News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Tineri si tinere care promit

Started by Furnika, December 19, 2004, 02:24:58 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Furnika


A CERB

ce inseamna miopia... eu am crezut mereu ca g-ul ala e q si ma miram ca prostu'
Smile! It confuses people!

Furnika


Tez

Squarbura.....Cerbe,halal  :lol:
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Qvadratus

Mey, nu v-ati prins voi: sunt tineri care NE promit ca lucrurile vor ramine la fel ca si pina acum, adica... stiti voi !

plure

Un singur lucru lipseste in descrierea tinerilor: numele si locul de munca al parintilor.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

Furnika

Pana la urma tinerii respectivi nu cred ca au o vina; ceea ce mi se pare abject e obedienta redactorilor revistei. Nu le cere nimeni sa pupe in fund pe cineva ci o fac din pura voluptate sau din ratiuni de conservare. Moda elogiilor si odelor nu a apus.

Furnika

Quote from: TezSquarbura.....Cerbe,halal  :lol:
bingo!

A CERB

da bre, toti suntem brilianti la 23, dupa aia ne mai prostim si devenim mai umili( interesant cum "humble" nu are echivalent pefect in limba romana, oare de ce?). ce aveti cu oamenii?

ma amuza cliseul cu "numeroase lucrari publicate ..."

de asemenea, chestia aia cu problemele "sociale" probleme sociale my ass! ce e asa de mult de studiat? totul se rezuma la un salariu corespunzator!( sau absenta lui)
Smile! It confuses people!

annie

haidi mey, nu mai radetzi de cerbu. Nu e singurul care a citit un an de zile "squarbura" - si imi ziceam maaaaaaamaa ce nume exotic are tantea asta. :D
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Tez

Cred ca imi trebuie si mie o pereche de ochelari sau o doza mai mare de concentrare...doream sa scriu Sqarbura fara litere suplimentare,da se pare ca n-a deranjat pe nime....apropo,astept o lectie despre ce inseamna (con)vorbitul in lipsa ca sport varianta multiplayer :wink:
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

plure

Foarte bine Tez ca le iei apararea. Sunt si ei niste amarati. Genii neintelese. Pe noi ne loveste doar invidia, ca noi nu am plecat la Berlin, Roma etc, ci eventual am avut un amarat de Erasmus luat pe bune si la ala nu ai voie decat odata in viata. Ei sunt mai potenti: si la Roma, si la Berlin, si la Bruxelles, si la Copenhaga.

Al naibii romanul, nu e niciodata multumit. Nu poate dom'le sa inteleaga ca unora le este sortit totul, iar ceilalti trebuie sa se multumeasca cu ce ramane.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

Furnika

Nu le-am pus la indoiala meritele si nici nu i-am criticat in vreun fel.
Din moment ce apar in revista sunt oarecum persoane publice si pot comenta CV-ul respectivului, daca el a gasit potrivit sa si-l scoata in lume. Nu e nimic gresit sau rau in asta.
Asa ca Tez abordarea ta nu are decat o vaga impresie de ipocrizie.

Tez

Quote from: plureFoarte bine Tez ca le iei apararea
:shock:

De unde pana unde???Nu-i cunosc si nu-mi dezvolt cine stie ce filozofie de viata pe baza carierei lor :lol:  :lol:

Vorbeam de o discutie din trecutul indepartat de p'aici de prin vizuina :lol:
Si se pare ca ne-am lamurit cu asta...
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Furnika

Pai spune-ne si noua, sa ne lamurim si noi.

Furnika

Uite aici un tanar (relativ!) MD (chiar daca a terminat in 1988) despre care nu prea s-a auzit dar e prof la Yale University:
http://info.med.yale.edu/genetics/ward/tavi/myaddress.html
PS: O fi facut Genetica cu Isvoranu? :lol:

A CERB

sigur a facut cu isvoranu. ( daca isvoranu a "predat" la cluj.)

btw, boul ala e inca profesor? mie mi s-a parut de o imbecilitate crunta, desi recunosc ca am fost la el sa-mi mareasca nota si i-am spus ca e geniu ca sa pot sa iau si eu bursa.

l-am prins intr-o dispozitie princiara, a fost marinimos iar eu acum, ca un caine nevrednic, musc mana care mi-a dat bursa.

i'm getting carried away, i'll stop here.
Smile! It confuses people!

Furnika

E de treaba isvoranu, iti spun din experienta proprie. Anul asta iese la pensie (daca nu o fi iesit).

elfstone

Bine v-am regasit :wink:

http://www.univermed-cdgm.ro/?pid=210

Acel "Consult." tells the tale...
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

Vesta

Mie personal mi se rupe de aia

Nu cred ca e cazul sa fim invidiosi pe unii sau altzii ca au mers la roma sau mai stiu eu unde ....si daca i-a ajutata mamam sau nu
acuma sa fim seriosi.....eu daca as putea sa-l ajut pe fiu-miu as faceo fara indoiala......(bine aici in romania incep aspecte legale bla bla......sunt convins ca si in state...tata daca e in boardu facultatzii sau mai stiu eu ce....sau il recomanda pe fiu-su   prietenii lui altzi mari doctori )
   Ideea e ca nu mi-am dorit sa fiu  ala care sa fie infruntea listei cu studii prin pizda ma-sii si alte bla bla uri
imi doresc un pic alte chestii...problemele pot intr-adevar sa apara ....daca se dovedeste ca aia sunt intr-adevar niste boi si ajung in niste posturi de conducere
  da nu cred ca or fi chiar niste Prosti  la urma urmei  medicinna dupa parerea mea  Medicina e o meserie care se fura  ...si cu cat ai mai multa exp prin spitale  cu atat  o sa stii mai multa medicina   asa ca aia daca am umblat prin alte spitale,...n-or fi chiar batutzi in cap
   la urma urmei...in timp lucrurile se aseaza  si conteaza mai putzin  toate actziunile alea "sociale" de prin facultate
si-o sa conteze mai mult cat de bun esti prin spital  
asa ca , daca ajungi sa fii un medic destul de bun   (nu ca as fi eu)  tot scotzi capu la lumin...asta daca nu vrei sa fii dir de spital  ...ca acolo dejka e politica..peste tot   nu numai aici
I Am a JEDI like my mother before me (se pare ca si bunica a fost, dar nu e sigur)

Furnika

Vesta, pentru tine se pare ca a venit Craciunul mai devreme.

manolo

luci, nu ma cauta prea tare, ca ai si sanse sa ma gasesti... la sectiunea "Mda, uite si pe astia!"

Din pacate, trebuie sa iti spun ca nu prea ai dreptate. Si in cazul in care as vrea sa raman in tara, si in cel in care as vrea sa plec, aceste stagii in afara, fie ca sunt de vara, fie Erasmus, fie mai stiu eu ce, toate sunt puncte la CV. Treaba cu experienta acumulata din ele e mai putin importanta in prima faza, cand un director de program (de afara) sau un sef de comisie de concurs ptr un post (la noi; vedeti de ce nu suntem eficienti? si titlul e mai lung la noi decat la aia...) iti citeste resume-ul. Iar din ce am discutat pana acum cu cei din afara si din ce am vazut la ceva sedinte de Consiliu si Senat in care s-au discutat dosare de concurs pentru prepi, asisti etc, totul conteaza.

Cat despre urgenta si Arafat, tre sa spun ca am fost un pic dezamagit. Mai precis, am trait si aici ce am trait partial in Germania. Anume, plictiseala in ER. Si aici cazurile sunt impartite extrem de tare intre spitale, cel putin unde am eu stagii e destul de lejera activitatea. Profesionalism, mdeaaa, mult diferit fata de SMURD, asta NU. Ba chiar... dar nu e locul aici.

Dar... legat de linkul original, dat de furnik, ori stati prost cu atentia, ori stati prost cu aritmetica. Prietenii stiu de ce...
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Furnika

Da, e cam ciudat:
intra la fac in 1999
in acelasi an face un stagiu chirurgical (?) pe afara
Si in 2004 se mentine totusi tanara, la 23 de ani.
Cred ca e o greseala, dar nu e frumos sa intrebi o femeie ce varsta are.
Anyway, arata de 22.

A CERB

Quote from: Vesta
Quotebine aici in romania incep aspecte legale bla bla......sunt convins ca si in state...tata daca e in boardu facultatzii sau mai stiu eu ce....sau il recomanda pe fiu-su   prietenii lui altzi mari doctori )

nu prea, de fapt poti sa ai probleme serioase daca-ti aduci familia unde lucrezi( sau chiar si conationalii). poti folosi cunostinte ca sa-ti recomande calduros feciorul unde lucreaza ei, dar cam atat. in general aici pilele folosesc ca sa se uite mai atent la CV-ul tau( o gramada ajung direct la cos) dar nu ca substitut pentru competenta .asta e mica diferenta.

Quoten-or fi chiar batutzi in cap

nu, dar in general dau la o parte pe altii mult mai competenti


Smile! It confuses people!

vlad

Fiindca am cetit mai rar in perioada aia, ma pot delecta inca cu multe.

Eu n-am nici un CV, daca stau sa ma gândesc. Probabil n-am ambitz. Anul asta am refuzat cu consecventa sa merg la vreun congres (intern, ca alea externe oricum nu mi le-as permite niciodata). N-o sa merg nici macar la congresul rezidentilor. In facultate n-am stiut de burse Erasmus si altele; nu li se facea reclama si nici eu nu m-am interesat, acum ma deplasez mult mai greu. O fi si lene la mijloc, habar n-am.

Pe unii dintre cei comentati aici i-am cunoscut de-a lungul timpului: persoane interesante, cu un fel de foame interioara misterioasa si un pic infricosatoare. Oameni care nu se opresc. Ma intreb daca as vrea sa fiu ca ei, dar intrebarea nu e practica, pentru ca nu sunt. Insa adesea ma intreb, cu o infinita vanitate, daca nu cumva as avea poate ceva de zis, insa n-o sa zic niciodata pentru cu nu stiu cum, nu stiu ce sa fac. Probabil ma insel si n-am nimic de zis in lumea asta, e de altfel statistic rezonabil sa gândesc asa. Sunt un tânar (nu pt mult timp) care nu promite.