News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

permis de conducere american

Started by tapirul, July 23, 2007, 10:45:03 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

(ma scuzati pentru spam... si bine ati revenit pe vizuina :))
stie cineva daca permisul meu de conducere de oregon va fi valabil si in romania? Permisul romanesc a expirat de mult.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Eu as merge cu el cu tupeu. Pot sa-ti spun ca aici daca il arati pe ala din Ro ti-l confisca, pentru ca legea spune ca nu poti avea din doua state diferite( nu tari, dar asta e). Daca te intreaba in Ro, spune-i ca ti l-au schimbat cu ala de Oregon.
Smile! It confuses people!

taz

da, da, arata-li-l p'ala de oregon, plus fii gata sa le arati si cateva bancnote de oregon, pen'ca am auzit ca unii politizti sunt, nu-i asha, coleczionari :)
taz

tapirul

sar'mana. Multumiri si celor ce mi-au rapsuns pe email (am primit in cateva ore vreo 10 emailuri). In esenta ideea este ca permisul e recunoscut in romania.

PS taz, o sa ii spun politistului ca io am numai dolari oregonieni, daca vrea sa ii preschimbe cu d'aia americani sa se duca la o casa de schimb, ii dau si o adresa. Ce zici, pune botu'?
cre'că, nu ştiu...

taz

io zic ca pune. foame colectionarilor e, nu-i asha, mare. incercam?  ;-)
taz

tapirul

incercam. Le dam si un pont ca dolarii californieni sunt mai tari. Si ca e un zvon ca New Yorkul trece la euro.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

asa, da, aia. Si asta se intampla pentru ca coasta de est planuieste sa intre in UE
cre'că, nu ştiu...

dustweaver

si Nova Scotia, daca se enerveaza oleaca...
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

dar in schimb Texasul tatoneaza o federatie cu Australia. Cica pentru ca si acolo sunt bushmen....
California si Alaska fac propria confederatie, dupa cum se vede aici


http://www.endofworld.net/endofworld.swf
cre'că, nu ştiu...

dustweaver

Heh, la ăsta ma gandeam si io cand am postat da' n-am mai apucat sa-l caut...

WTF, mate?
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

tapirul

am vazut prima data flash-ul asta acu' ceva ani, si inca mai vorbesc cu "hokai" si "heniuei"
cre'că, nu ştiu...

holliday

Quote from: A CERB on July 24, 2007, 03:34:53 AM
Eu as merge cu el cu tupeu. Pot sa-ti spun ca aici daca il arati pe ala din Ro ti-l confisca, pentru ca legea spune ca nu poti avea din doua state diferite( nu tari, dar asta e). Daca te intreaba in Ro, spune-i ca ti l-au schimbat cu ala de Oregon.

hehe, ce vechi e postul asta. prin 2007 obtineam si eu permisul in florida (the sunshine state) ca nu era valabil cel din romania.
deci ar trebui ca nici invers sa nu mearga.
si faza e ca am dat examen, cum trbeuie pe calculator, 15 intrebari in 2 randuri, unul cu semnele de circulatie si un set cu probleme de circulatie si legislatie.
plus parcurs cu masina. evident ca l'am luat din prima, desi am cam tremurat la ultimele 2 intrebari, ca imi irosisem deja greselile.

ps: acum in CH, l'am schimbat rapid fara nici un examen, pe cel din romania (ca cel din america expirase) e obligatoriu dupa 1 an sa'l schimbi.
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

vlad

Quote from: holliday on August 05, 2012, 09:56:12 PM
in florida (the sunshine state)

Mulțumim de mențiune.
Eu am făcut școala în București (micul Paris), dar va expira într-o săptămână. Alte 10-15 bulioane aruncate la coș. Se merită să mai încerc o dată pe ultima sută de metri, așa de sanchi? Nu cred.
Asta cu permisul e blestemu vieții mele. Sper să dispară mai repede toate mașinile din lume. Fuck you, Rudolș Diesel.

vlad

Ah. și am și o superpică pe toți șoferii. That means you too, cititorule. Mai mergi și pe jos în pzd msii de treabă.

Blegoo

Vlad, greșala pe care o faci tu la examen e că dai din picioare ca la bicicletă; normal că mașina sughite...
:)

Aaa, da! pe jos merg prin casă, nu pe stradă, că d-aia avem stradă, pentru mașini.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

sau cum zicea meg ryan in filmul ala, french-nu-stiu-cum (french kiss, cu kevin kline), ca ii era frica de avioane, zicea "I travel as nature intended: by car"
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

Quote from: tapirul on August 10, 2012, 08:37:57 AM
sau cum zicea meg ryan in filmul ala, french-nu-stiu-cum (french kiss, cu kevin kline), ca ii era frica de avioane, zicea "I travel as nature intended: by car"

Păi, și nu-i așa? Vrem cilivizație, vrem o țară ca afară, e secolu' 21, ce dreaq'.
Poate vlad vrea să ajungă pă Marte dînd la vâsle, da' e mai eficient cu racheta, zic, afirm și susțin.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

tapirul

pi tocmai, in tarile civilizate se merge cu bicicleta. bike is the new cool. sau macar cu trenul. america e cam in urma la afacerile astea
cre'că, nu ştiu...

Blegoo

da, țări cilivizate... Olanda, Belgia, chestii d-astea.

(zic că nu se face să mă întărâți la subect - io latru mai tare și mai fioros)
"On the internet... nobody knows you're a dog"

holliday

Quote from: vlad on August 09, 2012, 11:53:22 AM
Ah. și am și o superpică pe toți șoferii. That means you too, cititorule. Mai mergi și pe jos în pzd msii de treabă.
la ce pici vlade, la oras sau la sala?

ps: am auzit ca la voi la capitala acolo merge cu plicul (stii dumneata, ca la doctor)
nu vreau sa fiu rau, dar daca nu ai de gand sa mergi ever cu masina, de ce faci scoala de soferi?
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

vlad

Păi m-am gândit că poate ar fi util, atunci când a rămas nevastă-mea grea. Prț. Nu am reușit să-l iau, și în plus nu mi-ar fi servit la nimic. Bucureștii e oraș mic, iar io stau în centru. Foarte serios vorbind, e mai complicat să o punem pe Ana în mașină decât în cărucior.

holliday

Quote from: vlad on August 11, 2012, 06:50:51 AM
Păi m-am gândit că poate ar fi util, atunci când a rămas nevastă-mea grea. Prț. Nu am reușit să-l iau, și în plus nu mi-ar fi servit la nimic. Bucureștii e oraș mic, iar io stau în centru. Foarte serios vorbind, e mai complicat să o punem pe Ana în mașină decât în cărucior.
in masina exista sistem ISOFIX (da un search pe google) sa vezi ce smecherii faine au pt.copii.
plus ca ma indoiesc ca iti plimbi minunea pe la 40 de grade prin parc (chiar si la umbra). adica sper sa nu faci asta.
Insa daca vrei sa mergi la bunici sau stiu eu, la matusile din afara Bucurestiului, sa nu'mi spui ca alegi tot carutu'.
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci