe primul loc, si nu fac absolut nimic care ar putea sa le reduca viteza cu care se indreapta spre varf, chiar daca alte state fac asta, si in domeniul poluarii cat si in altele, fiscal de ex.

von Manteuffel

Protocol lacks 'credible science'

Upset with the scientific rationale behind the Kyoto Accord, a group of international scientists today sent Paul Martin this letter

Financial Post

Wednesday, June 04, 2003

The Honourable Paul Martin, P.C.
Member of Parliament
House of Commons
Ottawa, Ontario, K1A 0A6

Dear Mr. Martin:

We understand from media reports that you believe that more consultation with the provinces should have taken place before moving forward with ratification of the Kyoto Accord. We would like to alert you to the fact that the current government neglected to conduct comprehensive science consultations as well. The statements by current Minister of the Environment David Anderson that Prime Minister Jean Chrétien's decision to ratify the Kyoto accord was based merely on a "gut feeling," not an understanding of the issue, clearly illustrates that a more thorough examination of the science should have taken place before a ratification decision was made. If you are to lead the next government, we believe that a high priority should be placed on correcting this situation and conducting wide ranging consultations with non-governmental
climate scientists as soon as possible in order to properly consider the range of informed opinion pertaining to the science of Kyoto.

Many of us made the same suggestion to the Prime Minister in an open letter on Nov. 25, 2002, in which we alerted Mr. Chrétien to the fact that Kyoto was not justified from a scientific perspective. That letter called on the government of Canada "to delay a decision on the ratification of the Kyoto Accord until after a thorough and comprehensive consultation is conducted with non-governmental climate specialists." It was explained to the Prime Minister that, "Many climate science experts from Canada and around the world, while still strongly supporting environmental protection, equally strongly disagree with the scientific rationale for the Kyoto Accord."

Unfortunately, the Prime Minister took no action on the issue and proceeded to ratify the accord without the government and the public having had the benefit of hearing a proper science debate on an issue that is sure to affect Canadians for generations to come.

We strongly believe that important environmental policy should be based on a strong foundation of environmental science.  Censoring credible science out of the debate because it does not conform to a pre-determined political agenda is clearly not a responsible course of action for any government. Your openness to re-examining the recent approach to the Kyoto file encourages us to believe that you may also be open to reconsidering the way in which the scientific debate was suppressed as well. We certainly hope so. Although ratification has already taken place, we believe that the government of Canada needs a far more comprehensive understanding of what climate science really says if environmental policy is to be developed that will truly benefit the environment while maintaining the economic prosperity so essential to social progress.

In the meantime, we would be happy to provide you with more information on this important topic and, for those of us who are able, we would like to offer to meet with you personally to discuss the issue further in the near future.

Above letter signed by:

Dr. Tim Ball, Environmental Consultant, 28 years Professor of Climatology, University of Winnipeg.

Dr. Madhav Khandekar, Environmental Consultant, former Research Scientist with Environment Canada. 45-year career in the fields of climatology, meteorology and oceanography.

Dr. Tad Murty, private sector climate researcher. Previously Senior Research Scientist for Fisheries and Oceans; conducted official DFO climate change/sea level review; Former Director of the National Tidal Facility of Australia; Current editor - "Natural Hazards".

Dr. Chris de Freitas (Canadian), Climate Scientist and Professor - School of Geography and Environmental Science, The University of Auckland, NZ.

Dr. Vaclav Smil, FRSC, Distinguished Professor of Geography; specialization in climate and CO2, University of Manitoba.

Dr. I.D. Clarke, Professor, Isotope Hydrogeology and Paleoclimatology, Department of Earth Sciences (arctic specialist), University of Ottawa.

Dr./Cdr. M. R. Morgan, FRMS, Dartmouth, Nova Scotia. Climate Consultant, Past Meteorology Advisor to the World Meteorological Organization and other scientific bodies in Marine Meteorology. Recent Research Scientist in Climatology at University of Exeter, UK.

Dr. Chris Essex, Professor of Applied Mathematics, University of Western Ontario - focuses on underlying physics/math to complex climate systems.

Dr. Keith D. Hage, climate consultant and Professor Emeritus of Meteorology, University of Alberta, specialized in micrometeorology, specifically western prairie weather patterns.

Dr. Kenneth Green, Chief Scientist, Fraser Institute, Vancouver, BC - expert reviewer for the IPCC 2001 Working Group I science report.

Dr. Petr Chylek, Professor of Physics and Atmospheric Science, Dalhousie University, Nova Scotia.

Dr. Tim Patterson, Professor, Department of Earth Sciences (Paleoclimatology), Carleton University, Ottawa, Ontario.

David Nowell, M.Sc. (Meteorology), Fellow of the Royal Meteorological Society, Canadian member and Past Chairman of the NATO Meteorological Group, Ottawa.

Dr. Fred Michel, Professor, Department of Earth Sciences (Paleoclimatology), Carleton University, arctic regions specialist, Ottawa.

Dr. Roger Pocklington, Ocean/Climate Consultant, F.C.I.C., Researcher - Bedford Institute of Oceanography, Nova Scotia.

Rob Scagel, M.Sc., Forest microclimate specialist, Principal Consultant, Pacific Phytometric Consultants, Surrey, B.C.

Dr. David Wojick, P.E., Climate specialist and President, Climatechangedebate.org, Sioux Lookout, Ontario/Star Tannery, VA.

Dr. Fred Singer, Distinguished Research Professor at George Mason University and Professor Emeritus of Environmental Science at the University of Virginia.

Dr. Richard S. Lindzen, Alfred P. Sloan Professor of Meteorology, Department of Earth, Atmospheric and Planetary Sciences at the Massachusetts Institute of Technology.

George Taylor, State Climatologist, Oregon Climate Service, Oregon State University, Past President - American Association of State Climatologists.

Doctorandus Hans Erren, Geophysicist/climate specialist, Sittard, The Netherlands.

Dr. Hans Jelbring - Wind/Climate specialist, Paleogeophysics & Geodynamics Unit, Stockholm University, Sweden. Currently, Manager Inventex Aqua Research Institute, Stockholm.

Dr. Theodor Landscheidt, solar/climate specialist, Schroeter Institute for Research in Cycles of Solar Activity, Waldmuenchen, Germany.

Dr. Zbigniew Jaworowski, Climate expert, Chairman of the scientific council of CLOR, Central Laboratory for Radiological Protection, Warsaw, Poland.

Dr. Art Robinson, Founder - Oregon Institute of Science and Medicine - focus on climate change and CO2, Cave Junction, Oregon.

Dr. Craig D. Idso, Chairman, Center for the Study of Carbon Dioxide and Global Change, Tempe, Arizona.

Dr. Sherwood B. Idso, President, Center for the Study of Carbon Dioxide and Global Change, Tempe, Arizona.

Dr. Pat Michaels, Professor of Environmental Sciences, University of Virginia; past president of the American Association of State Climatologists and a contributing author and reviewer of the IPCC science reports.

Dr. Sonja Boehmer-Christiansen, Reader, Department of Geography, University of Hull, UK, Editor, Energy & Environment.

Dr. Robert C. Balling, Jr., Director - Office of Climatology, Arizona State University.

Dr. Fred Seitz, climate specialist and Past President, U.S. National Academy of Sciences, President Emeritus, Rockefeller University, New York, NY.>

Dr. Vincent Gray, Climate specialist, expert reviewer for the IPCC and author of "The Greenhouse Delusion; a Critique of 'Climate Change 2001'", Wellington, NZ.

Dipl.-Ing. Peter Dietze, energy and climate consultant, official scientific IPCC TAR Reviewer, Langensendelbach, Germany.

Dr. Roy W. Spencer, Principal Research Scientist, Earth System Science Center, The University of Alabama in Huntsville.

Dr. Hugh W. Ellsaesser, Atmospheric Consultant - four decades experience as a USAF weather officer and climate consultant at the Lawrence Livermore National Laboratory, CA.

Dr. Asmunn Moene, Former head of the National Forecasting Center, Meteorological Institute, Oslo, Norway.

Dr. Freeman J. Dyson, Emeritus Professor of Physics, Institute for Advanced Studies, Princeton, New Jersey.

Dr. James J. O'Brien, Professor of Meteorology and Oceanography, Center for Ocean-Atmospheric Prediction Studies, Florida Sate University. Co-chaired the Regional Climate Change Study for the Southeast USA.

Dr. Douglas V. Hoyt, climate consultant, previously Senior Scientist with Raytheon/ITSS; Broadly published author of "The Role of the Sun in Climate Change".

Dr. Gary D. Sharp, Scientific Director, Center for Climate/Ocean Resources Study, Salinas, California.

Prof. Dr. Kirill Ya. Kondratyev, Academician, Counsellor RAS, Research Centre for Ecological Safety, Russian Academy of Sciences and Nansen International Environmental and Remote Sensing Centre, St.-Petersburg, Russia.

Dr. Paal Brekke - Solar Physicist, specialist in sun/UV radiation/Sun-Earth Connection, affiliated with the University of Oslo, Norway.

Dr. Richard S. Courtney, climate consultant, expert IPCC peer reviewer, Founding Member of the European Science and Environment Forum, UK.

William Kininmonth, Managing Director, Australasian Climate Research. Formerly head of Australia's National Climate Centre and a member of Australia's delegations to the Second World Climate Conference and the UN Intergovernmental Negotiating Committee for a Framework Convention on Climate Change.

Dr. Jarl R. Ahlbeck, Docent in environmental technology/science, Process Design Laboratory, the Swedish University of Finland, Biskopsgatan, Finland.

Dr. Lee C. Gerhard, Principal Geologist, Kansas Geological Survey; Adjunct Professor, Colorado School of Mines; Noted author and geological expert on climate history.
Meine Ehre heißt Treue!

A CERB

Quote from: INDIANULAstazi intra in vigoare protocolul de la kyoto;singurul stat mare care nu l-a semnat sunt americanii sub motiv ca le-ar afecta economia;ei aparatorii libertatii, promovatorii democratiei, dusmanii terorismului sa nu se implice in ceva global care chiar are efecte pozitive nu impunerea unui guvern marioneta la niste fomisti;pai deh daca scade economia cum se mai sustine efortul de razboi.
Sa speram ca ceilalti care au semnat vor face treaba buna astfel incat sa nu ne cacam in ea de Terra ca in alta parte momentan nu avem unde pleca.

uite bey tapirule cine a deviat diskutzia spre politik shi de ce. de idiot, daka aveai indoieli.

posturile mele erau la obiekt, kit ka limbajul era kolorat. si oferea pareri alternative pe kare tu nu vrei sa le auzi.inainte sa ma trimiti pe mine la plimbare ceteshte ku atentie posturile.

lucisandor

QuoteChina Leaves US Behind as World´s Top Consumer
Beijing, Feb 17 (Prensa Latina) China has replaced the United States as the world's top consumer in the use of four of the five basic food, energy and industrial commodities, a study by the Washington-based Earth Policy Institute asserts.
Growing at a rapid rate, China has overtaken the US in the consumption of grain, meat, coal and steel and, among the five basic commodities, loses out to this country only in oil, the paper indicates.

http://www.plenglish.com/article.asp?ID=%7B22AB2BCC-D1AF-4CAF-8237-A7DBB2933C58%7D&language=EN

Asta s-a intimplat astazi in conditiile in care China este totusi de 3-4 ori mai mare decit SUA.

A CERB

amuzanta remarka ku konsumul de karne. ce uita ei sa precizeze este tipul de karne. baniesc ka nu e politically correct sa mentionezi ka se konsuma absolut orice, de unde si SARS. aici kiar ka sunt off-topik, imi cer skuze.

INDIANUL

Quoteca fapt divers- ma refer la Indianul: mi se pare ca ideea de forum e exact opusa celei intelese de tine. tu postezi ceva, vin unii si citesc si intamplator unii nu sunt de acord (Cerbu) cu tine. daca vrei sa posteze numai cei care sunt de acord cu tine incearca la Romania Mare (desi si acolo exista unele dizidente...).
te inseli mon ami:daca mi se spune ca nu am dreptate si mi se si spune de ce nu am absolut de ce sa ma supar;am intrat aici ca sa vorbesc sa mai aflu cate ceva;daca unu ma corecteaza argumentat eu am castigat nu am pierdut pentru ca :unu-invat sa ma bat in argumente si doi:mai corectez ceva din ce stiu/mai aflu ceva nou(astfel mi-a explicat patratel faza cu fascistii sau cu otomanii;din pacate acum constat ca baga fitilisme pe diferite topice pozand in yoda cel intelept) ;dar cand eu postez si vine unu si-mi zice sa nu-l mai fut la icre cu liberalismele mele(de parca el ar fi tot forumul parca eu asteptam fix reactia lui si mai vorbeste si ca un wc ambulant)atunci bieninteles ca discutia degenereaza in atacuri.
faza cu prm:gluma rasuflata;cand nu-ti convine cnieva ii zici ca e sau nazist sau anti-semit sau peremist;in razboiul psihologic asta se numeste demonizare(citeste vladimir volkoff-despre razboiul psihologic si dezinformare)
ps:si manteuffel ai grija cu etichetarile pe care le arunci ca nu sunt amuzante pentru toti;pana acum nu am prea avut noi doi intersectari in discutii asa ca nu prea vad rostul unor jigniri intre noi 2.
ramas bun...

INDIANUL

cerb_liberal nu mai sunt sperante cu tine;
QuoteINDIANUL wrote:
Astazi intra in vigoare protocolul de la kyoto;singurul stat mare care nu l-a semnat sunt americanii sub motiv ca le-ar afecta economia;ei aparatorii libertatii, promovatorii democratiei, dusmanii terorismului sa nu se implice in ceva global care chiar are efecte pozitive nu impunerea unui guvern marioneta la niste fomisti;pai deh daca scade economia cum se mai sustine efortul de razboi.

uite bey tapirule cine a deviat diskutzia spre politik shi de ce. de idiot, daka aveai indoieli.

posturile mele erau la obiekt, kit ka limbajul era kolorat. si oferea pareri alternative pe kare tu nu vrei sa le auzi.inainte sa ma trimiti pe mine la plimbare ceteshte ku atentie posturile.
daca ai citi mai cu atentie ai vedea ca eu am auzit la stiri doar de americani(tvr daca te si intereseaza);ma bucur ca mi-am completat informatia cu ce mi-a zis lucisandor ca-s mai multi;asa devenim mai exacti si mai corecti.
bineinteles ca discutam de politica ca doar politicienii au mers sa semneze protocolul nu baba floarea di curu satului;si eu vorbeam doar despre america, vorbeam despre o tara care nu a semnat protocolul nu vorbeam despre ce categorie politica din sua sustine sau nu protocolul;ma interesa doar politica ei externa si atitudinea americii in cazul kyoto;in schimb tu deraiezi ca de obicei discutiile despre america privita ca tara spre discutii conservatori vs liberali.esti sonat pe bune.
ramas bun...

lucisandor

Uitasem ca v-am si dat link la filmul de pe BBC pe pagina cu Imi place W.
Apropos de conservatori, nici democratii nu ar fi binevoit kyoteze... poate niste democrati condusi autoritar de Dean. Singura scapare ar fi fost clonarea lui Nader si umplerea Senatului cu Naderi.

doina

Re. speculatii/interpretari despre "politica externa a Americii"...parerea mea, ca observator (nu am nici o veleitate de "expert", nici macar "chibitzar", si nici nu cunosc destul de bine istoria SUA, cel putin nu la nivelul la care am citit despre varii evenimente istorice/politice Europeene, la care sint tot cam tufa!), este ca nu se poate vorbi despre o "politica externa coerenta SUA", deoarece ea pur si simplu nu exista...nici ca "ideologie" nici ca implementare directa pe termen lung, asa cum poate fenomenul poate fi descris sau interpretat in diverse narative mai mult sau mai putin coerente despre alte diverse politici externe ale altor state Europeene. A fost un cu totul alt fel de dezvoltare istorica, complet aparte. Plus este INCA un sistem relativ tinar si in continuuu FLUX, relativ rapid in comparatie cu altele. Deci nu poate fi nici descris nici interpretat in termenii cu care ne sint noua mai familial culturali (prin educatia noastra totusi Europeeana). Chiar si politicienii si istoricii politicieni din SUA recunosc ca SUA "o duce cam slab" re. organizarea sau complexitatea unei adevarate politici externe coerente. De altfel, chiar si politica interna se bazeaza mai mult pe jocul dintre diverse grupuri de interese. La fel, politica externa este mai mult o chestie de moment, de raspuns reflexiv, decit o chestie de "planificare" sau strategii pe termen lung, etc. (atit la Democrati cit si la Republicani). Ca or fi unii mai aprofundat interesati in treburi de poliica externa, ca exista comisii de politica externa la nivelul Legislativului, si Dept. de Stat la nivelul Executivului, ca sint diversi experti consultati/consultanti, la nivelul altor departamente guvernamentale,etc....sigur...dar adesea ele se afla in conflict unele cu altele, chiar in mod clar contradictoriu uneori. Deci nu exista o coerenta specifica. Cind lumea din exterior priveste la America, totusi, ca om, incerci sa cauti "coerente" si "pattern-uri", ca se iti explici ceva care sa faca sens (atit la nivel academic cit si la nivel de "chibitar")...si cind esti confruntat cu o o asemenea aparenta fragmentare, este chiar f. usor, mai ales la nivel de amator, (dar nu numai), sa cazi in "teorii conspirationiste" (care chiar daca suna complet "off the wall" cel putin apar ca au o anumita coerenta interna MAI MARE decit realitatea care este f. fragmentata si chiar contradictorie.)

Astea sint gindurile mele re. orice "politica externa" SUA. Nu zic ca este neaparat rau sau bun. Face parte, la rindul ei, din procesul meu de interpretare al unui sistem cultural si politic, care, oricum ai intoarce-o, este complet ALIEN din punctul de vedere al unui European. Eu chiar cred ca, din pacate, SUA este chiar "misunderstood" in mod masiv/global, si acest lucru are SI unele avantaje, perfect exploatabile la nivelul unor grupuri interesate, dar si unele dezavantaje, care si ele pot fi exploatabile, bineinteles. Nu vreau sa cad in simplism, dar politica externa SUA pare a fi direct si simplu motivata, de consumator relativ"primitiv", pragmatic, care vrea sa fie liniste sa consume, sa se bucure, sa traiasca. Nu are o "moralitate" anume, desi are unele aspiratii catre anumite "ideologii" etice...dar pina la urma tot pragmatismul direct si imediat conteaza. Sigur ca acest lucru da nastere la resentimente, pt. ca in acest pragmatism primitiv intra si inghitirea unor aspiratii mai "idealiste", al unor incercari de "viziune pe termen lung", intra si in conflict uneori cu principiile de baza gen umanism, drepturi umane, etc. Unii chiar o iau cam razna cu grandiozitatile re. "sfere de influenta", gen Kissinger. Dar, ca si pe plan intern, tot asa pe plan extern, totul este pe termen scurt si interes imediat. Asa a fost mereu si tot asa va ramine pt. cel putin viitorul relativ apropiat. Asta chiar in sine aduce o anumita putere de "re-corectare" si echilibrare pe termen mediu a sistemului, deci un nivel de stabilitate. Dar este si supus unor "erori" destul de mari, care, din pacate, pot influenta mari mase de oameni si crea repercusiuni cu totul dezastruoase. Acum, ce sa faca si SUA, e supusa anxietatilor create de globalizare si de datoria externa masiva. Si incearca sa "corecteze", cum poate, pe ici pe colo. Cel mai mare pericol este tot extremismul ideologic. Si, ca de obicei, cind economia tancheaza, extremismul ideologic este in crestere. Si pe intern, si pe extern. Inca se navigheaza ape destul de tulburi in momentul de fata si e cam..."nashpa"...asa ca sa folosesc un termen mai popular. Cam asta e impresia mea. Degeaba ne agitam ca oricum sintem inevitabil dusi cu valul, ba chiar cu "pluta" in unele cazuri (!) si de-o parte si de alta a oceanului Atlantic! Nu ma bag la Asia, ca nu cunosc! (Dar sentimentul "popular" este ca China "trage tzeapa" la America, cu produsele, si ca Japonia, ca creditor important, poate oricind sa-si ceara datoria inapoi!). Iar Kyoto...tot n-are nici-o importanta...d.p.d.v. al omului de rind de pe strada. Intra la "costul... of the manner of doing business." SUA este f. retrograda si conservatoare, pe general, ca natie, nu numai in plan Cerbu!

A CERB

doina, toate bune si frumoase, dar unde intra conspiratia in toata treaba asta? dar evreii si masonii? kiar ka m-ai konfuzat.

doina

Eu la conspiratii politice nu ma pricep chiar deloc, deci nici nu indraznesc sa speculez!

Daca doriti, putem sa speculam (In alt thread!) re. conspiratii re. doctori/domeniul medical/sistemul de sanatate! Aici sint poate mai pe domeniu si am si materiale proaspete, direct de la "Hahvahd" Health System Policies ("cuib" recunoscut de socialisti!)despre chiar discutam mai de curind in alt forum! Cerbule, pregateste-te de Universal Healthcare, eu atita iti spun!

Glumesc!

INDIANUL

Quote from: doinaIar Kyoto...tot n-are nici-o importanta...d.p.d.v. al omului de rind de pe strada. Intra la "costul... of the manner of doing business." SUA este f. retrograda si conservatoare, pe general, ca natie, nu numai in plan Cerbu!
doina te contrazic si te completez in acelasi timp:are mare importanta;am citit undeva ca romania poate vinde aer curat pe bani buni;stii cat? 1 miliard de dolari(cautati pe net ca probabil ca mai este articolul respectiv din ziar);un miliard de dolari nu-i de ici de colo.
ramas bun...

tapirul

well said doina. Cam in jurul acelorasi idei se invart si parerile mele (din pacate io sunt catalogat drept liberal inkuiat, poate tu ai mai multe sanse). America si americanii sunt caracterizati de un pragmatism si un individualism (de care vorbeam si in alta parte) aparte. Care evident ca se manifesta si la nivel de politica externa. Tot american bashing-ul meu se bazeaza nu pe tema ca sunt pragmatici si indiviudualisti (chiar daca cred ca lumea ar fi un pic mai buna daca ar fi mai putin individualisti), ci pe faptul ca pragmatismul lor este wrapped up in tot felul de poleieli scanteietoare dar false (vezi dusul in iraq ca nu mai puteau de grija human rights, etc). Si asta se petrece si la nivel individual, nu numai general. Nu stiu care este experienta fiecaruia cu americanii, dar pentru mine dau senzatia de oameni falsi (fara sa fiu peiorativ, si nu intotdeauna, ci doar in anumite circumstante), care pretind a fi mai mult decat sunt in realitate. Sunt cateva mituri pe care le place sa le perpetuueze (muncitul de dat in branci, dezinteresul, etc) pentru ca le creeaza o imagine socially desirable. Asta apropo de bashing. In rest mai e o lunga lista de alte chestii care nu imi plac la americani (printre ele lipsa de eleganta si de stil, ultraspecializarea ca chestie institutionalizata, si altele).

Intorcandu-ma la ecologie, in primul rand ma declin de la orice pretentie de intelegere a mecanismelor politice ce stau in spatele unor afaceri gen Kyoto et comp. Am atitudinea omuui de pe strada caruia nu ii trebuiesc studii stiiintifice care sa prove ca poluarea exista si ca e potential dangerous si ca e, inca, posibil sa facem ceva. Sa punem totul pe seama soarelui si a evolutiei naturale mi se pare politica strutului (si de fapt nu este politica strutului in realitate, ci pur si simplu faptul ca cei care favor teoriile astea sunt in conflict direct de interese economice cu o "revolutie" ecologica. Perfect uman). Sunt cateva facts care sunt adevarate dincolo de orice validare stiintifica. De la era industriala incoace (cateva sute de ani numai) echilibrul ecologic a suferit un impact major, care nu se mai incadreaza in ritmurile naturale ale planetei. Inclusiv productia de codoi, defrisarea industriala, etc etc etc. Practic fenomene care se intamplau in ere se intampla acum in ani. Common sense imi spune ca nu se poate ca aceste chestii sa nu aiba efecte majore asupra planetei (iar studiile stiintifice sustin ideea), si tot common sense imi spune ca ar trebui facut ceva, si asta repede. Din pacate politicul si economicul merg mana in mana, si ecologia nu poate faca fata.
cre'că, nu ştiu...

victor

Quotedoctori/domeniul medical/sistemul de sanatate! Aici sint poate mai pe domeniu si am si materiale proaspete, direct de la "Hahvahd" Health System Policies ("cuib" recunoscut de socialisti!)despre chiar discutam mai de curind in alt forum! Cerbule, pregateste-te de Universal Healthcare, eu atita iti spun!

Draga Doina - daca ai putea sa dai mai mult insight intru asta - mult mi-ar mai placea mie unul sa te urmaresc. Fara saga.

INDIANUL

hai ca incepu sa-si revna topicul dupa bruierile din ultimul timp;
arpopo tapi ca-mi amnitisi:kyoto prevede reducerea a 6 gaze:dioxidul de carbon, metanul, protoxidul de azot si inca 3 compusi pe baza de fluoruri(dracu le mai stie:erau niste prescurtari alambicate).ei initial stabilisera o reducere de 5.2% dar in final dupa negocieri au ajuns la o reducere de doar 2%.
ramas bun...

tapirul

ai un link la chestia asta? habar nu aveam de un protocol de asa anvergura
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

nu ma descurc cu link-ul ala;eu am auzit la tvr;ziceau ca este cel mai dur tratat legat de ecologie din cele peste 250 existente;in link vad ca zic tot de 5%;nu mai e asa;au rectificat:va fi de 2% reducerea.
editat:gasii,zice la final:CO2, CH4, N2O, HFCs, PFCs si SF6
ramas bun...

doina

Hai, ca daca e vorba de conspiratii, m-am gind si eu la una, direct pe tema!

Nu vi se pare ciudat ca publicarea/publicizarea vilvei create de controversialul raport "The Death of Environmentalism" ("lovitura" chiar din sinul Environmentalistilor, raport chiar fondat pe bani proveniti de la asociatiile cele mai puternice "environmentaliste") a "iesit" chiar in mid-January, chiar inainte de anticipatul posibil "scandal" cu Kyoto?!

http://www.grist.org/news/maindish/2005/01/13/doe-intro/

(aici e comentariul despre raport si are link si catre raport in sine)

Cum vi se pare asta ca "pre-emptive" strike publicistic, ce-i drept, chiar in inima celor direct interesati ca "target audience"(ca pe "majoritatea poporului tot nu-i intereseaza si n-au auzit nici de raport si nu-i intereseaza nici Kyoto)?!

Cind e vorba de "spin" politico-publicistic... :o

von Manteuffel

Quotesi manteuffel ai grija cu etichetarile pe care le arunci ca nu sunt amuzante pentru toti;pana acum nu am prea avut noi doi intersectari in discutii asa ca nu prea vad rostul unor jigniri intre noi 2.
nici nu trebuie sa fie amuzante pentru toti- important e sa fie amuzante pentru MINE :D  :D  :D . intre noi fie vorba, nu m-a angajat nimeni sa distrez forumul asta.
din ultima fraza inteleg ca daca am fi avut idei diferite (si sigur le avem) n-ar fi fost nici o problema sa ne injuram reciproc ?!
in rest nu mi s-a raspuns la nici o observatie. iar despre etichete, hai sa fim seriosi. ia mai citeste aici:
Quoteei aparatorii libertatii, promovatorii democratiei, dusmanii terorismului
astept cu interes inca un exemplu de "manual de manipulare" (suna impresionant, nu?). poate Curzio Malparte?!
in incheiere:
In addition, there have been recent scientific challenges to the idea of carbon credits, planting "Kyoto forests" or plantations to reduce total carbon dioxide output. Recent evidence shows that this may in fact increase carbon dioxide emissions for the first 10 years, due to the growth pattern of young forests and the effect it has on soil-trapped carbon dioxide
a, si titlul topicului e scris gresit (grupul ecologisilor)
Meine Ehre heißt Treue!

INDIANUL

Quotea, si titlul topicului e scris gresit (grupul ecologisilor)
corect:tastatura mea e putin mai veche(am mai zis asta-am si explicat ca nu prea scriu cu litere mari numele ca shiftul din stg e dus;de altfel prin posturile mele mai lipsesc neste litere tot din cauza de taste stricate;bine asta pe langa literele asezate aiurea in cuvinte din viteza tastarii :D mersi ca-mi atrasasi atentia o sa modific).

ce vroiam eu sa spun cu postul meu care iti era adresat:stai extrem de ptuin timp pe rofum si ma indoiesc de faptul ca ai timp sa citesti toate posturile mele incat sa oto fprmezi o opinie;interventia ta nu a fost de a-mi atrage mie atentia ca nu accept alte pareri(pentru ca este evident pe toata lumea ca nu e asa)ci de a-i lua apararea cuiva.. :wink: din motive de prietenie.

Quotedin ultima fraza inteleg ca daca am fi avut idei diferite (si sigur le avem) n-ar fi fost nici o problema sa ne injuram reciproc ?!
nu:ultima fraza ai rasucit-o;tu mi-ai zis ca-s peremist si ti-am atras atentita ca voi trece cu vedera acest fapt ca prima data(eu consider ce ai zis ca o jignire);pe viitor daca te repeti cu astefl de etichetari te asigur ca voi replica;asta ziceam;te-am respectat nu te-am atacat asa ca astept sa te comporti in consecinta...
Quote from: manteuffel
iar despre etichete, hai sa fim seriosi. ia mai citeste aici:
pai tocmai sa fim seriosi dar sa fim si atenti si corecti;eu am facut o etichetare la adresa unui popor privit ca popor nu a unui individ separat;etichetare bazata pe actiunile externe ale americii;ce nu observi tueste faptul ca etichetarea ta nu se referea la america sau la congo sau la romania:ma viza pe mine;eu nu te-am etichetat pe tine ci o tara iar tu ca raspuns ma etichetezi pe mine.

cu manualul de manipulare:lasa netul de o parte si citeste mai mult:exista intr-adevar asemenea carti cu exact acest titlu;ca suna impresionant sau nu, nu e treaba mea;aceste carti exista;iti dau si exemple:

Henri Pierre Cathala - Epoca dezinformarii(tipul a fost amiral francez si stie foarte bine ce vorbeste)
apoi exista cartile scoase de Vladimir Volkoff:"tratat de dezinformare" si "dezinformarea arma de razboi"
alta carte cu exact titlul ala de care ziceai tu este urmatoarea:R.V.Joule & J.L.Beauvois "Tratat de manipulare"
la noi au aparut in romania cartile scrise de generalul in rezerva Gheorghe Aradavoaice(un tip extrem de respectat).

aceste carti sunt in biblioteca mea si le-am citit;stiu despre ce vorbesc cand vorbesc;nu te mai lua dupa unul si dupa altul daca nu ma cunosti.[/quote]
ramas bun...

doina

Indianule, daca te intereseaza subiectul dezinformarii, ce parere ai despre Source Watch (formerly Disinfopedia)?

Nu vreau sa "flamez", intreb mai mult din curiozitate.

Parerea me e ca depinde cine e target audience pt. orice grup de interes, si cine face spin-ul. Nu cred ca exista (sau este posibila) o dezinformare "globala", generalizata, sau "pe scopuri de lunga durata" in ziua de azi, (si nici nu cred ca ar avea vre-o utilitate practica o asemenea dezinformare "globalizata"), ci mai mult un fel de diverse "lupte" intre diverse dezinformari si spin-uri pe diverse grupuri de interes, pt. utilitati practice de moment. Dar asa se vad poate lucrurile din SUA actuala intens mediatizata, post-razboi rece. Nu ma indoiesc ca altii care au trait ca adulti in alte timpuri si locuri au alte perspective. In final, este vorba de perceptie individuala, cred eu, ca asta este target-ul final in orice dezinformare, indiferent de subiect sau scop. Deci, intr-un fel, bineinteles ca sintem toti potential susceptibili la dezinformare, depinde de ce ne doare sau ne intereseaza in acel moment specific. Si cu cit sistemul in care ne miscam este mai opac (mai lipsit de transparenta, mai "inchis"), cu atit discomfortul creste re. teama de dezinformare si dezinformarea are poate putere de penetrare mai mare. Pe de o parte, este bine ca Netul s-a extins in mod fulgerator peste tot, dar, bineinteles ca si el a devenit mediu de dezinformare, chiar cu bruiaj potential mai mare. Si cu bietul nostru creier atacat de "informatii" din toate partile ale caror verosimilitate nu avem cum sa o "verificam" prea usor, uneori vrem sa ne refugiem intr-un mediu mai "blajin", cel al conceptelor aparent mai "clare", al "meme"-lor, poate. Ori cum o intorci...riscul paranoiei creste oricum...Traim intr-un timp paranoic, ce sa-i faci? Poate era mai bine in era "isterica" a sec. 19. (Acest ultime fraze sint o parafraza a concluziei unei lectii de psihiatrie pe care am auzit-o eu demult, culmea!, pe vremea comunismului, in Romania, cind eram studenta inca...mi s-a parut extrem de "subversiva" la vremea aceea! Daca nu ma insel era prof., sau asistent pe vremea aceea poate, Ionescu la Spitalul fost 9! Ce o mai face si el acum, ma intreb? O fi iesit la pensie?)

laurad

Din pacate a ''iesit la pensie"...de tot. Talentat si nebun om!
Si eu imi aduc aminte de el cu placere, eu l-am prins profesor, tinea niste cursuri de psihologie facultative.
"Cel ce e singur in el insusi este insotit."

doina

Ce repede trec anii...! (re. prof. Ionescu).

Ca un "aside" (psihiatric), eu, tot in egoismul meu, tare as vrea ca si Dr. Vlad Stroescu (fost participant Imed si mai recent admin. pe "Rezidenti psihiatrie") sa aiba posibilitatea si interesul sa vina din cind in cind si aici in Vizuina!

Dar iar digresez off topic...si nu vreau nici sa-l supar pe Indian nici sa creez haos in forum!

Inapoi la Ecologism!

Qvadratus

Ca personaj feminin este absolut imposibil sa nu creezi haos in Acest Loc Foarte Ordonat.. :P

INDIANUL

Quote from: doinaDar iar digresez off topic...si nu vreau nici sa-l supar pe Indian nici sa creez haos in forum!
asa scortos par?ca ma supar asa repede?daca este o informatie interesanta poti s-o bagi oriunde pe forum nu conteaza asa mult daca esto offtopic(in afara de topicele ultraspecializate cu plecatul din tara unde am vazut ca tapi tine sa fie la obiect postarile).nu am apucat sa-ti spun :Bine ai venit! doina si ne-am imbogatit cu niste puncte de vedere interesante;spor la postat.

Acum de ecologie:la noi in Romania facand abstractie de numele amuzant al ministrei mediului (Sulfina Barbu) am citit azi un articol super interesant in Formula As(de altfel ziarul care s-a ocupat intens de campania anti-rosia montana-am decupat si eu taloane pentru campania anti si le-am trimis;am strans semnaturi de la toata familia si apoi am plecat prin bloc la cules de semnaturi;am strans vreo 10;asta e important sa facem ceva concret si mai putina vorba).Imi place ca noul guvern acum la inceput(ca dupa aia mai vedem)este foarte pornit pe problemele ecologice-au interzis vanatul de ursi in primavara asta si alte masuri;link sa va dau catre revista pe net nu pot acum;peste 2 saptamani ca la aia apare pe net ziarul dupa 2 saptamani dupa ce a aparut ca tiparitura.
ramas bun...

A CERB

Quote from: von Manteuffel
Quotesi manteuffel ai grija cu etichetarile pe care le arunci ca nu sunt amuzante pentru toti;pana acum nu am prea avut noi doi intersectari in discutii asa ca nu prea vad rostul unor jigniri intre noi 2.
nici nu trebuie sa fie amuzante pentru toti- important e sa fie amuzante pentru MINE :D  :D  :D . intre noi fie vorba, nu m-a angajat nimeni sa distrez forumul asta.
din ultima fraza inteleg ca daca am fi avut idei diferite (si sigur le avem) n-ar fi fost nici o problema sa ne injuram reciproc ?!

intzeleg, mantoifel, ka nici pe tine nu te impresioneaza amenintzari ku koprolalia. :twisted:

Qvadratus

olde phart
:ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL  :ROFL
De-i al tau e-al tau, trebuie sa recunosc.............
Esti in definitiv si la urma urmei un om de valoare si dai dovezi certe pentru a demonstra asta!

A CERB

gee, thanx, man! coming from you, it is a compliment!

Qvadratus

Dar cum ti s-ar parea daca as fi schizo (mai mult decit sint acum, evident  :P ), si ce am scris mai sus ar veni numai  din partea uneia dintre personalitatile mele multiple... haiiii ?

A CERB

kiar shi asha, eu sunt modest si ma multzumesk ku putzin.

INDIANUL

Quote from: olde phartntzeleg, mantoifel, ka nici pe tine nu te impresioneaza amenintzari ku koprolalia. Twisted Evil
prefer sa fiu coprolalic olde phart, decat coprofagic ca tine  :wink:  :lol:
ramas bun...

Furnika

Iubiti-va si inmultiti-va.

A CERB

(de)flauar pauarrrrrr! hai sa imbratisham copaci si sa iubim natura.

A CERB

lucisandor

Adevarul e ca, daca se exporta, e cam de kk masura, si cred ca Japonia e mai aproape decit Calif.

Qvadratus

Nu stiu, dar mie ecologismul ca doctrina politica mi se pare una incompleta, deoarece se limiteaza la paternul de "reactiv" si nu de "activ orientat" asociat cu cel de"progresivitate directionata". Nu vad in ecologism o solutie in plan politic, ci doar un conglomerat de idei doctrinare care, este bine sa fie preluate din mers de cei care sunt constienti ca nu orice evolutie este neaparat un lucru bun.
Nu inteleg de ce ecologismul de exemplu, se limiteaza de multe ori numai la aspecte de genul poluarii industriale, cind ar putea sa-si asume si valente de orientare culturala sau sociala, in felul asta avind mult mai mult de cistigat sub raportulm impactului formator de opinie.

INDIANUL

Quote from: a cerbplange envaironmentalishtii...
stii care e faza cu adevarat amuzanta?ca eu nu plang ci il astept pe fiu-tau sa planga in hohote ca ce tara poluata si mediu inconjurator distrus i-a lasat tac-su. :D
Quote from: qvadratusNu stiu, dar mie ecologismul ca doctrina politica mi se pare una incompleta, deoarece se limiteaza la paternul de "reactiv" si nu de "activ orientat" asociat cu cel de"progresivitate directionata". Nu vad in ecologism o solutie in plan politic, ci doar un conglomerat de idei doctrinare care, este bine sa fie preluate din mers de cei care sunt constienti ca nu orice evolutie este neaparat un lucru bun.
Nu inteleg de ce ecologismul de exemplu, se limiteaza de multe ori numai la aspecte de genul poluarii industriale, cind ar putea sa-si asume si valente de orientare culturala sau sociala, in felul asta avind mult mai mult de cistigat sub raportulm impactului formator de opinie.
postare gen "gazeta partidului": si propui ceva sau numai dezbati la nivel metempsihotic metafizic ideatic precum "nea nelu"
Quote from: a cerbplange envaironmentalishtii...
de la un tip care de abia mai leaga 2 vorbe in romaneste poantele gramaticale nu prea sunt gustate.poate cand mai vii prin tara iti iei in america o gramatica a limbii romane si niste carti de literatura romana(desi multi altii plecati in state de foarte mult timp vorbesc fluent si corect romana-exemplu personal-vara-mea si xemple pe forum:tapi,original tup si altii.
ramas bun...

A CERB

kreka you're losing it big time. get a grip!

Qvadratus

Quote from: INDIANULpropui ceva sau numai dezbati la nivel metempsihotic metafizic ideatic precum "nea nelu"

In periada inceputului anilor 90 am fost ecologist, daca e s-o luam pe a' dreapta. In timp ecologismul m-a dezamagit din punct de vedere doctrinar, deoarece nu oferea prea multe solutii.
Cred ca mai viabil este un ecologism bine sustinut de organizatiile societatii civile, ca factor de presiune asupra politicului. Un partid de orientare ecologista nu cred ca va cistiga niciodata suprematia, sau macar sa se apropie cit de cit de asa ceva, in conditiile unei civilizatii percepute cit de cit ca fiind stabila. Cred ca ar trebui sa vina cine stie ce catastrofa extraordinar de nasoala sau sa se degradeze extrem de mult conditiile, ca sa se intimple invers, ori asta ar insemna ca lucrurile deja au ajuns mult prea departe pentru a fi corijate cu efecte rezonabile.
Tu degeaba te infoi precum curcanul, dar doctrina sa stii ca e un lucru esential, atinci cind vrei sa atragi de partea ta oamenii. Cu atit mai mult cu cit doctrina trebuie sa aiba la baza o conceptie, iar ceea ce lipseste in primul rind ecologistilor este o conceptie, iar de gradul ei de integrare ce sa mai vorbesc.
Ecologismul este extrem de necesar, dar repet, nu ofera solutii si din pacate nici nu-si propune sa ofere solutii la nivelul societatii, preferaind de multe ori proleme punctuale, deoarece e mai simplu sa te referi la ele lasind in seama altora rezolvarea lor. O solutie trebuie sa includa multe variabile si, din pacate cei mai multi dintre ecologisti refuza includerea acestor variabile in calcul.
Deocamdata singura sansa a unui ecologism viabil (mai ales in Romania, ca pe mine asta ma intereseaza), o vad in organizatiile societatii civile. Rolul Administratiei centrale de Stat si al factorilor politici de decizie, l-as vedea deocamdata acela de a facilita aglutinarea indivizilor in jurul unuor asemenea organizatii, pentru a le face in primul rind viabile si functionale. Debea dupa ce impactul existentei unor asemenea organizatii ar reusi sa se propage suficient de bine pe orizontala in societate, generaind o stare de fapt si anumite conditii propice, vad eu viabila organizarea ecologismului in suprastructuri de tip politic.
Pur si simplu in acest moment lucrurile dupa parerea mea asa stau. E frumos si mirific sa discuti despre Kyoto si diversele efecte ale poluarii industriale in baza unor studii platite cu bani cistigati tot din activitatea industriala.
Ce te faci cu locurile de munca ? Ce te faci cu suprapopularea si deficitul de resurse sau cu subpopularea si deficitul de viitor, ce te faci cu nivelul de educatie si ce te faci cu mecanismele sociale incapabile sa promoveze si sa impuna o atitudine, lucrurile astea ecologistii prefera sa nu le abordeze si, de aceea nu prea se uita multi la ei.
Daca e sa ma refer la suprastructura politica, mult mai viabil mi se pare ca in cadrul actualelor scheme de conducere a societatii, sa existe sensibilizare pentru aceste probleme, deoarece oamenii care apartin acestora sunt mult mai capabili sa includa ideile ecologiste in conceptiile si doctrinele lor.

INDIANUL

SALVATI ROSIA MONTANA:

www.rosiamontana.ro

www.rosiamontana.org  (mai detaliat).

SALVATI DELTA DUNARII(aveti si o petitie on-line daca vreti sa semnati):

http://www.ziua.ro/delta.html
ramas bun...

INDIANUL

Sa va uitati la Realitatea Tv lunea(de la 13.15-cred)si sambata(reluare de la 20.15) la emisiunea lui Mircea Vintila: "O Tura De Aventura":e super.cea mai buna emisiune romaneasca de turism si calatorii.de fapt cred ca e sigura.trasee frumoase, prezentator simpatic spre deosebire de tembelul de frate-su(George).Merita sa va uitati!
ramas bun...

GirlInterrupted

Cu mentiunea ca il cheama Marius Vintila, din cate stiu eu!  
 Eh, dar pt un ascultator de muzici de un anumit gen, nu e neobisnuit sa confunde numele, nu?  :lol:
The older i get, the more life starts to make sens, and the less I care...

INDIANUL

corect :thumbsup .e marius nu mircea.(vb de mircea vintila sa ascultam cantecul "bricheta lui fanel"? :wink: )
revenind la emisiune:care o urmariti?ce ma enerveaza la ea:stau si astept mult emisiunea si incep papagalii realitatii sa bage stiri, sport, vreme ,reclame astfel incat emisiunea dureaza  in fapt doar 30 minute.dar frumoase.
pacat ca atunci cand a facut traseul voineasa-vidra-obarsia lotrului nu a aratat cum a ajuns de acolo la rm. valcea.sunt 2 posibilitati:sau o iei pe unde ai venit sau ajungi direct pe un drum cam nasol fix la polovragi taind pe scurt muntele in linie dreapta.aporpo stiti ca pestera de la polovragi are vreo 10-12 km si iese la lacul(raul nu mai stiu)galben pe langa voineasa?
ieri seara a fost in delta.
ramas bun...

INDIANUL

hmmmm:incep sa ma calce pe nervi astia de la realitate:45 de minute ocupa emisiunea aia si nu au bagat-o de vreo 2 saptamani:ba baga editiis peciale, ba prelungesc stirile.
am mai descoperit una:misterele carpatilor pe tvr 2ultima data a fost cu lacul  Sf. Ana-parca vinerea e.
daca mai stie cineva emisiuni de calatorii pe posturi romanesti sa posteze aici sa stiu si eu.sanchiu.
ramas bun...

Furnika

Depleted uranium (DU) si "razboiul murdar" (treceti de primul link din pagina):
http://www.llrc.org/du/duframes.htm

INDIANUL

yesss.ceva bun se mai intampla.ucrainenii suspenda temporar lucrarile la bastroe.un ministru de-al nostru considera asta echivalent cu "intrerup".sa vedem cat de mult le-or intrerupe ca sunt cam maricei sa ne luam cu ei in gura.plus ca le-au ramas niste bombonele nucleare de la sovietici.
oricum eu un pas mare.
sper sa se miste ceva si la rosia montana altfel ne trezim cu muntii mutati din loc.momentan se popularizeaza ideile rosiei montane in randul tinerilor cu festivaluri de muzica:
http://www.rosiamontana.ro/fanfest/ro/home.htm
e adevarat ca a trecut dar atunci am uitat sa-l prezint.
ramas bun...

aesira

se mai face ceva cu ecologia asta?eu de cand am venit in buc,am inceput sa o iau mai in serios la modu in care pe drumul dinspre regie spre fac ma cam ploua cateodata cu niste picaturi cam dubioase existante numai pe partea stanga a drumului,care provoaca o stare de nesiguranta mergend pe strada ... si in plus aerul  care e cam de nerespirat si precizez ca nu sunt deloc nerabdatoate sa vina prea calduroasa vara

von Manteuffel

Am crezut ca vreun vajnic ecologist de pe aici va protesta, dar...
Ma intreb daca se intampla in SUA, cate minute treceau pana cand aparea primul post furibund pe forum? as paria ca sub 5....
in cazul in care mai era nevoie sa se vada ce mare branza e Protocolul de la Tokyo fara China...cititi articolul...

QuoteHARBIN, China - Experts warned Tuesday that dangers from a huge chemical spill in this northeastern Chinese city could last for years because of toxins — including cancer-causing benzene — imbedded in ice and mud at the bottom of the Songhua River.

ADVERTISEMENT

Their concern came as city officials in Harbin and down river in Russia's Far East, where the 50-mile-long chemical slick was headed, sought to reassure residents their tap water was clean.

"Harbin's water is now safe to use and drink," Xiu Tinggong, vice director of the city's health inspection bureau, said on local state television. "Everybody can rest assured."

In Khabarovsk, Russia, a top environmental official drank a glass of tap water on television to show his confidence in its purity. Officials estimate the benzene spill flowing from the Songhua into the larger Heilong River, called the Amur in Russia, should reach the border city around Dec. 10-12 — or sooner.

Water was shut off for five days in Harbin, the capital of the northeastern province of Heilongjiang famed for its annual winter ice festival, after the Nov. 13 explosion at a nearby chemical plant. The blast, which authorities said killed five people, spewed 100 tons of benzene and related toxins into the Songhua, which passes through Harbin and provides most of the city's drinking water.

Running water resumed Sunday for Harbin's 3.8 million people, but many residents said they were sticking with bottled water. In parts of the city, water from taps ran dirty.

"We still can't be sure that it's safe," said bank worker Sun Ning as she loaded a shopping cart with bottled water at a supermarket. "It's not that we don't trust the government but we are still not totally at ease."

At Jinshan Restaurant, chefs were busily stuffing and wrapping meat and vegetable dumplings — but steaming them with bottled water.

Water is again coming out of the tap, "but we don't dare use it," said chef Jin Zhonghua. Jin said he lines up each morning before 9 a.m. to fill bottles from a water truck.

In Russia, the Emergency Situations Ministry said the pollutants could affect 70 Russian cities and villages with a total of over 1 million residents along the Amur River. A spokesman for the World Wide Fund for Nature said the river faced "ecological catastrophe" from the chemical slick.

"There will be an effect on nature — plants and fish will die — and economic damage," said Ilya Mitasov, a Moscow-based spokesman for the environmental group.

The pollution will result in widespread fish deaths and force residents and industries to search for alternative sources of water, he told The Associated Press by telephone.

The only way to get rid of the toxins is evaporation, but water temperatures would have to be 68 to start that process, Mitasov said. Currently it's about 50 degrees, and there is ice on some stretches of the Amur River, which ultimately feeds into the Sea of Okhotsk.

"The benzene will remain in the ice until spring, and the (situation) will be dragged out," Mitasov said.

Zhang Qingxiang, professor of environmental studies at Shanghai's East China University of Science and Technology, also warned that the Songhua's spring thaw could bring another wave of benzene contamination.

Authorities "should pay much attention next spring when the ice is going to melt," Zhang said.

Even more serious were pollutants absorbed into the riverbed, including by aquatic plants and micro-organisms, Zhang said. Declining water quality could take 10 years or more to recover, he said, time enough for fish to introduce benzene into the food chain.

"This is going to break the ecological balance," Zhang said.

Although Chinese media has reported little about the possible long-term effects, fish and other aquatic products from the Songhua were being kept off the market.

Chinese newspapers said a team of environmental officials from Khabarovsk, a city of 580,000, were meeting with Harbin officials Tuesday. Russia planned to switch off running water and airlift activated carbon for use in water treatment facilities to help absorb the spill.

China's communist government has apologized to Russia — as well as the Chinese public — over the spill. China's Foreign Ministry said Beijing would do what it could to prevent the incident from harming friendly ties with Moscow.

Despite complaints of lying and attempts at concealment, authorities have defended their handling of the spill. While officials have promised greater accountability over health concerns like bird flu, they fear the unrest embodied by growing protests over corruption and inaction against pollution.

Harbin's disaster also highlighted the costs of China's breakneck economic development, which has lifted millions out of poverty but left environmental protections in shambles.
Meine Ehre heißt Treue!

INDIANUL

Sincer mi se falfaie daca se intampla in China sau in Sua sau in Congo.important e ca se intampla.si trebuie luate masuri la nivel international in astfel de treburi.cu sanctiuni.
nu am protestat pentru ca am alte treburi zilele astea si nici stirile nu le prea mai ascult.oricum e bine ca ai protestat tu.
ramas bun...

A CERB

yeah, hai sa protestam! let's nuk'em all.

INDIANUL

tie iti da voie nen-tu bush sa protestezi abia dupa ce-si incheie mandatul, asa ca protestul tau nu se pune.
ps:
Quote from: cerbullet's nuk'em all.
si asta e tot poluare:radioactiva.asa ca inca o data tu nu ai voie sa protestezi.
pps:vezi ca vine iarna si tribul ma bate la cap ca de craciun vor sa manance cerb la protap,cu masline si cu mar in gura :lol:
ramas bun...

kogayon

INDIANUL

pt unii mai vechi pe aici da.
pt unii mai noi care se baga in seama aiurea nu.
ramas bun...

tapirul

cre'că, nu ştiu...

stefan

Nu e banc, e imaturitate intelectuală.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

INDIANUL

ramas bun...

tapirul

nu, io ma refeream numai la faptul ca indianul a uitat sa mentioneze grupul reprezentat de stefan, useri mai vechi care se baga in seama aiurea.
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

lasa-l in plata Domnului.s-au mai schimbat oamenii pe aici de cand au intrat(unii cu care m-am certat de-a lungul timpului,acum vorbesc si constat ca-s oameni chiar interesanti si inteligenti), numai asta bate campii in stilul lui specific.ce poti sa-i faci?asa e, asa moare.de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.
ramas bun...

tapirsis

Deci
(ca asa incepe romanul orice propozitie)

Radu Mazare, primarul (sau fostul primar, nici nu mai stiu) al Constantei se pare ca a invins (desi, iata, el e din PSD, PSD e in opozitie, dar el a invins, paradoxurile made in Ro).

Despre ce este vorba
In parcul Tabacariei din Constanta a obtinut o concesionare pe o parte de teren ca sa-si traga mall. Lucrurile taraganeaza de cel putin 1 an.

Populatia pro-mallista (ca cica a facut un sondaj de opinie printre cetatenii CT, oameni cu bani, ca doar sunt navigatori), au dixit : Noi vrem MALL, nu vrem pamant! Vrem un loc unde sa ne cheltuim banii, nu sa ne ciripeasca pasarelele! Vrem un loc unde sa ne trimitem nevestele, ca sa mai scapam de ele de acasa, etc etc etc

ONG-urile ecologiste au protestat timid si apoi s-au dus sa se certe care e mai verde.

De sambata trecuta au inceput sa defriseze copacii din parc ca sa pregateasca fundatia pentru magaoaie.

De nervi, ca alte instrumente de lupta nu mai are, unul dintre cetatenii ANTI-MALL a compus urmatorul

"Blestem al Copacilor taiati"
Anatema lemnului. Fie ca sa nu aveti niciodata parte de umbra in arsita verii; fie ca sa inghetati in toiul iernii in mijlocul padurii fara sa puteti sa faceti un foc; fie ca sa nu vi se aprinda chibriturile; fie ca pixul sa nu vrea sa scrie pe hartia lucioasa; fie ca mobila sa va fie mancata de carii; fie ca hartia igienica sa vi se transforme in hartie abraziva;  fie ca scaunului de lemn pe care stati sa i se rupa picioarele; fie ca usile voastre de lemn sa ramana inchise pentru voi pentru totdeauna; fie ca mana cu care ati taiat copacii sa vi se faca de lemn si sa se transforme in turba, inca in viata fiind; fie ca visele sa va fie bantuite de crengi care cresc continuu, va taie suflarea si va frang coastele; fie ca lemnele cosciugului sa putrezeasca inainte de a intra in groapa si sa nu va gasiti linistea nici pe lumea aceasta, si nici unde va veti duce, acum si pururea!"

Noi ne gandeam ce-ar fi sa facem niste fluturasi si sa-i lipim pe toti copacii care au ramas in picioare

Poate, totusi...lu vreunu i-o fi frica... macar la muncitorii de la defrisari...
Va fi bine!