News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Referendum

Started by Blegoo, August 12, 2012, 12:38:14 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blegoo

Deci bre!

Tapirul... freacă logoul și alte chestii.
Mă rog, serveru' lui, alea.

Dar însă!

Vreau să propun ca ORICE SCHIMBARE - fie dă moliciune codificatoare (software change), ori alte marafeturi... să trebuiască să fie aprobată dă 50% plus io (adică io)... asta însemnând TOȚI IUZERII (iuzeri, zic, nu luzeri) inscriși în bârlogu' vizuinei... fie ei plecați la căpșunit, decedați de hani dă zile forumistic vorbind... ori duși cu gându-n alte direcții.

Altfel... o să avem tirania tapiriano-vlădiană, unde fiecare face ce vor ei!

E important, cred eu.
Avem drepturi, fiecare, la comentariile lui/ei.

Cum ar fi... să i se scoale cuiva... să fleșcăie databezul?

Ar fi democratic?
Teoretic, un forum e esențial democratic... (taci Holli, lasă-mă să latru!) referințe la alte caterinci cu pretenții de discuție (cenzurate vlad, da, fix ca în Ghermania în 1940) sunt nule și nevindecate.

Eu am pretenția la lătrăturile mele, care este ele.
Am dreptu' să votez ca cineva să le șteargă, nu?

Că sunt ale mele.
Am cheltuit timp să le postez.

Așadar... vreau să se facă ceva constituțional aici, să se dea în scris că nu se șterge databezul.
Cât despre cenzurat... propun să se facă un sistem de îngropat comentarii care par/sunt aiurea; gen... degetu-n jos, alea. De la 10 dește-n gios... comentariul nu mai apare în hîntregime. e hacolo, da' trebe să te scremi să-l citești (adică, un clic în plus).

HAM-HAM!!!
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

tapirul

deci carevasazica de exemplu ce anume?
io'mi rezerv neste drepturi, totusi, va spun d'acum, d'alea tehnice. sa nu avem discutii.
paradigma organizationala orizontala nu merge. e nevoie de un sistem in care unii pot lua decizii fara treispe referendumuri si discutii cu poporul.
deci,
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Quote from: tapirul on August 30, 2012, 10:15:27 AM
deci carevasazica de exemplu ce anume?
io'mi rezerv neste drepturi, totusi, va spun d'acum, d'alea tehnice. sa nu avem discutii.
paradigma organizationala orizontala nu merge. e nevoie de un sistem in care unii pot lua decizii fara treispe referendumuri si discutii cu poporul.
deci,

Că prost aș fi să vreau drepturile tale tehnice...
Sunt canin, nu tîmpit.

Se propunea că să te legi cu jurământ că nu faci cacialmale gen stricat vizuina, șters gândirea altora, chestii d-astea, dă democrație.
Cum ar veni... vizuina nu-i a ta, ci a noastră - tu doar dai cu mătura prin colțuri tehnice.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

păi tehnic, n-o să fac referendum dacă voi să schimb tema sau fonturile, la asta mă refer.
în rest, am făcut io vrodată d'alea nefăcute? în afară că am închis forumul mai demult
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Dreptu' tău (și juma' din stângu') să tehnicărești fonte, teme, alea.
Chiar și logo - deși cilivizat ar fi să ceri părerea boborului - chit că asta nu te obligă să faci ce zice ei.
Io o să latru din răsputeri dacă ceva mi se pare urât... ori greu de folosit... da' dacă tu argumentezi că consumă mai puține resurse, ori se mișcă mai repede, ori alte tehnicisme... aia e - rămâne ca tine, normal (io-s ușor de păcălit oricum, la d-astea).

Aicea suntem toți adulți (mă rog, și un cățel) - fiecare o să-și zică părerea și tu iei decizia - așa mi se pare corect.
Cum ar veni... e unul din privilegiile pe care le ai ca șăf de forum.

Zic doar să nu uităm că odată cu privilegiile vin și obligațiile - chestie care nu prea se practică în spațiul carpato-danubian - da' sper că pe vizuină se va.

:)
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

da bre, păreri ascult și am ascultat întotdeauna și, dacă vorba ta sunt convingătoare, le aplic.
dar dacă am învățat ceva de când sunt în kakademia este că sistemele organizaționale orizontale nu merg. trebe lideri, trebe șefi, trebe unii care să ia decizii fără șapte mii de ședinț€, comitete și alte alea
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Vrei... nu vrei... aici se aplică zicala "question authority!"
:)
"On the internet... nobody knows you're a dog"