News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

nici Elvetia nu mai e ce a fost...

Started by manolo, January 11, 2005, 01:10:01 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

manolo

duminica asta, adica 9 ianuarie, m-am intors din Germania catre Italia. Normal ca am trecut prin Elvetia. Ajung frumusel la Basel, unde imi iau bilet la trenul pentru Milano. Idioata de la ghiseu imi ia banii (un purcoi), dar nu imi spune ca s-ar putea sa fie probleme...

Ies eu in gara, mai aveam ceva timp, ma plimb un pic, in sfarsit, cu vreo 20 de minute merg pe peron. acolo, era inca un alt tren, ce trebuia sa plece deja. sta, sta, nu pleaca. la un moment dat, coboara toti calatorii din el... intreb si eu in germano-engleza mea pe un nas care era treaba, unde e trenul de milano si imi spune ca nici macar asta nu pleaca, d-apai cel de milano sa traga in gara. cica nu aveau curent pe jumatatea de vest a trenurilor din Elvetia. nu stia daca era chestie de generator sau de cablu... m-a dus gandul imediat la chestia aia cu furtul portilor de la aeroportul din Iasi...

mai astept aproape o ora. in timpul asta, nici un mesaj... ma hotarasc sa ma intorc la ghiseu, ma uit pe un computer sa vad ce alte posibilitati am. ma duc la ghiseu cu o varianta. aceeasi madama imi spune ca si varianta mea era anulata, asa ca imi da prin Zurich. bineinteles, trebuie sa platesc o diferenta, ca e mai mare distanta. vroiam sa fac scandal, dar mai erau 5 minute pana pleca trenul, asa ca am renuntat.

dar cu adevarat roman m-am simtit in Zurich, unde trenul a ajuns cu intarziere, dar se vorbisera intre ei si cel de Milano l-a asteptat 10 minute... asa ca am ajuns cu chiu cu vai inapoi in Italia...

ce-i drept, in trenul de la Basel la Zurich isi tot cereau scuze prin interfon... slaba consolare... bine macar ca peisajele erau superbe, lacul Zurich extraordinar, ca si Lugano si Como... asa am vazut eu Lombardia, ca nu o aveam in plan... si juma de Elvetie...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

rocsa

Eu din fericire n-am avut nevoie sa calatoresc cu trenul care este extrem de scump. Ieri mi-a povestit o colega de weekendul petrecut la schi, a costat-o mai mult biletul de tren decat cazarea, masa si o zi de schiat.
Am colegi care fac naveta si nimeni nu s-a plans de punctualitate. Daca ai fi zis de partea franceza sau italiana a elvetiei nu m-ar fi mirat nimic, dar de cea germana...Cum spunea bunica: nimic nu mai e ce-a fost maica si cata dreptate avea

manolo

eu scump, nescump, tot trebuia sa ajung inapoi. de altfel, nu e mare diferenta fata de francezi. cand am fost la Strasbourg, am plecat din Torino cu TGV pana la Chambery, apoi cu un personal pana la Lyon si cu un tren mai rasarit un pic pana la Strasbourg si am dat 60 de euro. Ori de la Torino pana la Basel a fost 63 de euro si de la Basel la Freiburg inca 11. Asadar, nu cu mult mai scump...

Ce parte germana.... ca mi-am adus aminte. Dupa ce mi-am printat prima solutie, am zis sa mai vad si altele, ca o vedeam cam ametita pe aia de la ghiseu. Si hop minune, ca deja prima mea oferta avea deja anuntata 15 minute intarziere, asadar pierdeam legatura in urmatorul oras... macar frumos ca el, computerul, imi spunea. proasta de la ghiseu, cu o privire total pierduta, nu mi-a spus nimic...

singurul lucru odihnitor pe tren a fost tacerea. asta pana in partea italiana, unde m-a luat din nou durerea de cap de la cat pot sa vorbeasca astia... si eu am logoree, dar nu in halul asta... mult, tare, prosteste, fara limita...vreau inapoi in germania, unde e liniste, curat si bine.... mai am de asteptat doar pana la vara, cand ma intorc...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Furnika

Mie i-au cerut banditii 110 euro de la Brussels pana la Strasbourg tur retur, trebuia sa imi iau niste carti de la un amic. Catile faceau vreo 10 euro cel mult. Asa ca am renuntat la idee.
In schimb am mers cu Eurostarul in alta directie. M-a costat o gramada de bani pt ca m-am trezit in utimul moment sa iau biletul (nici nu vreau sa imi aduc aminte cati bani am dat) iar serviciile au fost execrabile, nu tu o apa minerala ceva, doar un bar in tren cu niste produse de cateva ori mai scumpe ca in oras. Iar interiorul cam ca la noi la acceleratele de clasa I. M-au dezamagit cu eurostarul lor, ce-i drept a mers foarte repede si lin.
A...si plin de macaronari, astia sunt peste tot, e ceva de speriat in curand o sa se uniformizeze populatia din europa si balanta arabi+magrebieni vs. italieni.

rocsa

Ieri s-a intors al meu in sfarsit si l-am asteptat la aeroport. Dupa ce ca ajunsesem cu 15 minute mai devreme a trebuit sa astept 2ore pentru ca avionu avea intarziere. La Zurich unde a schimbat, au intarziat pt ca au descoperit baietii ca unul din motoare nu mergea. Juri ca se intampla-n Romania nu alta

Furnika

E foarte bine asa. Bine ca nu au descoperit defectiunea la 5000 m altitudine.

manolo

acum, teoretic, puteau sa zboare si fara un motor. depinde daca avea 4 sau 2. cele cu patru sunt proiectate sa zboare doar cu 2 si chiar numai cu 1...

daca insa avea doar 2, e intr-adevar periculos...

oricum, din ce vad, s-au prostit si elvetienii de tot. daca mai urmeaza sa isi strice si retetele de ciocolata, chiar ca putem sa ne luam gandul
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

von Manteuffel

in februarie 2003 am venit de la Lisabona cu escala la Zurich cu Swiss Air(bilet platit de UE...). aveam cam o ora si jumatate intre avioane.
aterizam la Zurich si incepem sa stam in avion fara sa coboare nimeni. dupa vreo 10 minute se anunta ca sunt probleme cu conectarea la terminal si ca vor aduce o scara in spatele avionului. dupa alte 20 de minute (eu deja tropaiam) se anunta iar ceva (intaii in germana dar am inteles "warten"- adica "wait") si am facut spume. cu vreo 40 de minute intarziere am coborat...la autobuz (evident, nu mai aveam acces direct prin terminal in aeroport) si ne-a luat fain frumos pe toti ducandu-ne tocmai la dracu in praznic. fuga prin aeroport (noroc ca nu e prea mare dar totusi...) si ajung cu sufletul la gura la cursa de Bucuresti...care intarzia din cauza cetii. eram Salvat!!! (numai gandul ca stau cateva ore la Zurich unde era 10$ un sandvis mic imi dadea fiori).
in drum spre casa m-am gandit: daca nu se potrivea terminalul la un avion Tarom ce as fi spus?
Meine Ehre heißt Treue!

A CERB

Quote from: von Manteuffel
in drum spre casa m-am gandit: daca nu se potrivea terminalul la un avion Tarom ce as fi spus?

nika, ai fi vandut portokalele shi ai fi semnat "fratii karamazov"
Smile! It confuses people!

manolo

e clar, vine apocalipsul. iar le-a taiat cineva curentul la elvetieni. ieri dupa-amiaza, cefereul lor SBB nu a circulat deloc vreo cateva ore, trenuri oprite in camp, vaca milka ii privea tacticoasa pe calatorii iesiti din trenurile imobile, elvetieni mai mult sau mai putin calmi se intrebau cine le va plati otelul de 4 stele si alte asemenea... macar de s-ar fi blocat toti pe malul lacului Zurich, ar fi fost ceva...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

originaltup

referitor la elvetieni, ieri am dat peste un articol in National Geografic in care era o informatie care m-a socat.
Ghiciti din ce an voteaza femeile in Elvetia?





Raspuns:
1971
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

da, bre 70's, nu prea inteleg de ce te miri.
Smile! It confuses people!

originaltup

pt tara civilizata care se presupune ca e a ramas foarte in urma la acest capitol (in US femeile voteaza de pe la 1920 de exemplu, si nu cred ca si fie prea multe tari europene peste 1960)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

manolo

hmm, v-am zis eu ca vine apocalipsul. si azi, joi, in partea vestica a tarii, adicatelea exact unde s-a intamplat si cand eram eu in drum prin Elvetia in ianuarie, iar a picat corentul. canci trenuri din nou! cica au platit helvetii la taxiuri adevarate averi.asa le trebuie, mama lor de misogini!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

rocsa

eu n-am locuit ca astia in mai multe tari ca sa pot face comparatia, dar ma intreb ce motiv am cu fiecare zi care trece sa strig: ELVETIOOO TE IUBESC !!!
Poate si pt ca in fiecare zi cand ma avant printre masini cu bicicleta remarc ca nu rontzai nisip si praf si nici fum de esapament nu inghit cu toate ca stau la semafor in curul masinilor, nu exista gropi ca in romania sa-mi zboare walkmanul de la urechi. Soferii au o rabdare nemasurata mai ales ca mie-mi place sa trec pe rosu cand ma grabesc. In Bucuresti era o corvoada sa ajung de la un parc la altul cu bicicleta. Nu mi se rupe inima la fiecare colt de strada vazand cate o potaie jigarita si trista in cautarea stapanului care nu va mai aparea vreodata. Batranii sunt simpatici nu morocanosi,nu-i vezi preocupati de pretul parizarului de la o piata aflata la celalalt capat al orasului. Lumea are foarte mult bun simtz si asta am remarcat-o in tramvai pe vremea cand calatoream cu mijloacele in comun. A trebuit sa alerg sa-mi fac acte: permis de munca(am 2 locuri de munca si deci am avut dublu de rezolvat, doar intr-o singura zi am gatat), permis de sejur, exonerari de taxe(adica pomana de la stat), n-am dat peste cucoane isterice care sa aiba placerea deosebita sa te tortureze cu betzele-n roata de care dispun. De la un ghiseu la altul ai programare la cutare ora, totul e strict facut sa-ti usureze drumul. Lucrez si la un centru de sanatate si stiu cum sunt tratate persoanele in varsta, persoanele neajutorate fara mijloace financiare. Sunt tratate in primul rand cu respect.
Cand o sa fiu dezamagita de sistem, o sa va anunt si eu, deocamdata VIVA ElVETIA !

stefan

Vivat!

Renunţă la walkman şi trecutul pe roşu când eşti pe bike. Se pare că influenţează pozitiv durata si calitatea vieţii.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

rocsa

in general lumea e disciplinata pe sosea, nu-sh ce ma apuca pe mine cateodata sa fac pe desteapta cand ma grabesc. Probabil sechelele din romania, dar o sa ma vindec. In ceea ce priveste walkmanul nu renunt in ruptu' capului chiar daca mi s-a cam aplecat de la Directia 5 (nu prea se gasesc casete pe-aici).  Imi acopar clapaugele, sunt sensibile

manolo

treci la cd-player sau mp3 player. s-au ieftinit tare de tot, sunt minuscule si incap destule piese pe unul, chiar de 256 sau 512 mega.
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

rocsa

Cd-player am dar nu suporta socurile fie ele usoare, l-am primit demult, nu are protectie antisoc iar mp3player nu mi se parca inca ieftin, sa iau eu primul salariu si mai vad...Deocamdata fredonez cu ardoare: Tot ce vrei...poti sa ai, sunt numai pt tine, sunt de partea ta!...la laaaa

Furnika

Eu ascult Mihaela Runceanu. By the way am observat ca cele mai tari telefoane si cele mai bune ipoade le au algerienii, congolezii si altii ca ei si nu bastinasii. Se pot trage niste concluzii de aici.

rocsa

Aveam si eu acasa M Runceanu o ascultam la pick-up.

tapirul

misto. Ia atunci pick-up-ul pe bicicleta, ce zici? :P
cre'că, nu ştiu...

manolo

nu, ca sare acul, zgarie placa si pe deasupra se mai si strica acul. stii ce greu mai gasesti ace de pick-up? ca sa nu mai zic de placi
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

rocsa

Bai recunoasteti ca sunteti invidiosi. Ei, aflati de la mine ca mi-am luat televizor color si cratita Tefal, bai... Si ca sa revin la subiect, criticati elvetia, ma criticati pe mine, da? "Est-ce que tu parle avec moi??"=Robert de Niro (cand merg cu gasca la film aici, tr sa vedem in versiunea franceza, in Shrek, Eddie Murphy: "S'il te plait")

tapirul

bre, de cand am venit io aici n-a cazut nici curentul nici nimic. si-a cerut unul scuze pe tren ca ajunge cu patru minute intarziere (s-a oprit trenul un minut intr-un tunel) si atat.
aeroportul din zurich e ok, ala din geneva cam varza
cre'că, nu ştiu...

rocsa

aeroportul din Zurich e renumit pt alizeele care impiedica avionul sa aterizeze si oridecate ori treceam pe deasupra zurichului erau niste turbulente de-mi inghiteam limba. Am aterizat de 2 ori acolo si intr-una din dati nu am putut sa atingem solul ca sufla vantul din lateral si ziceai ca va atinge aripa asfaltul. Hoooooribil, ne-am ridicat iar si aveam impresia ca ne intoarcem acasa atata am stat in aer si avionul era aruncat in toate partile parca ziceai ca-s goluri de aer picam in vid. De la Zurich mi se trag mie niste sperieturi legate de avion. Brr prefer autobuzul

rocsa

hai ca m-am straduit sa fiu si eu ontopic asa ca am gasit subiect de barfit elvetia. ultima oara citisem in ziare un articol tembel legat de exterminarea ursilor din padurile lor. Parca sa zic era un politician nu mai stiu, care era ingrijorat de faptul ca ei se chinuie si platesc bani sa isi exporteze ursii in padurile altor tari si vezi domnle vine inapoi ursu carpatin (cu Altasibu' sau cu easyjetu'?). isi vor padurile goale nu tu lup nu tu urs, nica, doar copacii aliniati. Or fi confundand ursu carpatin cu heshtel-beshtel tiganu romu, safta bre, ca e plin.
Sh-apoi legea care interzice contruirea minaretelor, ca-s toti mirati de ce-au fost in stare propriile maini sa bifeze la vot, ce sa spun atata ipocrizie. Sh-apoi la noi la scoala cand ne-au anuntat ca unul din noi va primii un premiu de 2000 de franci si la sfarsitul seminarului specifica faptul ca numa cei cu cetatenie elvetiana vor putea primii premiul. In rest numa de bine...

holliday

pai si din 2005 nu ai reusit cu cetatenia?  8)
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

rocsa

probabil ca am sindromul vulpii care n-ajunge la struguri, nu stiu. dar nu mai sunt asa de entuziasmata ca in 2005. defapt in 2008 la urechile profului care ma sprijinea in 2005 a ajuns barfa ca eu regret ca sunt in geneva din motivul slabei pregatiri a profesorilor. Uau, am ramas traznita sa aflu cand m-a avertizat secretara ca s-ar putea supara proful la aceasta veste. Lucru s-a si intamplat si profu nu mai m-a avut la inima sub nicio forma. dar asta e, nu am stiut cum sa reactionez, nu mi-am dat seama ca trebuie sa am o discutie cu el, lucrurile s-au agravat. nu pot spune ca am pierdut ceva dupa toata aventura asta, doar ceva peri albi si usi in nas la stagiul lui. am crezut ca atitudinea mea plina de respect ii va schimba ideea ca eu i-as dispretui pe profi(care o fi inventat asta si de ce nu stiu). in sfarsit am ramas cu o tristete legata de profu asta, restul profilor au fost foarte ok. m-a chemat intr-o zi o profa sa ma sfatuiasca sa pun mai multe intrebari asistentilor, sa nu cumva sa dau impresia ca le stiu pe toate, si a adaugat: chiar daca poate asistentii nu mai au nivelul de pregatire pe care il aveau mai demult. nu mi s-a dat cuvantul, asa ca nu am putut sa ii spun ca intr-adevar de-asta sunt acolo ca nu le stiu pe toate, asta e, a ramas asa, ea a fost foarte multumita in final de mine. era clar ca vorbeau intre ei, dar nimeni in afara profului nu m-a luat la trei pazea. teza oricum nu o vroiam cu el, ma interesa alta divizie. cine sunt eu sa-i laud sau sa-i critic, m-am ferit intodeauna sa fac comentarii tocmai sa nu se spuna iote si pe romanca asta coate goale tocmai ea sa critice, erau altii care criticau, eu m-am ferit. nu inteleg cine a lansat barfa asta. am avut o super ocazie sa fiu acolo, am invatat atatea, asta e tot ce-i mai important. poate de-asta acuma m-a apucat brusc cheful sa ma revansez. doar ca scoala e super faina, e un loc unde ti se pun foarte multe info pe tava, numa sa ai atata loc sa le acumulezi. elvetienii mi se par intr-adevar foarte ordonati si rigurosi, dar asta pentru ca li se impune asa sau altfel platesc din buzunar. nu-s in mod natural mai buni ca noi. au reguli pe care sa le respecte ca sa poata trai in armonie, sau in fine asa mi s-a parut mie. interesant ca rata sinuciderii in in faculta lor era mare, adica numai eu stiam de vreo 3 care s-au dus. unu fost coleg de-al meu. gata, sa ma duc la fisele mele ca ma aberez, ciao

holliday

uau nu ma asteptam la un raspuns asa de detaliat si de serios.
multumesc mult, si mult succes la fise :)

sa-ti povestesc o intamplare recenta?
eram cu masina in pauza de masa, cu un coleg.
si ne opreste politia pt un control de rutina...ma rog, chestii banale.
ideea era ca era chiar in fata spitalului si mai aveam vreo 5 minute de pauza.
ii explic frumos la domnisoara politista pt ca tragea de timp prin jurul masinii, ca sunt medic si ca trebuie sa ajung la serviciu, evident zambind.
prima reactia a ei a fost sa-mi zambeasca inapoi politicos si sa scoata alcooltestul sa-mi dea sa suflu.

cica doctorii sunt predispusi la alcoolism..
mie mi-a picat fata si in mintea mea de roman inca bine inradacinat, am crezut ca face misto.
evident i-am zis ca sunt in timpul seriviciului, cum sa beau, etc.. nicio treaba, m-a pus sa suflu.
evident 0.00 % dar tot mi-a dat 300 de franci amenda, ca mi-a gasit cauciucurile pe spate tocite (la noi mai mergeau 2-3 ani da astia nu discuta frate)
deh, cine m-a pus sa-mi iau masina cu tractiune spate?
sau cine m-a pus sa zambesc cu domnisoara politista?

in medicina, cu cat le arati elvetienilor ca esti mai inteligent ca ei, cu atat te sapa mai tare. o fi un reflex de aparare sau eu stiu...
eu am noroc,la noi in spital doar sefa e elvetianca..
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

rocsa

300 de franci? le e foame rau se pare. aveam impresia ca cea mai mare amenda e aia de 40 de franci de locu de parcare pe care o incasezi foarte rapid. tu in ce canton esti?

holliday

inca nu mi-a venit, o astept cu nerabdare... (da, le-am zis si eu ca amenda e pretul la 2 cauciucuri, dar mi-au zis ca securitatea mea e pe primul loc si ca sa-i multumesc ca degetul ei magic a simtit ca si pe fata sunt cam tocite..) - evident, délai de 2 zile sa le schimb pe toate 4 daca nu o sa am de a face cu SCAN-ul...si asa m-a dus toata distractia aprox 1000 de nervi. chiar inainte sa plec in vacanta.
(zgarcenia a fost a mea, ca mi-am schimbat singur cauciurile de iarna cu alea de vara, ca doar ce-i asa greu sa insurubezi 5 chestii...ziceam ca economisesc 80 de franci decat sa o duc la garajist, care sigur imi spunea ca-s tocite si trebuie schimbate...deh...vorba aia cu scumpitul la malai..)
in neuch stau...aici am taxele cele mai mari...(impôt a la source, avs, etc)

se pare ca mergi regulamentar cu masina, dar la chestia cu parcarea te inteleg, mai ales prin Geneva..
is foarte mari amenzile... un prieten a luat 1500 chf si 6 luni suspens + reevaluare (pt alcool mai mult decat trebuia  8)
nu mai zic de amenzile pt viteza... din fericire am inceput iarasi sa merg regulamentar, cu foarte mare grija la buzunarul meu de medic incepator.
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci