News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

M-am hotarat. Imi iau masina. Doar ca nu stiu pe care...

Started by Ciresar1988, March 15, 2008, 12:26:21 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ciresar1988

pe scurt. Am negociat la dealeri si am obtinut acelasi pret la dotari sensibil egale pt un Opel Corsa Enjoy 1.2 pe benzina, 5 usi si pt o Skoda Fabia 1.2, pe aceeasi benzina.
La Euro NCAP Opel a scos 5 stele, Fabia doar 4. Plus ca Opel e mai fatzoasa, asa, dar asta e criteriu feminin si nu as alege in functie de asta.

Asadar....sfaturi?

A, ar mai fi la acelasi pret si un Astra Clasic II, dar e sfarsit de serie si mi-e ca il vand pe bani de seminte peste 4 ani.
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

tapirul

asta-i problema majora a consumerismului. Prea multe optiuni.
Cand zici dotari la ce te referi? Caracteristicile tehnice sunt la fel? Putere, consum, etc.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

pe mine de exemplu m-ar interesa mai tare consumul si nu puterea, dar m-ar interesa ce demaraj are (care depinde de putere, dar nu numai); m-ar interesa cat de rapid scade valoarea, nu neaparat ca ajungi sa o dai pe seminte, ci ca un proxy for reliability. M-ar interesa sa aiba tractiune pe fata, inchidere centralizata, dar nu neaparat alte briz-briz-uri. Ce garantie primesti pe ea de la dealer, cine o repara daca se intampla ceva, cat o sa coste IN TOTAL, etc. E noua sau nu, daca nu ce istoric are, daca este ce avantaje am cumparand o masina noua. Safety-features.. toate au centure de siguranta, iar air-bag intr-un minicar nu stiu  stiu cat de eficient ar fi cu adevarat. ABS este o dotare foarte importanta, mai ales avand in vedere conditiile de condus in romania (mazga, zapada, gheata, polei, etc etc). E  manuala sau automata - eu as merge pe cutie automata, ca nu iau masina sa ma duc la Indy car, iar intr-un trafic ca al Bucurestiului o cute automata is a blessing.

habar nu mai am care este piata auto in Romania, asa ca vorbesc strict din experienta de aici. Oricum, in mod sigur as lua-o si pe una si pe cealalta la un test drive sa vad cum se simte, cum se comporta, si cat de comfortabil sunt in ea. Dar again, eu sunt in America unde se poate, tu in Romania unde nu stiu.
cre'că, nu ştiu...

Ciresar1988

Corsa D (model 2007)
cutie manuala in 5 trepte, cilindree 1229 cmc, 4 cilindri, 80 CP turatie 5600, vit maxima 168,   acceleratie 0-100 in 13,9, consum urban 8, (evident , aici se aplica o corectie de Bucuresti si ajunge la 10  :cry:) extraurban 5

servodirectie progresiva, ABS- discuri ventilate fata, airbag frontal sofer si pasager, AC, ventilatie cu 4 trepte, filtru polen, geamuri electrice fata, oglinzi electrice incalzite,  inchidere centralizata cu telecomanda, scaun sofer reglabil pe inaltime, coloana volan reglabila inaltime si adancime, bancheta spate rabatabila, fractionabila 60/40, proiectoare ceata, radio CD.

Euro NCAP i-a dat 5 stele, dar la varianta cu airba-uri laterale si la cap.

Garantie 2 ani, prelungire 1 an contra unei sume de vreo 300 euro.
Total 11.050 Euro(dar la asta am posibilitatea sa dau rabla si sa mai scutesc 30-40 milioane, in functie de cat o fi anul asta).

Astra Classic II

cutie manuala in 5 trepte, cilindree 1364 cmc, 4 cilindri, 90 CP turatie 5600, vit maxima 178,   acceleratie 0-100 in 13,5, consum urban 8,5  extraurban 5,5

servodirectie electrohidraulica, ABS- discuri ventilate fata,tambur spate,  airbag frontal sofer si pasager, AC, ventilatie cu 4 trepte, filtru polen, geamuri electrice fata, oglinzi electrice incalzite, reglare electrica a inaltimii farurilor,faruri halogen  inchidere centralizata cu telecomanda, scaun sofer reglabil pe inaltime, coloana volan reglabila inaltime si adancime, vopsea metalizata la cerere (300 E)
garantie 2 ani, prelungibila.
In total 10.500 euro.

Skoda Fabia

cilindree 1198, 60 CP, tractiune fata , servodirectie electrohidraulica,ABS, airbags sofer, pasager + laterale fata, spatar rabatabil spate, monobloc, faruri adaptative halogen,   reglaj electric faruri, proiectoare ceata, radio CD MP3, climatronic, geamuri electrice fata, reglaj vertical scaun sofer.

total  12.770 euro ( si la asta pot da rabla)
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

vlad

Am întrebat în jur şi răspunsul unanim pare să fie Astra.

Ciresar1988

Inconvenientul la Astra e ca e sfarsit de serie, si se pare ca pe tehnologia 2001. Asa ca se va revinde mai prost. NU prea stiu ce sa cred.
Si mie imi place Astra.
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

vlad


originaltup

ce haios, eu stau sa ma gandesc pt a doua masina de cateva luni acum, si am pe lista initiala cred ca vreo 20 de masini.  ;D

Referitor la intrebarea ta, tocmai am fost prin Romania si ai mei si-au luat un Opel Astra Clasic, banuiesc ca si II, pe diesel. Se misca rezonabil, si consumul era chiar f bun (mai ales cand compar cu ce avem prin US). Era un pic poate mai zgomotoasa, dar pt clasa celorlalte nu stiu cu cat ar putea fi mai silentioasa. Nu stiu exact cifrele, dar ar trebui sa aiba o fiabilitate medie-buna (Opel e a lui GM, care a crescut in ultimul timp; chiar a adus in US Opelul Astra practic nemodificat).
Cat despre vanzare, gandeste-te daca chiar vrei/poti sa o vinzi in 4 ani.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

trix

Ciresar, daca nu te-ai hotarat inca si vrei totusi masina de mic litraj (si usor de parcat for that matter), iti sugerez Honda Jazz.
Gasesti aici poze: http://www.hondaauto.ro/honda_modele_jazz_compacta_bucuresti_romania_galerie_foto.php
Nu-ti dau si restul de detalii tehnice ca le gasesti pe site, pretul se invarte la 13.000.
Nu e o masina foarte cunoscuta in Romania, dar singurul mare-mare atu care imi vine in minte e ca, din cate stiu eu, e singura masina din lume pentru care nu s-a inregistrat nicio cerere de garantie, de cand a fost scoasa pe piata. Adica nimeni nu a facu cerere de inlocuire piese, reparatii etc. in perioada in care masinuta a fost in garantie. Te face sa-ti pui intrebari, nu-i asa?
Pe de alta parte, iti recomand sa arunci o privire pe forumurile fanilor marcilor la care te gandesti. Poti sa afli de acolo parerile celor "patiti".

Ciresar1988

Draguta jucaria ! O sa o iau in calcul. Multumesc !
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

originaltup

o gasesti si pe site-urile americane ca Honda Fit, daca vrei sa afli si alte pareri. Cred ca are f putine modificari comparativ cu cea europeana, si pe aici e f laudata. Daca as fi trait intr-un oras mai mare pe asta mi-as fi luat-o. Cica are o gramada de spatiu interior desi e mica pe dinafara, si chiar poti sa o conduci un pic mai sportiv daca te mananca. Iar ca fiabilitate Honda e poate cea mai consistenta, in sensul ca mai toate masinile facute de ei sunt foarte fiabile, asa ca ai putea sa o pastrezi mai mult de 4 ani.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

originaltup

uite aici un review (singura diferenta e ca aici are un motor un pic mai mare, de 1500 si care consuma un pic mai mult):
http://www.edmunds.com/insideline/do/Drives/FullTests/articleId=109810
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

io am subaru de 5 ani juma 115000 mile si vreau sa-l duc la 250k. motorul, transmisia sunt ca in prima zi. Am cumparat garantie extinsa si am luat teapa,nu a avut nevoie .

O sa radeti, dar acu visez la un ford mustang, arata superb.
Smile! It confuses people!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

originaltup

care Subaru? ca daca e sa iau una multifunctionala cam Subaru Outback/Forrester ar fi cel mai sus, cu un RAV4 dupa el. Nu-s sigur ca vreau tipul asta, desi iarna asta in Ohio a fost ceva zapada si cum o sa raman aici pt o vreme probabil n-ar strica o tractiune integrala.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

voi cu Subaru, eu cu SugBaru' (nu va ganditi la prostii cum s-a gandit cerbu cand am zis chestia asta in prezenta unor musafiri care din fericire ori nu au auzit ce am zis ori nu au interpretat ca cerbu care de fapt a avut dreptate sa se scandalizeze ca din greseala am zis SugiBaru).

SugBaru' adicatelea ma duc la bar si sug toata bautura. Vinul, berea, that is.

Cerbu cre' ca are intr-adevar Forester sau Outback, desi nu as jura, eu ma pricep la masini cam cât bunica mea raposata, Dumnezeu sa o ierte (nici acum nu stiu precis, Echo e la Honda sau la Toyota?). Stiu make-urile, dar nu prea le deosebesc pe strada. La model, deja sunt pierdut.
Da' ma pricep la partea tehnica cat de cat, sa spuna cerbu ce bujii i-am schimbat io.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Eu am Outback 03 H3 6 cilindri. NU recomand 6 cilindri, vrea benzina de 93 si nu scoti mai mult de 26 mpg. Forester 4 cilindri e ok. Toyota RAV si Highlander sunt underpowered la 4 cil. Noi am schimbat Highlanderu pe Dodge grand caravan 3.8 L si suntem multumiti de putere si mai ales spatiu, desi plange buzunaru la consum.


Otup, gandeste-te bine daca iei subaru cu ce o iei incarcata, sunt foarte fiabile si o sa te plictisesti pana o schimbi. Pentru mine comfortul si safety sunt importante. De asemenea, poate vrei sa astepti pana vor avea VDC standard pe toate modelele( parca la anu)

Tapiru se pricepe la bujii, atestez( ii cam lipseste una)
Smile! It confuses people!

tapirul

io personal nu ma dau in vand dupa SUV-uri, nu pentru ca as fi enviromentalist (care sunt) ci pentru ca mi se par hălăciugi mari si greoaie si inestetice si de fapt inutile, ca 90% din posesorii de SUV nu se duc off-road 99% din timp. Sunt mai safe, cica (adicatelea daca esti implicat intr-o buşeală pe autostrad[ ai sanse mai mari), da' chiar si asa.
Da' daca ai metrii lu' cerbu, e de inteles. Intr-una d'aia din pozele lui Ciresar cerbu ar conduce de pe bancheta din spate.

PS: VDC este Voice Deactivated Companion device? Adicatelea, la o comanda vocala, nevasta inceteaza cu naggingul? Hm.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Unde e bre voice ala?

VDC e vehicle dynamic control, muta tractiunea around daca o roata slips. IO conduc de pe bancheta din spate la orice masina, adica ma uit lateral pe geamul din spate. Conduc cu genunchii aproape de bord, dar cu spatele lasat mult, oarecum rasturnat.
Smile! It confuses people!

tapirul

noroc ca io nu am nevoie de voice ala. Io as avea nevoie de VADM (voice activated decision making), adicatelea cand iesim in oras si sunt in intersectie si intreb "unde vrei sa mergem"? (e ideea ca mie mi-e perfect perpendicular unde ma duc), sa primesc un rspuns prompt.. hai, nu la prima intersectie, da' de pe la a patra incolo macar.....

Subaru astea vin standard cu AWD (all wheel drive), singura masina in clasa sa care are AWD standard (a nu se confunda cu four-wheel drive, 4WD)
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Toate subaru sunt awd. Exista unele volvo si am vazut parca si vw passat awd, dar nu sunt toate by default.
Smile! It confuses people!

Ciresar1988

Si cand te gandesti ca eu intrebam de o biata Corsa 1.2......
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

originaltup

nici mie nu prea-mi plac SUV-urile, dar Outback e mai mult wagon off-road iar Forrester nu e asa mare.
a doua categorie ar fi una mai compacta, gen Volkswagen Rabbit/ Mazda 3, si asta cred ca m-ar tenta cel mai mult.
o a treia categorie ar fi premium, desi parca nu m-as arunca asa sus la bani, ca stau si ma gandesc ca stau cu frica-n san sa n-o busesc cand ma mai duc prin Manhattan. (daca ar fi parca cel mai mult ma tenteaza Cadillac CTS)

PS. acum am o Honda Accord 2006 pe 4 cilindri, si probabil o sa o mai tinem pt o vreme, desi as vrea ca ambele masini sa aiba control de stabilitate.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

da bre cerbe aia zic si io, cand zic "subaru astea", adicatelea, subaru ca make
Adina si-a luat tot subaru, stii.
cre'că, nu ştiu...

Furnika


A CERB

Adina a avut de ales intre Impreza cu VDC sau Forrester fara VDC. Am sfatuit-o sa ia pe a doua, sper ca i-am dat un sfat bun.
Smile! It confuses people!

A CERB

OK,revenind la subiect,probabil ca as alege masina cea mai ieftina,ciresar,intamplator are cei mai multi cai putere(de care ai nevoie pentru depasiri pe soselele din ro) iar consumul nu pare semnificativ diferit. optiunile de comfort sunt similare.
Smile! It confuses people!

Furnika

Eu am incredere in alegerea Adinei, se pare ca se pricepe la masini.

originaltup

pana la urma mi-am tras un Subaru Forester 2009, cu 4 cilindri "doar aspirat" (adica nu turbo). Versiunea LL Bean, pe un verde-albastrui.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

Felicitari, sa fie intr-un ceas bun.Cum iti place?
Smile! It confuses people!

originaltup

de-abia am adus-o acasa. Probabil consoarta o sa o aiba mai mult, dar e mai bine decat mi s-a parut initial in timpul drive-test-ului.
S-a nimerit sa fie o vijelie si batea un vant afara de am zis ca-i prea de tot cu "wind noise", dar azi a fost mult mai bine. Imi indica un consum mirobolant (adica 15-16), s-ar putea sa aiba o problema cu computeru' de bord, o sa le zic zilele astea.
Inca ma mai gandesc la turbo (0-60 in 6.6s) dar cand am vazut ca un plin la Honda e 48$ am zis ca nici nu vreau sa mai testez turbo (sa evit sa-mi placa  ;D)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

doinav

Subaru e una din marcile mele favorite. Chiar ca sunt putin invidioasa! Eu acum conduc un Nissan Pulsar (un pic mai mic decat Maxima, un pic mai mare decat Sentra).

vlad

Eu acum merg cu un 32 făcut la Faur. Cam gălăgios, dar vine des.

Ciresar1988

"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

A CERB

Vlad, cate mile pe gallon?

Doinav, subaru e in general o marca preferata de barbati( fara imaginatie, zic unii)

Otup, cred ca e o greseala la mileage. Eu scot 24-26 pe 3L 6 cilindri, tu ar trebui sa fii pe la 30. Wind noise poate fi suparator, dar de la 90 mph in sus. Si atunci e chiar necesar, te tine alert ;-).
Smile! It confuses people!

vlad


A CERB

Nici eu nu aveam mila cu tramvaiele, dar nu pentru ca sunt electrice.
Smile! It confuses people!

danhia

si eu vreau sa-mi iau masina. nu o sa -mi iau insa una noua pe motiv ca sunt sofer foarte incepator cu atat mai mult pe dreapta. norocul meu creca va fi ca inca nu am dezvoltat reflexe de condus pe stanga.
en fin, prima mea optiune e un minicooper. evident in my dreams pt ca acuma nu pot decat sa visez la el. urmatorul pe lista e un ford ka. micut , usor de parcat , consuma putin si arata chic. eventual verde. am fost nitel convinsa de-un nissan micra dar parca tot dupa ford ka oftam mai des.
azi insa m-a lovit snobismu'. ca vazui nush ce masina convertible, si cum afara e soare si frumos, iar eu locuiesc langa plaja m=am si imaginat motz in ea.
voi ce ziceti? sa-mi bag mintile in cap si sa-mi iau totusi o masina cu acoperis? ???

originaltup

"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

A CERB

Astea convertibile nu rezista mult( , mai ales daca sunt parcate afara. Daca o vrei pentru 3-5 ani, probabil ca e ok. 

Otup, am vazut noul forester. E un mic monstru, cica l-au marit. Ce am vazut eu era cam un mid size suv. Chiar si asa, 14 mpg e cam urat. Nu cred ca e acurate.

Smile! It confuses people!

doinav

si eu sunt impotriva "convertibilelor"; mi se par mult mai greu de intretinut si cumva mai fragile; dar, dupa Noua Zeelanda, eu ma indrept, sper, inapoi catre Texas, unde toata lumea are trucks-uri si iar nu stiu ce sa ma fac; eu tot tin cu dintii de tot felul de sedan-uri cuminti; prima mea masina a fost un Ford Tempo, dar s-a deteriorat destul de repede. Cu Nissan am avut mai mult succes.

tapirul

banuiesc ca o sa fii out of place cu un sedan; nici mie nu-mi plac truck-urile. Nici SUVurile, de fapt. D'alea mici elegante europene de care vorbeste danhia, si la middle age crisis un Lamborghini sau un Buick Lucerne 
cre'că, nu ştiu...

originaltup

m-ai spart cu Buick la middle age crisis  :scooter:
mi-ar placea un convertible daca o sa ajung mai spre sud, cu conditia sa ne permitem si sa avem loc de o a treia masina (o Mazda Miata mx-5 ar fi prima pe lista).
Intr-adevar, i-am resetat tripul la odometer si am fost ieri pe autostrada cu 70-72 mph (pe cruise), cu A/C on si cu 2 oameni, pe un drum cu dealuri line, si avea average 26.1-26.4 mpg. Dupa ce am ajuns in parc cu niste curbe mai periculoase si cu dealuri mai serioase a mai scazut, dar tot peste 25 cand ne-am intors. E ciudat condusul, as spune ca e fun, dar mai mult prin nesiguranta (nu-s obisnuit cu SUV-urile though). Am facut febra la abdomen de la condusul pe dealurile respective - e un pic mai manevrabila decat Honda si cu centrul de greutate mai inalt, trebuie sa te lupti sa nu te duci dintr-o usa in alta, si asta fara sa o fortez (prea tare). Conduc mai repede decat media.
Overall consumul e OK, cu Honda Accord cel mai putin pe autostrada (mai de munte) am scos pe la un 23 mpg parca, asta cu average speed de 77 mph (stiu, dar am radar detector si cunosc destul de bine masina)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

asa's io mai temperat. Mi-a placut ca e eleganta si de lux.
Mi-aduc aminte cand am vazut un Lamborghini la mare la Costinesti prin '94 (cum si de ce ajunsese in Ro nu pot pentru ca sa spun) si comentam cu un amic ca e faina, dar n-as sti nici cum sa ma urc in ea.

Aia e treaba cu SUV-urile, sunt mai instabile si cu centrul sus. Nu sunt facute pentru viteza si autostrada (si eu conduc peste medie), sunt facute să le hămăleşti off road. Sa am un SUV d'asta sa il conduc 99.99% pe asfalt mi se pare cam inutil (pentru mine, nu fac judecati de valoare). Iar daca vreau ca sa imi iau o masina cu adevarat de teren atunci as prefera ceva mai rugged, mai macho, gen Jeep Wrangler, nu cum sunt majoritatea SUV-urilor cu aspectul lor subdued suburban. Deci, pentru mine:
- masina de criza de middle life: renunt la Buick ca râde otup de mine, dar ceva gen Porsche, Lamborghini, d'aia joasa si asezata pe sosea, decapotata, cu o herghelie de cai putere si sa sara la suta de kilometri in 4 secunde. Ma duc pe Autobahn cu ea.
- masina de teren: un Jeep Wrangler sau ceva similar (nu Grand Cherokee, ca n-am facut nimic daca aleg Grand Cherokee), cu garda sus, neeleganta dar puternica si masculina, cum erau alea in "Vânătoare pe Kilimanjaro"
- masina de mers prin oras si la conferinte si la cocktail-uri: Buick-ul ala de mai sus (il trec la alta categorie deci), sau ceva elegant-elegant, na, Cadillac STS
cre'că, nu ştiu...

danhia

uof. nu , mah n-o iau pt 4-5 ani. maxim 2. ca  io acu trec printr-o perioada de tranzitie. si nu am inca loc stabil.
dar da, posibil ca tot mai bine e una cu acoperis.  am o luna sa ma hotarasc. alte sugestii?
vreau o masina micuta, eleganta, cu colturi rotunde.
cred ca e cel mai greu lucru pe care l-am cumparat vreodata, sau pe care am vrut eu vreodata sa-l cumpar.
si nu ma pot orienta dupa altceva decat forma sau culoare.:(

A CERB

Pai daca vrei numai pentru 2 ani, nu are sens sa te complici. Cauta o masina second hand, ori de la cineva cunoscut( bunicii vreunui coworker) or certified second hand INDIFERENT CUM ARATA  daca e ff ieftina.
Smile! It confuses people!

originaltup

treaba cu Subaru Forester este ca e foarte versatila. E cam in categoria SUV, dar e mai mica, cu centrul de greutate mai jos si se conduce mai sportiv decat media. Merge bine pe autostrada, in oras si nu in ultimul rand merge bine si pe drumuri de munte (cata vreme nu sunt prea extreme). Deci poti sa te duci cu ea aproape pe oriunde, si e suficient de buna pt fiecare categorie de drum.

Iar off-road e mai buna decat unele SUV-uri masive.
http://www.youtube.com/watch?v=yJtrGXqg4Q8
http://www.youtube.com/watch?v=feFRI9juwV4
http://www.youtube.com/watch?v=Ki9ad5UCmwo
http://www.youtube.com/watch?v=tM6-7Vr05RM&feature=related

Deci am luat-o ca masina de excursie.


Ca sa iei o masina f buna off-road nu prea se merita decat daca esti pe "la tara", sau chiar mergi prin expeditii serioase. Nu de alta, dar majoritatea nu sunt prea bune pe sosea (zgomotoase, cam instabile si mai si consuma mult).
Daca chiar vrei una, niste candidati ar fi Toyota (4Runner, FJ Cruiser sau Land Cruiser), Nissan XTerra, pe vremuri era si Land rover/Range Rover dar in ultima vreme stau cam prost cu fiabilitatea.


Iar daca vrei Cadillac, CTS-ul mi se pare un compromis mai bun de upscale cu sportiv. Daca as fi luat o masina in categoria respectiva, probabil as fi luat un CTS in defavoare BMW 3 series, Infiniti G, Lexus IS sau Acura TL.


PS. Land Cruiser nu e zgomotoasa si e destul de stabila, dar costa nu gluma
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

pai io d'aia vreau trei masini, fiecare cu treaba ei  ;D

alea de teren de care zici, toate sufera de problema aia de nu-mi place mie, au aspect suburban. Parca ar fi family vans ceva mai înalte.
Daca mi-as lua masina de teren, as lua-o pentru expeditii serioase, indeed. De oras si de plimbat prin zona m-as multumi cu un sedan. 

Otup, nu ma intelege gresit, nu-ti criticam Subaru-ul (de fapt Subaru e printre singurele SUV-uri care imi plac, astea suburbane de care zic io)
cre'că, nu ştiu...

danhia

n-am inteles nimic. ma simt ca si cum as fi nimerit intr-un pub.
ma duc sa=mi cumpar pantofi, pana nu incepeti sa vb de femei. :whistling:

vlad

Băi, nici io n-am înţeles nimic, şi io mă simt ca şi cum aş fi nemerit într-un pub.
Mă duc să-mi cumpăr pantofi, dar dacă vorbiţi de femei, să mă chemaţi.

tapirul

hai ca vorbim de femei.
asa. Zi si tu acu' vlad, tie ce masina ti-ar placea? In afara de tramvai. Sa zicem ca vin, iti pun pusca la cap, si zic "alege o masina care iti place da' sa nu minti ca te miros"
cre'că, nu ştiu...

vlad

Aproape sigur un Fiat 500 din ăla vechi. Ăla nou e de fitze.
Dar sper din tot sufletul să nu trebuiască vreodată să am maşină.

tapirul

to be honest, si eu tot ceva similar as vrea. Ziceam mai devreme ce as vrea daca as vrea - pă căprării si nu hibride.
Dar totusi vreau una cu care sa pot sa ma duc la Plostina.
cre'că, nu ştiu...

tapirsis

Io as vrea asa:
- un VW broscuta cu numele OAC
- o masina d'aia americana de teren de pe timpul razboiului (Ford???) - p'asta o iau numai dupa ce fac drive-test pana la Plostina
- o autorulota
- un device de teleportare (cica deja se fac inscrieri)
Va fi bine!

A CERB

Jeep, domle, ala clasic, asta vrei( Crysler, nu Ford). Nu jeep Hynday.
Smile! It confuses people!

tapirsis

Asa, asa, ca bine zici, Cerbe. Deci se cheama ca acu' stiu ce vreau :-)))

Wrangler Unlimited 4D ca-mi place si numele si culoarea si ma inspiura numarul 4
Va fi bine!

Qvadratus

Eu (modest....)

     De pe 10 iunie mi-a venit masina (S)Lo(w)gan pe motorina 85 kai. De atunci nici ca m-am dat jos din ea. As fi in stare si la buda sa ma duc cu volanul in mina. Azi a fost prima zi in care spashit dupa ce am ajuns aproape de iesirea din oras, m-am razgindit gindindu-ma ca nu se face sa ajung acasa numai pe la 2-3 dimineata....
      De mine incerc sa ma fac baiat cuminte ....

A CERB

Bu-hu-hu, de ce conduci noaptea?

Kongrats, motorina e o alegere buna. Merge cu ulei de floarea soarelui?
Smile! It confuses people!

tapirul

mistoc
da' chiar, de ce nuaptea?

sa ne mai zica si ciresar.
cre'că, nu ştiu...

vlad


A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Pi konduc in cea mai mare parte noaptea pen' ca ziua ma prefac cum ca as trata pacienti...
in plus e jenant sa faci teste de frina si sa dai blana la carutza ziua pe o strada plina de soferi pasnici care chiar nu au nici o vina .....
Ziua ma plimb numai sa duc copii/ nevasta/ purcelul/ soacra/ catelul/ pisica pe unde au ei treaba, sau pe la cumparaturi sau mai stiu eu pe unde trebe sa justific de verro faptul ca am dat (impotriva parerii stiu eu cui .....) banii pe masina, iar noaptea trag ture ca sa ma relaxez si eu.....
Duminica si simbata totusi konduc in cea mai mare parte ziua, pe motiv ca am timp. In schimb iau la arat finetze, drumuri forestiere si alte zone unde exista cel putin teoretic sansa sa te gaseasca cineva acolo la nevoie (asta in caz ca nu dotez masina cu puradeii personali pe care-i scot la pascut).

P.S. Cu ulei de floarea soarelui nu am incercat, desi tare as mai fi facut-o acum vreo 2 zile cind mi se aprinsese martorul de combustibil ....

A CERB

Poti sa incerci vara un 20% motorina 80% ulei. Iarna am inteles ca tre umblat la uleiul ala, adaugat niste soda si niste metanol ca sa nu se solidifice. M-as uita cu atentie pe Net inainte sa bag uleiul unde am prajit cartofii.
Smile! It confuses people!

Qvadratus

Am auzit de altfel că e mai bine să bagi ulei în care ai prăjit cîrnaţi decît din acela în care ai prăjit cartofi. E mai energetic, ştii, conţinutul în grasimi saturate e mai mare.... În plus conţinutul de E-uri din cîrnaţi măreşte eficienţa arderii combustibilului.